r IV ^skkerij Dam daan^ finö'^cteent cc (A^ut Feestaanbiedingen mbrodIn Nieuwe leesboeken 6 BOLUSSEN 7 EIERKOEKEN 00 1 KRENTEBROOD een gevuld SPECULAAS- TAARTJE 10 OLIEBOLLEN 6 div. BROODJES 4 AOO Grote APPELKRUIMELVLAAI Miljoenste Ford Focus geproduceerd in Europa wereldwijd succes in verkoopranglijst met slagroom pracht modellenboek n ...naar keuze voor .voor DONDERDAG: .Samen voor maar Slechts van 17,95Nu voor de feestprijs van INDISCH LICHT Veel mensen op deze aardbol lopen rond met een al dan niet verwerkt traumatisch verle den. Twee van hen zijn John Lawrence en zijn makker, die, jaren na de Japanse bezet- tmg van Indonesië, elkaar in Engeland opnieuw ontmoeten. Aanvankelijk schro men zij beiden om het pijnlijke onderwerp aan te snijden, maai' wanneer in dat angst vallige zwijgen een opening is gemaakt, komen de twee mannen los en wisselen zij hun kampervaringen uit. Herinneringen worden levendiger dan ooit, en samen pro beren zij min of meer sluitend te krijgen wat tot dan toe een raadsel was voor hun geteis terde geest. Het Japanse denken, waaraan uiteraard ook de diverse individuen van de Japanse kiijgsmacht waren onderworpen, als aan een dwingend soort van religie, maakte het onmogelijke mogelijk. In negatieve zin dan wel te verstaan. Tussen dat alles konden er, wonderiijk genoeg, toch min of meer vnendschappelijke banden gelegd worden, op basis van begrip en respect voor eikaars manier van denken. Het boek Indisch licht, geschreven door Laurens van er Post en uit gegeven door Groot Goudriaan, wordt opge deeld in drie episoden. In het eerste deel beschi-ijft de auteur de ontmoeting tussen deze twee mannen, het tweede deel omvat de beschrijving van de innerlijke strijd die de Afrikaan Jacques Celliers voerde en de gevolgen die strijd hadden tijdens de bezet tingstijd. Dit alles wordt samengevat in een brief, die door Celliers is geschreven tijdens zijn gevangenschap. De derde episode neemt de lezer mee naar de tijd rond de Japanse invasie op het eiland Insulinde. John Lawrence, als commandant daar geplaatst om de inval te saboteren, ontmoette daar een jonge Hollandse vrouw, die voor hem veel betekende op het moment dat alles zo ont zettend zinloos voor hem leek te worden Samen brengen deze drie episoden een indrukwekkend stuk geschiedenis dichterbij, ZIJ het dan gezien door de ogen van enkele personen. Het boek behoort beslist niet tot de categorie hap slik weg leesvoer. De beschrijving van de overweldigend mooie natuur van Indonesië, dikwijls gebruikt als VAN DER BOOM beeld voor wat de mensen in het diepst van hun ziel meemaken, is in een boek als dit onmisbaar. Ook zijn veel passages absoluut filosofisch te noemen, wat het boek een aan zienlijke meerwaarde geeft voor wie de ach- teriiggende bedoeling ervan begrijpen kan. 'Een prachtig maar moeilijk boek over de botsing van de culturen en mensen, dat door alle wreedheid en onbegrip heen wijst naar de noodzaak van verzoening en vergeving meldt de achterflaptekst. Mooier zou ik het niet kunnen samenvatten. Een boek om meerdere malen te lezen! Het als paperback uitgegeven werk is uit het Engels vertaald door Roelof Posthuma (oorspronkelijke titel The seed and the sower). INDISCH LICHT, Laurens van er Post, Groot Goudriaan, 271 pagina's, paperbacli, ISBN 90 6140 710 9, nuai 301, prijs: 41,90 DE MAN UIT HET ZUIDEN Nog een stevige paperback (320 pag.) van Groot Goudriaan