Testen' M Onze sterrenhemel in de maand. SEPTEMBER 2000 EiiAnDeMiiEyws van de Koninklijke Roeiers Vereeniging Eendracht Dertig jaar kamperen bij de boer De ideale vakantiebeleving voor meerdere generaties 'Ontspanning' te Ouddorp start nieuw seizoen PAGINA 7 VRMDAG 1 SEPTEMBER 2000 Onlangs nam het bestuur van de KRVE haar nieuwe loodsboot 'KRVE 55' in gebruik. Deze snelle loodsboot gaat ingezet worden in het Europoort gebied, waar zij loodsen van- en naar boord brengt van binnenkomende- of uitgaande schepen. Ook kunnen deze vaartuigen ingezet worden voor het vervoer van personen naar de sche pen, die b.v. op de boeien gemeerd lig gen. Samen met de 'RVE 50' en de 'KRVE 44' heeft de Koninklijke Roei ers Vereeniging Eendracht nu drie zeer snelle loodsboten varen binnen het Rotterdamse haven gebied. Deze drie vaartuigen wil ik afzonderlijk behandelen. De 'RVE 50' werd in 1991 door de Fa. Engelaer in Beneden Leeuwen gebouwd en is 12.60 meter lang en 4.64 meter breed. Dit aluminium l^aartuig was uitgerust bij haar indienststelling met 2 x 380 PK Daf en in 1994 volgde een hermotorisering, het schip werd toen uitgerust met 2 x 350 PK Mitsubishi. De voortstuwing geschiedt door middel van twee schroeven. Haar dienstsnelheid is 40 KM/uur. Dit vaartuig is gestationeerd in de Botlek. De 'KRVE 44' werd in 1997 aan de vereni ging toegevoegd. Deze aluminium loodsboot werd gebouwd bij Scheepswerf Damen te Hardinxveld- Giessendam en is 12 meter lang en 4.20 meter breed. Deze loodsboot is uitgerust met 2 x 400 PK Mitsubishi's die de twee schroeven aandrij ven en voor een snelheid zorgen van 45 KM/uur. Dat er een 'K' voor haar naam geplaatst is, heeft te maken met het 100 jarig bestaan van de Roeiers Vereeniging Eendracht in 1995, waar zij bij dit heugehjke feit het predikaat 'Koninküjk' mocht ontvangen. Vanaf dat moment kregen de vaartuigen, die nieuw werden gebouwd, de toevoeging 'K' voor de naam. Op 3 juli j.l. nam het bestuur van de KRVE de 'KRVE 55' ingebruik, nadat zij in juni was gedoopt door de echtgenote van de voorzitter van de KRVE, mevr E. Mol. Deze cduminium loodsboot is 13.85 meter lang en heeft een breedte van 4.74 meter. Het motorvermogen is 2 x 467 PK M.A.N. diesel (343 KW), gekoppeld aan twee schroeven, waardoor zij een dienstsnelheid heeft van 45 KM/uur. Na een 'invaarperiode' zal de 'KRVE 55' in het Europoort- gebied gestationeerd worden. Elke post van de KRVE zal dan de beschik king hebben over een snelle loods/communi- catieboot. Niet eerder in het 105 jarig bestaan van de KRVE werd er een schip van de vereniging officieel gedoopt en te water gezet. Dit bijzondere gebeuren vond plaats bij de Scheepswerf Engelaer in het zo rustige dorp je Beneden Leeuwen aan de Waal, onder de rook van Tiel. Sinds 1988 bouwt de Firma Engelaer voor de KRVE. Ook het Loodswezen liet haar tien loodsen- tenders bij de Fa. Engelaer bouwen. Deze loodsboten zijn zeewaardig en ook duidelijk groter. Zij hebben een lengte van bijna 21 meter en behalen een max. snelheid van zo'n 28 kno pen, ca. 52 km/h. Deze vaartuigen gaan voor het beloodsen van zeeschepen een aantal mijlen buiten gaats. De loodsboten van de KRVE hebben hun werkterrein alleen op de rivier en in het Europoort gebied. Bij de loodsboten van het Loodswezen geschiedt de voortstuwing door middel van waterjets, net eender als de nieuwe grote reddingsboten van de KNRM. Voor de KRVE met haar rivierwerk is bewust gekozen voor schroef aandrijving. Naast haar bestand van 7 loodsvaartuigen beschikt de KRVE nog over drie communi catie vaartuigen voor het vervoer van perso nen en diverse materialen. Deze schepen zijn allen uitgerust met radar en VHF. Daarnaast beschikt de KRVE over 43 werkvletten waarmee zij het vast- en Een van de tien zeer snelle loodsentenders van het loodswezen, m. V. 