LITIE 0900-8844 Stad steelt de show bij prijsuitreiking 2000 'Zó breng je je geld niet weg...' Verras een kind wat niets lieeft Onthulling 'De Koperen Naald' Middelharnis 'Ouderen achter de knoppen' Oproep bloeddonoren mCyyio MINHAARD VASTGOED 'ent, streekMad Óp gér<^yMieefêtógr6IW voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Kerkdiensten Ger. Gem. Voorlichtingsavond voor Middelharniswinkeliers: Themadienst in Beréa gemeente Oude Tonge Lustrumjaar voor Dorpsherstelprijs Voorlichtingsavond over pleegzorg in Hellevoetsluis Rommelmarkt en verkoop vis te Ouddorp Rotterdam-Rijnmond (30 cpm) Snelheidscontroles GOEDEREEDE - Personeel van de Ver keerspolitie (Project Verkeershandhaving) hield donderdagmiddag en -avond radar snelheidscontroles op de N57. Tussen kwart over vier en kwart over zes overschreden 54 van de 1450 passerende automobilisten de maximum snelheid van 100 km/uur. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 140 km/uur. Tus sen acht uur en half tien werd met twee radarwagens op de N57 het verkeer in beide richtingen gecontroleerd. Van de in totaal 564 passerende automobilisten namen 48 het niet zo nauw met de 100 km-Umiet. Hoogste score bedroeg 171 km/uur. Aanrijding met letsel MIDDELHARNIS - Zaterdagmiddag kort na half drie sloeg een 46-jarige automobilist uit 's-Gravenzande met z'n auto vanaf de Zuidelijke Randweg linksaf de Doetin- chemsestraat in en zag daarbij een hem tege moetkomende auto, bestuurd door een 53- jarige man uit Den Bommel over het hoofd. Als gevolg van de aanrijding liep een 48- jarige vrouw uit Den Bommel, die in de auto van de 53-jarige automobilist uit Den Bom mel zat, nek- en knieletsel op. Het slacht offer werd ter plaatse door GGD-personeel aan haar verwondingen behandeld. Beide auto's Uepen door de aanrijding zware scha de op. Fietsers botsten MIDDELHARNIS - Vrijdagmorgen om streeks kwart voor negen zijn op de Lange- weg door nog onbekende oorzaak, twee fiet sers tegen elkaar gereden. Een van de vrou wen, 33 jaar en aflcomstig uit Middelhamis, kwam ongelukkig ten val en brak haar onderbeen. De andere vrouw, 21 jaar en afkomstig uit Sommelsdijk, raakte niet gewond. Woninginbraak STELLEND AM - Zondagmiddag is er inge broken in een woning aan de Mr. Iman Cau- straat. Men verschafte zich toegang via de achterkant en uit de woonkamer nam men een video en uit de slaapkamer een porte monnee weg. Twee in kerk inbrekende jongens halen offerblok leeg SOMMELSDIJK - Zaterdagmorgen rond half negen overUep de organist van de Her vormde Kerk twee knapen, die in de kerk hadden ingebroken via een zijdeur. De beide knapen vluchtten; ze bleken diverse ruimten en kasten in de kerk te hebben doorzocht. Na onderzoek bleek dat het tweetal uit een offerblok een nog onbekend bedrag aan kleingeld hadden meegenomen. Inbraak drogisterij STELLENDAM - Maandagmorgen vroeg, omstreeks twee uur, is er ingebroken in een drogisterij aan het Oranjeplein. Men kwam binnen door het glas uit de sponningen van de winkeldeur te halen. De twee kassa's die in de winkel stonden werden door de dader(s) meegenomen. De zware glasplaat had men netjes tegen een stenen muur gezet. Rookwaren weggenomen OUDDORP - In de nacht van zaterdag op zondag is er ingebroken in een tabakszaak aan de Molenweg. Rond half zes heeft men zich via het dak toegang verschaft tot de winkel. Sigaretten en een geldbedrag van een paar duizend gulden werden weggeno men. Een aantal plasticzakken met rookarti kelen, die men buiten had klaar gezet, bleven achter. COMBI actief in beeld en geluid NIEUWE-TONGE - donderdag 19 okto ber 19.30 uur, ds M. Karens, Werken dam. STAD A/H HARINGVLIET - woensdag 18 oktober 19.30 uur student Hoogerland. HERKINGEN - Woensdag 18 oktober 2000, 19.30 uur, student Brugge. OUDE-TONGE - Woensdag 18 oktober 2000, 19.30 uur, ds. J. Karels (bevesti ging ambtsdrager). MELISSANT - Woensdag 18 oktober 2000, 19.30 uur, ds. A. Vermeij van Zwijndrecht. Naar aanleiding van een aantal overvallen in winkels te Hellevoetsluis, vorig jaar, nam de voorziter van de winkeliersvereni