Mooie gift Gratis winkelen bij ClOOO f eiAiii»i.iiiEyws Alleen kosten van de brandweer rijzen de pan uit, vindt de raad, zo niet het College V Beter-uit Reizen heeft Beantwoording vakantiepark/camping in de Luxemburgse Ardennen VERVOLGVERHAAL PAOINA 5 DINSDAG 7 NOVEMBER 2000 De raad zal de eerste zijn die verzekert dat de brandweer onontbeerlijk is om de gemeente naren een redelijke bescherming en veilig heid te bieden, maar meer4ere fracties heb ben zich verstout nu eens te zeggen dat het met de kosten van de brandweerorganisatie de spuigaten uit gaat lopen. Werden die vorig jaar op 559.062,- be groot, voor het komend jaar zijn die geste gen tot 775.883,-. "Waar moet dat naar toe,voorzitter?" vroeg de WD fractie zich in z'n beschouwing af. Alle beschouwingen waren trouwens tevo ren ingediend en werden nu ook schriftelijk beantwoord. Met de vraag waar het met de steeds stijgende kosten heen moet, herinner de de VVD fractie eraan al jaren te roepen dat het de gemeente Dirksland te zwaar gaat wegen in elke woonkern een brandweer- groep in stand te houden en de VVD fractie was geen roepende in de woestijn. Géén van de fracties was er zomaar aan voorbijgegaan. "Ieder jaar opnieuw claimt de brandweer een fors bedrag op onze be groting", noteert ook de SGP fractie: "het ontgaat ons zo langzamerhand wat het ver schil is tussen een vrijwillige brandweer en een beroepsbrandweer", laat de SGP fractie weten. "Qua kennis zal een korps, bestaande uit vrijwilligers, nauwelijks iets onderdoen voor een korps bestaand uit beroepsmensen en de vraag is dan ook gewettigd er over na te denken of het hebben van een vrijwilUge brandweer in elke dorpskern een situatie is die jaar na jaar gehandhaafd kan bUjven of dat gedacht moet gaan worden aan meer regionale samenwerking". De inhoud van de beschouwing van Gemeen tebelangen zal hebben gewerkt als balsem op de wonde die bij de brandweermensen zoet jes aan geslagen was, al heeft geen van de fracties dat zo bedoeld: "Onze brandweerhe- den zijn allen vrijwilliger, maar dat hoeft voor ons niet te betekenen dat zij minder pro fessional zijn dan een full-timer waaraan steeds zwaardere eisen worden gesteld; wij stemmen in met de verhoogde budgetten", liet gemeentebelangen weten. Ook het CDA stelde zich niet al te kritisch jegens de kosten van de brandweer op. De fractie vindt het duideUjk dat de plannen voor een stukje professionalisering nog al wat geld gaan kosten. Overigens denkt ook de CDA fractie dat de gemeenten op dit gebied wat meer zouden kunnen samenwerken. De PvdA fractie heeft er niet zoveel vertrou wen in: "We zijn er nog lang niet met de elk ■jaar opnieuw oplopende kosten", vreest de fractie: "is dit financieel nog wel vol te hou den?" is haar vraag en met teleurstelüng stelde de PvdA fractie vast dat B W ken nelijk nog steeds niet onderzoeken of de kos ten door samenwerking wat in de hand kun nen worden gehouden. Toen Dirkslands gemeenteraad jl. donderdag een hele dag besteedde aan het doornemen en tenslotte vaststellen van de gemeentebegroting 2001 hoefde er gelukkig geen mineurstem ming te heersen; daar was geen aanleiding toe, alhoewel... Algemene beschouwingen, en die werden weer in zesvoud gehouden, zijn het middel om signalen af te geven en daarin heeft de raad zich niet onbetuigd gelaten, al hebben die de pret van een sluitende begroting niet echt gedrukt. De kosten van de brandweer was een opval lend item in alle beschouwingen, maar er bleek veel meer wat het bestuurlijk leven beroert. "Men tornt aan het bestaansrecht van veel kleine gemeenten", vindt de CDA fractie naar aanleiding van de notitie: "Waar ligt de grens?" De fractie vindt dat het voorzieningenniveau van de gemeente Dirksland er zijn mag en de toets der kritiek kan doorstaan, ook op dit punt zijn er derhalve geen redenen om te gaan herindelen, vindt het CDA. "Kwalijk", vindt ook de PvdA fractie een eventueel op de loer hggende herindeUng van Gemeenten