Startpagina in maatpali Maalstenen voor-, en fraai boeltje over molen 'Korenlust' te Stellendam Ook 's winters een groen terras met kleine conifeer^es Rookworst nu op z'n lekkerst ïiMunoet-tiiEyiiffi Slotavond 11e Omloop Goeree-Overflakkee Uitslagen dressuurwedstrijd manege Oostmoer Schaakvereniging Oostflakkee Kamerlid SGP bezoekt Schouwen-Duiveland „Eilanden-nieuws" Bejaardenmiddag CVB PAGINA5 «NSDAG 31 OKTOBER 2ÖÖff' Er is weer nieuws te melden vanaf ons interactief eiland. Dé internet-startpagi na van Goeree Overflakkee is vernieuwd, en niet zo maar. De site die te vinden was via www.flakkeeweb.nl heeft een meta morfose ondergaan en heet nu EilandWeb en is te vinden onder, ja u raadt het al, www.eilandweb.nl. Een intemetprovider op Goeree-Overflak- kee had problemen met de naam Flakkee- Web en daarom was men genoodzaakt de naam te veranderen. Kabelkrant/Teletekst Goeree Overflakkee en Xsarus Internetdien sten - wiens initiatief het is - hebben toen eens goed nagedacht en kwamen tot de con clusie dat alleen Flakkee in de naam eigen lijk niet genoeg is. De mensen op de kop van het eiland wonen namelijk op Goeree. Zo kwamen we op de meer algemene, maar wel heel herkenbare naam EILAND WEB. Ver der is van de gelegenheid gebruik gemaakt om de site te voorzien van een gehele nieu we aanpak, waardoor de gebruiksvriende lijkheid omhoog is gegaan. Snelheid voorop De site is gemaakt volgens een speciale pro grammeermethode waarbij alles is gedaan om de startpagina zo snel mogelijk te maken. Er was namelijk grote behoefte aan snelheid, geen wachttijden en toch een com plete site. Niets is zo vervelend als minuten downloaden voordat de gewenste pagina op het scherm verschijnt. Er is een systeem ont wikkeld waarbij de informatie van de Tele tekst ook op internet komt. Nu is dus voor werkelijk heel Goeree-Overflakkee het com plete informatiepakket van Teletekst bereik baar, ook voor de mensen zonder kabelaan sluiting. Compleet Op EILANDWEB staat het laatste nieuws van de Teletekst (pag. 105), alle voetbalin formatie van Goeree-Overflakkee (met alle belangrijke uitslagen!), maar ook is er een bedrijvenregister, waar u bedrijven kunt zoeken op trefwoorden. Als u contacten wilt leggen met andere eilandbewoners kunt u chatten in onze chatbox. Of wat dacht u van discussieren over allerlei maatschappeüjke items? Verder bevat de site allerlei rubrie ken, waarbij in elke rubriek algemene ünks staan naar interessante sites. Zo hebben we veel ünks op financieel gebied, op het gebied van auto's, op het gebied van sport en recreatie, en nog veel meer. Verder staan ook nog bijna alle Flak- keese autodealers met hun occasions op de site. Ook heeft u direct toegang tot alle grote zoekmachines, zodat de site als startpagina bijzonder geschikt is. Suggesties Stel EILANDWEB in als startpagina en u bent verzekerd dat elke keer als u gaat inter netten u een snelle, complete maar eenvou dige en stabiele basis heeft om over het hele wereldwijde web te surfen. En heeft u sug gesties, of wilt u meewerken aan de inhoud van de site, neem dan via de site contact op. Ten slotte: er gelden ter introductie speciale advertentietarieven. Dus ondernemers, neem snel een kijkje! Wie is er eigenlijk niet mee grootge bracht? Want als er één lekkernij is dat thuishoort in onze eigen 'Hol landse' keuken, dan is het wel rook worst. Dit traditionele product dat het hele jaar door bij slager en supermarkt verkrijgbaar is, smaakt tijdens de herfst en winter op