Oud-flakkeënaar schrijft spannend jongensboek Samenwerkingsovereenkomst H.V.G. en W.B.V. 'Beter Wonen' getekend Schotejil Veel belangstelling bij open dagen groothandel de Kreij De nieuwe 'Inge' en Tieter' in de Gooye? EiiAraei-ifiEuws EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Open dag Reflexologieweek Asielzoekers maakt goede start in ZRO-zwemcompetitie Ophalen oud papier MiiliiiBiiiiiiiiii: PAGINAL DINSDAG 26 SEPTEMBER 2000 Sinds vorige week ligt in menige boek handel een nieuw en spannend jon gensboek: 'de Bunker', geschreven door de 30-jarige Leendert van Wezel. Hoewel Leendert thans in Groot- Ammers woont, is hij een geboren en getogen flakkeënaar. En één van de mooie aspecten in zijn persverse boek is dat het verhaal, het avontuur, zich ook grotendeels op Goeree-Overflak- kee afspeelt, op de kop van het eiland, tussen Goedereede en Ouddorp! Niet dat Leendert van Wezel schrijver van professie is. Nee, hij werlct bij de Rabobank van Groot-Ammers. En 't is niet onwaar schijnlijk dat het bankwezen hem in het bloed zit: ook zijn vader, Jan van Wezel, heeft vele jaren bij de Rabobank doorge bracht. Maar hoe het ook zij, kennelijk zit toch ook het schrijven Leendert in het bloed, getuige zijn pennenvrucht die sinds vorige week in de boekhandel ligt. Schrijven is Leenderts hobby. Heerlijk vind ie het om 'een eigen wereld' te creëren waarin hij z'n fantasie de vrije loop kan laten. Als liefheb ber van de natuur op Goeree-Overflakkee - tot 1993 woonde hij in Stellendam en van 1993 tot 1998 in Goedereede - heeft Leen dert vele uren doorgebracht in het duinge bied van De Kwade Hoek. Later ontstond het idee om tegen de achtergrond van die omgeving een verhaal te schrijven. Al eerder schreef hij wat verhalen, gewoon voor zich zelf, als liefhebberij. En toen hij met het ver haal begon dat thans als 'de Bunker' in de boekhandel ligt, wist hij absoluut nog niet hoe het verhaal verder gaan of eindigen zou. En zéker had hij de intentie niet om het als boek te laten verschijnen, 't Was meer een 'maar kijken wat het wordt'. Al schrijvend groeide het verhaal echter verder, waarbij verschillende elementen ook iets bevatten van Leenderts eigen beleving. Vorig voor jaar was het verhaal klaar. Min of meer per ongeluk kwam het toen in handen van een kennis van Leendert en die ried hem het op te sturen naar een uitgever en dat gebeurde. Het manuscript werd naar uitgeverij De Banier gezonden en die reageerde direct positief. Binnen eenjaar werd het verhaal als boek uitgegeven! In het verhaal gaan twee Goereese vrienden, John en Leonard, het duingebied van De Kwade Hoek in. Daar zijn ze best bekend. Zeker Leonard, wiens vader duinwachter is. John's vader is bij de pohtie, die woont met z'n gezin vlak onder de toren van Goederee de. John kreeg van z'n vader een oude kaart van het duingebied. Die kwam tevoorschijn bij het opruimen van een stuk oorlogsar chief. Op de kaart - die heel betrouwbaar moet zijn - staan de Duitse verdedigings werken in de duinen aangegeven, maar de meeste daarvan bestaan niet meer. De jon gens kennen alleen de vlierbunker. Toch moet er in de buurt daarvan nóg een bunker hebben gestaan, die zou in het gebied zelfs de grootste zijn geweest en hebben gediend als communicatiecentrum. Zou die bunker misschien óók nog bestaan...? En door de nieuwsgierigheid gedreven zijn John en Leonard het duingebied ingegaan, niet beseffend dat ze zich hiermee in een zeer hachelijke omstandigheden zouden bren gen... 