Concerten Overdenking ^1 BJ in de dorpskerk te Oostvoorne uit de Heilige Schrift Eerste kunststukje onder leiding van nieuwe dirigent EIIAIflie^lllEUWS HET rJKiJKVENSTER Wijs op Weg Kerkdienst in Oude-Tonge Steeds meer gewennings- informatie euro en dubbele prijzen in winitels Mannenlcoor 'Ons Koor' Verkoping in Dirksland ^l^KK^S£K:^^Ê ^^M imcMims Damclub Denk en Zet Sola Gratia VERVOLGVERHAAL Barend de Graaff VRIJDAG 27 OKTOBER 2000 ..=:1 Blik op kerk ^^Z en samenleving CJ - Israël en de Palestijnen - Gewijzigde opvattingen - Onvervulde beloften De tijden veranderen, en wij met hen.Aan deze zegswijze uit de klassieke Oudheid moet ik telkens denken bij het zien en horen van wat er op dit moment in het Midden- Oosten gebeurt. De zesdaagse oorlog van 1967 - dat is alweer 33 jaar geleden - ügt nog goed in mijn geheugen. Nationaal en interna tionaal was er sympathie voor Israël. Nasser moest op z'n kop hebben, daar waren we het goed over eens. En toen de week voorbij was, haalden we opgelucht adem. Dat kleine Israël had dan toch de oorlog maar gewonnen. We stemden in met hun gejuich: "Jeruzalem voor eeuwig van ons". Zes jaar later was het niet veel anders. De Arabieren hadden de lafheid Israël onver hoeds aan te vallen op Jom Kippoer (de Gro te Verzoendag), juist wanneer alles stil ligt. We hadden er geen goed woord voor over. En opnieuw verheugden we ons met het oude volk dat het kans had gezien z'n vijanden te verslaan. Een paar autoloze zondagen namen we op de koop toe. Wat we gevreesd hadden is gebeurd: de gespannen verhoudingen tussen Israël en de Palestijnen op de Westoever hebben geleid tot een uitbarsting van geweld. DageUjks wordt er gevochten. Een wankel bestand heeft geen enkel effect gehad. Iedereen is ervan overtuigd dat het geweld moet stoppen, maar niemand weet hoe... En partijen geven - hoe kan het anders? - elkaar de schuld. Maar er heerst nu in binnen- en buitenland een andere stemming. De Verenigde Naties beschuldigden Israël van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Dat komt inderdaad hard aan voor een land dat in de 2e Wereldoorlog zo zwaar onder oorlogs misdaden heeft geleden. Maar ook in eigen land is de sympathie voor Israël weggeëbd. De synagogen worden extra bewaakt, want men vreest aanslagen. En vorige week was er in Amsterdam een betoging van Palestijnen, die leuzen schreeuwden: "Hamas, harnas, alle kankerjo den aan het gas". De poütie stond erbij en keek ernaar.De vroeg me af, en velen met mij, wat er gebeurd zou zijn wanneer leuzen van dezelfde strekking zouden zijn aangehe ven tegen de Palestijnen, of tegen één van de Arabische volken. Zoals ttouwens in dit land de God van Israël, de Vader van Jezus Chris tus, vrijeUjk mag worden beledigd, als je maar geen kwaad woord van All^ durft te zeggen. Ik zeg niet dat Israël brandschoon is. De weet ook niet of het altijd juist heeft gehandeld inzake de Palestijnen. Maar alleen dit volk aan de schandpaal zetten, en doen alsof de vijanden zulke lieverdjes zijn, nee, dat toch maar niet. En sympathie betuigen aan het adres van volken die roepen: "We zullen niet rusten tot de laatste Jood is uitgeroeid", dat zéker niet. Intussen kunnen we wel constateren dat de profetie van Zacharia in vervulling gaat: Jeruzalem een lastige steen voor alle volken. Zoals altijd in het verleden is de hand van allen weer tegen één. Al die volken zullen wel rekening moeten houden met de bedrei ging van Israels God: "Wie Mijn volk aan raakt..." Ik weet niet wat Gods bedoeUng is