Goereese schrijvers signeren 'hun' boelcen Reünie oud-medewerkers ZVTM en RTM imitoet-niEyws Druk zwemweekend voor de Schotejil Heren 2 wint van WEA/Mevo'SO 2 Zendingsavond Mbuma-zending 15=12 bij de ANWB Opbrengst Nierstichting Collecte 2000 Good Luck verliest van agressieve tegenstander AN\ Oud papier én kooravond: Drukke dag voor mannenkoor 'Ons Koor' VERVOLGVERHAAL PAGINA 5 mHSDAG 3 OKTOBER 2000 j Zaterdag 30 september is z.c. de Schotejil actief geweest in verschillende zwembaden in de regio. In Krimpen a/d IJssel versche nen 's avonds twee wedstrijdploegen aan de start voor de jaarlijkse ISkm-cup van de plaatselijk zwemvereniging de Lansingh. En in Rozenburg was het de Speedo- afdeling van de Schotejil, die de eerste wedstrijd van het seizoen zwom. De Speedo-ploeg van z.c. de Schotejil (leef tijd 7-12 jaar) telde de afgelopen jaren gemiddeld tussen de 15 en 20 zwemmers en zwemsters. Op de wedstrijd van afgelopen zaterdag echter, verschenen ca. 30 aspirant wedstrijdzwenmiers aan de start. In zwem bad de Zeehond te Rozenburg zwommen deze jonge Schotejillers 37 persoonlijke records, 2 clubrecords en ook nog 9 ere plaatsen bij elkaar. Een Ie plaats was o.a. er voor Rhiana van Kempen, die de lOOm vlinderslag voor meisjes onder 11 jaar won in een clubre- cordtijd van 1.29.42. Verder bleek Esmee Koedoot (8) zelfs goed voor twee keer een Ie plaats. Zij won de 50m vlinderslag in een tijd van 49.13 en later ook nog de lOOm rug slag in een clubrecord van 1.44.17. De derde gelukkige was een debutant. De 7-jarige Martijn Buth won op zijn eerste officiële wedstrijd de 25m schoolslag in een tijd van 26.19. Overigens eindigde Martijn ook nog op een 2e plaats op de 25m rugslag in een tijd van 25.56. Ook andere debutanten vielen in de prijzen. Emma Aalders (11) eindigde op een 2e plaats op de 50m rugslag met een tijd van 49.39 en JeUe van Druningen (10) werd 3e op de 50m schoolslag in een tijd van 56.40. De laatste ereplaatsen waren voor Adrianne Mastenbroek (11), die op de 50m schoolslag 2e werd in een tijd van 54.18, en William Weeda (10), die op de lOOm vrij 3e werd in 1.28.51. Weliswaar geen ereplaatsen, maar toch vermeldenswaardig bleken ook de pres taties op de lOOm vrij in de categorie onder 10 jaar van Bob de Jager (1.38.12), Jordy de Groot (1.46.30), Monique Geldof (1.47.08) en Luuk Tonissen (1.52.62). Op de 15km-wedstrijd te Krimpen a/d IJssel verschenen de Schotejil-Boys en Schotejil- Girls aan de start om binnen een tijdslimiet van 200 minuten (3 uur en 20 minuten) een afstand van 15 kilometer proberen af te leg gen. De ploegen mochten uit maximaal 8 zwemmers bestaan. Beide Schotejil ploegen, samengesteld uit zwemmers vanaf de jaar gang 1987 en eerder, hebben biimen de gestelde tijdlimiet, de 15km afgelegd. Hier bij zetten de Schotejil-Boys, bestaand uit Johnny Jongejan, Leander Noordijk, Addie Vroegindeweij, Frank Zoeteweij, Richard Abresch, Maarten Nieuwstraten, Piet-Jan van Zoest en Leander Jongejan, de 4e tijd neer van 2 uur 51 min. 20 sec. De Schotejil Girls, bestaande uit Marjon van Kempen, Jenny Jongejan, Lieske van de Polder, Wil- lemijn Veltman, Rianne Noordijk, Iris Oost dijk, Aimemiek Veltman en Marielle den Haan, eindigden op de 10e plaats in een tijd van 3 uur 9 min. 13 sec. Dames 1 Intermezzo startte seizoen met nederlaag MIDDELHARNIS -Volleybalvereniging Intermezzo is van start gegaan in de nieuwe competitie, met