Elke week 4 miljoen eieren! Haard en kachel echte sfeermakers Pilotcursus voor de verwarmingsbranche Amnesty Internationaal start wereldwijde campagne tegen marteling RWERS Tips voor goed stoken uit de kerken Damclub Denk en Zet Ouderencontactmiddag Wie IS wat in stookland? Zoetwaterwedstrijd 'Viscromte' Damvereniging 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te Melissant Een gevangene die slachtoffer van marteling dreigt te wor den? Kom in actie en doe het snel en massaal! Dat is wat Amnesty beoogt met haar wereldwijde campagne tegen marteling. De start daarvan was op woensdag 18 oktober. De actie loopt tot 10 decem ber 2001. Ruim een miljoen actieve Amnesty-leden zullen na een melding van (dreigende) marteling met de meeste spoed actie daartegen onderne men en - vandaar de naam 'bliksemactie'. Onder het motto 'Help mar teling voorkomen, genezen doet 't nooit meer' zullen zij laten zien dat IEDEREEN tegen marteling in actie kan komen. Per brief, fax of e-mail worden de komende tijd massaal oproepen verstuurd naar verantwoor delijke autoriteiten. De ervaring heeft geleerd dat ongeveer eenderde van de gevangenen om wie het gaat daarna beter wordt behandeld. Marteling is een wereldwijd verbreid kwaad ondanks dat 119 landen het VN-verdrag tegen foltering hebben geratificeerd. De afgelopen jaren kwamen marteUng en mishandehng voor in 150 landen, waarvan in 70 landen op uitgebreide schaal. In 80 landen overleden mensen aan marte ling of mishandeling. Schokkende cijfers? Nog schokkender is volgens Amnesty de wetenschap dat marte ling gestopt kan worden maar dat dat niet gebeurt. Marteling is verboden bij diverse internationale verdragen, maar overheden staan het toch toe of knijpen een oogje dicht, om zelf de macht te kunnen behouden. Want een van de belangrijkste kaders waar binnen marteling plaatsvindt, is het middels terreur onderdruldcen van politieke tegen standers. Een journalist schrijft over zijn 12 dagen durend verblijf in een gevangenis in Congo: "Ik werd geblinddoekt, moest me uitkle den en werd met 30 anderen in een klei ne ruimte gezet. Hier leerde ik wat men sen elkaar kunnen aandoen. Stel je voor, het hete strijkijzer op mijn maag, de schaar waarmee mijn rug werd bewerkt, met een pistool op je keel gedwongen worden andermans urine te drinken". Naast critici van een regering en burgers in oorlogssituaties zijn ook leden van gediscri mineerde groepen dikwijls slachtoffer. De kans op marteling voor mensen uit gemin achte sociale, etnische of politieke groepen, voor vrouwen, homoseksuelen of kinderen uit armere wijken is groter omdat zijn in veel landen als minderwaardig bestempeld wor den. Maar de meerderheid onder de slacht offers wordt tegenwoordig gevormd door de criminele verdachten, vaak uit arme delen van de maatschappij. Gemarteld wordt er op diverse manieren, waaronder het toedienen van elektrische schokken of injecties met chemicaliën. Maar de meest voorkomende methoden zijn nog altijd: slaan; schoppen, het onthouden van voedsel of slaap, iemand uren of dagen in een bepaalde houding laten staan of zitten. De bliksemactie die op 18 oktober van start is gegaan is niet de eerste van deze soort. Een vorige campagne tegen martelen leerde dat meer resultaat mocht worden verwacht als vooraf veel zorg is besteed aan een goed actienetwerk. Onder die voorwaarde is de bliksemactie een succesvol actiemiddel van Amnesty. Deelnemers ontvangen meteen bericht zodra bekend is dat een gevangene slachtoffer van marteling dreigt te worden, zodat ze bij de verantwoordelijke regering kunnen proteste ren. Omdat marteling vaak in de eerste paar dagen na de arrestatie plaatsvindt, zijn blik semacties bij uitstek geschikt om deze prak tijk tegen te gaan. Circa eenderde van alle bliksemacties brengt verlichting voor een gevangene: marteling stopt of gebeurt geheel niet vanwege de publieke aandacht, familie of een arts krijgt toegang tot een gevangene of iemand wordt uit eenzame opsluiting (dikwijls een voor waarde voor marteling) gehaald. Bliksemac ties zijn ook eenvoudig te versturen via internet. Zie www.amnesty.nl. Voor meer informatie over deze actie kunt u ook de website www.ainnesty.flakkee.net raadplegen of bellen naar Annet Tuinen- burg, tel. 485452, van de werkgroep Goeree- Overflakkee. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK 16 oktober 2000 Zeeuwse competitie: Denk en Zet - Aagtekerke/Oostkapelle A. V. d. Veer - M. C. de Smit2 - O H. H. Verolme - J. Verstraate2 - O P. van Brussel - H. Speerstra2 - O J. A. Dekker - A. W. Smit1 - 1 C. Spee - J. Houmes1 - 1 I. Koese - A. GoudzwaardO - 2 J. Lodder - J. Blaas1 -1 R. Jacobs - J. PoppeO - 2 Eindstand9 - 7 Afdeling 2: A. Verolme -W. Vroegindeweij3 - O J. V. d. Kooij - J. Jordaan1 - 1 Afdeling 3: L. Taaie - A. Knape1 - 1 J. Nipius - J. GroenendijkO - 3 J. Verbiest - G. Zaaijer1 - 1 tOinkerlandseweg 9, Nieuwe Tonse Telefoon (0187) 65 22 35 Uitslag zoetwaterwedstrijden 'Viscromte', gehouden aan het Haringvliet. Aantal deel nemers: 40. VakA: 1. A. Koole10580 gram 2. L. Doomhein6500 gram 3. L. Breederveld5900 gram 4. W. Netten4300 gram 5. B. Jordaan4200 gram 6. T. Pijl3980 gram 7. V. Jordaan3360 gram 8. H. Maan.....2770 gram VakB: 1. J. Bruggeman12300 gram 2. A. Schaaf11760 gram 3. C. Westdijk4540 gram 4. M. Knöps4440 gram 5. T. Elschot4220 gram 6. R. Rijke1800 gram 7. D. Mierop.....1680 gram 8. T. V. d. Poel1100 gram Uitslagen van 16 oktober Bekerronde; A-pouUe: J. Looij - A. het Jonk2 - O H. van Heukelen - C. VisbeenO - 2 B. V. d. Spaan - P. Kom1-1 0-2 J. Non - B. VisbeenO - 2 B-poulle: T. Goedegebuur - H. VisbeenO - 2 H. de Geus -B. vanNimwegenO - 2 E. V. d. Slik- A. Visbeen2 - O T. de Geus - B. GrootenboerO - 2 OUDE TONGE - Op D.V. dinsdagmiddag 24 oktober zal onze ouderenmiddag weer gehouden worden. En wel om 14. 30 uur in 'Diaconia'Ds. A. van Lingen zal de medi tatie voor ons verzorgen over de geschiede nis van Jozef. Na de pauze zal er een dia-presentatie vanuit Middelhamis getoond worden - door een medewerker van de stichting O.Z.O. (Onderhnge Zorg Oekraïne). Deze stichting zet zich in voor de allerarmsten, waar nie mand naar omkijkt. Er zal een collecte worden gehouden. We hopen weer op een goede en fijne middag. Natuurfarm De Boed te Nieuwe Tonge is niét alleen marktleider in schar releieren, maar omvat ook de unieke combinatie van pluimveehouderij en eierhandel. Met een omzet van 4 miljoen eieren per week, waarvan 70 diervriendelijk geproduceerd, is De Boed de grootste eierfarm van Nederland. Tijdens de open dag afgelopen zaterdag, ter gelegenheid van de Wereld Eieren Dag, konden belangstellenden een kijkje nemen achter de schermen van het inpakstation. De eieren Dat een ei niet zomaar een 'eenheids worst' is, bewijst wel het uitgebreide assortiment dat Natuurfarm De Boed heeft. In het bedrijf leggen 16.000 kippen wel 9 soorten eieren, waartoCjals eerste het Maïs-scharrelei behoort: het beste wat een ei kan bieden op het gebied van smaak en kwaliteit. Het voer van de scharrelkippen, die deze eieren produceren, bestaat voor 70% uit maïs. Daardoor bevat dit ei min der vet en 60% meer linolzuur dan andere eieren. Daarnaast wordt ook het Omega-3-ei ver kocht, dat door de samenstelling van Unol- zuur en omega-3 het cholesterol in een per fecte balans houdt. Het Maïstro-scharrelei is in een keten van salmonella-vrije scharrelkippen geprodu ceerd en uit extra zorg gewassen. Dan is er het De Boed-scharrelei. Dit ei is niet duur maar wel goed van