Toekomst... Open Monumentendag 2000 ZAFIRA Een fundamenteet debat Fleuren BV en de stankoverlast Orgelconcours Oude-Tonge POLITIE karels oufoschade m(/l/lo MINNAARD VASTGOED Boedelveiling/Jaarmarkt chr, streekbladop gereformeerde grondslag voor de zuid-hollatidse en zeeuwse eüandei Aan de oud-leerlingen van de Rijks H.B.S. Opbrengst Roparun overtreft verwachting Bijeenkomst Passage Een mooie prestatie ciIcMido Hans Mattliijssen in Flakkeecialiteiten Visser Meubelen FOCI0I! Garage Knöps B.V. Wij zijn onlangs benaderd door een aantal oud-leerlingen met het verzoek tot het orga niseren van een deelreunie voor 55-plussers. Aangezien u ons inziens tot deze categorie behoort, nodigen wij u hierbij uit om op zaterdag 28 oktober a.s. in ons schoolge bouw van 13.30 tot 18.00 elkaar te ontmoe ten en weer eens bij te praten. De kosten van deze middag bedragen f 15,- voor leden en f 25,- voor niet-leden. Hapjes en drankjes zijn in de toegangsprijs inbegrepen. Aanmelding graag via briefje, voorzien van naam, adres, woonplaats en aantal personen. Wij verzoe ken u eventuele vrienden en kennissen uit uw H.B.S.-tijd te vragen om ook naar de reu nie te komen. Ons adressenbestand is name lijk niet helemaal compleet, en iedereen is uiteraard van harte welkom. Wilt u het brief je svp voor 1 oktober a.s. opsturen naar Oos telijke Achterweg 48, 3241 CM, Middelhar- nis. Als u nog geen lid bent kunt u dat wor den door aanmelding bij Anton Lokker, Pimpelmees 57, 3245 TW Sommelsdijk, tel: (0187) 487887 De opbrengst van de Roparun 2000 bedraagt 4,2 miljoen gulden! Dit betekent dat de opbrengst van de Roparun 1999 met meer dan een miljoen gulden ruimschoots is over troffen! Dit betekent tevens dat de gemid delde opbrengst per team fond de f 25.000,- ligt. Zowel het dames- als het herenteam van MSV en AV Flakkee brachten ieder een bedrag van f 37.500,- bijeen. Een fantasti sche prestatie! Het geld wordt zoals ieder jaar besteed aan verschillende projecten in het gehele land om de kwaliteit van leven van kankerpatiënten te verbeteren, o.a. aan hospice 'Calando' te Dirksland. De inschrij ving voor de Roparun 2001 is inmiddels geopend en gezien de grote belangstelling wordt verwacht al in oktober het maximu maantal van 150 deelnemende teams te heb ben bereikt. chhstelijk-maatschappelijke I vrouwenbeweging De christelijk-maatschappelijke vrouwen vereniging.Passage (voorheen C.P.B.) houdt haar eerste bijeenkomst van het seizoen 2000/2001 op D.V. donderdag 14 september a.s. in het Dienstencentrum te Middelhamis, aanvang 19.30 uur. Deze avond komt mevr. Heleen Benard van de Stichting Christenen voor Israël vertellen over de doelstelhngen en het werk van deze organisatie. Graag nodigen wij geïnteresseerden uit deze avond bij te wonen. I Op 30 augustus 2000 is aan de Vrije Univer siteit van Amsterdam Christiaan A. Huizer afgestudeerd in de filosofie. Als hoofdvak had hij filosofie in bedrijf Dit betekent dat er een grote mate van economie, bedrijfskunde en bedrijfseconomie in het pakket zat. Door deze keuze was het mogelijk het onderwerp 'corporate govemanie' te kiezen als onder werp om af te studeren. Daarnaast heeft hij het reguliere pakket filosofie gedaan. Christi aan mag zich dus nu sinds 30 augustus doc torandus in de filosofie noemen. Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning De Commissie Bestrijding Stankoverlast van Huurdersvereniging Middelhamis laat u het volgende weten: Op 11 september om 20.00 uur organiseert de provincie Zuid-Holland in het gemeentehuis van Middelhamis een informatieavond. Op deze avond wordt geë valueerd wat de gevolgen zijn van de pro ductie van compost door Fleuren Compost BV voor de inwoners van Middelhamis. Sinds april 1996 is in Middelhamis het bedrijf destijds een vergunning op basis van de Wet Milieubeheer. Na 4 jaar is nu onder zocht of het bedrijf voldoet aan de destijds