wisselend succes. Een nieuw seizoen met nieuwe regels. De telling is veranderd (rally-point systeem). Los van wie er serveert: elk punt is ook daadwerke lijk een punt. Er wordt nu geteld tot de 25. Verder mag de service voortaan de netband raken. Heren 2 moest hier even aan wennen. Na het vorig jaar behaalde kampioenschap is men ingedeeld in een tweede klasse poule waar Intermezzo het er voor over moet heb ben om een eind, bijvoorbeeld naar Zeeuws Vlaanderen, te rijden. Zaterdag hadden de heren een thuiswedstrijd tegen het Zierik- zeese Wea/mevo'80 2. Deze werd vrij een voudig gewonnen met 3-1. Dames 1 was tegen Alexandria aan het zoe ken naar een goede stop en pass. Het lukte het niet in deze wedstrijd. Men verloor met 3-1. Er moet gezegd wor den dat de tegenstander goed in "de lengte zat en vrij eenvoudig de aanvallen van Inter mezzo kon af blokkeren. En de aanval van Alexandria moest het van de lengte hebben. Overige uitslagen: Heren Recrea 2 - ApoUo 13-1 Volley Quick - Jongens D3-2 Vovero 1 - Jongens A2-2 Valeas 1 -meisjes A4-0 Ook in Middelhamis en Sommelsdijk gin gen vele collectanten op pad voor de Nier stichting te gaan collecteren. In Middelhar- nis werd f 6.000,- opgehaald en in Sommels dijk f 5.716,75. Alle gevers hartelijk dank. Ruim dertig jaar zet de Nierstichting zich in voor nierpatiënten en hun familie. Ook werkt de Nierstichting aan de verbetering van de dialysebehandeling en uitbreiding van het aantal niertransplantaties. Ze finan ciert wetenschappelijk onderzoek, gericht op de behandeling en preventie van nierziekten. Wilt u volgend jaar ook daadwerkelijk uw steentje bijdragen en meedoen aan de collec te als collectant(e), wend u dan in Middel hamis tot mevrouw Gebuijs, tel.: 470126, en in Sommelsdijk tot mevrouw Poppe, tel.: 483974. Onze hartelijke dank aan alle col lectanten, die zich dit jaar weer hebben inge zet voor deze collecte. STRUEN - Zaterdag 30 september ging Good Luck naar Strijen om het op te nemen tegen Ventura Sport. Voorheen speelde de ploeg uit Strijen enkele klassen hoger, maar het is de laatste jaren een aantal malen ach ter elkaar gedegradeerd. Een geduchte tegenstander dus voor de ploeg uit Middel hamis. Good Luck begon met Heidi Kamer ling en Ingmar Adam op de bank. Ventura Sport kwam op 1-0, maar na goed combineren tussen Marielle de Looze en Samantha Krijgsman kon laatstgenoemde van afstand de gelijkmaker scoren. Marielle de Looze verliet geblesseerd het veld en Hei di Kamerling nam haar plaats in. Ventura Sport kwam met behulp van een afstand schot op 2-1 en na goed aangeven van Mar jon Soeteman kon Jan-Willem de Vos een vrije bal verzilveren. Good Luck had wat concentratieverlies in verdedigend opzicht en Ventura Sport ging steeds agressiever spelen en reageren op de scheidsrechter. Dit resulteerde in een gele kaart voor een Ventu ra speler en in een 6-2 mststand. Na de thee speelde Good Luck enige tijd het eigen spelletje en Ventura Sport was even de weg kwijt. Wilko Kattestaart bezorgde de bal bij Samantha Krijgsman, die op haar beurt de 6-3 van afstand knap inschoot. Niet veel later bereikte Heidi Kamerling Marcel Kievit, die ook van afstand de achterstand verkleinde. Good Luck kreeg ongelukkig een strafworp tegen, zodat de marge weer wat was vergroot. Marjon Soeteman ging goed door, maar Leo van der Made werd belemmerd in het aangeven van een door loopbal. Jan-Willem