IE TIakkee' Als 't dan moet, één sekshuis op het hele eiland De nul-optie lijkt onhdulbaar (010) 2741135 www.buijze.nl Zwaluwviswedstrijd "iiso. ^-^ Politie 24-uurs telefoon: m(y\/lo MINNAARD VASTGOED Chauffeursvereniging op onze koopavonden 13,14en15 Raad Middelharnis: Springen Spui Goedereede Korenmolen 'De Dankbaarheid' Herkingen Het Dirkslandse Sas Knutselmiddag in de Zwaluw chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Dinsdag 12 september 2000 73e jaargang nr. 6938 Radarflitskast getracht in de brand te steken OUDE TONGE - Zondagavond kort na middernacht liep een radarflitskast van de Verkeerspolitie op de N59 bij Oude Tonge lichte brandschade op, nadat onbekenden hadden getracht de kast in de brand te ste ken. Passerende politiemensen, gealarmeerd door een op de N59 rijdende automobilist, blusten het brandje met een brandblusser uit de politiewagen. Vernielingen Beneden Zandpad MIDDELHARNIS - Zaterdagmorgen om streeks vijf uur ofi'tdekten surveillerende poUtiemensen van het Bureau Middelhamis dat onbekenden eerder in de nacht bij de Lijnbaan enkele vernielingen hadden ge pleegd. Zo bleken vier bloembakken te zijn omgegooid en werden twee fietsen, die in een fietsenstandaard vaststonden, met ge weld omgetrapt. Het voorwiel van beide fiet sen werd daarbij vernield. Met de auto over de kop MELISSANT - Zaterdagmorgen rond half drie verloor op de Noorddijk een 22-jarige automobilist uit Herkingen in een bocht de macht over het stuur van z'n wagen, sloeg daarbij met de auto over de kop en belandde in de lager gelegen berm van de Noorddijk. Het slachtoffer werd met elleboogletsel en een aantal verwondingen aan gezicht en rug voor behandeling naar een huisjirts in Stel- lendam gebracht. Middelharnis B.V. COMBI actief in beeld en geluid Auto belandt in heg en tegen afrastering bestuurder nog spoorloos MIDDELHARNIS - Met vermoedelijk te hoge snelheid belandde zaterdagmorgen kort voor vier uur een nog onbekend geble ven bestuurder met z'n auto in een hek en afrastering aan de Ring. Toen politieperso neel van het Bureau Middelhamis ter plaatse kwam, bleek dat de onbekende bestuurder de benen had genomen. Naar hem wordt een onderzoek ingesteld; de auto werd weggeta- keld. Snellieidscontroles Personeel van de VerkeerspoUtie (Project Verkeershandhaving) hield vrijdagmorgen en -middag radarsnelheidscontroles op de Lieve Vrouwenpoldersedijk in Stad aan 't Haringvliet en op de N57 bij Goedereede. Tussen half twaalf en kwart voor één over schreden op de Lieve Vrouwenpoldersedijk 27 van de 163 passerende automobiUsten de 50 km-limiet. Hoogst gemeten snelheid be droeg 93 km/uur. Op de N57 namen tussen één en twee uur 32 van de 389 passerende automobilisten het niet zo nauw met de maximum snelheid van 50 km/uur. Hoogste score: 127 km/uur. Inbraak in school SOMMELSDIJK - Zaterdag werd ontdekt, dat er was ingebroken in een school aan de Prinsesselaan. Onbekenden hadden een raam opengebroken en vervolgens de school doorzocht. Er werd onder andere een televi sietoestel, videorecorder en een computer weggenomen. Op zaterdag 16 september organiseert de chauffeursvereniging 'Flakkee' inmiddels alweer voor de tweeëntwintigste keer haar jaarlijkse vaardigheidswedstrijden met trucks en bussen. Evenals het vorige jaar gebeurt dit op het parkeerterrein bij het Sportcomplex 'de Staver' te Middelhamis. lÊer zullen zo ongeveer 80 van de 350 leden tellende vereniging