Veiligheidstraining N^J Actiegroep 'Vrienden van de Korenbloem' is een vereniging geworden ZAFIRA 5 jaar Stichting IE 0900-8844 tiotneetemAH chr. streekblad op gereformeeme%rói^üjig voor de zuid-hollandse en z^jtuiise ejlari^eri in het kader van veilig verlceer Visser Visser nC/yio MINNAARD VASTGOED De Goereese raadstafel naar Polen Bloembollenmarkt Visser Meubelen 'Help Oekraïne' 'O ^:^"r.^4^. Zangavond gewijzigd Jeugdkoor luventa opnieuw van start ^l^X f\-?. t.b.v. Woord en Daad Garage Knöps B.V. roüro Verkoping in Dirlisland Vrijdag 13 oktober 2000 73e jaargang nr. 6947 De werkgroep Verkeersgedrag van het Regionaal Project 'Goeree-Over- flakkee Verkeersveilig' organiseert zaterdag 14 oktober een veiligheids training voor de 'jonge automobilist'. Deze training wordt verzorgd door het Verkeersveiligheidscentrum Zee land en vindt plaats in De Staver te Middelharnis. Landelijke cijfers geven aan dat jonge auto mobilisten in de leeftijd van 18 tot 24 jaar drie tot vier maal zo veel risico lopen om bij een verkeersongeval betrokken te raken dan automobilisten tussen 35 en 55 jaar. De oorzaak is meestal gelegen in het gebrek iaan rijvaardigheid. Jongeren die net hun rij bewijs hebben, overschatten zichzelf vaak. Ze nemen onverantwoord veel risico's, zoe ken voortdurend hun grenzen op en zijn zich daarbij onvoldoende bewust van het gevaar dat om elke hoek dreigt. Als onderdeel van het verkeersveiligheids- project hebben de vier gemeenten en het ISGO besloten twee veiligheidstrainingen te organiseren, speciaal voor bovengenoemde doelgroep. De veiligheids- c.q. sliptrcdning duurt een halve dag (van 9.00 tot 12.00 uur een trai ning en van 13.00 tot 16.00 uur een training). Per dagdeel kunnen 12 jongeren deelnemen, die zich van tevoren hebben kunnen opge ven. Het doel van de training is om jongeren op een prettige manier te leren hoe risico's en gevaren van verkeersdeelneming tijdig herkend en vermeden kunnen worden. Er wordt begonnen met drie kwartier theorie en vervolgens wordt twee uur lang de praktijk beoefend. Er wordt geleerd hoe men een noodstop c.q. noodremmingen moet maken, hoe men moet handelen als men in de berm terecht komt en wat de invloed van de snel heid op de remweg is. Aan het eind van de training wordt een deel- nemersbewijs uitgereikt. Deze worden uit gereikt door de voorzitter van het project Goeree-Overflakkee Verkeersveilig, de heer J. van der Mast, raadslid van de gemeente Oostflakkee. De uitreiking vindt plaats om 16.00 uur in De Staver te Middelharnis. BARENDRECHT TEL 0180 - 642111 MIDDELHARNIS TEL. 0187 - 617 300 Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Op 28 september jl. zijn door de raad van de gemeente Goedereede voor het laatst beslissingen genomen aan de raadstafel zoals die vanaf de bouw in 1972 in het gemeentehuis aanwezig is geweest. Op 29 september is de tafel op vakkundige wijze door Flakkee Verhuizingen in een verhuiswagen geladen, waarna deze op 2 oktober is overgebracht naar Ladek Zdrój in het zuidwesten van Polen. Aldaar is tot plaatsing overgegaan en zijn de vroe de vaderen van die gemeente in de gelegenheid aan de Goereese tafel besluiten te nemen in het belang van die gemeente. De contacten tussen Goedereede en Ladek Zdrój zijn gebleven na de door de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee verleen de bijdrage in het herstel van landbouwbrug- getjes in Konradow een woonkern in Ladek. Toen dan ook besloten werd de inrichting in de raadzaal van Goedereede te vernieuwen en de vraag naar voren kwam, wat te doen met het bestaande meubilair, werd dan ook gedacht aan deze gemeente. Een gedachte die werd ingegeven nadat in 1999 kennis genomen was van de inrichting van de raad zaal aldaar. Na op 2 oktober vroeg in de ochtend te zijn vertrokken werd in de avond na enig wach ten, telefoneren en praten de Duits-Poolse grens gepasseerd in GörUtz. Op 3 oktober werd het einddoel bereikt. Nagereisd door wethouder T.A. Bakelaar en "hofmeester"/gemeentebode J.H. Bechtum kon op donderdag 5 oktober het meubilair officieel worden overgedragen. Het overbrengen van het