de Vos benutte de hier voor aangewezen strafworp goed. Ventura Sport bleef ongewoon agressief spelen en reageren. Wederom werd een speler van de ploeg uit Strijen een gele kaart voorgehou den. Good Luck bleef nog redelijk cool onder de uitspattingen van de spelers en het publiek, maar kon een achterstand van 10-5 niet voorkomen. Vervolgens kwam Liesbeth Los goed door, maar werd weer belemmerd in het nemen van een doorloopbal. Jan-Wil lem de Vos benutte zijn tweede strafworp. Het werd 11-6 en 11-7 nadat Marcel Kievit een strafworp benutte, maar na 12-7 floot de scheidsrechter dit belachelijke duel eindelijk af. Ook coach Peter van Vliet had zelden zo'n agressieve ploeg zien spelen met zoveel frastraties. Zelfs het publiek en de coach waren doorgaans zeer onsportief. Volgende week zullen we er alles aan doen om de pun ten thuis te houden. Voltreffers is de volgen de tegenstander van de korfballers uit Mid delhamis. agentschap In het najaar is het extra aantrekkelijk om lid te worden van de ANWB. Men betaalt dan de contributie voor het volgende jaar en is de laatste drie maanden van het lopende jaar gratis lid. 15=12 dus. Deze aanbieding geldt ook voor wijzigingen in het lidmaatschap. Zo kent de A>JWB bij voorbeeld voor de Wegenwacht twee moge lijkheden: het Basis- en het Totaal-lidmaat schap. In het eerste geval krijgt men hulp van de Wegenwacht bij pech buiten de eigen woonplaats. In het geval van een Totaal-lid maatschap komt de Wegenwacht zelfs aan huis. Bovendien heeft men in dat geval recht op vervangend vervoer wanneer de auto niet meteen gerepareerd kan worden en men dringend op weg moet. De omzetting naar een Totaal-lidmaatschap kost voor de rest van 2000 niets. 15=12: ook voor de datakluis. Dit product, dat 25,- per jaar kost, zorgt voor een veili ge registratie van passen, cards, identiteits bewijzen en andere belangrijke gegevens. In geval van vermissing kan met één telefoon tje alles geblokkeerd worden. De Datakluis is 24 uur per dag bereikbaar, waar ter wereld men ook is. Er hoort een speciale sleutelre tour- en bagage-identificatieservice bij en een herinnering voor verlenging van identi teitsbewijzen. Voor alle informatie over lidmaatschappen van ANWB, Wegenwacht en Datakluis kunt u onder andere terecht bij VW/ANWB Overflakkee, Vingerling 3 te Middelhamis. Het wordt 7 oktober a.s. een drakke dag voor de mannen van 'Ons Koor'het mannenkoor uit Sommelsdijk/Middelhamis. 's morgens wordt vanaf 9 uur het oud papier opgehaald in Sommelsdijk. Het is dan immers de eerste zaterdag van de nieuwe maand. Het oud papier wordt, zoals u wellicht al weet, opge haald om nieuwe uniformen bij elkaar te sparen voor de bijna 50 tenoren, baritons en bassen. Dat is iimiiddels gelukt en tijdens het concert, 's avonds op diezelfde 7e oktober, zullen de mannen in hun splinternieuwe donkerblauwe tenue verschijnen in de grote kerk aan de Ring van Sommelsdijk. Het con cert begint 's avonds om 8 uur. Naast de mannen van het eigen mannenkoor kunt u luisteren naar de maimen van het beroemde Utrechts Byzantijns Koor. De begeleiding wordt verzorgd door een groep blazers van Sempre Crescendo en de vaste organist van 'Ons Koor', de heer Andries Stam. De alge hele leiding is in handen van dirigent Willem Meyboom. Een bijzondere avond in het kader van het 65-jarig jubileum van 'Ons Koor'. Kaarten ad f 10 per stuk kunt u ver krijgen bij het kantoor