is het boek De man uit het zuiden. Dit werk, van de auteur David Breedveld, neemt de lezers mee naar het Amerika van 1865 tot 1872. De auteur beschrijft op meeslepende manier de ver houdingen tussen mensen uit Noord en Zuid, nadat de burgerooriog in Georgia zijn ont luisterend werk heeft gedaan. Dat doet hij, door afwisselend gedeelten in verschillende tijdperken naar voren te halen. Aanvankelijk lijkt dat een beetje ingewikkeld, mede door de beschrijving van de - zo sterk van elkaar verschillende -familieomstandigheden. Maar al doende gaat de lezer het verband duidelijker zien en zeker als uiteindelijk de sporen bij elkaar komen wordt het geheel begrijpelijk. Waardoor meteen de gedachte opkomt om het boek nog eens te lezen, daar nu duidelijk is hoe het allemaal in elkaar steekt. Twee families worden met name beschreven; dat van mijnwerkersgezin van Malcolm Bradley in Trion, en dat van bank directeur Thimothy Collard in Chicago. Kort samengevat gaat het verhaal als volgt: Hen ry Bradley ontvlucht als negenjarige jongen de mijn waar zijn vader voorman is, nadat hij een slechte beurt heeft gemaakt en dus de haat van diverse mijnwerkers op zijn hals heeft gehaald. Zijn ouders weten niet waar hij heen is en gaan op den duur geloven dat hij dood is. Henry komt na veel omzwervin gen terecht bij Richards, een zieke oude man, die hem als pleegzoon en enige erfge naam aanwijst, aangezien de eigen zoons van deze man niet meer naar hun vader omkijken. Na het overlijden van deze pleeg vader zet Henry Bradley zijn tocht voort als Henry Richards en boekt succes in het leven. Hij maakt carrière als eigenaar van een staal fabriek, die echter door de grote brand in Chicago verwoest wordt. De man uit het zui den is dan failliet, en is genoodzaakt zijn bedrijf van de hand te doen. In die tijd heeft hij kennis gemaakt met een nieuwe werkne mer, Zeb Collard, die een verleden als sol daat in de Amerikaanse burgeroorlog met zich meedraagt. Zeb heeft meegedaan aan het verwoesten van Trion, en heeft hoogst persoonlijk het huis van Richards ouders in brand gestoken. Deze twee mannen, die deze last uit het verleden niet van elkaar weten, bouwen een band van hechte vriendschap op. Zeb 's zus Grace maakt indruk op Hen ry, en dat is wederzijds. Wanneer Henry, na de verkoop van de staalfabriek, met de trein op weg is naar huis, vindt een treinramp plaats in de Rocky Mountains. De wagon waarin ook Henry zit, stort in een ravijn, waar een hachelijke avontuur begint. Daar ontknoopt het verhaal zich tot een prachtig gebeuren van zoeken en gevonden worden, bekennen en vergeven, maar ook van God vergeven worden. Een aanvankelijk wat ingewikkeld, maar vooral mooi werk, deze met vaart geschreven roman uit het Amerika van de negentiende eeuw. DE MAN UIT HET ZUIDEN, David Breedveld, Groot Goudriaan, 320 pag. paperbacls, ISBN 90 6140 706 O, nugi 341 Prijs: 41, 90 WAT LOES VERZWIJGEN MOET Uitgeverij Frits Hardeman verzorgende de mooi ogende uitgave van een nieuw werk van Arjen van Hoorn, getiteld Wat Loes ver zwijgen moet. (Omslagillustratie Rino Vis ser) Het boek bestaat uit twee delen. In het eerste deel maken we kennis met Loes en Rob. Rob Westra heeft het niet meer naar zijn zin als fietsenmaker in het bedrijf van zijn vader. Hij loopt rond met plannen om verte genwoordiger te worden. Materiele zaken zijn voor hem heel belangrijk. Loes Donker leert Rob kennen