Twee amendementen tijdens raad Middelharnis Concert in gerestaureerde Dorpskerk Oostvoorne Uitvoering van de 9e Symplionie van Beetlioven familieberichten Klaas Jan Mulder concerteert in Tholen 1 Ie Omloop G-O bracht Gourmetten EiiAnsei-JiiEuii/s EIÜVriDEII-niEUWS Dankdagdiensten Geref. Gemeenten Voor uw december-inkopen naar de Samaritaan! PAGINA 2 DINSDAG 7 NOVEMBER 2000 De laatstgehouden raadsvergadering van de gemeente Middelarnis, afgelo pen donderdagavond, werd geleid door loco-burgemeester Slootweg. Burgemeester mevrouw De Vries was ziek. "Gelukkig niet erg" stelde Sloot weg gerust, "maar ze is wat grieperig en niet bij stemme" zo verontschul digde hij haar afwezigheid. Nu zal het daar natuurlijk niet aan gelegen heb ben, maar 't ging er best opgewekt aan toe tijdens deze 'raad'. In wat vrolijk getinte sferen werden alle voorstellen van het college aangeno men, zij het dat op één daarvan door twee fracties een amendement werd ingediend en dat de vergadering in verband daarmee geschorst moest worden. Anti-speculatiebeding sociale koopwoningen Dat betrof het voorstel om een wijziging aan te brengen in de verkoopvoorwaarden die vastgesteld werden bij de verkoop van gemeentegrond in de Westplaat aan Amstel- land Vastgoed b.v. Daarbij werd in één van de artikelen bepaald dat kopers gedurende de eerste vijf jaren hun woning zelf zullen bewonen en niet aan derden zullen verko pen. Bij het niet nakomen van die verplich ting geldt een onmiddellijk opeisbare boete van tien procent van de koopsom. Inmiddels acht het college het duidelijk dat deze boete bepaling in geen verhouding staat tot de winst die op de verkoop van de woningen - sociale koopwoningen - gemaakt kan wor den. De prijs van deze woningen wordt kunstmatig laag gehouden, terwijl de markt waarde veel hoger ligt. Daarin ligt een mogelijkheid tot speculatie en zou de doel stelling doorkruist kunnen worden om socia le koopwoningen ten goede te laten komen aan hen die tot de doelgroep behoren. Om daar een wal tegen op te werpen acht het col lege het belangrijk dat er een anti-speculatie beding komt, toegespitst op sociale koopwo ningen. Om dit beding effectief in te zetten wordt een zo eenvoudig en helder mogelijk beding voorgesteld. Daartoe stelde het colle- op D.V. zaterdag 11 november willen we met jullie gaan gourmetten. Dus zorg dat je flinke trek hebt en dat je deze avond vrij bent, zodat je om acht uur aan kunt schuiven in de Hoeksteen. De deu ren zijn om half acht open. De kosten voor dit smakelijke festijn bedragen f 7,50 per persoon en je kunt je opgeven bij Arnold, tel: 486217. ge de raad voor om voor dit soort woningen een boetebepaling op te nemen van f 100.000 en de bewoningsplicht van 5 jaar te verlengen tot 7 jaar. Een meerderheid van de commissie ruimtelijke ontwikkeling had hierin reeds de raad positief geadviseerd, zelfs ook om het boetebeding van f 100.000 op te laten gaan in de gevallen waarvoor ont heffing verleend zou kunnen worden. Hierbij vroeg raadslid Van den Berg (VDB'78) zich af hoe het college aan die f 100.000 komt en of daar in voorkomende gevallen ook al een bestemming voor bekend is. Wethouder Vroegindeweij gaf aan dat de grond voor sociale koopwoningen voor een aanzienlijk lager bedrag wordt ver kocht dan de grond voor overige woningen. Op dat verschil gebaseerd en met meereke- ning van een stukje risico voor de gemeente werd een boetebedrag vastgesteld van f 100.000. Verder benadrukte de wethouder dat sociale koopwoningen bestemd zijn voor minder kapitaalkrachtigen, die daarbij ook subsidie ontvangen. "De woningen moeten dan ook voor de doelgroep blijven waarvoor ze bestemd zijn, zonder dat zich daar grote verkoopwinsten voor kunnen gaan