Jubileumconcert 'Ons Koof in nieuw uniform 'Betere en eenduidige begeleiding onmisbaar voor goede borstvoeding' Ria Bevelander start rijschool in Dirksland GEZOND WEL De R is in de maand; dat beteicent RSV-tijd EHjynDcti-niEuws De kosten van Internet Mailen met Internet Online bieden op reizen naar vele bestemmingen M M M H H N H M H H H H H H H N H H H N N N H H H M N H H H N H N N N M H N N H M H H N M N N H N N N H M N H N N H N M H M N H N H Mini-symposium in ziekenhuis Dirksland wijst uit: „Eilanden-nieuws" PAGINA 4 DINSDAG 10 OKTOBER 2000 Afgelopen zaterdag vond in een 'uitverkochte' Herv. Kerk van Som- melsdijk het jubileumconcert plaats van het mannenkoor 'Ons Koor', met als speciale gast het Utrechts Byzantijns Koor. Deze avond pre senteerde het mannenkoor zich in haar nieuwe uniform, aangeschaft uit de baten van het oud papier ophalen. Een donkerblauwe outfit wat het koor een strakke en mooie uitstraling geeft. Voorzitter Jaap Mac- kloet sprak in z'n openingswoord dat het mannenkoor iedere vijfjaar iets bijzonders organiseert en dat het ook dit jaar weer is gelukt om een bijzonder concert neer te zetten. In de eerste plaats met het Utrechts Byzantijns Koor als gast en in de tweede plaats met de uit voering van een bijzonder werk t.g.v. het jubileum ingestudeerd door 'Ons Koor'. Het publiek heeft deze avond genoten van velerlei muziek. 'Ons Koor' begon met een vijftal werken uit haar repertoire, a capella of met orgel en soliste. Daarna bracht het Utrechts Byzan tijns Koor een selectie van liturgische liederen in de Slavische taal. Een koor met krachtige stemmen bracht mooie en afwisselende lie deren. Na een orgelsolo van Andries Stam was het tweede optreden van de Byzantijnen met volksliederen in de Oekraïense taal. Het koor werd beloond met een staande ovatie van het publiek. Hierna volgde het hoofdmenu van 'Ons Koor': 'Festgesang an die Kunstier' met kleinkoor, blaasensemble van Sempre Crescendo en orgel. Een prachtig werk wat met volle overgave van alle medewerkenden werd vertolkt. Een mooie onderlinge balans leidde tot een schitterende uit voering van dit werk. De voorzitter stelde in z'n dankwoord dat het publiek zichtbaar en hoorbaar heeft genoten van deze uitvoering en dat het mannenkoor ook in de toekomst van zich blijft laten horen. Nadat iedereen in de bloemetjes was gezet gingen publiek en mede werkenden voldaan naar huis. Met als doel om op Goeree-Overflakkee tot betere borstvoedingsresulta ten te komen werd vorige week woensdagavond in het restaurant van het Van Weel-Bethesdaziekenhuis in Dirksland een mini-symposium gehou den over het thema 'Begeleiding bij borstvoeding: ons een zorg?' Het symposium werd georganiseerd door de werkgroep 'Borstvoedingover- leg Goeree-Overflakkee' (B.O.G.O.), waarin diverse disciplines van de gezondheidszorg participeren. Tijdens het symposium werden ook de lezingen vanuit de diverse geledingen van de gezondheidszorg gegeven. Werkgroep B.O.G.O. Werkgroep B.O.G.O. ontstond door de noodzaak om vanuit de verschillende zorg- werkgebieden meer op één lijn te komen als het gaat om begeleiding van moeders die borstvoeding (kunnen) geven. Aan goede en eensluidende begeleiding hierin blijkt het in de praktijk nogal eens te schorten, en dat blijkt funest te zijn voor het (langer blijven) geven van borstvoeding. En juist dat blijkt letterlijk van levensbelang voor onze kleine hummeltjes. Als eerste aanzet tot verbete ring werd het symposium gehouden. Met zo'n 125 deelnemers vanuit de verschillende