met Zijn oude volk. Sommigen schijnen dat tot in de finesses te weten, maar ik zou me Uever niet aan voorspeUingen wagen. Ik geloof wel dat er in het Oude Testament nog vele onvervul de beloften hggen. Maar hoe God die belof ten gaat vervullen, dat is - met alle eerbied gezegd - ZDN zaak. Ik zie er wel naar uit, en 3f bid erom dat het volk van David zal buigen voor Hem Die Davids troon beklom. Waarnemer MIDDELHARNIS/SOMMELSDUK 23 oktober 2000 Afdeling 1: P. van Brussel - W. I. Peeman1 -1 C. Spee-J. A. Dekkerafg. I. Koese -1. Mackloet1 -1 A. V. d. Veer - J. van Hoorn1 - 1 Afdeling 2: J. V. d. Kooij - W. VroegindeweijO - 3 J. Lodder-A. Verolme1 -1 J. V. d. Ouden - J. Jordaan3 - O R. Jacobs - M. Klink1 -1 Afdeling 3: A. Knape - G. Zaaijer3 - O J. Verbiest - J. Nipius1 -1 L. Taaie-J. Groenendijk1 -1 Wijs op weg was het thema van de twee vakantiebijbelclub dagen die deze week gehouden zijn in en rond de Nederlandse Hervormde Kerk te Oude-Tonge. Alle schoolkinderen van het hele dorp had den een uitnodiging gehad om mee te doen met de spelletjes, het knutselen, maar ook om samen te zingen en na te denken over wat Jezus gezegd heeft en nog steeds tot ons zegt. Het was afgelopen dinsdag en woens dag dan ook een gezellige drukte in de kerk aan de Kerkring. Als afsluiting van deze vakantiebijbelclub dagen zijn alle kinderen die aanwezig waren met hun ouders uitgenodigd voor een spe ciale kerkdienst die a.s. zondagmiddag 29 oktober om 14.30 uur begint in dezelfde kerk. Natuurlijk is iederéén welkom in deze dienst, u wordt hierbij van harte uitgenodigd om te komen luisteren wat Jezus ook nu nog tot ons te zeggen heeft. Voor de allerklein sten is er kinderoppas in gebouw Aktivia, Kerkring 18, tegenover de kerk. Monitor wijst op goede bekendheid convenant Driekwart van de ondernemers in de detail handel is op de hoogte van het convenant tussen de Consumentenbond en de detail handel om consumenten te laten wennen aan de euro via het dubbelprijzen van artikelen. Volledig dubbel prijzen moet Vcinaf 1 juli 2001, tot die tijd moeten detaillisten steeds meer gewetmingsinformatie (het dubbelprij zen van een deel van het assortiment, euro calculators in de winkel etc.) inzetten. Op dit moment vermeldt één op de acht win keliers alle prijzen zowel in guldens als in euro's. Naar verwachting staat dat aantal eind 2000 op 35%. Wat betreft de wenmid- delen zet 41% van de detaillisten nu één of meer wenmiddelen in. Naar verwachting staat dat aantal eind 2000 op 60%. De Consumentenbond, de Raad Nederland se Detailhandel (RND) en de Nationale Winkelraad van MKB-Nederland zijn tevre den over de bekendheid met het convenant en de stijgende lijn die zit in navolging van het convenant. Wel willen de convenants- partijen achterblijvers aansporen om gewen- ningsinformatie te gaan geven. De partijen richten zich op achterblijvende groepen en op in- en verkooporganisaties en franchise gevers. Een deel van de detaillisten heeft immers met voorgeprijsde artikelen te maken. Doelstelhng is dat bij een volgende meting het aantal ondernemingen dat dub- belprijst of gewenningsinformatie geeft gegroeid is tot 80%. De volgende meting wordt in maart 2001 gehouden. De participatie is het laagst onder kleine bedrijven zonder personeel. Ook in de plan nen blijft men achter. In het algemeen zetten Autobedrijf Jan van Dijk Onlangs (12 oktober jl.) is in de dorps kerk te Oostvoorne het gerestaureer de Batz/Friedrichs-orgel in gebruik genomen. Naar aanleiding van dit heugelijke feit