Fori BOUWMARKT Een vol klus- krakers FiltertechnJeken voor internet: afdoende? Nelis Groenprojecten: een kei in sierbestrating/ IIAItliei-itlEUWS 'De Christen vrouw' oictober PRIJSWINNAARS De Bouwmarkt waar je op kunt bouwen Ophalen oud papier in Ouddorp afd. Dirksland Demonstraties: DeWalt Vrta Parket Repair Vision Hesdo SL AANBIEDINGEN De formule ^Droomtuin* fotopuzzeltocht Goedereede Reumapatiëntenvereniging Goeree-Overflakkee PAGINA 21 VRIJDAG 6 OKTOBER 2000, Een verbouwing, of een klusle...^ D.V. zaterdag 7 oktober komen wij van de Kon. Beatrix school weer langs. Zet Uw oud papier (dus geen karton a.u.b.) goed zichtbaar en goed gebundeld aan de straat. Vriendelijk verzoek hierbij is, met het oog op de vrijwilligertjes die helpen bij het ophalen, de pakket ten niet zwaarder te maken dan ten hoogste tien kilogram. U wordt ver zocht Uw papier uiterlijk 8.30 uur droog gereed te hebben staan. De opbrengst van de maand september was bij het ter perse gaan van dit num mer nog niet bekend. School met de Bijbel Kon. Beatrix, Ouddorp Op D.V. 11 oktober gaan we geza menlijk naar Middelhamis. Het onderwerp deze avond is 'Werken of Kerken'? Er zal een spreker van de R.M.U. komen. We willen graag de bustijderi doorgeven: Melissant: 18.45 uur, plein 18.50 uur, Bakker van Harberden Dirksland: 19.00 uur, Vroonlande 19.05 uur. Schakel 19.10, Gel dershof We hopen dat we deze avond allen aanwezig mogen zijn. KINDERVERAAAAK Springkussen Bis Bosch Clown En een verrassing 9^00-17.00 uur Tramweg 9 - Oude Tonge. Telefoon (0187) 64 30 31 Fax (0187) 64 30 85 Internet. Met gemengde gevoelens komt christelijk Nederland in bewe ging om de grote massa te volgen in het intensief gebruik ervan. Zich - naast de voordelen - inmiddels bewust zijnde van de gevaren. Wat bieden de zogenaamde flltertechnie- ken voor oplossingen? Dit artikel, geschreven door Xsarus Internetdien sten uit Middelharnis, poogt op deze vragen een antwoord te geven vanuit het -perspectief van^ het j particuliere mternetgebruik. Iemand heeft het internet eens'vergeleken met een grote wereldstad: alles wat er te koop is, kan je er vinden: van musea tot peepshows, en van wetenschappelijke stu dies tot voorraadgegevens van bedrijven. Het bedrijfsleven, de wetenschap en het onderwijs hebben door middel van internet toegang tot een immens groot netwerk van informatie, die ook nog eens bijzonder effi ciënt opgeroepen kan worden. Vooral voor deze takken van de samenleving biedt toe gang tot 'deze stad' enorme voordelen. Als je een beetje de weg kent in die stad, zul je er niet zo gauw verdwalenMaar loop je de verkeerde straat in, dan loop je de kans zaken tegen te komen die je eigenlijk niet wilt zien. Hier schuilt een groot gevaar van internet: voor mensen die zomaar lukraak aan het 'surfen' zijn op het internet, is de kans groot dat ze in aanraking komen met de slechte kanten van het internet. Vooral den ken we dan aan leden van een gezin, leerlin gen op school of mensen op de werkvloer. Niet alleen de kans om te 'verdwalen' is groot. Ook bestaat de kans dat we actief op zoek gaan in die stad naar dingen waarvan we weten dat we er beter aan doen onszelf er niet mee te confronteren. Hier schuilt een van de grootste gevaren van het internet: in alle anonimiteit kunnen we allerlei informa tie op ons beeldscherm krijgen rond porno grafische, godslasterlijke, gewelddadige en discriminerende zaken. Tot zover waarschijnlijk weinig nieuwe con stateringen. Alleen: zijn deze zaken reden om ons van het internet af te keren en te ver onderstellen dat we er beter aan doen ons er niet mee bezig te houden? De vraag is: welke impact heeft het internet op onze samenleving en in hoeverre is het 'meedoen' aan dit nieuwe medium onver mijdelijk? Impact Eén ding is zeker: het internet is het medium van de toekomst. Vergelijk het met de komst van de telefoon: in eerste instantie was een groep huiverig van die nieuwe ontwikkelin gen, later moest iedereen geloven aan het medium. Met