meubilair werd zoals gemeld vakkundig verzorgd door Flak kee Verhuizingen, waarbij de inbreng van de chauffeur Ronny Moerkerke nier onvermeld mag blijven. Voor ondergetekende was de reis als een verhaal uit een jongensboek, voor hem haast een routineklus. Ook de inbreng van autobdrijf Deltion te Stellendam mag niet onvermeld blijven, omdat men wederom de sponsering van de reis heeft verzorgd. D.V. morgenavond is er bij het OJW een open avond. Een heerlijk avondje niks doen of juist actief bezig zijn met tafeltennis of biljart. Doen waar je zin in hebt. Kom mor genavond gezellig eens langs. We openen de avond om 20.00 uur. Dit is trouwens een goede avond om voor 't eerst eens bij ons langs te komen, want open avond betekent vrij in en uit lopen. Tot morgenavond dus. Zaterdag 21 oktober a.s. wordt de jaarlijkse bloembollenmarkt t.b.v. Woord en Daad gehouden. De opbrengst is deze keer voor de gezondheidszorg. Als arme mensen ziek worden, wachten ze tot het ernstig is. Ze hebben gewoon het geld niet voor een behandeling, waardoor de drempel onneem baar hoog is. Om hun medicijnen te kunnen betalen, verkopen ze vaak hun laatste stukje grond. Het is de bedoeling het land weer op het goede spoor te brengen, scholing van arme boeren, mensen leren schrijven en lezen, hoe ze met geld om moeten gaan, dit alles heeft met gezondheid te maken. Veel mensen in Nederland denken dat er in ont wikkelingslanden eenvoudig meer artsen en pillen nodig zijn. Op zich is dat waar, maar 'artsen en pillen' zijn niet voldoende. Er is meer nodig. Denk aan goede voeding, schoon drinkwater en een veilige, gezonde en hygiënische leefomgeving. Woord en Daad heeft diverse gezondheidsprojecten in uitvoering. Onder andere in India, Bangla desh, Burkina Faso en Haïti. Woord en Daad steunt in Kerela, deelstaat in het Zuidwesten van India, een ziekenhuisje waarin 50 bed den beschikbaar zijn. Dit is speciaal voor mensen met een ongeneeslijke ziekte, die de kosten daarvan niet op kunnen brengen. De gemiddelde kosten per dag zijn zeven gul- den(!) inclusief voeding en medicijnen. Er worden ook verse oliebollen gebakken. Vers gebakken cake, koffie met cake ont breekt niet, en verder is er een grote sorte ring Kerst- en wenskaarten. Er is een grote sortering bloembollen met o.a. tulpen in 25 soorten, narcissen, crocus, blauwe druifjes en hyacinten. Ook hebben we prachtige ammaryllis bollen met bloeigarantie. Deze grootste bloembollenmarkt uit de regio wordt gehouden van 9.00 tot 17.00 uur bij de bloemenkassen van de familie Grinwis, Dijkstelweg 28 in Ouddorp. Nog niet zo lang geleden heeft wethouder Schouten van de gemeente Dirksland de jeugd van Melissant toegesproken. Bij de opening van een nieuwe speeltuin heeft hij hen vriendelijk verzocht om het nieuwe speeltuintje niet te bekladden. Dat hebben ze ook niet gedaan, maar wel een groot deel van de rest van het dorp. Tenminste als de daders tot de jeugd van Melis sant behoren, maar dat wordt uitgezocht. Het lijkt erop dat de jeugd, die in een groot deel van Melissant ijverig met graffitti aan het 'kleuren' is geweest, zich te groot heeft gevoeld voor het speeltuintje; maar intussen blijken ze toch niet groot genoeg te zijn om de gevolgen van hun daden te overzien. Gevels van huizen, caravans, garagedeuren, rol luiken, deurknoppen en plattegrondszuilen werden beklad, nieuwe bushokjes en ook huizen die net waren opgeschilderd werden in 't blauw van de kreet 'Ego' voorzien. Het zal heel wat werk en geld kosten om een en ander te herstellen. Waar dit Melissantse 'Ego' op slaat is nog niet duidelijk - mogelijk een toepasselijke pseudoniem van de bekladder(s)? De eigena ren van de bekladde voorwerpen zitten er intussen maar mee. Verschillenden hebben aangifte gedaan bij de politie. Deze heeft de zaak in onderzoek. De actiegroep vrienden van de Koren bloem is op 27 september 2000 een heuse vereniging geworden. De volle dige naam is 'Vereniging vrienden van de Korenbloem te Sommelsdijk'. Het doel van de vereniging is een bijdrage leveren aan het behoud van cultuur historische en/of monumentale objec ten in