doen." Loco-burgemeester G. Slootweg zei nog geen concrete bestemming aan te kunnen geven voor een mogelijk te incasseren boete van één ton. Mevrouw Trompper (PvdA) noemde deze som geld een afschrikwekkend bedrag, "maar met het oog op mogelijke speculatie moet dat het ook zijn" vond ze. Wel zou ze graag zien dat het boetebeding herzien kan worden als de huizenprijzen ineen storten. Daartoe verklaarde wethouder Vroeginde weij zich 'eventueel' bereid, hoewel het col lege er vooralsnog vanuit gaat dat dit niet nodig zal zijn. De heer Hameeteman (Chr.Unie) en mevrouw Van den Nieuwendijk (Lijst Hoogzand) dienden een amendement in. De Christenunie zag het voorstel van het boete beding graag aangevuld met een afbouwre geling waarbij in het zesde jaar niet f 100.000 maar f 75.000 als boete wordt gehe ven en in het zevende jaar nog 'maar' f 50.000. Lijst Hoogzand zag liever een ont snappingsmogelijkheid in het boetebeding, onder andere in geval van echtscheiding. Wethouder Vroegindeweij benadrukte ech ter het gevaar dat de gemeente voor de recht bank in voorkomende gevallen niet 'over eind zal blijven staan' als ze niet alle ont snappingsmogelijkheden uitgesloten heeft. Na schorsing van de raad gaf het college bij monde van wethouder Vroegindeweij aan beide amendementen te ontraden. Toen het tot stemmen kwam werd het amendement van de ChristenUnie met 6 vóór en 10 tegen weggestemd en werd het amendement van Lijst Hoogzand met 4 vóór en 12 tegen weg gestemd; het collegevoorstel werd aangeno men. Streekarchief Bij de behandeling van de ingekomen stuk ken brachten de heren Hameeteman en Van de Ketterij (SGP) en mevrouw Van den Nieuwendijk het belang van een eigen streekarchief naar voren. Ook het college zou dat graag zien, alsook het behoud van een eilandelijk archief van het waterschap na toekomstige fusies. Aan een en ander zitten echter nogal wat haken en ogen, maar de heer Slootweg zei toe alle moeite te zullen doen om het streekarchief hier te houden. Fietspad Om het fietspad te kuimen realiseren langs de Industrieweg en de Oostplaatseweg, op industrieterrein 'de Oostplaat', is het nood zakelijk dat daar van enkele grondeigenaren een aantal percelen grond worden gekocht. Met het collegevoorstel daartoe ging de raad unaniem akkoord. Tuincentrum Verder werden de door omwonenden inge diende bezwaren tegen het voorbereidings- besluit om de vestiging van tuincentrum Hogchem mogelijk te maken langs de Rot- tenburgseweg in Middelharnis, ongegrond verklaard. Dit in navolging van het advies van de commissie van advies voor de bezwaar- en beroepschriften. Wel wilde mevrouw Van den Nieuwendijk graag weten hoe het in dit verband geregeld is met moge lijke schadeclaims. Wethouder Vroeginde weij kon haar gerust stellen met de bepaling in artikel 49 van de Wet Ruimtelijke Orde ning dat eventuele claims voor rekening van de te vestigen ondernemer zullen komen. Naar aanleiding van de inge bruikname (12 oktober j.l.) van het gerestaureerde orgel in de Dorpskerk te Oostvoorne wordt op zaterdag 11 november a.s. in diezelfde Dorpskerk een concert gegeven door Elly Bakker, blok fluit en Aart van der Gronden, orgel. Het orgel is uniek voor deze omgeving. Het oudste deel van het orgel, dat oorspronkelijk in de Doopsgezinde Kerk te Haarlem stond, dateert uit 1770 en is gemaakt door de orgel maker Batz. In 1807 werd dit orgel uitge breid door de orgelmaker Friedrichs. Het orgel werd in 1931 afgebroken en weer opgebouw in de Bakenesserkerk te Haarlem waar het werd samengevoegd met het daar al aanwezige Strobel-orgel. Toen de Bakenes serkerk zijn kerkelijke functie verloor werd het inmiddels zwaar vervallen orgel overbo dig. Het orgel kon worden aangekocht door de Hervormde