IE (010)2741135 \>J Trouwen in Oostflakkee Zoi^centrum 'De Vliedbei^' IWmnXiMM ZAFIRA Dodelijk verkeersongeval tussen Melissant en Stellendam Er moet nog veel worden geregeld! Politie 24-uurs telefoon: ne>t Garage Knöps B.V. Potermaaltijd te Ooltgensplaat '})'^*^a r^-v-^ i"^ Visser Visser De Goeree-Overflakkee kalender voor 2001 verschijnt weer[ Leen van der Velde in Flakkeecialiteiten m(^Ao MINNAARD V. VASTGOED Visser Mettbelen InfO-avond AZC voor hele bevolking Dirksland wijst uit: Vrijdag 29 september 2000 73e jaargang nr. 6943 Rotterdam-Rijnmond Bedrijfsinbraak OUDE TONGE - In de nacht van maandag op dinsdag, omstreeks half drie, is er inge broken bij een bedrijf (tankstation) aan de Rijksweg N59 in Oude Tonge. Men kwam birmen door een ruit in te slaan. In het tank station werd de deur van het magazijn met grof geweld opengebroken. Vanuit die ruim te nam men 24 blikjes cola light, 24 blikjes cola en 24 blikjes chocomelweg, alsmede 58 sloffen sigaretten, shag en een doos met nieuwe tijdschriften. Een onderzoek wordt ingesteld. Snelheidscontrole DEN BOMMEL - Personeel van de Ver- keerspoUtie (Project Verkeershandhaving) hield dinsdagmorgen tussen kwart over acht en elf uur een radarsnelheidscontrole op de Molendijk. Van de 145 passerende automo bilisten hielden er drie zich niet aan de maximum snelheid van 50 km/uur. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 75 km/uur. BARENDRECHT. TEL. 0180-642111 MIDDELHARNIS TEL 0187 - 617 300 Met ingang van 1 oktober a.s. is het voorlopig niet meer mogelijk om te trouveen in het Raadhuis te Ooltgens- plaat. De verkoopprocedure voor het Raadhuis is in volle gang. Als alternatief heeft de gemeenteraad het Fort Prins Frederik te Ooltgensplaat en de Grutterswei in Oude Tonge aangewezen als plek waar getrouwd kan worden. Ook kan men er voor kiezen om in het gemeentekan toor te Oude Tonge te trouwen. Als de toe komstige eigenaar van het Raadhuis deze locatie beschikbaar wil stellen voor het vol trekken van huwelijken, kunnen er weer afspraken gemaakt worden om op deze loca tie te trouwen. Door middel van een persbe richt zullen wij u hiervan op de hoogte stel len. Inmiddels is de Goeree-Overflakkee kalender niet meer weg te denken uit onze regio. Medio oktober zal de kalender reeds in de aanbieding komen. De aquarellen zijn dit jaar weer gekozen uit de collectie van wijlen de heer A.K. Vogelaar. De kalender is wat de uitvoering betreft in een nieuw jasje gestoken. Van elke kalender gaat er weer f 2,50 naar Roparun hospice Calando te Dirksland. U kunt nu reeds telefonisch uw kalender reserveren op tel.: 483071 of tel.: 483465. In het programma "Flakkeecialiteiten" van Radio Flakkee praat Jan Lodder met inwo ners (of ex-inwoners) van Goeree-Over flakkee. Zaterdagmorgen om 9 uur is de beurt aan Leen van der Velde uit Herkin gen. Hij werd daar 65 jaar geleden geboren en woont er nog steeds. Hij bracht het in zijn werk tot algemeen bedrijfsleider bij de fa. de Lignie maar in zijn vrije tijd was hij ook zeer actief. Hij was medeoprichter van de watersportvereniging in Herkingen en begon daarna een eigen bedrijfin de water sport. Hij zat geruime tijd in het bestuur van de lagere school en de voetbalvereni ging. Ook zette hij zich in voor het dorps huis "Ons Huis". Het zal dan ook niemand verbazen dat hij drager is van een Konink lijke onderscheiding. De herhaling van het programma is op dinsdagavond tussen 6 en 7 uur. Op D.V. woensdag 11 oktober 2000 wordt er weer een bazar en rommelmarkt gehouden. De opbrengst komt ten goede aan de bewo ners van 'De Vliedberg' en ouderen uit de gemeente Goedereede. Het komende jaar zal in samenwerking met het verpleeghuis 'De Samaritaan' een verpleeghuisafdeling gere aliseerd worden. De opbrengst van de bazar willen we besteden aan inventaris van de huiskamer voor deze verpleegafdeling. Mocht u de komende week nog spullen tegenkomen die u niet meer gebruikt, wilt u dan aan ons denken. Wij zoeken nog diverse bruikbare artikelen, boeken etc. (geen groot meubilair) voor de rommelmarkt. U kunt dit afgeven bij de receptie van 'De Vliedberg'. Op deze bazar staat ook een stand 'De zorg, het echte werk'In deze stand kunt u infor matie opvragen over de activiteiten van 'De VUedberg', alsmede informatie over de diverse functies en opleidingen. Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning COMBI actief in beeld en geluid QflteDiïQÜK! instaüatiebedrijf Gas - Water - Warmte Hieuw van Opel: voor autorijden mP plezier Op dinsdag 10 oktober organiseert de plaat selijke commissie Ooltgensplaat een Poter maaltijd voor alle 50-plussers uit Ooltgens plaat. De maaltijd zal worden gehouden in het Fort Prins Frederik. Aanvang is 17.00 uur. De kosten zijn f 7,50 per persoon. Graag even opgeven als u wilt komen. Dit kan tot en met 6 oktober bij mevr. Huijer, tel.: 631676. Hacteip: welkom in de shonroomvan bSonus^lsdfk. Woensdagmorgen rond kwart voor zeven vond op de Plaatweg tussen Melissant en Stellendam een ernstig verkeersongeval plaats, waarbij de 43-jarige Chr. Jongbloed uit Melissant het leven verloor. De man, mede-eigenaar van het Stellendamse schilders- en afwerkingsbedrijf 'Goeree', kwam met een busje van dit bedrijf vanuit de richting Stellendam, toen hij op de Plaatweg een tractor in wilde halen. Waarschijnlijk pas toen hij naast de tractor reed, heeft de man opgemerkt dat op de andere weghelft een tegenligger naderde, want hij onderbrak de inhaalmanoeuvre. Daarbij raakte hij met de bus het linkerachterwiel van de tractor, waardoor de bus op z'n kant op de andere weghelft terecht kwam. Daarop botste de tegenligger, een Opel Kadett met twee inzitten den - één uit Melissant en één uit Dirksland, frontaal tegen de voorruit en het dak van de bus. De bestuur van de bus overleed ter plaatse. De brandweer van Stellendam heeft het slachtoffer uit de bus gehaald. De inzittenden van de Opel liepen lichte verwondin gen op en moesten zich onder doktersbehandeling stellen. De Plaatweg is geruime tijd afgezet geweest. Een stampvolle sporthal met zo'n 450 aanwezigen in sportcomplex 'de Gooye' te Dirksland was afgelopen woensdagavond de reactie van de Dirkslandse bevolking op de uitnodiging die ze had gekregen om zich o.a. uit te mogen spreken over het principe-besluit van het college van B&W in die gemeente inzake de komst van een Asielzoekerscentrum (AZC). Geen rellen of uit de hand lopende toestanden deze avond - sommigen hadden dat verwacht - nee, "het is er behoorlijk aan toegegaan" prees burgemeester Boonstra aan het eind van de avond 'zijn' burgers. Niette min was het een avond met geregeld wat tumulteuze momenten: gejoel, gefluit en geapplaudisseer als er bepaalde uitspraken werden gedaan, 't Geeft aan dat velen in Dirksland zich ten aanzien van de AZC-kwestie niet met de gang van zaken kunnen verenigen. Met name burgemeester Boonstra had dan ook heel wat uit te leggen, én te incasseren. Vele VRAGEN... Evenals de vorige AZC-info-avond in 'de Schakel', begin deze maand, leidde ook afgelopen woensdagavond Kees de Bakker - verslaggever bij Radio-Rijnmond - de dis cussie. Reeds toen hij de burgemeester en zijn wethouders aan de zaal voorstelde ging er een gejoel op - burgemeester onderging het met een minzame glimlach. Vragender wijs legde De Bakker bij het college opnieuw de vragen en bezwaren neer die bij de Dirkslandse bevolking nog steeds blijken te leven. En burgemeester Boonstra, deze avond versterkt door zijn wethouders, zette zich opnieuw aan de beantwoording daar van. Zaken als 'waarom een AZC in Dirksland?' en 'waarom op de geprojecteerde locatie?' werden nog eens uit de doeken gedaan. Maar ook de vragen of het college zich eigenlijk wel wat aantrekt van het brede verzet onder de burgerij tegen B&W's principebesluit tot reahsering van een AZC. En 'is het nu wer kelijk zo dat er aan dat besluit niets meer te tomen valt?' Of 'waarom wordt