Kleur voor de donkere dagen eiiaucbi-hieuws Najaarspracht Kleine conifeertjes Altijd groene sfeermakers september - aktaber oktober - noifembeM november december Wecember^ januarÊ jmnuari - februari PAGINA 12 VRUDAG 6 QKTpBER 2000 'h herfst doet zijn intrede met een scala aan gloedvolle kleuren. Daarna volgt de winter met zijn verstilde pracht. Het blad van de bomen en struiken verdwijnt en de meeste planten wachten verscholen op het voorjaar. De meeste planten, maar niet allemaal. De boomkwekerij heeft namelijk niet alleen in het voorjaar en de zomer mooie sfeermakers te bieden voor balkon, terras of tuin. Ook in de herfst en winter wor den allerlei producten aangeboden die zowel buiten als binnenshuis te gebruiken zijn. Met boomkwekerijproducten haalt de consument de seizoenen dich terbij. In deze pagina doen we u suggesties aan de hand voor ver- koopmomentjes in deze seizoenen. Alle ingrediënten om sfeer te scheppen zijn in het najaar aanwezig. Kijk maar eens goed om u heen. En als u genoeg inspiratie opgedaan heeft, zet dan eens een spannende herfstpresentatie neer, binnen in uw win kel,of ervoor op de stoep. Daarmee brengt u de kleuren en de sfeer van de herfst voor uw klanten onder handbereik. Bovendien doet u ze zo ook ideeën aan de hand voor het creëren van een herfstsfeer op hun eigen balkon of terras, met combinaties van planten en decoratiemateriaal. Na de bloei in de zomer is de herfst de tijd dat veel planten zich presen teren met een overvloed aan bessen. Deze brengen vanaf het najaar extra kleur in potten of bakken. Om er een paar te noemen: Pernettya, Skimmia reevesiana, Gaultheria (bergthee) en allerlei Cotoneaster's Deze besdragers zijn allemaal wintergroen, dus mooier kan het niet. De meeste besplanten hebben vruchten in rode tinten, al zijn er ook varië teiten met witte en roze gekleurde bessen. In de herfst zijn er ook ver schillende planten die vanwege de herfstkleur van hun blad het aanzien meer dan waard zijn, zoals Leucotine Zeblid. Het blad kleurt in de herfst prachtig rood. Er zijn ook verschillende planten die juist in de herfst bloeien. Een bekend voorbeeld is de herfstaster. Deze bloeit van september tot ver in oktober en wordt aangeboden in allerlei kleuren en maten. Vooral de lagere soorten zijn heel geschikt in een potterie opstelling. Andere herfstbloeiers zijn Hydrangea macrophylla "Bodensee' en Abelia gran- diflora. In de hefst en winter behoren kleine conif eertjes tot de groene planten die buiten gebruikt kunnen worden. Gelukkig is er keuze genoeg uit het ruime aanbod van coniferen in container. De kleuren variëren van geel, via licht- en diepgroen tot prach tig blauwgrijs. Ook het aantal vormen en groeiwijzen is ontzettend groot. Zo groot dat er zelfs met alleen coniferen een prach tige presentatie kan worden gemaakt. B iBMBMBMBiaMBMBMBMBMBI B Met de kerstboom de deur uit en nog een lange winter voor de boeg, willen consumenten toch graag iets kleurigs in en om het huis. Een goede bekende is natuurlijk de Skimmia. De Skim mia reevesiana heeft een over vloed 'aan rode bessen. De prach tige donkerbruine bloemknoppen in de Skimmia japonica 'Rubella' zorgen dat de plant er de hele win ter mooi uitziet. Dat geldt even zeer voor Pieris. Kleine struikjes die zich óók 's winters goed voe len in pot zijn Leucothoe en heide. De Leucothoe is een prachtige ver schijning door de vlammende kleuren van het blad. Vooral de Leucothoe 'Zeblid' doet het goed in de roodbruine tinten. Andere vaste klanten in het winterassorti ment zijn dop- en struikheide. Zelfs bij sneeuw en ijs steken ze eigenwijs hun bloemetjes omhoog om kleur te geven aan een winters terras of balkon. ASTER (herfstaster) Leverbaar: augustus - oktober Bloei: september - oktober De diversiteit van de herfstasters biedt ontelbaar veel mogelijkheden. Er zijn soorten vanaf 20 cm die zeer compact blijven, tot hogere cultivars. Door de zeer rijke bloei in volle scher men, doen herfstasters zeker niet onder voor de bolchrysant. Vooral in combinatie met natuurlijke materia len, zoals een wilgetenen mandje, is hij voor uw klanten een