I I Gratis pakfe Roomboter Criminaliteit en rechtspraak in Middelharnis Flakkee Verhuizingen is op zoek naar: Meubelbezorger chauffeur (Aankomend) Interieurbouwer Chauffeurs (Aankomend) Verhuizers i VERHUIZERS Tifit^, meer We}fdelandrkaeL& Wy TüiddelMarm^I Met onze verkoopwagen op het Rubensplein in Middelharnis Vernieuwde Kennismaking nieuwe, leuke originele, moderne tïiaabu UW keuze uit onze mmm gebr.dewaa l-ltlEUWS Waar?? Spaar mee voor GRATIS servies van aap-noot-mies en grappige kerstkaarten ofïi bedrukt te worden ■soon like veranderingen in het rechtsstelsel PAGINA 10 Voor deze zelfstandige, verantwoordelijke baan zoekt Flakkee Verhuizingen dié persoon, die een uitstekend technisch inzicht heeft voor het monteren van klasse inte rieurs en het als een uitdaging beschouwt om deze interi eurs perfect te plaatsen. Een creatieve instelling en goede communicatieve vaardigheden zijn hierbij zeker een must. Ter uitbreiding van ons team van verhuizers zijn wij op zoek naar nieuwe teamspelers. Representativiteit, nauw gezetheid en afwisseling zijn kernwoorden die op deze functie van toepassing zijn. Wij bieden een uitdagende en afwisselende baan die geknipt is voor mensen met een goed technisch inzicht. Het bezit van een C-rijbewijs met chauffeursdiploma is een pré, maar geen must! Onze waardering voor onze vakmensen drukken wij onder andere uit in uitstekende salariëring en arbeidsvoorwaarden. Flakkee Verhuizingen B.V., t.a.v. Martin Hobbel, Lorentz 1, 3241 LX Middelharnis. Bellen mag natuurlijk ook naar (0187) 48 21 88. Uv/ Weydeland-kaasspecialist elke dinsdagmiddag van 13.30 tot 16.30 uur bij aankoop van 500 grom Weydelond-kaos naar keuze angeweg13 3245l(esommelsdi|l( (0187)411020 VRIJDAG 27 OKTOBER 2000 (8) Naar een ander rechtssysteem <^><s- Cy *^^/s•^- ofe ^cy»/ö^^^^,-^3 le©^ X \z>^t^r m^t :toi Oktober is de tijd van het afscheid van de zomer. Terwijl we genieten van de laatste warme dagen, laat de natuur met vlammende kleuren weten dat de winter weer in aan tocht is. De Parthenocissus, of wil de wingerd, is een ster in prachtige herfstkleuren. Dat maakt de wil de wingerd heel geschikt voor de titel van Plant van de Maand oktober. Romantisch of strak Andere herfstspecialisten iBSMSSiSiiKHiBBsSiS* ^iiiA!UiSii?*Ê? Flakkee Verhuizingen, met vestigingen in Hendrik Ido Ambactit, Oud-Beijerland, Middelhamis, l-lellevoetsluis en Zierikzee, is van oudstier een verliuisbedhjf dat zicti riclit op de kwalitatieve bovenzijde van de markt. Door onze klantgerichte werkwijze en ons streven naar perfectie hebben wij een krachti ge marktpositie verworven. De laatste jaren ontwikkelden wij, naast onze reguliere verhuisactiviteiten, een nieuwe service: het bezorgen van meu bels en het opbouwen van inte rieurs. Een 'booming market' met uitstekende vooruitzichten. Naast deze activiteiten verzorgen wij ook verhuizingen in de breedste zin van het woord en naar alle delen van de wereld. Hebben wij je interesse gewekt? Stuur dan je schriftelijke sollicitatie voorzien van CV naar: KAASSPECfALÏTElTEN w Cor de kaasboer IIII ïIIIWlïlïll 1RRII KUUBUIIIUUIlWiRRlHl 11131 In 1811 kwam er een definitief eind aan de locale gerechten in Nederland. De straf rechtspraak werd door de invoering van de Franse wetgeving sterk gecentraliseerd en dat zou ook zo blijven. Op 28 februari 1811 bracht baljuw Lambertus Kolff de schepe nen van Middelharnis op de hoogte van een circulaire van de Prefect van het Departe ment der Monden van Maas, waarin de bal juw wordt geautoriseerd "om dit justitieel collegie op heden te