wanneer haar brommer na een klein ongeval VROEGINDEWEIJ Of je nou in een paleistuin kijkt, of in een stadstuintje, een haag past vrijwel overal. Maar hoe krijg ik nou in zo weinig mogelijk tijd zo'n mooie, groene muur? De Plant van deze V^ W -^ Maand vormt de oplossing; de C-^ /J/ J beuk (Fagus sylvatica). Deze bij ons welbekende boom is met een p' hoogte van dertig meter zeker ^sX" fors te noemen. Daardoor komt -^^^ hij niet snel in de gemiddelde -^*^ stadstuin terecht. Tenminste, (jfljj/fy ^9^U>e^ niet als boom. Als haagplant -- '•^-ti^"fi"^.i-j~.^ is de gewone beuk namelijk een uitstekende keuze. Over de beuk en de haagbeuk is veel ver warring. Het zijn namelijk twee totaal verschillende planten die vaak door elkaar worden gehaald. De gewone beuk is de boom zoals hij bij ons in de bossen groeit. Hij is het makkelijkst te herkennen aan het glimmende blad met rechte bladranden. De haagbeuk daarentegen, heeft donkergroen blad, met gekartelde randen. Ook in de winter is het verschil tussen de twee soorten duidelijk te zien. Van de Fagus blijft het bruine blad namelijk 's winters, verdord maar decoratief, aan de plant zitten. Het valt er pas af als de nieuwe knoppen in het voorjaar uitlopen. Hierdoor is de haag van de gewo ne beuk ook 's winters redelijk dicht, terwijl die van de haagbeuk behoorlijk doorzichtig is. Van de gewone beuk bestaan een aantal aparte soorten, zoals bij voorbeeld de rode beuk (Fagus sylvatica f. purpurea). Zoals de naam al zegt, is het blad van deze plant purperbruin. Hoe krijg ik een mooie beukenhaag? Om direct een volle, hoge haag te krijgen, moet u grote, blokvoimig gesnoeide planten kopen. Deze zijn wel behoorlijk prijzig. Een alter natief is om te kiezen voor jonge planten. Voor een hoge, volle haag moet u dan wel even geduld hebben. Een voordeel is echter dat een beukenhaag heel oud kan worden. Let er bij het snoeien ook op of u een haag van gewone beuk of van haagbeuk hebt geplant. Een haagbeuk moet u na het planten door laten groeien totdat de gewenste hoogte bereikt is. Dan mag u hem pas gaan snoeien. Nadat hij getopt is, vormt hij namelijk pas heel langzaam weer opgaande takken. De gewone beuk moet juist wél van tijd tot tijd getopt worden. Direct na het planten moet u de hoofdtak al voor een derde deel wegknippen. Afhankelijk van de gewenste hoogte, moet de beuk nog een paar keer getopt worden. Groeit de beuk in één keer door tot de gewenste hoogte, dan zal hij moeilijk of niet vol groeien van onderen. Om ook in de lange toekomst een volle haag te houden, is het ver standig om hem enigszins een conische vorm te geven. Doordat de haag van onderen breder is dan van boven, valt er meer licht op het onderste deel. Hierdoor blijft het voor de plant ook 'interessant' om onder aan de plant blad te houden en niet alleen maar naar boven te groeien. Als u de heg twee keer per jaar (juni en eind augustus) snoeit, krijgt u een mooie groene muur. Een behaaglijk gevoel Een mooie haag vraagt net als een gazon het nodige onderhoud. Met het snoeien haalt u natuurlijk heel wat groen weg. Al deze takken en bladeren hebben voedingstoffen gekost. Om deze weer aan te vullen, moet u elk voorjaar bemesten met een organische meststof zoals gedroogde koemestkorrels. Het onderhoud vraagt behalve tijd ook een beetje ruimte. Houd dus het liefst een smal paadje vrij tussen de heg en de andere beplanting. Zo hoeven de planten