mid^att jOH^mmn^ gasfornuis j^euwe •^ternetrubriek NIEUWE BOEKEN De glasbak: symbool voor milieubewust gedrag ei lont ANNETTE Een advertentie in Eilanden- Nieuws heeft altijd succes...! Wat hoort wel/niet in de glasbak? HEREN LET OP Zo wordt glas (weer) gemaakt EIIAI1DEH-niEUW5 Schapenlederen t/Hv PV zAJterd^ZBokJbb&r Medewerk(st)er voor het ATAG 4-pits PAGINA 4 DINSDAG 24 OKTOBER 2000 JANNETJE JOHANNA RIETVELT ös - s)iovr - SNOiviNVd - N3inui - NalS3^ mh ^""«^"^8 Oud-Beijerland IkerhoAU! Prijs incl. printjiormaal ^L-ÖSf^ NU voor iedere klant: J.I^RIjq-6MAN E>\/ VLEESHANDEL schoonmaken van de kantoren Vleeshandel J. Krijgsman B.V. met grill Tel. (0187) 48 20 77 wwwJezusChristus.nl www.Hertog.nl www.Bljbelaktueel.org VAN DER BOOM VROEGINDEWEIJ Mei droefheid geven wij u kennis dat de Heere na een uitstekende verzorging in 'Geldershof uit ons midden heeft weggenomen onze geliefde moeder, groot- en overgrootmoeder en tante weduwe van Pieter Knöps eerder weduwe van Johannis Keur in de ouderdom van 92 jaar. Dirksland: Kees en Dina Keur-Stolk Hellevoetsluis: Jannie den Boer-Keur Brielle: Wim en Ineke Keur-Sevenhuijsen Dirksland: Rien en Aat Knöps-Tamboer Stellendam: Willy Human-Knöps klein- en achterkleinkinderen 24 oktober 2000 Zorgcentrum 'Geldershof', Poldersweegje 2, Dirksland Correspondentie-adres: C. Keur, Wilhelminalaan 11, 3247 AS Dirksland Gelegenheid tot condoleren: donderdag 26 oktober van 19.30 tot 20.30 uur in de grote zaal van 'Gel dershof' De rouwdienst, waarvoor u wordt uitgenodigd, zal D.V. plaatsvinden op vrijdag 27 oktober om 13.15 uur in bovengenoemde zaal. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de algemene begraaf plaats aan de Staakweg te Dirksland OVERHEMDEN - TRUIEN - STROPDASSEN - j Grote collectie colberts, pantalons, truien, jacks, over hemden, schoenen enz. Kom deze week eens passen en u zult zien dat u deze keer bij ons slaagt. Graag tot ziens bij: Zandpad 90, Middelharnis, (0187) 48 24 31 rautej Topkwaliteit, leverbaar in vele modellen. Ook in rundieder HerfstwücMttU acUe^! tSlc JONGENS: sweater met tegenkleur in schip perskraag. In 5 kleuren: antractiet, marine, olijfgroen, zand en camel. MEISJES: sweater met rand aan de onder kant. In 5 kleuren: I.blauw/marine, marine/l.blauw, rood/antraciet, lila/antraciet en roze/marine. Wie bij Simons nu de winkel binnenkonit, proeft niet alleen net najaar, maar ook no^ eens pakkend voordeel uit een leuke noek! Simons organi seert de vermaarde Najaars- Vakantie-Aetie, met speciale aandacnt voor sportieve (scnool)kledin^ voor kleine prijsjes! In deze advertentie trelt u enkele prijsvoorbeelden: Il NW. LEKKERLAND- Tel. 10184) 68 7555 Oi, middag gesloten -DIRKSLAND c:......(o VI .i.T- Voorstraat 62 Tel. (0187) 60 50 84 BROEKEN: leuk uitgewerkt in zware canvaskwaliteit, Mt. 92-176 OVERHEMDEN: sportieve ruitjes en un met button-down kraag. Mt. 92-176. Fleece SWEATER: in 2 modellen en 3 kleuren (anti pilling fleece) Mt. 116-176, Fleece GILET/BODYWARMER: (anti pilling fleece) Mt. 116-176. PEUTERKLEDING: o.a. sweaters en broeken, maat 92-128. Van 49.95 en ROKKEN EN OVERGOOIERS: lange, strakke modellen in div. kwaliteiten (ook in jeans met franje afgewerktl. Mt. 128-176/178 UNI BLOUSEN MET BUTTON DOWN: o.a in roze, blauw, wit en zand. Mt. 92-176 UNI T-SHIRT's MET RONDE HALS: in div. kleuren. Mt. 92-176. O.a. van 29.95 en 39.95 GEBREIDE TRUIEN EN SPENCERS: o.a. in de kleuren ecru, I.blauw, grijs, navy. Mt. 128-176 Zoekt op korte termijn Deze werkzaamheden vinden plaats tussen 08.00 en 12.00 uur gedurende 3 ochtenden per week. Voor bovenstaande functie