z'n lekkerst. De zomerse gerechten verdwijnen van onze menukaart en maken plaats voor stevige stamppotten en maaltijdsoepen. Rookworst hoort daarbij. Want zonder rookworst is uw erwtensoep of bruine bonensoep lüet com pleet. Bij andijvie-, boerenkool- of zuur koolstamppot mag rookworst zeker niet ont breken. En in een geurige ovenschotel met winterse kool (zoals savooien, rode en groe ne kool) of met prei smaakt rookworst voor- treffehjk. Natuurlijk zijn er nog veel meer momeélpn om-van eenisagpigeirpokwprstte genieten. Heerlijk als boterhambeleg, hartig tussendoortje (borrelhapje) en warme snack (op tosti's en broodjes). Snel en gemakkelijk Rookworst is niet alleen heel gemakkeüjk te bereiden, hij is ook in verschillende grootten en soorten verkrijgbaar. Zo kunt u kiezen uit de traditionele 250 en 350 grams rookworst, maar ook uit een voorverpakte éénpersoons- rookworst. Deze legt u even in een pan met heet water en zet hem daarna zo op tafel. Naast de traditionele varkensvleesrookworst is er ook keuze uit magere rookworsten. Ze zijn bereid van rundvlees, of een combinatie van rund- en varkensvlees. Verder kunt u kiezen uit fijne en grove rookworsten. Ambachtelijk bereid Wie van een echt ambachtelijke bereide rookworst houdt, koopt deze bij de slager. Veel slagers in Nederland maken traditio neel nog steeds hun eigen worst en roken deze boven eikenhouten krullen, waaraan vaak tal van geurige kruiderijen zijn toege voegd. Legt u zo'n ambachtelijke rookworst in heet (niet kokend!) water om te wellen, dan komen al deze rookaroma's vrij. En dat ruikt u! Ten slotte nog een tip: laat de worst, voordat u deze aansnijdt, na het wellen eerst nog een paar minuten rusten. De vleessap- pen kunnen zich dan verspreiden en dat komt de smaak van de rookworst extra ten goede. telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! Op vrijdagavond 3 november 2000 vindt u in de Grutterswei te Oude Tonge, Willemstraat 14, de feesteUjke afsluiting van de 11e Omloop Goeree-Overflakkee plaats. Tijdens deze avond zal het door de deelne mers bijeengebrachte sponsorgeld worden overhandigd aan de vertegenwoordigers van de twee goede doelen die dit jaar aan de Omloop waren verbonden t.w. Interplast Holland en St. Joop naar Albanië. Daarnaast zal aan de deelnemer en het team met het hoogste sponsorbedrag een prijs worden overhandigd. 'Tevens wordetwie'goede'deelen voorde 12e Omloop, die zal zijn op 24 en 25 augustus 2001bekend gemaakt. Het officiële gedeelte begint om 20.00 uur. Na een kort officieel gedeelte is er voor alle aanwezigen volop de gelegenheid met elkaar na te praten en ervaringen uit te wisselen over de afgelopen Omloop. Er zullen foto's en videobeelden van de Omloop worden vertoond, waarmee wij de sfeer van 25 en 26 augustus jl. nog even in herinnering willen brengen. Tevens treedt Drumband 'De Roffels' van St. Zuidwester (Hemesseroord) op. De avond wordt afgesloten met de meidengroep Close Call. Gedurende de slotavond is Ray Saluki aanwezig met ballonnen en gooche len. Lopers, vrijwilligers, pers en overige be langstellenden zijn van harte welkom. MIDDELHARNIS/SOMMELSDUK De CVB, afdeUng Middelhamis-Sommels- dijk nodigt u uit op D.V. dinsdag 7 novem ber om 14.30 uur in 'De Hoeksteen'. De heer A. J. van der Vliet uit Dirksland zal die middag dia's vertonen van Duitsland en Zwitserland met betrekking tot o.m. Calvijn en Luther. We hopen op een fijne middag. Voor vervoer bellen: Taxi op Maat. Uitslag van de dressuurwedstrijd