Jaarmarkt N.H. Kerk in Middelharnis zaterdag 2 september TAALPRAATJE medewerkster IIEUW5 KmioieéeMckte^n Ecoiiur HOVENIERS te Studieboeken eiiahdeh-hieuws ^^10 00-16.00 uu-f WAARDEBONNEN bij Annette Kwekerij GEHANDICAPTEN ZORG is er o. koop VERKOOPSTER wv Bakker^ Koese Sommelsdijk Dijkers en Piil B.V. l(® Wie de beste vijverfolie zoekt, heeft het nu gevonden: Ecolan® WAARDEBONNEN WAARDEBONNEN WAARDEBONNEN WAARDEBONNEN Potchrysanten, PAGINA 8 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 2000 Nog enkele dagen en dan is het moment voor de grote jaarmarkt in Middelharnis weer aangebroken. Het ziet er naar uit dat het weer een gran dioze markt wordt op zaterdag 9 sep tember. De markt, die om 9.30 begint en om 16.00 eindigt is deze keer weer aan de Ring te Middelharnis. Het is nu al de achtste keer dat de Restaura tiecommissie van de Ned. Herv. Kerk een dergelijke markt organiseert. Er zijn ook nu weer verschillende nieuwe activiteiten en attracties. Op de rom melmarkt, die zich zoals ieder jaar hoofdzakelijk op het terrein rondom de kerk afspeelt, is weer een scala van artikelen te vinden, want er zijn weer veel tweedehands (soms nieuwe) spul len verzameld. Voor de liefhebbers is er om 13.00 uur weer de ondertussen al wijd en zijd bekende veiling met spulletjes uit grootmoeders tijd; een gebeuren dat steeds meer bezoekers trekt en door velen alleen al vanwege de sfeer bezocht wordt. Activiteiten Ca. 70 activiteiten zorgen voor een zeer afwisselend geheel. Om de lege maag te vul len kan men terecht bij de poffertjes-, pan nenkoek-, oliebollen-, patat- of viskraam en om daarna de dorst te lessen is er mogelijk heid te over voor koffie/thee of limonade, aangevuld met lekkere cake, een heerlijk kruukplaetje of een kostelijk stukje taart. Zelfs enkele boodschappen kunnen hier gedaan worden, want er is dit jaar ook een kraam met kaas en eieren en een fruitkraam. De kinderen kunnen ondertussen bezigge houden worden met een rondrit met de oude brandweerauto of een rondje met de skelter over het verkeersplein (verzorg door Veilig Verkeer Nederland, afdeling Nieuwe-Ton- ge). Een poosje op het kolossale springkus- sen ronddartelen is natuurlijk ook niet te ver smaden evenmin als lekker springen op de trampoline. Daarna natuurlijk de grote sjoel- bak uitproberen. Verder is het aanbod uiter mate gevarieerd: spijkerslaan, envelop trek ken, schieten/darten, touwtje trekken, foto's raden, knikkerspel, bloemenmarkt, tuinde- coraties, dam- en schaaksimultaan, munt- werpen, op een pony rijden, diverse reactie- spelen, fotostudio en grabbelton. In de kra men met nieuwe spullen zijn de zeer geva rieerde artikelen.giften van de plaatselijke ondernemers te koop. Weer was de mede werking van plaatselijke ondernemers enorm groot evenals de diversiteit van de geschenken die ze hebben gegeven. In de creakramen zijn de prachtige artikelen van de creatieve dames te koop, werkelijk een lust voor het oog. Er zijn ook zeer creatief samengestelde keramieken naambordjes te koop/te bestellen. Vergeet in ieder geval de ballonwedstrijd voor de kinderen niet. Spe ciale opiaattijden zijn er niet. Er zijn diverse schitterende prijzen te winnen: dames- of herenfiets, boodschappenmand, tassen met boodschappen, bonnen om lekker van uit eten te gaan, etc. etc. Natuurlijk kunt u ook weer uw haar laten knippen en dat is voor een dergelijke markt toch eigenlijk wel een unicum. De kapsters zullen u graag een ander aanzien geven. Noodzaak is natuurlijk wel dat u uw haar nog even laat groeien tot de markt daar is. Vanaf 9.30 uur kunt u terecht in 'De Hoeksteen'. Visverkoop Heerlijk gerookte paling, wie