Nog te weinig minima malcen gebruik van de bijz. bijstand Bakkerij Bleumink trots op hun vak! HSSf eiMitsnyriiiiJiia Goeree en Overflakkee kalender verschijnt deze week Amnesty volgt verkiezingen in Tanzania Voor de gemeenten laatste kans om zelfstandig voort te bestaan Tobbedansen Goeree- Havenhoofd groot succes! Gevonden voorwerpen Goeree-Overflakkee I WAARDEBON I 1 'J---^- IZB-impulsdag over christelijke levensstijl Mannenavond te Klaaswaal -u DINSMG 10 OKTOBER 2000 Raad Middelharnis U hebt waarschijnlijk al wel gelezen over de Startnotitie 'Waar ligt de grens?' door Gedeputeerde Staten aan de gemeenten toegestuurd, niet vrijblijvend, maar omdat GS de gemeenten tot een betere intergemeente lijke samenwerking willen brengen, welnu, die notitie werd donderdag avond door Middelharnis' gemeenteraad behandeld. En ook Middelhar nis' gemeenteraad begreep dat het de laatste kans is de zelfstandigheid van de gemeenten te behouden. Armoedebestrijding Ruimtelijke Ordening I Tegen inlevering van deze bon ontvangt u een gebak- I schnitt voor slechts 8,50! .,4—-i\.j=v--'\' .Jv--'\" ''W - Herindeling van gemeenten lijkt de stok ach ter de deur, zo hebben zich ook de overige flakkeese gemeenten gerealiseerd. Gevieren laten ze dan ook een rapport samenstellen waarin ze GS van antwoord zullen dienen. Wanneer gemeenten tekortkomingen verto nen en over onvoldoende basiskwaUteiten blijken te beschikken die ook niet door - onvrijwiüige - samenwerking te lenigen zijn, dan zal een onderzoek naar de gemeen telijke herindeling gestart moeten worden, zo werd de raad in de toelichting meege deeld, maar dat zouden de Flakkeese bestuurderen ongaarne wensen. De raad is er bang voor, ook al meende de heer v. d. Ket terij (SGP) dan ook dat gemeentelijke herin deling door de Provincie slechts als uiterst middel zal worden gehanteerd. De zorg lijkt daarom niet zo groot behoeven te zijn, als maar voldoende zal worden samengewerkt en daaraan blijkt het tot dusver nogal te man keren. "Die gemeenten die samenwerking tot dus ver hebben gefrustreerd krijgen dan alsnog de kous op de kop", begreep de heer C. Hameeteman (ChristenUnie) en hij moest vrezen dat zo'n samenwerking afwijzende houding gewoon zou voortbestaan als rüet de gemeenten de hete adem van de Provincie in de nek zouden voelen. "Het is van tweeën één", begreep de heer DilUngh, "óf nauwere samenwerking óf ge meentelijke herindeling". Slechts één fractie was er, de fractie V.D.B., die 't maar gelijk op herindeling aan wilde sturen: "Geld dat aan zo'n rapportage wordt besteed is weggegooid geld", vond de heer Nattekaas, irmiiddels ervaren hebbend dat de Goeree-Overflakkeese gemeenten bepaald geen voortrekkers op het gebied van samen werking zijn. De heer Hameeteman moest het bevestigen: "Samenwerking komt moeizaam en soms helemaal niet tot stand waardoor veel geld, energie en mankracht wordt verspild". De noodzaak meer en beter samen te werken werd ook door de voorzitter, mevrouw De Vries benadrukt. Méér samenwerking, 't moet goed te doen zijn, vindt ook mevrouw De Vries. De raad stemde in met het geven van de opdracht voor het onderzoek en stelde de gemeentelijke portie a 26.700,- beschik baar. Alleen de V.D.B, weigerde z'n medewer king: "zonde van het onderzoeksgeld", bromden de heren Nattekaas en Van den Berg. Terwijl de b.v. Nederland floreert als nooit tevoren was er