Historisch hoekje EiiAtfcer^iiiEyws De Motte en 'Maatje Zaaijers Huijsinghe' 1 De Wereldwinkel Koor- en samenzang in Middelharnis Bazar/rommelmarkt Bijdrage Juliana Welzijn Fonds voor 'De Koepel' Collectanten voor diabetesonderzoek gezocht Informatieavond borstvoeding in Havenziekenhuis Succes voor Fanfare 'Apollo' Goedereede Grote verkoping van de handwerkclub in Oude Tonge PAGINA 7 VRUBAG 27 OKTOBER 2000, (22) Cornelis van der Valk 3, zoon van Cornells van der Valk en Jacomina van Kassei, werd in 1759 in Dirks- land geboren. Hij trad in de voet sporen van zijn vader en grootva der. Hij wist het dijkgraafschap van de polder Dirksland toe te voegen aan het lijstje met functies die hij via zijn voorouders had verkregen. Levenskansen Voor Cornells van der Valk 2 kan bij de huwelljkskeuze een rol hebben gespeeld dat Jacomina van Kassei jong en sterk was, geschikt om voor een nageslacht te zorgen. Van hun acht kinderen, onder wie een tweeling, bleven er zeven in leven. Dat was in die tijd zeker niet algemeen. Veel kinderen haalden hun vijfde verjaar dag niet. De levenskansen van de kinde ren hingen natuurlijk mede af van de levensomstandigheden. Een goede behui zing, goede voeding, hygiëne en medische zorg waren factoren in het voordeel van de kinderen Van der Valk. We mogen ver onderstellen dat Maatje Zaaijers Huijsing- he al vroeg een stenen huis was, dat door de bewoners regelmatig aan de eisen van de tijd werd aangepast. In Dirksland wer den in 1759 houten huizen en rieten daken vanwege brandgevaar verboden. Het is dus wel zeker dat Cornelis van der Valk 3 bij zijn geboorte ook letterlijk onder de pannen was. Wat voeding betreft kwamen de bewoners van Maatje Zaaijers Huisinghe niets tekort. Meel, zuivelproducten, vlees en vis, groenten en vruchten, ze konden er in ruime mate over beschikken. Welgevoed Een aanwijzing voor veel en divers voed sel vinden we ook in de grote hoeveelheid fragmenten van gebruiksaardewerk die De Motte ter plaatse heeft aangetroffen. Stuk ken van voorraadpotten, kookpotten, melkteilen, vergieten, schalen en wat dies meer zij in verschillende afmetingen. De meeste fragmenten waren te veel ver spreid om er iets van te kunnen maken, maar uit stukken van randen met deksel geulen valt wel te concluderen tot weUc soort potten fragmenten behoord hebben. Diameters van potten zijn na te gaan en uit de structuur van scherven valt ook veel op te maken. Door vergelijking met vond sten van andere opgravingen en met behulp van naslagwerken kan een betrouwbaar beeld van een voorwerp ont staan. Een kookpot die in de 18de eeuw hier in de buurt werd gebruikt was een zogenaamde 'kromstaart'. Het was een kookpot van roodbakkend aardewerk, aan de binnenzijde geglazuurd. De kromstaart had een steel en, omdat hij in open vuur werd gebruikt, drie pootjes. Vermoedelijk kwamen de kromstaarten uit pottenbakke rijen in Bergen op Zoom. Rias Olivier heeft zo'n kromstaart getekend naar aan leiding van een bodemvondst in Som- melsdijk. Bedje gespreid Gegeven de opvattingen over hygiëne en verzorging in die tijd hadden de Van der Valken als welgestelde mensen een grote voorsprong op hun minder bedeelde tijdgenote. Ze hoefden hun privaat Jjh waarschijnlijk niet met een aantal 1^ andere gezin nen in de buurt te delen. Ze hadden de middelen om hun boeltje schoon te houden. De beter gesitu eerde families beschikten over veel Un- nengoed en konden het zich permitte ren dat regel matig te laten wassen. Voor het nage slacht van Cornelis van der Valk en Jacomina van Kassei was het bedje gespreid. Dit in schrille tegenstelling tot de situatie waarover Comeüs van der Valk 2 als schout en secretaris van Melissant in 1782 een brief schreef aan het dorpsbestuur van Stellen- dam. Stellendams bedelaerkind Nadat in 1751 de zogenoemde Statendam over het Stellegors tussen de