internet zal het hetzelfde gaan en gaat het er al zo aan toe. Het is een illusie dat internet een hype is die binnen enkele jaren van het toneel zal moeten verdwijnen. Wie dat nog altijd gelooft, dient eens goed kennis te nemen van het hele medium. Het bedrijfsleven is niet meer denkbaar zonder internet, zeker niet in Amerika en op korte termijn ook niet hier in Europa. En bedrijven die internet implementeren in hun organisa tie zijn zélf ook onder de indruk van het mas sale gebruik ervan. Een voorbeeld: het post orderbedrijf Wehkamp verwachtte via hun website een omzet te genereren Vcin 1 mil joen gulden in het eerste jaar. De omzet is echter opgelopen tot 1 miljoen gulden per week. Verder kan men constateren dat in het onderwijs zo intensief gebruik van internet wordt gemaakt, dat studenten ook niet meer zonder kunnen. Studenten op hogescholen en universiteiten kunnen vaak alleen maar over roosters en cijfers beschikken via inter net. Kortom: de functionaliteit van het inter net - buiten amuseniént en Vermaak - is groot en mag niet onderschat worden.. Filtering Vanuit deze visie is het zinvol om te over wegen welke mogelijkheden er zijn om ver antwoord met het internet om te gaan. Ver schillende organisaties - overwegend uit kerkelijke hoek - hebben het initiatief geno men instrumenten te ontwikkelen die ver werpelijke sites kunnen weren. Dit initiatief heeft twee verschillende uitgangsprincipes opgeleverd. Ten eerste de invalshoek die vanuit het Reformatorisch Dagblad is ont staan. Dit principe werkt als volgt: een panel van circa 100 leden heeft geprobeerd alle sites te 'screenen' op wenselijkheid. Onder de naam RDNet zijn alleen de sites beschik baar voor de gebruiker, die de goedkeuring konden hebben van het testpanel. Eerst werd geprobeerd alle Nederlandse sites te screen en, daarna zou de rest aan de beurt zijn. Dit bleek echter vele malen intensiever en inge wikkelder dan voorheen verwacht was. Dit initiatief is dan ook mislukt, zij het dat er nog wel gebruik van het RDNet gemaakt kan worden. Het sterke nadeel is dat een werke lijk zo beperkt aantal sites beschikbaar is, dat het nauwelijks een bruikbare internettoe gang genoemd kan worden. Typt men immers een willekeurig zoekwoord in, dan is de kans groot dat er geen enkele site beschik baar is, om de simpele reden dat er op dat gebied nog geen sites gescreend zijn. Vanuit een andere benadering zijn de filters ontstaan. Alle sites worden in principe door gegeven, echter een filter houdt sites tegen met woorden die in een verwerpelijke cate gorie vallen. Er zijn op dit gebied verschil lende filters in omloop, de bekendste zijn die van Solcon, FilterNet van de EO en een fil ter van de NCRV. Deze filters worden aan geboden in combinatie met een intemetac- count, dat de toegang tot het internet ver schaft.- Verder bieden de sites van de zgn. zoekmachines Ilse en Vindex een 'kinder- slot', dat 'kindonvriendeUjke' sites weert. Solcon De filtering via Solcon was een van de eerste in Nederland. Vanuit de bedrijfscultuur van Solcon wil men internet aanbieden "zonder dat het wil meewerken aan de publicatie van materiaal zoals porno, informatie over het verkrijgen van drugs en oproepen die aan zetten tot haat en geweld", zo laat het bedrijf op hun site weten. Met het filter van Solcon kan de gebruiker zelf aangeven welke cate gorieën tegengehouden moeten worden. Dit geheel van categorieën is zeer volledig en biedt de mogelijkheid weinig over te houden van het hele internet. Het is niet helemaal duidelijk welk percentage van de verwerpe lijke sites werkelijk wordt tegengehouden. Echter na een korte test bleek dat het - nage noeg - onmogelijk is om bijvoorbeeld seks sites op het beeldscherm te krijgen. Verder is de internettoegang via Solcon redeUjk snel, en wordt er vanuit het bedrijf een goede ondersteuning geboden richting gebruikers met vragen. Solcon biedt verschillende abonnementen aan, waaronder een gratis toegang. Echter de gefilterde versie kost