IE (010)2741135 Dag van de Warme Bakker: '1>1S1- K-^ Politie 24-uurs telefoon: mfyyL MINNAARD VASTGOED Eén gewonde bij verkeersongeval te Nieuwe Tonge annendag^ Eeuwit Bal terug in herinnering dorpsgemeenschap Bach-concert door 15 organisten chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse eri zeeumse eilanden Verkoping Chr. Geref. Kerk Middelharnis Demonstratie sfeermakers voor donkere dagen rond de Kerst Verlfoop gebaicicen vis Wijziging bingo-avond Nieuwe Tonge Dinsdag 3 oktober 2000 73e jaargang nr. 6944 Rotterdam-Rijnmond Woninginbraken MIDDELHARNIS - Vrijdagavond is er ingebroken in een woning aan de Wilgen laan. Toen de bewoners thuis kwamen, con stateerde men dat er vreemden waren bin- nengeweest. Kasten stonden open en laden lagen op de grond. Een aantsJ sieraden is ontvreemd. SOMMELSDIJK - Zaterdag werd er aangif te gedaan van een inbraak, in de nacht van vrijdag op zaterdag, in een woning aan de Pluvier. Via een bovenlicht is men binnen gekomen. Kasten en laden werden door zocht en een televisie, video en cd's werden weggenomen. Ci3MBI actief in beeld en geluid Hartelijk welkom op de naj aars verkoping van de Chr. Geref. Vrouwenvereniging 'Bid en Werk' en de activiteitencommissie, in de zaal achter de Chr. Geref. Kerk aan de Hof- laan te Middelharnis. De openingstijden zijn D.V. op vrijdag 6 oktober van 19.30 tot_ 21.00 uur en op zaferHag Toktöbef van 9.3Ö tot 13.00 uur. Er is weer van alles te koop, Zoals handwerk, babykleertjes, wenskaarten, boeken, planten, cadeauartikelen, koek, vis, patat, slaatjes, fruit, advocaat, enzovoort. Dit maal is er ook een restant partij blikken verf te koop. Ook aan de kinderen in gedacht. Er is o.a. speelgoed, een grabbelton en poffer tjes. We hopen jong en oud weer te ontmoe ten. De koffie staat klaar. Kom sfeer proeven achter de schermen van Banketbakkerij yan Helden MIDDELHARNIS - Het publiek is van harte welkom tijdens de eerste landelijke Dag van de Warme Bakker bij Banketbakkerij van Helden op woensdag 4 oktober 2000. l\issen 13.30 en 16.00 uur kan de consument letterlijk de sfeer proeven achter de schermen. De Dag van de Warme Bakker vindt plaats in de Week van het Brood, die van maandag 2 t/m zaterdag 7 oktober wordt georgani seerd. Banketbakkerij van Helden begint om 13.30 uur met zijn eerste rondleiding. De bezoe kers kunnen een kijkje in de keuken en ze gaan op zoek naar het geheim van de ban ketbakker. Voor deze rondleiding en works hop kan men zich opgeven bij de verkoop sters in de winkel. Onder deskundige leiding van banketbak kers Peter van Helden en Arwien van de Valk mag het pubüek aansluitend aan de rondleiding vandaag ook zelf 'Frou Frou' maken. Deze specialiteit van het huis is uniek voor Nederland en wordt dus alleen bij Banketbakkerij van Helden gemaakt. De Frou Frou die tijdens deze workshop/rond leiding gemaakt worden mag men na afloop gratis mee nemen. Kijk voor meer informatie over de Dag van de Warme Bakker bij www.banketbakkerij- vanhelden.nl en voor een overzicht van alle deelnemende bakkers op het Internet: www.warmebakkers.com. Alle deelnemen de bakkers zijn te herkennen aan de raamsti- ckers 'Dag van de Warme Bakker'. Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Op de kruising van de Langeweg (N215) met de Oudelandsedijk te Nieuwe Tonge vond vori ge week dondermorgen rond half twaalf opnieuw een fors verkeersongeval plaats. Een 68- jarige bestuurder van een pickup-bestelauto, afkomstig uit Hellevoetsluis, reed de Langeweg op terwijl op dat moment een truck met oplegger uit Limburg naderde, die geladen was met 30 ton bakstenen. De pickup werd daarbij in de hnkerkant gegrepen door de vrachtwagen en raakte zwaar beschadigd; de bestuurder kwam bekneld te zitten. De vrachtwagen zakte met de rechterkant in de berm, waarbij een gedeelte van de lading op de weg terecht kwam-. De bestuurder van de pickup werd door de brandweer van Nieuwe Tonge en Middelharnis uit z'n benarde positie bevrijd en met diverse verwondingen naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam vervoerd. Ook de traumahelicopter was ter plaatse. Pas rond kwart over twee kon de Lan geweg weer voor alle verkeer worden vrijgegeven. Ondergetekende verzoekt beleefd een plaatsje in uw blad. Het is naar aanleiding van wat ik kortgeleden las in het Reformato risch Dagblad over een inderdaad zorgvolle ontwikkeling in de techniek. Als leek acht ik mij niet bevoegd om daarover te schrijven, daar zijn genoeg deskunigen voor. Hier vol gen enkele praktisch maatschappelijke opmerkingen. Er stond een foto in genoemd blad van een mechanisch hondje. Daar stond ook een echt lief klein hondje bij, die instinc tief niet beseft heeft dat het een 'soortge noot' was. Je vraagt je dan af wat sommige mensen bezielt om zo'n computergestuurd mormel te kopen (kost ƒ6.750). Dat geld zou oneindig veel beter uitgegeven kunnen worden voor sociale en medische noden, wat niet eens in hun gedachten opkomt. De geest van Kaïn is onsterfelijk. Hij zei tegen God: 'ben ik mijns broeders hoeder?' De fabrikant ziet miljoenen winsten in het verschiet als het een 'rage' wordt (in de trant van 'de auto waar uw buurvrouw jaloers op is'). Het is niet de bedoehng van de technische weten schap om mechanische huisdieren te ver- sch^fen voor mensen die met hun geld en tijd geen raad weten. Hun opzet is om een robot te construeren die bijna gelijkwaardig is aan de mens. Maar waarom is dat 'nood zakelijk'? Er komen jaarlijks miljoenen mensen bij op de wereld waarvoor geen toe komst is. Geen voedsel, geen kleding, geen onderdak, geen onderwijs en geen werk. Het is een wereldprobleem waar niemand een oplossing voor weet, wel theoretisch, maar praktisch niet haalbaar. Het enige goede ant woord dat overblijft is dat we leven in een steeds waanzinniger wordende wereld. F. J. V. d. Ouden Battenoord 12 Nieuwe Tonge De dagen rond de Kerst zijn bij uitstek geschikt om het huis in een gezellige sfeer te brengen. Ook worden rond deze tijd de meeste zelfgemaakte wenskaarten ver stuurd. In de demonstratie die plaats vindt in de Wurft Kreatief te Dirksland op vrijdag 6 oktober van 11.00 tot 16.00 uur kun je ken nismaken met de veelzijdigheid van stofjes. Zo leer je alles over het zelf maken van tafel kleden, menukaarten, passepartoutkaarten en de spiksplintemieuwste klapkaart! Fans van Diny Sprakel, Annie Fransen en Mery Cozijnsen kunnen hun hart ophalen aan de vele nieuwe ideeënIn de demonstratie kan iedereen aan de hand van een door Diny en Mery opgeleide deskundige demonstrati- ce leren hoe je met behulp van eenvoudige technieken in een handomdraai je huis in de gezelligste sferen brengt! Met de vele ideeën voor prachtige kerstkaarten die Mery in haar boekjes beschrijft, maak je voor je hele vriendenkring een heel persoonlijke wens kaart. Boekjes en bijbehorende materialen zijn die dag tevens te koop. Voor de tweede keer organiseert het Comité Zeeuwse Mannendag een ontmoetingsdag voor mannen rond een thema uit de Bijbel. Deze dag wordt gehouden op D.V. zaterdag 14 oktober a.s. in het Calvijn College te Goes en begint om 10.00 uur. Het Comité Zeeuwse Mannendag bestaat uit een aantal mannen uit verschillende kerken en gemeen ten uit Zeeland. Het thema voor deze tweede Zeeuwse Mannendag is 'Jezus Christus, de Levende Hoop'. De sprekers op deze dag zijn Dick Langhenkel en Willem de Vink, welk trachten dit thema helder te maken naar de praktijk van het dagelijks leven. Verder zal er tijd zijn voor zang, gebed, het stellen van vragen en voor persoonlijke gesprekken. Tijdens de mannendagen wordt een sterke eenheid ervaren door de mannen die uit ver schillende kerken en achtergronden deze dag bezoeken. God en Zijn Woord staan cen traal. De Heere Jezus wordt geëerd als de Zoon van God en De Redder van deze wereld. In het verstaan van Zijn Woord ligt een grote zegen verborgen. Voor meer infor matie over de Zeeuwse Mannendag kunt u contact opnemen met Dick v.d. Boogaart, tel.: 0166-663634 of Jaap Hage, tel.: 0166- 602059. Sinds afgelopen vrijdagmiddag heeft ook Dirksland een monument