toch het voorstel "tot het intensiveren van de armoedebestrijding". Al is het aantal cliënten van de Sociale Dienst sterk verminderd, tóch zijn er in de gemeen te nog enkele duizenden die met toekenning van bijzondere bijstand bijzonder geholpen zouden zijn en op die bijzondere bijstand ook recht kunnen laten gelden. Drempel vrees en onwetendheid weerhoudt de mees ten ervan de bijzondere bijstand metterdaad aan te vragen en daar wil de raad wat aan doen; er is tenslotte een budget voor bijzon dere bijstand beschikbaar dat slechts voor een deel wordt benut. Besloten werd een intensieve voorUchtings- campagne te houden met als doel het gebruik van de bijzondere bijstand te bevorderen en de bekendheid ervan onder de minima te vergroten. Huis-aan-huis zal t.z.t. een informatiepakket worden bezorgd waarin de mogelijkheden te lezen zijn. Zó ver gaat de zorg van de gemeente dat een retourkaart kan worden ingevuld waarop gevraagd Wordt thuis een ter zake kundige te ontvangen. Zij die het nodig hebben krijgen dus, als ze het willen, goed volk aan de deur. Als je het geloven mag wordt het er voor de burger beter, vooral sneller, op nu de Wet op de Ruimtelijke Ordening is gewijzigd. Om dat echt tot z'n recht te laten komen stelde het College voor dat de raad haar (het Colle ge) de bevoegdheid ex art. 19, lid 1 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening zou dele geren. Een deel van de raad, de helft plus één, zag de logica daarvan in, een ander deel, de helft min één wilde deze bestuurlijke bevoegdheid niet uit handen geven, waarbij ieder van hen aantekende dat dat niet voort komt uit wantrouwen van het College: "beoordeling van een bouwaanvrage is voor ons als raad ook wel eens moeilijk, maar er volgt dan wel een democratische beslis sing", legde mevrouw v. d. Nieuwendijk haar bezwaar tegen delegatie aan het Colle ge uit. Vóór- en tegenstanders leken gelijk op te gaan en dat veranderde nauwelijks toen wet houder Vroegindeweij de verzekering gaf dat de mening van de Commissie Ruimtelij ke Ordening bij het College 'zeer zwaar' zal wegen. "Wanneer u ons als College uw ver trouwen schenkt maken we dat voor 100% waar!" verzekerde wethouder Vroeginde weij. Bij de besluitvorming bleek het delegatie- voorstel het met 9-8 te hebben gehaald. Tegenstemmers waren de leden van lijst Hoogzand, het CDA, V.D.B, en de Christen- Unie. De heer v. d. Berg (VDB) was niet geïmpo neerd door de tijdswinst van 2 a 3 maanden, zoals door wethouder Vroegindeweij voor gespiegeld. "Goeie organisatie van de afde ling moet het mogeUjk maken het werk toch zo snel mogelijk te doen waarbij we vooral hechten aan zorgvuldigheid. Vooral dat laat ste vonden de tegenstemmers (vooral) bij de raad gewaarborgd. Een inspreker uit het publiek had, aan de vergadering vooraf, tegen de nog voor te stellen delegatie gewaarschuwd omdat vermelding van een aantal zaken waarin B W z.i. forse steken hadden laten val len. Aan het woord kwam ook een vertegen woordiger van het Actiecomité Krak te Sommelsdijk. Hij herinnerde aan de zorg die de bewoners van Voorstraat, Krak en West plaat over het uitbUjven van maatregelen om de kruising bij de Voorstraat te beveiügen d.m.v. een 30 km bepaling of het weren van vrachtverkeer. De spreker noemde het gebied 'een zeer zwaar belast' gebied en drong op snelle maatregelen aan^ zoals recent ook was gedaan