wordt geboden: - Ëen salaris volgens de CAO voor Vleesgroothandel en Exportslachterijen. - Prima secundaire arbeidsvoorwaarden (o.a. 8% vakantietoeslag, 2% eindejaarsuitkering, 24 vakantiedagen per jaar) Voor informatie omtrent deze functie l<unt u contact opnemen met de heer De Wit, tel. (0187) 48 46 00. Eventuele schriftelijke sollicitaties s.v.p. zenden aan: Postbus 238, 3240 AE Middelharnis t.a.v. de heer J. A. de Wit TE KOOP Het EilandenNieuws introduceert CI- Magazine. Oftewel Christelijk Internet Magazine. In deze rubriek houden we u op de hoogte van de 'goede kant' van internet. Veel mensen denken dat internet alleen maar negatief is. Gelukkig is dat niet zo. Op inter net is veel goede informatie te vinden. Steeds meer bedrijven, verenigingen, stich tingen en kerken gaan op internet. En waar om doen ze dat? Om informatie te verstrek ken aan geïnteresseerden. Er is alleen een probleem... sommige geïnteresseerden weten niet dat er (goede) informatie voor hen op internet te vinden is. CI-Magazine bezoekt voor u allerlei internetsites en test ze op de inhoud. Zo worden de websites gecon troleerd op juistheid en het wel of niet heb ben van een christelijke visie. CI-Magazine geeft u een domeinnaam met daarbij een korte omschrijving van de website. Heeft u zelf tips voor internetsites? Voor bedrijf of particulier? Mail onze redactie: info@dwt- multimedia.nl Wij willen u erop wijzen dat de informa tie die u op onderstaande websites of andere (christelijke) sites vindt altijd een bepaalde geloofsrichting hebben. De een wat meer dan de ander. Ons advies test de informatie aan de hand van de Bijbel en laat u niet te snel beïnvloeden. Het zal u duidelijk zijn waar deze site over gaat. Sommige mensen vinden dat deze domeinnaam niet moet worden gebruikt. Daar kan verschillend over worden gedacht. In ieder geval is deze domeinnaam goed te onthouden, of beter gezegd: deze naam ver geet je nooit. Op deze website is allerlei informatie te vinden over het geloof. Wie is Jezus Christus? Wat is het koninkrijk van God? Hoe kan ik leven in het koninkrijk van God? De website is een goede start voor hen die meer willen weten over het Christelijk geloof. Op deze internetsite vindt u geen ijs of ande re lekkernij, maar leerzame lectuur. Nieuw ste recensies, allerlei bijbels (in verschillen de afmetingen), bladmuziek, u vindt er van alles. Er is zelfs een mogelijkheid om een bezoek te brengen aan de online shop (virtu ele winkel). Wanneer u uw artikel heeft gevonden kunt u deze via internet bestellen. Bent u reeds een relatie van de uitgeverij/boekhandel dan ontvangt u de zending thuis met een acceptgirokaart. Heeft u nog niet eerder besteld dan kunt u zich aan melden als nieuwe relatie. In dat geval wordt de eerste keer onder rembours geleverd of kunt u het totaalbedrag van uw bestelling overmaken, waarna de bestelling bij u wordt afgeleverd. Bijbel Aktueel is een 'Evangelisatiewerk groep' die zich ten doel stelt het Evangelie van Redding en Verlossing door Christus Jezus te verspreiden. Zij tracht dit onder andere te bereiken middels de publicatie en (elektronische) uitgave van Bijbelstudies, het organiseren van Evangelisatieavonden, lezingen en het regelmatig houden van Bij belstudieavonden. Op de internetsite vindt u allerlei informatie over het werk van Bijbel AJctueel, verschil lende bijbelstudies, artikelen, oproepen, etc. Bijbel Aktueel is onafhankelijk van enige stroming of gezindte. ©2000 CI-Magazine/Eilanden Nieuws B.V. Ds. J. van Dijk, Blij vooruitzicht. Medita ties voor zaterdagavonden en bijzondere dagen. Uitgeverij Frits Hardeman, Ede. Gebonden. 