op Goeree-Overflakkee, die wordt dan ook met klem van de hand gewe zen. De PvdA fractie had er duidelijk behoefte aan zichzelf en de raad nadrukkeüjk te profi leren tegen de gedachte van het College dat het toenemende gebruik van de electroni- sche snelweg gevolgen heeft voor de com municatie tussen burgers en bestuurders. Het lijkt het College dat burgers zich in toene mende mate rechtstreeks richten tot het gemeentehuis in plaats dat ze zich richten tot de politieke partijen, waarbij het gevaar niet deiikbeeldig wordt genoemd dat de functie van raadsleden wordt uitgehold. "We zijn daar totaal niet bang voor; onze ervaring is het dat de burgers ons bij belang rijke en ingrijpende zaken heel goed weten te vinden", het de fractie weten. De CDA fractie had er met wat zorg over gesproken, over de moderne communicatie methoden: "Een technische maatschappij is kil en onpersooiüijk. Communicatie, naar elkaar luisteren, aandacht voor het zwakke, sociale contacten, ziehier enkele zaken die ook in de toekomst van belang zijn", aldus de CDA fractie: "een raad die met deze dingen rekening houdt, de bestuurlijke ontwikkelingen volgt, zich inzet Vóör zijn achterban, heeft een mooie taak en blijft die ook in de toekomst, samen met het College", zo werd door de CDA fractie gezegd en dat leek aller gevoel. We hebben maar wat rondgeneusd in de beschouwingen en er hier en daju' wat aardi- Twee antieke lantaarnpalen, wie zou er niet in z'n handen knijpen als ze hem zom aar werden aangeboden? De raad van Dirksland heeft dan ook hartelijk 'ja' gezegd tegen deze gift van de Rabobank West Flakkee (tg.v. de opening van het nieuwe kantoorpand in Stellendam), slechts één was er die 'nee' zei! "Ik ben d'r principieel tégen", liet de heer G. Robijn als commentaar horen; "ik ben principieel vóór", het z'n fractiegenoot v. d. Vlugt horen. De heer Van Houwelingen vroeg niet tevergeefs naar het diepere 'waarom' van de weigering van de heer Robijn. "Ik wil best schenkingen aanvaarden maar 't is wel afhankelijk van wie ze geeft". Voor de heer Robijn niet dus de Rabobank die er zijns inziens beter aan zou hebben gedaan 'al die kindertjes.die in de spaarweek met hun spaarpotjes naar de Rabobank gingen wat meer rente toe te kennen in plaats van het geld zomaar weg te geven."'t Ken flauw weze.zo voelde de heer Robijn veler verbazing wel aan. De mooie antieke lantaarns, door de raad in dank aanvaard, komen op de Heul te staan. De raad hoopt dat ze niet door te veel geparkeerde auto's aan het zicht zullen worden onttrokken. ge gedachten uitgehaald. Te uitgebreid waren ze gezessen om ze in extenso op te nemen. Het College heeft ze wel zorgvuldig uitge plozen en van commentaar voorzien. Een van de beantwoordingen, die over openbare orde en veiügheid (de brandweer), kreeg een langdurig staartje. Nadat eraan was herin nerd dat het, uit overleg met de regionale brandweercommandant, duidelijk was ge worden dat in de gemeente Dirksland drie blusgroepen in stand gehouden moeten wor den durfde het College het aan erop te wijzen dat de kosten niet meer dan 4% van het jaar- Ujkse begrotingsbudget bedragen. "Is dat nou zo'n hoog percentage?", zo vroeg het Colle ge de raad af Mede oorzaak van de oplopen de kosten is het feit dat de brandweer steeds meer speciale opleidingen volgt, deels mis schien omdat de deelnemers dat interessant vinden, maar eerst en vooral omdat in het belang van de veiügheid van de burger en om hun eigen veiligheid. Het moment was het toen om het bedrijf Le Due (Den Hertog) Fine Food nader uit te lichten nu het bedrijf, producent van snacks, voor z'n koeling over gegaan is op de toepassing van ammoniak, een chemische vloeistof die bij brand gevaar voor de gezondheid van brandweerlui en omwonenden kan opleveren. De brandweer beschikt niet over chemische pakken en (nog) niet over de kennis die nodig is om bij brand effectief op te kunnen treden. Het bedrijf heeft daardoor geen ver