van de WV of direct voor aanvang van het concert bij de ingang van de kerk. U bent van harte welkom! Ook voor andere doeleinden heef de vereni ging behoefte aan financiële middelen. De marmen gaan dus gewoon door met de inza meling van oud papier. De bewoners van Sommelsdijk (m.u.v. de Westplaat) worden gevraagd om het oud papier goed verpakt buiten te zetten. Tussen 9 en 12 uur wordt het opgehaald. Op donderdag 5 oktober zal er een zen dingsavond gehouden worden in de Her vormde Kerk van Nieuwe-Tonge, op uit nodiging van de zendingscommissie. Ds. J. Lohuis uit Scherpenisse hoopt te spre ken en er zal een collecte gehouden wor den voor de Mbumazending. De avond begint om half acht. U wordt hartelijk uitgenodigd deze avond bij te wonen en de Heere geve ons een gezegende avond. Drie Goereese schrijvers waren zaterdagmiddag aanwe zig bij boekliandel Alierslioek in Ouddorp om hun eigen boeken, die daar over de toonbank gingen, van een hand tekening te voorzien. Dat de inwoners van het eiland graag een boek van eigen bodem lezen, bleek wel uit de belangstelling: de boeken waren aan het eind van de middag bijna uitverkocht! Gert Koese uit Ouddorp signeerde zijn boek 'Avonturen rond Mechelsteyn'Leendert van Wezel uit Stellendam voorzag zijn boek 'de Bunker' van een handtekening, terwijl van Frans van Heest zijn boek 'Het Engelse dorp op de kop van Goeree' sig neerde. Frans kreeg ook heel wat belangstelling van lezers die meer wilden weten over het ontstaan van zijn boek. Lezers van 'De Bunker' en 'Avonturen rond Mechelsteyn' werden gemo tiveerd deze boeken te lezen door een prijsvraag die hieraan verbonden was. Door goed te lezen kon men de gestelde vra gen beantwoorden en kon men meedingen naar een mooie prijs. Boekhandel Akershoek, de auteurs én alle bezoekers kunnen terug zien op een geslaagde en gezellige middag. Zo'n 200 oud-medewerkers van de ZVTM en de RTM kwamen zaterdag in recreatiecentrum 'de Sta- ver' bijeen voor de jaarlijkse reünie. Deze bijeenkomst wordt elk jaar georganiseerd door de perso neelsvereniging van Connexxion, de voormalige ZWN en daarvoor ZVTM. Nadat het gezelschap in 'de Staver' iets had genuttigd ging het per touringcar naar Ouddorp. Natuurlijk werd daar een rond je gereden met de stoomtram. Eén van de oud-gedienden heriimerde zich met deze tram te hebben gereden in het verleden, in 1947 door Zeeuws-Vlaanderen! In de remise kon het materieel van weleer nogeens worden bekeken, terwijl men weer eens bij kon praten met oud-coUega's. Terug in Middelhamis werd afgesloten met een broodmaaltijd. De organisatie, en natuurlijk de deelnemers kunnen met genoegen terugzien op deze oud-medewerkersdag. 9- Dan veegt de smid met de rug van zijn hand een traan weg. Dominee De Wit zit er een beetje mee. Het is een heel vreemd geval. Hoe moet hij daarop reageren? En de gemeente verwacht iets van hem. Die mensen blijven staan. Heel andere mensen dan er eerst in de kerk waren, met neergebogen hoofden. Levende mensen met gezichten vol spanning. De Wit richt zich op, kijkt het smidje aan en zegt met zijn zware stem: "Gelukkig voor u en mij, broeder, dat de Heere niet aanziet wat voor gen ogen is, maar dat Hij het hart aanziet". Dan daalt hij de preekstoel af. In de consistorie heerst nu een andere sfeer. "Het is", zegt Piet Dekkers met z'n gezicht in de allerslimste plooi, "dat domenie op zo'n grote plek staet en wel een