aan het voorstel van de Belangenvereniging inzake komst asielzoekerscentrum (BIKAD) geen gehoor gegeven?' (beginnen met 65 asiel zoekers en naderhand evalueren of dit aantal kan worden uitgebreid). En 'hoe zit dat met de financiële gevolgen voor de gemeente, wordt die er niet beter van?' En niet in het rhinst 'hoe staat het met de voorzieningen die moeten worden getroffen voor onder wijs, medische zorg en openbare orde en veiligheid?' ...EN ANTWOORDEN Boonstra gaf in zijn beantwoording nog maals duidelijk aan dat het principebesluit genomen is om overwegend humanitaire redenen, waarbij het college zich mede ver antwoordelijk weet voor het op locaal nivo oplossen van de landelijke asielzoekerspro blematiek. Wel kan aan een en ander nog getornd worden, want de uiteindelijke beshssing moet nog door de gemeenteraad worden genomen en er moet nog een bestuursovereenkomst worden opgemaakt en gesloten, waarin de belangen van de Dirkslandse bevolking zoveel mogelijk door zullen klinken. "Dus wordt er democratisch besloten" merkte Boonstra op. "Overigens krijg ik behalve verzet ook positieve reacties uit onze bevolking" vertelde hij, waarop de zaal geloei liet horen. Even vroeg de burge meester zich toen af of hij tot een zaal met mensen sprak of tot een dierentuin! Boonstra legde opnieuw uit dat realisering van een AZC de gemeente wel financieel voordelen oplevert en dat die moeten wor den aangewend voor het treffen van voorzie ningen voor de asielzoekers. Maar meteen maakte hij duidelijk dat geruchten als zou het de gemeente negen miljoen gulden ople veren 'absolute nonsense' is. "Wat zou ons overigens letten om met elkaar af te spreken dat we aan 't eind van de rit eventuele over schotten ten goede zullen laten komen aan een goed doel!", zo opperde hij. In een AZC met (minimaal) 65 bewoners zei Boonstra geen gat te zien. "Daarin kunnen praktisch gezien voor de asielzoekers niet de benodigde voorzieningen worden getroffen, en dat willen we zowel de asielzoekers als Dirksland niet aandoen". Wat betreft het onderwijs lijken er volgens wethouder Schouten geen problemen te bestaan: drie onderwijzeressen die thans les geven op het AZC te Strijen, dat over enke le maanden gesloten zal worden, hebben zich aangediend om naar Dirksland te komen. Wat de gezondheidszorg betreft zegt Boonstra dat die geheel voor verantwoor ding van het COA ligt, en wat de politie- voorzieningen betreft heeft een onderzoek uitgewezen dat de komst van een AZC in de praktijk geen toename van criminaliteit met zich meebrengt. Daarbij zegt burgemeester Boonstra zich hard te maken voor extra poh- tieversterking met twee man/vrouw op het eiland, terwijl er op het AZC zelf een bevei ligingsdienst aanwezig zal zijn. Namens het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) deed ook regiomanager de heer De Mooij mee met de beantwoording van vragen. Op het voorstel van BIKAD om aanvankelijk slechts 65 bewoners in het AZC te plaatsen antwoordde ook hij daar op bedrijfseconomische redenen niet op in te willen gaan, "dan gaat het te veel geld kos ten." Volgens hem garanderen de ziektenkosten- verzekeraars de voorzieningen voor gezond heidszorg op een AZC. Met deze verzeke raars wordt thans nog nader overleg gevoerd met deze verzekeraars en met de andere dis ciplines op het gebied van de gezondheids zorg, onder andere ook met de districts- en locale huisartsenkringen. Mochten de plaatselijke huisartsen niet in staat zijn om onvoldoende medische zorg kunnen verlenen dan zou een extra huisarts aangetrokken kunnen worden. Bovendien, aldus De Mooij, "als geen medische zorg kan worden geregeld kan ook geen AZC worden geopend!" En verder zou volgens De Mooij onderzoek door de Nederlandse Vereniging van Make laars (NVM) hebben aangetoond dat de komst van een AZC in de praktijk geen waardeverlies van woningen veroorzaakt. Temeer omdat de vestiging van een AZC slechts tijdelijk is. "Mocht echter toch spra ke