eiiahdeh-hieuws PAGINA 6 VRUDAG 27 OKTOBER 2000 De projectorganisatie Tien- gemeten organiseerde zater dag 21 oktober een voorlich tingsdag over de ontwikke lingsvisie voor Tiengemeten voor alle omwonenden en belangstellenden. Er was een informatiebalie en er konden vragen worden gesteld en suggesties wor den gedaan voor de nieuw plannen voor het eiland. Ook kon er onder leiding van een gids een rondwande ling worden gemaakt over het eiland. Sinds 1997 is de vereniging Natuur monumenten eigendom van het eiland Tiengemeten. De vereniging heeft grote plannen met het eiland, zoals de natuur gedeeltelijk zijn gang laten gaan en de geschiedenis van gebouwen en locaties op het eiland in oude glorie herstellen. Plannen van projectontwikkelaars om het eiland te gebruiken als recre atiepark of voor opslag van veront reinigt slib gaan definitief niet door. Geschiedenis VAN Tiengemeten Tiengemeten is ontstaan in de zeventiende eeuw als onbeduidende zandplaat in het toen nog ongetem de Haringvliet. De oppervlakte van deze plaat was tien 'gemet' (ongeveer 5 hectare). Dit verklaart de naam van het eiland. Pas tussen 1750 en 1860 is het eiland in een aantal stappen ingepolderd voor de land bouw. Het eiland is nu ongeveer 1000 hectare groot. Daarvan bestaat 700 hectare uit akkers. Het land schap is hier weids en zakelijk inge richt. De Blanke Slikken liggen bui tendijks en zijn nooit ontgonnen. Het landschap is hier ruig en natuurlijk. In de polders liggen drie kleine nederzettingen. Veel van de vroegere arbeiders-woningen zijn lange tijd gebruikt als weekendhuisje. Deels staan ze nu leeg. Ook de meeste boerderijen staan leeg. Het eiland Welke natuur kan er ontstaan op het eiland en wat is de beste keuze? Dat zijn belangrijke vragen waar Natuur monumenten voor kwam te staan. Tiengemeten ligt boven het gemid delde waterpeil, waardoor ook zon der dijken het eiland meestal droog zou komen te liggen. Als het eiland in deze situatie geheel aan zichzelf zou worden overgelaten, zou dit lei den tot grote ruigten met weinig variatie aan planten en dieren. Mogelijkheid is om de kaden en de rug van het eiland tegengesteld te gaan gebruiken. Door de dijken te verlagen stroomt bij hoog water het water binnen, maar als het water zakt, blijft een gedeelte van het water binnen. Zo ontstaat er een nat terrein dat zeer In trek is bij zeldza me vogelsoorten. Op het eiland bevinden zich ook belangrijke cultuurhistorische en landschappelijke elementen; de drie bebouwingskernen, de vroegere een denkooi, de vroegere vluchtheuvel en de rietheuvels op de Blanke Slik- De arbeidershuisjes van Tiengemeten, waar vroeger de boerenarbeiders woonden, zijn nu nog vaak in gebruik als vakantiewoningen ken. De nederzettingen en gebouwen bepalen het gezicht en de cultuur historische waarde van het eiland. Overigens staat het merendeel van de boerderijen leeg. Voor deze boe ren is op de vaste wal een nieuw bedrijf gevonden. Ook vele weekend huisjes zijn verlaten. De meeste bewoners zijn nu verhuisd naar de centrale kern. Afhankelijk van de plek en eventuele nieuwe functies van de leegstaande gebouwen zijn sloop, verval en vernieuwing aan de orde. Tiengemeten biedt ruimte voor recreatie waarbij het genieten van de natuur centraal staat. Het eiland is maar 7 bij 1,5 km, waardoor dus wandelen het meest wordt gedaan. Bezoekers kunnen planten en dieren bewonderen in de vrijheid en weids heid van het eiland. Want die zullen alleen maar meer te zien zijn in de rust en ruimte van de ongerepte natuur op het eiland. Beleving van natuur en landschap moet het voor naamste motief zijn om het eiland te bezoeken. Daarom moeten zoveel mogelijk mensen kennis kunnen maken met het eiland zonder de natuur te ver storen. Daarom zullen delen van het eiland goed -, minder goed - of niet toegankelijk zijn. De plannen In 1999 zijn alle voorstellen over natuur, cultuurhistorie en land schap en recreatie besproken door een breed samengestelde groep van deskundigen. ZIJ deden de volgende aanbevelingen: sill De oude smederij van Tiengemeten Het landschap van Tiengemeten zoals dat er ook in de toekomst uit zal komen te zien. Door binnen gestroomd