gunning, maar draait door, nadat het gebruik van ammoniak eind augustus door de pre ventie medewerker werd vastgesteld. Burgemeester Boonstra noemde het risico van een ongeluk of brand niet onacceptabel groot. Binnen veertien dagen zal het Openbaar Müiisterie er zich over uitspreken of hét bedrijf door mag gaan of dat het gesloten zal moeten worden, totdat een vergunning kan worden verleend. Pas wanneer de brandwer met kennis en materiaal is toegerust, om aan calamiteiten bij het bedrijf het hoofd te bieden. "Gelijk op slot die handel!" vond daarom de heer de Vlugt (PvdA): "Stel je voor dat er wat gebeurt, dan zijn wij verantwoordelijk". Maar de roep om sluiting werd niet op de spits gedreven, toen na de voorzitter ook wethouder Koningswoud verzekerde dat er metterdaad opgetreden zal worden wanneer de uitspraak van het O.M. daartoe oproept. Daar is dus het wachten op; het stormpje over de hoge kosten van de brandweer was iiuniddels gaan liggen. De raad kan er alvast van uitgaan dat binnenkort een krediet voor de aanschaf van beschermende bluspakken zal worden gevraagd. Bij omliggende korp sen is al gevraagd of die zulke beschermen de kleding al wél in bezit hebben, maar dat bhjkt niet het geval, zodat op dit punt van samenwerking geen sprake kan zijn. "Willen wij aan onze wettelijke taken, pre ventie, preparatie en repressie voldoen, reke ning houdend met de ARBO-wetgeving, dan zullen er kosten moeten worden gemaakt", zo zegt het College: de vraag is niet hoeveel de brandweer mag kosten maar hoeveel de veiligheid in de Gemeente en de veiligheid van de brandweerlui voor wie we als raad verantwoordelijk zijn kost, zo maakte het College duidelijk; de 4% van het budget wordt niet te veel geacht en het zou een illu sie zijn te denken dat een beroepsbrandweer goedkoper zou zijn. In de beantwoording van de beschouwingen lieten B W weten ook met spaiming de uitkomsten van het onderzoek af te wachten dat door het FVA te Tilburg wordt uitge voerd, m.b.t. de vraag of de eilandeUjke ge meenten metterdaad zodanig zouden kunnen gaan samenwerken dat gemeentelijke herin deling zou kunnen worden afgewend. Meer deren uit de raad rekenen erop dat het zover gaat komen, maar voorzitter Boonstra wees zo'n doemgedachte vooralsnog van de hand: "Wij hebben ingezet op een zgn. niet vrij- bUjvende samenwerking. Dat maakt het Col lege niet zorgeloos of laconiek, maar we hebben voor deze strategie gekozen en een andere, gemeenteüjke herindeling, is dan voor het College geen optie. Het hele gemeenteUjk erf werd in al die ver gaderingen doorwandeld, met o.a. de vraag wat er met verenigingsgebouw 'De Schakel' zal gebeuren. Wordt het afgesloten, heeft het bestuur van de Ned. Herv. kerk interesse en komt er een nieuwe voorziening bij het zwembad, of bUjft de oude 'Schakel' in eigendom en wordt die opgeknapt? Dan was er ook het geluid dat de Overheid voornemens is op Goeree-Overflakkee (van af de Weipolder tot aan Stad) een gebied van 1000 ha tot nat natuurgebied te transforme ren en natuurlijk werd druk gesproken over de voorgenomen bouw van twee nieuwe basisscholen in Dirksland en de raadsleden zouden zichzelf niet zijn geweest als ze onderUng niet wat plaagstootjes uitgeleverd zouden hebben. Richting de heer Leeflang bijv., die had gedacht dat hij deze vergade ring af zou komen van z'n raads-nestorschap door de komst als lid van de raad van mevrouw J. E. Struik-Zitman te Herkingen. Vrijwel het eerste wat mevrouw Struik deed was voor te stellen de heer Leeflang, die immers het nestorschap al langer en tot ieders tevredenheid had uitgeoefend, tot vice-nestor te benoemen voor de duur van de lopende raadsperiode. De heer Leeflang stond er niet onwelwillend tegenover, het hij weten en hij werd door de raad dan ook als zodanig aangewezen. Liever wordt hij waarnemend nestor genoemd dan vice-nestor, "want dat eerste woord spreken ze nogal'es met een z uit", zo üet hij weten. "We gaan er na fractieberaad