Brandweer probeert ook bluswerk te voorkomen NIEUW IS SPANNEND MAAR GEBRUIKT VOORDELIG Weekendje weg populair in Nederiand Afschrijving auto groot struikelblok Koekverkoop voor adoptiekinderen Sieradenavond voor Plattelandsvrouwen Expositie Ron Gennisse en Margreet Huisman Oiieboiienactie door Woord Daad eiAltE0l^illEUW5 der. Gem. Nieuwe Jonge Combi-avond tienerclub Spirit sclialcelclub Stellendam AN\ MGINA DINSDAG 7 NOVEMBER 2000 Dat de brandweer er voornamelijk is om branden te blussen zal voor iedereen duidelijk zijn. Tegenwoordig wordt echter steeds meer het belang ingezien van het voorkómen van brand. De gemeentelijke brand weer heeft nu dan ook niet meer alleen als taak om branden te blussen, en natuurlijk ook andere hulpverlening, maar brandpreventie neemt een steeds grotere plaats in binnen het werk van de brandweer. In 1995 besloot het ministerie van Binnen landse Zaken dat de brandweer aanzienlijk moest worden versterkt. Preventie moest bij voorkeur een professioneel onderdeel gaan vormen van het takenpakket van de brand weer en zo gebeurde het ook. Deze dienst verlening werd een taak van het commando van de brandweer in samenwerking met de Milieudienst en de afdehng Bouwkunde van de gemeente. In complexe gevallen kon er een beroep worden gedaan op de regio nale afdeling voor preventie. Sinds 1 sep tember 1999 is door de gemeenten op Goe- ree-Overflakkee een professioneel bureau voor preventie en preparatie opgestart en is de Gerard Meijers in dienst getreden. Tot zijn taken behoren het voorkomen en beper ken van brand en het voorkomen en beper ken van schade en ongevallen bij brand. Ook de voorbereiding van brandbestrijding behoort tot zijn taak. Het is dus in korte bewoordingen samen te vatten, maar het beschrijft wél een zeer uitgebreid takenpak ket. Daar Meijers een brandweerofficier is in dienst van de gemeente werkt hij altijd in naam van burgemeester en wethouders van de betreffende gemeente. dvies bouwvergunning Naar aanleiding van het eerder genoemd besluit van het ministerie werd de brand weer een adviserende rol toebedeeld. In de eerste plaats moet dan gedacht worden aan advisering in het kader van bouw- en miUeuvergunningen. Bij het adviseren voor een bouwvergunning wordt eerst de bouw tekening bekeken en getoetst aan de wetge ving. De mensen die het gebouw gaan gebruiken fungeren als uitgangspunt. De veiligheid van de mensen staat dus te allen tijde vooraan. Te denken valt hierbij aan kerken, scholen, ziekenhuizen, hotels en andere grote gebouwen. De heer Meijers gaat vervolgens eisen invullen op de teke ning. Dit varieert van nooduitgangen en noodverüchting tot alarmsystemen, enz. Zo moet er in geval van brand en mogelijk stroomuitval voldoende verlichting over- büjven zodat de aanwezige mensen het gebouw veihg kunnen verlaten. Er moeten in veel gevallen brandwerende muren en nooduitgangen zijn. Daarvan moeten de deuren in geval van nood met één beweging te openen zijn. Een andere eis is dat de aan wezige personen niet meer dan 30 meter moeten hoeven te lopen naar de dichtstbij zijnde nooduitgang. Dat is namelijk de maximale afstand die je in rook kunt lopen voordat je door de rook bedwelmd wordt. Er moet een opstelplaats zijn voor de hulp verlenende instanties en natuurlijk ook voorzieningen voor voldoende bluswater. Bovenstaande regels zijn nog maar algeme ne richtlijnen. Duidelijk zal zijn dat elk soort gebouw zijn eigen regels en eisen behoeft. Zo zal een kerk aan andere eisen moeten voldoen dan een fabriek. Een school heeft weer andere eisen dan een ver pleeghuis. Er komen bijvoorbeeld andere richtlijnen voor een gebouw waarin mensen wonen die verminderd zelf-redzaam zijn en waar 24-uurs bewaking aanwezig is. En