niet met elkaar te concurreren met licht en voe dingstoffen. Bovendien is een dergelijk paadje erg makkelijk met het snoeien van de haag. Met deze tips in uw achterhoofd en een rits jonge haag- planten van bijvoorbeeld de beuk (Fagus sylvatica), heeft u binnen een paar jaar een beschutting tegen inkijk, tegen vorst en wind, nestgelegenheid voor vogels en een behaag lijk gevoel achter uw natuurlijke, royale afscheiding. Plant van de maand november: Fagus sylvatica (als haag) u„,or. Enkele mankementen.vertoont, .Rob,, .die. heel spontaan kan doen, wint Loes min pf meer voor zich in. Wanneer de kennisma-' king wordt voortgezet, en Rob niet kerkelijk blijkt te zijn, raakt Loes aan het twijfelen. Zo erg, dat ze er overspannen van raakt en bij haar oom en tante gaat logeren. Daar maakt ze kennis met Johan, een jongen die na een ongeval invalide raakte. Ze heeft veel gesprekken met hem en hij raadt haar aan de omgang met Rob te verbreken. Hij gelooft niet dat Rob genoeg van Loes houdt, anders zou hij haar niet zo gemakkelijk laten gaan. Als ze terug is en ze Rob weer ontmoet, palmt die haar weer volledig in. Haar ouders waarschuwen haar voor deze keus, zonder bemoeizuchtig te zijn. Los beslist zelf dat ze toch met Rob verder wil; haar liefde wint het van haar verstand. Rob wil voor Loes best mee naar de kerk en Loes verwacht dat ze Rob wel kan veranderen als ze met hem getrouwd zal zijn. Zelfs als ze voor zichzelf het gevoel heeft dat Rob zijn beloftes niet altijd nakomt, heeft ze nog het idee dat later alles wel in orde zal komen. In het tweede deel zien we hoe de relatie tus sen Rob en Loes langzamerhand verslech tert. Zeker als Rob werkloos wordt is hij voor Loes niet meer te genieten. Loes gaat zwijgen om de lieve vrede wil. Zij zoekt een baan en Rob verzorgt het kleine huishouden- tje. Op zijn dagelijkse gang naar door het park maakt hij kennis met Anja, een vrouw die grote indruk op hem maakt omdat ze zo heel anders is dan Loes. Rob gedraagt zich heel wispelturig en Loes golft mee met zijn humeur. Wanneer Rob niet te genieten is, is ze stil en onzeker. Wanneer Rob vrolijk is, leeft zij helemaal op. Als Rob weer werk heeft en meldt dat hij een paar dagen weg moet voor de zaak, krijgt ze van hem het bericht dat hij zich toch in haar heeft vergist. Loes is wanhopig en weet zeker dat zij het allemaal verkeerd heeft gedaan. Als dan plotseling het bericht komt dat Rob een ern stig ongeluk heeft gehad, gaat ze snel naar het ziekenhuis, waar Rob overlijdt. Het geheim van Rob 's vertrek kan ze met nie mand delen. Dat is het ook, wat Loes, vol gens de titel van het boek, verzwijgen moet. Als Loes, na het sterven van Rob en na een tijd van bezinning en erkenning een nieuwe woonplaats en werkkiing zoekt, neemt ze ook weer contact op met Johan, die na de periode van revalidatie weer bijna is gene zen. Zij hoopt op een nieuw relatie en op nieuw geluk. Dat hopen komt tot een hoogtepunt, als Johan haar wil betrekken in zijn gedach ten over de toekomst. Het is een enorme tegenvaller voor Loes als Johan haar niet ten huwelijk vraagt, maar vertelt dat hij in het buitenland zal gaan werken. Toch vindt ze rust in de gedachte dat God, die zelfs wol ken, lucht en winden hun weg wijst, ook wel een weg zal banen waarlangs haar voet kan gaan. Een gemakkelijk leesbaar boek, met de boodschap dat men beter geen juk kan aangaan met een ongelovige. Het