wordt een drietal con certen georganiseerd om een ieder in de gelegenheid te stellen naar het uit eindelijke resultaat te komen luiste ren. Het orgel is in deze omgeving een unicum. Het oudste deel van het orgel, dat oorspron kelijk in de Doopsgezinde kerk te Haarlem stond, dateert uit 1770 en is gemaakt door de orgelmaker Batz. In 1807 werd het orgel vergroot door de orgelmaker Friedrichs. In 1931 werd het orgel afgebroken en weer opgebouwd in de Bakenesserkerk te Haar lem waar het werd samengevoegd met het daar al aanwezige Strobel-orgel. De Bakenesserkerk verloor zijn kerkelijke functie en het inmiddels zwaar vervallen orgel werd overbodig. Het orgel kon worden aangekocht door de Hervormde Gemeente te Oostvoorne en aan orgelmaker De Graaf werd de opdracht gegeven het orgel te res taureren en te reconstrueren naar de situatie in 1807. Het orgel is nu in oude luister hersteld, en het resultaat is een lust voor oor en oog! Het eerste concert vindt plaats op zaterdag 28 oktober a.s. en wordt gegeven door de organisten Edo Luijnenburg en Wiert van den Bos. Zij zullen u een zeer gevarieerd programma aanbieden en het orgel in alle facetten laten horen. Op het programma staan werken van o.a. Bach, Reger en An- driessen. Het tweede concert vindt plaats op zaterdag 11 november en wordt gegeven door Aart van der Gronden, orgel en Elly Bakker, blokfluit. Aart van der Gronden is organist van de dorpskerk te Oostvoorne en Elly Bak ker leidt in dezelfde kerk de Hervormde Cantorij, een koor dat de eredienst muzikaal omlijst en de gemeentezang ondersteunt. Elly Bakker is tevens docente blokfluit aan de muziekschool op Goeree-Overflakkee. Het derde concert wordt gegeven op zater dag 25 november door Aart van der Gron den, orgel en Fransje de Visser, dwarsfluit. Fransje de Visser is in deze omgeving geen onbekende. Zij woont in Oostvoorne en heeft daar een bloeiende lespraktijk. Op het programma staan werken van o.a. Bach, Handel en Telemaim. Aanvang van de concerten: 15.00 uur; toe gangsprijs 5,-. bedrijven met personeel en filiaalbedrijven vaker wemiüddelen in. Verder is bekend dat de Nederlandse siiper- markten al voorbereidingen tieffen om roy aal voor de verplichte datum klaar te zijn met dubbelprijzen. Op die manier komen consumenten bij uitstek veel in aanraking met europrijzen. Het onderzoek naar dubbelprijzen is in de zomerperiode door marktonderzoekinstituut NIPO gehouden in opdracht van de project groep invoering euro van het Hoofdbedrijf schap Detailhandel (HBD). Het HBD heeft zich achter de afspraken in het convenant gesteld. Alle detaillisten worden geacht zich aan de afspraken te houden. "Want uit genade zijt gij zalig geworden door het geloof; en dat niet uit u, het is Gods gave; Niet uit de werken, opdat niemand roeme.(Efeze 2 8 en 9) Waar is de Reformatie begonnen? Niet aller eerst bij de slotkapel te Wittenberg, maar in het hart van een verloren zondaar. Ja daar is het begonnen, in het hart van de hervormer Maarten Luther! Hij heeft het in zijn kloostercel uitgeroepen: "Mijn zonde, mijn zonde! Hoe krijg ik een genadig God?" Alles had hij geprobeerd om vrede te krijgen voor zijn hart. Door de wer ken zalig, zo werd er geleerd, maar in de weg van de totale afbraak heeft hij mogen leren dat het alleen genade is waardoor een zon daar zaUg kan worden. En zo leren al Gods kinderen het. Zo heeft ook vele eeuwen eerder de apostel Paulus het geleerd. Stilgehouden en neerge veld op de weg naar Damascus leerde hij wat het is om nu alleen uit