zou daar niet naar verlangen. Wel, u kunt uw verlangen laten vervullen op de jaarmarkt, want daar is vers gerookte paling te koop voor de zeer schappelijke prijs van f 20,- per pond (f 40,- per kilo). Als u echt trek hebt in een pondje, of enkele kilo's paling, moet u wel van tevo ren onze rokerij opbellen. De paling wordt in de week voor de jaarmarkt gerookt en schoongemaakt. We moeten dus wel weten hoeveel er ingekocht moet worden. Even (0187) 487124 (Frans van Nimwegen) bel len, voor 6 september en op 9 september staat de bestelling voor u klaar. Verse paling kost 35,- per kilo. De geuren van de gebak ken vis, waarvan we een gigantische voor raad gekregen hebben (en daar zijn we natuurlijk geweldig blij mee), zullen u al vroeg tegemoet komen. Wees er op tijd bij. Een broodje haring wil er ook altijd wel in, maar er is nog een unicum deze keer en dat is de gerookte zalm, beslist een delicatesse van de bovenste plank. Leienverkoop Nogmaals zullen de leien aangeboden wor den. Diverse personen hebben al laten zien dat de oude leien op een zeer creatieve manier gebruikt kunnen worden, maar ook wij hebben creatieve ideeën. Op de jaar markt zijn beschilderde leien te koop. U kunt ook een lei gebruiken als naambordje en ook daarvan is een voorbeeld. Bestellingen hier voor kunnen op de markt gedaan worden. Doel De opbrengst is evenals andere jaren, ook deze keer bestemd voor de financië le afwikkeling van de intussen voltooide interieuirestauratie. Van Asperen Consultancy BV is een actieve organisatie met een dienstenpak ket van Interim-management, Bedrijfskundig onderzoek, Organisatiéddvlës^ Coaching en Search-Wen'ing-Selectie. Wij willen mensen en bedrijven helpen hun ambities vooy te realiseren. Welke onderneming kunnen wij helpen met het vinden van een commerciële medewerker voor de buitendienst? Zoek dan contact met Van Asperen Consultancy BV afdeling search, werving en selectie, Gen. Snijdersstraat 18a, 3244 BC Nieuwe Tonge. tel 0187-657106 fax 0187- 657128 www.asperengroep.nl met het activiteitenprogramma van: U ontvangt de GEHELE MAAND SEP TEMBER bij iedere een waardebon van m ^9 op alle afdelingen. 2 Grote keuze in: Dames-, Heren- en Jonge Mode, Schoenen n en Nachtkleding, Dameshoeden en Lederwaren. Doe deze maand uw voordeet bij: r\W^ 1^ I ^Z TAND Het overkomt iedereen wel eens, vooral op oudere leef tijd, dat de tandarts ertoe moet overgaan een tand te trekken. Geen ramp, maar toch is het een verlies. Dat verlies van tanden leidde al vroeg tot de weinig opbeu rende zegswijze "van de tand raken" in de betekenis van oud worden. Nog sterker komt dat tot uiting in "aftands zijn". De herkomst hiervan hebben we te danken aan het paard. Na het vijfde jaar beginnen de tanden van een paard af te slijten en verdwijnt de holte in de faoon. Met het achtste jaar is dat zo duidelijk te zien, dat de leeftijd van het paard erdoor te bepalen is en is de edele vier voeter van de tand of aftands is. Dat leidde in de paar- denhandel tot de uitdrukking "aan de tand voelen". Later ook figuurlijk op mensen van toepassing. Iemand aan de tand voelen betekent door ondervragen, bijzon derheden aan de weet zien te komen omtrent iemands bekwaamheid, aard en gedrag, vaak met de bijgedachte aan wantrouwen. Van de tand zijn werd vroeger ook wel laatdunkend gezegd van meisjes (oude vrijsters) die te oud waren om nog veel kans op een huwelijk te hebben. Na deze sombere inleiding wat vrolijker kost. Baby's worden zonder tanden geboren. In het eerste jaar "bre ken de tanden door". Meestal beginnend met een paar snijtanden in de onderkaak en gepaard gaande met een lastige tijd. Voor de