minimaal 99,- per jaar; een snellere (aan te raden!) kost 198,- per jaar. FilterNet Het FilterNet, een initiatief van de EO, is een gelijksoortige filtering voor internet. De omroep claimt het internet voor 99 procent te kurmen zuiveren van porno, geweld, gods lastering en racisme. De filtering en de 'con tent' - de inhoud van de eigen site - verzorgt de omroep zelf; voor de technische kant van het providerschap werkt de EO samen met World Online. De filtering gebeurt op een gelijksoortige manier als die van Solcon. Er staat dezelfde software aan ten grondslag, namelijk het Amerikaanse X-Stop. Dit filter werkt aan de hand van zgn. zoeksleutels, die tekst kurmen screenen op ongewenste woor den. Daarnaast wordt'de filtering extra geop timaliseerd doordat gebruikers zelf sites kunnen opgeven die wel toegankelijk zijn, maar in hun ogen niet wenselijk. Binnen de organisatie zal dan gekeken worden of die opgegeven sites alsnog verwijderd moeten worden. Eén ding is duideUjk: de filters zijn absoluut niet voor de volle honderd procent waterdicht. Ir. J.W. Bosman, clustermanager Nieuwe Media bij de EO: "Dit kan ook niet vanuit technisch oogpunt. Sekssites kunnen wel worden tegengehouden, maar lingeriep agina's van postorderbedrijven niet. Ook worden bijvoorbeeld informatieve pagina's van het COC over homoseksualiteit niet tegengehouden. Of de doorsnee geweldsspe- len. Maar voor deze gevallen gaan we een toetsingscommissie aanstellen die objectie ve criteria vaststelt. Janmaat gaat eraf, even als de Nederlandse Vereniging voor Eutha nasie en de veelbesproken zelfmoordsite." De gebruiker kan het filter niet uitschakelen. Het abonnement kost fl. 99,- per jaar. Hier voor krijgt u een internettoegang die gemid deld twee keer zo snel is als die van de gra tis aanbieders. Voor fl. 199,- per jaar krijgt u een toegang die gemiddeld vier keer zo snel is. De tarieven met de respectievelijke toe- gangssnelheden zijn ongeveer gelijk aan die van Solcon. Beoordeling Van de filtertechniek zoals de NCRV die aanbiedt kon de auteur van dit artikel vreemd genoeg geen informatie achterhalen; ook niet op de website van de omroeporga nisatie. Concluderend kunnen we de drie afgewogen mogelijkheden als volgt waarde ren: het principe van RDNet is in de praktijk niet werkbaar gebleken; het is dan ook niet aan te raden, hoewel het in tegensteUing tot de twee filters wel het 100-procentsniveau in bescherming bereikt. Solcon is een goede gefilterde intemetprovider; echter FilterNet biedt naast het gewone filter ook nog eens de mogelijkheid het aanbod van sites te 'scho nen' d.m.v. kritische gebruikers, die onge- wenste sites melden. AFWEGING Natuurlijk is de afweging voor ieder anders, en dan zien we hier even af van het zakelijke internetgebruik wat immers voor de meeste bedrijven niet meer ter discussie te stellen valt. Welke afweging men in gezinnen maakt, is natuurlijk heel subjectief Het voert dan ook in het kader van dit artikel te ver om daarover normatieve uitspraken te doen. In beschrijvende zin echter kunnen we concluderen dat internet een niet te over schatten impact op onze samenleving zal gaan hebben, dat het niemand voorbij zal gaan. En vanuit deze visie is het zeer verstandig de beschermende technieken serieus te nemen en te steunen. De realisatie van een mooie tuin is een combinatie van inzicht, creativiteit en vakkennis. Nelis groenprojecten heeft deze componenten in ruime mate in huis, met daarbij nog een aantal plus knallers, zoals klantvriendelijkheid en betaalbare prijzen, alsmede inzet van vakkundige medewerkers en geavanceerd materiaal. Uitgaande van uw eisen en wensen realiseren wij een tuin die niet alleen mooi is, maar ook functioneel en duurzaam. Door het vakkundig gebruik van kwaliteits producten ontstaat er een tuin waarin u met plezier werkt of luiert, een droomtuin dus. Nelis Groenprojecten timmert alweer 4? jaar aan de weg. Het bedrijfis uitgegroeid tot een volwaardig hoveniersbedrij f, dat zijn sporen