voor pony's, proef 1, gehouden op zaterdag 28 oktober jl. in Manege Oostmoer, Oostmoer- sedijk 2a te Stad aan't HaringvUet. Voor deze proef dient een minimaal aantal punten behaald te worden van 105. Groep 1. Chayenne Beijer, Lex, 133 pnt; Maaike de Vogel, Stanley, 131 pnt; Jessica V. Kempen, Daisy, 125 pnt; Esther Breen, Kelly, 122 pnt; Sylvia de Waard, Bobbie, 122 pnt; Miranda de Waard, Joy, 121 pnt; Vaimity Monnee, Urban, 121 pnt; Meggie v. Assen, Brenda, 120 pnt; Manon de Jong, Max, 118 pnt; Jantien v.d. Spaan, Mickey Boy, 118 pnt; Loes Heintjes, Max, 117 pnt; Aime Krijgsman, Kelly, 117 pnt; Marlinke V. Vliet, Kelly, 116 pnt; Cynthia Monnee, Moniek, 114 pnt; Elieske Krijgsman, Mic key Boy, 114 pnt; Diederik Hoek, Twiggy, 113 pnt; Sandra Hoekstra, Max, 108 pnt. Groep 2. Catharine de Nijs, Kelly, 133 pnt; Astrid Zuidweg, Dynamite, 127 pnt; Angeli- que Struijk, Dynamite, 126 pnt; Noelle Dam, Bobbie, 125 pnt; Mariska Nagtegaal, Gina, 124 pnt; Nikita Zevenhuizen, Joy, 123 pnt; Laura Goense, Irus, 123 pnt; Nathalie Struijk, Dynamite, 122 pnt; Jennifer Mul ders, Mickey Boy, 122 pnt; Chantal Jansen, Bobbie, 120 pnt; Annemarie Goosens, Car- la, 120 pnt; Amy Schults, Bobbie, 120 pnt; Timo v.d. Boogaard, Gina, 118 pnt; Judith Trommel, Kelly, 117 pnt; Stephanie Mul ders, Gina, 117 pnt; Groep 3. Bianca v.d. Sluijs, Roco, 132 pnt; Kim Visser, Joy, 131 pnt; Nadine Staritsky, Tazz, 130 pnt; Kahleigh Markus, Walter, 125 pnt; Samantha Lugthart, Daisy, 124 pnt; Anneloes v. Huimik, Gina, 124 pnt; Kimber- ley Alstede, Kelly, 123 pnt; MarUes Lokker, Joy, 123 pnt; Marleen v.d. Brink, Tazz, 123 pnt; Carola v.d. Sluijs, Spetter, 122 pnt; Rudy V. Dis, Kelly, 122 pnt; Merel de Neef, Tazz, 121 pnt; Claudia v.d. Kolk, Joy, 120 pnt; Jacolien Bechthum, Gina, 112 pnt. Deze week één partij in de halve finale en wel de partij tussen Wim Buth en Leen Hol- leman. Een geüjkopgaande partij, waarin een remise mogelijk was geweest, maar waarin stevig doorgeschaakt werd om de gehele winst binnen te slepen. Anders moet er nog een partij achteraangespeeld worden van 10 minuten en daarop zaten de heren nou net niet te wachten. UiteindeUjk speelde Buth het toch wat secuurder en staat hij dan samen met Sparre boom in de finale van de bekerronde. Die zelfde Sparreboom kreeg overigens lehjk klop van Rien Huibrechtse,. die de laatste weken sterk speelt. Nu kwarn er een vrij agressieve stelling op het bord, waarin dan stukken voor pioimen worden geruild en deze week sloeg de aanval nog goed door ook. Zo waren er meer wedstrijden waarin de 'top' het moest opnemen tegen de subtop. Zo ging van Genderen door het oog vaii de naald in de partij tegen Hennekes. Uiteindelijk gaf Hermekes het op terwijl er nog remisemogelijkheden voor handen waren. Ook Huysmans deed vroüjk mee in de partij tegen Van der Waal. Maar hier bleek het toch meer een optisch verhaal. Er leek een behoorlijke aanval in te zitten, maar die was voor Van der Waal goed te pareren. Toen daarbij de klok ook nog eens nadeüg weg tikte voor Huysmans was het uiteindelijk niet zo'n probleem voor Van der Waal om deze partij naar zich toe te trekken. Uitslagen 25 oktober 2000 Bekerronde: W. Buth - L. HoUeman1 - O Competitie: R. Huibrechtse - R. Sparreboom....:1 - O J. Hennekes - G. J. H. van Genderen....O -1 D. Mulder - L. van den Ouden1 - O R. C. M. Huysmans - M. H. R. van der Waal0.5 - 0.5 H. Becker - S. van Maurik1 - O A. L. van Maurik - J. W. Holleman1 - O Dat de Rabobank, in dit geval Rabo