bij de aanbieding van ca. 160 hand tekeningen. Op zaterdagavond 30 september was op het Havenhoofd te Goedereede de afsluitings avond van het tobbedansen 2000. Nog even een terugblik voor degenen, die in juU niet op het Havenhoofd aanwezig waren: die dag was nogal koud begonnen, maar net tegen het begin van het tobbedansen klaarde het weer Op en werd het een kostelijke dag. Zoals iedere keer met het tobbedansen bruis te het van de activiteiten rond de haven. De helUng was piekfijn in orde, deelnemers waren er genoeg, dus gingen veel teams van de helling om te proberen het eerst bij de bel te komen. De opbrengst van dit evenement was zoals altijd een 'angstvallig bewaard' geheim. Velen waren benieuwd naar het resultaat, zeker de medewerkers van de Eben-Haëzerschool, want het comité had evenals voorgaande jaren besloten, dat de opbrengst van dit evenement voor de basis school op het Havenhoofd zou zijn. Na de ontvangst met een kopje koffie in de school werden alle aanwezigen welkom geheten. Daarna presenteerde de heer G. van Koppen zijn werkelijk professionele video-opnamen van het tobbedansen. De heer D. Pijl, voor zitter van het tobbedanscomité bedankte meewerkende organisaties en gaf aan in zijn toespraak, dat zonder meewerkenden het tobbedansen niet zou kuimen plaatsvinden, vandaar een heutelijk dankwoord! Na afloop van de video-presentatie was dan het ogen blik aangebroken om de einduitslag bekend te maken. De voorzitter van het schoolbe stuur, de heer W. van der Laan, werd uitge nodigd naar voren te komen en daar werd hem een letterlijk en figuurlijk grote cheque aangeboden: de opbrengst van het tobbedan sen 2000 was f 13.000,-. De voorzitter gaf in zijn dankwoord aan dat de school met dit mooie bedrag veel kon doen: 'onlangs is het schoolplein opgeknapt en bij zo'n opknap beurt zijn altijd een aantal zaken, die niet door de overheid worden vergoed. Alle extra werkzaamheden aan het schoolplein (met name de rubberen tegels onder de speeltoe stellen) waren behoorUjk duur. Met dit bedrag komen we een eind in de richting'. Hartelijk dank aan het tobbedanscomité voor hun geweldige gift en grote inzet. De school is er erg büj mee. Vervolgens werd aan alle comitéleden een schrijfmap met het logo van de school aangeboden. De avond werd afge sloten met een gezellige samenzijn in de hal van de school. Een geslaagde avond! In de maand september zijn bij het politiebureau te Sommelsdijk de onderstaande gevonden voor werpen.afgegeven. 01/09/2000-426 regenpak groen, te Sommelsdijk 06/09/2000-843 driewieler, te Middelharnis 13/09/2000-260 kunststof koffer acculader, te Sommelsdijk 13/09/2000-286 GSM groen, te Ouddorp 15/09/2000-459 GSM blauw, te Dirksland 22/09/2000-1028 ketting, te Middelharnis 26/09/2000-244 rugtas met vismolens, te Sommelsdijk 29/09/2000-1167 rugtas met USA- paspoort, te Oude Tonge Ook zijn er diverse sleutels en bankbiljetten afge geven. U kunt de afgegeven goederen bekijken in het bureau te Sommelsdijk tussen 10.00 en 16.00 uur. Gelieve bij navraag het nummer van het goed op te geven. Met 17 andere groepen uit 10 verschillende landen volgt de Groep Goeree- Overflakkee van Amnesty International de ontwikke- Ungen in Zanzibar (semi- automatisch gebied in Tanzania), nu daar op 29 oktober a.s. verkiezingen zullen plaatsvinden. In Zanzibar heerst een ge spannen sfeer met geweld en veel