'Columbiamet op de achtergrond een binnenkomend containerschip losmaakwerk verricht in de Rotterdamse Met dank aan: haven. Deze toch wel indrukwekkende vloot van vaartuigen behoort qua kracht en veiUgheid tot de modemse in haar soort. Kon. Roeiers Ver. Rotterdam Olaf WiUemsen, KRVE Hajo Piebenga, fotografie M. Bezuijen, roeier KRVE KRVE 55 KRVE 44 Maandthema september: De verkeerde bril, rood haar, een don kere huidskleur, sproeten, een vreemd accent, snel blozen, dik, slim, juist niet zo slim, onzeker of erg verlegen zijn....Dit zijn maar enkele van de vele eigenschappen waarmee kinde ren maar ook volwassenen (op de werkvloer) gepest kunnen worden. Voor kinderen en volwassenen die meer wil len weten over het pesten heeft de Gezond- heidswijzer een informatiepakketje samen gesteld. Iedereen kan het pakketje gratis ophalen of aanvragen. Het informatiepak ketje bestaat uit drie folders. De folders 'Pesten, niet leuk meer' is een algemene fol der over pesten. De folder gaat over pesten bij leerlingen in het basis- en voortgezet onderwijs maar ook over pesten bij volwas senen. In de folder 'Kinderen pesten kinde ren' wordt uitgelegd wat alle kinderen van 8 tot 12 jaar tegen pesten kunnen doen. In de folder 'Pesten hoort er niet bij!' staan tips voor ouders die erachter komen dat hun kind wordt gepest of gehoord hebben dat hun kind andere kinderen pest. Hiernaast bevat het pakketje het artikel 'Pesten op het werk'. Het artikel gaat over de oorzaken en de gevolgen van pesten op het werk en bevat tips voor slachtoffers. Het tweede artikel 'Pesten is geen spelletje' bevat het verhaal van Jeroen (11) en Johnny (12) en de reactie van Jeroens moeder en het hoofd van de school. Tot slot bevat het pakketje een stik ker over pesten en een briefkaart met het telefoonnununer van de Kindertelefoon (0800-0432). De gratis informatiepakketjes kunnen op maandag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 17.00 uur telefonisch aangevraagd of opge haald worden bij de Gezondheidswijzer in de GGD vestiging die het dichtst in de buurt is. Het telefoonnummer van de Gezond heidswijzer is: 0181 652404. De Gezond heidswijzer kunt u vinden in de Van Hogen- dorpstraat 50 te Spijkenisse; Oostzanddijk 26 te Hellevoetsluis; Pad van Jongejan 3 te Oud-Beijerland en Sportlaan 5 te Middelhar- nis. De Gezondheidswijzer ZuidHoUandse Eilanden is het publieksinformatiecentrum van de GGD voor iedereen met vragen over o.a. gezondheid en gezondheidszorg, ziek ten, gezondheidsrecht, alternatieve genees wijzen en adressen van patiëntenverenigin gen, praatgroepen en zelfhulpgroepen. In de Gezondheidswijzer zijn mensen aanwezig die u helpen met het beantwoorden van uw vragen. Ook kunt u zelf informatie opzoeken en dooriezen. Er zijn folders, tijdschriften, boeken en naslagwerken aanwezig. Veel fol ders kunnen gratis worden meegenomen. Dam- en schaakvereniging Op 4 september a.s. start dam- en schaak vereniging 'Ontspanning' te Ouddorp het nieuwe seizoen met een ledenvergadering in de achterzaal van 'De Bonte Koe' aan de Broekweg 5. Aanvang 20.00 uur. Nieuwe schakers en dammers