Schaken in Oostflakkee Start- avond Geslaagde manifestatie 'Tegen Geweid en Voor Respect Nauwere samenwerliing gemeenten op Goeree- Overflalilcee of gemeenteiijlie iierindeiing? Nuloptie \^oar te a eren harde elbeleid A^oor Goedereede Sommelsdijk Cursussen seizoen 2000/2001 Van der Spoel Zn. EiyurfflEit-niEuws Kappers aan huis Geld-bingo in Dirksland VMBO iiiÜRDAG B:iiiliiiiilli Zorg en Welzijn Groep PAGINA 4 DINSDAG 3 OKTOBER 2000 Telefoon (0187) 47 10 10 LASCURSUSSEN APPELFUPPEN of AMANDELBROODJES5 halen 4 BETALEN Ham-kaas CROISSANTS5 halen 4 BETALEN ROOMBOTER-AMANDEL STAAFDeze week 5?® Elke woensdag: O EIERKOEKEN 5 HALEN 4 BETALEN 6 HALEN 5 BETALEN GESORTEERDE GEBAKJES. FLAKKEESE BOLUSSEN. Ook voor Foto-, Logo-, Disneytaartën of Ontbijten moet u bij Vandér Spoel zijn Gek hé, er kan er maar één de beste zijn. Ja toch? Door de - geslaagde - sport- en vrijetijdmanifestatie welke afgelopen zaterdag in de Grutterswei is gehou den, is gebleken dat sommige inwoners niet op de hoog te zijn van de mogelijkheid om in clubverband te scha ken. Die is er dus duidelijk wel en alle belangstellenden zijn iedere woensdagavond om 20.00 uur van harte wel kom bij S.O.F, in de Grutterswei te Oude-Tonge. Op ieder niveau (van beginner tot gevorderde) is er wel een tegenstander aanwezig. Gelukkig is er al een flinke ploeg die zich hier al dan niet taktisch, opstelt achter het schaakbord. De gehan teerde taktieken verschillen per week. Deze week was er een speler die schijnbaar enorm last had van een jet lag. Althans zo werd zijn tegenstander dat verteld; eind van het liedje was dat Wijnands met een soort van jet lag naar huis werd gestuurd. De meeste partijen van deze vijfde ronde stonden in het teken van de beker. Hoewel deze ronde ook meetelt voor de interne competitie, is winst nu zeer zeker mee genomen, aangezien de beker werkt met een knock-out systeem. Verloren betekent automatisch uitschakeling voor de beker. Het grappige is dat in de eerste ronde er veel favorieten tegen elkaar gespeeld hebben en dat er dus al veel van deze heren zijn uitgeschakeld. Waar blijven de dames trouwens? De enige vrouwelijke scha ker bij S.O.F, moet dit seizoen afhaken wegens studie, maar er moeten in deze regio toch meer vrouwen zijn die kunnen schaken? De uitslagen van ronde 5: Beker* K. W. Wijnands - L. HoUeman0-1 S. van Maurik - J. van den Ouden1-0 W. Buth - D. Mulder1-0 R. Huibrechtse - P. Holleman1-0 R. Huysmans - A. DouwO-I C. Korteweg - J. Hennekes0-1 Reguliere competitie: R. Sparreboom - G.J.H, van Genderen0-1 L. van den Ouden - B. J. Bruggeman0-1 Ook de jeugd is weer van start gegaan. Ondertussen Een briljant gezet in uw trouwring vanaf J 30^— inclusief zetkosten Goudsmid Juwelier Brüjantzetter Marius Swemmer Straatdijk 10 Dirksland (0187) 605999 zijn er tien jeugdleden, waarbij als ondergrens de leeftijd zes jaar is. Momenteel zijn er twee jeugdbegeleiders actief, wat betekent dat er nog voor enkele leden plaat sis. Aanvang jeugd: 19.00 uur. afd. Gezondheid Service is op zoek naar voor leden die niet (meer) de deur uit kunnen. GOEDEREEDE D.V. 7 oktober 2000 is het de startavond van het nieuwe Open Deur sei zoen. We willen jullie, alle jongeren van 15 jaar en ouder, van harte uitno digen om deze avond bij te wonen. Deze avond treedt voor jullie op: 'Speelgoed Aar dewerk' Kom naar het Open Jeugdwerk in Goedereede, a.s. zaterdagavond. In de krant van vrijdag lees je meer. Hou je het in de gaten? Het Open Deur-team Op 12 oktober zal in de Victoriahal te Dirksland een GELD-BINGO worden georganiseerd door Buurtvereniging 'WEST'. Er zullen 8 rondes en 1 Superronde worden ge-speeld. De Victoriahal aan de Philipshoofjesweg te Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur. En de bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat Buurtver eniging 'WEST' garant voor een klinkend prij zenpakket. Dus kom allemaal, voor een gezellige avond en wie weet... voor een van de vele klinkende prij zen. Bij Buurtvereniging 'WEST' gaat overigens nie mand teleurgesteld naar huis, want.iedere deel nemer heeft altijd prijs. Graag tot ziens op donderdag 12 oktober. 