kwaliteit en het heeft een prima smaak! Een slagje groter, de naam zegt het al, is het Jumbo-scharrelei. ^t volUère-ei wordt gelegd doqr kippen die vrij rond kunnen fladderen in de vollière- stallen. Ook dit product heeft een hoge kwa liteit.' Het eco-ei wordt gelegd door legkippen die buiten mogen lopen en die voer krijgen dat voor 70% uit biologisch geteelde grondstof fen bestaat. Kippen die buiten lopen en gras eten produ ceren het gras-ei. Tenslotte is er het Flakkee-ei, dat in de leg batterij wordt geproduceerd. Dit is het goed koopste ei, het wordt vers geleverd en het heeft ook een goede kwaliteit. Productieproces De kippen die zorgen voor de productie van de eieren worden gefokt door De Boed's eigen opfokbedrijf: Bonito. Dit bedrijf, dat zich nabij de eierhandel bevindt, fokt circa 100.000 dagkuikens op tot leghennen. Daar bij stelt De Boed zelf het kippenvoer samen, dat daarna door de fabriek wordt geprodu ceerd. Het unieke van De Boed's kippenfarm is dus dat het bedrijf de hennen zelf fokt, dat het kippenvoer naar eigen samenstelling wordt gemaakt en dat de binnen het bedrijf geproduceerde eieren ook door het eigen bedrijf worden verhandelt. Met andere woorden: De Boed levert het ei van kip tot schap. Tijdens de open dag was te zien hoe twee atuomatische eiersorteermachines, met een gezamenlijke capaiteit van 128.000 eieren per uur, de eieren schouwt ofwel doorlicht. Daarna worden ze op gewicht gesorteerd en ondergebracht in de verschillende gewischtsklassen: jumbo, groot, middel groot, middel-klein en klein. Uiteindelijk worden ze veipakt in 4-, 6-, 10- of 30-stuks verpakkingen. Acht vrachtwagens verzorgen dageUjks het transport Van De Boed naar supermarkten in Nederland en België. In het pakstation werken 35 van de in totaal 45 werknemers. Het bedrijf dat in 1974 werd opgericht heeft productiebe drijven in Nieuwe-Tonge, Ooltgensplaat en Dreischor. Zelfs in Spanje werd kort geleden een bedrijf aangekocht. Dat moet nog worden verbouwd, omdat daar tot op heden batterij- kippen werden gehouden, hetgeen niet in de üjn van De Boed ligt. Natuurfarm De Boed in Nieuwe Tonge, de grootste eierfarm van Nederland, neemt intemational allures aan! Houtkeur Vereniging Haard en Rookkanaal NED. HERV. KERK Beroepen te Ede (wijkgem. 8) J. E. de Groot te Vlaardingen; te Groot Ammers W. West land te Sliedrecht; te Oud-Alblas J. Geene te Katwijk aan Zee; te Haastrecht D. J. Brans, kandidaat uit Amsterdam. Aangenomen naar 's-Gravenhage (bijz. werkzaamh. Kloosterkerk) P. Lootsma te Amsterdam; naar Bodegraven (wijkgem. 1) J. A. de Koeijer te Baam, die bedankte voor Oud-Beijerland; naar Lisse (wijk West), A. C. Verweij te Middelburg. Bedankt voor Wezep (wijk 3) M. A. Kuyt te Veen. GEREF. kerken Beroepen te Arkel (SoW gemeente) kand. M. Koster uit Gorcum die dit beroep heeft aangenomen; te Borger G. Lubberts te Zet ten (Streekgemeente Midden-Betuwe); te Sliedrecht G. Naber te Neede. Aangenomen naar Leiden als geestelijk ver zorger Overrhyn en Haagwijk P. Kuiper te Puttershoek. GEREF. kerken (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Spakenburg-Zuid (2e predi- kantsplaats) H. Hoksbergen, kandidaat uit Amersfoort; te Wildervank-Veendam i.c.m. Zuidlaren A. G. Bogaard te Schiedam. Aangenomen naar IJsselmuiden J. H. Soe penberg, kandidaat uit Kampen, die bedank te voor Zaamslag en Maassluis. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Sneek en Heerenveen B. Wit- zier te Utrecht-Centrum; te Sliedrecht (Be- thelkerk) P. Roos te Damwoude. Bedankt voor Ouderkerk a/d Amstel B. de Graaf te Nunspeet; voor Leerdam W. N. Middelkoop te Rijnsburg. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwolle (Zuiderkerk) W. J. van der Linde te Voorthuizen-Bameveld. Beroepen te Ouddorp C. A. van Dieren te Stolwijk; te Zoetermeer A. Schreuder te Beekbergen. Bedankt voor Scheveningen G. J. van Aalst te Ridderkerk; voor Krabbendijke M. Karens te Werkendam); voor Kruinigen G. M. de Leeuw te Lethbridge (Can.); voor Meliskerke A. J. Gunst te Benthuizen; voor Houten J. S. van der Net te Apeldoorn. BRON VAN WARMTE EN GEZELLIGHEID IN DONKERE DAGEN -■■x*<*«<4««*^KiX-^^o»oo«i^»c'^^fl■öm-*N*»■ In de donkere dagen van het jaar doen we wat vaker een beroep op de bron van warmte en gezel ligheid in huis: de haard of kachel. Lekker met elkaar voor de haard en kachel met een goed glas wijn, gewoon wat kletsen of kijken naar het vlammenspel en luisteren naar het knetteren van het houtvuur. Genieten van die momenten die van het huis ook ons kasteel maken. Kachels en haarden blijven onlosmakelijk verbonden met sfeer in huis! Voordat u van het vlammenspel kunt genieten moet u uw zaakjes wel op orde hebben. Staat u voor de eerste aanschaf van een haard of houtkachel dan dient u te letten op een aantal bouwkundige aspecten, zoals een deugdzaam rookkanaal, een goede luchttoevoer/ afvoer en dergelijke. Bent u - net zoals ruim een miljoen andere Nederlanders - al in het trotse bezit van een haard of kachel, zorg er dan voor dat toe stel en afvoer regelmatig gecontro leerd worden en veilig functioneren. De installateur en het bouwbedrijf kunnen u hierover voorlichten. Daarnaast dient men zich aan de Kachels en haarden staan synoniem voor gezeltigheid in huis. regels voor veilig en verantwoord stoken te houden. Minimale belasting Mensen die niet met de materie bekend zijn menen dat stoken en vooral het stoken op hout belastend voor het milieu is. Uit wetenschap pelijk onderzoek blijkt echter dat een goedgekeurde houtkachel in combinatie met een verantwoord stookgedrag voor een minimale belasting van het milieu zorgt. Het totaal van de huidige emissies (uit stoot) is zelfs met ongeveer 40 pro cent gedaald ten opzichte van eer dere schattingen. Daarnaast denken veel mensen dat het stoken van hout het CO2 probleem zou vergro ten (als dit effect al zou bestaan!). Dat is echter een denkfout, want al het CO2 dat uit brandhout vrijkomt, heeft datzelfde hout al eerder tij dens de groei uit de atmosfeer gehaald. Het CO2 maakt hooguit een kringloop. Bij alle fossiele brandstoffen (gas, olie en kolen) is dit duidelijk niet het geval! De aanschaf Een handige tip voor diegenen die voor de aanschaf van een haard of kachel staan: op de website van Stichting Promotie Sfeerverwarming (www.sfeerverwarming.nl) treft u de complete lijst aan van alle door TNO goedgekeurde kachels en haarden, zoals in Nederland in de handel verkrijgbaar. Daarnaast vindt u hier veel praktische informatie over kachels, haarden en stoken. Achter elk toestel staat bovendien vermeld welke type keur aan het toestel verleend is: het NL-keur of het VHR-keur. Deze zeer uitgebreide lijst wordt elk kwartaal door TNO ververst en op de website gepubli ceerd. Zo hebben consumenten altijd een actueel overzicht welke kachels in Nederland verkocht mogen worden. Keurmerken Dat toestellen goedgekeurd zijn lijkt logisch zult u zeggen, want toestel len die geen Nederlands keurmerk dragen, mogen absoluut niet ver kocht worden. Toch komen er - naast zo'n 25.000 goedgekeurde kachels - nog altijd langs niet-offi- ciële weg ongekeurde toestellen in omloop. Let dus, vóór aanschaf of de kachel voldoet aan de eisen op het gebied van milieu, veiligheid en rendement. Sinds 1997 moeten ook houtkachels op de Neder landse markt voorzien zijn van een keurmerk dat garandeert dat de kachel voldoet aan door de over heid gestelde milieueisen. Goedge keurde kachels moeten voorzien zijn - ft<0 jmut Hef VHR-Houtkeur geeft aanvullende waarborgen