Veehouderij Slegh treft zeldzame dierendagverrassing! Nationale collecte Brandwondenstichting EIIAIfCSI^tlEUllë .-^■ur- muiEü MOOMomn fsoümacmfiE Eilanden-Nieuws: een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Heemkundige Kring Sint Philipsland in oprichting PAGINA 11 VRIJDAG 6 OKTOBER 2000 door John de Rijke Je huis opknappen doe je niet 's zomers, maar in de regel geduren de de herfstmaanden. De valcanties zijn goeddeels voorbij, voor lekker zonnen in de tuin wordt het te fris en hoe langer je wacht hoe minder lust je hebt om er binnen uitgebreid tegenaan te gaan. Veelal is het een kwestie van een bepaalde tegenzin overwinnen, want o wee - al die troep in je kamer is niet iets om bij voorbaat vrolijk van te worden. Het is net als bij een zure appel, je moet eerst doorbijten en pas dan kom je er achter dat ie lekker smaakt. Na een grondige interieur-vernieuwing is het niet anders. Hoewel, als eerst een plan wordt gemaakt over waar en wat moet worden aangepakt kun je bij wijze van spreken in gedachten het resultaat al zien. En dan kan het er alleen maar beter van worden. Precies wat u wilt om straks een tikkeltje zelfvoldaan achterover te leunen in uw zelf-gerenoveerde huis. Wat dat aan gaat is de oktobermaand prima gekozen: dé woorunaand bij uitstek, omdat het hartje herfst is en u dan ruimschoots gelegenheid hebt om voor de winter uw interieur aan te passen aan de eisen des tijds. De grote internationale woonbeurzen zijn achter de rug en uw woninginrichter heeft ongetwij feld uit al het nieuws een selectie gemaakt en zijn assortiment zodanig samengesteld dat het u niet moeilijk zal vallen om een goede keus te maken. Verantwoord Want soms moet er heel wat gebeuren. De slaapkamer is eigenlijk uit de tijd, om van de badkamer maar niet te spreken. De kin derkamer moet meer volwassen worden en als het even kan zou een serre - overgang tussen huis en tuin - een zonnig idee zijn om eindelijk te verwezenlijken. Maar hoe trendy uw slaapkamer ingericht en aange kleed kan worden, het bed blijft centraal staan. Hooguit kunt u het slaapvertrek een 'huiseüjk' karakter geven met kleiimieubi- lair en accessoires in de vorm van nacht- en aanhaaktafeltjes, bedlampjes, een spiegel of toilettafel en eventueel een TV-meubel. Moet er veel opgeborgen worden, zoals kleding, schoenen, sportspuUen en derge lijke, dan is ook een kast(enwand) onmis baar. Het bed zelf is uiteraard het belang rijkste en bepaald niet alleen omdat erop geslapen wordt. Om meer redenen worden tegenwoordig bedden verkocht met een verstelbare bodem, al dan niet elektrisch uitgevoerd met afstandbediening waarmee tevens de TV, de radio en het licht kunnen worden geregel^. En wat de modieuze kant van slapen betreft, gaat het vooral om de dekbedovertrekken en niet te vergeten de sier- en leefkussens in zachte teddystof, stoer breiwerk of nepbont. Het dekbed, dat als het goed is zo'n tien jaar meegaat, moet zondermeer kunnen ademen. Immers, het vocht dat men 's nachts verliest wordt via de tijk (de hoes) door het dekbed opgeno men en weer afgevoerd. De vulling en de tijk spelen derhalve een niet te onderschat ten rol, al is de keuze voor een donzen, wollen of synthe- tische vulling heel per soonlijk. Het (DIS) Dekbed Informatie Systeem, sinds 1 januari 1999 opgesteld door de Stichting Promotie Dekbedden, in samenwerking met TNO en de Consumen tenbond, geeft door middel van een etiket alle informatie die u nodig hebt om samen met de verkoper een verantwoord dekbed te kiezen dat aan uw slaapwensen voldoet. Verwennerij Het 'nachtleven' mag dan vandaag-de-dag veelzijdig zijn, de doorgaans aan de slaap kamer grenzende badkamer doet niet onder voor dé trend van nu: thuis totaal relaxen, ofwel onthaasten in optima forma. Als u zich realiseert dat gemiddeld drie jaar van ons leven wordt doorgebracht in deze ver zorgingsruimte, dan is het niet zo vreemd dat aan de 'natte