arrestaties. Vijf leden van de oppositiepartij die door die partij waren kandidaat gesteld voor deze verkiezingen, zitten al langere tijd gevangen. Zij zijn daardoor niet in staat zich in persoon 't Was gezellig in de bakkerij van Bleumink aan de Voor straat in Stellendam. Iedereen die wilde, kon een kijkje komen nemen in liet hart van de bakkerij, waar allerlei demonstraties werden gegeven. En daar werd best gebruik van gemaakt. Kennelijk wilden de klanten wel eens weten wat er door hun dagelijkse kost gaat... Wat die dagelijkse kost betreft bakt Bleumink onder andere krakend verse croissants en kerngezonde volkoren kadetten en voor de lekke re trek melken ze romige slagroomgebakjes. Ze willen zich niet op de borst kloppen, maar vinden wel dat brood en banket het lekkerst zijn als ze van de Warme brood- en banketbakker komen! "Logisch", zeggen ze er zelf van, "want echte kwaliteit vind je bij de specialist. En we zijn graag ambachtslieden, met hart voor het vak. We investe ren graag in extra aandacht en tijd voor ons product, en dat proefje! Bij ons gaat alles zo uit de oven de winkel in, dus is het altijd super- vers." Met trots kijken ze op hun ruime assortiment, variërend van tientallen broodsoorten (van tijgerwit tot ultra voedzaam meergra- nenbrood) tot de heerlijkste gebakjes, vlaaien, taarten en bonbons. Elke week wel iets nieuws en ook op verzoek. Want met hun 'dub belrol' van zowel producent als verkoper weten ze direct in te spelen op de wensen van de klant en de trends in de markt. Nieuwe lekker nijen worden uitgeprobeerd en bestaande worden geperfectioneerd. "En daarbij gaat het allemaal om persoonUjke aandacht voor de klant, gepaard met vakkennis, want een ambachtelijke bakker weet precies waar hij het over heeft. Eigenlijk is de bakkerswinkel een unieke spe ciaalzaak!" zeggen de Bleuminkjes, trots op hun vak. U vindt hen in Stellendam aan Voorstraat 9, telefoon (0187) 491479. I I .1L.----r"" V....■\--'''-"~ Op zaterdag 14 oktober 2000 wordt er van uit het Impuls-werk van de IZB - bedoel voor jonge gemeenteleden van 23-39 jaar - een conferentiedag gehouden met als thema (G)een stijl! Veel christenen willen in hun leven laten zien dat ze christen zijn. Maar kun je aan de buitenkant wel het verschil zien met niet-christenen? Meer dan ons lief is, leven christenen vaak als grijze muizen. Hun manier van leven heeft veel weg van die van de mensen om hen heen. Op deze Impuls-dag gaan de deelnemers op zoek naar onze christelijke levensstijl. Heeft die te maken met soberheid, met onderlinge liefde of met weer iets anders? Enleven wij dat leven ook? Ds. R. de Reuver uit Boskoop trek lijnen vanuit de Bijbel. Mevrouw Joan ne Brouwer, verslaggeefster bij 2Vandaag van de EO, tekent het spanningsveld waarin christenen kunnen komen wanneer ze aan dat christen-zijn vorm willen geven in hun leven en werken. De toon van deze Impuls dag wordt gezet met een bijbelstudie. Daar na een half uur enthousiast zingen onder goede begeleiding. Voor kinderen t/m groep 8 van de basisschool is er oppas en zijn er programma's in verschillende groepen. De dag duurt van 10.00 tot 15.30 uur en wordt gehouden in 'Eben Haezer' te Woudenberg. De kosten bedragen 15,- per persoon, echt- paien 5,- en kinderen 5,-. Aanmelden kan bij Bureau IZB, Joh. van Oldenbame- veltlaan 10, 3818 HB Amersfoort, tel.: 033- 4611949 of e-mail: secretariaatizbbu- reau.nl. te melden voor het verkrijgen van de papie ren voor officiële kandidaatsinstelling, zoals de wet eist. Een verzoek om vrijlating op borgtocht werd niet ingewilligd. Een hogere rechtelijk instantie plaatste daar wel vraagte kens bij, maar achtte zich niet bevoegd het vonnis te herroepen.'De 18 Amnesty-groe- pen blijven druk uitoefenen op de autoritei ten in Tanzania en Zanzibar om de politieke gevangenen met spoed hun vrijheid te her geven. Daarnaast dringen zij aan op humaan optreden van de veiUgheidstroepen bij onge regeldheden. En ook op het garanderen door de autoriteiten dat de verkiezingen eerlijk zullen verlopen. De weigering om Europese waarnemers deze verkiezingen te laten vol gen, dient te worden ingetrokken. Voor meer informatie van Amnesty kunt u contact opnemen met de werkgroep, tel.: 485452 (Aimet Tuinenburg), of raadpleeg website www.anmesty.flakkee.net. Kerkstraatje Sommelsdijk Mooier dan ooit en in een nieuw jasje.de schitterende en unieke Goeree en Overflak kee kalender. Hoewel in een nieuwe lay-out, het concept is als vanouds: twaalf prachtige dorpsgezichten van het eiland. Dit jaar is de kalender, evenals twee jaar geleden, omsiert met de mooiste aquarellen uit de nagelaten collectie van wijlen A. K. Vogelaar. Vorig jaar werd gekozen voor een kalender met diverse kunstenaars uit het heden en ver leden. In die kalender kregen de bekendste Flakkeese kunstenaars een plek, waarbij de Op donderdagavond 19 oktober a.s. zal er in het verenigingsgebouw 'De Rank' van de Herv. Kerk te Klaaswaal een mannenavond worden gehouden. Het thema is: 'Man, waar kies je voor'. Over het geloof, werk, kerk, gezin enz. in het dagelijks leven zullen we deze avond stil staan onder leiding van dhr. D. Langhenkel. De avond begint om 20.00 uur en duurt tot 22.15 uur. Alle mannen zijn harteüjk welkom. De deuren zijn open vanaf 19.45 uur. diversiteit van de kunstenaars belangrijker was dan de kwaliteit van de kunst. Bij de kalender voor 2001 is echter gekozen voor één kunstenaar met aquarellen van topkwali teit. De twaalf winter- en zomerlandschap- pen van diverse Flakkeese dorpen zullen bij dragen aan veel kijkgenot! Zoals u gewend bent is er ook aan deze kalender een goed, Flakkees doel verbon den. Een doel dat de afgelopen twee jaar ook als meest belangrijke uit de bus kwam: Roparun hospice Calando te Dirksland. Twee maal kon reeds een pjrachtig bedrag overhandigd worden, we rekenen ook dit jaar op een aanzienlijke bijdrage. Van elke kalender gaat een rijksdaalder naar het huis voor patiënten die zich in hun laat ste levensfase bevinden. De kalender zal zaterdag a.s. huis-aan-huis worden aangeboden. De prijs bedraagt opnieuw slechts 15,95. U kunt de kalender bestellen (zolang de voorraad strekt) op telefoonnummer (0187) 483071 of (0187) 483465. TIP: De kalender is niet alleen mooi en han dig voor uzelf, maar ook een uiterst geschikt cadeau! Na zijn rondgang, ging hij het huis weer in. Ook het huis was van bin nen geheel modem ingericht. Prachtige kamers met dure meubelen. Jammer, dat Lena zo graag in de keuken zat. Ze moest meer mevrouw zijn, wilde Rens. In de badkamer ging hij zich wassen en scheren, trok schoon ondergoed aan, kleedde zich verder met zorg en voelde zich een ander mens. Hoeveel mensen woonden in hem? Hij was de los bandige boer met de overstelpende levenskracht