zorggebieden werd de avond goed bezocht. Symposium als startschot Als start van de avond gaf de secretaris van de werkgroep, Caila van Gils, een duidelijke omschrijving van waar het om gaat: "een groot transmuraal zorgproject starten, waar bij vóór, tijdens en na de bevalling door alle betrokken disciplines op een zelfde manier begeleiding wordt geboden aan voedende moeders. Daardoor zal in de praktijk méér en langer borstvoeding worden gegeven." Voor wat betreft de mate waarin borstvoe ding wordt gegeven neemt ons land ten opzichte van de rest van Europa een bedroe vende positie in. Bij gebrek aan goede hulp en voorlichting wordt er hier al heel snel met borstvoeding gestopt. Eén van de vuistregels van de Wereld Gezondheids Organisatie is ook dat alle zwangere vrouwen zullen wor den voorgelicht over de voordelen en de praktijk van borstvoeding. Onvoldoende en weinig eenduidige begeleiding Ook eerstelijns huisarts G.J. Dogterom te Sommelsdijk, voorzitter van de symposium avond, benadrukte het belang van het geven van borstvoeding en stelde de voordelen tegenover de - veelal vermeende - nadelen. "Niet alleen heeft borstvoeding een optima le samenstelling, maar ze bevordert ook de gezondheid van de baby (o.a. minder kans op longinfectie) en van de moeder (minder kans op borstkanker en botontkalking). Bovendien is ze kostenbesparend. Als 'nadelen' werden o.a. gelanceerd: medica tie/ziekenhuisopname van de moeder, een werkende moeder, de onmogelijkheid voor vaders om hun baby te voeden, e.d. Met problemen rond borstvoeding houden zich maar weinig mensen bezig. Ook bestaan er verschillen in begeleiding en voorlichting zoals die bijvoorbeeld in het ziekenhuis wordt gegeven en die van huis artsen eerstelijn of kraamverzorgenden. Daardoor zullen problemen alleen maar standhouden of toenemen. Hij schetste de bij begeleiding en voorlichting betrokkenen partijen en pleitte ervoor om al vóór zwan gerschap een positieve houding over borst voeding uit te stralen en ook tijdens zwan gerschap regelmatig positief voor te lichten. Na de bevalling is het van allergrootst belang om het eerste uur al de baby 'aan te leggen'. Een belangrijke oorzaak waarom dikwijls borstvoeding niet lukken wil is spruw, een infectie van gist bij moeder en kind. Zowel moeder als kind moeten in dat geval behandeld worden. Te weinig wordt bij problemen met borstvoeding erbij stilge staan dat het om spruw kan gaan. Ook vanuit 'de kraam' Namens de Reformatoiische Stichting Thuiszorg (RST) gaf mevrouw W. Timmer man-Verwoerd aan hoe deze - landelijk erkende - thuiszorgorganisatie vorm geeft aan begeleiding en voorlichting over het geven van borstvoeding. Met de Bijbel als leidraad ziet de stichting borstvoeding posi tief, als schepping van God om aansluitend op voeding via de navelstreng vóór de geboorte, ook na geboorte de voeding via moeder te doen verlopen. Daarop gericht heeft de RST een aantal jaren geleden een zorgplan opgesteld, het 'pro-boRSTvoeding zorgplan, vanwaaruit op éénduidige wijze gewerkt wordt aan de begeleiding van (a.s.) moeders. "Artsen, niet eerst hechten na een bevalling, maar de baby aanleggen in dat eerste uur!", riep ze op. Én tenslotte: er dient op aanvraag gevoed te worden, niet 'op tijd'. Op Goeree-Overflakkee Hoe het met de cijfers gesteld is over de mate waarin op Goeree-Overflakkee borst voeding wordt gegeven, deed dr. J.A.M. Merkx uit de doeken. Merkx is sociaal- geneeskundige en stafmanager bij de Zorg en Welzijn Groep. Uit onderzoeken die de Zorg