cel' van weleer tijd (en geld) wordt besteed. Voor handige dhz-ers zijn overigens tal van uitgekiende totaal concepten verkrijgbaar om juist een kleine badkamer zodanig om te toveren dat een maximum aan comfort ontstaat. Gaat het u voomamehjk om de sfeer, dan moet u het idee dat een badkamer per definitie bete geld moet zijn, definitief loslaten. Door nieuwe technieken kan namelijk zonder problemen tapijt in 'natte ruimtes' worden toegepast. Het is trouwens veel veiliger, want uitglijden is er niet meer bij. Wilt u echter de authentieke sfeer van de Engelse Victoriaanse tijd, de Franse Art Nouveau of de Duitse Jugendstil laten herleven, steek dan uw licht eens op bij de sanitair specialist. Niet alleen vanwege het vrij staande bad op leeuwenpootjes maar toch. Afhankelijk van de beschikbare ruim te en het budget vindt u er alles wat uw paradijsje eventueel nog ontbeert. Van een ultramodem douchepaneel tot een royaal duobad, van een wasbak met vergulde kra nen tot een roestvrijstalen opbergmeubel- tje. Je kunt het zo gek niet bedenken, aan alles is gedacht om jezelf lekker te verwen nen. Eigen plek Vanzelfsprekend denkt u bij een goede ver zorging sowieso aan de kinderen. Vooral aan de inrichting en aankleding van de babykamer. Omdat de kleintjes doorgaans worden vertroeteld, weten stylisten (aan staande) ouders vaak te verleiden met de mooiste concepten, maar pas op! Kinderen worden immers (te) snel groot en omdat ze dan veel tijd op hun eigen kamer zullen doorbrengen moet die 'privéplek' mee groeien met de tijd, als 't ware volwassen worden. Sfeerbepalend zijn dan niet slechts de meubeltjes en accessohres, maar zeker ook de afwerking van de vloer, ramen en wanden. Met andere woorden: de gekozen materialen, kleuren en dessins dienen elk jaar wat minder 'kinderach-tig' te worden. Behang met een subtiel veeg-of marmereffect is juist prima, aangezien de dessinering 'm vooral zit in de borders. Eigenlijk wel zo slim, want om het behang optimaal te -laten aansluiten bij de bele vingswereld van uw kind, kan na een paar jaar worden volstaan met het plakken van nieuwe behangranden. En dat scheelt uiter aard een hoop werk en geld. Over werk gesproken, om files te omzeilen of omdat ze een eigen zaak aan huis heb ben of vanwege de kinderen, steeds meer oktober mensen schijnen de voorkeur te geven aan thuiswerk, in welke vorm dan ook. Met de komst van internet, E-mail, telebankieren en teleshoppen is wonen en werken ver smolten tot een nieuwe levensstijl. De bouwmarkten hebben op deze trend ingehaakt met prefab (voor- zet)wandsystemen waarmee zelfs de mid delmatige doehetzelver uit de voeten kan om bijvoorbeeld een deel van de zolder zo af te schotten, dat die ruimte ook voor andere doeleinden bruikbaar blijft. Niet zelden als logeerkamer of als werkplek voor een studerend kind. U doet er goed aan om er met de bekabeling rekening mee te houden. Flexibele computertrolleys mogen leuk zijn, ze hebben wèl voeding en telefoonaansluiting nodig. Ergo, van het een komt het ander. Alles ten faveure van de huiselijkheid. •v, L^4V Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Bij onze zoon is de bliksem ingeslagen, buren zagen een grote vuurbol. Nu heb ik enkele vragen voor u. Komt er bij zo 'n inslag straling vrij die schadelijk is voor appara ten, mens en dier? Is het mogelijk datje nog weken daarna nog met nieuwe storingen te maken krijgt? Antwoord: U spreekt van een' vuurbol, dit lijkt op een bolbliksem. Dit is een niet zo veel voorkomend verschijnsel waarvan de wetenschappers nog steeds niet weten hoe het ontstaat. Een enkele maal vormt zich bij onweer een lichtgevende bol die niet groter is dan een tennisbal. Het verschijnsel duurt meestal niet meer dan een fractie van een seconde. Soms verdwijnt de bol geruisloos in het niets, maar vaak gaat dat gepaard met een enorme knal. Daarna wordt wel eens een scherpe gaslucht (zwavel of