in z'n gezonde body, ook de verliefde man, met de teerste gevoelens voor zijn mooie vrouw, en: de grote kameraad van de kleine Rens. Maar hij was ook de bezitter van Het Paradijs en als de toestanden in het boerenland zo bleven, dan zou hij zijn vader eens opvolgen in diens functies: dijkgraaf, penningmeester van de polder, wethouder en... Daar glimlachte hij om: Kerkvoogd! Waarschijnlijk President- Kerkvoog4. Dat scheen tegenwoordig vaders liefste bezigheid. En de jonge Rens: Wat gaf hij om de kerk? Hij liep er Uever driemaal omheen, dan één keer er in. Hij ging nog, iedere zondag, om vader. Maar waarom ging vader? Was er ooit iets aan de ouwe Rens te mer ken geweest van godsdienst? Een boer was hij geweest. Een gewel dige boer, een heerser met een machtige arm en een vaste wil. Na de koffie reed Rens op z'n nieuwe Fongers naar het dorp. Het was nog steeds zonnig weer en het land lag gedrenkt in het vreemde nevel- Ucht als een wazig schoon schilderij. Teneinde de lange akkers en weiden, de dijken met de bomen, blauwig verwaasd in het herfstUcht. Daar tussen de daken: steenrood, blauwig verwaasd in het herfstlicht. Daar tussen de daken: steenrood die van de enkele nieuwe huizen en onbestemd-oud die van de grote schuurdaken der oude hoeven. Op de Moerdijk, met aan weerszijden de kruin, tegen het talud twee rijen oude iepen, kreeg hij het gezicht op Het Paradijs; zag hij ook de grote boom, de reus onder de bomen en meteen waren zijn gedachten bij de nieuwe dominee van het ïClein-Kerkje. Lena moest dan gezegd hebben: "Hij is nog groter dan de boer". Hoe kwam kleine Reins er anders aan? Zowat een jaar geleden had hij op een zaterdagmiddag die twee kereltjes zien staan wachten op de omnibus. In De Gouden Leeuw hadden ze gespot: "Morgen komt er bie de knikkers een domenie, die ze willen beroepen. Kiek de vrome Piet eens loensen!" Later had hij het gehoord van die grote, zwarte kerel met een baard. Die van de Grote Kerk hadden zich slap gelachen om het figuur, dat 'de knikkers' sloegen met hun nieuwe dominee. Wat kon dat zijn, zo'n moderne kerel! Gek, dat hij nu hiermee bezig was. Wat kon hem heel het Klein-Kerkje en die dominee schelen. Vlug reed hij voort. Hier en daar zwaaide hij naar de lui op een hoe ve en naar hen in hun rijtuigjes, als hij hen voorbij reed. Alle boeren gingen naar de Beurs. De jonge boeren hadden meestal een vader in het dorp wonen, hetzij in een der deftige dorpshuizen of in de Boerenhemel.Vader woonde er nu al een heel tijdje. Die was vroeg begonnen aan het rentenieren en genoot er van. De meesten bleven lang aan het werk uit vrees voor hetgeen de ervaring leerde: als zo'n boerenmens ophoudt met werken, dan is het gauw gedaan. Talloos waren de voorbeelden, dat een mens heel z'n leven in bla kende gezondheid werkte en zwoegde. Als ze in hun renteniershuisje kyvamen kregen ze nog enkele jaren om te kraken en te sukkelen in de Boerenhemel, maar die werd een smal voorportaal van de grote heer- Ujkheid en al gauw kwam de koets met haar somber zilver en zwart om zo'n kromreumatisch mensje weg te brengen naar de andere zij de van het dorp, waar het Nieuwe Kerkhof was. Rens, de jonge boer, liep achter om Mon Désir heen. In de keuken zong Nan. "Ha, die Rens", groette ze hem. "Come in!" Hij zag haar boven zich staan, in de open deur, moest de vier treden nog op. Wat een prachtig-vlot