LITIE 0900-8844 RSGO Nieuwe ontwikkeling in AZC-kwestie Dirksland www.buijze.nl Voorlichtingsavond Verkoping vrouwenver. liefde vindt werk' Nationale donorweek 2000 Sing-ln te Sommelsdijk Nederlanders by Hermanus aangeval m/yyio MINNAARD VASTGOED Contactbijeenkomst gehandicaptenzorg 'Helpende Handen' Dam- en Schaaktoernooi ^•Ha (X'Q, chr. streekblad op gereformeerde grondslag MOor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Lezing over opwekking Open ochtend 'Van vrouw tot vrouw' Dinsdag 7 november 2000 73e jaargang nr. 6953 (30 cpm) Inbraak in vakantiehuisjes OUDDORP - Donderdag tussen vier uur 's middags en tien uur 's avonds werd op Port Zelande ingebroken in twee vakantiehuisjes. Tevens werd in nog drie huisjes geprobeerd in te breken. Men was binnengekomen via het balkon. Het is nog niet duidelijk wat er werd weggenomen. De politie van het dis trict De Eilanden stelt een onderzoek in. Auto in de sloot. OUDE TONGE - In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks twee uur raakte op de provinciale weg N215 een personenauto in de sloot. De 35-jarige bestuurder uit Waarde was bij het zien van de flitspaal op zijn rem gaan staan en raakte de macht over het stuur kwijt en belandde vervolgens met zijn auto in de sloot. Hij bleef ongedeerd. Rijbewijs van snelheidsduivel ingevorderd SOMMELSDUK - Zaterdagavond even voor middernacht klokte politiepersoneel van het district De Eilanden op de Oude- landsedijk een achttienjarige automobilist uit Dirksland voor 140 km/uur, terwijl daar maar '50' is toegestaan. Bovendien negeer de de jeugdige automobiUst op de kruising van de Provinciale Weg en de Aarddijkswal een rood verkeerslicht. Nadat de knaap op het Korteweegje aan de kant was gezet, kon hij direct z'n rijbewijs inleveren. SOMMELSDUK De vrouwenvereniging 'Liefde vindt werk' heet een ieder van harte welkom op haar jaarlijkse verkoopdag op D.V. woensdag 8 november in gebouw 'Vita Nova', Van Aerssenstraat 5. Openingstijden zijn van 10 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur. Er is weer van alles te koop: kruudplaetjes, oliebollen, pannen koeken, slaatjes, kaarten, ook de kerst kaarten zijn al aanwezig. Vanzelfsprekend serveren we koffie, thee of frisdrank met cake. Vergeet trouwens evenmin fruit, levens middelen en onze zelfgemaakte advo caat mee te nemen. We hopen op vele bezoekers. U, jij komt toch zeker ook?! NIEUWE TONGE - Op D.V. donderdag 9 november hoopt de heer J.A. Baaijens te spreken over 'opwekking'. Een zeer belang rijk thema voor deze tijd. De heer Baaijens heeft hierover ook een boek geschreven met als titel: 'Opwekking'. Deze avond wordt gehouden in verenigingsgebouw 'Elim' aan de Zuiddijk en begint om kwart voor acht. Na de pauze is er gelegenheid tot vragen stellen en uitwisseling van gedachten. Voor deze avond wordt u hartelijk uitgenodigd. Laat uw nabestaanden niet in onzekerheid Veel mensen blijken niet te weten dat zij ook kunnen laten registreren dat ze géén organen en weefsels willen afstaan na hun overlijden. Zodoende kunnen hun nabestaanden voor de donatievraag komen te staan. Anneke was 25 toen ze een dodelijk ongeluk kreeg. Toen ze in het ziekenhuis kwam, bleek dat ze niet meer leefde. De betrokken arts dacht aan donatie en controleerde het donorregister, maar Anneke Wiegersraa had haar keuze niet laten registreren. De arts vroeg vervolgens haar ouders om toestem ming voor donatie. Zij gaven die echter niet. Een moeilijke beslissing. Mevrouw Wie- gersma: 'we