op Goeree-Overflakkee, Schouwen-Duive- land en Voome-Putten blijvend trekt. Over al in de regio zijn de prachtige voor- en ach tertuinen en de diverse bedrijfsterreinen als even zovele visitekaartjes het bekijken waard. Hebt u zojuist een nieuw huis gekocht, of lijkt de tuin van uw huis meer op een woestemij, dan kan onderstaand artikel u wellicht op weg helpen om uw tuin om te toveren in een droomtuin. Wij geven u hier in meer inzicht in de diverse tuinvormen en -stijlen die in de loop der jaren zijn ontstaan. Met deze achtergrondinformatie én de vrij blijvende adviezen van Nelis Groenprojec ten bent u beter in staat een keuze te maken voor de tuinvorm die het best bij u past. De voortuin Tuinieren is de laatste jaren in de mode. De tuinen worden kleiner maar de hoeveelheid bruikbare tuinmaterialen groeit gestaag. Wat komt er zoal kijken om een mooie tuin te krijgen én te houden? Beplanting De beplanting in uw tuin zorgt ervoor, dat u zich behaagUjk voelt en geeft een lommer rijke sfeer. Een straat zonder bomen ziet er kaal en ongezeüig uit, maar een straat met veel groen geeft een prettig beeld. Het is belangrijk om in de voortuin planten te zet ten, die gemakkelijk in onderhoud zijn en lang mooi blijven. Een goede beplantingsop- bouw, waarin bomen en heesters, ook in de kleine voortuin, niet mogen ontbreken is erg belangrijk. Onderhoud De tuin bevindt zich in de herfst en winter in een rustperiode. Het is niet nodig om de tuin voor deze periode helemaal op te ruimen. De afgestorven plantendelen beschermen de plant in de winter namelijk tegen vorst en vormen op den duur waardevolle humus voor de grond. Het in elkaar groeien van bomen en heesters kan voorkomen worden door regelmatig te snoeien. Het is beter om elk jaar een beetje te snoeien, dan eens in de 5 jaar een plant rigoureus onder handen te nemen. De steentuin Tegenwoordig zien we steeds vaker dat bezitters van een kleine voor- of achtertuin deze tuin bijna geheel laten bestraten. De bestrating wordt dan in ronde of rechte lijnen aangebracht. Uitsparingen in de bestrating worden beplant met heesters, coniferen of groepjes vaste planten. Bij de beplanting in dit soort tuinen is een boom erg belangrijk. Een boom geeft de tuin meer body en volu me. De steentuin is een van de specialiteiten van Nelis Groenprojecten. Dit bedrijf is een kei in sierbestrating! De rotstuin Het aanleggen van een rotstuin omvat meer dan zomaar een lading grind en keien in de tuin deponeren. Een rotstuin is vaak een lief- hebberstuin. Onder tuinliefhebber verstaan we hier een hobbyist die rotsplantjes verza melt. Om een goede rotstuin aan te leggen is een behoorlijke dosis vakkennis nodig. Zo is het bijvoorbeeld erg belangrijk dat het over- tolhge water snel afgevoerd kan worden. Rotsplanten houden niet van natte voeten. De stenen die in de rotstuin geplaatst worden moeten op een natuurlijke manier gerang schikt worden. In een kleine tuin, zoals we in ons land kennen, is een berg stenen af te raden. Dit komt erg onnatuurlijk over. De instant tuin De instant tuin is een tuinvorm die we de laatste tijd steeds vaker tegenkomen. Wat is een instant tuin nu precies? Een instant tuin is een nieuwe tuinstijl voor mensen die snel resultaat willen zien. Er is een nieuw huis gekocht. Als in huis alles naar wens inge richt is komt de tuin aan de beurt. De tuin moet snel klaar zijn en er netjes uitzien. Het onderhoud mag maar weinig tijd vergen omdat iedereen te druk is met ander dingen. De tuin wordt rigoureus aangepakt. Grote oppervlakken worden met grind en bestra ting bedekt. Houten vlonders, rotspartijen en ornamenten worden in de tuin gezet om het geheel een gezellig aanzien te geven. Enkele potten en kruiken gevuld met planten en een bistrosetje geven de tuin een romantisch sfeertje. Tussen de bestrating, boomschors of het grind worden soms kleine ruimten opengelaten om er een plantje tussen te zet ten. In enkele dagen is de tuin zoals hij eruit moet zien. In de zomer kan