ontbinden", dat de onderprefect van het Arrondissement van Overflacquee en Goedereede "uit hoofde dat alsnog niet konden worden geïnstalleerd de Regtbank ter eersten instanstantie van gemeld Arrondissement met de vrederegters der cantons, ook alhier zich niet bevond de benoemde Keizerlijke procureurs bij dezel ve Regtbank de gezamenlijke baljuwen en schouten heeft geadviseerd en door hem aangenomen is, om de respective ontslagen uit de Eed en posten, mitsgaders het neder- leggen van de posten, provisioneel uit te stellen totdat daartoe door of vanwege hem onderprefect nadere aanschrijvens zal zijn ingezonden." Met andere woorden: de vier schaar hield na eeuwenlang op te bestaan. Bij Algemeen Reglement van 18 oktober 1810 was Goeree-Overflakkee nog als een afzonderlijk arrondissement ingedeeld. Sommelsdijk werd de hoofdplaats, daar zetelde de rechtbank. De eerste zitting vond aldaar plaats op 16 maart 1811, doch de hoofdzetel van dit arrondissement verhuisde al snel naar Brielle. Vanaf 1812 werd er namelijk een nieuw, groter arrondissement gevormd met Brielle als hoofdplaats. Er zijn twee verklaringen/redenen te geven voor deze snelle herziening van het territorium der rechtbank. Zo zou, volgens dominee Boers in zijn "Beschrijving van het eiland Goedereede en Overflakkee" uit 1843, het in Sommelsdijk ontbreken "aan geschikte woningen voor het personeel dezer regt bank, en aan eene behoorlijke vergader plaats tot het houden der zittingen." Daaren boven was "de regering der stad Brielle, begerig om de Regtbank uit Overflakkee in hare stad over te brengen" en had daartoe een dringend verzoek gedaan. Dit verzoek werd ingewilligd. In het arrondissement Brielle waren drie vre- degerechten, waarvan twee op Goeree- Galgeweg in de polder Westplaat Overflakkee, namelijk Sommelsdijk (Som melsdijk, Middelharnis, Den Bommel en Ooltgensplaat) en Goedereede (Goedereede, Ouddorp, Dirksland, Oude- en Nieuwe-Ton- ge). Bij een reorganisatie in 1838 werd het vredegerecht van Goedereede opgeheven en tot één kanton Sommelsdijk gemaakt. Het arrondissement Brielle werd in 1877 opge doekt, voortaan maakte Brielle en dus ook Goeree-Overflakkee deel uit van het arron dissement Rotterdam. Ook na 1811 werden wetsovertredingen ingedeeld in verschillende categorieën, zoals in het verleden onderscheid bestond in de competentie tussen een hoge en lage juris dictie. De zwaarste delicten, de zogenaamde misdaden (moord, zware mishandeling, inbraak, e.d.) werden nu berecht door het Hof van Assisen, gevestigd in Den Haag. Voor wanbedrijven (d.i. kleine diefstallen, lichte verwondingen) moest men zich voor de rechtbank te Brielle verantwoorden. De vrederechter/kantonrechter te Sonmielsdijk besliste over begane (kleine) overtredingen. Over de laatste handelingen van de plaatse lijke vierschaar van Middelharnis lezen we in de criminele rol de volgende aantekenin gen, genoteerd op de dag dat door de onder prefect het vredegerecht van het kanton Sommelsdijk werd geïnstalleerd "door den bailliuw van Middelharnis de leden van het crimineel justitieel collegie aldaar uit hunne posten en eed ontslagen, gelijk ook de voor noemde bailliuw zijnen post heeft nederge- legd en zich uit den eed ontslagen gehouden, terwijl voorts de registers, archiven en ande re papieren tot het voornoemde justitieel col legie behoorende met het cachet der gemeente zijn verzegeld." Op 16 april 1813 verscheen voor de rechtbank te Brielle Lambertus Kolff als voormalig secretaris (en baljuw) van de hoge heerlijkheid Middelharnis, die verklaarde dat de vonnissen