Middelharnis. In het bijzonder geldt dit voor het bewaken en bevor deren van de molenbiotoop van molen 'de Korenbloem' te Sommelsdijk. Acties De vereniging is voortgekomen uit de actie groep met dezelfde naam. De actiegroep, die uit een 60-tal leden en sympathisanten bestaat, heeft gedurende de afgelopen ander half jaar een aantal acties gevoerd in Mid delharnis. Hiermee werden het pubUek, het college en de politieke partijen in Middel harnis gesensibiliseerd met betrekking tot de molenproblematiek. "Immers", vindt de ver eniging, "in het bestemmingsplan de West plaat worden in de directe omgeving van molen 'de Korenbloem' nieuwe woningen gebouwd, die het voortbestaan van de oudste molen op Flakkkee bedreigen." Voorbeelden van acties die gehouden wer den zijn o.a. het uitdelen van korenbloem zaad tijdens de landelijke fietsdag, ook ont vingen leden van de commissie ruimtelijke ontwikkeling korenbloemzaad tijdens een commissievergadering, op de Havendag werden windmolentjes uitgedeeld en werden bij een bezoek aan de molenstand door bezoekers zo'n 200 ansichtkaarten van de molen ingevuld en opgestuurd naar het col- SUCCES Door de acties en door samenwerking met en de expertise van de vereniging de HoUand- sche Molen is er succes geboekt. "Mede door het inspreken tijdens commissie- en raadsvergaderingen is er op dit moment geen poUtiek draagvlak meer in de gemeente om de bebouwingshoogte in een straal van 400 meter rond de molen - de zogenaamde molenbiotoop - te laten voldoen aan mini male vereisten voor stedelijke normen van de provincie" vertellen de Korenbloem vrienden. "Berekeningen hebben immers aangetoond dat de molen dan voor zo'n 40% stil zou staan." Het bestuur van de nieuwe vereniging Vereniging Het doel van het omzetten van de actiegroep naar een vereniging is voornamelijk gericht op het oprichten van een rechtspersoon. Sommige leden van de actiegroep hebben niet met lede ogen toegekeken toen via arti kel 19 WRO-procedures vergunningen voor bouwplannen werden afgegeven, maar heb ben op persoonlijke titel juridisch geproce deerd. Op dit moment loopt er een beroeps procedure tegen het verlenen van de bouw vergunning aan Amstelland vastgoed b.v. voor de bouw van 88 wonigen in de Everdi- napolder (fase 1). Bij het ministerie van OC en W is eveneens een procedure aangespand tegen het beschermd dorpsgezicht Middelhamis/Som- melsdijk, waarin de molenbiotoop van de Korenbloem niet voor de volle 100% is opgenomen. Speerpunten De speerpunten op korte termijn van de ver eniging blijven het bewaken en bevorderen van de molenbiotoop van 'de Korenbloem'. Daarom zal het bestuur van de vereniging zich vooral richten op: - het opnemen van de volledige molenbio toop in het beschermd dorpsgezicht Som melsdijk; - fase 2 van Amstelland vastgoed b.v., waarbij woningen in het meest kwetsbare gebied, nl. direct onder de molen, worden gebouwd; - de levensloopbestendige woningen van bouwvereniging Sommelsdijk. Zoals het er nu naar uitziet voldoet de hoogte van dit woningencomplex niet aan de gestelde normen, vinden de 'Vrienden van de Korenbloem'. Bovendien vinden ze het de vraag of men ouderen letterlijk en figuurlijk aan de rand van de samenleving moet huisvesten. - Het knooppunt, de torenflat bij de dijk doorbraak in de omgeving van het post kantoor. De hoogte hiervan is tijdens een besloten raadsvergadering genoemd: 33 meter. Voor de vereniging 'Vrienden van de Korenbloem' is dat uit oogpunt van molenbelang een ongewenste zaak. Voor meer informatie over de vereniging en haar beleid kunt u terecht bij het secretariaat van de vereniging 'Vrienden van de Koren bloem te Sommelsdijk': Westdijk 5, 3245 BN Sommelsdijk, telefoon (0187) 486993. Nieuw van Opel: voor auto rij den mt plezier shOTnrooaiviin iaSoimtiete^li;. Op 13 oktober bestaat de Stichting 'Help Oek raïne' 5 jaar. Al vijfjaar lang zet deze stichting zich in voor het behoud van het klinische psy chiatrische ziekenhuis in Charkov, waar jaar lijks 13.000 patiënten klinisch worden behan deld en waar 1.680 patiënten verblijven, waar onder 800 kinderen. Het 200 jaar oude