ter nagedachtenis aan één van haar bur gers die in het voormaUge Nederlands Indië is gevallen. Op de nieuwe begraafplaats aan de Staakweg werd daartoe die middag een gedenksteen onthuld, een plechtige gelegenheid waarbij verschillende bloemenkran sen werden gelegd. In serviceflat 'Vroonlande', eveneens aan de Staak weg, was daarvoor een divers gezel schap verzameld. Onder hen oud- Indiëgangers, enkele miUtairen, verte genwoordigers van de Vereniging Oud Militairen Indiëgangers (VOMI) en Stichting Dienstverlening Vetera nen, Tweede Kamerlid mevrouw Van Aardenne én familieleden van hém, die als Dirkslander met vele anderen in krijgsgevangenschap te Birma het leven liet: Eeuwit Bal. Met elkaar vormde het gezelschap een stoet die vanaf 'Vroonlande' richting begraaf plaats trok. Zich daarheen begevend klonk hen stemmig het 'Blijf bij mij Heer" tege moet, waarvan enkele coupletten werden gespeeld door koperblazers van de Dirks- landse muziekvereniging 'Amicitia'. Over het nog te onthullen monument hing de Nederlandse Driekleur; links en rechts ervan hing ze halfstok. Burgemeester Boonstra gaf aan dat het gemeentebestuur lang geaarzeld heeft om in te stemmen met de plaatsing van het monu ment. Niet omdat voor hen, die in het voor malige Nederlands Indië zijn gesneuveld, geen gedenkteken zou behoeven, maar omdat Dirksland bij verzorgingshuis 'Gel dershof' al een gedenkteken hééft - één voor alle gevallenen die in de strijd voor de vrij heid wereldwijd hun leven gaven. Als de burgers van Dirksland daar jaarlijks bijeen komen op 4 mei worden dus ook de omge komenen in het voormalige Nederlands Indië herdacht. Bij dat monument - dat naamloos is - vond het gemeentebestuur het dan ook niet passend om daar alleen de naam te vermelden van één die 'in den vreemde' gevallen was. "Toch is het waardevol om voor degenen die daar gevallen zijn een gedenksteen te heb ben. Immers, voor nabestaanden is het vrij wel onmogelijk om de laatste rustplaats van 'hun' gevallene - aan de andere zijde van de wereld - te bezoeken. Zo'n plek in de eigen plaats van herkomst is dan ook zeker op z'n plaats", aldus burgemeester Boonstra. Hij wees er ook op dat de strijd in het voormali ge Nederlands Indië een bijna vergeten hoofdstuk in ons gezamenlijk geheugen is geworden en dat het tegenwoordig ook moeite kost om deze strijd in een juist ver band te plaatsen. "Met deze gedenksteen worden wij herinnerd aan de strijd die daar gestreden is". Namens de VOMI sprak ook de heer G. de Jong. Hij schetste een stukje geschiedenis rondom 1930 - de crisisjaren - en de politie ke ontwikkelingen vanuit Japan, die uitein delijk leidden tot de onverwachte aanval op de Amerikaanse vloot op Pearl Harbour. Verdergaande oorlogvoering door Japan leidde in maart 1942 tot de aanval op Java en de andere eilanden van de Archipel, waarbij het Koninklijk Nederlands Indisch Leger (KNIL) niet was opgewassen tegen de goed getrainde Japanners. Binnen enkele dagen moest worden gecapituleerd. KNIL-militai- Burgemeester Boonstra en gemeentebode Meijer leggen de eerste krans. ren - waaronder veel Nederlanders - werden krijgsgevangen gemaakt en door de Jappen onder zware omstandigheden en vormen van mishandeling tewerk gesteld. Velen verlo ren daarbij het leven. "Wij veteranen, die na de bevrijding orde en rust moesten brengen in voormaUg Nederlands Indië, weten wat deze mannen hebben doorgemaakt. Van vele KNIL-militairen die het kamp hebben over leefd, hebben we geleerd hoe we ons moes ten wapenen tegen degenen die ons uit hun land wilden hebben", vertelde De Jong. "Wij hadden in Nederland de oorlog meegemaakt maar de teruggekeerde Knillers konden er meteen weer tegenaan". Zij deden dit niet in eigen naam, maar in opdracht van de rege ring. Vele honderden Nederlanders liggen begraven op diverse Erevelden in Birma. "Het is goed dat we voor hen gedenkstenen mogen onthullen: eindelijk een plek voor nabestaanden waar ze hun verdriet verder kunnen en mogen verwerken". Zo ook voor Eeuwit Bal. Hij werd op 24 november 