ozon) waarge nomen. Bolbliksems gaan dwars door muren. Er zijn gevallen bekend waarbij een bolbliksem in een emmer terechtkwam en het water daarin begon te koken. Onze on dergrondse elektrische kabels en telefoonka bels liggen veilig weggestopt onder de grond. Als er eens een huis in de buurt door de bliksem (of niet zijtak daarvan) geraakt zou worden, kan die ontiading zich echter (wel eens) via de kabels voortplanten naar uw woning. Elektrische apparatuur kan dus defect raken als er bijvoorbeeld een zijtak van de bliksem via de elektrische bedrading in een niet beveiUgd huis afvloeit naar aarde. Men denkt wel eens dat de TV of de radio geen gevaar lopen als ze op de kabel zijn aangesloten, ér kan echter wel degelijk scha de ontstaan door inductie als er een ontla ding vlak bij uw huis plaatsvindt. Trek daar om de stekkers van een antenne, resp. van de kabelnetaansluiting uit de invoercontacten voor een onweer dichtbij komt. Vooral com puterapparatuur is gevoelig voor te sterke elektrische ontladingen, koppel daarom ook de modem los van het telefoonnet. Voor geheel alleen in bos of veld staande gebou wen is een deskundig aangebrachte bliksem afleider beslist aan te bevelen. GevöeUge apparatuur kunt u bovendien nog extra beveiligen met een overspanningbeveili ging, deze apparaatjes zijn in doe-het-zelf zaken te koop. De straUng zelf heeft geen schadelijke gevolgen voor mens en dier (be halve natuurlijk als je door de bliksem zelf getroffen wordt!) U hoeft er niet bang voor -te zijn dat u weken later nog last van de inslag zult hebben. DE pftm mn koper Wat is de prijs van I kg koper? Antwoord: Koper, lood, tin, aluminium, zink en nikkel zijn non-ferrometalen. De London Metal Exchance (LME) zet hier de toon voor de handel. De prijzen worden er in dollar per metrieke ton uitgedrukt, zowel op de contactmarkt als op de termijnmarkt. De prijs van 1 kg koper is variabel. De prijs kan per dag en per beurs waar het verhandeld wordt verschillen. In de handel wordt meest al met de dollarprijs per ton gerekend. De prijs op 25 september jl. op de Londen Metal Exchange voor koper (grade E) was 1.986 Amerikaanse dollar per ton op de spotmarkt directe verhandelmarkt). Op dezelfde beurs wordt ook in driemaandscontracten koper gehandeld, de prijs daarvan lag op 22 september op 2.011 dollar per ton. OUD TaaNSPOQT Kunt u mij literatuur opgeven over koetsen en koetsiers? Antwoord: Nieuwe boeken alleen over koetsen en koetsiers hebben wij nergens kunnen vinden. Wel is een algemeen boek over paarden te koop genaamd 'Het paard in de twintigste eeuw' geschreven door J. van Leeuwen en uitgegeven door Uitgeverij Pre mium Press; ISBN 9076574014. In dit boek is wel wat over dit onderwerp te vinden, het boek is echter niet goedkoop, het kost 148,-. U kunt het ook eens proberen in een grotere bibliotheek, de kans is groot dat u daar (oudere) literatuur over koetsen en koetsiers kunt vinden, de inzage is gratis. Hoe kun je een kat leren een krabplank te gebruiken? Antwoord: Bevestig die krabplank uit de dierenwinkel zodanig aan de muur dat een volwassen kat languit staande met zijn voor poten bijna de bovenrand kan bereiken. Be sprenkel dan uitsluitend die bovenrand met slechts twee of drie druppeltjes valeriaan. Uw poes zal dan herhaaldelijk z'n best doen om dat deel naar zich toe te trekken. Zo staande gaat hij vanzelf zijn nagels scherpen om beter 'beet' te krijgen. Berg het flesje wel goed weg, anders gaan alle katten daar aan likken i.p.v. de krabplank op te zoeken. momiLQKT Als ik cornet beef uit blik gebruik, brokkelt die zo erg onder het mes, dat ik ze niet kan snijden. Hoe kan ik dan plakken krijgen? Antwoord: Leg zo'n blik een dag in de koelkast, dan wordt de inhoud stijf en kunt u er met een tomatenzaagje gave plakken van snijden. Ik weet langzamerhand wel hoe ik winterte nen moet behandelen, maar kan ik al dat gedoe met smeersels en