bank West-Flakkee zich mede opwerpt als hoeder van het historisch molenbezit in haar werkgebied is zo verbazend niet...; "tussen beide insti tuten, de molen en de Bank bestaan nogal wat punten van overeenkomst, zij het ook dat de Bank inmiddels de rol van de molen ais belangrijke eco nomische factor in de samenleving heeft overgenomen". Aldus heeft vrijdagmiddag burgemeester Boonstra van Dirksland gefilosofeerd als voorzitter van de Molenstichting Goeree- Overflakkee, met anderen te gast in het pas geopende hoofdkantoor van West-Flakkee te Stellendam, haven en kleding weer keurig op orde gebracht want buiten regende het pijpestelen en het gezelschap had net de korenmolen 'Korenlust' bezocht die, voor zien van een tweede koppel maalstenen daarmee z'n eerste graein had gemalen. Rabobank West Flakkee was, al een jaar geleden de goede gever van de stenen ge weest; ze konden nu in gebruik worden genomen en molenaar Ziekman deed dat volgaarne. Na het lichten van de vang volgde wat bur gemeester Boonstra 'die aparte sensatie' noemde, het ambachteUjk malen van het meergranenmeel. Aandacht Aandacht voor de molen, ook Rabobank bestuurslid de heer C. Noordhoek vond het zeer op z'n plaats nu de molen weer maal- vaardig geworden is; de heer Noordhoek verving voorzitter Ruilof van Putten die ver- pUchtingen elders had toen hij de Molen stichting daarmee hartelijk geluk wenste. De heer Noordhoek stemde helemaal in met de bewering van burgemeester Boonstra dat de molens vroeger zo belangrijk waren geweest, zo immers was het ook de Stellen- damse 'Korenlust' vergaan, vooral in de oor logsjaren toen eigenaar Jacob Nagtegaal er z'n werk deed. De molen is nu een fraai monument, eigenlijk het logo van Stellen dam en de heer Noordhoek, geboren en getogen Stellendammer, vond het heel prima dat 'Korenlust' zo goed als gekoesterd wordt. De heer Noordhoek biedt namens Rabobank West Flakkee het eerste exemplaar van het boekje aan aan burgemeester Boonstra als voorzitter van de Molenstichting "Het zou kaal zijn op Goeree-Overflakkee als we geen molens meer zouden hebben", zo vulde de heer Boonstra hem aan, alleen heeft de Molenstichting nog geen kans gezien het belang van molens te vercommer- ciahseren. Hoe mooi en waardevol de molens zijn werd met de nodige lyriek verwoord door de heer Ottevanger die namens de Provincie een gelukwens uitsprak. Hij deed dat aan de hand van het jaarboekje 1927 van de Vereni ging de Hollandse Molen waarin Henry Polak schrijft over 't vrolijk geruis der wie ken enerzijds, over lelijke stoomgemalen in betonnen pillendozen anderzijds, en hoe onbeduidend het silhouet van een dorp is als zich daarin niet dat van een molen aftekent. Goeree-Overflakkee heeft er maar Uefst der tien! De geschiedenis van de Stellendamse 'Korenlust', de enige molen met die naam in heel Nederland! - is vastgelegd in een pracht boekwerkje geschreven door Stellendammer Jan van Wezel en Cathy Westdorp uit Dirks land. Samen hebben zij een welgevuld en keurig uitgevoerd boekwerkje verzorgd dat geen gebeurtenis uit het bestaan van de in 1856 gebouwde 'Korenlust' onbesproken laat; geïllustreerd met fraai fotowerk. Het boekje verhaalt ook over het ontstaan van het dorp Stellendam, van alle molenaars die de molen heeft gekend, kortom een keurig werkje, dat voor ieder voor 12,50 te koop is op de VVV-kantoren en aan de molen zelf. Van de 12,50 schiet dan nog wat over voor de Molenstichting die bij alle vreugd die er vrijdagmiddag heerste ook