blijken te zijn van 'planschade' - door de rechter uit te maken - dan zullen claims op het bordje komen van het COA", vulde wet houder Koningswoud aan. Zo 'n 450 aanwezigen tijdens de AZC-info-avond De zaal spreekt. Natuurlijk konden reacties niet uitblijven. Onvrede was er meteen al vanwege het feit dat - juist op een avond als deze - vanwege de tijd slechts beperkt gereageerd zou kun nen worden. Zowel BIKAD als overige Dirkslandse burgers lieten flink van zich horen. De belangenvereniging werd wel gevraagd om zich wat betreft spreektijd een beetje in te houden. "Probeer ten opzichte van de vorige info-avond niet in herhalingen te vallen, want ook de andere Dirkslanders moeten nu hun zegje kunnen doen", zo maande avondvoorzitter De Bakker. Namens BIKAD verwoordde de heer Mr. A. van der Veer de gevoelens van de meeste bewoners van wijk De Kleine Boezem. BIKAD heeft het college een brief gestuurd met hun voorstel om een AZC te starten met 65 bewoners. Het college heeft die doorge stuurd naar het COA, en die heeft inmiddels afwijzend gereageerd. Van der Veer vroeg de burgemeester wat die vindt van de over wegingen die het COA hanteert om het ver zoek van BIKAD af te wijzen. Volgens Boonstra staan er in de antwoordbrief van het COA een aantal zaken waarover het col lege nog uitvoeriger wenst te overleggen, dus bleef een concreet antwoord uit. Niette min houdt het college nog vast aan een mini mumaantal asielzoekers van 350, met een buffer van 50 extra plaatsen. Een soort 'AZC-commissie' of 'Evaluatiecommissie' zegt Boonstra wel te wensen. Een commissie die medebetrokken is bij de regelmatige besprekingen die moeten worden gevoerd. "Maar het kan natuurlijk niet zo zijn dat zo'n commissie op gegeven moment gaat bepalen of asielzoekers zich wel of niet netjes gedra gen", aldus Boonstra. Ook deze avond wees Van der Veer de burge meester erop dat het COA van staatssecretaris Cohen geen mandaat heeft om met een mini mumeis van 350 asielzoekers te werken. "Financiële beweegredenen bij het COA mogen in de besluitvorming ten aanzien van Dirksland geen doorslaggevende rol spelen!" Een luid applaus volgde. Van der Veer merkte op dat Cohen aangegeven heeft een notitie te zullen schrijven over een verspreiding van AZC's over hoofd- en nevenvestigingen, ofwel toedeling van asielzoekersaantallen naar rato van het inwonersaantal van de betreffende gemeentes. Hij benadrukte dat het college van Dirksland uit moet gaan van wat er onder haar burgerij leeft en niet van wat het standpunt van het COA is. Opnieuw applaus. Boonstra vondt dit wel erg gemakkelijk gesteld. "Dirksland moet toch, net als andere gemeenten, de asiel zoekersproblematiek gewoon kunnen dra gen?" De heer De Mooij vulde aan: "Zou Dirksland dan geen problemen hebben gezien als we het over het plaatsen van 200 asielzoe kers zouden zijn begonnen? Immers nee!" "Dan niet!", bromde het in de zaal. Een aantal zaken - noodzakelijke voorzie ningen voor de asielzoekers - blijkt nog niet te zijn geregeld, niet in het minst wat betreft de gezondheidszorg. Volgens de heer De Mooij wordt er op dit moment nog steeds gewerkt aan procedures en verdere besluit vorming. Waarop Van der Veer zich hoge- lijkst verbaast: "Hoe kan de gemeente nu een principebesluit nemen terwijl er over het verdere rondom dat besluit nog niets bekend is, en hoe kan nu in november a.s. het defini tieve raadsbesluit worden genomen terwijl het COA aangeeft dat er nog niets is gere geld!? Onvoorstelbaar slecht geregeld!" (vervolg op pagina 2) district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<l<ee REGISTER ACCOUNTANTS Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)48 2606 OUDDOIP' Wsslinot 351:1. |0187| 61161! Iix 683734 liNESSE' PiinShsp Hgsnoom 171 til. |0111| W400 Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 nu in onze showroom NaveneM 7, Sommeisdijk, tel. (0187) 48 33 28

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1