ging van d'n Diek in Middelharnis het ini tiatief om de politiebasiseenheid Goeree- Overflakkee te benaderen met een ver zoek om voorlichting, in het bijzonder op het gebied van winkeldiefstal en overval len. In totaal werden afgelopen week vijf voorlichtingsavonden gegeven. De winkeliers van d'n Diek wilden zich bewust worden van hun (on)veilige manier van handelen. Zo werd afgelopen woensdag avond in recreatieentrum 'de Staver' in Sommelsdijk een voorlichtingsavond ge houden die de vierde was in een serie van vijf. DuideUjk werd dat de boodschap van de avonden niet overbodig was. Winkeliers zien het gevaar namelijk niet altijd zelf. Twee voorlichtingsavonden werden gege ven in 'de Staver' en drie bij ondernemers in de winkel. In totaal hebben een kleine 100 winkeliers en personeelsleden de avonden bezocht. Voor de voorlichting stelden Cor van Heemst, werkzaam bij de wijkpolitie, en Jan Voorham, preventiecoördinator van district 'de Eilanden', een programma samen. Er werd gestart met een film over winkeldief stal en hoe dat te voorkomen is. Daarna volgde een presentatie, die uiteindelijk uit mondde in een descusie. Onder andere over de verschillende soorten diefstal, de dader groepen en hoe die te herkennen zijn, de veel gebruikte hulpmiddelen door dieven en de mogelijkheden om te voorkomen dat die in de winkel gebruikt kunnen worden. Vervol gens werd ingegaan op het onderwerp 'over val'. In de regio Rotterdam is een verschui ving te zien van overvallen op benzinesta tions naar winkelbedrijven. Ook hierover werd een film vertoond en gaven beide poli tiemannen er een toelichting bij met tips en adviezen ter voorkoming van. Veel narig heid blijkt voorkomen te kunnen worden door bepaalde gebruiken of gewoontes aan te passen. Bijvoorbeeld door meer variatie en spreiding aan te brengen in het afromen van kassageld en de berging daarvan. Ook het dagelijkse (routine)gangetje naar de inwerpkluis van de bank werd geïllustreerd met voorbeelden van mogelijheden voor de overvaller. Een aantal ondernemers moest bekennen dat ze op bepaalde punten tot nu toe best wel nonchalant zijn geweest. Hun vraag om een praktische voorlichting bleek dan ook niet overbodig te zijn geweest. Ook werd deze avond door een aantal win keliers het positieve effect voren gebracht van de aanwezigheid van de Flakkeese Beveiliginsdienst, in het kader van het hore- catoezicht. Geen leegrollende afvalbakken en minder overlast door het gedrag van som mige groepen jeugd zijn een duidelijke winst. Er wordt nog onderhandeld over hoe hiermee in de toekomst zal wordpn omge gaan. Op ZQndag 22 oktober aanstaande zal de Evangelie Gemeente Beréa Oude-Tonge een themadienst houden met als thema "de Lij dende Kerk". In Nederland is het een onbe kend begrip, ondergrondse kerken en samenkomsten die in het geheim moeten plaats vinden. Echter op een paar uur vliegen is dit een werkelijkheid. Stichting 'Open Doors' uit Ermelo is een organistatie die gericht is op het ondersteunen, bemoedigen en opbouwen van ondergrondse kerken. Paul Laman, een van de 'Open Doors'- medewerkers heeft net een gevaarlijke reis naar het Midden Oosten achter de rug en 22 oktober zal hij spreken over zijn werk voor Open Doors, de ondergrondse kerk en Gods Woord. Iedereen die geïnteresseerd is in het werk van Open Doors is aanstaande zondag 22 oktober welkom in de samenkomstruimte van CBS 'De Bron' aan de Melkweg 75 te Oude Tonge, vanaf 9.45. De dienst begint om 10.00 uur. Operatie Schoenendoos Kinderen zijn gek op cadeautjes, vaak maken ze lange lijsten vol met wensen, te vervullen door ouders, grootouders, enz. Wat een verschil met Afrika. Miljoenen kin deren moeten het daar stellen zonder enig speelgoed. Zelfs een viltstift of een schrift is al een luxe. Speciaal voor hen is Operatie Schoenendoos bedoeld. De komende weken vullen tienduizend kinderen in Nederland een schoenendoos met cadeautjes. Als per soonlijk gebaar van meeleven met een kind dat het moeilijk heeft, kinderen in vluchte lingenkampen, weeskinderen, gehandicapte en zieke kinderen.