wisselbaden niet veel gemakkelijker voorkómen Weet u daar een trucje op? Antwoord: Wintertenen ontstaan door te snelle temperatuursveranderingen want bij grote koude kan het bloed niet weg uit de krimpende haarvaatjes en bij sterke verwar ming vemauwt juist de toevoer, zodat het bloed slecht kan doorstromen. U doet er goed aan 's winters dikke (liefst wollen) sok ken en/of gevoerde (korte) laarsjes te dra gen. Ga vooral niet met uw benen te dicht bij de verwarming zitten en laat de elektrische deken wel uw bed voorverwarmen, maar schakel hem uit als u in bed stapt. Zorg er voor, dat uw voeten dag en nacht op onge veer gelijke temperatuur blijven. Ik mors vaak koffie op 't plaatje van mijn koffiezetmachine, maar mag dat volgens de gebruiksaanwijzing niet schuren. Hoe krijg ik dan de ingebrande plekken weer schoon? Antwoord: Trek de stekker uit de contact doos voor u aan het redderen slaat. Zo'n opge droogde en tot een korstje aangebrande koffie- oplossing kunt u (los)weken met een in warm water gedept oud lapje. Het restant en de vlek(ken) welke er op het. plaatje mocht(en) zijn ontstaan, kunt u behandelen met jif. UOCELHUWE nEINI6EN In ons vogelhuisje heeft een familie pimpel mees gewoond. Wat kan ik nu het beste doen: het oude nestje er uit halen of laten zitten? Antwoord: Het is lüet echt nodig dat u het oude nest verwijdert. Natuurlijke nestholtes worden immers ook niet schoongemaakt! Het is wel zo dat oud nestmateriaal vocht aantrekt, hierdoor kan het hout van het huis je gaan rotten. Als u het huisje wilt schoon maken, doe dit dan in de herfst omdat er dan geen broedsel verstoord kan worden. U maakt het deksel los, verwijdert het nest, en reinigt het inwendige met een borstel. De volgende bewoners treffen dan weer een schone woning aan. In de week van 6 t/m 14 oktober zal er in de Gemeente Dirksland gecollecteerd worden voor de Nederlandse Brandwonden Stich ting. Het welslagen van de collecte is van groot belang omdat het geld hard nodig is om het werk van de Brandwonden Stichting voort te kunnen zetten. De Stichting zet zich al meer dan 25 jaar in voor hulp aan brand- wondslachtoffers. Jaarlijks rukt de brandweer zo'n 8000 per jaar uit voor een woningbrand. Het aantal slachtoffers van brand op jaarbasis is gemid deld 50 doden en 800 gewonden. 20 operaties Brandwonden zijn een van de meest emstige verwondingen die een mens kan oplopen. Naast de pijn en de langdurige behandeling (soms meer dan 20 operaties) zijn het vooral de ontsierende littekens die het leven van brandwondslachtoffers moeilijk maken. Deze littekens brengen niet alleen Uchame- lijke, maar ook vaak psychische problemen met zich mee. Veel brandwondslachtoffers geraken in een isolement, waar ze vaak maar heel moeilijk weer uit komen. Strijd tegen de littekens Het onderzoek van de Stichting moet beslist worden uitgebreid. Want ook al kunnen we tegenwoordig emstig verbrande mensen in leven houden, we zijn er nog lang niet. Ondanks alle deskundigheid zijn specialis ten nog niet in staat iemand te genezen zon der lelijke Uttekens. Het voorkómen van littekens is belangrijk, want mensen beoordelen elkaar op het uiter lijk. Een brandwondpatiënt kan best zijn trauma al verwerkt hebben. Toch zal hij zijn ongeluk telkens opnieuw beleven, door de vaak negatieve reacties van andere op zijn of haar littekens. Daarom blijft nieuw onder zoek naar verbetering van de behandeling zo belangrijk. Naast onderzoek doet de Brand wonden Stichting ook veel aan preventie en hulpverlening. Via landeUjke voorUchtings- campagnes probeert de Stichting zoveel mogelijk brandwonden te voorkomen. En niet zonder resultaat. Nederland heeft een van de laagste aantallen slachtoffers ter wereld. Verder zorgen de hulpverleningsprogramma's van de Stich ting ervoor dat de slachtoffers zo goed mogelijk begeleid worden. j Uitslagen van 2 oktober Dammen, afdeling 1: J. Knöps - C. van WelieO - 