ZAFIRA Wm^mm M IE (010)2741135 Feest in 'Ebbe en Vloed'! Welvaarten welzijn Opening Gezinsbeurs in 'de Staver' kaf4ls^ autoschade Fom0i Jan van Wijk in Fiaiciieeciaiiteiten Politie 24-uurs telefoon: Arbeidsongeval met letsel ,(/t/L MINNAARD VASTGOED \1sser Meubelen Garage Knöps B.V. j^ST Visser Visser ....MmiMH)i/GA£& fC ISO 9002 Vrijdag 22 september 2000 73e jaargang nr. 6941 De opening van de Gezinsbeurs in recreatiecentrum 'de Staver', afgelo pen woensdagmorgen was een vrij besloten geheel. Grote drommen publiek stonden niet voor de ingang te popelen om naar binnen te mogen. 'Maar', stelde Stavermanager Leen Jordaan gerust, 'dat komt nog wel'. Het werd optimistisch bekeken. Zowel Jordaan als wethouder Vroegindeweij benadrukten dat 'de Staver' comple ter dan ooit is. Evenals de activiteiten die binnen 'de Sta ver' plaatsvinden, waar de Gezinsbeurs er één van is. Voor het eerst sinds drie jaar is er weer een Gezinsbeurs. Die wordt gehouden van afgelopen woensdag 20 september tot en met zaterdag 23 september. Dat de beurs ook completer dan ooit is, blijkt wel uit het 30-tal bedrijven dat binnen de beurs gehuisvest is. En dat dit zeker een compliment waard is voor de heer Reinink van Continent Evene ment, die de beurs organiseert, ligt voor de hand. ledere keer weer is het een forse opga ve om een dergelijk evenement met succes te organiseren. En daar is de heer Reinink opnieuw in geslaagd. De wens van wethouder Vroegin deweij was dat de beurs vele bezoekers zou trekken vanuit, en van buiten de regio, en dat de ondernemers met een tevreden gevoel huiswaarts zouden keren. Daarmee verklaarde de wethouder de beurs voor geopend. Een van de gezellige hoekjes op de Gezinsbeurs Al 78 jaar woont Jan van Wijk in Goedereede. Hij werd er geboren en woont er nog steeds. Hij verdiende zijn brood als smid. In zijn vrije tijd doet hij veel voor de kerk. De inwoners van Goedereede kennen hem dus allemaal. Ook buiten Goede reede is hij zeker geen onbekende. In het programma "Flak- keecialiteiten" dat zaterdagmorgen vanaf 9 uur wordt uitge zonden door Radio Flakkee vertelt Jan van Wijk aan Jan Lod der wat hij zoal in zijn leven heeft meegemaakt. De herhaling van het programma is op dinsdagavond tussen 6 en 7 uur. Middelharnis B.V. de Nieuw van Opei: voor mPorljden mP plezier actiefin beeld en geluid BARENDRECHT «TEL 0180-642111 MIDDELHARNIS TEL 0187 - 617 300 Jeugdige pokemondiefjes aangehouden MIDDELHARNIS - Woensdagmiddag wer den in een supermarkt aan de WesteUjke Achterweg vier jongens, allen 10 jaar en woonachtig in Oude- en Nieuwe Tonge, aan gehouden wegens diefstal van een aantal pakjes met pokemonkaarten ter waarde van zo'n 120,-. De jongens werden na verhoor enige uren later door hun ouders van het politiebureau in Middelharnis opgehaald en zullen een alternatieve straf ondergaan. MIDDELHARNIS - Maandagmorgen kort na tien uur liep een 56-jarige man uit Mid delharnis op het terrein van een afvalover- slagstation aan de Johannispolderseweg zeer ernstig beenletsel op. Het slachtoffer was bezig met het controleren van de lading, die door een vuilniswagen werd uitgestort. Toen de man een vastzittend stuk ijzerdraad wilde losmaken, kwam hij ten val, waarbij de ach teruit rijdende vrachtwagen, waarvan de chauffeur niets in de gaten had, over z'n lin keronderbeen reed. Het slachtoffer werd overgebracht naar het ziekenhuis in Dirks- land. De drie jubilarissen, v.l.n.r.: mevr. Kroon-Legierse, mevr. Fes-Smeets, mevr. Van Putten-Thomas. 