vanzelf valt een gebouw voor opslag van gevaarlijke stoffen ook onder een andere categorie dan een hotel. Zodra een bouwvergunning is afgegeven kan aan de bouw worden begonnen, maar als het karwei klaar is wordt opnieuw de brandweer ingeschakeld voor het verlenen van een gebruiksvergunning. Advies gebruiksvergunning Deze vergunning is nodig als het gebouw door meer dan 50 personen of 10 bejaarden of 10 gehandicapten gebruikt zal worden. De vergunning bevat alle eisen om het gebouw veilig te gebruiken. Hierbij wordt dus meer gedacht aan de aanwezigheid van brandblussers, alarminstallaties, ontrui mingsplannen, enz. De gebruiksvergun ning, vroeger ook wel de veiügheidsverkla- ring genoemd, wordt periodiek gecontro leerd door de brandweer. Zijn de vluchtwegen vrij en werkt de alarminstalla tie? Worden er geen stoffen opgeslagen waar geen vergunning voor is verleend? Ook wordt bezien of het gebouw 'veilig' is in geval van brand en of de brandweer er veilig kan werken? Zo wordt er gekeken naar de gebruikte materialen in bijv. de vloerbedekking op vluchtwegen. Licht ont vlambare stoffen op vluchtroutes zijn natuurlijk niet overeenkomstig de eisen. Ook moeten de deuren in het gebouw na doorgang automatisch sluiten zodat de brand geen vrij spel krijgt door het gebouw. Vaak is een gebouw uitgerust met brandwe rende deuren, maar als deze zich niet auto matisch (kunnen) sluiten, is het effect natuurlijk geheel verdwenen. Bij stroomuit val moeten elektrische deuren handmatig te openen zijn. Zo zijn er heel wat eisen in het kader van de brandveihgheid, allemaal in het belang dat een gebouw veiUg is voor alle gebruikers. Ook zal reguliere controle worden gehou den naar aanleiding van interne rapportage of tips. Interne rapportage wordt door brandweermannen uitgebracht na een brand of oefening waarbij geconstateerd is dat de eisen van de gebruiksvergunning kennelijk niet zijn nageleefd. Ook kan de brandweer worden getipt door getuigen die geconsta teerd hebben dat in een gebouw de regels niet worden nageleefd. De brandweer draagt daar graag zorg voor, daar deze lie ver een brand voorkomt dan blust. Het bureau voor de preventie draagt ook zorg voor actuele informatie aan brandweer korpsen over nieuwe gebouwen in de vorm van plattegronden en bereikbaarheid van de gebouwen. Zo kan bij eventuele calamitei ten de brandweer direct inspringen op de bijzonderheden in en om het gebouw. Advies milieuvergunning Naast het adviseren voor het verstrekken van bouwvergunningen is er ook het advies voor het verstrekken van milieuvergunnin gen. In de milieuvergunning kunnen voor schriften opgenomen worden die verminde ring van direct gevaar of overlast voor de omgeving tot doel hebben. Daar kunnen ook brandveiligheidsvoorschriften toe behoren. Wettelijk heeft de brandweer geen adviserende functie in het verlenen van een milieuvergunning, maar in de praktijk blijkt dat deelname van de brandweer bij de tot standkoming van de milieuvergunning een positieve bijdrage kan leveren aan de kwa liteit van de vergunning. Dit kan dan ook in de gemeenteüjke verordening brandveilig heid en hulpverlening worden aangegeven. Advies plaatselijke verordeningen Bij plaatselijke verordeningen moet men vooral denken aan situaties met gevaarüjke stoffen, zoals een gevaarlijke stoffen-trans- port en het parkeren daarvan, de vestiging van een tankstation, gasopslagplaats, verf- fabriek, enz. Advies voor ruimtelijke plannen Als begonnen wordt met de bouw van een nieuwe wijk of park, is het zaak dat de brandweer deze toetst op bereikbaarheid en brandveiligheid. Hierbij gaat het natuurUjk niet over dezelfde punten als in een gebouw, maar veel meer over de aanwezigheid van bluswater en de ruimte om materiaal