onweerstaan bare meenemer. De bloemkleuren zijn er in alle denkbare schakeringen tussen wit, via rose en blauw naar diep violet-paars. SESLERIA NITIDA (siergras) Leverbaar: jaarrond Bloei: tot de vorst 'Onbekend maakt onbemind'. Veel siergrassen worden met deze uit spraak geconfronteerd, maar de Ses- leria spant de kroon. En dat ondanks zijn uitstraling. Het volle groene polle- tje is gedurende de hele herfst en win ter overdekt met allemaal sprietjes, met aan het eind een korenaartje. Behalve met andere siergrassen, is deze plant uitstekend te combineren met varens en andere groene planten. Een heel natuurlijk effect is te berei ken door dergelijke planten - eventu eel gecombineerd - in een glazen pot, vaas of schaal te zetten. HEBE Levertijd: juli-oktober Bloei: augustus - november Bijna onvoorstelbaar dat zo'n mooie aparte plant gewoon buiten groeit! Met zijn mooie vettige blad is hij het hele jaar groen, In sommige gevallen heeft hij zelfs bont blad. Alsof dat nog niet genoeg is, verrast hij ons ook nog eens op een rijke bloei met diepe kleuren. Behalve deze 'grootbladige' Hebe-soorten zijn er ook de welbe kende struikjes met schubben of klei ne, harde blaadjes. Alle Hebe's komen van oorsprong uit Nieuw-Zee land, waar ze hun exotische uitstra ling vandaan hebben. LEUCOTHOE Leverbaar: jaarrond Het enige wat dir struikje nog mist, is een makkelijke Nederlandse naam. Als hij die nog eens krijgt, staat niets meer in de weg om tot een echt suc cesverhaal uit te groeien. Leucothoe 'Scarletta' en zeker ook 'Zeblid' sprin gen eruit met hun prachtige smalle, glimmende blad. I het voorjaar loopt het blad roodachtig uit en ze sluiten het jaar af door de hele herfst én win ter roodbruin gekleurd te blijven. Door de combinatie van de eenvoud van de plant en de diepe kleuren, is de Leucothoe uitstekend te combineren met zowel levende als dode materia len. KLEINE CONIFEREN Leverbaar: jaarrond Op de een of andere manier hebben kleine conifeertjes een grote aantrek kingskracht. Of het nou komt door het 'schattig' zijn of het 'weinig water nodig heb ben' Coniferen lijken op de miniatuur vor men van gewone bomen. Neem bij voorbeeld de Chamaecyparis obtusa 'Nana Gracilis' (ook wel bonsai-conif- eer). Behalve de mooie groeivormen heeft deze plant de eigenschap dat hij zowel binnen als buiten uitstekend gedijt. Een mooi smal opgaande Juni- perus staat even goed op het balkon als op het terras. 'Mini landschapjes', gemaakt met een aantal kleine conif eertjes in een schaal, brengen het onweerstaanbare van deze kleine conifeertjes goed over. GAULTHERIA (bergthee) Leverbaar: december - april Bloei/bes: juli - februari De Gaultheria is een echte 'meene mer' voor in de bloemenwinkel. Niet alleen door zijn schoonheid, met het bruinrood gekleurde, glimmende blad en de vele rode bessen, ook de compacte groeivorm doet veel. Alleen in een klein potje voelt de bergthee zich goed, maar in combina tie met typische winterdecoraties als appeltjes, kaneelstokjes en mos wordt hij een ster. ERICA (winterheide) Leverbaar: december - april Bloei: december - april Dit is nou zo'n plant die eigenlijk geen verdere introductie behoeft, ledereen kent de plant en iedereen heeft er zo zijn eigen gedachten bij. En tóch heeft de Erica nog heel wat meer te bieden. Denk eens aan miniatuur vormen of planten met tweekleurige bloemen. Wit met bor deauxrood bijvoorbeeld. Ook bestaat er winterheide die zelfs op een kalkrijke bodem groeit. Dit is niet alleen een aanrader voor de consument, maar ook makkelijk met water geven in de winkeL HEDERA (klimop) Leverbaar: december - april De klimop is een van die planten die zich prima aan zijn omgeving weet aan te passen. Veel Hedera's die normaal gesproken worden ver kocht voor in de huiskamer, doen het opvallend veel beter in de bui tenlucht. Maar andersom geldt ook: klimop van buiten doet het goed in de huiskamer. Er zijn ontelbaar veel soorten klimop. Niet alleen de kleur, maar ook de vorm van het blad kent veel diversiteit; van hart- tot hand- vormige blaadjes. D

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 12