't Is namelijk zo dat een generaal in Bagdad een duister en angstaanjagend plan smeedt, een militair topgeheim. De sleutel tot dit succes ligt echter gedurende enige tijd meters diep verborgen in het duinzand van Goeree; de bunker waarvan de twee jongens zich afvragen of die nog bestaat en waarnaar ze nu aan 't zoeken zijn! Tijdens hun speur tocht door de vrijwel onbegaanbare duinbe- groeing valt één van hen plotseling enkele meters dieper in... een loopgraaf die naar 'de bunker' leidt. Door die ontdekking komen ze in de greep van het avontuur. Ze besluiten de bunker aan een onderzoek te onderwerpen en stuiten dan op een enkele merkwaardigheden... én op één van 's werelds meest gezochte internationale cri minelen met zijn handlangers! Terwijl ze bij de jongens thuis van niets weten komt het leven van de twee vrienden aan een zijden draadje te hangen. Opsluiting, explosieven, ontvoering, vuurgevecht met politie, achter volging op zee, ontsnapping, een loden kist met plutonium, overkomst van een geheim top-agent uit het Midden-Oosten die nog nooit heeft gefaald..., overval van een mili taire basis op de Veluwe én een tegenaanval door commando's en Apache helicopters vormen de ingrediënten van het absoluut spannende jongensboek 'de Bunker', dat Leenderts eerste boek is dat op de markt ver schijnt. "Ik vind liet erg belangrijk om in een boek als dit de beleving van de jongens tot uit drukking te laten komen, met hun angst en onzekerheid, maar ook hun afhankelijkheid van God, waaraan ze in de gevaren hun steun ontlenen", geeft Leendert als toelichting, 'de Bunker' is een leesboek voor jongens vanaf 12 jaar en kost f 18,50. A.s. zaterdag is hij met twee andere schrijvers aanwezig in boekhandel Akershoek te Ouddorp, onder andere om boeken te signeren en om belang stellenden te woord te staan. Onlangs hebben Woningbouwvereni ging 'Beter Wonen' te Goedereede en 'Huurdersvereniging Goedereede' (H.V.G.) een samenwerkingsovereen komst afgesloten, waarin de inspraak en belangen van huurders en Woning bouwvereniging nader geregeld zijn. Dit is voortgekomen uit de 'Wet op het overleg huurders verhuurder'. Hier mee krijgt een jarenlang bestaande overlegstructuur een wettelijke basis. Tot voor kort was de inspraak geregeld bij de Woningbouwvereniging 'Beter Wonen' via een Bewonersraad. Begin jaren tachtig werd een Bewonersraad ingesteld, waarbij de leden gekozen werden door en uit de huurders. De Bewonersraad overlegde. namens de huurders, regelmatig met het Dagelijks Bestuur van de Woningbouwver eniging. In de beginjaren verliep dit overleg moeizaam. De woningbouwvereniging ken de een bestuur dat al bestond uit vele huur ders. Een bewonersraad werd gezien als iets nieuws. Men was deze inspraak niet gewend en moest daar mee leren omgaan. Daarnaast wilde de Bewonersraad zich graag waarma ken en kende daardoor een grote daden drang. Ze hield zelfs spreekuren en wilde soms wel eens op de stoel van de woning bouwvereniging gaan zitten. Naarmate de jaren verstreken werden de ver houdingen beter en kon gesproken worden van een volwaardig overleg, waarbij men met elkaar omging met respect voor eikaars standpunten. De bewonersraad kreeg beter zicht op haar taken. Hieruit is van lieverlee een samenwerking ontstaan, waar wel met afgunst door andere Woningbouwverenigin gen op het eiland en hun inspraakorganen naar gekeken is. Op vele punten wist men overeenstemming te bereiken. De Bewonersraad was blij met een sociale huurder, die vanaf de begintijd steeds een matig huurbeleid voorstond. De Bewonersraad werd zelfs een keer gecon fronteerd met een huurverhoging die bene den het toegestane was. Helaas kon dit toen geen doorgang vinden, omdat het Ministerie van Volkshuisvesting dit besluit van de Woningbouwvereniging niet goedkeurde. Het mag duidelijk zijn dat niet alle overleg vergaderingen vlekkeloos verliepen. Op een aantal gebieden was men het heus niet altijd met elkaar eens. Er waren en zijn onderwer pen waar Woningbouwvereniging en Bewo nersraad van mening verschillen. Belangrijk is echter dat bij beiden de belangen van de huurders hoog staan aangeschreven. De Bewonersraad was min of meer een onderdeel van de Woningbouwvereniging, hoewel zij een geheel eigen koers konden varen, zonder inmenging door de Woning bouwvereniging. Op zich is deze constructie door de Bewonersraad nooit als beklem mend ervaren. Weliswaar moesten alle kos ten door de Woningbouwvereniging goed gekeurd worden, doch dit was een formali teit. Nooit is er nee gezegd tegen de Bewonersraad. Steeds zijn alle kosten door de Woningbouwvereniging betaald. Niet bij alle Woningcorporaties in den lande was sprake van een goede verstandhouding tussen huurder en verhuurder weten te creë ren. Daarom werd er een wet gemaakt in Den Haag, de z.g. 