zijn op deze huis houdelijke vergadering hartelijk welkom. In dit jubileumjaar - de vereniging bestaat op 29 november a.s. 50 jaar - zouden met name de dammers graag verblijd worden met een fors aantal nieuwe jonge leden. Ouderen zijn natuurlijk ook van harte wel kom. Komt u eens een kijkje nemen in ons clubgebouw. Elke maandagavond vanaf september tot en met eind maart of begin april wordt er naar hartelust gestreden om de punten. Zowel op het dam- als schaak bord kunnen zich soms hele taferelen afspelen. Ondanks enige inspanning blijft het toch een ontspannend geheel. Hopelijk tot ziens op maandagavond a.s. De huis houdelijke competitie van de schakers begint op 11 september, terwijl de dam mers mogelijk enkele weken later starten. Autobedrijf Jan van Dijk P.V. De Luchtbode te Herkingen Bovenstaande postduivenvereniging nam op 26 augustus 2000 deel aan een wed- vlucht vanuit St. Ghislain. Afstand 142 km. In concours waren 268 duiven die om 08.30 uur met oostenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 10.31.38 uur en haalde een snelheid van 1169.71 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: M. V. d. Ochtend 1, 4; J. den Boer 2, 7, 12, 17, 20, 28, 33, 36, 50, 52; A. Riedijk 3, 21, 23, 24; D. Kjevit 5, 26, 51; A. Molenaar en Zn. 6,9,10,14,15,19,27,32,34,40,47,53, 54; S. H. Stoop 8, 25, 30, 31, 37, 41, 45; B. V. d. Ochtend 11; A. het Jonk 13, 16,42,48; C. Logmans 18, 22, 35,44; H. Kievit 29,43; M. Huizer 38,46,49; H. Kameriing 39. Voor diegenen die Nederland door kruisen is de vrolijk gekleurde vlag van de SVR lang geen onbekende. Op bijna alle campings van de Stich ting Vrije Recreatie (en dat zijn er in Nederland alleen al twaalfhonderd!) v»fappert deze vlag uitnodigend bij de ingang en vv^ordt de recreant ver- M^elkomd met de leus 'Kamperen bij de boer...krek, dat is 't'. Dat dit geen loze kreet is, bevj^ijst wel het feit dat de SVR op 3 september haar dertigjarig bestaan viert. Niemand had kunnen bevroeden, dat deze vorm van recreatie zo'n vlucht zou nemen; ook oprichter en voorzitter Wim van den Berg niet. Eenvoudig begonnen vanuit het woonhuis van de boerderij is de SVR uit gegroeid tot een ware kampeergigant met professioneel kantoor, tweeduizend aan gesloten plattelandscampings in binnen- en buitenland en ituniddels honderddui zend donateurgezinnen! Tweede generatie De gasten van de SVR-campings - het zijn niet allemaal kampeerders, je kunt er ook logeren - zijn over het algemeen de gezin nen met jonge kinderen en de 50+ echtparen. Inmiddels bevolkt ook al de tweede genera tie recreanten de campings van de SVR: de kleine kindertjes van 1970/1980 zijn inmid dels zelf blije ouders geworden, die hun kin deren graag willen laten genieten van en op de boerencamping; 'het was immers altijd zo leuk bij de boer!' Vooral dit laatste is ken merkend voor de SVR-kampeerboer; het zijn immers niet de commerciële boeren die, in plaats van hun koeien, hun gasten probe ren (uit) te melken, maar boeren die natuur lijk wél hun graantje mee willen pikken, maar bij wie het ideële toch duideUjk over heerst. Door deze klantvriendelijkheid en door de betaalbare tarieven die door de SVR-kampeerboeren worden gerekend, is de SVR voor velen de ideale vakantiebele ving; met recht kan gezegd worden 'van jongs af aan'. Niet bang voor tegenwerking Van het begin af aan hebben commerciële campingorganisaties de SVR beticht van oneerlijke concurrentie en nog steeds tracht men de