en Welzijn groep jaarlijks doet naar de mate waarin op de Zuid-Hollandse eilanden borstvoeding wordt gegeven springt Oud- Beijerland er uit met de 'beste' cijfers en Spijkenisse met de 'slechtste'. Als verband tussen die woonplaatsen en de borstvoe- dingscijfers ligt een mogelijke relatie tussen het hogere opleidingsniveau van de ouders in Oud-Beijerland. Toch zijn het laatste jaar ook in Spijkenisse de cijfers omhoog gegaan. Wat daaraan ten grondslag ligt is nog niet duidelijk. In ieder geval liggen de borstvoedingscores op Goeree-Overflakkee vrij dicht tegen die van Oud-Beijerland aan! In vergelijking met de rest van Nederland ontvangen op de Zuid-Hollandse eilanden meer zuigelingen borstvoeding. Maar het gegeven dat in deze regio ongeveer de helft van de moeders start, maar vroegtijdig (bin nen drie maanden) weer stopt met borstvoe ding, maakt duidelijk dat voorlichting en begeleiding hierover voor verbetering vat baar zijn. Voeden op aanvraag leidt tot voeden 'op tijd' Het grote belang van het aanleggen van de baby in het eerste uur na de geboorte werd nog eens extra belicht door lactatiekundige mevrouw G.W.J. Berghuijs-Krijger. Zij ging in op de problemen die er kunnen zijn met het op gang komen van borstvoeding, met name op het voorkómen van die problemen. Vroeger was men niet bekend met het belang van de zuigreflexen van de baby tijdens zijn eerste levensuur. Ook werd er niet gelet op de signalen waarmee de baby aangeeft dat hij drinken wil. Men was van mening dat 'op tijd' gevoed moest worden in plaats van op aanvraag. En daarin ligt de oorzaak van veel voorkomende problemen rond borstvoeding en van de lage cijfers hierover. Inmiddels zijn de inzichten verbeterd. Het hormoon prolactine is van belang voor het op gang helpen van borstvoeding. Het prol- actineniveau is na de bevalling zeer hoog, maar is na 5 dagen alweer met de ongeveer de helft gedaald. Wil borstvoeding dus goed op gang kunnen komen, dan moet dat binnen vijf dagen na de bevaüing gebeuren. Door de baby tijdens het eerste uur aan te leggen wordt gebruik gemaakt van het hoge prolac- tineniveau en wordt een optimale start gege ven aan het opgang laten komen van borst voeding. Door moeder en baby vervolgens zo dicht mogelijk in elkaars nabijheid te laten kan moeder letten op de signalen van de baby waarmee hij aangeeft dat hij drinken wil, zoals meer beweeglijkheid of smakken met de mond. Door het laten drinken op vraag zal de borstvoeding snel op gang komen. In 't begin zal de baby geen grote hoeveelheden tot zich nemen, later wel. Door die groter wordende hoeveelheden 'komt' de baby minder vaak en zullen de pauzes tussen de voedingen vanzelf zo'n 2,5 a 3 uur gaan bedragen. Met andere woorden: door in 't begin op aanvraag te voeden bereik je dat het kind 'op tijd' gaat drinken! Zelfs wijst de praktijk uit dat veel babies op deze wijze al na twee dagen na de geboorte boven het geboortegewicht uitkomen. Een behoorlijk verlies aan geboortegewicht is dan ook een teken dat er iets mis is met het geven van borstvoeding. Een ander belang van vroeg aanleggen is dat de baby dan zo snel mogelijk de eerste borstvoeding, colos trum, tot zich neemt. Dat geeft een laxeren de werking waardoor de darmpjes van de baby worden gereinigd en de afvalstoffen van de gal beter kunnen worden afgevoerd. Daardoor zal de baby ook minder snel geel worden en beter bestand raken tegen infec ties. Daarnaast is er voor de moeder het voordeel dat ze beduidend minder last van stuwing zal hebben. Mocht