hebben er wel eens over gespro ken, toen we allemaal dat formulier in de bus kregen. Anneke dacht altijd goed over dat soort dingen na. Ze stond er op zich wel positief tegenover, geloof ik. Maar, als zij het echt had gewild, had ze dat formulier toch wel opgestuurd?' In de praktijk bUjkt deze situatie veel voor te komen. Veel nabe staanden weigeren om toestemming te geven voor donatie als de keuze van de overledene niet geregistreerd staat. Ze gaan er vanuit dat als de overledene dat gewild zou hebben hij zijn keuze wel had laten registreren. Maar eigenlijk is het onduidelijk wat de overlede ne wilde. Ook het laten registreren van 'nee' is dus zinvol. Dat is de boodschap van de Nationale Donorweek 2000 die van vijf tot en met 11 november wordt gehouden. Het motto is: 'Ja of nee donor?' Zet het zwart op wit, voor alle duidelijkheid. 'In de Donor week vragen we extra aandacht voor orgaan- en weefseldonatie', vertel Riemke van Net ten, directeur van de Stichting Donorvoor lichting (SDV). 'Elk jaar kiezen we een ander invalshoek. Dit jaar willen we in de DöiibtWéièk ëeii aantal misverstatidefl' weg nemen over registratie. Een van die misver standen is dus datje alleen maar een 'ja' zou kurmen laten registreren. Het registratiesys teem biedt vier keuzemogelijkheden: ja, nee, overlaten aan nabestaanden of overlaten aan een specifiek persoon. Het is belangrijk je keuze vast te leggen, ook als je met voor donatie kiest. Als er geen keuze van de over ledene is vastgelegd, is een arts namelijk verplicht om toestemming te vragen aan nabestaanden. Dan belast je hen op een toch al moeilijk moment met een lastige vraag. Registratie schept duidelijkheid, voor nabe staanden en artsen'. De Zendingscommissie van de Hervorm de Gemeente van Sommelsdijk houdt op D.V. vrijdag 10 november 2000 weer een sing-in. Het thema van deze avond is 'Doe maar gewoon'. We nodigen jongeren en ouderen van harte uit om, naar aanleiding van het thema, een aantal bekende liederen te zingen in 'Vita Nova'. We beginnen om 19.30 uur. Na afloop (ongeveer 20.30 uur) is er koffie en gelegenheid elkaar te ont moeten. Er zal een collecte worden gehou den voor het kindertehuis 'Salatiga' in Indonesië. Tot ziens in 'Vita Nova'. (overgenomen uit Zuid-Afrikaanse krant) KAAPSTAD - Vir twee Nederlandse brui- lofsgaste en die bruidegom wat Saterdag in Kaapstad getrou het, het 'n uitstappie aan die WesKaapse suidkus eergister in 'n nagmer- rie ontaard. HuUe is deur vier mans met mes- sè, 'n gebreekte bottel en klipgevulde kouse tussen Sandbaai en Hermanus aangerand en beroof. Die slagoffers is mnr. Matt Buijze (30) van Rotterdam, sy skoonsuster Larissa Buijze (32) van Middel Hamis in die suid- weste van Nederland. En 'n vriend, mnr. Elco Kievit (31), ook van Middel Hamis. Matt, wat Saterdag met mej. Sharon Hill van Kaapstad getroud is, is vir 'n snywond van 6 cm aan sy agterkop en skraap- en kneuswon de aan sy lyf, arms en bene behandel. Kievit is vir 'n mes wond aan sy regterhand en Larissa vir skraap- en kneuswonde in die Hermanus Private Hospitaal behandel. Al drie is beroof van hul rugsakke met inhoud, waaronder klere, Matt en Elco se selfone en kameras, die sleutels van 'n gehuurde motor en die vakansiehuis waarin hulle drie dae sou bly, asook Elco se beursie met doku- mente en kredietkaarte. Matt het gister aan Die Burger gesê daar was nie tyd om bang te wees nie, maar later was hulle kwaad omdat mense op 'n 'openbare wandelpad wat op 'n kennisgewingsbord aangetoon word', so iets kan oorkom. 