-Help mee, en verras één van deze kindéren met een versierde doos met inhoud. Elke doos tovert een brede lach van geluk op het gezicht van een kind. Een lach die de ellende van elke dag doorbreekt. Dit jaar gaan de meeste dozen naar Liberia, Sierra Leone, Tanzania, Roemenië en Ivoor kust. In de praktijk blijkt Operatie Schoe nendoos voor Nederlandse kinderen een leerzame ervaring. Allerlei vragen komen aan de orde: wat kan ik missen van mijn eigen speelgoed, wat heeft een kind daar het hardst nodig. Door zelf een cadeau samen te stellen, leren kinderen wat geven en delen is. Doe mee. Operatie Schoenendoos is een hartverwarmende actie, waarbij kinderen iets tastbaars doen voor leeftijdgenoten die het moeilijk hebben. Doe mee en vul samen met uw kind(eren) een schoenendoos met schoolspuUen en speelgoed. Dit mogen nieuwe spullen zijn, maar kinderen kunnen er ook iets van hun eigen speelgoed in stop pen. Voor meer informatie kunt u bellen met Bouwbedrijf van der Linde, Marijkeweg 1, 3253 BN Ouddorp, tel.: (0187) 682882. Lege schoenendozen kunt u ophalen op bovenstaand adres. Dinsdag 24 oktober 2000 zal de onthulling plaatsvinden van De Koperen Naald, die een aantal maanden geleden bij de entree van Middelhamis werd geplaatst, plaatsvinden. De heer J. Jessurun, voormalig vojarzitter van de Raad voor Cultuur, is bereid gevon den de onthuHing te verrichten. Bij deze gebeurtenis zullen het college van burge meester en wethouders van Middelhamis, raadsleden en overige betrokkenen, waaron der de vervaardiger van de sculptuur, aan wezig zijn. Kunstenaar R. W. de Wint heeft voor Middelhamis het beeld van De Kope ren Naald gemaakt. Het beeld is geconstm- eerd uit rood koperen plaat waarin een ron ding is aangebracht. Door het buigen is het mogelijk om met een relatief dunne plaat, koperplaat van 1 cm dikte, een monumentaal beeld te maken. Het kunstwerk is tien meter hoog en één meter breed als je het van de zij kant bekijkt. Naar boven toe loopt het vanuit een deel van de ellips naar één punt. Het heeft een associatie met een gevouwen of opgerold blad. Het koper zal door oxidatie een groene kleur krijgen. De binnenzijde van het beeld is afgeschermd met een lak waar door de roodkoperen kleur zichtbaar blijft. Aan de voet is, aan de binnenzijde, een lamp aangebracht die het beeld bij avond en nacht van onderen af en van binnenuit aanlicht. Bij mist zal de vorm als het ware eens zo lang worden. De ranke en slanke, maar ook poë tische uitstraling van het beeld, en de helder heid van de groene oxidatiekleur zullen een tegenbeeld vormen met de wat nuchtere en zakelijke omgeving. De verticaliteit van het beeld en de landschapsinrichting rondom de entree van Middelhamis zorgen ervoor dat het beeld zowel een accent als een mstpunt in de omgeving is. De sculptuur zal werken als een teken, en zal ook in de avond en nacht een grote herkenbaarheid hebben. Door de hoogte ervan zal het opvallend zijn en daardoor de plek markeren. MIDDELHARNIS - Dit jaar is het 't vijfde achtereenvolgende jaar dat in de gemeente Middelharnis de Dorps herstelprijs werd uitgereikt. Een lus trumjaar dus. De Stichting voor Sociale en Maatschappelijke Belan gen (SMB) te Middelharnis, met onderverdelingen in Stichting Monu menten Belangen en Stichting Monu menten Beheer, heeft in 1996 de Dorpsherstelprijs ingesteld. Dit ter stimulering en ondersteuning van restauratie of renovatie van gebou wen en andersoortige objecten in de gemeente Middelharnis. Als dergelij ke projecten een waardevolle toevoe ging zijn voor de omgeving, waar door ook anderen gestimuleerd wor den tot daden als deze, kan men in aanmerking komen voor nominatie voor de Dorpsherstelprijs. Voor het jaar 2000 werd die afgelopen vrijdag avond, uitgereikt in het Rien Poort- vlietmuseum te Middelharnis door burgemeester De Vries van deze gemeente. Vice-voorzitter M. Peekstok van de SMB toonde zich verheugd vanwege de grote belangstelling die de genodigden voor de prijsuitreiking toonden. "Het bewijst dat het belang van de Dorpsherstelprijs lééft in