'Overlegwet huurders- verhuurder. Hierin werd de inspraak nader geregeld. Woningbouwverenigingen moes ten de banden met huurderorganisaties los maken en huurderorganisaties toe staan, wanneer zij zich aandienden. Zelfs de helft van de kosten van zo'n organisatie moesten zij vergoeden. Er konden en moesten nu zelfstandige huurderorganisaties ontstaan. De Bewonersraad is aan de slag gegaan om zich om te vormen tot een zelfstandige huur derorganisatie. Dit is geworden 'Huurders vereniging Goedereede'. De woningbouw vereniging 'Beter Wonen' heeft huurderpar ticipatie en inspraak altijd belangrijk gevonden en heeft hiervoor altijd de prijs betaald. Om te voorkomen, dat er huurders zouden zijn, die lidmaatschapsgelden voor een huurderorganisatie te hoog zouden vin den, heeft de Woningbouwvereniging zelfs. op verzoek van de Bewonersraad, besloten alle kosten van deze organisatie op zich te nemen. 'Huurdersvereniging Goedereede' kent zo alle huurders als achterban. Zo is de maximale inspraak dus ook gewaarborgd Woningbouwvereniging 'Beter Wonen' en 'Huurdersvereniging Goedereede' hebben besloten huh samenwerking nader te regelen in een samenwerkingsovereenkomst. In deze overeenkomst zijn vele zaken nader geregeld in het belang van de huurder en de verhuurder. Denk aan de volgende zaken: onderhoud en verbetering woningen, ver huur van woongelegenheden en woonruim teverdeling, huurprijzenbeleid, leefbaarheid en woonomgeving, servicepakket en servi cekosten, mutatiebeleid, nieuwbouw, e.d. Met de ondertekening van deze samen werkingsovereenkomst verwachten Wo ningbouwvereniging 'Beter Wonen' en 'Huurdersvereniging Goedereede' in de nieuwe situatie weer op goede voet verder te kunnen gaan. Dit alles in het belang van de huurders en de verhuurder! De International Council of Reflexologists heeft de week van 24 tot en met 30 septem ber 2000 uitgeroepen tot de internationale reflexologieweek. Belangstellenden krijgen op donderdag 28 september van 9.00 tot 17.00 uur in de Ekoshop te Sommelsdijk de gelegenheid om alle facetten van de voetre- flexzonetherapie te leren kennen. De voetre- flexologe Helena Rodenrijs zal op deze dag geheel vrijblijvend al uw vragen met betrek king tot de reflexologie beantwoorden. Tevens zal er een demonstratie gegeven wor den van de reflexzones op de voeten. Voor de liefhebbers volgt er een (gratis) verkorte behandeling. In de reflexologie gaat men uit van het principe dat, op onder andere handen en voeten, reflexzones liggen die correspon deren met alle organen, klieren en andere delen van het lichaam. Door deze zones te behandelen bewerkstelligt men een reactie in dat deel van het Uchaam. Het doel van een reflexologische behandeling is het aanspre ken van het zelfherstellend vermogen van de mens. Reflexzonetherapie is een hoUstische therapie, dit houdt in dat niet alleen de klacht wordt bekeken en behandeld, maar ook aan dacht wordt besteed aan de leefwijze van de cliënt, bijvoorbeeld het dag- en nachtritme, het voedingspatroon en de relatie tussen spanning en ontspanning. Indien reflexologie deskundig wordt toegepast, is het een veilige en natuurlijke behandelwijze voor talloze klachten op het gebied van spijsvertering, ademhaling, uitscheiding, hart en bloedva ten, lymfestelsel, zenuwstelsel, hormonaal systeem, bewegingsapparaat en vele andere klachten. Voet-reflexzonetherapie is heil zaam voor kinderen en volwassenen, het kan toegepast worden bij chronische en acute klachten, maar werkt ook preventief zodat u zich het hele jaar door goed voelt en geen last hebt van verkoudheden of andere ongemak ken. Reflexologie is op dit moment veel in de aandacht. Zorgverzekeraars en werkgevers worden