water niet meer terug te laten stromen in het Haringvliet, ontstaat er een nat landschap dat erg in trek zal zijn bij verschillende vogels. Ook zal de plantenwereld veel rijker worden. Oostpunt van het eiland( Oude Polder) handhaven en versterken als cultuurhistorisch waardevol gebied, samen met Griendweipol- der. Dijk aan de noordzijde behouden. Deze kan dienen als belangrijkste nieuwe ontsluitingsroute. Voormalige vluchtheuvel restaure ren en laten dienen als hoogwa- tervluchtplaats en uitzichtspunt. Kaden doorsteken waardoor de natuur zich kan ontwikkelen onder invloed van de dynamiek van het getij. Terughoudendheid bij de neiging tot het 'maken' van natuur. Wel voorwaarden scheppen. Handhaven van resten van beschaving en gebouwen. Bekeken wordt in hoeverre bomen, lanen en dijken passen in het gewenste landschap, waar het ver zou moeten aanlanden (oost of mid den), en of toplocatie;s voor water- en moerasvogels met observatiemoge- lijkheden moeten worden aangelegd. Verder onderzoek vereisen de bebouwing, de recreatie en het even tuele opruimen van asfaltwegen die onder water komen te staan. Hoe wordt het? www, ofwel Weemoed, Weelde en Wildernis vormen het toekomstbeeld voor Tiengemeten. WWW, ofwel onderling nauw samenhangende vormen van natuur en landschap. Aan de oostkant van het eiland vond het eiland zijn oorsprong. Daar ligt het landschap van Weemoed. Voor op staan de herinneringen aan het landschap en de natuur die er was. De Weemoednatuur beslaat slechts een kleine oppervlakte, maar omvat veel. Menselijk gebruik blijft zicht baar, bijvoorbeeld in kleine akkers met kruiden. De intensieve beleving van natuur en landschap heeft hier het karakter van een langer verblijf. Natuurstudie en enkele overnach tingen zijn mogelijk. De natuur van de Weelde belooft een grote rijkdom aan planten en dieren. Een landschap met graslanden, riet en moerasvegetaties, ruigte, droog vallende slikken en ondiep water. De menselijke invloed is nauwelijks zichtbaar. Een beetje sturing van natuurlijke processen. Vooral be-doeld om de verschillende soorten natuur in stand te houden. De voorzieningen zijn gericht op een kort verblijf op het eiland met een goede informatie voorziening. De derde natuur van Tiengemeten is de Wildernis. Daar domineren natuurlijke processen, zoals de invloed van het getijde van het Haringvliet. Een dynamisch land schap met levensgemeenschappen van slikken, pioniervegetaties, riet en biezenvelden, moerasvegetaties, ruigten en vloedbossen. De vroegere invloed van de mensen is nog te zien omdat de 'getijdekre ken' bestaan uit de voormalige slo ten en wegen. Dit landschap, dat in tegenstelling tot de andere gebieden geen beheer krijgt, zal worden erva ren als wild, spannend en uitge strekt. Er zijn weinig voorzieningen, maar wel smalle wildsporen, uitkijk punten e.d. Natuur voor natuurzwervers, natuur vorsers, rust- en stiltezoekers. Een deel van het gebied blijft onbereik baar voor bezoekers door ruige vege tatie en getijdenwerking. Het nieuwe eiland De natuurgerichte recreant komt volledig aan zijn trekken op het eiland. Naast wandelpaden komen er ook uitzichtpunten en observatie- gelegenheden. In de natuur worden enkele goed bereikbare en te obser veren plekken ingericht als toploca tie voor water- en moerasvogels. Ver der komt er een informatiecentrum met eenvoudige horeca en een natuurcamping. Het veer blijft ook in de vaart. Ook voor enkele reste rende hoeves wordt een passende bestemming gezocht. Zo zal één van de hoeves een bestemming krijgen in de sfeer van ateliers voor land schapskunst. Al deze werkzaamheden zul len nog mogelijk tot tien jaar in beslag nemen, maar ook nu is het al zeker de moeite waard om het eiland te bezoe ken. Voor liefhebbers van een wan del- of fietstocht in de vrije natuur is een bezoekje zeker aan te raden. Het (voet-)veer naar Tiengemeten vaart vanaf Nieuwendijk, dat nabij Zuid- Beijerland ligt. Verschillende historische hoeves zullen in oude glorie worden hersteld en een andere functie krijgen Weemoed, Weelde en .Wildernis op Tiengemeten Sgi¥.-^5M^^iii??ii'ïS; I I i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 6