genade zaUg te kunnen worden door het geloof en niet door de wer ken der wet. Het SOLA GRATIA wordt daar geleerd, waar al onze gerechtigheden een wegwerpeüjk kleed zijn geworden voor God. En dat Paulus dat geleerd heeft, komt zo hel der en klaar naar voren in onze tekst. Daar wordt een mens er zevenmaal, dus totaal, buitengezet! We lezen daar dat hij allereerst zegt dat het uit genade is dat een zondaar behouden wordt. Dat is die vrije gunst, die eeuwig God bewoog. En dat kan niet anders betekenen dan dat God, en Hij alleen, de zaUgheid, heeft aangebracht. Dan het tweede: "zijt gij zalig geworden". Er staat dus niet: "hebt gij u zalig gemaakt". Hier ziet Paulus de levendgemaakten niet in hun openbaring naar buiten, maar hij ziet ze zoals ze reeds vastliggen in Christus, het Hoofd der Kerk. Hoe ze vastUggen in Zijn doorboorde handen. "Geworden": een heerlijk woord, voor allen die weten alleen nog door het wonder zalig te kunnen worden. In de derde plaats zegt Paulus: "door het geloof'. Nu zegt er iemand: "Ha, dan ik toch nog wat doen". Maar dat geloof is niet iets dat u en Ik moeten presteren om ons aange naam mee te meiken bij God en zodoende toch weer de zaligheid tot verdienste te maken. Nee, ook het geloof is een gave Gods. We moeten niet lezen: "Want uit genade zijt gij zalig geworden en door het geloof'. Nee, het geloof is het middel waardoor God de zaligheid gaat toeëigenen aan de harten van zondaren. Het geloof neemt aan wat God uit genade schenkt, namelijk de gerechtigheid van Christus, de vergeving der zonden en het recht op het eeuwige leven. SOLA FIDE, door het geloof alleen! Lezer(es), verstaat u dan wat het betekent: "Rijken heeft Hij ledig weggezonden maar armen heeft Hij met goederen vervuld". Ja, dan neemt Paulus ten vierde ook alle ver dienstelijkheid van het geloof weg als hij ver der zegt: "en dat niet uit u". Ziet u wel? Er is dus niets van ons bij. Geen nagelschrapje. Er hoeft ook niets van ons bij. Gelukkig maar! Anders was het voor eeuwig kwijt. Ten vijfde: "Het is Gods gave". Hier kunnen we ook denken aan wat de apostel elders heeft gezegd: "Werkt uwszelfs zaligheid met vrezen en beven, want het is God, Die in u werkt beide het willen en het werken naar Zijn welbehagen." En als de apostel er de Efeziërs in onderwijst hoe ze zalig geworden zijn, dan wijst hij er tevens ten zesde op, op welke wijze dit mogelijk is. "Niet uit de werken...." Wel uit de werken, zegt Rome, althans mede uit de werken. Rome leerde en leert de hel pende genade; God wat en de mens ook wat. Dus niet de reddende genade. Luther zei, gegrond op Gods Woord: "Uit vrije genade alleen". SOLA GRATIA, zon der enige verdienste, want anders was er geen reden waarom God Zijn Zoon gezonden zou hebben en waarom Christus zo bitter had moeten lijden. Zou Zijn werk alleen dan niet voldoende zijn? Zou het aanvulling van ons behoeven? Nee, gelukkig niet! En toch willen we zo graag wat doen. We willen zo graag dat ver broken werkverbond weer oprichten. En dat geldt niet alleen Rome maar ook nog zo dik wijls het leven van Gods kinderen. O, de kerk zit zo vol van werkheiligheid. Maar we zul len op al onze werken, ook op de beste wer ken, uiteindelijk toch de dood moeten leren schrijven. Als het behoud zou zijn uit de werken dan zouden Gods kinderen steeds moeten leven tussen hoop en vrees. Dan was het telkens weer de vraag: "Heb ik nu wel genoeg goede werken gedaan?" Maar zie, nu staat het woordje genade voor aan in de tekst en daarin alleen ligt het behoud van zondcuen. Getrokken te zijn uit genade, bewaard te zijn uit genade en eenmaal te mogen sterven op genade, om dan tenslotte te mogen roemen in genade, of, zoals we dan ten zevende lezen: "Opdat niemand roeme". "Die roemt, roeme in den Heere."