'Op vrijdag 29 september organiseerde de Stichting Evenementen Middelharnis (StEM), in overleg met de landelijke stichting tegen geweld, een manifestatie tegen geweld in Middelharnis. De manifestatie begon om 19.00 uur met een toch van het gemeentehuis van Middelharnis naar het Diekhuusplein. Aan de toch namen circa 200 mensen deel. Onder de deelnemers waren onder andere vertegen woordigers van politieke partijen, slachtofferhulp, vluchtelingenwerk, brandweer, rode kruis en (basis)scholen. Op het sfeervol inge richte Diekhuusplein werden de deelnemers toegesproken door loco-burgemeester Slootweg, het hoofd van de politiehasiseenheid mevrouw Keijzer en Marloes Groeneveld namens de jeugd. Dat de toespraken het publiek raakten was duidelijk te merken aan de vele reacties tijdens en na afloop van de manifestatie. Op het Diekhuusplein werd muziek gemaakt door Arjan Huizer uit Herkingen, daar bij geholpen door zijn vriendin op de panfluit. Door Arjan werden op een groot beeldscherm, tijdens een speciaal voor deze manifes tatie gecomponeerd nummer, teksten vertoond over (zinloos) geweld. Deze combinatie van muziek en beelden vormden een uitstekend geheel. Omstreeks 20.00 uur werd de manifestatie afgesloten en keerden de deelnemers huiswaarts. Al met al kan er tevreden terugge zien worden op deze waardige manifestatie tijdens de 6e landelijke dag tegen geweld. Uit de opkomst bleek overduidelijk dat het the ma 'Geweld' met als bijzonder motto 'Respect' zeker leeft onder een groot deel van de bevolking van Goeree-Overflakkee. Vanuit gedeputeerde staten wordt de startnotitie 'Waar ligt de grens' aan de gemeentebesturen voorgelegd. In het kort komt het erop neer, dat een nauwere samenwerking tussen de gemeenten op Goeree-Overflakkee wordt voorgestaan. Zo niet, dan bestaat de kans tot gemeentelijke herindeling. Zover is het evenwel nog niet, doch er wordt in de startnotitie gewezen op de noodzaak tot samen werking, ook als dit niet op vrijwillige basis plaatsvindt. Zoals begrijpelijk wordt hiermee de zelfstandigheid van de bestaande gemeenten aangetast en daarom gaf dit voorstel volop aanleiding tot discussie. In het algemeen bestond er wel instemming met het instellen van een onderzoek naar deze materie door een onafhankelijk onderzoeksbu reau te Tilburg. De heer P. Grinwis (VGB) wees erop, dat bij de voortgang van de proce dure namelijk het komen tot een gezamenlijk standpunt tegenover gedeputeerde staten de samenstelling van de groep 'begeleiders' - de burgemeesters en secretarissen - te beperkt van opzet is. Spreker zou hierbij, mede met het oog op de verkiezingen, tenminste de fractie voorzitters van elke partij willen betrekken. De heer J. Klepper (SGP) sprak er in het alge meen zijn teleurstelling over uit, dat de vormen van samenwerking tussen de gemeenten niet voldoende gehalte zouden hebben. Spreker wijst in dit verband op de goede functionering van het ISGO en daarnaast in collegiaal ver band de samenwerking via OGO. Spreker zegt dat het geheel teveel onder druk staat van het provinciaal bestuur. Wellicht dat in de toe komst de gemeenten bij de gezamenlijke uit voering van taken