't Was afgelopen woensdag precies 25 jaar geleden dat in Oude Tonge verzorgingshuis 'Ebbe en Vloed' werd geopend. En waren er op 20 september 1975 velen aanwezig bij de opening, ook jongstleden 20 september waren velen bijeen gekomen in de zaal van het verzorgingshuis, dat nu officieel 'woon gemeenschap voor ouderen' heet. Het 25- jarig jubileum werd gevierd en aan de vele feestactiviteiten, die gedurende een hele maand hierom zijn georganiseerd, werd meteen een start gegeven. Bovendien vierde niet alleen het huis 'Ebbe en Vloed' een 25- jarig jubileum, ook drie medewerkers heb ben er een arbeidstijd van 25 jaar volge- maakt. Feest dus aan de Washingtonstraat in Oude Tonge. F EESTBIJEENKOMST Daarom klonken er ook feestelijke draai orgelklanken voor de ingang van het bejaar denhuis, terwijl binnen de zaal volstroomde met de vele bewoners die onder haar dak wonen. Directeur mevrouw Helen Kroon-Legierse sprak hen allen toe en met gepaste trots keek ze erop terug hoe in de afgelopen jaren Geenhun 'Ebbe en Vloed' is gegroeid tot een goed lopende organisatie, waarin de bewoners centraal staan. "Prettige bewo ners", zo kent mevrouw Kroon 'haar' men sen en ze bedankte allen die ertoe hebben bijgedragen om het bejaardenhuis op dit niveau te krijgen. "Met enthousiasme gaan we verder!" Ook namens de cliëntenraad, de personeels- vereniging en de U.V.V. waren er sprekers, die hartelijke en lovende woorden brachten aan allen en iedereen die er in 'Ebbe en Vloed' toe bijdragen dat het er goed toeven is. "Het loopt hier als een goed geoliede machine", wist mevrouw Burm-Smeets van de cUëntenraad. "Als ik zie wat er hier alle maal gebeurt, dat bereiken ze ergens anders niet!" En Joke Klepper van de U.V.V. prees 'Ebbe en vloed' om de uitstekende samen werking tussen personeel en vrijwilligers. Van de drie personeelsleden die ook hun 25- jarig jubileum vierden werd allereerst mevrouw Adrie van Putten-Thomas, in 'Ebbe en Vloed' beter bekend als de nacht zuster, in de bloemetjes gezet. Vervolgens mevrouw Rina Fes-Smeets, begonnen als huishoudelijke hulp werd ze later hoofd huishouding en daarna teamleidster huis houding. En als laatste werd ook mevrouw Helen Kroon in de schijnwerpers gezet. Van directie-assistentie werd ze directrice, een functie die ze vanaf 1986 vervult en waarin ze zich laat kennen als een vasthoudende persoonlijkheid, zoals de heer Luyendijk - voorzitter van de Raad van Toezicht - haar typeerde. Geschiedenis Enkele belangrijke data, vóórdat 'Ebbe en Vloed' officieel geopend werd, kunnen wor den genoemd. Zo vroeg de gemeente Oost- flakkee op 20 juli 1970 aan de provincie Zuid-Holland toestemming voor de bouw van een verzorgingshuis. Bijna eenjaar later, op 20 juni 1971 richtten de drie Oostflakkeese woningbouwvereni gingen de stichting 'Bejaardenzorg Oost- flakkee' op. Deze stichting beoogde de tot stand koming en exploitatie van een verzor gingshuis. Op 22 november 1973 werd toe stemming ontvangen om met de bouw van het verzorgingshuis te beginnen, wat daad werkelijk een feit werd op 2 januari 1974. De ingebruikname volgde op 10 juni 1975. In de kronieken van 'Ebbe en Vloed' staat precies wat er bij de bouw aan materialen is gebruikt: 14.224 meter houten heipalen, 50.000 kg. betonijzer, 315 m' beton, 287.000 stenen, 1.850 m^ wandtegels en 760 m- vloertegels Uit een oproep aan de bevolking om een naam voor het nieuwe verzorgingshuis te bedenken werd de inzending van mevrouw J. van Dam-Timmers gekozen: 'Ebbe en Vloed'. Een verzorgingshuis met een alge mene identiteit, wat inhoudt dat elke levens overtuiging er wordt