gestelde normen. Uit het opgemaakt evalu atierapport blijkt dat het luchtzuiveringssys teem niet optimaal functioneert. Daardoor ontstaat de bekende stankoverlast. Het blijkt dat de geuremissie vele malen hoger is dan de gestelde norm. Het aanwezige biofilter kan de geur onvoldoende verwijderen. Ook de ammoniakuitstoot bUjkt hoger te zijn dan in de vergunning is bepaald. Fleuren BV zal door de provincie verplicht worden om maat- eregelen te nemen, die er toe moeten leiden dat de stankoverlast sterk verminderd wordt. De informatieavond over dit onderwerp is voor iedere burger toegankelijk. Bent u geïn teresseerd in de ambtelijke behandeling van het probleem stankoverlast dan kan het wel- Ucht nuttig zijn om deze bijeenkomst te bezoeken. Tijdens de jaarmarkt van a.s. zaterdag 9 sep tember is er weer de inmiddels bekende boe- delveiUng van oude en soms antieke spulle tjes. Dit jaar komt er een antiek gouden bij belslotje onder de hamer, diverse leuke stukken maastrichts aardewerk, waaronder een 'teadrinker kastkom'. Ook kunt u mee bieden op origineel, gouds plateel, een schoorsteenklokje en een asbak, een grote en een kleine kristallen karaf van ca. 1900 en enkele oude eiken meubelstukjes, waaron der een schitterende antieke tafel. Dit en nog ca. 90 andere artikelen zijn te zien van 9.30 tot 12.00 uur in verenigingsgebouw 'de Hoeksteen' in de Ring van Middelhamis en de veiling zelf begint om 13.00 uur. Indien u 's middags niet zelf aanwezig kunt zijn, bestaat de mogelijkheid om 's morgens schriftelijk een bod te doen. Graag tot ziens op de alweer 8e jaarmarkt van de restaura- tiecommissie van de Nederlands Hervormde Kerk te Middelhamis. Wat is uw toekomst? Wat zegt de Bijbel over ons leven? Wat gelooft u eigenlijk? Wie is lezus Christus voor u? Tal van vragen waarop we een antwoord proberen te vinden in de Bijbel, met uitleg van Rinus Pieper. Vanaf woensdag 13 september a.s. komen we elke 14 dagen bij elkaar in het Diensten- centmm, Doetinchemsestraat 27 in Middel hamis. Aanvang 20.00 uur, vooraf is er kof fie. Voor meer informatie kunt u bellen met Jaap de Gans, tel.: (0187) 484362 van Chris tengemeente Vrienden van de Bijbel. actief in beeld en geluid Op de meest uiteenlopende manier komt Jan Lodder aan zijn gasten voor zijn programma "Flakkeecialiteiten" op Radio Flakkee. Maar hij kwam op een wel heel bijzondere manier aan de gast die zaterdagmorgen om 9 uur in het programma "Flakkeecialiteiten" is te beluisteren. Door middel van een anonie me brief, die n.b. was gericht aan het Eilan- den-Nieuws, kwam Jan Lodder terecht bij zijn gast die al jaren een vakantiewoning heeft in Ouddorp. Het is de 68-jarige Hans Matthijssen. Hans werd geboren in Schie- broek maar ging in 1933 met zijn ouders mee naar Den Bommel. Hij studeerde in Deventer voor planter in de tropen. Maar door omstandigheden ging dat beroep niet door. Hij bekwaamde zich toen in de Neder landse landbouw. Eerst als onderzoeker, daarna als organisator en tenslotte ging hij op de commerciële toer. Hij verhuisde naar Groningen en eindigde zijn carrière als directeur van een groente- en fruitveiling. Ook was 24 jaar raadslid voor de CHU en later voor het CDA in de stad Groningen. Hij maakte in zijn raadsperioden heel wat voor vallen mee die de landelijke pers haalden. Flakkeecialiteiten wordt dinsdagavond tus sen 6 en 7 uur herhaald. de ïüSoeiMelsdigk. D.V. zaterdag 28 oktober wordt het twaalfde orgelconcours voor amateurs gehouden in de Hervormde Kerk te Oude-Tonge. Deelne-r mers, afkomstig uit Goeree-Overflakkee, Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Phi- üpsland kunnen een inschrijfformulier afha len bij het VVV aan de Kade te Middelhar- nis. De inschrijftermijn is van maandag 11 september 12.00 uur tot en met zaterdag 23 september. Het formulier moet uiterlijk op 23 september zijn geretourneerd op het adres van het VVV (Vingerhng 3, 3241 EB, Mid delhamis). Aangezien maximaal 25 deelne mers worden toegelaten is de volgorde van binnenkomst bepalend voor deelname. Het inschrijfgeld, f 35,-, moet eveneens op 23 september zijn voldaan, door storting op Postbanknr. 