eilanden Goeree en Overflakkee was aangelegd, duurde het nog een tijdje voordat het dorp Stellendam tot ontwikkeUng kwam. In 1782 werd daar door de toenmalige ambachtsheer van Stellendam, Mr Iman Cau, het eerste stenen huis gebouwd. Dit huis op de hoek van de Stellendamse Voorstraat deed dienst als rechthuis en was de zetel van het dorpsbestuur. De meeste inwoners van Stellendam woon den echter in houten onderkomens en had den het niet breed. Velen van hen waren dijkwerkers die zich na inpolderingen in Stellendam vestigden. In het voorjaar van 1782 bracht een "bedelaerster en zwerfster" aan de dijk op Melissants grondgebied een kind ter wereld. Het kind bleef hulpeloos achter en schout en schepenen van Stellendam vonden dat het dorpsbestuur van Melissant voor "den onderhoud" van het kind moesten opdraaien. Het dorpsbestuur van MeUs- sant gaf echter als weerwoord dat het domicilie van de moeder, in dit geval Stellendam, bepalend was en niet de plaats der geboorte: "...en dus kunnen wij ons die zaek niet aantrekken". Geboren bestuurder Jacomina van Kassei had meer geluk dan de moeder van het "bedelaerkind". Ze bracht haar kinderen in luxe ter wereld en had ook nog het geluk dat ze al gauw het leven schonk aan een stamhouder Haar tweede kind was een zoon. Getuigen bij de doop van Cornelis 3 waren Renetta van Lobbregt, de stiefmoe der van zijn vader, en Klijntje van der Valk, zijn vaders zuster. Bij het dopen was de moeder meestfd niet aanwezig, omdat de kinderen gewoonlijk op de eerste zondag na hun geboorte wer den gedoopt. Het was in die tijd ook gebruikelijk dat jongetjes gedurende hun kleutertijd in rokken hepen, omdat men bang was dat het kwaad het op jongens had voorzien. Door jongens in hun kleu terjaren als meisjes te kleden en het haar lang te laten dragen dacht men dat onheil af te wenden. Rond het zevende levens jaar gingen de jongens uit de rokken. Dan werden zij gekleed als kleine volwasse nen. De jonge Cornelis zal er hebben uit gezien als een kleine magistraat. Het is jammer dat er geen portret van hem bekend is. Archiefwerk maakt nieuwsgie rig naar de personen achter de geschriften. Cornelis 3 komt uit de stukken naar voren als een ondernemend en energiek persoon. Hij zou nog meer macht verwerven dan zijn vader en in zijn loopbaan te maken krijgen met ingrijpende gebeurtenissen in de Europese geschiedenis, zoals de komst van Napoleon. Al op jeugdige leeftijd was Comeüs 3 als opvolger van zijn vader een man die veel te zeggen had in Dirksland en naaste omgeving. Cathy Westdorp Het in 1997 gestarte bedrijf Natu re Photo Lease biedt een uniek product op de Nederlandse markt van de kunstuitleen, narrielijk het verhuren (leasen) van natuur- en landschapsfotografie. De fotogra fie van Nature Photo Lease leent zich In het bijzonder voor rustge vende accenten in een vaak hec tische kantooromgeving. Uniek is ook de werkwijze van het bedrijf. Samen met de klant zoekt Nature Photo Lease naar de in de omge ving meest passende foto's, waar na het bedrijf het ophangen en regelmatig vsrisselen van de collec tie geheel op zich neemt. Initiatiefnemer en eigenaar van het bedrijf, Gertjan de Zoete, is professioneel natuur- en land schapsfotograaf. Zijn werk wordt tn veel bladen gepubliceerd, waaronder het bekende Grasdui nen. Naast fotografie voor o.a. het stockbureau Foto Natura, dat nationaal en internationaal media van beeldmateriaal voor ziet, verzorgt hij ook regelmatig cursussen en workshops over (natuur)fotografie. Momenteel werkt Nature Photo Lease samen met een achttal bekende Neder landse natuurfotografen. Sinds kort verhuurt Nature Photo Lease ook schilderijen van de bekende wildlife-artist Hennie van Dijk. Hij geniet nationaal en interna tionaal bekendheid door zijn zeer realistische schilderingen van met name wilde dieren. Vooral de grote