kind werd die Nan. Snel flitsten zijn gedachten: Lena was minstens even mooi. Mooier. Maar die bleef een boere vrouw, zelfs in de duurste kleren. "Hallo! oegaet het?" "Prima! Je bin vroeg! Net de koffie klaer!" Voor ze samen de huiskamer in zouden gaan, fluisterde ze geheim zinnig: "Pas op! Ruzie!" Verbaasd keek Rens, begreep zo gauw niet, wat het kon zijn. Maar toen hij in de kamer meneertje Vaandrager zag zitten, was het hem duidehjk: kerkelijke verwikkelingen! Hij groette vader, die altijd met welgevallen naar zijn zoon keek. Vaandrager stond vormelijk op, stak zijn hand uit en neeg voor de boer. "Je mot morgen meneer Vaandrager naer Pofliet rieë mit de koese". Vaandrager grijnsde: "Uw vader bewijst me te veel eer!" "Onzin!" Ouwe Rens sprak verontwaardigd. Zijn zoon keek vragend en zei op het laatst: "Ik docht, dat meneer morgen bie ons preekte". "Nee!" Kort Rens stem. "Van Veen is weer beter. Die preekt zelf. De stumper!" Het bleef stil. Vaandrager zuchtte. Jonge Rens wist van de steeds aanhoudende ruzie met de dominee, die er ziek van werd. Was die nu weer zover beter, dat hij op de stoel kon? Dan begon het gedoe weer. Tijdens Van Veens ziekte was het rustig geweest. Nan kwam met de koffie. Ze knipoogde tegen Rens. Hij zat er mooi tussen! Rustig vulde ze de kopjes, en bleef, omdat haar broer er was, ook maar bij het gezelschap zitten. De mannen hielden het kopje in de hand. De oude Rens slurpte. Met wie had hij wat te maken? Soms stootte Nan zich aan vaders ongemanierdheid. Nu kon het haar niet schelen, nu Vaandrager het maar was. Ze keek hem eens aan, ergerde zich aan z'n blozend rond gezicht, met de vette onderkin en de kleine kraaloogjes. Het dunne zwarte haar stond als een korenveld otnhoog. Ze had dat eens zo tegen Rens gezegd. Die had gelachen: "Mar dan een slecht gewas. Ier en daer een halm!" Misschien dachten ze daar beiden aan, toen ze mekaar aankeken. Want Nan schoot in de lach. Rens keek gemaakt ernstig. Vaders ogen bestraften Nan. "Dat met die dominie van de Kleine Kerk is anders wat", begon Vaandrager. Hij had z'n kopje leeggedronken en zette het op tafel, stompte de as van z'n sigaar en streek een lucifer aan. Tussen de haal tjes in, om de sigaar te laten branden, zei hij: "Leutig!" Z'n kraaloog jes glinsterden. Niemand vroeg: Wat dan? Toch ging hij verder. "Vroeger droeg hij een grote baard, een grijs pak en een slappe hoed". Nu luisterde Nan geïnteresseerd. Ze knikte zelfs. Vaandrager merkte dat en gretig naar contact vroeg hij: "Hebt u dat ook gehoord?" "Nee, dat niet. Maar ik heb hem toen gezien. Een mooie man.Haar stem rees in bewondering. Vader fronste z'n wenkbrauwen. Nan ging voort: "groot, breed en met een koolzwarte baard. Ja, dat heb ik gezien, toen hij hier eens op een zaterdagmiddag met de bus mee kwam. Ik heb van Tholen af naar hem zitten kijken. En is dat nu dezelfde als dominee De Wit?" Vaandrager schamperde een onderdrukt geluid in z'n keel, dat op een lach leek: "Ja, dat is dominee De Wit. Hij heeft z'n baard afgescho ren, en een zwarte domineesjas aangetrokken en 's zondags loopt hij met een hoge hoed. En dat alles om hier in Vorma te kunnen komen. Daar zit wat achter!" Nan en Rens keken elkaar aan. Vader knikte instemmend. Rens erger de dat geleuter, hij stak een sigaret op en zei, expres-ongegeneerd: (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5