Gemeente te Oostvoorne en aan orgelmaker De Graaf werd de opdracht gegeven het orgel te restaureren en te reconstrueren naar de situatie in 1807. Het orgel is nu in oude luister hersteld, en het resultaat is een lust voor oor en oog! Elly Bakker ontving als kind haar eerste muzieklessen aan de Delftse Muziekschool bij Pierre van Hauwe, de bekende promotor van het Orff-systeem in Nederland. Met deze muziekschool trad zij op in binnen- en buitenland. Na een studie fysiotherapie begon zij de studie blokfluit aan het Rotter dams Conservatorium en studeerde af bij Thera de Clerck. Tijdens haar studie speelde zij in verschillende ensembles en leidde zij een kinderkoor en een jeugdkoor. Na haar afstuderen was ze verbonden een muziek scholen in Spijkenisse, Roosendaal, Zierik- zee, de Hoeksche Waard en Westvoome. Tegenwoordig geeft ze les aan de muziek school Goeree-Overflakkee, waar een bloei ende blokfluitcultuur is ontstaan en vele leerlingenensembles overal van zich laten horen. Als blokfluitiste is zij verbonden aan het Randstedelijk Begeleidingsorkest en geeft ze regelmatig concerten als soliste en in ensembleverband. Ook is zij inmiddels 12 jaar verbonden als cantrix aan de Nederlands Hervormde Kerk in Oostvoorne. Aart van der Gronden heeft orgel en klave cimbel gestudeerd aan het Rotterdams Con servatorium. In 1983 behaalde hij zijn diplo ma Uitvoerend Musicus voor orgel. De laat ste twee jciren van zijn kla'vecimbelstudie heeft hij genoten aan het Sweelinck Conser vatorium in Amsterdam bij de bekende oude-muziekspecialist en klavecinist Ton Koopman. Naast het geven van solo orgel- en klavecimbelconcerten speelt hij regelma tig in kleine barokensembles en begeleidt hij verscheidene solisten. De laatste jaren is hij tevens actief als dirigent van verscheidene koren. Twee jaar geleden is hij begonnen "aan een studie voor beiaardier aan de bei aardschool in Amersfoort. Op dit concert zullen werken te gehore worden gebracht van o.a. Handel, C.Ph.E. Bach, Homilius en Haydn. De aanvang van het concert is 15.00 uur, de toegangsprijs bedraagt f 5,-. Het Voome's Mannenkoor en het Helvoets Dameskoor zullen op zaterdag 16 decem ber het slotkoor zingen uit de Negende Symphonie van Ludwig van Beethoven, die in zijn geheel zal worden uitgevoerd in de Bedevaartskerk in Brielle in samenwer king met het gemengd koor 'Die Delftsche Sanghers' en het 'Delfs Symphonie Orkest'Het Helvoets Dameskoor en het Voome's Mannenkoor organiseren ter vie ring van het 65-jarig jubileum van het Voome's Mannenkoor en het 30-jarig bestaan van het Helvoets Dameskoor dit concert onder de naam 'Regioklanken'. De com missie Regioklanken is heel blij met de medewerking van 'Die Delftsche Sanghers' en het 'Delfts Symphonie Orkest'. Dit orkest, voortgekomen uit een in 1919 opge richt strijkje van personeel van de Gist- en Spiritusfabriek (nu D.S.M.), is een ama teurorkest dat uit ca. 60 leden bestaat. Het orkest trad niet alleen op met onbekende maar getalenteerde musici, maar ook met gerenommeerde solisten zoals Daniël Way- enberg en Zino Vinnikov. Ge-rard Weers is vanaf 1969 bijna 20 jaar dirigent van het orkest geweest. Hij werd opgevolgd door Anneke Huitirüi. Ernst Wauer, Wim Roera de en tenslotte Carl Brainich, sinds 1999 de vaste dirigent van het orkest. Ook het gemengde koor heeft een respectabele staat van dienst en de drie koren - samen ongeveer 120 leden o.l.v. Lukas Groen - vinden het een unieke kans om een werk in te studeren dat door amateurs slechts zelden in zijn geheel wordt uitgevoerd. Er wordt dan ook heel hard gestudeerd met gezamenlijke repetities. Voor dit concert zullen als solisten optreden Bemadette Bouthoom, sopraan; José Scholte, alt; René Slot, tenor en Martin Tzonev, bas. Kaarten kunnen telefonisch worden besteld bij mevrouw A. Roelse, tel.: 0181-314207 of bij de heer W. Molenaar, tel.: 0181-402008. EILANDEN-NIEUWS is het blad voor uw DIRKSLAND - Woensdag 8 november, 10.00 en 19.00 uur. ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Woensdag 8 november, 14.30 en 19.00 uur, ds. A. Bac. MELISSANT - Woensdag 8 november, 14.30 en 19.00 uur, ds. J. Schipper. MIDDELHARNIS - Woensdag 8 novem ber, 9.30, 14.30 en 19.00 uur, ds. L Karels. NIEUWE TONGE - Woensdag 8 novem ber, 14.30 en 19.00 uur, ds. C. Neele. OOLTGENSPLAAT - Woensdag 8 novem ber, 14.30 en 19.00 (H.D.) uur, ds. C. de Jongste. OUDDORP -Woensdag 8 november, 14.30 en 19.00 uur, ds. M. Mondria. OUDE TONGE - Woensdag 8 november, 14.30 (H.D.) en 19.00 uur, ds. H. Hof man. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Woens dag 8 november, 15.00 uur ds. J. J. van Eckeveld te Zeist en 19.30 uur ds. F. Harinck. Dankdagdiensten Ger. Gem. in Ned. MELISSANT - Woensdag 8 november, 10.00 en 19.00 uur leesdienst TRAMwIg 33 OUDE tong! Op woensdag 15 november is het weer zover. De jaarlijkse Wintermarkt wordt weer gehouden in de recreatiezaal van het ver pleeghuis 'De Samaritaan' te Sommelsdijk. Veel hobbyisten hebben zich aangemeld en bieden heel veel mooie en leuke cadeau arti kelen aan voor kleine prijsjes. Zoals u weet ligt de nadruk vooral op de creativiteit van de deelnemers, er worden ook verschillende demonstraties gehouden. Dus voor elk wat wils. De deuren van 'De Samaritaan' staat vanaf 11.00 tot 15.30 uur voor u open, de toegang is gratis. We hopen u op de winter- markt te ontmoeten. Op D.V. 18 november a.s. hoopt de bekende organist Klaas Jan Mulder een orgel concert te geven op het fraaie Van Dam-orgel in de Grote Kerk te Tholen. Het con certprogramma omvat werken van J.S. Bach, G.F. Handel, J. Nieland, J. Lemmens, E. Batiste, H. Olivera en J. Zwart. Daarnaast improviseert Klaas Jan Mulder en is er ook raimte gemaakt voor samenzang. De organisatie van het concert is in handen van de Stichting V^.W.Z.-concerten. Deze stichting probeert met de opbrengst van con certen zoveel mogelijk Wereldwijde Zendingsdoeleinden te steunen, zoals Woord en Daad, IZB, GZB, IRS en MAF-zendingsvliegers. Het concert in Tholen begint om 20.00 uur, de kerk gaat open om 19.15 uur. De toegansprijs bedraagt voor volwasse nen 10,- voor 65-t- 7,50 en voor kinderen t/m 12 jaar 5,-. Dat de omloop van Goeree-Overflakkee niet alleen een prachtig sportief maar ook een 'eiland promoting' spektakel is, weet zo zoetjes aan iedereen. Hoewel het niet in de statuten is opgenomen heeft de Stich ting Omloop Goeree-Overflakkee intus sen nog een derde oogmerk: het onder steunen van goede doelen. Dat veel van de lopers zich voor deze goede doelen laten sponsoren, mag dus niet aan de aandacht ontgaan. Dit onderdeel van de Omloop maakt tenslotte het plaatje af! Om de Omloop op een passende manier af te slui ten werd afgelopen vrijdagavond in De Grutterswei in Oude Tonge een feest avond georganiseerd, waarop de bijeen gebrachte bedragen symbolisch werden overhandigd aan de vertegenwoordigers van de stichtingen die dit jaar door het bestuur van de Omloop waren uitverko ren, om te profiteren van de opbrengst van dit sportieve evenement. Op de slotavond van de Omloop 2000 werd door Ewout van den Ouden, de nieuwe voor zitter van de Stichting Omloop Goeree Overflakkee, het bedrag bekendgemaakt dat door de lopers bijeen werd gebracht. Voor het echter zover was blikte de voorzitter terug op de omloop 2000, die 25 en 26 augustus plaatsvond, en moest afscheid wor den genomen van Willem en Guido, twee medewerkers van het medisch team. Daarna was het woord aan Adrie de Ruiter uit