regelmatig benaderd om vergoeding van de behandelingen. Een aantal worden verzekeraars vergoedt reeds de behandeling. Per 1 september is voetreflexzonetherapie opgenomen in het pakket van Gezondheids- ervice van Zorg en Welzijn, wat inhoudt dat leden hiervan een korting kunnen krijgen bij het vertonen van hun hdmaatschapskaart. De open dag vindt plaats in de Ekoshop, Oranje straat 8 te Sommelsdijk, tel: (0187) 481430. Asielzoekers in Dirksland Is het gesprek van de dag Een probleem waar iedereen Wel iets van zeggen mag Het gemeentebestuur, begrijp ik nu Ziet een asielzoekerscentrum wel zitten Terwijl een ander groep Er weer op zit te vitten Het gaat dus over minimaal Drie honderd vijftig man Een getal wat uiteraard Erg makkelijk groeien kan Een groepje wil er 65 Voor meerderen zijn ze bang Ze treden op de voorgrond Met wel wat geldingsdrang Maar laat nu maar de inwoners Toch allemaal zelf stemmen Net als bij de verkiezingen anoniem Dan hoeft men niet te remmen De uitslag van die stemming Moet men respecteren Dat is beter dan het geleuter Van sommige dames en heren. N. v.d. Seijp Akelei 9 3247 DC Dirksland Zaterdag 23 september heeft z.c. de Schotejil de eerste competitiewed strijd gezwommen in de ZRO-B com petitie in zwembad de Kulk te Vlaar- dingen. Met een kleine geselecteerde zwemmersgroep van ongeveer 30 zwemmers en zwemsters namen de Schotejillers het op tegen DWF uit Sliedrecht, SCOM uit Hoogvliet, MNC uit Dordrecht, De Gooye uit Dirksland, ZPC Numansdorp en De Devel uit Zwijndrecht. De totale oogst van de Schotejil bedroeg 18 persoon lijke records, waaronder 2 clubre- cords en 9 ereplaatsen. Twee keer goud was er voor Rhiana van Kempen (11 jaar), die op de lOOm school slag Ie werd in een persoonlijk record van 1.35.29. Op de lOOm vrij eindigde zij, uitko mend bij de oudere leeftijd onder 13 jaar, andermaal op de Ie plaats met een persoon lijk- en clubrecord van 1.08.14. Eveneens twee keer goud was er voor Lieske van de Polder (16 jaar). Zij won zowel de 5Om als de lOOm rugslag in resp. 33.87 en 1.13.15. In de estafette 4x lOOm wisselslag zwom zij overigens op dezelfde lOOm rugslag een MIDDELHARNIS - Er was afgelopen vrijdag en zaterdag veel belangstelling voor het nieuwe bedrijfspand van groothandel De Kreij. Begin augustus is dit bedrijf verhuisd van de Joos Jansestraat in Sommelsdijk naar het industrieter rein 'de Oostplaat' in Middelharnis. Tijdens de open dagen konden belangstel lenden een kijkje komen nemen. Onder het genot van een hapje en een drankje kon een ieder de gebruikers feliciteren en het nieuwe pand bekijken. Het bedrijf valt op door overzichtelijkheid, ruimte en licht, waardoor het ook een professionele uitstraling heeft. Op de begane grond is een ruime showroom voor relatie-geschenken, promotioneel textiel en sportprijzen. Ook is er een uitgebreid magazijn met zoetwaren, frisdranken, koffie- en theebenodigheden en horeca-artikelen. Op de boven verdieping heeft men een grote, sfeervolle showroom met een grote keus aan kerstpakketten in diverse stijlen en prijsklassen. De Kreij genoot van de belangstelling; "er zijn ongeveer 600 mensen geweest. De meesten kwamen van Goeree-Overflakkee. Toch waren er ook een heel aantal van buiten het eiland zoals Amsterdam, Roermond en Temeuzen, die door de jaren heen klant zijn geworden en met wie een goede verstandhouding is opgebouwd. Zij komen voornamelijk voor relatiege schenken en kerstpakketten. Dat kunnen ze ook in hun eigen regio kopen, maar zij stellen prijs op de ruime keus en de persoonlijke aandacht die ze bij ons krijgen", aldus de Kreij. De Kreij hoopt zijn klantenkring de komende tijd nog uit te breiden. Hij zoekt het voorname lijk bij bedrijven en verenigingen die hij kan voorzien van koffie- en theebenodigheden, zoals apparatuur, koffie, thee, melk, suiker, koffiebekertjes, roerstaafjes, e.d. Ook heeft de Kreij een uitgebreid assortiment reinigingsmiddelen, zoals bleek-, afwas- en vaatwasmiddelen. Daar naast kan men ook nog