714795 ten name van Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee te Stad aan het Haringvliet. Voor het verplichte werk hebben de deelnemers de keuze tussen één of twee koraalbewerkingen van Johann Sebastian Bach of maximaal drie variaties uit de koraalpartita's van dezelfde compo nist. Daarnaast speelt iedere deelnemer nog een vrij werk. De totale speelduur is per deelnemer maximaal 12 minuten. De jury bestaat dit keer uit de heren Theo Jellema en Stef Tuinstra. De organisatie is in handen van de Vereniging van Orgelvrienden en de Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflak kee Antieke aanspanningen en ringsteken in Goedereede. Zaterdag 9 september a.s. is het weer Open Monumentendag. Tal van oude gebouwen zijn dan voor een ieder gra tis toegankelijk. U komt langs diverse bezienswaardigheden, oude gebou wen en bijzondere objecten met een eigen historie. Op Goeree-Overflak kee staan met name kerken, molens en musea centraal. Behalve deze openge stelde monumenten is er nog meer moois te zien en worden er bovendien nog andere activiteiten georganiseerd. Alle opengestelde gebouwen zijn zowel binnen als buiten de moeite van het bekijken waard en de meeste zijn geopend tussen 10.00 en 17.00 uur. Loop niet alleen langs de gebouwen, maar stap ook eens binnen. U bent van harte welkom! Ringsteken en nog veel meer op Goeree. Uiteraard zal ook in Goedereede weer Open Monumentendag worden gevierd. Hoe kan het ook anders in dit stadje op de Kop van het eiland, waar het een en al historie ademt! De enthousiaste Open Monumentendag Stichting is er veel aan gelegen om Goede reede op deze dag in de schijnwerpers te plaatsen en veel staat er voor deze dag op het programma: bezichtiging van stadstuinen, bezichtiging van de molen, bezichtiging van en rondleiding door de Ned. Herv. kerk, openstelling van de toren, marktkramen bij de kerk, het 'springen van het Spui', een fotopuzzeltocht, orgel- en carillonconcerten, exposities, rondleidingen, een lezing over restauratie, ringsteken rond de haven en de rondrit door de gemeente met antieke aan spanningen waaraan dit jaar voor het eerst een delegatie met Zeeuwse werkpaarden deelneemt. Wat haar monumentenbestand betreft heeft Goedereede niet stilgezeten. Een gedeelte van de stadsmuur bij Bekaf werd gereconstmeerd en ook de 'mine' op de Markt is gerestaureerd. ...en waterstaatkundige monumenten en oude gevelstenen op Overflakkee De VVV/ANWB Overflakkee heeft in samenwerking met de gemeenten Dirksland, Middelhamis en Oostflakkee een boekje uit gegeven over waterstaatkundige monumen ten op Flakkee. Open Monumentendag 2000 heeft als thema 'Nederland waterstaat'. Het eiland Goeree-Overflakkee Ugt in een water rijk gebied en er zijn dan ook nog tal van oude waterstaatkundige objecten te vinden zoals watertorens, sluisjes en enkele gema len. In dit boekje vindt u interessante achter grondinformatie over deze objecten en over de strijd tegen het water. Tevens is er gidsje verkrijgbaar met daarin een route langs oude gevel- en gedenkstenen op Flakkee. Met dit gidsje in de hand komt u meer te weten over uw eigen dorp of andere plaatsen. Beide uitgaven zijn gratis te verkrijgen bij het VVV/ANWB-kantoor aan het Vinger hng en bij verschillende opengestelde monu menten. GEMEENTE GOEDEREEDE Stad Goedereede Het Monumentendagprogramma voor het stadje Goedereede luidt alsvolgt: 10.00 uur: opening Monumentendag door het laten springen van het Spui 10.30 uur: orgelbespeling in de Ned. Herv. kerk door Ad de Gans 10.30 uur: rondrit van 18 antieke rijtuigen met ieder twee paarden 11.00 uur: carillonconcert 12.00 uur: torenklok