lijkt erop dat de auteur wat moeite heeft gehad om met zijn verhaal op gang te komen. Hij valt regelmatig in herhaling en het duurt dikwijls te lang voor hij een onderdeel afsluit. In het tweede deel gaat dit stukken beter en leest het verhaal, waarin de onderlinge irritaties (en de gevoelens daarbij) voortreffelijk zijn beschreven, stukken vlotter.. De houding van de.ouders van Loes is te prijzen.; Ais Loes.tpcjjjhaar gang gaat, accepteren ze Rob als mens van harte Ze gedragen zich niet betuttelend en dwingend, wel waarschu wend en biddend. Al met al; echt een boek voor de reformatorische gezindte' WAT LOES VERZWIJGEN MOET, Arjen van Hoorn, Frits Hardeman, 272 pagina's, gebonden, ISBN 90- 76430-18-7, prijs: 29,95. L. B.-V. Straks gehoortekaartjes nodig? Bij drukkerij GEBR. DE WAAL ligt een voor u ter inzage. Ook uw keus is er zeker bij Bij tijdige bestelling snel gereed. Langeweg 13, SOMMELSDIJK Tel. (0187) 471020 De miljoenste Europese Ford Focus is in Saarlouis inmiddels van de produc tielijn gekomen. Het is de eerste Ford in Europa die deze mijlpaal binnen twee jaar bereikt. Het feestelijke model, een vijfdeurs 1.8 L Polar Silver Ford Focus, is geschonken aan een liefdadigheidsinstelling voor kinderen met kanker, in de Duitse regio Homburg/ Saar. "Een historisch moment voor Ford", vertelt Rolf Zimmermann, Vice-President Euro pean Manufacturing. "Nooit eerder hebben we in Europa in zo'n korte tijd een miljoen auto's geproduceerd. Deze mijlpaal toont opnieuw de kracht van ons product en de hoge kwaliteit van onze Ford-fabrieken". De Ford Focus wordt geproduceerd in twee fabneken m Europa: Saailouis-Duitsland en Valencia-Spanje. Productie vindt ook plaats in Michigan, V.S. Volgens verkoopcijfers van personenauto's in het eerste kwartaal is de Ford Focus de meest populatie auto in de wereld. Geba seerd op beschikbare cijfers over de eerste drie maanden van 2000 is ae Ford Focus wereldwijd de eerste keuze van consumen ten. Ford heeft wereldwijd in de eerste drie maanden 228.380 Focus-modellen verkocht "Met de Ford Focus zijn we er in geslaagd om te voldoen aan de vraag van de consu ment om een auto te maken met stijl en fan tastische rijkwahteiten. Het 'new edge' ont werp en het 'fun to drive' karakter van de Ford Focus beantwoordt de vraag van de consument op een unieke wijze", aldus Zim mermann. De Ford Focus is verkrijgbaar als drie-, vier en vijfdeurs en als wagon. Het motorengam ma bestaat uit vier 16-kleppen benzine- krachtbronnen met maximum vermogens van 75 tot 130 pk en de elektronisch gestuur de Endura Dl turbodiesel. Het succes van de Ford Focus wordt beves tigd door bijna vijftig prijzen die aan de ^ocus zijn toegekend. Onder meer de Euro pese Auto van het Jaar 1999, de Noord- Amerikaanse Auto van het Jaar 2000 de prestigieuze Gouden Stuurwiel in Duitsland en de titel 'Millennium Product' van de Bri tish Design Council. 1 üi( 15 io: 10! 10." 10." BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41 - 3245 BG Soinmelsdijk Tel.(0187)48 2614-Fax(0187)4845 20 HoendercJijk 9 J<dt.3 AK Ouddorp. Tel. (0187) SS 42 67 w. akershoek.nl BOEKEN ALUES VOOR SCHOOL EN KANTOOR Waatdijk 45-48, 3241 GV Mlddelhanils Tel. (01S7|48204S/482844 - Fax (0187) 485481 Filiaal: Hosnderdijk 19, 3253 AK Ouddorp Tal. (0187) 681276 - Fax (0187) 683519 Royale hagen voor elke tuin d. Burg)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 6