onze gemeente". Elk jaar worden er vijf restaura- tie-/renovatieprojecten genomineerd voor deze prijs en dat betekent dat er inmiddels 25 panden, e.d,, een prachtig aanzien hebben gekregen in de gemeente Middelhamis. "Ik ben er bijzonder mee ingenomen; het werkt aanstekelijk naar elkaar en verfraaiend voor de gemeente", concludeerde Peekstok tevre den. Tussen de regels door toonde hij zich minder tevreden over de voortgang die zit - of juist nfet zit - in het restauratieproject van 'de Doele' te Sommelsdijk, het toekomstige Zo komen de bronzen plaquettes er uit te zien voor de met 'eervolle vermelding bekroonde objecten De familie Kersten ontvangt de Dorpsherstelprijs 2000 uit handen van burgemeester De Vries onderkomen van de SMB. "Alles is er om aan de slag te gaan... behalve de beschik king van de Rijksdienst voor Monumenten zorg!" En zo kun je bij dergelijke projecten nogal eens op wat oponthoud stuiten. Ook bij projecten die een nominatie verdienen voor de Dorpsherstelprijs. De financiën moeten rond zijn, de vergunningen moet je binnen zien te krijgen en je zit dikwijls met langdurige processen. Voor de SMB sprak Peekstok de wens uit dat toch in elk geval volgend jaar de Dorpsherstelprijs uitgereikt kan worden in een prachtig gerestaureerde 'Doele', waarin de SMB zich gesteund weet door volledige medewerking van het colle ge. Ook burgemeester De Vries toonde zich in haar nopjes met het fenomeen 'Dorpsher stelprijs'. "Een bewonderenswaardig initia tief, dat meehelpt om de gemeente Middel hamis die uitstraling te geven die ze ver dient! Ook wordt op deze wijze steeds getoond dat er in de eigen gemeente nog zo veel bouwsels bestaan die van waarde zijn voor het dorpsbeeld". De laatste decennia wordt er bij (ver)bouwprojecten meer en meer aansluiting gezocht van nieuw bij oud. Ook in Middelhamis is daar aandacht voor. Vandaar het thema voor de Dorpsherstelprijs 2000: 'In het heden ligt het verleden, in het nu wat worden zal'. Van de vijf genomineerden voor de Dorps herstelprijs 2000 streek de familie Kersten uit Stad aan 't HaringvUet met de eer van wege de restauratie van hun woonhuis Voor straat 33. 'De restauratie van de voorgevel naar de authentieke vorm is bijzonder geslaagd. De gevel en haar aankleding heb ben een positieve uitstraüng naar de omge ving. Het geheel oogt alsof het altijd zo geweest is', zo luiden de lofwoorden in het juryrapport, 't Was duidelijk dat de heer Kersten zelf ook - terecht - trots was op het resultaat: "Nu is de Voorstraat pas écht af!", vond hij. Ze ontvingen een fraai beeldhouw- werkje van beeldhouwer Van Melle. Naast de Dorpsherstelprijs werden vier res tauratieprojecten bekroond met een eervolle vermelding. De eerste ging naar de familie P. Blok te Sommelsdijk, die deze vermel ding verdiende vanwege de restauratie van hun koetshuis Oost Achterweg 3. De familie W.J. van Dis te Middelhamis ontving een eervolle vermelding vanwege de restauratie van het woonhuis 'huize Kaatje'Ring 24. In Sommelsdijk verdiende de renovatie van boekhandel Van der Boom, Voorstraat 44, een eervolle vermelding. En in Middelhamis tenslotte ging er een eervolle vermelding naar de familie C. N. Schuring, vanwege de realisering van de muur en de poort ten noorden van hun woonhuis. Voorstraat 41. Tevens zullen voor alle genomineerde pan den en bouwsels in de afgelopen vijf jaar prachtige bronzen plaquettes worden ver vaardigd met een inscriptie dat het betreffend object werd genomineerd voor de Dorpsherstelprijs, met jaarvermelding. De plaquettes kunnen dan worden aangebracht op de buitengevel. Twee informatieborden zullen worden aan gebracht op in het oog springende projecten van de afgelopen vijf jaar. Eén bord gaat naar het oude gemaaltje 'Landssluus' aan de Oost Achterweg in Middelhamis, waarvan in 1997 een woonhuis werd gemaakt. Het bord zal worden geplaatst bij het oude schoepenrad van de centrifugaalpomp van het gemaal, en geeft vanuit het verleden uit leg over het belang van een goede waterbe heersing. Het andere bord gaat naar de oude Schuulkèrke aan de