wordt met de hand geluid 13.00 uur: torenconcert door Barokensem- ble 'Rianti Musicali' 13.00 uur: orgelbespeling in de Ned. Herv. kerk door Henk Terbmgge 14.00 uur: carillonconcert 14.00 uur: ringsteken op de Markt en rond de Haven 15.00 uur: orgelbespehng in de Ned. Herv. kerk door Jan Bezuijen 15.30 uur: prijsuitreiking rijtuigen door wet houder Bakelaar 16.00 uur: lezing door architect Walraad in 'de Gouden Leeuw' Ouddorp In Ouddorp is het VVV de gehele dag geo pend. Bij molen 'de Zwaan' zijn pannen koeken verkrijgbaar, molen 'de Hoop' draait, in museum Ouddorps Raad- en Pol derhuis heeft u tegen betaling van slechts 1,- toegang tot de tentoonstelling 'Geluid in Beeld' (10.00-17.00 uur) en - eveneens tegen betaling van f 1 - krijgt u van 11.00-14.00 uur een rondleiding naar de kerktoren. Stellendam In Stellendam is de gehele dag molen 'Korenlust' te bezichtigen en heeft u tegen betaling van de helft van de normale entree prijs toegang tot de Haringvliet Expo. |£lSO9002 Caravan gestolen STELLENDAM - maandagmorgen deed een 49-jarige man uit Hellevoetsluis aangif te van diefstal van zijn tourcaravan. De cara van stond op een terrein aan de Delta Indus trieweg en werd tussen zondagavond half negen en maandagmorgen acht uur wegge nomen. Diefstal van een personenauto SOMMELSDIJK - Tussen maandagmiddag vijf uur en dinsdagmorgen half acht werd op de Langeweg een personenauto weggeno men. De auto stond geparkeerd op een ter rein van een garagebedrijf. GEMEENTE MIDDELHARNIS Opengestelde monumenten: - De kerkgebouwen van de hervormde gemeenten te Middelhamis en Nieuwe- Tonge; - De kerktorens te Middelhamis en Nieu- we-Tonge; - De molens te Sommelsdijk, Nieuwe-Ton- ge en Stad aan 't Haringvliet; - De Rooms-Katholieke Kerk te Middel hamis; - De Remonstrantse Kerk aan de Voor straat te Sommelsdijk; - Het Rien Poortvlietmuseum te Middel hamis; - Het Streekmuseum Goeree-Overflakkee te Sommelsdijk. Extra activiteiten: - Jaarmarkt: in de Ring en rond het kerkge bouw van de hervormde gemeente te Mid delhamis wordt door de Restauratiecommis sie van de kerk een jaarmarkt georganiseerd; er is van alles te koop en te doen en het beloofd weer een gezellige dmkte te worden. - Ouderwets snoepgoed: in het Streekmuse um Goeree-Overflakkee is in het dorpswin keltje ouderwets snoepgoed te koop; kom snel, want opis op! - Tussen kunst en kitsch: in samenwerking met 'De Motte' is de heer P. Krijgsman, antiquair te Middelhamis, in het Streekmu seum aanwezig om uw 'antieke' voorwerpen te bekijken en gratis te taxeren; u heeft vast nog wel iets thuis liggen waarover u meer wilt weten: schroom niet en kom langs! - Flakkeese foto's: in de Remonstrantse Kerk worden foto's van Flakkee geëxposeerd. GEMEENTE OOSTFLAKKEE Opengestelde monumenten: - Kerkgebouw van de Hervormde gemeente te Oude-Tonge (van 13.30-16.00 uur); - De molens te Oude-Tonge, Den Bommel en Achthuizen. GEMEENTE DIRKSLAND Opengestelde monumenten: - Kerkgebouw van de Hervormde gemeente te Dirksland; - De molens te Dirksland en Herkingen. Extra activiteiten: Er is een route samengesteld 'Over dijken en langs kreken', welke is opgenomen in het boekje over waterstaatkundige monumenten (zie hiervoor). Nieuw van Opel: voor aMtorIJdeyi mt plezier ■^■^ifiïsw^mwfms^ Momenteel wordt er een discussie gevoerd over liet functioneren van de gemeenteraad. Depolitiel< moet aantrel(keiijiier worden. Alleriei vernieuwende ideeën zijn geïntroduceerd om de loiaie democratie nieuw leven in te pompen en de burger te betrel(ken bij liet bestuur. Dé gemeenteraad, bestaat niet. Het is natuurlijk een heel verscliil als we bijvoorbeeld de raad van IVliddeitiarnis vergelijken met die van Amsterdam. Centrale wetgeving over hoe die twee raden moeten of kunnen functioneren moet dus ruim geformuleerd worden. Gebeurt dat niet, dan komt de lokale autonomie nog meer onder druk te staan. Dat laatste hebben we de laatste tijd gezien in de regelgeving rond het opheffen van het bordeelverbod. 