strijden om de meeste punten in een van de vier categorieën waar voor kon worden ingeschreven. Naast de vaardigheidswedstrijden is er ook een uitge breid randgebeuren. We noemen daarvan een zeer grote consumentenbeurs in en rond om het complex. Ook is er een kinderpar- cours waar de jeugd in een tiental, door het bestuur van de chauffeursvereniging zelfge maakte, proeven kan tonen wie er het beste met een trapskelter overweg kan. Daarnaast is er ook een Oldtimer Tractoren Show, ook zal er een Stamgasten Kapel aanwezig zijn. Tevens zijn er radiografisch bestuurbare vrachtwagens. Er kan, als men wil, demo gereden worden met diverse verschillende tracks. Ook is er een grote trackshow rond het wedstrijdgebeuren. Daarnaast zijn er allerlei activiteiten zoals enveloppen trek ken, grabbelen, het 21-spel en nog veel meer. De dag begint om negen uur 's och tends en duurt tot ongeveer vijf uur 's mid dags en de toegang is gratis. van^BiSOtot 21:00 uur "Venters die dat wille gaen mar 't liefst over waeter", zei donderdag avond iemand op de publieke tribune in Middelharnis' raadzaal. Huizen "van vleselijk vermaak, je treft ze veelal aan 'de overkant' en 'venters die dat wille' gaan daar onder in de anonimiteit, maar 't zou best'es gauw anders kunnen worden Het bordeelverbod dat huizen van vertier verre hield wordt per 1 oktober a.s. opgehe ven en bordeelhouders zouden dan best'es het onbesmette platte land kunnen verkie zen, zeker nu in de stad het toezicht op de prostitutie strenger wordt. Gemeentebestu ren vrezen zeer, zo ook donderdagavond dat van Middelhamis dat zich in twee kampen verdeelde om het doel, de mogelijkheid tot weigering, te kuimen bereiken. Middelhamis' College-meerderheid - minus' wethouder Slootweg - adviseerde de raad in te stemmen met een afgesproken maximum- stelsel dat uitgaat van de exploitatie van één seksinrichting op heel Goeree-Overflakkee, waarbij het nog maar de vraag is of de admi nistratieve Rechter daarmee in zal stemmen. Zo ja, dan kan het een middel zijn om een toeloop van seksinrichtingen te voorkomen. De Collegemeerderheid en een - groot - deel van de raad verkoos deze optie. Een ander deel koos voor een 'nul-optie', dat wil zeggen geen enkele seksinrichting op Goeree-Overflakkee, maaf het daartoe strek kend amendement, ingediend dor de Chris tenunie, de SGP en Ujst Hoogzand leed schipbreuk, het werd met 8-9 verworpen, waarna met 9-8 stemmen het meerderheids- voorstel werd aanvaard, maar 't moest dui delijk zijn dat niemand in Middelhamis een sekshuis zou willen. "We zijn het er allemaal over eens dat zo'n inrichting in onze gemeente niet zou pas sen!" zo ging de raadsvoorzitter burgemees ter mevrouw De Vries voor alle duidelijk heid maar wat moest de één, wat moest de ander? De een, instemmer met het meerderheids- voorstel gelooft erin dat het beter is regelend op te treden om niet allerlei misstanden op te roepen, de ander, instemmer met het amen dement gelooft in de nul-optie. "Dat zal de zonden van de prostitutie niet uitroeien. maar wel beteugelen", aldus de indiener, de heer C. Hameeteman. Totaal absurd vond hij het dat de Minister van Justitie durft te zeg gen dat het weigeren van bordelen in strijd is met het grondrecht van vrijheid van arbeids- keuzc.Het toepassen van een raimtelijk nul-beleid noemde de heer Hameeteman volstrekt legitiem en het amendement riep daar dan ook toe op; het regelen van een ver gunningstelsel