195 pag. Prijs f. 29,95 Onder de titel 'Blij vooruitzicht', ontleend aan Psalm 17 (berijmd), bundelde ds. J. van Dijk een zestigtal overdenkingen. Zoals de ondertitel aangeeft, wordt met name gedacht aan de zaterdagavonden en de bijzondere feestdagen. Elk van de meditaties vindt haar aanleiding in een bepaald Schriftgedeelte. Na een overdenking van twee a drie pagina's wordt een te lezen Bijbelhoofdstuk opgege ven. De schrijver is Hervormd predikant te Ridderkerk. L. van der Sluys, Smaakt en ziet. Uitge verij Frits Hardeman, Ede. Gebonden. 182 pag. Prijs f. 35,—. Een bundel preken van evangeliedienaar L. van der Sluys - zo wordt dit boek aangekon digd. Wie hem ooit ontmoette, zal hem nooit vergeten. De eerwaarde heer Van der Sluys, die dan wel geen dominee was, maar wel 'evangeliedienaar'Hij zaaide aan alle wate ren. Waar hij een veld vond, zaaide hij. Vijf tig jaar lang. Tien preken van hemzelf zijn in dit boek opgenomen. Daarnaast de rouw- Hoenderdijk 9 3253 AK Ouddorp. Tel. (Olsr) 68 42 67 Vi/\A/\A'. akers hoek.nl BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41-3245 BG Sommel.sdijk Tel. (0187) 48 2614 - Fax (0187) 48 45 20 preek bij zijn begrafenis, door ds. C. Stelwa- gen. Jonathan Edwards, Hij blijft Dezelfde. Uitgeverij Frits Hardeman, Ede. Paper back. 144 pag. Prijs f. 19,95. In dit kleurige boekje is een zevental preken van de grote Amerikaanse prediker uit de 18e eeuw gebundeld. De beste aanbeveling is in dit geval de inhoud zelf. Die wordt gety peerd in het Woord vooraf door ds. C. Stel- wagen te Elspeet. Ik neem daaruit het vol gende over. "Hier hebt u preken van een van de grootste dienstknechten des Allerhoogsten. Daarom was hij zo ontzaglijk klein. Altijd bad hij: "Mag ik oneindig laag liggen voor God." Dit was zijn enige begeerte: in het stofte lig gen en vol te zijn van Christus alleen. Hij was een man die zeer vreesde voor opper vlakkige bekeringen: een man die onbekom merd eti onbelemmerd de eeuwige verkie zing Gods in Christus preekte, opdat de zaligheid van Sion geheel en alleen zou afhangen van het welbehagen Gods. Zijn hele hart brandde van ijver voor de heerlijk heid des Heeren. Daarom paste hij zich nooit aan aan de smaak van zijn hoorders. U zult in deze preken een heldere bediening van het Woord vinden, helderder dan u gewoonlijk in preken vindt. Ds. Edwards heeft bevindelijk veel geleerd van de twee kernstukken van de Heilige Schrift. Zon de en genade. Wat wist hij veel van de bodemloze diepten van het verborgen ver derf van zijn eigen hart. Wat wist hij veel van de zoetste verrukkingen, van de onuitspreke lijke uitnemendheid van Christus. U wordt door Christus genodigd. En Christus nodigt niet alleen, Hij belooft ook. Dat wil zeggen: als u Zijn nodiging aanneemt, zal Hij u niet afwijzen. Dat maakt de Heere waar! Een hartelijke aanbeveling voor dit boek! Ds. S. Ralevi_, Uw spraak maakt u open baar. Uitgeverij Frits Hardeman, Ede. Paperback. 69 pag. Prijs f. 12,50. Dit boekje bevat drie preken van de Joego slavische predikant S. Ralevi_. Het thema is het godzalige gebruik van de tong, naar aan leiding van Jakobus 1:26. Een ontdekkend boekje! De preken zijn vertaald door Iz. den Dekker. Ds. W. Pieters schreef een voor woord. Dr. A. Noordegraaf, Jezus Christus en de minsten van Zijn broeders. 55 pag. Dr. G.J. Mink, Buiten de kerk geen enkel behoud?! 