'Den Haag' schrijft voor, het debat in de Raad Is in fei te daar voorgekookt. Dat er gemeenten zijn waar (zelfs) meerderheden grote moeite hebben met de uit voering van deze wet, doet er niet toe. De nuloptie kan niet toegepast worden. En daarmee worden de gemeenten op dit punt gedwongen tot koekoek-één zang, alle roep om het debat ten spijt Alles mag, behalve het inhoudelijke debat, zo lijkt het Debat Het inhoudelijke debat Deze week werd er In de Kamer zo'n debat gevoerd. Of waren het monologen gehouden voor 'doven'? In feite is het diep treurig wat daar gebeurde. Inzet was het homohuwelijk en in het verlengde daarvan het adoptierecht binnen zo'n huwelijk. We gaan hier voorbij aan de bijbelse motie ven om daar fel tegen te zijn, anderen schreven en schrijven daarover. Er was echter veel meer aan de hand. In de tijd van het verzet tegen de abortus- en eutha nasiewetgeving was het ondenkbaar dat die debatten zich afspeelden in een bijna lege Kamer Het ging immers om onderwerpen die diep in de ethiek van de samenleving insneden. Deze week was een onder werp aan de orde dat In feite net zo fundamenteel was. Niet het homohuwelijk maar het instituut huwe lijk werd op de helling gezet, op niveau - met alle respect - staatssecretaris en bijgewoond door de fractiewoordvoerders en de verontruste leden van de kleine christelijke partijen. Een debat dat (bewust?) op laag profiel werd gehouden. Zo gaat dat De tegen standers konden hun verhaal houden, de voorstan ders buitten de gelijke berechting van de homo's uit. Zij vierden al een (onjbescheiden feestje en probeer den de woordvoerders van de christelijke fracties uit een te spelen. Namens wie spraken zij eigenlijk, wel ke kerken waren dat, verachten zij soms de kerken waar anders wordt gedacht over. Kortom, speldenprikken die afleidden van het hoofd thema: het huwelijk tussen man en vrouw, niet alleen een ordening van God, maar als zodanig ook een con stante in de geschiedenis van alle volken in deze wereld. Triomf der emancipatie De GroenUnkswoordvoerster was het duidelijkst: de genadeslag is toegebracht aan het traditionele huwe lijk als onderdrukkend instituut En dat gebeurde door het inhoudelijke debat te ontwijken. De mensen moe ten zelf weten wat ze doen. De overheid is geen zede meester. Het was ook het debat van de onmacht. De onmacht om zich in de denkwereld van de confessionelen in te leven. Die onmacht heeft een broertje: onwil, of is de volgorde van ontstaan andersom? In ieder geval, er was geen lust in een debat over de basis van onze staat Paars ten voeten uit Is het een wonder dat de burger - voor of tegenstander - gillend wegloopt? Of is het hem wel goed, mits het besteed baar inkomen maar stijgt? Ool( burger Dat laatste mag ook wel eens persoonlijk bedacht worden. Een ieder die dit leest is burger. Heeft deze zaak ons beziggehouden? Zagen we er het belang van in? Of hebben we ons volledig neergelegd bij de scheiding van kerk en staat? De mensen moeten zelf weten wat ze doen en op z'n best laten we het huwe lijk inzegenen? Kortom een bewogen week. Het Wetsontwerp heeft de eindstreep nog niet gehaald Nu alweer berekenen en vragen hoe de stemming in de Eerste Kamer kan uitvallen en of de Koningin wel zal tekenen, is de weg niet. Soms lijkt het wel of ons rekenen het vertrouwen in de Heere heeft vervangen. We zullen terug moeten naar Zijn Woord. Dwars tegen de stroom in. Doetinchemsestraot 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 Bankrek. 3141.18.373 COMBI OUDDOIIP- Wesrüraat 35 TeI. (01S7] 681Ó1I fax 6S3734 RENESSE- PHntihop Hogeioom 172 M. (0111) 462400 MaveneiBd 7, Soinmelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 KEMft CERTIFICATE 36570 nu in onze showroom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1