katachtigen, zoals jachtlui paard, leeuw en tijger zijn geliefd bij het publiek. Nature Photo Lease ging van start met natuur- en landschaps fotografie op het formaat 60 x 80 cm. Vanuit het bedrijfsleven ont stond echter de vraag naar grote re formaten. Daarin wordt nu voorzien door middel van een exclusieve collectie foto's op het formaat 100 x 120 cm. Deze schilderijen fungeren als echte blikvangers, waarnaar met veel plezier gekeken wordt. Alle fotografie is bijzonder chique afgewerkt en ingelijst. Door het gebruik van Nielsen-design lijs ten (aluminium) en Bainbridge passe-partoutkarton krijgt men een luxueuze omlijsting. Voorts verricht het bedrijf in eigen ate lier tnlijstingen voor particulieren en bedrijven, die geheel naar de smaak van de klant worden afge werkt. Nature Photo Lease heeft inmid dels een trouwe klantenkring opgebouwd. Bedrijven en particulieren die interesse hebben voor een vrijblij vende presentatie kunnen con tact opnemen met Nature Photo Lease. Op internet kunt u virtu eel kennismaken met het bedrijf en een selectie van het werk bekijken. Nature Photo Lease Nieuweweg 69 3248 BD Melissant tel. 0187-602547 email: naturephotolease@hetnet.nl internet: www, naturephotoleasenl en binnenkort www.nature-artlease.nl AMERSFOORT - Van 29 oktober tot en met 4 november is de landehjke collecte 'Geef voor Diabetes' van het Diabetes Fonds Nederland. Dit jaar speelt de relatie tussen diabetes (suikerziekte) en oogaandoe ningen een centrale rol in de campagne. Dia betes is de grootste veroorzaker van slecht ziendheid en blindheid in de Westerse Wereld. Het zijn juist de diabetische compli caties die diabetes tot een ingrijpende aan doening maken. Alleen onderzoek kan daar verandering in brengen. U hulp bij de col lecte is nodig. Het Diabetes Fonds Neder land (DFN) financiert in Nederland het over grote deel van het onderzoek rond diabetes. Het DFN krijgt geen subsidies en is dus voor het laten voortzetten van het onderzoek afhankelijk van pubUek en bedrijfsleven. Niet bij iedere deur wordt aangebeld om een bijdrage te vragen voor verder wetenschap- «i pelijk onderzoek. Voor meer informatie over collecte 'Geef voor diabetes' en/of over dia betes kunt u bellen met 033-4622055. Het Havenziekenhuis heeft als enige zieken huis in Nederland het certificaat 'Zorg voor borstvoeding'. Omdat wij het belangrijk vin den dat ouders goede informatie krijgen over het geven van borstvoeding, organiseren wij 6 keer per jaar een informatieavond voor aanstaande ouders of andere belangstellen den. 27 november 2000 is de eerstvolgende avond. De avond duurt van 19.30 tot 22.00 uur. De kosten bedragen 10,- per persoon, of 15,- per koppel. Wilt u informatie of wilt u zich inschrijven, dan kunt u bellen met de afdeling Verloskunde van het Havenzie kenhuis, tel: 010-4043536. De Wereldwinkel is weer open! Aanstaande zaterdag 4 november van 10.00 tot 15.00 uur in de Gereformeerde Kerk te Middelhamis. U kunt terecht voor allerlei artikelen uit de Derde Wereld, en wilt u weten hoe de Max Havelaarkoffie smaakt? Kom dan proeven in onze koffiehoek! Klinkerlandseweg 9, Nieuwe Tonge Telefoon (0187) 65 22 35 Op zaterdag 21 oktober j.l. heeft de Konink lijke Fanfare 'Apollo' uit Goedereede deel genomen aan het KNFM-concours te Mid delburg. Zij kwamen uit in de afdehng Uit muntendheid en behaalden met het verplichte werk 'Vuurgeesten' van J. Bos veld en het keuze werk 'The land of wind and water' van J. de Haan een gemiddelde van 82.75 punten. Dit was goed voor een eerste prijs. De handwerkclub Oude Tonge van de Stich ting Welzijnswerk Oostflakkee houdt een verkoping die wordt gehouden op 16 no vember a.s. in het Infocentrum, Bemhard- straat 27 te Oude Tonge, aanvang 13.30 uur. Er is een grote sortering zelfgemaakte spul len, voor ieder wat wils, bijv. Kerst- en felicitatiekaarten