beluisterd heeft dat molenaar Ziekman nog lang niet tevre den is! De molen belooft de meest complete en authentieke van de hele provincie Zuid-Hol land te worden. Het ensemble 'Eeuwkant' heeft bij de inge bruikname van de stenen en de overhandi ging van het boekje een decoratieve rol ver vuld door zich in klederdracht te presente ren. BRUINISSE - De plaatselijke SGP-kies- vereniging van Bruinisse organiseert in samenwerking met de ge-meentelijke SGP-kiesvereniging van Schouwen-Dui veland D.V. 17 november 2000 een werk bezoek van SGP 2e kamerlid ir. B. J. van der Vlies aan het College van B&W van de gemeente Schouwen-Duiveland. 's Avonds hoopt Van der Vlies een politieke rede uit te spreken in 't Durps'uus te Bruinisse. Aanvang half 8. Om half 4 zullen kamerlid Van der Vhes evenals de Zeeuwse statenleden Van Heuke- lom, Kolijn en Van Oostenbrugge ontvan gen worden door Burgemeester Asselbergs en de wethouders Van de Velde, Veerhoek, Berrevoetse, Van der Wekken en Van der Sabn. Daar zullen onder andere de herindelingspe rikelen aan de orde komen. Ook zal Van der Vhes geïnformeerd worden over zaken als mogelijk- en oimiogelijkheden richting rijk en provincie, plan tureluur en regiovisie Schouwen-Duiveland. Tenslotte zal gedis cussieerd worden tussen College, fracties, het kamerlid onderling. 's Avonds hoopt Van der Vhes voor belang stellenden een politieke rede uit te spreken in 't Durps'uus te Bruinisse over het thema 'Vitaal Platteland'. Tevens zal er een forum worden gevormd met de raadsleden Houte kamer en Flikweert, de statenleden Van Heukelom, Kolijn en Van Oostenbrugge. Uiteraard zal Van der Vlies ook plaatsnemen achter de forumtafel. Een unieke gelegen heid voor elke belangstellende om vragen te stellen aan leden uit alle bestuurlijke lagen. Met wintergroene planten kunt u de tuin prachtig opvrolijken. Vooral wanneer ze in passende potten op het terras of balkon staan. Allerlei soor ten laten zich onder vïanterse omstan digheden van hun beste kant zien: van hulst tot bamboe en van siergrassen tot klimop. Het meest opvallend zijn toch wel de coniferen. En dan vooral die leuke kleine, gekleurde conifeer- tjes in een pot. Vooral een 'familie' met grote en kleine pot ten op het terras met verschillende coniferen geeft een levendig en vol effect. Vaak kunt u kant en klaar een set met verschillende soor ten coniferen kopen voor een dergelijke toe passing. Echt klein blijvende conifeertjes bestaan niet. Er zijn echter wel veel soorten die heel langzaam groeien. Hierdoor voelen ze zich uitstekend thuis in een pot of kuip op het balkon of terras. Bovendien hebben lang zaam groeiende coniferen vaak hele mooie groeivormen en apart gekleurd loof Bonsaiconifeer en meer Een prachtige plant is bijvoorbeeld de Cha- maecyparis obtusa 'Nana Gracilis'. Zo moeilijk als de naam klinkt, zo mooi is de groeivorm. Hij wordt ook wel bonsaiconif eer genoemd, vanwege de grillig gevormde takken. Verder is het loof zo gegroeid, dat het allemaal in elkaar gevouwde waaiertjes lijken; heel decoratief De Juniperus scopu- lorum 'Skyrocket' heeft een totaal andere groeivorm. Hij groeit als een smalle pilaar recht omhoog. Het loof is grijsblauw en Leuke kleine conifeertjes bij de voordeur ifoiopph, Strak omhoog gericht. Een derde bijzondere, kleine conifeer is de Chameacyparis pisifera 'Filifera Aurea'. Een echt verschil tussen takken en loof kent deze plant niet. Hij bestaat namelijk geheel uit lange, dunne tak jes bedekt met schubben. Het is nét een gro te gele pruik. Door de mooie, bolronde groei en de goudgele kleur van het loof is ook dit een uitstekende keus voor op het terras. 