te plaatsen bij eventuele calamiteiten. Voor bereikbaarheid wordt er gekeken naar de breedte van de wegen en de aanwezigheid van obstakels in bochten. Lantaarnpalen op de hoek van een straat kunnen een behoorUj- ke 'sta-in-de-weg' zijn voor brandweerwa gens. Zo worden ook bruggen op aanrij-rou- tes getoetst op hun draagvermogen. Het zou toch erg vervelend zijn als een huis uitbrand terwijl de brandweerwagen enkele meters terug door een bruggetje is gezakt en heus, dit behoort niet tot de onmogelijkheden. Daarom moet er ook nog een tweede moge lijkheid zijn om bij de panden te komen. Ook een tweede en derde brandweerwagen moe ten zich bij de brand kunnen voegen. Roton des zijn vaak ook een obstakel voor de brandweerwagen omdat ze soms te klein zijn. Bij toetsing van de wegen gaan alle hulpverlenende instanties af op het oordeel van de brandweer. Als de brandweerwagen er kan komen, zal ook de ambulance of de politie langs dezelfde route zijn doel kunnen bereiken. En voor de breedte van de weg wordt dikwijls de vuilniswagen ter toetsing gebruikt. Als die er doorheen kan, zullen ook de hulpverlenende instanties dat kunnen. Dus niet alleen de gebouwen worden gecon troleerd op brandveiligheid maeir ook de toegangswegen moeten aan bepaalde eisen voldoen. Publiek en brandveiligheid Naast de brandveiligheid is het natuurlijk van groot belang dat de gebruikers van het gebouw zich brandveilig gedragen. Zo wordt er op toegezien dat personeel en/of bewoners van een gebouw op de hoogte zijn van noodplannen en vluchtroutes. Ook wordt er wel voorüchting gegeven op scho len over hoe men handelen moet in geval van brand. Hoe een beginnende brand moet worden geblust en hoe er moet worden gehandeld bij en uitslaande brand. Zo mag in geval van nood bijvoorbeeld nooit de hft worden gebruikt.. De mogelijkheid van stroomuitval is hiervoor trouwens niet de belangrijkste reden, zoals door veel mensen wordt gedacht. Stel dat u zich op de vierde verdieping van een gebouw bevindt en het brandalarm gaat af. U snelt naar de hft en wilt zich naar de begane grond begeven. Op de tweede verdieping, waar de brand bhjkt te zijn, wil iemand in paniek de hft gebrui ken en roept deze op. Bij nader inzien vlucht de persoon voor de snel om zich heen grijpende vlammen toch via het trap penhuis. De lift heeft echter de opdracht gekregen om op de tweede verdieping te stoppen en doet dat natuurlijk ook. De deu ren gaan open en u blijkt zich op een ver dieping vol rook en vuur te bevinden. Gezien de vuurzee is het echt niet ondenk baar dat de lift verder alle dienst weigert en u zit in de val! Naast voorlichting over handelen bij brand, wordt er ook informatie gegeven over gevaarlijke stoffen in huis. Zo ziet lampe nolie er voor een kind uit als limonade en aamnaakblokjes als suikerklontjes. En bij iedereen mag toch bekend zijn dat bepaalde reinigingsmiddelen samen met chloor een zeer gevaarlijk gif vormen. Feit is echter dat met het combineren van schoonmaakmid delen nog jaarlijks vele slachtoffers vallen! Levensreddend werk De brandweer verricht levensreddend werk, maar dat houdt niet alleen maar in dat een brandweerman personen redt uit een bran dend huis. Veel hever worden deze situaties voorkomen en daarvoor is het bureau pre ventie en preparatie opgestart. Nu nog uit gevoerd door één persoon, maar zeer bin nenkort aangevuld met de komst van een tweede man. Veel en belangrijk werk dat levens kan redden. Ook bij de brandweer gaat men er van uit: voorkomen is beter dan genezen! Iedereen kent natuurlijk het alarmnununer van de hulpverleningsdien sten: 112, wanneer elke seconde telt! Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer G. Meijers, brand weerofficier preventie en preparatie, tel: 0187-482274. Meijers heeft zijn kantoor in het ISGO-gebouw, Langeweg 74 te Middelhamis. Op donderdag 19 oktober hield de Christelijke Scholengemeenschap 'Prins Maurits' te Middelhamis en Stellendam een verkoopactie op Goeree-Overflak- kee en enkele plaatsen op Schouwen- Duiveland en Tholen ten behoeve van 28 financieel geadopteerde kinderen uit ontwikkelingslanden. De actie, die zeer succesvol is verlopen, bracht het netto bedrag van bijna f 13.000,- op. Mede dankzij uw medewerking is de school in staat ook het komende jaar de hulpverle ning aan minderbedeelde leeftijdsgeno ten voort te zetten. Hierbij nodigen wij u uit tot het bijwo nen van onze afdelingsavond van woensdag 15 november 2000. De avond zal worden gehouden in het 'Diekhuus', Beneden Zandpad 7 te Middelhamis en begint om 19.45 uur. Deze avond zal worden verzorgd door Longue Vue met een sieraden- en bijouterieënshow. Zij zullen ons op deze avond informatie geven over de verschillende kanten van sieraden en bijouterieën. Dat kan zijn over de omgang, omhangen, opruimen of het onderhoud van uw sieraden, maar ook zullen ze ons vertellen wat we zeker niet moeten doen. Zo zullen we meer plezier hebben van onze sieraden. Ze werken graag 'interactief', d.w.z. dat u ook een actief onderdeel van de show bent. U mag vragen stellen, maar u mag ook de sieraden voelen, passen en eventueel kopen. Er is absoluut geen koopverplichting; alleeii maar genie ten en plezier hebben. Introduces en belangstellenden zijn van harte wel kom, alleen zal van hen een bijdrage worden gevraagd van f 3,50. D.V. zaterdag 11 november is er weer zater dagavondjeugdwerk. We hopen dan met elkaar een gezelüge quiz te doen. Komen julüe ook? ledereen vanaf 13 jaar is hartelijk welkom in de zaal van de Ger. Gem. te Nieu we Tong©. We beginnen om half acht. Tot ziens, De Commissie Tieners opgelet! D.V. zaterdag 11 november gaan we zwemmen in het zwembad het Zui- derdiep te Stellendam. Deze avond zijn we samen met de tienerclub van Stellendam, de schakelclub. Dat wordt dus gezeUig. Je bent van harte welkom, dit mag je niet missen. Let op: vertrek vanaf de Ark om 19.00 uur! De entree is f 3,-. Autorijden is niet goedkoop. Niet aUeenii zijn autobezitters veel geld kwijt aan ver zekering en belasting, ook de brandstof kosten en het onderhoud zorgen ervoor dat de bodem van de portemonnee van autobezitters snel in zicht is. Een andere grote kostenpost is de afschrijving. De auto kan in een paar maanden duizenden guldens in waarde achteruit gaan terwijl er bijna niet mee is gereden. Een jonge gebruikte auto kopen is voor particulie ren financieel aantrekkelijker dan nieuw rijden omdat de maandelijkse afschrij ving minder is. Het gevoel is meestal sterker dan het ver stand. Alleen al door de geur van een nieuwe auto kunnen mensen overstag gaan toch maar een 'paar guldens' extra te spenderen. Er komt bovendien een stukje gevoel kijken bij het kopen van een nieuw in plaats van een gebruikt exemplaar. Het is spannend om op een wagen te moeten wachten die rechtst reeks uit de fabriek komt. De meeste nieuwe wagens hebben een levertijd van enkele weken of zelfs een paar maanden. Het liefst moet hij meteen voor de deur staan, maar het is ook niet erg als het een poos duurt. Het idee dat de auto gedurende de levertijd in de fabriek in elkaar gezet wordt, schept een band. De 'voiture' is een soort kind dat in de baarmoeder van de fabriek tot wasdom moet komen. •^Schrikbarend Na een halfjaar, als de nieuwigheid er af is en de bolide niet meer iedere week in de was wordt gezet, komen de afschrijvingskosten om de hoek kijken. Vergelijkbare even oude exemplaren die als occasion bij de dealer staan, zijn schrikbarend in waarde gedaald. Gisteren