via de APV is dan niet nodig en komt dan in het geheel niet aan de orde. In hun toeUchting wees de College-meerder heid er echter op dat de Tweede Kamer het toepassen van een raimtelijk nul-beleid heeft verworpen; het wordt geacht in strijd te zijn met de grondwettelijke vrijheid van arbeids- keuze. In het gezamenUjk (met de overige Gemeen ten vaststellen) van een maximum stelsel zag het College de enige mogelijkheid regu lerend op te treden. Niet meer dan één seks inrichting op Goeree-Overflakkee en geen straat- en raamprostitutie en zo'n bedrijf mag niet gevestigd worden in de bebouwde kom. Ook de regels die gelden voor het bui tengebied laten de vestiging van een seksin richting niet toe. Een aanvrage zou een art. 19 procedure behoeven "en dat zal uiterma te moeilijk zijn", leek de voorzitter met een redelijk gerast hart te kunnen zeggen. De Christenunie, de SGP en Ujst Hoogzand kozen voor het amendement, de heer Dil- Ungh (CDA) nam de vrijheid een andere keus te maken, "met pijn in het hart" bena- drakte hij, "het valt ons zwaar en het stemt ons droevig, natuurlijk hebben wij ethische en principiële bezwaren tegen de prostitutie, maar een nul-beleid te willen voeren zal tevergeefs büjken te zijn", moest de heer DiUingh wel geloven, hoezeer hij ook zei te huiveren bij de gedachte aan een inrichting waar betaalde liefde te krijgen is. De enige manier om alert, te zijn, vond de heer Dil- üngh dat wat delCoUege-meerderheid voor staat, zij en z'i| fractiegenoot Van Sluys stemden ermee in, evenals de fracties VVD, VDB en PvdA. Met 9-8 werd derhalve be sloten tot het in dezer voege wijziging van de APV en de Beleidsregels seksiiuichtin- gen werden vastgesteld. Herrie geminderd Eén inspreker was er deze avond, te weten Jan van Markensteijn, bewoner van de Kade te Middelhamis en in het verleden veelvul dig geplaagd door nachtelijke herrie veroor zaakt door de bezoekers van de op het Vin- geriing gevestigde horecabedrijven. Er wordt nu meer toezicht uitgeoefend en de heer Van Markensteijn verzekert dat het met de herrie een stuk beter geworden is: "het is zelfs voor 95% afgenomen!" verzekerde de heer Van Markensteijn opgelucht, ga zo door, ook in de wintermaanden", zo luidde z'n verzoek aan de gemeentebestuurders. Doorgaan wil de raad ook nu, eindelijk, na twaalf jaar veronderstelde wethouder Vroeg- indeweij de aanwijzing als beschermd dorpsgezicht van de kommen van Middel hamis en Sommelsdijk, zwart op wit is ont vangen, die van Sommelsdijk inclusief de haven en het Havenkanaal. Regionaal Plan Recreatie en Toerisme Een positieve ontvangst kreeg het door een stuurgroep opgestelde regionale plan voor Recreatie en Toerisme. De raad acht die sec toren belangrijk te zijn voor de eilandelijke economie, waarom best wat meer aandacht besteed had mogen worden aan de kansen die er voor de agrarische sector zouden kun nen zijn, immers de sector waarboven zich donkere wolken lijken samen te pakken. Voor het gebied Battenoord wordt voorals nog eenrastige ontwikkeling voorgestaan, al zegt het plan dat het accent aldaar hgt op het creëren van verblijfsrecreatie, ligplaatsen en natuurontwikkeling. Vooral de zorg van de natuur is de raad zeer gelegen opdat het eiland metterdaad een oase van rast en natuur zal blijven. Op Goeree-Overflakkee waren er weer tal van activiteiten tijdens de jaarlijkse monumentendag. Monu mentendag 2000 had als thema 'Nederland Waterland', en