kwetsbaar zouden kunnen zijn, doch dat behoeft beslist niet te leiden tot gemeentelijke herindeling. De heer Klepper kan instemmen met het onderzoek ingeval van niet-vrijbhjvende samenwerking. In dit verband wijst spreker erop, dat de bestuurlijke kwaliteit van de gemeenten behoorlijk is te noemen, afhanke lijk van de ambtelijke kwaliteit en inbreng per gemeente. De gemeenten kunnen naar spre kers mening heel goed zelfstandig blijven voortbestaan. De heer H. T. van Oostenbrugge (CDA) stem de eveneens in met het onderzoek naar nauwe re samenwerking tussen de gemeenten op Goe ree-Overflakkee, eventueel resulterend in de mogelijkheid tot niet-vrijwilhge samenwer king. Op deze wijze moet gemeentelijke herin deling worden voorkomen. De voorzitter stelt, dat het provinciaal bestuur van Zuid-Holland zich in het algemeen beraadt op gemeentelijke herindeling in deze provincie met thans nog 95 gemeenten. Alhoewel de gemeenten op Goeree-Overflakkee klein zijn te noemen, willen zij zich toch als 'robuuste' gemeenten presenteren, zodat gemeentelijke herindeling niet noodzakelijk is. Letten we, aldus spreker, op niet-vrijwillige samenwer king, dan zal de aandacht gevestigd moeten zijn op een centrumgemeente, in dit geval Middelharnis. Voorts pleit spreker voor hand having van de gemeenten op Goeree-Overflak kee, wanneer daar gelet wordt op specifieke belangen van Goedereede, namelijk op het gebied van recreatie en visserij. Hoogstens zou de samenwerkingsvorm via het ISGO uitge breid en verdiept moeten worden. Aan de uitbreiding van de belangengroep bij de besprekingen van het rapport 'Waar ligt de grens' en het te houden onderzoek, zal de voorzitter op verzoek van de heer Grinwis nadere aandacht vragen. Voor de gemeente Goedereede komt het te houden onderzoek qua financiën neer op een bijdrage van 23.000 van de 89.000 in totaal. Nuloptie voor hordeelbeleid Door de vaststelling van een zogenaamde paraplubepaling kan worden voorkomen dat in de gemeente Goedereede bordelen kunnen worden gevestigd. Dit kan bereikt worden door een verbodsbepaling op te nemen in de voorschriften van alle bestemmingsplannen in deze gemeente. Hierdoor kan op het grondge bied van Goedereede geen bordeel gevestigd worden. De heer B. L. Noorthoek (SGP) verklaart zich voorstander van de nuloptie, zoals die door het gemeentebestuur wordt voorgestaan. Naar sprekers mening is de maatregel van de rijks overheid in strijd met Gods Woord en Gebo den. De heer A. van der Laan (CU) kan zich even eens met het standpunt van de SGP verenigen, ondanks de eventueel te verwachten proble men bij handhaving van dit beleid. De heer H. van der Meer (VVD) kan zich ook wel vinden in de nuloptie voor deze gemeente, doch wijst erop, dat het wellicht moeilijk zal zijn om dit beleid te handhaven, temeer waar de gemeente Goedereede geen bepalingen opneemt in de APV ten aanzien van de inrich ting etc. van bordelen. Indien eventueel een aanvrage wordt ingediend zal dit tot proble men aanleiding kunnen geven, aangezien de huidige bepalingen weinig of geen toetsings kader bieden. De heer P. Grinwis kan zich met het standpunt van de heer Van der Meer verenigen, aange zien het zonder verder deze materie te regelen de nuloptie wellicht tot grotere problemen kan leiden dan bij regeling van deze materie. Ook spreker zou deze aangelegenheid willen rege len in de APV door vaststelling van daarop afgestemde regelingen. De heer Van Oostenbrugge verklaart eveneens in te stemmen met het voorstel van B en W tot vaststelling van de nuloptie, alhoewel spreker erop wijst, dat het niet-aanbrengen van wijzi gen in de APV tot problemen