17- De lui van Vorma keken hen na. "Knap volk dat van jullie domenie", zei Koen Verhulst die in de smidse een praatje maakte met z'n neef WuUem Donk. "Dat is zeker", stemde deze toe. "En de jongeheer moet merakel kun nen urgelspelen, hij is in de stad organist!" "Zo", zei de kleermaker Koen een beetje spijtig. Tot nu toe was hij de enige in het dorp, die met het grote kerkorgel overweg kon. Op mees ter Van Buren na. "Je mot em es meenemen", stelde de smid voor. Dat vond Verhulst wel goed. "Je stuurt em mar", stemde hij toe. Toen Roelf en Els voorbij Mon Désir reden, vroeg Roelf: "Ken je Nan?" "Nan?" "Ja, die woont hier!" "In deze villa?" Roelf knikte en vertelde van z'n ontmoetingen met haar. Els plaagde hem: "Nu al verüefd? Wat zijn julüe toch vreemd!" "Julhe?" "Ja, julüe jongens! Ik geloof, dat dat bij ons heel anders is". Roelf lachte, ging er niet op in. Ze fietsten het land door, genoten van het vreemde, het nieuwe in het landschap. Voor de hoeve, de Ruigen Hill, stapten ze af, bleven even op de dijk weg staan. Wat een mooie, oude hoeve! Om een vijver Uep een laan met aan de ene kant hoge populieren op de hoeve aan. Ze stapten weer op en reden de laan in. Voor de hoeve was een grote werf, met een paar geweldige, breed uitgegroeide linden. Er stond een witge- schilderde bank onder de ene boom. Op het grasveld liepen een paar ganzen, die bliezen, toen de jongelui er aan kwamen. Een vrouw opende de zijdeur en riep: "Kom mar hier heen". Roelf keek nog even vluchtig naar het huis. Het was heel oud. De gevel was van kleine bakstenen, donker verweerd en de ramen met de kleine ruitjes blonken in het zonlicht. Els en Roelf gingen naar de vrouw. Zij zagen iets aan haar. Tijd om te bedenken wat dat kon zijn, kregen ze niet, want met een heldere stem in haar schoon dialect nodigde de vrouw hen binnen. De domineeskinders maakten kermis met de drie gebroeders Den Uyl en hun zuster, Johanna, de vrouw, die hen ingelaten had. Slanke men sen van middelbare leeftijd, met iets eigenaardigs in hun verschij ning, dat niet te omschrijven, zelfs niet duidelijk te onderscheiden was. Ook met nog een nichtje van Roelfs leeftijd. Maar volwassener, levenswijzer in haar doen. Machiel, een van de gebroeders, liet Roelf de schuur zien met de koeien en de paarden. Roelf zei, da thij ook het woonhuis zo mooi vond, zo oud. Er zat geschiedenis in. Omdat Roelf daarvan hield, nam Machiel hem mee naar de zolder van het boerenhuis. Die was boven de slaapkamers op de eerste verdieping. Daar toonde Machiel hem de eiken balken en de oude kapconstructie. Eeuwen had het huis ver duurd. In één van de balken was het jaartal 1517 uitgesneden. En Machiel vertelde, dat reeds in een brief van Maximiliaan van Oos- temijk aan de stad Tholen sprake is van de ridderhofstad De Ruigen HiU nabij de Zalm-Keene. Roelf vond dit alles machtig interessant. Maar Els deed ook een ont dekking. Terwijl Johanna, de zuster van de Uylen, brood sneed - want ze moesten boterham blijven eten - kwam het nichtje, Coba, binnen met een baby. Een schat van een kind. Maar van wie was dat? De donkere ogen van vrouw Johaima fonkelden ondeugend, toen Els dat vroeg. Coba deed een beetje verward. "Dat zal Coba het beste weten, denk ik", zei de vrouw Johanna, met in haar ogen steeds die ondeugende glans. Nuchter keek Els haar aan: "Maar dat weet