in het overhandigde register criminele rol van leenmannen 1774-1811) "alle door de voorgem[elde] vierschaar zijn geslaagen, en dat tot de uitvoering van de zelve het niet vol strekt noodzakelijk was dat dezelve door de regters wierden geteekend, en dat hij als voor malig griffier, gewoonlijk extracten van zoda nige vonnissen afleverde ofschoon dat deselve door de regters niet geteekend wai^en." Dit boek werd hierbij voorgoed gesloten... Overigens betekende dit niet, dat er geen doodvonnissen meer in Middelharnis werden voltrokken. Zo is er in 1818 nog een moorde naar opgehangen. Hij was echter elders - in Den Haag - berecht, maar werd in Middelhar nis opgehangen. Over deze zaak heb ik reeds eerder gepubliceerd in Eilanden Nieuws. Jan Both - Middelharnis Vlammende kleuren vieren de herfst In het voorjaar loopt de wilde win gerd krachtig uit, waarna hij in de zomer langs muren omhoog groeit met zijn zuignapjes. Behalve huis- muren kunnen ook tuinhuisjes, schuttingen, prielen, pergola's en bomen opgesierd worden door deze bijzondere klimmer. In de herfst volgt een waar kleurenspektakel, dat het koude seizoen aankondigt. Ook heeft de wingerd dan een overvloed aan blauwachtige bessen. Zangvogels zijn er dol op. De wilde wingerd is al snel tevreden. Hij groeit op iedere tuingrond en kan zowel in de zon als in de schaduw staan. In dat laatste geval moet u echter genoe gen nemen met minder spectaculaire herfstkleuren. Van de wilde wingerd bestaan twee veelgebruikte varianten. Voor een romantisch, natuurlijk effect in een grote tuin is Parthenocissus quinquefolia een absolute aanrader. De plant groeit zonder moeite tot wel twintig meter hoog en kan op een goede plek zelfs de dertig meter halen. De ranken hebben maar weinig zuignapjes, waardoor soms een tak los komt. Deze groeit verder waardoor mooie 'wolken' groen ontstaan. In de herfst wordt deze soort scharlakenrood. Zijn broertje uit het verre oosten is Parthenocissus tricuspidata. Dankzij zijn goed ontwikkelde zuignapjes klimt deze strak tegen elke muur omhoog. Hij plakt echter ook tegen lakwerk en ramen. Zijn uitbun dige groei moet daarom op een gegeven moment geremd worden. Wees hierbij niet bang om flink de schaar in de plant te zetten. Zelfs als u hem tot op de kale stam terugsnoeit, komt hij het komende sei zoen weer mooi terug. De tricuspidata wordt in het najaar felrood, met hier en daar een oranjegele vlam. Behalve de wingerd zijn er nog veel andere soorten die de herfst opsieren met hun vlammende kleurenpracht. Euonymus alata, het kardinaalsmutsje, is een mooi vol struikje, dat in de herfst opvallend dieprode herfstkleuren krijgt. Als het blad uiteindelijk toch valt, komen de grillig gevormde takken tevoorschijn, die weer een plaatje van zichzelf zijn. Het krenteboom- pje, Amelanchier lamarckii, is ook een echte seizoensplant met in het voorjaar een volle, witte bloei en in het najaar prachtige gele tot rode herfstkleuren. Deze makkelijk te verzorgen struik staat niet alleen prachtig achterin de border, maar ook in een losse, natuurlijke haag, of in een vogelbosje. De amberboom (Liquidambar styraciflua) lijkt wel wat op een chique uitgevoerde esdoom. De herfstkleuren van de esdoom zijn al bijzon der, maar die van de amberboom overtreffen dat nog eens met een trap. Het mooiste effect krijgt u nog door de meer gele esdoom met de rode amberboom te combineren. Met daarbij natuuriijk ook de Plant van de Maand: de wilde wingerd. Plant van de maand oktober: Parthenocissus (wingerd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 10