jonge ouders toch een gebeurtenis om trots op te zijn. De eerste tandjes worden vaak als herinnering bewaaid. Volgens een oud volksgeloof moesten kinderen, die hun melktanden verloren, deze over het hoofd werpen in de vaste mening, dat er anders geen nieuwe tanden voor in de plaats zouden komen. Jos Schrijnen heeft er veel rijmpjes over opgetekend: "Muis, muis gimme (geef me) een tand, die der nooit meer uit kand." "Muize, muize, manneken. Geef een ander tanneken. Liever een tand van been, als eenen van steen." Het kreupelrijn past goed bij de kindertaal. Die tover- tandenmuis wordt ook nu wel door ouders ingeschakeld bij het wisselen van de tanden. Dat het ver lies van de tanden geen lolletje is, komt tot uiting in enkele zegswijzen: "Iemand een tand trekken (later ook uittrekken)" betekende iemand bedreigen door hem teveel te laten betalen, (eveneens lossen, lichten). In een later taalgebruik ook: iemand iets betaald zetten, zich revancheren. Vandaar "daar lotert hem de tand." Dat is zijn zwakke punt. Het werkwoord loteren heeft hier de betekenis van loszitten, bewegen. Vóór het periodieke onderhoud van het gebit en regel matig bezoek aan de tandarts goede gewoonten waren geworden, hield men er tal van huismiddeltjes op na om de pijn te verzachten. Daarbij werd aan huislook, bran dewijn en andere sterke drank en het sap van de plant stinkende gouw een heilzame werking toegedicht. Andere vaststaande uitdrukkingen die op slijtage wij zen zijn het veel gebezigde "de tand des tijds" en het nog sterkere "de tand des verderfs." Tanden worden uiteraard ook vaak in verband gebracht met eten. Dat blijkt uit "iets voor de tand hebben" in de betekenis van goed de kost verdienen en altijd aan een vers voorziene dis kunnen aanzitten. Vandaar ook "de tanden scher pen" voor flink schransen. Zo zei men vroeger ook: "iemands tanden wateren" als men naar een lekkere pot verlangde. Tegenwoordig spreekt men nog wel van "een lekkere tand hebben" om aan te duiden dat iemand verzot is op lekker eten, een lekkerbek. In slechte tijden klonk daarom dikwijls de waarschuwing "je kunt je lek kere tand wel uittrekken". Lijnrecht tegenover zo'n lekkerbek staat het nog steeds vaak gehoorde "met lange tanden eten". Weinig trek hebben in het kostje dat op tafel komt. "Van de hand in de tand leven" had eveneens met eten te maken. Het vaak zuur verdiende geld direct verteren, zonder te spa ren en een appeltje voor de dorst te bewaren. Vooral vroeger was ai'moede daarvan de bittere noodzaak. Thans is de betekenis enigszins gewijzigd en denkt men meer aan verkwisting. "Hij loopt op zijn tandvlees". Vroeger in de betekenis van: hij is zo arm, dat zijn schoenen totaal versleten zijn. Tegenwoordig alleen in de zin van doodop zijn, bijna niet meer kunnen. Tot besluit het Joodse spreekwoord: "als een schavuit je kust, tel dan je tanden na." Vanaf zaterdag 2 september zijn wij weer geopend Ook voor de herfst hebben wij volop keus in bloeiende planten en heesters voor altijd lage prijzen Grote sortering HAAGCONIFEREN o.a. Thuja 80 cm 2.95 Buxus 15-20 cm 1.50 25-30 cm 1.75 Heide, vaste planten, laan- en fruitbomen, sierfruit Voor al uw tuinplanten: De Halve Maan Panksdijkje 2 3245 LE Sommelsdijk Tel. (0187) 48 21 72 Fax (0187) 65 26 20 GEOPEND dagelijks: 10-12 uuren 13-17 uur zaterdag 9-17 uur STICHT I N G Zaterdag 9 september 2000 9.30 tot 15.00 uur Hoeden, stoffen, boeken groente, nog veel vis 'meer. Van harte welkom, namens 'comité Nieuwe Tonge e.o. ^'"*'-. 