dat was te merken aan het programma van deze dag. Zo werd er belangrijk aandacht geschonken aan sluizen en gemalen, e.d. Daarnaast waren er nog tal van andere activiteiten. Ook andere monumentale gebouwen konden worden bezocht zoals molens, kerken en stadstuinen. Al met al een gevarieerd programma met voor elk wat wils. Molen'De Dankbaarheid'werd gebouwd in 1841. De windkoren- In Goedereede werd de Monumentendag begonnen met het laten ^ij het Paardegat en het Klaasjeswater. In 1998 spnngen van het spui. ffierbij wordt de haven door gespoeld om ^gj-d de molen weer draaivaardig gemaakt en sinds de Monumen- verslibbing tegen te gaan tendag van 9 september jl. is de molen ook weer maalvaardig. Het Dirkslandse Sas bestaat uit een schutsluis met sluiswachterswoning. Tot het bouwen hiervan werd besloten in 1790 omdat er heel vaak problemen waren met het verslibben van de haven. Doordat onder meer het water van de achterliggende polders met het nodige slib in de haven van Dirksland werd geloosd moest de haven steeds vaker worden schoongemaakt. De sluis was voor die tijd een belang rijk waterstaatkundig werk. Sluis en sluiswachterswoning vormen een waardevol cultuurhistorisch geheel. Een gedenksteen herinnert aan de historische betekenis van het Dirkslandse Sas:: "Ik lag den eersten steen aan 't kostbaar sluysgevaart; Dat onzen akkergrond voor watersnood bewaart; En onder 't ruym genot van 's hemels goede gaven; De milde welvaart stroomt in Dirkslands vrije haven". Tijdens Monumentendag bracht ir. Houtman, gedeputeerde voor Cultuur en Ruimtelijke Ordening voor de provincie Zuid Holland, een werkbezoek aan het Sas. Op de foto staat hij onder moeders paraplu. In het Streekmuseum Sommelsdijk Ook in het Streekmuseum van Sommelsdijk het men de Monumentendag niet zonder wat extra activiteiten voorbij gaan. Zo was daar de Middelhamisse antiquair Piet Krijgsman aanwezig om antieke voorwerpen van bezoekers grais te taxeren. Op de foto bekijkt hij een glaasje dat in ieder geval vroeger van grote waarde was: een verliefde jongeman gaf dit aan het meisje/de vrouw van zijn dromen. Accepteerde ze het glas dan was 'het' voor elkaar.Maar gaf ze het terag, dan zei ze daarmee niks in hem te zien. Ook werd ter gelegenheid van Monu mentendag snoepgoed verkocht in het dorps winkeltje in het Streekmusuem. Dat hier geen modem snoepgoed over de toonbank ging maar lekker ouderwets spul uit schoon moeders tijd, zult u wel begrijpen. Woensdag 27 september is onze Zwaluwviswedstrijd in de kreek ach ter de Staver van twee uur tot half vier. Inschrijven om half twee bij de kreek. F 1,- entree met lot. Zelf je visspullen meenemen. We heb ben mooie prijzen van dierenspeciaalzaak Breeman. Dus ben je tus sen 4 en 12 jaar, kom dan ook. We hopen op mooi weer! Woensdagmiddag 13 september 2000 is er weer een knutselmiddag in de Zwduw, van twee tot half vier. We gaan vissen, zonder water en hengel. We hebben limonade en snoepjes. Komen julUe ook? De kosten zijn f 2,- voor leden en f 2,50 voor niet-leden. Ben je tussen 4 en 12 jaar, dan zien we je graag in de Zwaluw. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overfial(l(ee INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis TeKOl 87) 482606 I uur feta-sflrvTCe I OUnXXIMIIliriHit 3S Til. 1011716II6I2 fn «81734 HNESS!'PnUlhoi) Hg9«0«i I7i Kl, 101 m «Un september Monumentendag 2000

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1