53 pag. Beide boekjes werden uitgegeven door de Willem de Zwijgerstichting, postbus 10049, 7301 GA Apeldoorn. De prijs van elk bedraagt f. 9,50. Donateurs van de stichting ontvangen twee brochures per jaar. Het minimum-bedrag van de donatie is f. 12,50 per jaar. Het boekje van dr. Noordegraaf (emeritus predikant en oud-universitair docent) behan delt het Bijbelgedeelte uit Mattheüs 25 over het laatste oordeel. Op een begrijpelijke maar toch diepgraven de wijze analyseert hij dit Schriftgedeelte. Ook de uitleg door de eeuwen heen en de praktische toespitsing komen helder aan de orde. Dr. Mink is gereformeerd predikant. Hij bespreekt de draagwijdte van de uitspraak van de kerkvader Cyprianus: Extra eccle- siam nulla salus - Buiten de kerk geen zalig heid! Ook dit boekje is erg leerzaam. Dr. Adolf Zahn, Ach, leefde Luther nog maar! Calvijns gedachten over Luther. Uitgeverij Frits Hardeman, Ede. Paper back. 63 pag. Prijs f. 14,95. Zeker rond de 31ste oktober elk jaar worden de namen van Luther en Calvijn nogal eens genoemd. Dikwijls in één adem. Bij velen in de gemeente is het niet bekend dat deze twee Reformatoren, die wel vele jaren gelijktijdig leefden, elkaar nooit hebben ontmoet. En de directe briefwisseling was maar heel spora disch. Toch was er wederkerig een grote waarde ring. Weliswaar niet zonder spanning, maar toch oprecht. Vanwege de onderlinge her kenning in de leer der Schriften. In de titel wordt herinnerd aan een verzuchting van Calvijn: "Ach, leefde Luther nog maar!"' De schrijver. Hervormd predikant te Sint Anthoniepolder, schetst Calvijns beeld van Luther eerst vanuit de geschriften van Cal vijn en daarna ook uit zijn brieven. In de hui dige (kerkelijke) moeiten kan dit boekje ons misschien iets leren vanuit de worsteling om waarheid en eenheid door twee mannen Gods. BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR Westdlik4S-4B, 3241 GV Middelharnis Tel. (0187)482048/482844 - Fax (0187) 485481 Flliaat: Hoenderdijk 19. 3253 AK Ouddorp Tel. (0187) 681276 - Fax (0167) 683519 De glasbak is niet meer weg te denken uit het straatbeeld. Al 20 jaar gooien we dagelijks massaal flessen en glazen pot ten in glasbakken bij ons in de buurt. In milieuparkjes, afval- straatjes en natuurlijk in de nabijheid van winkels en winkel centra. In 1998 kwam 385.000 ton glas terug via de glasbak. Dat is maar liefst 84 procent van al het eenmalige glas dat er in ons land in omloop was. Nederland is in de wereld dan ook een van de koplopers als het gaat om glasinzameling. Vraag aan een willekeurige Nederlander waarom hij of zij glas naar de glasbak brengt, en je krijgt te horen: 'voor het milieu'. En dat klopt. Want glas is uitste kend recyclebaar en al dat 'eenmalige' verpakkingsglas (dus zonder statiegeld) wordt gebruikt als basis voor nieuw glas. Dat betekent in de eerste plaats: geen bruikbaar materiaal op de toch al groei ende afvalberg, in de tweede plaats: een besparing van grondstoffen, en ten derde: besparing van energie, want voor de productie van nieuw glas uit glas scherven is 25 procent minder energie nodig. Het mes snijdt aan meerdere kan ten en daar zijn we ons in Nederland maar al te goed van bewust. Negentig procent in 2001 Hoe bekend en alledaags de glasbak ook is, het is heel belangrijk om het gebruik ervan te blijven stimuleren en te promo ten. Daarom doet de Stichting Promotie Glasbak er alles aan om de inzamelings resultaten nog meer te helpen verbete ren. Met de overheid is afgesproken dat De glasbak is niet meer weg te denl<en uit het straatbeetd. we eind 2001 in Nederland 90 procent van het eenmalige glas inzamelen voor recycling. Dat is heel erg veel, maar het kan. Bijvoorbeeld door ook de kleine gla zen potjes van kruiden en parfum niet in de vuilnisbak te gooien, maar met uw lege flessen