ziekenhuis telt 28 afdelingen. Zonder uw hulp en de hulp van de stichting had het ziekenhuis allang moeten sluiten. Doordat in de Oekraïne de sociale economische en ecologische situ atie slecht is, is het zeer noodzakelijk dat er hulp van buitenaf komt. En die hulp geeft de Stichting 'Help Oekraïne' nu al vijfjaar. Maar daar hebben ze uw hulp bij nodig. "Als wij geen hulp bieden, wie doet het dan wel?" zegt Roelie Westdijk-Bos, voorzitter van de stich ting. Doordat de Oekraïense overheid slechts 0,468 cent voor voedsel en 0,18 cent voor medicijnen per etmaal uitkeert, kunt u met een paar gulden per jaar al daadwerkeUjk helpen! Met uw hulp kan er gewerkt worden aan een 'menswaardiger' bestaan voor de Oekraïense bevolking. Dit kan door een gift over te maken op giro 262288 of banknummer 3924.87.470 van de Rabobank t.n.v. Stichting 'Help Oek raïne'. Voor meer informatie, of voor het aan melden van collectanten/goederen kunt u bel len met 0111 421477. (30 cpm) Rotterdam-Rijnmond Snelheidscontroles DIRKSLAND - Personeel van de Verkeers politie (Project Verkeershandhaving) hield dinsdagmorgen radarsnelheidscontroles op het Korteweegje en de Staakweg, beide in Dirksland. Tussen kwart over negen en half elf overschreden op het Korteweegje 40 van de 480 passerende automobilisten de maxi mum snelheid van 50 km/uur. Hoogst geme ten snelheid bedroeg 74 km/uur. Op de Staakweg, waar tussen kwart over negen en kwart over elf werd gecontroleerd, namen 53 van de 328 passerende automobilisten het niet zo nauw met de 50 km-limiet. Hoogste score bedroeg hier 75 km/uur. instaHatiebedviU Op D.V. 14 oktober willen we een bingo avond organiseren met natuurlijk leuke prij zen. We verwachten jullie allemaal (als je 14 jaar of ouder bent) vanaf 19.30 uur in Elim. Wil je nog wat weten, bel dan even naar Hennie Looij (652323) of naar Corrie Bom (651523). Tot ziens! Comm.TATW De zangavond, georganiseerd door de Res- tauratiecommissie van de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis, op zaterdag 14 oktober, waarin de Herv. Zangvereniging 'Jeduthun' en het Prins Mauritskoor zullen optreden, is in verband met de uitvoering van de 'Mes siah' van Handel door de C.O.V. ten bate van Calando, veiplaatst naar zaterdag 4 november. De aanvang is dan 19.00 uur. De vrouwenverenigingen 'Prisca' en 'Ac- tiagimus' van de Gereformeerde Gemeente te Dirksland hopen D.V. donderdag 19 okto ber hun najaarsverkoping te houden in het verenigingsgebouw 'Rehoboth' aan de Gel- dersedijk. Mooie handwerken, sokken en velerlei cadeauartikelen zijn er te koop. Ook is er berenondergoed. Daarnaast zijn er ook boeken, speelgoed, snoep, herfst- en droog bloemstukjes. Tevens advocaat, pudding broodjes, oliebollen, gebak en slaatjes. De gastvrouwen verzorgen de koffiehoek. De verkoping duurt van 10.00 tot 12. 30 uur en van 13.00 tot 16.30 uur. Allen hartelijk wel kom. De opbrengst is ten bate van de zen ding. actief in beeld en geluid Het Dirkslandse jeugdkoor 'luventa' is woensdagavond jl. opnieuw van start gegaan. Met ingang van dit seizoen staat het koor onder leiding van John Blonk. De Oud- dorpse Jan Hoek is de nieuwe organist. De eerste repetitieavond werd bezocht door een 22-tal kinderen, in leeftijd variërend van ca. 6 tot 15 jaar. Op zich is dat een mooi aantal, maar dat neemt niet weg dat het bestuur hoopt dat zich nog meer kinderen aanmel den. Alle Flakkeese jongens en meisjes van af groep 4 (tot 16 jaar) worden dan ook van harte uitgenodigd om lid te worden van 'luventa'. Het koor repeteert 's woensdags- avonds van 18.45 tot 19.45 uur in het ver enigingsgebouw 'Rehoboth' van de Gere formeerde Gemeente aan de Geldersedijk te Dirksland. REGISTER ACCOUNTANTS EGO-isme in Melissant! nu in onze showroom Haveneind 7, Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Gas - Water - Warnnte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 COMBI ISZxZ33 flS^3 C!ïiE3Sl RKfï£p R^Xtfl Q2BP T uur foto-serYÏec OUDDORP- Wetliirciat 35 Tel (01S7| Ö81611 fax 633734 RENESSE- Printihop Hogeicwn 17! tel. (0111) 4A2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1