9^^ïï^^;ïi;;:^uze .tel "^aten, gipsbeeldjes verven snoep scheppen, pony rilden en ^o9 vee, n,eer leuke II?""" Deze advertentie werd mogelijk gemaakt door: Modehuis Buysse Duyfhuizen, lederwaren Fietsenhandel Van Eek Flakkeesche Bazar Hubo V. d. Made Van Lint autoschade Visser Visser registeracc. Voor ons HEMA-WARENHUIS in Middelharnis vragen wij een van maandag t/m vrijdag koopavond en zaterdag vrij Leeftijd v.a. 17 jaar. Schriftelijke sollicitaties richten aan: Warenhuis Middelharnis B.V. Postbus 180 3240 AD Middelharnis vraagt een in de winkel en de bakkerij voor 30 uur per week Leeftijd 17 jaar. Schriftelijke sollicitaties aan A. Koese, Binnenweg 13, 3245 AA Sommelsdijk Inlichtingen: (0187) 482413 Administratief medewerker m/v Erkend Leerbedrijf is het blad voor uw TE KOOP lejaarsSPH z.g.a.n. Prijs n.o.t.k. Tel. (0187) 68 11 44 of (06) 20 21 43 33 TE KOOP div. maten en kleuren Sierfruit, Turltse mutsen, vele soorten pompoenen, bramen en aardappelen (eigenh.) Fa. Van Prooyen Boomvliet 9, Dirksland Tel. (0187) 60 23 76 Abonneert U op Eilanden-Nieuws BEL VANDAAG NOG VOOR MEER INFO: (0187) 60 1 7 34 ROC Albedacollege, Alphacursus, Meekrap-project Gberee-Overflakkee, Cultureel Centrum Diekhuus, Kalligraferen, Muziekschool Goeree- Overflakkee, Sculpturen, School voor Mode en Vormgeving, Atelier Galathea, Dameskoor Toonkunst, Flakkeenet, Museumstichting RTM, VMBO Groen Sommelsdijk, Saxofoonlespraktijk Heijkoop, Kunstuitleen Middelharnis, Reiki, Queeste, Rode Kruis Middelharnis en 't Bloemenwinkeltje Workshops. met nostalgische draaimolen, orkest muziekschool (11.00 uur) en kindertheater Pico en Bello (14.00 uur). Toegang vrij. Kinderopvang aanwezig. Zie ook internet: www:Flakkee.net/cursusmarkt2000 3 Zandpad 90, Middelharnis, tel. (0187) 48 24 31 Waardebonnen niet op bruidskleding! n Dijkers en Pijl B,V, is een middelgroot aannemingsbedrijf met vestigingen in Middelharnis en Den Haag. Voor onze vestiging in Middelharnis hebben wij op l<orte termijn plaats voor een Functie-informatie Het betreft een functie waarbij het accent ligt op het gebied van de fincncièie administratie. De medeweri<er houdt zich voornamelijk bezig met coderen en verwerken van administratieve documenten en draagt bij aan de wekelijkse verwerking van de loonadministratie. Functie-eisen een opleiding op HAVO-niveau aangevuld met een administratieve opleiding enige administratieve ervaring bekendheid met de programma's Word en Excel bekendheid met de branche strekt tot aanbeveling Wij bieden een fulltime baan een salaris passend bij deze functie afwisselend en vrij zelfstandig werk in een klein team Het dienstverband heeft in eerste instantie een tijdelijk karakter i.v.m. zwangerschapsverlof van de huidige medewerkster. Na beëindiging van het zwangersctiapsveilof kan het tijdelijk dienstverband worden omgezet in een definitief. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer J.C. van Gurp, telefoonnummer 0187-484400. Sollicitaties voor 10 september o.s. richten aan Dijkers en Pijl B.V. t.a.v de heer A. van Papeveld, Postbus 80, 3240 AB Middelharnis MIDDELHARNIS P Postbus80,3240AB J 0187-484400 F0187-4831Ó2 f info@dijkersenpijl.nl DEN HAAG P HelMngwegl75,2583DZ T 070-354 5322 F 070-35403 14 V c OOOA ISO 9003 en VCA" GECERTf ICEERD BEDRUF Ecolan® rubber vijverfolie: speciaal ontwikkeld voor tuin en siervijvers 30 jaar mate riaalgarantie milieuvriendelijk blijvend elastisch en flexibel zelfs tot -45'C (ook na veroude ring) 100% UV- en ozonbe- stendig bestand tegen wortel- doorgroei doorvoeringen kunnen moeiteloos worden gemaakt in diverse diktes vanaf 0,75 mm. Boezemweg 20, 3247 BB Dirksland Tel. 0187-601734 Openingstijden za. van 9 tot 12 Opslag: Langeweg 46, Nieuwe Tonge i A i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 8