(l Kor. 1:31b) Dan zingt Gods Kerk straks: "Alle roem is uitgesloten, onverdiende zaligheên heb ik van mijn God genoten,'k roem in vrije gunst alleen". R.V. Op 4 november a.s. is het alweer de eerste zaterdag van de nieuwe maand, 's Morgens vanaf ca. 9 uur trekken de mannen van man nenkoor 'Ons Koor' er dan weer op uit om het oude papier op te halen in Sommelsdijk. Met uitzondering van de Westplaat wordt het gehele dorp aangedacin. Het resultaat van een ochtend zwoegen is zo'n twee 6 meter containers vol met papier, dat voor recycling wordt aangeboden. Dat levert elke maand weer een goede financiële injectie op voor deze zangersvereniging. De nieuwe tenues, die uit de opbrengst van het oude papier konden worden aangeschaft, heeft u tijdens het concert op 7 oktober jl. in de grote kerk van Sommelsdijk kunnen bewonderen. Fraai donkerblauw met een lichtblauwe vlinderstrik! Een schitterend concert trouwens. Het man nenkoor bracht bestaand repertoire en het speciaal voor die avond ingestudeerde 'Fest- gesang an die Künstler' van Mendelssohn, daarbij op geweldige wijze begeleid door een groep blazers van Sempre Crescendo. Els van Splunder zong de solopartij van het Panis Angelicus met het sonore geluid van de bijna 50 mannen op de achtergrond. Het middendeel van het concert was inge ruimd voor het Utrechts Byzantijns koor, dat zeer fraaie kerkelijke en volksliederen uit Oost-Europa ten gehore bracht. Tussen deze twee liederengroepen zorgde Andries Stam voor een kort, maar zeer ver rassend intermezzo op het orgel met het scherzo van de 20e eeuwse componist Edwin Lemare. Voorzitter Jaap Mackloet sprak het ope ningswoord en sloot de avond af met vele gepaste dankwoorden en de nuchtere consta tering, dat de mannen zich gedegen voor zul len bereiden op de komende kerstconcerten in Dirksland en Sommelsdijk. U bent alvast van harte uitgenodigd. Mevrouw Stuurman hoopt a.s. zaterdag 28 oktober van 10.00 tot 15.00 uur haar grote sortering handwerkartikelen te verkopen in verenigingsgebouw 'Onder de Wiek' te Dirksland. Allen hartelijk welkom, namens de Ned. Herv. Handwerkkring 11 november 2000 galaconcert Sempre Crescendo Al eerder werden door het fanfareorkest van de Koninklijke Muziekvereniging Sempre Crescendo Middelhamis-Sommelsdijk con certen gegeven onder leiding van haar nieu we dirigent Joop Nijholt. Zo presenteerde Sempre zich op Havendag en werd een con cert gegeven ter gelegenheid van de herope ning van recreatiecentrum de Staver. Velen hebben toen al van de mogelijkheid gebruik gemaakt om met Sempre's nieuwe dirigent kennis te maken. Sinds april van dit jaar is de 30-jarige Joop Nijholt als dirigent en muzikaal leider aan Sempre Crescendo verbonden. Hij heeft de leiding gekregen over zowel het fanfare- als het leerUngenorkest. Joop Nijholt is afkom stig uit Alphen aan den Rijn. Aldaar kreeg hij op de Streekmuziekschool zijn eerste trompetlessen van Danny Oosterman. Op 18-jarige leeftijd ging hij trompet studeren aan het Conservatorium van Utrecht. Daar haalde hij in 1994 het DM-diploma bij Wil lem van der Vliet, in 1997 gevolgd door het UM-diploma. In 1996 haalde hij bij Danny Oosterman het diploma DM-directie aan het Conservatorium van Amsterdam. Momen teel is Joop Nijholt bezig met de studie