1917 in Dirksland geboren. Op 8 maart 1942 raakte hij in Japans krijgsgevan genschap te Bodjong Pitjoeng Tjandjoer op het eiland Java. Brigadier Eeuwit Bal kwam terecht in een Thaikamp te Birma, waar hij op 27 december 1943 overleed. Een zoon en een dochter van hem wonen in Dirksland. Zij én kleinkinderen van Bal waren aanwe zig bij de onthulling van het monument, waarbij zij bloemen legden. De steen staat symbool voor de realiteit van 1942 in voor malig Nederlands Indië: zoals het monument een gebroken zuil of pilaar voorstelt - hij had langer kunnen zijn, werden jonge levens - die menselijkerwijs gesproken ook langer hadden kunnen duren, plotseling afgebro ken. Voor hen mocht het echter zo niet zijn. "Zij waren in het dodendal, waar zij als sla ven zwierven, met honderdduizend in getal, waarvan zesduizend stierven. Nu staan wij bij dit monument, en weer gaan de gedach ten, naar vrienden ooit gekend, en die men thuis verwachtte. Wat was er leed en wat een pijn, omdat men nooit meer saam kon zijn, met hen die op hen wachtten." Zo luiden enkele regels uit het gedicht waarmee burge meester Boonstra zijn toespraak besloot. Na de toespraken klonk trompetgeschal en werd stilte in acht genomen; kransen werden gelegd en - terwijl enkelen aarzelend mee zongen - weerklonk tot besluit 'Wilhelmus van Nassouwe...' over Dirkslands begraaf plaats. De naam van Eeuwit Bal is weer terug in de herinnering van de dorpsgemeen schap van Dirskland. Oprichting Icoor 'Opent U mijn mond' De stichting prot. Chr. woonvoorzieningen heeft een koor opgericht voor mensen met een handicap. Ook mensen die thuis wonen en graag met ons willen zingen, worden uitgeno digd om lid te worden van het koor. Het koor heet 'Opent U mijn mond'. We zingen psal men, gezangen en geestelijke liederen. We oefenen om de andere dinsdag op de bovenver dieping van het 'Kompas' van Refugium, Stoofhoek 2 te Sommelsdijk. We beginnen op 10 oktober a.s. aanvang 18.45 uur. De dirigent is dhr. Leo Pronk. Tevens stellen we ons beschikbaar om eens ergens te zingen en/of optreden. Voor inlichtingen kunt u contact opnemen met dhr. A.M. Terwoert, Refugium, tel.: (0187)475055. DIRKSLAND - Op zaterdag 14 oktober 2000 is er bij de familie J. v. d. Klooster, Oranjelaan 1, Dirksland, tel. 601941, vanaf 9.00 uur v.m. gebakken vis te koop. De totale opbrengst hiervan is bestemd voor Calando, Hospice te Dirksland. Op D.V. vrijdag 6 oktober (aanstaande vrijdag) zullen vijftien organisten een Bach-concert verzorgen op het schitteren de, monumentale Meere-orgel in de Som- melsdijkse Hervormde kerk. Jan Stoorvogel, Gerda Vijfhuizen, Maps Hameeteman, Sander van den Houten, Bas Villerius, Claudia Struijk, Mark Verhelst, Marianne Verhelst, Arjan de Vos, Arian van der Mark, Reinhard Hameeteman, Erik Grootenboer, Jan-Simon Huijser, Hans van Heemst en Coen van Alphen zul len één voor één hun omgaan met Bachs orgelmuziek laten horen. U bent hartelijk welkom omdaarvan te komen genieten. Het programma bestaat uit evenzovele hoogtepunten uit Bachs orgelkunst. In het Êilanden-Nieuws van vrijdag j.l. las u het programma. Het concert begint om acht uur 's avonds en de toegang is gratis. Op D.V. 14 oktober (en niet zoals eerst vermeld 7 oktober) willen we een bin go-avond organiseren met natuurlijk leuke prijzen. We verwachten jullie alle maal (als je 14 jaar of ouder bent) vanaf 19.30 uur in Elim. Wil je nog wat weten, bel dan even naar Hennie Looij (652323) of naar Corrie Bom (651523). Comm. ZAJW district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakl<ee nKtKp Afg^fl ËSSÉjil 1 uur foto-servic» OUDDO«>. WuMtcnl IS Til. lOltT) étiil! fm «33714IDIESSE' PHntthiv Hognosm 171 Ui. |0111| UUIX Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187) 482606 In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze In dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voorom ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Ook in Dirksland staat een Indië-monument

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1