'Dit skrik ons egter nie van Suid-Afrika af nie. Ons sal voortaan net ver- sigtiger wees waar ons gaan. Ons het vroeë daarlangs gestap, op die strand vertoef en, nadat ons op Onrus middagete geëet het, teruggestap. Op pad het die vier swart mans ons gegroet. Meteens het hulle van agter nader gestorm. Elco was voor ons. Ek het vir Larissa gesê ons moet in die bosse probeer skuil. Dit was egter te laat. Een het my met 'n kous met swaar klippe daarin minstens twee keer oor die kop en rug geslaan. My rugsak het losgeglip. Ek het gesê hulle moet dit vat, wat 'n tweede met 'n gebreekte bot tel toe gedoen het. Larissa het na 'n laer voetpad gestruikel en haar rugsak na die aan vallers gegooi. Elco is deur die ander twee aangeval. Hy wou hom teësit, maar is met 'n mes in die hand gesteek. Hulle het sy sonbril afgemk en die sowat R 800 in die beursie wat hy aan hulle gegee het, getel. Daarna het ons op die laer paadjie, en hulle op die ander pad, wat 'n entjie verder by mekaar aansluit, gestap. Hulle het deurentyd gevloek en ons meteens met klippe bestook. Ons het besluit ons sal ons nie laat intimideer nie en het teraggegooi. Toe 'n groot klip my skuins teen die agterkop tref, het ek erg begin bloei en die aanvallers het verdwyn. By die eerste woontstelgebou het 'n bejaarde egpaar ons gehelp en die polisie gebel, waarna ons hos pitaal toe is', het Matt, wat ses hegsteke aan sy agterkop gekry het, gesê. Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning D.V. zaterdag 11 november a.s. hopen wij weer een contactbijeenkomst te houden voor mensen met een handicap. Wij verwachten deze mensen met hun ouders en/of ver- zorg(st)er(s), maar ook belangstellenden, 's middags kwart over twee in gebouw 'Reho- both' van de Gereformeerde Gemeente aan de Geldersedijk te Dirkland. Ook mensen van buiten de Gereformeerde Gemeenten zijn hartelijk welkom. Zoals gebruikelijk zal eerst een Bijbelverhaal worden verteld. Daarna worden degenen uit de doelgroep, die pas jarig zijn geweest gefeliciteerd (met een verrassing). Na het gebruik van een gra tis kop koffie, thee of frisdrank tijdens de pauze, zal ieder van de aanwezigen kunnen deelnemen aan creatieve activiteiten. Om ongeveer kwart over vier zal de middag gesloten worden. Voor nadere informatie, ook wanneer er vervoersproblemen zijn, kunt u contact opnemen met de heer A.H. ten Hove.tel.; (0187) 612239. op zaterdag 25 november a.s. organiseren damvereniging 'Denk en Zet' en schaakver eniging 'De Zwarte Pion' in eendrachtige _sarnenwerking het toernooi. ojiL,hgt^,^Sji,el-. dam- en Snelschaakkampioenschap van Goeree-Overflakkee 2000. Het toemooi is toegankelijk voor ieder die op Goeree-Overflal^ee woont en bovendien voor alle 'buitenleden' van de dam- en schaakclubs van Goeree-Overflakkee. Er worden zeven ronden 'Zwitsers' gespeeld. Het speeltempo is 10 minuten per persoon per partij. Het indelen geschiedt per compu ter. Het toemooi wordt gehouden in recreatie- complex 'de Staver' te Sommelsdijk en begint om 14.00 uur. De zaal gaat open om 13.00 uur, de prijsuitreiking valt rond 17.