voor het Grootdiploma Hafa-directie. Naast Sempre Crescendo is Joop Nijholt dirigent bij Muziekvereniging Crescendo uit Nieuw veen, Harmonie Euphonia uit Teteringen en de Stedelijke Harmonie uit Harder-wijk. Tevens is hij werkzaam als docent klein koper aan het Centrum voor Kunst en Muziek "De Nieuwe Veste" te Breda en bij Muziekvereniging Crescendo. Ook maakt hij deel uit van een trompetkwartet. Op zaterdag 11 november a.s. zal Sempre Crescendo zich met haar nieuwe dirigent op een grootse wijze aan u presenteren. Met een galaconcert dat wordt gehouden in de nieu we sporthal van recreatiecentrum De Staver zullen orkest en dirigent in deze combinatie hun eerste kunststukje leveren. Gebruik miakend van de mogelijkheden die de nieu we sporthal biedt zult u welkom worden geheten in een sfeervolle concertzaal. Er is gekozen voor een programma met inbreng van solisten waarbij vooral populaire muziek de boventoon voert. U kunt deze avond solistische optredens ver wachten op bugel en trompet. Eén van de solisten die u versteld zal doen staan is Jac- co Groenendijk. Jacco Groenendijk (1973) is geboren in Goedereede. Op 8-jarige leeftijd kreeg hij zijn eerste trompetlessen van Wim Tiele- man. Bij Arie Stolk haalde Jacco op 14-jari- ge leeftijd zijn D-diploraa met onderschei ding! Tijdens zijn middelbare schooltijd speelde hij al in diverse jazz- en soulbands. In 1991 deed Jacco toelatingsexamen voor het Rotterdams Conservatorium. Daar volg de hij lessen bij Theo Mertens en deed de nodige ervaring op in verschillende muziek stijlen. Na de pensionering van Theo Mer tens volgde hij lessen bij Willem van der Vliet en Ad van Zon. In 1995 deed Jacco auditie bij Joop van den Ende Theaterpro ducties en werd eerste tiompettist van de musical Evita. De afgelopen jaren speelde hij in de musicals West Side Story, Joe, Miss Saigon en Chicago. Als docent is Jacco ver bonden aan muziekschool de Deltastreek te Goedereede en speelt hij in diverse ensem bles, zoals dansorkest The New Orpheans en in verschillende sessiebands. Verder speelde Jacco in diverse klassieke orkesten zoals het Nationaal Jeugd Orkest, The Rotterdam Young Philharmonic en het Nederlands Theaterorkest. In juni 2000 leverde Jacco een bijzondere prestatie door met maar liefst een 10 zijn DM-diploma te behalen. Sempre brengt deze avond dus een topsolist voor het voetlicht. Het orkest wordt voor de gelegen heid uitgebreid met Wim en Bart Soeters op respectievelijk keyboard en basgitaar. Uw gastvrouw deze avond is de vaste presenta trice van het Fanfarekorps Koninklijke Landmacht, mevrouw Angeüque Jansen. U ziet het, Sempre Crescendo biedt u een uniek avondje uit aan bij u in de buurt. Mis deze kans niet en haal uw kaarten zo snel mogelijk in huis! Toegangsbewijzen a 15,- zijn verkrijgbaar bij de VW/ANWB Overflakkee, bij de leden van Sempre en op zaterdag 11 novem ber a.s. aan de kassa van de Staver, uiteraard zolang de voorraad strekt. U kunt ook kijken op www.sempre.hafabra.nl. Het concert begint om 20.00 uur, de zaal gaat open om 19.30 uur. 16- De kennismaking was zo, dat Roelf in 't vervolg, tot verwondering van zijn ouders en Mary, z'n zuster, het niet meer nodig vond, dat vaders fiets naar Tholen werd gezonden, tegen dat hij daar aankwam. Voorheen spotte hij: "Die omnibus! Ik ging nog liever lopen!" Maar nu nam hij genoegen met het antieke vervoermiddel. Natuurlijk om Nan, maar daar sprak hij niet over. De kennismaking leidde tenslotte tot een soort vriendschap. Ze vonden het beiden fijn, elkaar