ook maar mee akkoord", maakte de heer Robijn (PvdA) en dat was zo'n plaagstootje, wat grimmiger werd'ie toen hij de alg. beschouwing van de SGP fïSttie becommentarieerde, vooral toert* het ging over de SGP zorg om het steeds meer verdwijnen van de Zondagsrust. "Van harte ben ik het ermee eens dat de Zon dagsrust gehandhaafd moet blijven", stemde de heer Robijn in, maar hij gaf daar z'n eigen uitleg aan: "Ieder moet die rust voor zichzelf kunnen ervaren, of hij nu in alle rust naar de kerk gaat of dat'ie in alle rust gaat trimmen of paardrijden". Voor beide categorieën die nen wij te zorgen dat ze geen strobreed in de weg worden gelegd", vond de heer Robijn. Er was zoveel informatie deze dag, hoe de raad denkt over het ISGO bijvoorbeeld, nou, dat bleek niet al te best en nou moet er nog weer 50.000,- worden bijgeraamd. Misschien een actie van de scholen om het dorp eens van zwerfvuil te ontdoen, de klacht van de heer Baan dat'ie dat eigenlijk geen goed woord vindt, 'hangplekken' voor de jeugd. Alleen het woord al suggereert een grote ledigheid en een grote in-activiteit. Liever gebruikt de heer Baan het begrip jeugd-ontmoetingsplaats. De waarschijnlijke komst van een Asielzoe kerscentrum in Dirksland werd in de begro tingsvergadering niet verder uitgediept; dat werd naar een a.s. openbare commissiever gadering verschoven. Toeristische visie Het recent verschenen en door de raad aan genomen toeristisch plan voor Goeree-Over- Donderdag 2 november mocht Carla Grinwis-v.d. Klooster uit Ouddorp 2 minuten gra tis winkelen bij ClOOO. In deze korte tijd kon zij de boodschappenkar vullen voor een bedrag ter waarde van f 566,80. Dit voorrecht had zij gewonnen op de bazar van Zorg centrum 'De Vliedberg', die enige weken geleden gehouden was. Voor deze bazar is ook weer een beroep op diverse ondernemers in de gemeente Goedereede gedaan en niet tevergeefs. Het was al weer voor de derde keer dan Hans van de Hurk van ClOOO 2 minuten gratis winkelen aanbood door de verkoop van loten, die 'De Vliedberg' het nettobedrag van f 604,- opleverde. De gehele bazar bracht f 32.156,- op. Carla Grin wis-v.d. Klooster was één van de velen die een lootje heeft gekocht en daarmee de hoofdprijs won. Het leuke is dat Carla een medewerkster van 'De Vliedberg' is. Het was goed te merken dat Carla de ClOOO de afgelopen week goed verkend had, want na het startschot van Hans van de Hurk wist zij precies wat zij moest nemen om haar kar vol te laden, ook de pampers voor de jonge zoon wist ze goed te vinden. En dat lever de de waarde van f 566,80 op, welke zij bij de kassa niet hoefde te betalen. In het groene hart van het groothertog dom Luxemburg werd deze week door de Alphense reisorganisatie Beter-uit Reizen een tweede vakantiepark aange kocht. Het ruim 6 hectare tellende vakantiepark 'Walsdorf' ligt nabij de bekende toeristenstad Vianden. Beter-uit flakkee voor de volgende vijftien jaar werd onderdeel van een amusante bespreking. Wethouder Koningswoud gaf zelfs een paro die ten beste die toch nog uitUep in een naar het leek serieuze gedachte, nl. bij de volgen de verhuurtermijn van de haven van Herkin gen wat plaats te reserveren voor het bootje van de kleine man, die er nu niet aan te pas komt en de wijk naar het haventje van Batte- noord heeft genomen. Na zoveel uitputtende besprekingen werd de begroting vastgesteld. De belastingen wer den trendmatig verhoogd (+3%), alleen de afvalstoffenheffing en reinigingsrechten ste gen met 7,3%, de rioolrechten met 30,-. Reizen zegt geslaagd te zijn in het zoe ken naar een complete camping die de eigen sfeer kan waarborgen. Rust en natuur zijn uitgangspunten voor de cam ping die door de ANWB in de top-3 van Luxemburg werd gekwalificeerd. Het park ligt in het nationale park van de Boven-Süre. De bereikbaarheid vanuit Nederland, op ongeveer 3,5 uur rijden van Utrecht, speelde eveneens een belangrijke rol. Het park biedt vakantie- accommodatie aan 200 