hij met potten zomerbloemen opgefleurd worden. In de winter kunnen groeBblijVende heesters en coniferen in de potten worden gezet. Op deze manier is een tuin onderhoudsvriende- lijk, maar toch afwisselend en leuk om te zien. Ook op het gebied van instant tuinen heeft Nelis Groenprojecten een reputatie opgebouwd. De Japanse tuin Bij het aanleggen van een Japanse tuin wordt ook veel gebruik gemaakt van stenen. Om een Japanse sfeer op te roepen worden er enige Japanse accessoires zoals een lantaarn en wat bamboe tussen het grind gezet. Voor de tuinbezitter wordt het nog veel leuker als de geschiedenis achter de elementen van de Japanse tuin bekend zijn. Iedereen die een Japanse tuin wil laten aanleggen moet zich eigenlijk eerst verdiepen in de Japanse tuin- filosofie. Symbolische elementen spelen een belangrijke rol in de Japanse tuin. Een Japanse tuin hoeft niet groot te zijn. Integen deel zelfs. De Japanner probeerde op een klein stukje grond (meestal een binnen plaats) het beeld van de omliggende natuur zo nauwkeurig mogelijk in het klein na te bootsen. In onze westerse tuinen kunnen we heel goed een echte Japanse tuin nabootsen. De balkontuin NeUs Groenprojecten heeft oog voor het detail. Daarom eindigen we deze greep uit het cocktail van tuinvormen en -stijlen met de balkontuin. Een groene oase op een bal kon lijkt onmogelijk, maar is goed te realise ren. Op een betrekkelijk klein oppervlak kan namelijk meer met planten gedaan worden dan op het eerste gezicht lijkt. Wel moet rekening gehouden worden met de ligging van het balkon. Een balkon op het zuiden vraagt een ander soort beplanting dan een balkon dat op het noorden ligt. Naast beplan ting kan er met verschillende materialen een gezellige sfeer gecreëerd worden, met als belangrijkste doel de betonmassa wat te camoufleren. Vaak wordt gedacht, dat het aanleggen/ren overen van tuinen een zaak is voor het voor jaar en de zomer. Dit is een misverstand! Nelis Groenprojecten heeft in de afgelopen jaren het gehele jaar door tuinen aangelegd. Wij staan dan ook komende winter voor u gereed om van uw tuin iets moois te maken. Steengoed en hartverwarmend vanwege kwaliteit en prijsniveau! Zie onze adverten tie. De Stichting Open Monumentendag Goede reede feliciteert de volgende prijswinnaars van de fotopuzzeltocht: - eerste prijs (VVV-bon van fl. 50,00): Jas mijn Soeteman, Braggert 4 te Goederee de; - tweede prijs: (bon van fl. 25,00): Henk de Fijter uit Luxemburg - derde prijs: (bon van fl. 15,00): Maroeska Soeteman, Looheul 11 te Goedereede. Alle bij elkaar opgetelde huisnummers van de gefotografeerde objecten leverden het getal 186 op. Op D.V. maandag 16 oktober organiseert de reumapatiëntenvereniging een voorlich tingsavond. Als gastspreker komt mevrouw Emmy Tullener, ergotherapeut uit het Zui- der Ziekenhuis te Rotterdam, die ons komt vertellen wat een ergotherapeut voor een reumapatiënt kan betekenen. Het belooft een leerzame avond te worden. We nodigen hier bij leden en andere belangstellenden uit om deze avond bij te wonen. De plaats: de per soneelskantine van het Van Weel-B ethesda- ziekenhuis in Dirksland. De aanvang is 19.30 uur. Hallo allemaal, D.V. zaterdag 7 oktober is het weer zover. Lekker naar de bios. En deze keer draaien we voor jullie de prachtige film 'Raise to Freedom'. Die mag je gewoon niet missen. We beginnen om 20.00 uur en om 19.30 uur staan de deuren al voor jullie open. Dus tot zaterdag in 'De Hoeksteen' aan de Ring in Middelhamis. Daar draait een handige doe-het-zelver z'n hand niet voor om. Alleen de juiste bouwstenen ontbreken nog, daar heeft uw Formido bouwmarkt alles voor in huisi van Plavuis tot laminaat, van Granol tot Behang, van Witsel tot Verf Alles in een ruime keus, en heeft u een vraag, stel hem gerust aan één van onze medewerkers Formido, daar kun je op bouwen. Openingstijdens Maandag t/m vrijdag van 09.00-21.00 uur Zaterdag van 09.00-17.00 uur. -;v~3i?|

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 21