kan leiden, aan gezien naar zijn mening het standpunt van de gemeente in strijd is met het landelijk beleid. Mevrouw T. A. H. Tigchelaar-van As (PvdA) kan zich eveneens verenigen met het voorstel van B en W, alhoewel er belangrijke twijfels rijzen ten aanzien van de houdbaarheid hiervan qua beleidsuitgangspunten. In hoeverre kan wethouder Lokker zich beroepen op de houd baarheid van de verbodsbepalingen in de diverse bestemmingsplannen? Wethouder Lokker (SGP) stelt, dat de planolo gische aspecten door wijziging van de diverse bestemmingsplannen is voortgevloeid uit overleg met RBOI als stedebouwkundige van deze gemeente, terwijl de Provinciale Plano logische Commissie (PPC) zich eveneens positief heeft uitgelaten over de inhoud van de vast te stellen maatregelen, zodat spreker in dit opzicht er voldoende vertrouwen in heeft, dat deze materie afdoende kan worden gere geld. Indien er sprake is van ongehoorzaam heid aan de wetten des lands stelt de heer Lok ker zich op het standpunt, dat door de vast stelling van de in zijn ogen ongeoorloofde maatregelen en men de overheid als SGP- fractie dient te beschouwen als Gods dienares, dat hier ongehoorzaamheid aan de wetten des lands verantwoord is te achten, aangezien men Gode meer gehoorzaam dient te zijn dan mensen. Spreker wijst erop, dat indien in de toekomst er een beslissing zal moeten worden genomen door de bestuursrechter, de verant woordelijkheid tot vestiging van een bordeel dan in handen hgt van deze rechter en niet van het gemeentebestuur. De voorzitter stelt, dat ook de mogelijkheid is bezien om via wijziging van de APV de bepa lingen aangaande bordeelvestiging in over eenstemming te brengen met de huidige situ atie en dat men als gemeenten op Goeree- Overflakkee de nuloptie zodanig wenste toe te passen, dat als in één der gemeenten een bor deel zou worden gevestigd, de overige gemeenten hiervan zouden zijn vrijgesteld. Spreker waarschuwt, dat men conform de rijkswet(ten) de APV dient aan te passen. De heer Van der Meer kan zich verenigen met de zienswijze tot herziening van de voor schriften van de bestemmingsplannen en hij heeft respect voor de principiële uitgangspun ten, die in dit opzicht worden vernomen. Spre ker kan evenwel niet nalaten te wijzen op de juridische consequenties, die door het niet- wijzigen van de APV kunnen ontstaan en moet in het algemeen de haalbaarheid van het thans te voeren beleid twijfelachtig worden genoemd. Mevrouw Tigchelaar kan zich in grote lijnen verenigen met het standpunt van de heer Van der Meer. Zij ziet ook juridische problemen voor de toekomst, indien er zich een aanvage voordoet. Wijziging van de APV zou wel noodzakelijk zijn te achten. De voorzitter is van mening, dat men de nuloptie op de voorgestelde wijze dient na te strefen. Aangezien zich op dit punt nog geen jurisprudentie heeft gevormd, kan deze aan gelegenheid in een later stadium nog nader worden bezien. Wethouder L. Visser verklaart zich eveneens voorstander van het door B en W voorgestel de beleid tot vaststelling van de nuloptie. Hij stelt "Je zal zo'n hoerentent maar naast je deur krijgen" en dat wil het gemeentebestuur in alle opzichten voorkomen. Overigens merkt spreker op, dat tijdens de tervisielegging van de ontwerp-bestemmingsplannen niemand hiervan inzage heeft genomen, zodat naar zijn mening het gemeentebestuur op het goede spoor zit. De heer Van der Meer stelt, dat het niet- gebruikmaken van de mogelijkheid tot het inzien van de bestemmingsplannen door onder andere de belangengroep geen verba zing behoeft te wekken, aangezien er hier sprake is van een door de wet beschermde groep van