de eerste maandag van iedere maand 's morgens vroeg te ontmoeten om met elkaar naar het Thoolse veer te rijden. Hij zat altijd al in de bus, als zij voor Mon Désir instapte en altijd met een: "Hallo! Jij ook weer!" naast hem kwam zitten. Hij dacht vaak aan haar. In Rotterdam kon het gebeuren, dat hij haar zich ineens voorstelde en zich afvroeg wat haar nu toch wel onderscheidde van de anderen. Soms ging hij zich te bui ten aan overdreven uitdrukkingen als: ze heeft iets koninklijks, iets onafhankeUjks, iets in haar manier van doen, dat voornaam is. Later zou hij begrijpen, dat dit verband hield met haar afkomst. Zo waren de dochters van de grote boeren. En nog later zou het besef tot hem doordringen, dat hij van de eerste ontmoeting af aan verliefd op de dochter van Ouwe Rens was geworden. Op de maandagochtend in december zei ze, na de begroeting: Vanochtend niet kletsen. De moet blokken, we hebben repetitie letterkunde". "Welk deel?" vroeg hij. "Van deze tijd. Van na de tachtigers". Ze zaten bijna alleen in de bus en hij bood aan: "Samen doen?" Ze durfde niet weigeren, vond het wel jammer, want ze wilde Uever het overzicht er goed inzetten. Maar toen hij begon en achter mekaar opnoemde: Henriëtte Roland Holst, Boutens, Van Schendel, Jan Prins, Haspels, Jacquüne van der Waals en daarna de Vlamingen van Gezelle tot Karel van de Woestijne toe, bewonderde ze: "Gh... wat knap. Doen jullie er zoveel aan?" Hij gevleid, vertelde van z'n Uevelingsvak, gaf biografische bijzon derheden, declameerde met gedempte stem, voor haar alleen. "De Goede Dood" van Boutens, met het schone slotvers: "En alleen is leven, leven als het tot de dood ontroert". Terwijl ze van de herberg van weduwe Bal, waar de omnibus stopte, naar het veer wandelden, ging hij verder, vertelde van het geluksver- langen van Van Schendel, van zijn 'Berg van Dromen' en later in de tram, op het balkon, van Marie Koenens legenden. En hij deed het zo fijn, zo volstrekt uit z'n hart, zonder zweem van schoolgeleerdheid, dat ze, voor ze bij de H.B.S. te Bergen afstapte zei: "Ik vond het reu ze! Als je het zo kunt!" Toch keek ze even mistroostig: "Maar voor m'n repetitie zal ik er niks aan hebben". Ze sprong van de tram, zwaaide met haar tas. Roelf keek haar na, zag haar rode manteltje ver dwijnen achter het grote ijzeren hek van de school. De tram hobbel de de Steenstraat in. "Tot Kerstmis", zei hij zacht, al wist hij dat ze het niet meer horen kon. Een paar dagen voor Kerstmis kwam Roelf met de trein van 4.03 uur in Bergen op Zoom aan. Hij had een uitstekend rapport en was blij met zijn vakantie. Voor het restaurant van Ooms wachtte hij op de tram en natuurlijk hoopte hij, dat Nan met dezelfde gelegenheid naar huis zou rijden. Het was mooi, droog winterweer en hij gevoelde zich behaaglijk in zijn warme jas. Het duurde wat lang voor de tram kwam en hij betrapte er zich op, dat hij telkens de Van Asselbergsstraat inkeek om te zien of Nan soms naar het station kwam gelopen. Dwaas natuurlijk. Toen het trammetje er eindelijk aangesukkeld kwam, was er nog geen Nan. Ook bij de H.B.S. stapte ze niet in. Hij zou haar dus niet te zien krijgen. Was hij halsoverkop verliefd geworden? Onzin! Hij wilde alleen maar vragen hoe het met de repetitie was gegaan. In Vorma had hij haar nog nooit ontmoet. Vreemd eigenlijk. Zo groot was het dorp toch niet. Hij zou deze vakantie eens goed uitkijken. Hij wist, waar ze woonde en dat haar vader de ouwe Rens was, de grote man van het dorp. Vader en moeder