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 5, en is in de zaal te voldoen. Inschrijven kan tot 13.45 uur in de zaal, en daarvóór bij de plaatseUjke dam- of schaak clubs of bij: A. Knape (voor dammers), tel. 482581, en M.Verolme (voor schakers), tel. 483266, of via e-mail op het adres m.ver- olme@rdplus.nl. Op vrijdagavond 17 november a.s. wordt op de Regionale Scholengemeenschap Goeree- Overflakkee een voorlichtingsavond gehou den waarin oud-leerlingen van de school aan leerlingen die nu nog op school zitten hun ervaringen zullen doorgeven die ze op heb ben gedaan na het schoolverlaten. Er zullen onderwerpen aan de orde als: huisvesting, financiële zaken, solliciteren, gang van zaken binnen de beroepsuitoefening, dage lijkse beslonmieringen, inhoudeUjke infor matie over studies, enz. Indien mogelijk zul len oud-leerUngen ook eigen werkstukken en ander informatiemateriaal meebrengen meebrengen. Het doel van deze voorlich tingsavond is om a.s. schoolverlaters beter voor te bereiden op 'de overstap': een ver volgopleiding. De avond wordt gehouden in het Sjem-gebouw, Koninging Julianaweg 55 te Middelharnis. De eerste ronde vangt aan om 19.45 uur, de deuren gaan om 19.00 uur open. op D.V. woensdag 15 november a.s. hopen we weer een open ochtend voor vrouwen te houden in de ontmoetingsruimte van het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeen te, Dorpstienden 3 te Ouddorp. Iedereen is van harte welkom! Onze gastspreekster voor deze morgen is Alie Hoek-van Kooten, met het thema 'Waarom zijn wij vrouwen zo moe!Het programma begint om 9.30 uur en eindigt om ongeveer 11.00 uur. In de hal is een verkoping van handwerkartikelen, CD's en boeken. Na afloop van de open ochtend is er gelegenheid om na te praten en om elkaar te ontmoeten. Heeft u kleine kinderen en kunt u voor hen geen opvang vinden, geen nood, er is kinderopvang aanwezig. Zegt het voort en neemt u ook uw vriendinnen, ken nissen, famihe, buren, enz. mee. Het college van B&W van de gemeen te Dirksland heeft zich beraden op de nieuwste ontwikkelingen met betrek king tot de opvang van asielzoekers. Op initiatief van het PvdA-kamerlid Middel heft een commissie van de Tweede Kamer zich recent met grote meerderheid uitgesproken voor het creëren van een nieuwe opvangmoda- liteit van kleinere opvangcentra voor ongeveer 200 plaatsen, die voor een langere periode dan vijf jaar geves tigd worden. Staatssecretaris Cohen, verantwoordelijk voor de opvang van asielzoekers, heeft publiekelijk laten weten dat hij zich kan vinden in het voorstel om ook kleinere centra moge lijk te maken, maar dat dit voorstel nader uitgewerkt moet worden. College B&W gaat uit van 200 asiel zoekers Gewijzigd voorstel Het college van Dirksland acht het niet gewenst dat de onzekerheid en onduide lijkheid over de vestiging van een AZC in de gemeente voort blijft bestaan. De inwo ners en het COA hebben er recht op te weten wat de inzet van het gemeentebe stuur van Dirksland zal zijn. Daarom steljt het college de gemeenteraad voor dat hij het volgende uitspreekt: 1. de gemeenteraad is bereid mee te wer ken aan de vestiging van een asielzoekers centrum in de gemeente; 2. de gemeenteraad stelt daarbij als voor waarde dat dit centrum kwalitatief goed toegerust dient te zijn; 3. de gemeenteraad gaat er vanuit dat met een opvangcentrum voor ongeveer 200 asielzoekers voor een langere periode van vijfjaar, voldaan kan worden aan deze eis; 4. de gemeenteraad acht de locatie bestemd voor de gedachte Ille fase van de 'Kleine Boezem' geschikt voor de vesti ging van een dergelijk centrum; 5. de gemeenteraad verzoekt het college om in samenwerking met het COA een bestuursovereenkomst voor te bereiden waarin aan deze randvoorwaarden wordt voldaan en die ter vaststelling aan te bie den aan de gemeenteraad. Openbare commissievergadering Dit voorstel wordt in een openbare com missievergadering van a.s. donderdag 9 november in verenigingsgebouw 'de Schakel' te Dirksland besproken. Deze vergadering begint om 19.00 uur. De behandeling van dit onderwerp zal plaats vinden volgens de regels van de openbare commissievergaderingen. 