de bevolking. Het voorstel van B en W werd vervolgens met algemene stemmen aangenomen. Natuur voor mensen, mensen voor natuur Bij de ingekomen stukken werd een brief van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij besproken, getiteld 'Natuur voor mensen, mensen voor natuur'. Deze brief was aanleiding voor mevrouw E. P. Mastenbroek-van der Sluis (VVD) en de heer P. Grinwis om hierbij te wijzen op de relaties vanuit deze brief ten opzichte van het landinrichtingsplan 'Ouddorp-West' Hiervan zal kennis worden genomen. Verkoop grond Aangezien het hier betrof de verkoop van een zogenaamde overboek bij een perceel bouw grond in plan 'Stellendam-Zuid', stelt de heer T. Human (SGP) dat het noodzakelijk is bij de voorstellen tot verkoop eveneens dergelijke stroken in de verkoop te betrekken. Thans doet het gemeentebestuur zichzelf tekort door deze stroken te verkopen tegen de prijs van 50,- per m'. Hiervan zal goede nota worden genomen. Voor het aanschaffen van een tractor met aan hanger werd een krediet gevoteerd van 95.000. Ter financiering van de kosten, verbonden aan de vervroegde uittreding van enkele ambtena ren bij het Binnenhof zal vanwege deze gemeente een geldlening worden verstrekt van 600.000. Hiertoe werd door de raad besloten. Aanbieding begroting 2001 Zoals gebruikelijk werd dit jaar evenals voor gaande jaren in september de begroting voor het volgende jaar aangeboden, in casu voor het jaar 2001. Er komt weer een drukke tijd aan, zowel voor de raadsleden bij het leveren van de algemene beschouwingen als voor B en W voor het beantwoorden hiervan en de behandeling van de begroting in vergadering van de raad van 26 oktober a.s. Het was een historisch feit, dat de gemeente raad voor de laatste maal in deze vergadering gebruik maakte van het bestaande meubilair, daterend van 1972 (ingebruikneming van het nieuwe gemeentehuis). Tijdens de volgende vergadering zal gebruik kunnen worden gemaakt van het nieuwe meubilair en zullen ook de nodige aanpassingen aan de raadzaal plaatsgevonden hebben. Het bestaande meu bilair zal worden overgebracht naai" Polen, waar het wellicht op minstens dezelfde demo cratische wijze als dat in de gemeente Goede reede het geval was, daar zijn diensten goed zal kunnen bewijzen. BINGO voetbalver. O.F.B. Vrijdag 6 oktober om 20.00 uur start Voet balvereniging O.F.B, weer met een gezelli ge Bingo in de kantine aan de Sportlaan te Ooitgensplaat. De opbrengst komt ten goe de aan de jeugd van de vereniging. Er zijn prachtige prijzen te winnen! U bent van harte welkom! Heeft u interesse in een van de onderstaande cursussen? Bel dan gerust voor informatie en vraag de folder aan! Elektrode lassen niveau 1 t/m 3 MIG/MAG lassen niveau 1 t/m 3 TIG lassen niveau 1 Voor informatie over de lascursussen de heer A. Kiewiet of de heer H. Stehouwer. Telefoon (0187) 471010 Elektrode lassen of MIG/MAG lassen. Bloemsierkunst Verloskunde bij het schaap Aquarium Voor informatie over de hobbycursussen: de heer A. Kiewiet. Telefoon (0187) 471010 Basisveiligheid (VGA.1). Bedrijfshulpverlening (BHV). Uitvoeren gewasbescherming (Licentie 1). Inzetten gewasbescherming (Licentie 2). Verlenging BHV/gewasbescherming. Informatie beroepsgerichte cursussen: de heer P, R. Kamerling. Telefoon (0187) 471010 Brood - Banket - Croissanterie Kerkepad 1c, Tel. (0187) 48 64 69 Kaai 1, Middelharnis, tel. (0187) 48 71 65 Ook bij Jumbo Ooitgensplaat, E-markt Mackloet, Stad aan 't Haringvliet en Cl000 Dirksland Wilt u meer info? Neemt u dan contact op met mevr. G. Rijkse, via tel. 0181-62 62 26 t >t .-j.-iii,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 4