terecht voor trekkers, bezems, sponzen en zemen. Veel artikelen heeft men onder een eigen merk, die voordeliger zijn dan de gevestigde merken. Voor wie nog niet bij groothandel de Kreij is geweest, die is er alsnog van harte welkom. Ook kunt u bellen of ze bij u langs willen komen, telefoon: (0187) 482690. officieuze tijd van 1.12.3. Laatstgenoemde estafette, die verder nog bestond uit Wille- mijn Veltman (schoolslag in 1.30.3), Daniel le Hagoort (vlinderslag in 1.20.5) en Jenny Jongejan (vrije slag in 1.07.3) verbeterde met een eindtijd van 5.10.47 het geldende clubrecord van de Schotejil en werd boven dien nog 2e op dit nummer. Drie medailles uit drie starts waien er voor Iris Oostdijk (14 jaar). Injde leeftijdscategorie onder de 15 jaar werdjöij op de 200m vrij 3e in een per soonlijk record van 2.35.7Ö. Uitkomend in de damescategorie zorgde zij op de 50m rug slag voor een verrassing met haar 2e plaats in eveneens een p.r. van 34.66. Op haar der de start, ditmaal bij de meisjes tot 17 jaai- zorgde zij opnieuw op een van haar speciali teiten, de rugslag, voor een verrassing. Zij werd 2e in een p.r. van 1.16.14. De laatste medaille was voor Johnny Jongejan, die op de lOOm vrij 3e werd in 58.40. Behalve de successen van de genoemde medaillewinnaars werd ook goede vooruit gang geboekt door vooral de jeugd- en juni oren zwemmers van de Schotejil. Zo zwom Piet-Jan van Zoest (14) ruim 12 seconden van zijn tijd af op de 200m vrij met 2.36.68. Op de lOOm schoolslag verbeterde Sonnie Slui (11) zijn tijd met ruim 5 seconden in 1.45.03. Annemiek Veltman (13) zwom ca. OOLTGENSPLAAT - De ophaalploeg oud papier, waarvan de opbrengst ten bate van de zending is, komt D.V. donderdag 28 september a.s. weer bij u langs. De start is om 17.30 uur. Graag alles, het liefst gebun deld, vroegtijdig gereed zetten. Bij voorbaat hartelijk bedankt. TRAMWEG 33 ÖÜdI TONGE 3 seconden sneller op de lOOm vrij in 1.13.89. Op dezelfde lOOm vrij bij de jon gens onder 13 jaar tenslotte verbeterden Maarten Blanke en Sander van den Houten hun beider tijd met ca. 6 seconden naar de resp. tijden van 1.17.46 en 1.18.82. Zaterdag 16 september was het voor een groot aantal kin deren een spannende middag. Zij moesten afzwemmen voor hun A- of B-diploma. Maar niet alleen de kinderen waren gespannen, bij sommige ouders was de kleur van hun gezicht toch wel wat lichter als normaal. Zowel bij de A als bij de B werd keurig gezwommen, het duiken en door het gat in het zeil zwemmen was geen enkel probleem voor deze jonge zwenMnertjes. Ook met kleren aan werden keurig de afstanden gehaald. Bij een aantal van deze zwemmers zie je toch wel een natuurlijke aanleg voor het zwemmen, misschien dat er een Inge of een Pieter bijzit. Een aantal van de ouders namen gingen bij het laat ste onderdeel, het watertrappelen, ook te water. Natuurlijk wil je als ouder dan niet afgaan voor het publiek en voor je kind. Ook de ouders slaagden voor dit onderdeel. Voor het A-diploma slaagden: Charlotte Schipper, Dennis van den Berge, Laura van Noord, Pieter Bas Breur, Tessa de Jong, Karolien van der Veer, Daniël van Vliet, Thara Jochems, Sharon Noteboom, Martine Nederveen, Timothy van Heest, Charlotte van Putten, Kevin Hameeteman, Anja van Driel, Jacob van der Spaan, Femke Snijders, Christe de Geus, Anneleen Goedegebuur, Richard van :Kasteren, Henk van der Mast en Marius de Vries. Voor het B diploma slaagden: Anouk von Stritzky, Pascal Smids, Miranda Elsinga, Kimberta Kreeft, Marloes van Ede en Leendert;, Jelier. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaaI.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,46: contracttarieven op aanvraag sluitingstennijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn familieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500. e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaaI.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 17,50. Per Jaar 66,—. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 2