mee te nemen naar de glas bak. Heeft u vragen of opmerkingen over de glasbak in het algemeen, schrijf of bel dan naar de Stichting Promotie Glasbak, postbus 2260 AG Leerdam; e-mail: info@glasbak.nl; telefoon (070) 3376200. Voor vragen over de glasbakken bij u in de buurt kunt u het beste contact opne men met de gemeente. Om glas voor de eerste keer te maken, is zand, kalk en soda nodig. Door dat mengsel op hoge temperatuur te verhitten, ontstaat glas. )e kunt er onder andere verpakkingen van maken, in de meest uiteenlopende vor men en formaten. Dit proces is al vele eeuwen oud. Ook van gebruikt glas is heel goed nieuw glas te maken. Potten, flessen en andere glasverpakkingen worden in dit geval na inzameling bij een glasbewerkingsinstal- latie gebracht, waar eerst alle bestandde len die er niet in thuis horen - zoals eti ketresten, metaal, deksels en doppen - eruit worden gehaald. Dan wordt het schone glas tot scherven verwerkt, die naar de glasfabriek gaan. Bij een tempe ratuur van ongeveer 1500 °C worden de scherven gesmolten en verwerkt tot nieu we potjes en flessen. Glasproductie op basis van gebruikt glas bespaart grond stoffen en energie en helpt de afvalberg een kopje kleiner te maken. Bovendien is glas eindeloos opnieuw te gebruiken, zonder kwaliteits- of materiaalverlies. Is er een betere reden om al uw glas een retourtje glasbak te geven? Alles komt terug via de glasbak. Dat is al tijdenlang de kreet. Flessen en flesjes, groentenpotten en potjes van babyvoe ding: allemaal in de glasbak. Om de kwaliteit van glasrecycling zo hoog mogelijk te houden, is het echter belangrijk dat er geen andere materialen dan glas in de bak belanden. Dat beïn vloedt immers de zuiverheid ,van het aangeleverde glas nadelig. De kans is groot dat de scherven dan niet meer bruikbaar zijn. Plastic, kristal, aardewerk en andere materialen zijn funest voor de mate waarin de inhoud van de glasbak kan worden gerecycled. Glas? |a graag, en hoe meer hoe liever Maar dan ook wel verpakkingsglas, zonder verontreinigen de stoffen. Dat betekent ook: geen lam pen, drinkglazen, kapotte ruiten, oven- schalen, TL-buizen en potjes met cosme tica- of verfresten. Ziet u op het etiket het glasbaklogo, dan weet u dat de ver pakking in de glasbak hoort. Recyclen van gebruikt glas bespaart grondstoffen en energie. iedere kleur glas is geschikt voor recy- ding, of het nu wit (kleurloos), groen of bruin is. Als' die kleuren gemengd worden ingezameld, noemen we dat ■bont glas. Deze bonte scherven kun nen gedeeltelijk worden gebruikt voor de productie van bruin of groen glas, Om er echt groen gla$ van te maken, maeteféen hoeveelheid zuiver groene glasschervenbij. En om via recycling^ wit glas te maken, kunnen we alleen maar witte scherven gebruiken. Het grootste deet van de glasverpakkingen in Nederland is wit, dus moeten we het glas vanaf het begin ai gescheiden inzamelen. Vandaar de verschillende bakken en de containers met meerdere openingen voor wit, groen en bruin glas. In de vrachtwagens waarin de glasbakken worden geleegd, zitten tus- senschotten. Daardoor blijft het glas ook tijdens het tegen en vervoeren' op kieur gescheiden. Bij de verwerkingsin stallatie worden de ladingen ook apart Over- en opgeslagen. Balans De verhouding tussen op kleur gescheiden inzameling en 'bonte' inzameling is goed in balans. Ongeveer de helft van al het glas wordt geschei den ingezameld, de rest valt onder de noemer 'bont'. Zo kunnen we ervoor zorgen dat aiie glas uit de glasbak ook echt een nieuwe bestemming krijgt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 4