was de wagen nog helemaal bij de tijd, vandaag wil niemand er meer een cent voor geven. Het uiterlijk is afhankelijk van modegrillen die kenmerkend zijn voor een bepaalde periode in automodeland. Kwart goedkoper De Consumentenbond heeft onderzocht hoe sterk de waarde daalt. Iemand die 2,5 jaar in een 2,5 jaar oude kleine middenklasser (ver gelijkbaar met de grootte van een Golf of een Mégane) rijdt, is gemiddeld 26 procent goedkoper uit dem met een nieuwe vergelijk bare auto. Met een compacte auto (Clio, Micra) kan er 19 procent worden bespaard en een gewone middenklasser (Xantia, Mon- deo) maar liefst 32 procent. Al na een jaar blijkt de nieuwgekochte auto die gemiddeld wordt gebruikt nog maar zeventig procent van de nieuwprijs waard te zijn. Veertigduizend kilometer en 2,5 jaar later is dat ongeveer 55 procent. Na 3,5 jaar en nog eens vijftienduizend gereden kilome ters Ugt de restwaarde tussen de veertig en vijftig procent van de nieuwwaarde. De VVV biedt haar klanten vele mogeUjk- heden voor een weekendje weg. Voor iedere klant wordt in eigen land gevonden waar hij of zij naar zoekt. Of het nu gaat om een 55+- er die lekker even buiten de stad tot rust wil komen, of om een gezin met jonge kinderen dat even uit haar vertrouwde omgeving weg wil, er zijn mogelijkheden te over. Verschil lende accommodaties in verschillende prijs klassen zorgen daarbij voor optimale keuze vrijheid. In het hoge noorden van ons land is er voor al veel belangstelling van 55+-ers voor een kort verblijf. Zij zijn bij de Waddenkust op zoek naar rust en natuur, volgens een mede werkster van de VVV in Delfzijl. "Mensen uit de omgeving van Delfzijl zoeken meer naar cultuur en boeken stedentrips gecombi neerd met musicalbezoek", aldus deze medewerkster. In de provincie Revoland komen vakantiegangers vooral voor hun rust. Een activiteit die in deze provincie door veel toeristen wordt beoefend is fietsen. Het weidse polderlandschap met haar vele fiets paden leent zich hier dan ook uitstekend voor, zodat inspaiming met ontspanning kan worden gecombineerd. Naar deze samen stelling zoekt men ook in Egmond aan Zee, waar de duinen en het strand de kans bieden lange wandel- en fietstochten te maken. De belangstelhng van inwoners van Goeree- Overflakkee gaat vooral uit naar korte vakanties in Zuid-Limburg, Gelderland, Drenthe en Overijssel. Grote vakantiewo ningen voor een weekendje weg met familie of vrienden worden veel gevraagd. Daar moet je vroeg bij zijn, want die woningen zijn niet dik gezaaid. In vrijwel alle regio's van het land is de voorkeur voor hotels duidelijk, hoewel logies met ontbijt (bed breakfast) het ook uitstekend doen. De prijzen verschillen natuurhjk van persoon tot persoon en van boeking tot boeking. Gemiddeld kan worden gesteld dat de prijzen variëren van 40,00 per persoon per nacht voor logies met ont bijt, tot 100,00 per persoon per nacht voor een hotel. Bungalows en huisjes zijn favoriet bij boekingen in voor- en naseizoen. Bij de VVV is sprake van een Uchte stijging van het aantal boekingen van korte verblij ven in heel Nederland. Opvallend is dat het aantal vooruit-boekingen lager ligt dan in voorgaande jaren, terwijl het aantal last- minutes blijft stijgen. Een verklaring hier voor is vermoedelijk te vinden in ons onvoorspelbare klimaat. Gezien het nog altijd stijgende aantal boe kingen bij de VVV's raakt het blijkbaar steeds meerbekend datje bij dit 'Reisbureau Nederland' uitstekend terechtkunt voor je vakantie in eigen land. Ook bij de VVV's op Goeree-Overflakkee kun je terecht voor vakanties van de Neder land-specialist 'VVV-Vakanties', maar ook voor boekingen bij onder andere Center Pares en Euro-Relais. WV/ANWB Over- flakkee, Vingeriing 