op het gebied van rendement en veiligheid, van ofwel het NL-typekeur of het uitgebreidere VHR-houtkeur. Beide keurmerken voldoen aan strenge milieu-eisen met betrekking tot de emissie (uitstoot) van schadelijke stoffen zoals CO. Het VHR-houtkeur geeft kopers echter als enige daar naast aanvullende waarborgen op het gebied van rendement en vei ligheid. Feitelijk voldoen deze kachels daarmee aan nog strengere eisen. Het VHR-houtkeurmerk wordt uitsluitend verleend aan toestellen die ter keuring worden aangeboden aan TNO door aangesloten Jeden van de VHR. Zorg voor een juiste capaci teit van het stooktoestel Zorg voor een goed en schoon rookkanaal Gebruik alleen droog en schoon hout Zorg voor voldoende toe voer van lucht (ventilatie) Stook niet bij mistig of wind stil weer Zorg voor een flink bran dend vuur Laat uw schoorsteen mini maal lx per jaar vegen Zorg dat de rook wit of kleurloos is Doof het vuur niet, laat het vanzelf uitgaan Koop uw haard of kachel bij de erkende specialist Ook in de verwarmingsbranche staan de technische ontwikkelingen niet stil en wordt er in toenemende mate een beroep gedaan op de vakkennis van de handel en installateur. Mede daar om start de SPS (Stichting Promotie Sfeerverwarming) in samenwerking met Gastee, IMCO, TNO en VROM binnenkort met een cursus voor de verwarmingsbranche. In deze cursus komen praktijk, theorie, milieu en nieuwe ontwikkelingen rondom het stoken uitgebreid aan de orde. Er wordt onder meer gebruik gemaakt van het Handboek Sfeerverwarming. Dit handige en zeer informatieve naslagwerk van bijna 100 bladzijden is ook voor de geïnteresseerde haard- of kachelbezitter thuis te koop. Het handboek kost f 20,- en is te bestel len onder distributiecode 20615/201 bij Distributiecentrum VROM (0900- 8052 (40 et. p/min.) zolang de voor raad strekt. Ais u zkh gaat oriënteren op het gebied van sfeerverwarming zult u ongetwijfeld een aantal begrippen maar ook diverse liamen tegenko men. Wie Is nu eigenlijk wat in stook land c.q. sfeerverwarmingsland? Stichting Promotie Sfeerverwa rm in g De Stichting Promotie Sfeer- verwarming (SPS) is een gezamenlijk initiatief van de Vereniging Haard en Rookkanaal (VHR) en het Sfeer- verwarmingsgilde (SVC). De stich ting heeft o.a. als doel om techni sche innovaties te stimuleren, het milieu verder te ontlasten en consu menten te informeren over ontwik kelingen op het gebied van sfeerver warming. De SPS staat voor: bevordering van kwaliteit het geven van adviezen bij de bepaling van normen in samen werking met Ministerie van VROM bevordering uniformiteit in nor men en voorwaarden De VHR is een branchevereniging waarin de belangrijkste fabrikanten en importeurs van sfeerverwar- mtngstoestellen en rookgasafvoerka nalen zijn verenigd. De VHR; produceert en importeert topkwa liteit handhaaft het VHR-houtteurmerk streeft naar nóg betere en milieu vriendelijkere technieken streeft naar uniforme handleiding en voor installatie en onderhoud Sfeer Verwarmings Cilde Het SVG is een branche vereniging waarin zich een 90-tal ondernemingen verenigd hebben. Deze haardspeciaüsten houden zich bezig met de verkoop en inbouw van sfeerverwamnings- toestellen zoals houtkachels, open haarden, gassfeerverwarming, schouwen, rookgasafvoerkanalen en accessoires. Het SVG: biedt de consument kwaliteit en zekerheid biedt garantie op de beste pro ducten biedt de consument het beste advies en de beste uitvoering Meer informatie over deze belangen organisaties is verkrijgbaar vla de Consumenteninfoiljn 010 - 24Ï3612. Ook kunt u kijken op de vernieuwde website www.sfeerverwarmlng.nl. Deze site is nu ook via de webportal startpagina.nl te bereiken. Nieuws GEREF. GEMEENTEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 7