dat echter toch voorkomen zal één keer geheel leeg kolven een afdoende remedie zijn. Als ondanks alles toch geen borstvoeding op gang wil komen moet er niet worden afge wacht. Tussen de 12 en 24 uur na de beval ling moet een goede electrische kolf worden ingezet, de baby moet worden gevoed door cupfeeding of, nog liever, door vingervoe ding. Bij dit laatste wordt t.b.v. het zuigre flex van de baby een (flinke) volwassen vin ger op de tong en tegen de ribbelrand het verhemelte van de baby gehouden en wordt met kleine hoeveelheden de voeding met een spuitje in diens rnond gespoten. Verder moet de moeder blijven oefenen om de borstvoe ding op gang te brengen. Dat kan nu zonder stress, want de baby krijgt z'n voeding nu toch binnen. Mevrouw Berghuis raadde ook aan om bij het geven van borstvoeding niet de ene keer links en de andere keer rechts te laten drin ken, maar beide kanten per voeding. Ook ontraadde ze het gebruik van tepelhoedjes. Vanwege zijn grote waarde voor de gezond heid van jonge kinderen en de bescherming die borstvoeding biedt tegen verschillende aandoeningen op latere leeftijd, dient het geven van borstvoeding te worden beschermd, bevorderd en ondersteund! Onder alle omstandigheden Tenslotte gaf kinderarts mevrouw dr. A.M, Oudesluys-Murphy aan dat borstvoeding eigenlijk onder alle omstandigheden, ook bijzondere, gegeven kan worden. Of het te vroeg geboren babies betreft of babies met een te laag geboortegewicht, of het meerlin gen betreft of babies zijn met een hazelip, allergieën heeft of aangeboren afwijkingen, of moeder nu medicijnen gebmikt of opnieuw zwanger is, het maakt allemaal niet uit. De behoefte aan en het belang van borst voeding staat min of meer boven de omstan digheden. Ook boven medicijngebruik door moeder. De geringe hoeveelheden medicatie die dan eventueel in de borstvoeding terecht zou kunnen komen weegt niet op tegen de waar de en het belang van borstvoeding. Alleen wordt terughoudendheid betracht als medi catie radio-actieve stoffen of citostatica betreft, of als moeder een hiv-infectie heeft. Betere inzichten leiden met betrekking tot borstvoeding tot een andere praktijk. Borst voeding is veruit te verkiezen boven flessen- voeding. Hieraan moet positief worden bij gedragen waarbij goede, eenduidige voor lichting en begeleiding onmisbaar is. Daaraan moet vanuit de diverse zorgwerkge- bieden integraal worden gewerkt! Op jl. 7 oktober startte iBazar.nl met de ReisBazar. Op dit nieuwe onder deel bieden verschillende reisbureaus wekelijks een tiental reizen aan. In samenwerking met een aantal vooraan staande reisbureaus worden elke week, van zaterdagochtend tot vrijdagmiddag twaalf uur, nieuwe reizen aangeboden. De startprijs is bijzonder laag en er is geen minimum ver koopprijs. Hierdoor verplichten de reisbu reaus zich om de reis aan de hoogste bieder te verkopen, al is de marktprijs niet bereikt. De ReisBazar biedt grote variëteit aan rei zen: van Isla Margarita en Brazilië tot een week in een vakantiehuisje in de Ardennen. Daarnaast kan men bieden op stedentrips, vliegtickets, cruises en actieve vakanties. De aanbieding geldt voor 1 persoon, maar de winnaar van de veiling kan een tweede per soon onder dezelfde voorwaarden meene men. iBazar ziet dit nieuwe onderdeel als een uit breiding van de site. De leden van iBazar.nl kunnen niet alleen objecten kopen of verko pen, ze kunnen nu ook op hun favoriete vakantiebestermning bieden. iBazar.nl is momenteel de grootste veilingsi te voor particulieren in Nederland met meer dan 170.000 leden die gezamenlijk 50.000 objecten aanbieden. De leden kunnen op de site objecten bij opbod verkopen of kopen. Maandelijks bekijken de bezoekers ruim 20 miljoen pagina's op de site. Volgens een onderzoek van Interview/NSS van juli 2000 staat iBazar op de 13e plaats van de meest bezochte sites van Nederland. Voor meer informatie over iBazar kunt u kijken op: www.ibazar.nl. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! Drukkerij Gebr. De Waal SOMMELSDIJK Tel. (0187) 471020 Natuurlijk heeft u de (lokale) telefoonkos ten. Maar bovendien wil de Service Provider ook graag een maandelijks bedrag ontvan gen. De juiste keuze van provider kan u tien tallen guldens per maand besparen! Er zijn in principe twee verschillende tarief soorten. Een vast bedrag 20,-) per maand voor bij voorbeeld 6 uur Internet toegang. Voor ieder uur méér betaalt men dan bijvoorbeeld 4,- Een andere tariefstelling is een vast bedrag per maand, bijvoorbeeld 45,- en ongelimi teerde toegang tot het net. De vraag is dan natuurlijk hoeveel uur men in de maand van Internet gebruik zal maken. Uit onderzoeken is gebleken dat de gemiddelde Internetter 25 uur per maand achter zijn PC doorbrengt ter wijl hij verbonden is met Internet. Natuurlijk heb je al uitgerekend dat het al snel de moei te waard is om te kiezen voor een vast bedrag per maand en ongelimiteerde toe gang. Natuurlijk zijn er meer zaken waar je op moet letten bij de keuze van de service provider. Bij je keuze is het ook heel erg belangrijk dat je de kosten goed vergelijkt. Uit onderzoe ken is bekend dat velen de telefoonkosten onderschatten en er soms zelfs helemaal geen rekening mee houden. Toch is dat nog al belangrijk, want deze zijn vrijwel altijd hoger dan de kosten van de service provider! Als je in staat bent om op de telefoonkosten te besparen, omdat het via de kabel gaat, dan ben je meestal nog voordeliger uit! Internet toegang via de kabel kost ca. 45,- maand voor het Demos systeem en 90,- voor het zeer snelle systeem via kabelmodems. telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! Een van de populairste toepassingen van Internet is het mailen. Voor lokaal telefoon tarief een brief verzenden met een snelheid die ongekend hoog is. In seconden en als het erg druk is, in minuten, is uw mail op elke plaats waar dan ook ter wereld. Als u een aansluiting bij een Service Provider (ook hier komen we nog op terug) heeft, kunt u mail verzenden en mail ontvangen. U kiest - in principe - uw naam zelf, hetgeen voor pre sident Clinton leidt tot clinton@whitehou- se.gov. als je Jan heet wordt het ingewikkel der en jan09@provider.nl is geen uitzonde ring. Maar met de naam Jansen of Bakker ben je wat dat betreft ook niet de enige! Er zijn diverse mailprogramma's en de browsers Netscape en Microsoft Internet Explorer hebben een ingebouwde mailmo- gelijkheid, die voor velen wel alles zal doen waaraan behoefte is. Bekende speciale mail programma's zijn Eudora en Pegasus en het is een kwestie van smaak welk programma u wilt gebruiken. U kunt naar iedereen die een mailadies heeft mailen. Natuurlijk kunt u op een brief antwoorden en een brief doorstu ren. Kortom wat 'in het echt' kan, kan ook elektronisch. Met een brief kunt u een geluidscassette, videotape of foto meestu ren. Dat kan dus ook met mail, maar dan moet het wel elektronisch, digitaal dus, zijn! Al in 1994 is Ria Bevelander met haar gezin uit Vlaardingen naar Dirksland verhuisd, en onlangs is ze daar gestart met een naar