3, Middelhamis, tel.: 0187-484870 en WV Ouddorp aan Zee, Bosweg 2, Ouddorp, tel: 0187-681789. agentschap De Dordtse kunstenaars Ron Gennisse en Margreet Huisman laten hun werk zien op de dubbelexpositie in het gemeentehuis van Middelhamis, die vrijdag 10 november a.s. wordt geopend. De bijna abstract-expressio- nistische litho's van Ron Gennisse zijn opgebouwd uit snelle notities, die kleur voor kleur in aparte drakgangen worden afge- drakt. Het uitgangspunt voor zijn werk heeft zich de laatste jaren toegespitst op het thema 'communicatie'. Ontwikkelingen in de maatschappij, zijn ontmoetingen met asiel zoekers in de kerk, relaties tussen mensen en impressies van een bezoek aan Israël; het is allemaal terag te vinden in zijn werk. Dat betekent echter niet dat het werk van Gen nisse een illustratie van een bepaal thema wordt. Het spel van lijn, vorm en kleur komt intuïtief tot stand, waarbij niet altijd het uit gangspunt herkenbaar blijft. Het resultaat van deze werkwijze levert in ieder geval prachtige prenten op. De techniek van het lithograferen, waarbij men in staat is op heel zachte tonen te drukken, hanteert deze kun stenaar op hoog niveau. Daarnaast staan de krachtige beelden van Margreet Huisman. Beelden van haar zijn zwaar van uiterUjk, zwaar van toon. De roestige aardetinten in brain en oker geven haar beelden van kera miek gecombineerd met ijzer, een bijzonde re sfeer. Zo heeft zij grote hyacinten geboet seerd, bloemen die qua stractuur een merk waardige overeenkomst vertonen met het binnenste van een walnoot en met onze her senen. De hyacinten werden vervolgens op een ijzeren vierpoot gezet. De bloem bleef de kleur houden van gebakken klei en het onderstel ging hcht roesten. Een vervreem dend effect. De stractuur van de hyacint is in haar laatste werk een eigen leven gaan lei den. Er ontstonden abstracte vlakken die werden ondergebracht in kubistisch aan doende contracties. Een bijzondere combi natie deze twee kunstenaars in het gemeen tehuis van Middelhamis. Op vrijdag 10 november 2000 wordt de tentoonstelling geopend door dhr. W.L.C. Nattekaas, raads lid van de gemeente Middelhamis om 20.00 uur. De tentoonstelling duurt tot 31 januari 2001. De openingstijden zijn op maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 16.30 uur. Op zaterdag 11 november hoopt het comité Woord en Daad, afdeling Goeree-Overflak kee, weer haar jaarlijkse oliebollenactie te houden. In de meeste dorpen zullen dan 's morgens de medewerkers, waeironder heel veel enthousiaste schooljeugd, uitzwermen met raim 21.000 oliebollen, die in zakjes van 5 stuks aan de man gebracht worden. U betaalt de gangbare prijs van f 3,50 per zak je en 3 zakjes voor f 10,-. (denk aan uw diep vries!). Het is zo langzamerhand al een tra ditie geworden, want dit is reeds de zestien de keer dat in november deze actie wordt georganiseerd. Graag bevelen we de actie bij u aan, want één ding is zeker, u steunt er een goede zaak mee: 'nood'zakelijke hulp aan onze medemens in nood! Er is onnoemelijk veel armoede, honger en onrecht. Is helpen niet onze christenpUcht? De opbrengst zal besteed worden voor de straatkinderen in de Derde Wereld. Het is heel gewoon dat dui zenden kinderen daar dag in dag uit ook 's nachts op straat moeten doorbrengen en in soms erbarmelijke toestanden moeten sla pen. Ze hggen opgerold op de vuile vloer, dragen lompen en stinken al vanaf een afstand. Zij likken achtergelaten etensresten op en bedelen om voedsel. Velen komen in een circuit van stelen, drags, prostitutie en criminahteit. Onze hulp is dringend gewenst. Ze hebben recht op een (t)huis, op voedsel en onderwijs. Helpt u? Van harte aanbevolen! f

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 7