Brui- nisse, alias 'Jan van Veen van de Omloop', die door middel van een zelfgemaakt gedicht de aanwezigen een impressie gaf van de belevenissen van een omloper. Ook was er plaats voor een muzikaal intermezzo, ver zorgd door de enthousiaste drummers van drumband De Roffels van de Stichting Zuid wester, die vol overgave en oorverdovend voor de zaal optrad. Daarna was feitelijk het moment suprème aangebroken. De voorzit ter stelde de lopers, die de hoogste bedragen bijeen hadden gelopen, aan het publiek voor. Dat waren Peter Koppenaal, die liep voor het bedrag van 3765,50, bijeengebracht door maar liefst 49 sponsors! Tweede was Erik van Vugt, die met 18 sponsors 1435 bijeen liep. Beide heren ontvingen hiervoor een presentje in de vorm van kadobonnen. De voorzitter vertelde dat De Omloop een evenement is dat in tien jaar tijd behoorlijke bekendheid heeft gekregen. Naast de lokale radio's was dit maal ook de lokale tv aanwe zig. En: de ruim duizend lopers komen niet alleen van ons eiland, maar ook uit andere delen van Nederland. Dat betekent dat de - opnieuw zeer geslaagde - Omloop een breed gedragen happening is. Dat is enerzijds heel fijn, maar ieder nadeel heeft z'n voordeel en ieder voordeel heeft z'n nadeel. Veel van deze 'overlanders' komen namelijk alleen om te lopen, en laten zich (nog) niet spon soren. Het totale eindbedrag had wellicht hoger kunnen zijn als ook deze mensen zich lieten sponsoren voor de goede doelen. Door ook bij die lopers - middels een nog betere p.r. - meer bekendheid te geven aan het onderwerp sponsoring, hoopt het omloopbe- stuur volgend jaar op een nog hoger eindbe drag. Niettemin kon de voorzitter rond half tien melding doen van een totaalbedrag van 35000 gulden, waarop een daverend applaus volgde. Het eindbedrag werd in twee delen overhan digd aan de twee vertegenwoordigers van de goede doelen: de Stichting 'Joop naar Alba nië' en de 'Stichting Intei-plast". 'Joop' kwam hiervoor zelf naar het podium, en maakte het publiek deelgenoot van zijn erkentelijkheid voor de prachtige gift van f 14995. Namens de ails van het door hem gestichte ziekenhuis in Albanië bedankte hij de Stichting en de lopers. Peter Koppenaal werd door hem bedacht met het eerste exem plaar van de nieuwe presentatie CD van de Stichting Joop naai' Albanië. Ook de verte genwoordigster van Inteiplast. een stichting die zich bezighoudt met het venichten van corrigerende operaties in de derde wereld, was dankbaar met het bedrag van 20005. Tijdens het verdere van de avond was er voor de aanwezigen volop de gelegenheid om zich tegoed te doen aan hapjes en drank jes. En hopelijk werd er ook nog nagedacht over de afsluitende woorden van Irene van Interplast: "Fijn dat de Omloop zich ook op deze manier inzet. Zo wordt de omloop eigenlijk een beetje van ons allemaal. Aan de 12e Omloop, die gepland is op 24 en 25 augustus 2001, wordt al druk gewerkt. Van den Ouden kon de nieuwe doekn voor volgend jaar al noemen: de Clinic Clowns, bij de meesten wel bekend, en de Stichting Kolibri, een stichting die binnen het medi" sche circuit in Costa Rica hulp verleent aan kinderen. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com tonder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,46: contracttarieven op aanvraag slultlngslermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluiiingstermijnjamilieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500. e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaaI.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal ƒ17,50. Per Jaar 66, Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 35000 op! Peter Koppenaal krijgt z 'n prijs uitgereikt

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 2