gerespecteerd. Werd er begonnen met een woonruimte voor 91 personen, thans bedraagt het aantal woon- en zorgplaatsen 95. En waren er in 1976 'nog maar' 35 personeelsleden in dienst, eind 1999 waren dat er 85. In de loop der jaren is ook de gemiddelde leeftijd van de bewoners gestegen van ruim 81 naar ruim 85 jaar, waarbij het opvalt dat de laatste tijd in toenemende mate 90-plussers in 'Ebbe en Vloed' komen wonen. En wat te denken van de wachtlijst? Die is vanaf 1998 toegenomen van 7 naar 25 wachtenden, terwijl er daar voor lange tijd nauwelijks een wachtlijst bestond! En vrijwilligers, hadden er zich daar in 1982 nog maar 3 voor gemeld, thans is dat aantal vertienvoudigd. Al snel na de oplevering van 'Ebbe en Vloed' bleek er behoefte te bestaan aan een eigen winkel en een eigen kapsalon. Die werden ook gerealiseerd. Daarna volgden nog vele verbouwingen en aanpassingen: automatische toegangsdeuren, overal dub belglas, renovatie van hal en recreatieruimte, een grote keukenrenovatie en ingrijpende aanpassing van appartementen. Sinds begin 1998 heeft 'Ebbe en Vloed' een aparte verpleegunit voor 8 bewoners.Voor de komende vijfjaar staat een totale renova tie van het verzorgingshuis op het program ma. Een andere belangrijke ontwikkeling voor de toekomst is de toenemende samen werking tussen de zorginstelUngen op Goe ree-Overflakkee. Met een scala aan diensten en voorzienin gen, zoals een Raad van Bestuur, een cliën tenraad, activiteitenbegeleiding, personeels vereniging, fysiotherapie, aanleunwonin gen, enz., is 'Ebbe en Vloed' uitgegroeid tot een sterke en gezonde zorginstelling die de toekomst met vertrouwen tegemoet kan zien. Kortom, een organisatie waar Oost- flakkee, en in 't bijzonder Oude Tonge, trots op kan zijn! Gezellige drukte tijdens de jubileumbijeenkomst. Het gaat ons goed in Nederland. Dat is deze week weer eens te meer gebleken. Het Is ook een feit dat royaal moet worden toegegeven, van welke politieke opvatting men ook Is. De combi natie van begrotingsdicipline en een gunstige economie begint vruchten af te werpen. En, hoe langer we gewend raken aan die strakke hand having van de begrotingen per departement, hoe beter dat Inslijpt Natuurlijk werden er wensen geuit Het kabinet zal ook niet anders verwacht hebben. Enige ruimte is er wel, de volksvertegenwoordiging wordt niet gevraagd een handtekening te zetten, werd dinsdag al door minister Zalm gezegd. Natuurlijk is er ruimte gelaten om zich te profile ren. Problemen Toch zijn er nog problemen. Onderwijs en zorg staan prominent In de krantenkoppen. Belde beleidsvelden zijn van groot belang. Investeren In onderwijs Is weliswaar een diepte-investe- ring, maar het geld - alsof daar alles om draait - komt een keer terug. De zorg Is een heel ander verhaal, maar treft de burger nog directer. In beide gevallen hebben we wel te maken met problemen In de publieke sector, betaald met belastinggelden. Er is daarom alle reden voorde oproep om de looneisen niet op te schroeven in de marktsector. Minister-president Kok vraagt dat niet voor niets. Alles wat in de marktsector gebeurt, wordt doorvertaald naar de publieke sector. Het gaat goed, mede omdat we ons weten te matigen In onze eisen. Laten we het zo houden, zo luidt de boodschap. Dat laatste geldt ook voor belangenorganisaties. Het akkoord met de vrachtwagensector was nog maar net bekend of de vraag voor compensatie van de automobilis ten wat betreft hun brandstofprijzen ligt op tafel. Dat was te verwachten, maar - hoezeer dat ook bij een individuele automobilist kan