gezinnen en beschikt naast eigen mobile homes en bungalowtenten over 160 staanplaatsen voor caravans en tenten. Het park grenst aan enkele honderden hectaren bos- en wandelgebied. De reisorganisatie zegt grote ervaring te hebben opgedaan in Frankrijk, waar enkele jaren geleden het eerste vakantiepark werd verworven. De belangstelling hiervoor is dermate groot dat een tweede park noodzakelijk werd. Een van de trekkers moet een uitgebreid recreatieprogramma voor kinderen en jongeren zijn. Op 28 april a.s. zal het Beter-uit Vakantiepark 'Walsdorf' offi cieel worden heropend. Aan groothertog Hemi van Luxemburg is gevraagd de opening te verrichten. -19- Hij droeg geen boord, geen schoenen. Hij kreeg van Johanna een werkbroek en een nette half sleetse jas van Machiel, zodat hij zijn goede pak kon sparen als hij in de schuur was. O, die schuur! Groot, donker en vol geheimzinnigheden. Tot hoog in de nok was het hooi opgetast en er waren aparte tassen, ongedorste tarwe en haver. Er waren veel koeien en paarden en in een afzonder lijk getimmerde stal stonden twee stamboekhengsten. Hij hielp de dieren verzorgen, leerde van Coba melken. Een enkele keer moest één van de Uylen naar Tholen. Dan werd de tilbury ingespannen met Wodan, de hoge Oldenburger ruin, die dra ven kon. Naar Tholen was de dijk door het oude land berijdbaar voor paard en wagen. Maar ze moesten op de weke, slechte dijk zeer lang zaam rijden. Pas op de Postweg konden ze de teugel vieren. In het mooie oude stadje Tholen werd uitgespannen bij weduwe Bal in 'Het Wapen van Zeeland'. Dan kon hij een uur het stadje in gaan en Uep hij door de smalle straatjes, keek naar de kleine, gezeUige winkels, kocht sigaretten en tabak, want hij rookte allang een pijp. In 'Het Wapen van Zeeland' terug, proefde hij de zeer bijzondere sfeer van een Zeeuwse boerenherberg. Die van de Uylen, waarmee hij in de stad was, dronken brandewijn. Zelf deed hij dat niet. Hij had nog nooit sterke drank gedronken. Hij nam koffie of chocolademelk. Ze zaten daar nog wat om de hoge kolomkachel midden in de gelagka mer. Niemand zei er wat van, dat hij koffie dronk, maar ze knipoog den tegen elkaar. Hij voelde dat het uit de toon viel. Eens, toen hij met de jonge Machiel was gereden, zei deze: "Jo, neem nu toch eens een borrel! Vooruit Riek, schink em er een in, met veel suker!" Riek gaf hem een knipoogje en deed een extra schep suiker in de brandewijn. "Neem er zelf ook mar één", bood Machiel aan. Het meisje dronk. "Proost, Machiel!" "Santjes", gaf Machiel bescheid. Toen hief ze haar glas naar Roelf: "Proost, meneer!" En Roelf deed onverschillig, alsof het z'n gewoonte was, bromde ook zoiets als Machiel en dronk zijn eerste borrel. Voor ze wegreden, zei Machiel: "We nemen er nog één. Goed tegen de kou, Roelf', prees hij. Daarna had Roelf een plezierige gloeiing in zijn lijf. De wereld zag er anders uit. Hij was een gezonde, stevige kerel en had dagen aaneen het zware, goede eten op de hoeve verdragen. Hij had dus geen nadeel van de scherpe drank, die hem alleen een aangename doezel bezorg de. Op de terugweg mocht hij zelf rijden, zolang ze op de Postweg waren. De Oldenburger Uep snel naar huis. Roelf voelde zich een echte boer, een kerel en hij dacht: ik wou, dat we Nan tegenkwamen. Toen Machiel op de gevaarlijke dijk de teugels overnam en het paard dwong om stapvoets te gaan, begon hij over dat van 'de vrouw' met Roelf te praten. Machiel was nog geen dertig jaar en Roelf was niet helemaal een kind meer. Hij wist er wel het een en ander van, maar het stond, voor zijn gevoel, op een verkeerde bladzijde van het levensboek. Het was iets, waarover je maar niet te veel moest praten. Het was alles in feite slechts klein en onschuldig wat hij wist. Maar het was de kiem en er was in zijn leven geen tegenwicht. Zijn vader had gemakshalve verzuimd hem omtrent deze dingen voor te Uchten. Hij was ongewaarschuwd. Zijn gevoelens voor Nan waren nog niet