'BIKAD' houdt vast aan voorstel De Belangenvereniging Inzake Komst Asielzoekerscentrum Dirksland (BIKAD) ziet deze ontwikkeling positief tegemoet, maar ziet er voor de Dirkslandse woonge meenschap veel meer heil in als in de AZC-kwestie toch uitgegaan zou worden van het voorstel van de vereniging. Dat komt neer op de start van een AZC met 65 bewoners en - na een evaluatie inzake het aantal asielzoekers en de vestigingsduur van het AZC - het openhouden van een uitgroeimogelijkheid. "Wij zijn helemaal niet tegen de komst van asielzoekers, ook niet tegen een groei naar 200 bewoners. Waar het ons in de kern om gaat is dat hard gemaakt kan worden dat de voorzieningen die Dirksland kan bieden ook aansluiten bij de behoeften op het AZC. Als dat gega randeerd kan worden is het ons best", reageert mr. A. van der Veer^ van de BIKAD. Bezorgd Volgens hem kunnen deze garanties tot op heden echter nog steeds niet worden gege ven. Zo zouden ook de gezamenlijke huis artsen van de gemeente Dirksland het gemeentebestuur schriftelijk hebben laten weten de medische zorg niet te kunnen garanderen bij een asielzoekersaantal van 350 tot 400. BIKAD heeft nog een keer met de raadsfracties gesproken. "Men stelt wel voorwaarden maar heeft er alle ver trouwen in dat het wel geregeld zal wor den". BIKAD vindt dat er in dezen meer verantwoordelijkheidsbesef aan het licht gebracht moet worden, opdat uiteindelijk Dirksland de voorzieningen kan bieden die het AZC met haar bewoners behoeven. Signalen uit raadsfracties "Daartegenover hebben diverse raadsle den gezegd ook liever minder asielzoekers in Dirksland te zien en dat ze daarvoor ook voorstellen in willen dienen (VVD)", zegt Daan Markwat van de belangenvereni ging. "Voor de SGP zou 400 asielzoekers beslist teveel zijn voor het dorpskarakter van Dirksland. Alleen Gemeentebelangen liet merken dat het onverkort vasthoudt aan de oorspronkelijke plannen. De fractie noemde alle tegenargumenten 'slechts flinterdun' en ook kwam duidelijk naar voren dat het voor deze fractie min of meer een prestigekwestie was als Dirks land - na 'Herkingen' - een AZC gereali seerd krijgt". Volgens Jan Groen, voorzit ter van de BIKAD, is het in ieder geval duidelijk geworden dat het bij de raadsle den vooral zwaar weegt dat het AZC in Dirksland slechts van tijdelijke aard zal zijn". Toch blijven bij voorstel Er zijn meerdere redenen waarom de BIKAD aan haar voorstel vasthoudt. Eén van die is dat het COA nog steeds niet over de brug gekomen is met zowel een inhoude lijke als financiële onderbouwing waarom een AZC met 65 bewoners niet te realiseren zou zijn. Het COA heeft gezegd daartoe eventueel pas bereid te zijn als de gemeente daarom vraagt. Wethouder Koningswoud het tijdens de info-avond in 'de Gooije' het COA weten dat ook hij wel eens wat meer cijfers op tafel zou zien. Ook vanuit de raadsfracties komen thans dergelijke gelui den. Om zo'n financiële onderbouwing is echter nooit gevraagd. De gemeente geeft aan dat zij een AZC met 65 bewoners nooit in beeld heeft gehad en heeft dan ook geen behoefte 'cijfers' daarover. Verder vindt de BIKAD het regelrecht unfair van het COA dat het nog steeds zegt niets te maken te wil len hebben met plannen voor kleinere