schrijnen - het Is een verkeerde weg. Milieu Natuurlijk zijn de ontwikkelingen van de laatste jaren niet alleen maar gunstig. Lange tijd stond het milieu hoog genoteerd. Dat zou nog zo moe ten zijn. We horen er echter veel minder over. Het kan echter niet anders dan dat de huidige economische groei effecten heeft op de vervul ling. Er wordt meer geproduceerd en Nederland wordt met de dag mobieler. Het gaat in ieder geval niet aan deze bronnen te ontzien en tege lijkertijd van de derde potentiële vervuiler, de landbouw, het volle pond te eisen. Gelijke mon niken dienen gelijke kappen te dragen. Als we minder aandacht voor het milieu hebben, breekt dat eens weer op. 'Gegarandeerd' dat dat dan in een tijd Is dat er minder middelen zijn, dat is al eerder gebeurd Allemaal? Welvaart betekent nog niet: welvaart voor allen. Er moet blijvende aandacht zijn voor hen die om wat voor reden dan ook 'uit de boot vallen'. Al was het maar omdat deze maatschappij te com plex geworden is voor hen. Het Is de taak van maatschappelijke organisaties, van de kerken, om dat te signaleren en om te helpen. Welvaart is nog geen welzijn. Daarmee is eigen lijk de kritiek op deze begroting verwoord. Eigenlijk Is het de kritiek op dit kabinet, zoals het nu al jaren in deze samenstelling opereert. Men durft, wil, of kan niet definiëren wat onder wel zijn verstaan moet worden. Daarom wordt het debat ook zo vlak. In feite wordt er geadmini streerd hoe de samenleving in meerderheid denkt. En als het kan geeft men minderheden ook nog de ruimte. Gevolg Is dat leder doet wat goed Is in zijn eigen oog. De autonome, volko men geëmancipeerde mens. Maar het cement van de christelijke samenleving, bijbelse waar den en normen. Is weggekrabd. De idealen van het socialisme een maakbare samenleving en solidariteit liggen op de maatschappelijke schroothoop. De onderlinge cohesie in de samenleving neemt af Ben ik mijn broeders hoeder? Leer en leven Dat laatste vraagje wordt wellicht herkend. Maar wordt het ook als in eigen leven manifest, beleefd? We zijn allen met hetzelfde sop overgo ten. Er Is nog een vervolg op: Ik doe waar ik zin in heb. Wie doet me wat? Het Is makkelijk de regering voor de voeten te werpen dat zij haar plicht als Gods dienares ver zaakt, ook al wordt er gesproken over de nood zaak van het terugbrengen van de moraal in de maatschappij Geen misverstand, het moet gezegd worden. Maar tegelijkertijd moet worden gerealiseerd dat juist in een democratie zo'n verwijt het minst geldt, omdat het volk de rege ring krijgt die het wil. In 2002 bijleven en welzijn mogen we weer naar de stembus. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid probeerde deze week - heel ver standig - een aantal douceurtjes door te schui ven naar volgend voorjaar Hij denkt ook aan 2002. Wie niet in het Haagse circuit Wij kunnen er ook aan denken, en bidden. We hebben ruim eenjaar de tijd om de problematiek van christelijke waarden en normen en het Ide aal van een christelijk genormeerde overheid te doordenken en aan de orde te stellen. Het is broodnodig. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 jnSonunelsdPE. Haveneiad 7, Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 nu in onze showroom COMBI P/||igp ^u^p Q2flV uur foto-service OUDDOFU»- Wsstirraot 3S Tel. (0187) 681611 fax 683734 RENESSE- Printshop Hogeioom 173 lal. (0111) 44UO0 Bankrek. 3141.18.373 REGISTERACCOUNTANTS Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee KEMft CERTff ICAIE 3657D Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1