zo, dat ze zijn innerlijk voldoende louterden. Machiel was ook niet grof. Er was in zijn praten een bekoring. Voor zichtig tastte hij, hoever hij bij deze domineeszoon kon gaan. Maar het resultaat was, dat Roelf, toen ze op de hoeve aan tafel zaten, met heel andere ogen naar Coba keek. "Coba is nie kinderachtig", had Machiel gezegd. Hij zat aan tafel en at. Coba zat tegenover hem. Het eten smaakte heerlijk en hij at veel. Buiten was het koud. Zo maar ineens begon de winter. "Het is sneeuw-koud", zeiden de boeren en door de kleine ruiten dreigde grijs de lucht. Om de hoeve begon plots de wind te huilen, rammelde aan de luiken, floot om de hoeken van het huis. Er kwam een hevige sneeuwstorm. Na het eten ging Roelf mee naar de warme schuur, lag naast Machiel in het hooi. Coba moest ook ergens in de schuur zijn en Machiel riep haar op de hooitas. Het meis je klauterde er op. Door een klein raampje in het rieten dak viel wat licht, waardoor een gezellige schemer ontstond. Daarin zag Roelf het gezicht van Coba. Machiel stoeide met haar. Roelf keek toe, vond zich wat houterig, omdat hij niet mee kon doen. Opeens liet Machiel zich van de hooitas glijden en het meisje strekte zich languit in het hooit, de armen uitgespreid. "Hè, hè", zuchtte ze, "die zotte Machiel!" Roelf ging ook liggen, deed alsof hij sliep. Maar zijn hart bonsde. Pas toen ze hem met een strooitje in het gezicht kriebelde, stoeide hij even met haar, zoals hij dat ook wel eens met Els had kunnen doen. Het meisje was sterk, veel sterker dan Els, maar ze verweerde zich wei nig. Later zei ze tegen Machiel: "Een dooie diender! Hij is nog nie droog achter z'n oren". Maar toch was in Roelf iets ontwaakt. Van dat moment af kwam de onrust in zijn bloed. Hij werd heel de middag voortgedreven van het een naar het ander. Onder het thee drinken haalde vrouw Johanna een hooispriet uit Coba's haar. Roelf bloosde er van. Maar dat bleek onnodig. "Ha ha!" lachte Johanna, "ze is weer met de manskerels in het hooi gewist! En kiek em eens een kleur kriege!" Ze wees op Roelf, die plots iets van afkeer voelde. "Je mag weleens een oogje in het ziel ouwe mit die jonge domenie. Dries", vond Johanna. "Ik g'loof, dat ie ook al niet deugt!" Er werd op een vreemde manier gelachen. "Och, ie 's nog jong", goei- lijkte Dries, "en het zit nu eenmael in een mens!" Buiten viel nog steeds de sneeuw. De wind joeg de vlokken dooreen en het werd een mooi gezicht. Roelf stond voor het raam. Achter hem in de donkere kamer gloeide de kachel. De vrouw, Johanna, zat bij het zijraam aardappelen te schillen, Coba zoogde haar kind. De ene voet op de warme plaat van de sleekachel. Er was geen ander geluid dan van de wind en de kachel en van het drinkende kind en telkens, met een lang-ritmische gelijkheid een plons van een aardappel in de emmer. Roelf keek naar de sneeuwvlokken en zo de oneindigheid van de pol der in. Oneindig omdat de sneeuwjacht de blik van zijn ogen begrens de. Heel de polder stond onder water, dat aan deze zijde haast tegen het huis kwam. Het leek of het huis alleen op de wereld stond. Telkens moest Roelf omkijken naar Coba en het kind. Er was daarin iets goeds en moois. Iets van de voortdurende bestemming van de mens. Hij kon denken, dat hij ergens in de wildernis was, dat achter hem in het veiUge hol de moeder en het kind waren. Geboren worden, lief hebben, moeder worden, sterven. Dat is de grote loop van het leven voor een vrouw. Met een woord verbrak vrouw Johanna de stilte. "Ziezo, da's klaer!" Ze stond op, nam de eimner met geschilde aard appelen en het bakje met schillen en ging naar de keuken. Roelf was alleen met de moeder en het kind. Coba legde het aan de andere borst. Er was voor Roelf niets onbeschaamds in en toch was er een neiging om naar haar toe te gaan. Hij stond op en ging de schuur in. (wordt vervolgd) Raad Dirksland best tevreden over de begroting 2001

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5