AZC's. Ook niet nu staatssecretaris Cohen openlijk heeft aangegeven dat AZC's naar kleinere bewonersaantallen moeten, terwijl het COA daarvóór wel schermde met uit spraken van Cohen, toen die wel 'in het straatje pasten'Opmerkelijk blijft het voor de BIKAD ook dat van de aanvankeüjke argumenten voor de realisering van een AZC - humanitaire redenen - thans niets meer wordt vernomen. "Er wordt alleen nog maar gesproken over financiële aspecten." Een andere reden voor de BIKAD om vast te houden aan haar principevoorstel is de nieu we Vreemdelingenwet. Daaidoor is het goed mogelijk dat er beduidend minder opvang plaatsen voor asielzoekers nodig zijn en zal het de vraag nog maar zijn of dat voor Dirks land nog wel tot 200 asielzoekers leidt. En zouden er inderdaad 200 komen dan wordt met de nieuwe plannen de vestigingsduur van vijf jaar aanzienlijk verlengd en dat betekent dat er een andere locatie voor het AZC gezocht moet worden. Immers, de nu aangewezen locatie - Kleine Boezem fase II - moet over vijfjaar bebouwd gaan worden. Dat kan niet als het AZC daar voor langere tijd aanwezig blijft. In verband daarmee heeft het college thans het oog laten vallen op een andere AZC-locatie: Kleine Boezem fase III, gelegen aan de Staakweg, tegenover de nieuw te bouwen kerk van de Gerefor meerde Gemeente. Dat brengt twee conse quenties met zich mee. Aan de ene kant zal realisering van een AZC dan langer op zich laten wachten, want voor een AZC in Kleine Boezem fase III moet het bestemmingsplan worden gewijzigd; voor een AZC van max. 5 jaar is slechts een tijdelijke ontheffing nodig. Aan de andere kant is het zo dat reali sering van een AZC in fase UI ertoe kan lei den dat voor het naastgelegen 'fase II* over vijfjaar geen of nauwelijks kopers te vinden zullen zijn, als die weten dat ze daar een AZC naast hun deur hebben. De grond in fase III is overigens in eigendom van aanne mer Mooijaart te Oude Tonge. Eventueel kan het COA daarmee een huurovereen komst afsluiten als daar het AZC gereaU- seerd wordt. Daarnaast vindt de BIKAD dat de steekhou dendheid van Kleine Boezem fase III als nieuwe locatie te wensen overlaat. "Er is niet eens een rapport waaruit de 'beste' locatie blijkt. Er bestaat alleen een intern memo waarin 8 mogelijke lokaties worden aange geven. De behandelend ambtenaar bena drukt in dit memo dat het wenselijk is een grondig onderzoek te laten doen naar de meest geschikte lokatie. Dat is echter nooit gebeurd. Gemeentesecretaris Bleijenberg geeft aan dat het college en de raad het advies voor zo'n onderzoek niet hebben overgenomen omdat het verzoek van het COA de locatie Kleine Boezem betrof; eventuele andere locaties zouden bovendien geen echte voordelen met zich meebrengen. Als alternatieve locatie werden onder andere genoemd: aan de linkerzijde van het Korte weegje bij binnenkomst in Dirksland, aan de Geldersedijk naast Dirksland-Zuid, de Molenboezemweide en aan de Vroonweg naast het voetbalveld. Mede gelet op de veel langere vestigings duur van een AZC bij 200 bewoners - daar bij wordt de tien jaar wellicht overschreden - hoopt de BIKAD dat de gemeenteraad in haar besluitvorming uiteindelijk toch in de richting van de belangenvereniging komt. Ook hoopt ze dat de gemeenteraad het nut inziet van de voorgestelde AZC-commissie, die haar kan adviseren over mogelijke uit breiding. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenlieid Goeree-Overflald(ee INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1