Achterweg in Middel hamis, op de plaats waarvan nu appartemen ten zijn gebouwd. Op dit bord staat in 't kort de geschiedenis van de voormalige Schuulkèrke beschreven. Een heus Ouddorps duo, gevormd door Pau Heerschap en Piet Westhoeve, luisterde de dorpsherstelprijsavond verder op. Samen verzorgden ze een boeiend en humoristisch samenspel tussen dialectvoordracht en pianomuziek, waarmee deze culturele avond verrijkt werd met een folkloristische dimen sie. Het Centmm voor Pleegzorg Rotterdam Zuid-Holland-Zuid organiseert op donder dag 26 oktober een voorlichtingsavond over pleegzorg in Hellevoetsluis. Mensen die geïnteresseerd zijn in het pleegouderschap kunnen met al hun vragen op deze bijeen komst terecht. Ook in deze regio is er dringend behoefte aan mensen die bereid zijn pleegouder te worden. Pleeggezinnen bieden onderdak aan kinderen of jongeren die door omstandighe den voor korte of lange tijd niet thuis kunnen wonen. Met een thuisbasis waar ze op warm te en een eigen plek kunnen rekenen, stelt u hen weer in staat de draad van hun leven op te pakken. Een zinvolle uitdaging dus, waar bij u een kind toekomst geeft! Tijdens de voorlichtingsavond komt o.a. aan de orde waarom kinderen niet bij hun ouders kunnen wonen, wat de gevolgen zijn van een pleegkind in uw huis, welke vormen van pleegzorg er zijn en hoe u pleegouder kunt worden. U bent van harte welkom. De avond is vrij toegankelijk (van tevoren graag aanmelden op tel. (010) 4120150), en wordt gehouden van 20.00 tot 22.00 uur in Buurthuis Kooi- stee, Haring 2, 3225 XE in Hellevoetsluis. Pleegouders worden voorbereid op hun taak en kunnen, als dat nodig is, altijd teragvallen op een begeleider. Ook is er een kostendek kende vergoeding voor pleegouders. Voor aanmelding of meer informatie kunt u tij dens kantoomren bellen naar ons bureau in Rotterdam, tel. (010) 4120150. Als u op De ANBO-afdeling Middelhamis gaat in samenwerking met de Rabobank Middelhar nis voor de derde maal een computercursus organiseren, die bestemd is voor ouderen (zowel leden als niet-leden). Deze cursus is bestemd voor ouderen die weinig of niets weten van de computer. De cursus zal wor den gehouden in de Rabobank en wel op dinsdagmiddag 31 oktober van 13.30 tot ca. 16.00 uur en zal bestaan uit 6 lessen van start tot internet. Voor opgave en nadere informa tie kunt u bellen (0187) 652082 of (0187) 483913. We zullen de opgave in volgorde van binnenkomst behandelen. Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning bovenstaande datum verhinderd bent, dan kunnen wij u een overzicht geven van de eerstvolgende voorlichtingsavonden die bij u in de buurt zijn gepland, bijvoorbeeld op woensdag 8 november in Rotterdam. In de afgelopen week heeft het Rode Kmis u opgeroepen om bloed te geven. 1557 inwo ners van Goeree-Overflakkee hebben hier aan gehoor gegeven. Vorig jaar september waren dit er nog 1681U ziet dus dat het aan tal donoren temgloopt. Daarom verzoekt het Rode Kmis volgend jaar maart weer alle inwoners van Goeree- Overflakkee bloed te geven. Mede namens alle patiënten die bloed hebben ontvangen en alle patiënten die medicijnen gebmiken die uit bloed worden verkregen, zegt het Rode Kmis Goeree- Overflakkee u hartelijk dank. Op zaterdag 21 oktober wordt er, voor de derde keer dit jaar, een gezellige rommel markt georganiseerd aan Dijkstelweg 13 te Ouddorp. Naast de verkoop van tweede hands spullen, zijn er ook zelfgemaakte arti kelen zoals kaarten, dakpannen, vogelhuis- jes, ed. Natuurlijk komt u ook even om een vers gebakken visje te eten of mee te nemen. De opbrengst van de visverkoop is voor hos pice 'Calando' te Dirksland. Parkeermimte is er voldoende op Dijkstel weg nummer 12, bij 'De Bever'. district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal(kee OUD[>0R^ Wf itsrroot 35 Tel. (01S7) 681611 fox 683734 RENESSE- Prtntihop Hogcioom 172 t«i. (0111) 46MO0 Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Middelharnis Telefoon (0187) 48 71 73 www. gille-accountants.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1