flienk trakte ment zal ebben. Anders zou ik zeggen: dan beriepen we u". Terwijl de broeders meelopen naar het villaatje van Jan den Uyl, breekt de zon door en overgiet Vorma met een helder licht. "Een mooi dorp", prijst dominee De Wit. "En wat een verschil of de zon schijnt of dat het mistig is". "Zeg dat wel, domenie", antwoordt Jan den Uyl en hij hecht een gees telijke betekenis aan dat woord. De mensen van het Klein-Kerkje in Vorma hadden zich niet verwon derd, dat meneer Klaas Wenders 's avonds de dienst in hun kerkge bouw bijwoonde. Hij deed dat wel meer. Ook wel als er gewoon een preek gelezen werd. Het was in Vorma zo, dat ieder beleefd 'Meneer' tegen hem zei als hij hem aansprak. Maar als men over hem praatte, zei men: "Klaes was ook in de kerreke". Hij zat meestal achteraan. De mensen wisten wel, waarom hij dat deed: als er een aanval mocht komen! Want ieder in het dorp kende zijn ziekte. Er was een oud, idioot mannetje op het dorp. Zotte Gerrit geheten. Die zat altijd vooraan in het Klein-Kerkje op de tweede bank, want op de eerste zaten de doven. En zotte Gerrit was niet doof. Deze Gerrit beoordeelde de dominees naar twee kenmerken. Het ene kenmerk was, of de dominee uit psalm 42 liet zingen. Deze psalm kende Ger rit en met een vervaarlijke stem zong hij dan mee. Zijn mongolenge- zichtje glansde dan van een bijkans hemelse verrukking. Het andere kenmerk was, dat de dominee niet met de vuist op de Bijbel moest slaan. "Slaen, dat kan een ieder", zei hij. Maar de eigenlijke reden was, dat Gerrits vader indertijd de mooie, oude Statenbijbel aan de kerk had gegeven. Gerrit was er bij geweest, dat vader het geliefde boek, dat tot nog toe thuis in de voorkamer op een mahoniehouten tafeltje had gelegen onder een kunstig gehaakt kleedje, naar de kerk bracht en op de lessenaar van de preekstoek legde. Gerrit zelf nam node afscheid van het boek der boeken. Want toen zijn moeder nog leefde nam ze het iedere zondagmiddag op haar schoot en het hem de plaatjes zien, die er in groten getale in stonden. Ze onderrichtte hem dan op haar wijze manier inzake de godsdienst- waarheden. Eens was hij zo ontzet over het verhaal van de kinder moord, dat hij zijn vuist balde en de boze Herodes een klap in zijn gezicht gaf. Moeder schrok daar zo van dat ze het boek sloot, hem dringend aanzag en zei: "Je ei Gods woord gesloge, Gerrit". Dat heeft zo'n diepe indruk op hem gemaakt, dat hij in elkaar schrompelt als een of andere prediker zo in vuur geraakt, dat hij met de vuist op de bijbel slaat. Hij is dan ontroerd tot in de uiterste diepten van zijn ziel en angstig bidt hij dan: "Vergeef het die man, Heere, ie is nog nie wiezer". Bidden kon zotte Gerrit heel goed. Voor hij 's avonds in zijn bedstee kroop, knielde hij, vouwde zijn kleine, gladde aaphandjes, boog zijn kreukelig, als ineen geschrompeld mongolensnuitje en begon een kinderlijk gebed. De Vormase christenen waren zo, dat ze veel waar de hechtten aan Gerrits gebed. Een hogere waarde, dan aan dat van menig predikant, die in gekuiste taal en met schone zinswendingen op de preekstoel het grote gebed voordroeg. Tenminste, als zij in dat gebed misten het niet in woorden uit te drukken gevoel van echtheid. Wie zal het wonder omschrijven dat de echte muziek onderscheidt van het mechanisch correct weergeven van het notenbeeld? Zo konden de Vormase christenen met het subtiele zintuig van hun