u toch ook wel?" De vrouw Johanna lachte nu hard op, liet het grote broodmes rusten. Ze zat aan tafel met het geweldi ge, vierkante tarwebrood op haar schoot. Eerst smeerde ze het brood met wittige eigengemaakte boerenboter. Dan sneed ze er met het mes een heel dun sneetje af Els keek naar de baby en naar Coba. Coba ging bij een smal zijraam zitten en begon het kind te zogen. "Ik?" vroeg Johanna. "Deukje dat ik weet waar al de kindertjes bij de Uylen vandaan komen?" Toen kwamen de drie boeren binnen met Roelf. De broers gingen alle drie even bij Coba staan, keken naar het kind, dat gulzig klokkend dronk. "Het groeit best!" prezen ze. "Het is van een goed soort", grapte Machiel. Roelf en Els keken elkaar beteuterd aan. Och, ze hadden wel eens van zo iets gehoord. Maar deze feiten stonden zo ver buiten hun wereld. Om hun duidelijke verbazing lachten ze allemaal, de Uylen. "Jullie komen nog mar pas kieken", spotte vrouw Johaima. "Het werd tied, dat je in Vorma kwam", zei Machiel. Johanna had de boterhammen op de bordjes verdeeld. Coba was klaar met haar kind. Ze gaf het aan Machiel, die bij de kachel zat en he top- merkelijk voorzichtig in z'n grote handen nam en in de holte van z'n arm deed rusten. Els keek er naar en Machiel zei: "De juffer wil het misschien graag vastouwe?" Hij wist niet beter of alle jonge meisjes waren dol op kleine kinders. En in dat opzicht was Els al precies een der als de wijze meisjes van haar leeftijd in Vorma. Ze nam het mooie, gezonde kind en zat er verheerlijkt naar te kijken. Coba hielp haar tante met schazaltjes worst, ham, eieren, kaas en wat niet al op het witte tafellaken uit te stallen. Er was van dat alles volop. Ze schik ten aan tafel. Coba legde de baby achter de bruine deuren in een bed stee. Het kind huilde niet, maar ging tevreden slapen. De oudste boer zette z'n pet af. De anderen volgden. Eerbiedig sloot ieder z'n ogen en de oudste, waarvan Roelf de naam was vergeten, bad op langgerekte, zangerige toon het Onze Vader. Er werd veel en heerlijk gegeten. En voortdurend praatten de Uylen met elkaar, betrokken telkens Els en Roelf in het gesprek. Maar die verstonden lang ieder woord niet en het was heel grappig als beurt voor beurt één der Uylen een Zeeuwse uitdrukking in het Nederlands probeerde te vertalen. Op de terugweg naar huis spraken Els en Roelf over het kind. Ze had den natuurlijk wel het een en ander gehoord over ongehuwde moe ders, maar dat het zoiets gewoons kon zijn zoals daar. "En toch zijn het keurige mensen", vond Els. "Ze hebben iets waar- digs, iets van stand, vind je niet?" "Ja", stemde Roelf toe. "Als je daar nu de boeren in Alden mee ver gelijkt..." Even later zei Roelf, nog steeds doelend op het feit, dat dat van het kind zo gewoon leek: "En ze zijn vroom ook nog". "Dat bidden en dat lezen hè!" In Els' stem klonk de onderdrukte spot en de klank van meebegrip, dat ze bij Roelf onderstelde. "En jij hebt er misschien niet eens erg in gehad, welke bijbel ze gebruikten!" veronderstelde Roelf "Ja, de ouwe Statenbijbel, met 'en de' en zo!" "Net niet! Die is hun te modem. Toen jij zo'n beetje hielp met het opruimen van de tafel en naar de keuken heen en weer liep, heeft Machiel..." "O, dat is de jongste Roelf knikte en ging voort: "Die heeft me de bijbel laten zien. Het is een Liesveld-bijbel. Die is van geslacht tot geslacht bewaard en daar zweren ze bij. De Statenbijbel is te modem". "Zo vroom en dan. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5