Poppenkleding, o.a. voor 'Baby-Bom'. Trollen. Kalabaspopjes. Handgemaakte beren. Vriendschapsbandjes en nog veel meer. Er is ook een rommel markt en u kunt een boodschappenmand winnen. In de koffiehoek is er koffie met cake te koop. Graag tot ziens op 16 november. Zaterdag 4 november is er een grote koor- en samenzangavond in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. Deze avond wordt georganiseerd door de restauratiecommissie van de Ned. Herv. Kerk te Middelliarnis. Traditie getrouw neemt de Hervormde Zang vereniging 'Jedutiiun' weer een deel van het programma voor haar reke ning. Er zullen door het koor weer enkele schitte rende liederen ten gehore gebracht worden, o.a. psalm 84 van I. B. Woodburry, psalm 100 van T. Tallis en het bekende lied 'Gou den harpen hoor ik ruisen' in een bewerking van P. Zwart Jzn. De koorzang staat onder leiding van de bekende dirigent Mar van der Veer en de orgelbegeleiding is in handen van Bart-Jaap de Bakker. De organist voor de samenzang is weer als vanouds Paul Kieviet en de meditatie wordt verzorgt door ds. C. Gielen. Wie van zingen houdt, kan op deze avond z'n hart ophalen en wie graag naar koorzang luistert eveneens. Een specialiteit voor deze avond is het optreden van het Prins Maurits Onderbouwkoor. Dit koor is pas na de zomervakantie gevormd en zal deze avond voor het eerst in het openbaar optreden. André Keijzer heeft de leiding van dit koor. Behalve koorzang is er natuurlijk veel ruim te voor samenzang en zal er o.a. wisselzang zijn met het koor. De aanvang is 19.00 uur. Op vrijdag 3 en zaterdag 4 november is er in de Exoduskerk aan de Dorpsweg in Som- melsdijk de jaarlijkse bazar met rommel markt. Op vrijdagavond van 19.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur bent u van harte welkom. De activiteiten zul len plaatsvinden in de kerk. Vóór de kerk treft u de reeds bekende oUebollenstand en wilt u een goede hamburger, ook hier is voor gezorgd. De opbrengst is dit jaar bestemd voor vervanging en/of uitbreiding van de bijgebouwen. Ben advertentie in Eiianden-Nieuws tieeft aitijd succes..! Het Juliana Welzijn Fonds heeft 7.500,- toegekend aan Stichting 'De Koepel' te Burgh-Haamstede. De bij drage is bestemd voor de inrichting van de keuken van 'De Koepel', voor een kookproject voor mensen met een verstandelijke handicap. Het Juliana Welzijn Fonds vindt het belang rijk dat mensen zelfstandig zijn en blijven, zich kunnen redden in de samenleving en in staat zijn daaraan deel te nemen: jongeren die hun draai moeten vinden in de samenle ving, mensen die zelfstandig in hun eigen huis en omgeving oud willen worden, buurt bewoners, die de handen ineen slaan en zich inzetten voor een leefbare buurt, dak- en thuislozen een kans geven op een mens waardig bestaan, werklozen en andere uitke ringsgerechtigden tot hun recht laten komen in de samenleving. Waar het in al die situ aties om gaat, is dat mensen een volwaardig lid van de samenleving kunnen, dat ze erbij horen. In 1999 versterkte het Fonds ruim 1.750 bijdragen voor ruim 26 miljoen. Bij dragen voor bijvoorbeeld tijdelijke perso neelskosten, investeringen in inventaris en gebouwen, voorüchtingsprojecten, deskun digheidsbevordering, werkvemieuwing en de start van een organisatie. Het Juliana Welzijn Fonds is een onafhankelijk fonds dat zijn geld ontvangt uit onder andere de giften van particulieren en bedrijven. Uertederende gehoortekaarijes U vindt ze bij GEBR. DE WAAL. Maak uw keuze uit het nieuwe modellenboek. We zien u graag op ons adres: Langeweg 13, SOMMELSDIJK Tel. (0187) 471020 18de-eeuwse kromstaart, getekend door Rias Olivier De verblijde vader, gravure uit Economische liedjes; Betje Woljfen Aagje Deken, 1781 Handtekening Cornelis van der Valk 3 anno 1784 !-^*-ïïSiiö*?!^i^iS-ï

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 7