Uefde aanvoelen wat echt of wat onwaar was in de gebeden vanaf de kansel tot God. Telkens kwamen dan ook mensen steelsgewijs naar zotte Gerrits gebed luisteren, dat zo echt was. Maar hij moest het niet merken. Dan voer hij uit: "Spotters! Stae je daer te grinniken! Verne der je mar voor de Mmachtige en kerm om je zonden!" Zulke dingen hoorden de Vormase christenen graag. Het gaf niet, of ze uit de mond van een zot kwamen. Als men hem zijn gang liet gaan en hij niet merkte dat vreemden naar hem luisterden, dan bad hij minuten lang en dan passeerde heel Vor ma, voor zover het in de Kleine Kerk kerkte, de revue. "Och Heere, dienk an die arme smid Donk, ie ei zo'n pien in z'n buuk", bad hij op de avond toen heel Vorma wist, dat de smid zou sterven aan de koliek. En God verhoorde het gebed van zotte Gerrit: de smid herstelde. En voor meneer Klaas Wenders bad hij altijd als deze in het Kleine Kerk je was geweest: "Brieng em bie ons, Heere, bie de waere kerreke. Laet em niet verloren gaen, het is zo'n beste man. Bekeer em, dan zal ie bekeerd weze en verlos em van de Boze, die in em is gevaere en em tegen de aerde kwakt en em doet schuumbekke van angst voor de 'elle!" Dominee De Wit had psalm 42 laten zingen en hij had niet eenmaal op de bijbel geslagen. Daarom bad zotte Gerrit die avond lang of het de Bestierder der harten behagen mocht, deze man Zijns raads naar Vorma te sturen en of hij dan z'n baard af wou scheren. Natuurlijk kreeg meneer Klaas ook een beurt. "Ze zeggen", zei Genit, "dat de man zo eb zitte luustere". Nu, dat laatste was waar. Klaas Wenders, de geleerde, had met ootmoed in zijn ziel naar domi nee De Wit geluisterd. En omdat hij van Vorma hield en het beste voor zijn dorp wenste, hoopte hij, dat in het Klein-Kerkje zo'n predi kant zou komen. In de week ging er een vreemd verhaal door het dorp. De smid moest 's zondagsavonds na de kerkdienst de Boerenhemel zijn ingestapt. Zijn stok tikte op de keien en zijn oude, gebogen gestalte spoedde zich voort, alsof er haast bij was. Toen hij bij Jan den Uyl aan de bel trok, was men daar juist klaar met eten. De smid wilde dominee lie ver even alleen spreken. Daarom liet Den Uyl hen in de mooie kamer, waar alreeds het vuur in de haard brandde en de stoelen klaarstonden om de gasten te ontvangen. Want velen zouden nog weleens met dominee De Wit willen napraten over de preek. Volgens de meid van Jan den Uyl, die nog wat in de kamer te doen had, stonden de beide mannen tussen de tafel en de haard. Hun beel tenissen werden weerkaatst in de spiegel, boven de schoorsteenman tel. Het was een vreemd gezicht: die mooie, grote man met zijn rech te gestalte en zijn donkere baard en het kleine, kromme smidje, dat wel een knoestige knotwilg geleek in vergelijking bij de dominee. De smid was heel ernstig, maar de dominee lachte. "Mijn baard?" zei hij, haha! Dan zou ik dus mijn baard af moeten scheren. Haha!" Meer wist zij niet. Ze kon dus ook niet meer van het onderhoud ver tellen. Maar Vorma begreep heel goed, wat de smid met de dominee had besproken. Jammer, dat het niet zou gaan! Jammer dat deze man Gods zo ijdel was om een baard te dragen. Jammer ook, dat hij in zo'n grote gemeente stond en niets hem noodzaakte om zijn best te doen een beroep naar Vorma te krijgen. Want zonder baard zou hij zeer zeker de juiste man voor Vorma zijn. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5