hadden al tegen elkaar gezegd: "Trots, dat die boeren hier zijn! Ongelofelijk. Het is de adel van dit land. En vooral die ouwe liberale heren. Koningen zijn het. Ze vor men een kaste!" Roelf had dat direct toegepast op Nan. Haar vader was vast en zeker wel de primus inter pares van het hoog voelende boerengeslacht. Bovendien was Nan Hervormd. En dat betekende zo enorm veel in Vorma. Hervormd en Gereformeerd waren twee geloven. Midden tussen de mensen van het oude dorp door, liep de afgrond-diepe kloof, de scheiding. Roelf vond Vorma gezelüg. Hij raakte er op de duur meer thuis, dan in Rotterdam of Alden, waar hij toch kind was geweest. Vorma had dan ook zeer uitgesproken het intieme van een Zeeuws dorp. Zijn komen thuis had nu, met het oog op de vakantie, nog meer bekoring. Twee volle weken zou hij weer met Els en Mary, zijn zusters en met vader en moeder in de huiselijke kring verkeren. De eerste middag, tijdens het eten, zei hij: "Ik ga de omgeving eens verkennen", en Els, direct: "Dan ga ik mee. Wacht je even tot na de afwas?" Roelf knikte, ging met vader naar de studeerkamer. Samen stonden dominee De Wit en zijn zoon voor het smalle zijraam naast de boe kenkast en keken de polder in. Dit landschap was beiden nog vreemd. Zo'n grote polder met nette stukken land en rechte wegen met bomen. Hier en daar een boerderij. Achter de polder lijnde de Scheldedijk. "De Schelde is prachtig, Roel", zei vader. "Ik vind het hier toch mooi", vond Roelf en vader knikte. "Het heeft z'n bekoring, dit land. Maar deze polder is te nieuw. De oude polders met de oude hoeven hebben veel meer sfeer". Vader ging naar het brede raam aan de voorkant van de kamer. Ze hadden nu het uitzicht over een paar lage arbeidershuisjes aan de overkant van de straat, het oude land van Vorma in. Vader vertelde iets van wat hij al wist omtrent het ontstaan van dit land. "Dat daar is eigenlijk de kern. Dat is de eerste opwas van het eiland. Dat ligt ook lager dan de rest, die later is ingedijkt. Kijk, ginds op die hoeve, zie je?" Roelf volgde de richting van vaders lange pijp, waarmee hij wees en zag in de blauwige verte een groot boerenhuis aan de dijk, "daar wonen de Uylen van de Ruigen Hill". "Het klinkt als uit de riddertijd", lachte Roelf "Ze hebben er iets van ook, de kerels daar. Trots boerenvolk. Het zijn neven en nichten van Jan den Uyl, weet je wel, waar ik het eerst logeerde. Je moet daar vanmiddag eens aangaan met Els. Ze zullen je graag ontvangen. Het zijn opmerkelijke mensen. En het is de oudste hoeve van het eiland. "Wanneer komt Mary thuis?" "Tegen de avond. Je weet toch, dat ze weer studeert? Ik heb een goeie leraar gevonden. Een Roomse. In Bergen is haast alles Rooms. Hoe gaat het met jouw spelen?" "Nou! Slapjes. We hebben van het jaar niet zoveel tijd!" "Hier in de Grote Kerk moet een zeldzaam barok-orgel staan. Je moet proberen of je er eens spelen mag". "Wie is er organist?" "Een kleermakertje aan de Voorstraat. Hoe hij heet, weet ik niet. Maar het is een neef van smid Donk". "O, van die lollige kleine vent, met die ringbaard?" Vader zette zich aan zijn schrijftafel om verder aan de preek te wer ken. Roelf ging naar beneden en wachtte tot Els klaar was met haar werk. Direct nadat Els zich verkleed had, reden ze het dorp in. Twee flinke, jonge mensen. (wordt vervolgd) mmmmmmmÊ OFFICIEEL DEALER BRIELLE, Slagveld 19, Tel. (0181) 413777 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden O. ^^Hie^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5