zichzelf genoemde auto rijschool: Autorijschool Ria Bevelan der. Verkeer en autorijlessen hebben haar altijd al geboeid en uiteindelijk is het ervan gekomen dat ze daarin ver der ging. Sinds kort beschikt ze over een vlotte leswagen, een Seat Toledo, en haar eerste klanten hebben zich al aangemeld. "Vanaf het moment dat ik zelf rijlessen nam kreeg ik het idee dat werk ook wel te willen doen", vertelt de 33-jarige nieuwe rijschool houdster. Praktisch gezien kon dat toen niet, want ze zat nog in de kleine kindertjes. In 1991 is Ria's man in Dirksland komen wer ken, waarna enkele jaren later verhuizing naar Dirksland volgde. Toen het jongste kind hele dagen naar school ging wilde Ria gaan werken, maar ze besloot eerst de instructeursopleiding te gaan volgen. Dat deed ze in Rotterdam en eind juni dit jaar rondde ze die af, met als doel een eigen auto rijschool. "Dat zelfstandige zit gewoon in m'n bloed", licht Ria toe. Ze gaat zowel praktijk- als theorielessen geven en streeft er daarbij naar om op een enthousiaste manier en vanuit een eigen betrokkenheid bij haar klanten deze zelfstandig en veilig deel te leren nemen aan het verkeer. Dat is ook haar motto, waarover ze ons iets vertelt. "Mijn leerlingen krijgen rijles zonder dat er meerijders op de achterbank 2;itten. De volle lestijd wordt dus alleen aan die ene leerling besteed; koffie drinken of benzine tanken gebeuren óók niet hun tijd. Maar mocht een leeriing er behoefte aan hebben om eens te zien hoe andere leerlingen bepaalde hande lingen verrichten, dan kan dat in overleg geregeld worden. Aan het begin van de prak tijkopleiding krijgen de leerlingen een per soonlijk rijlesrapprt en een praktijkbegelei dingsboek uitgereikt. Het rijlesrapporl geeft een overzicht van alle 10 examenonderdelen met de vaardigheden die je per onderdeel moet beheersen. Aan het einde van iedere rijles worden in het rapport de vorderingen ingevuld en wordt het onderdeel voor de vol gende les besproken. Aan de hand van het praktijkbegeleidingsboek kunnen de leerlin gen zich thuis voorbereiden op het volgende onderdeel; daardoor leren ze beter en snel ler." Leerlingen kunnen ook een theorie-oplei ding volgen en voor rijbewijsbezitters is er een opfriscursus mogelijk, zowel voor de theorie als voor de praktijk. Het kan voorko men dat iemand al een tijd niet meer heeft gereden, of bang is om in grote steden te rij den. Speciale aandacht wil ze geven aan gespannen of nerveuze mensen, bijvoor beeld door het geven van extra uitleg of het zoeken naar voor hen geschikte lesplekken. Als het nodig is wordt het lesprogramma zelfs voor hen aangepast. Een soort maat werk dus. Daarnaast hecht ze veel waarde aan het volgen van een anti-slip cursus. Die wil ze voor rijbewijsbezitters in groepsver band gaan organiseren, dan kunnen ook de kosten lager blijven. "Tenslotte is ook de lesauto een belangrijk onderdeel van de rijopleiding", vertelt Ria. "Je kiest een auto die bij je past, waarin je jezelf thuisvoelt en die een heerlijke auto is om tijdens de rijopleiding in te rijden." Dat is voor Autorijschool Ria Bevelander een zilvergrijze Seat Toledo geworden. "Die rijdt heerlijk en is zowel sportief als chique." Daarnaast wilde Ria geen auto waarmee een andere rijschool ook rijdt. "Zowel met de auto als met de manier van lesgeven wil ik onderscheidend zijn." Onder de slogan 'Autorijschool Ria Beve lander, de juiste richting voor een geslaagde rijopleiding' zullen we haar nog dikwijls tegenkomen. U kunt de rijschool bereiken via telefoon nummer (0187) 603944, het adres luidt:: Gerbera 21, 3247 DR Dirksland. Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden H Jonge baby 's zijn het meest Jcwetsbaar voor RSV-virus De kleine Michelle, amper 4 maanden oud, werd vorig jaar december heel erg ziek. Het begon allemaal met een verkoudheid, op zich niets alarmerends. Maar nadat na een paar dagen de koorts gezakt was, kreeg ze last van benauwdheid en een snelle piepende ademhaling. Een flesje leeg drinken lukte ook al niet meer. Michelle moest worden opgenomen in het ziekenhuis. Michelle had RSV. Het verhaal over Michelle zal veel jonge ouders bekend voorkomen. Elk jaar als de R weer in de maand is, en met name gedurende de maanden novem ber tot en met februari is er namelijk een RSV-epidemie. RSV is de afkort ing van Respiratoir Syncytiaal Virus. Dit virus is de belangrijkste veroorza ker van ernstige infecties van de diepere luchtwegen bij kinderen jonger dan 1 jaar. Hoewel men de laat ste jaren hoort over dit virus is het toch al heel lang bekend. Als in 1956 werd het geïsoleerd en beschreven. Besmettelijk Waarom er elk jaar een epidemie is, is nog niet bekend. Misschien heeft het er mee te maken dat mensen 's winters dichter op elkaar zitten binnenshuis. RSV komt zo veel voor en heeft tijdens de jaar lijkse epidemie zo'n grote verspreiding dat ieder kind er wel mee in aanraking komt. Een baby van een paar maanden die voor het eerst een RSV-infectie krijgt, kan daar erg ziek van worden. Als hij of zij een jaartje ouder is en weer een infec tie krijgt zijn de verschijnselen al een stuk minder erg. Grote kinderen en volwassenen zullen er alleen nog verkouden van worden of het gevoel krijgen van een griep. De belan grijkste manieren waarop het virus overgebracht wordt is via de handen. Als een ouder verkouden is en omgaat met een baby is het dus zeer belangrijk om vaak de handen te wassen. Ook kan het vinis overgebracht worden door 'aan- hoesten' Jong het ergst Jonge baby's, en vooral ook baby's die te vroeg geboren werden en die beademd zijn geweest, lopen dus het risico ernstig ziek te worden van een RSV-infectie. Ook kinderen met een aangeboren hartafwijking of kinderen bij wie in de omgeving gerookt wordt hebben een ver hoogde kans om ernstig ziek te worden. Het ziektebeeld van de kleine Michelle is typerend voor een RSV-infectie. Als jonge baby's daarnaast niet goed doorademen wordt de situatie alarmerend en is opname in het een ziekenhuis een noodzaak. Omdat er tot nu toe nog geen effectief middel gevonden is tegen een RSV-infectie bestaat de behandeling voornamelijk uit een goede bewaking en ondersteunende maatregelen. Bij hele jonge baby's wordt de hartactie, de ademhaling en de zuurstofverzorging van het bloed continue bewaakt. Zodra de baby niet goed doorademt kunnen maa tregelen worden genomen. Er kan zuurstof worden gegeven en als de baby niet goed kan drinken kan op een andere manier worden gezorgd dat hij op zij vol doende voeding krijgt. In heel ernstige gevallen moet soms worden overgegaan tot beademing. In feite komt het erop neer dat de infectie vanzelf moet over gaan. In het ziekenhuis worden de kinderen zo goed mogelijk ondersteund, zodat eventuele complicaties voorkomen kunnen worden. Verbetering van de situ atie van de kinderen vindt geleidelijk plaats. Het hoesten kan echter weken aanhouden. Sommige kinderen houden nog langdurig last van periodes van piepende ademhaling, wat erg op astma kan lijken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 4