3 C. vanProoyen-W. Stolk1 -1 G. Smits-M. van 't Geloof1 -1 Afdeling 2: K. de Jong - A. Vijfhuizen3 - O M. Poortvliet - W. NieuwlandO - 3 A. Los - C. V. d. Kroon3 - O H. deMunck-J. v. d. Groef1 -1 Schaken: W. de Vos - J. C. de Jong1 - O A. Knöps - W. KnöpsO - 1 9 november eerste activiteit: dia-avond in Dorpshuis 'De Wimpel' In Sint Philipsland zijn voorbereidingen gaande voor de oprichting van een heem- kundige kring. Deze vereniging heeft als doel de plaatselijke geschiedenis levend te houden voor de huidige en toekomstige generaties. Al op 9 november treedt de ver eniging in oprichting naar buiten met een eerste activiteit: een dia-avond over Sint Philipsland en Anna Jacobapolder in vroeger dagen. De avond wordt verzorgd door J. Kempeneers, in samenwerking met zijn dochter Anja Neele-Kempeneers, die de begeleidende lezing zal verzorgen. De avond is in dorpshuis 'De Wimpel' en begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt 2,50. Een kleine groep enthousiaste (oud-)inwo- ners heeft afgelopen zomer enkele malen oriënterend gesproken over de mogelijkhe den en onmogelijkheden. Inmiddels is beslo ten door te gaan. Er is een werkgroep gevormd, bestaande uit drs. C. van Nieu- wenhuijzen, J. Kempeneers, M. C. van Dij- ke, mevr. A. van Nieuwenhuijzen-van Iwaarden, C. Overwater en H. J. Rijstenbil. Vertrekpunten en doelstellingen zijn gefor muleerd en voor het eind van het jaar wil de vereniging naar de notaris om de vereniging officieel op te richten. Aan het gemeentebe stuur van Tholen wordt een verzoek gedaan voor een startsubsidie van 1.500,-. Er bestaan plannen om met enige regelmaat een uitgave te maken met verhalen van gebeurte nissen en mensen van toen. Daarnaast wil men een keer per jaar naar buiten treden met een gezellige, informatieve avond. Ook bestaan er plannen om verhalen van Oudere inwoners op de band vast te leggen. Er zal een inventaiisatie gemaakt worden van de verspreid op het eiland aanwezige gegevens en bijzondere voorwerpen. In de nieuwe Wimpel zou men graag een van de vergaderzalen aankleden met enkele afbeeldingen/kaarten, alsmede een vitrine met voorwerpen. Een tweeling bij koeien mag dan al iets zijn wat niet elke dag voorkomt, een drieling mag een uitgesproken zeldzaamheid worden genoemd. Zéker als alle drie de kalfjes in leven blijven én ze alle drie ook even groot zijn. Op de veehouderij van de familie Slegh aan de Oud Kraaijerdijk te Sommelsdijk werd deze zeldzaamheid werkelijkheid, 't Was in de vroege morgen van afgelopen maandag - zo rond 6 uur - dat veehouder Jan Slegh (nee, hij heet écht Slegh en niet Vroeg in de wei) de moederkoe in de wei vond met één kalfje. Bij het volgende kalfje dat, ook in de wei, ter wereld kwam heeft Slegh geholpen; het der de kalfje werd in de stal geboren. Ze wegen ieder zo'n 30 kilo. En als we bedenken dat moederkoe hetzelfde gewicht aan vmchtwa- ter bij zich draagt als het gewicht van haar nakroost, dan betekent dit dat ze maandag morgen maar liefst 180 kilo is kwijtgeraakt! Zowel moeder als de koebeestjes - 'Red Holsteinertjes' - maken het uitstekend. Slegh houdt zijn vee voor de melkproductie en hij hoopt dat in de toekomst zijn zeldza me aanwinst daaraan bij zal dragen, 't Is natuurlijk niet waarschijnlijk dat moederkoe deze veiTassing heeft bewaard voor de week van dierendag, maar toen 't eergisteren die rendag was hebben de kalfjes vanzelf wel een middagje op school doorgebracht. Een aangepast interieur regei je liet best vóór de winter 's Winters lekker in de warme serre, met 'weathercraft' meubelen van VaUeur (info 0411-643399) (perscentrum Wonen) NATIONALE WOONMAAND Een elegant dressoir uit de serie 'Linevan Castelün. Geschikt voor zowel de woonkamer als de moderne slaapkamer (info 033-2462111) tpcrscmimm wonen) "^'Ci. De drieling, omgeven door medewerkers op de Zorgboerderij van Slegh

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 11