boerencampings in een kwaad dag licht te stellen bij overheid en publiek. Het doel van de SVR 'het bevorderen van vrij heid en concurrentie in de recreatiesector' komt immers niet overeen met hun doelstel lingen. De SVR is evenwel bijzonder geslaagd in haar opzet, getuige de enorme groei van deze Stichting in de afgelopen der tig jaar. Begrijpelijk dat er wel eens wat strubbeUngen zijn, maar de SVR - gesteund door die grote achterban - is daar niet bang voor. Eurotekens op het netvlies Dat de boerencampings (dus ook SVR-cam pings) over het algemeen opgezet zijn met overheidssubsidie is een pertinente onwaar heid, zegt de SVR. Toen deze Stichting start te met haar werk (het behartigen van de belangen van recreanten én kampeerboeren) werd dit nog bijna als misdaad beschouwd, laat staan dat er een subsidie voor bestond. Het is een verschijnsel van pas de laatste jaren, dat de overheid door het strooien met overheidsgelden de boeren uitnodigt 'zich op de recreatie te storten'. De SVR is daar nooit een voorstander van geweest en heeft daartegen juist een waarschuwend geluid laten horen, "want daardoor gaan boeren met eurotekens op hun netvlies een camping exploiteren; arme recreant" zegt de SVR daarover. Nog even strijdvaardig Dertig jaar jong is de Stichting Vrije Recre atie en nog even strijdvaardig als in de jaren dat er nog geen Wet Openluchtrecreatie was. Door het werk van de SVR is die er nu wel, maar de SVR is zich bewust van de nood zaak om zich ook in de komende jaren te blijven inzetten voor vrijheid en concurren tie in de recreatiesector en de daarvoor nood zakelijke verruiming van de mogelijkheden van het Kamperen bij de Boer. Voor meer informatie over 30 jaren kamperen of loge ren bij de SVR-boer: tel.:0183-352741 of fax:0183-351234. E-mailen kan ook: info@svr.nl, of kijk op Internet: www.svr.nl. September is de herfstmaand met nazomer- weer, maar ook met mist, regen en wind. September is Latijn voor 'Zevende maand': vroeger begon het jaar inmiers in maart, want in maart maakt de natuur een nieuw begin. De herfst begint voor weerkundigen op 1 september, maar sterrenkundigen laten de herfst drie weken later beginnen. Zij gaan namelijk uit van het tijdstip dat de zon van noord naar zuid over de evenaar trekt. Dat moment valt dit jaar op 22 september om 19.28 uwl. Soms valt het op een tijdstip op 21 september en ook wel eens op 23 september. Op de evenaar staat de zon op die dagen om twaalf uur 's middags loodrecht boven u (90''); in Nederiand een stuk lager: 38°. Het is de tijd van de equinox: dag en nacht zijn overal ter wereld even lang (12 uur). September kan regen en wind brengen, maar ook aangenaam en rustig zomerweer met kans op ochtendmist (oudewijven-zomer). De warme Noordzee maakt het weer minder grillig dan in het voorjaar. Aan de kust is er door de warme Noordzee meer kans op bewolking dan in het binnenland. De zon komt rond 7.00 uur op, bereikt 's middags een hoogte van ongeveer 40° en gaat rond 20.00 uur onder. De gemiddelde dagtemperatuur in De Bilt is 18,7°C en de gemiddelde nacht-temperatuur 9,4°C. In VUssingen is het nachtgemiddelde nog ruim een graad hoger door de invloed van de war me Noordzee. Dit is het Zeeuwse 'Rivièra- effect'. September is de tijd van bramen en vUerbessen, paddestoelen, trekvogels, het fraai verkleuren van de bladeren. 's Nachts staat de 'steelpan' of de 'scheplepel' van de Grote Beer boven het noorden en begint weer op de bodem te staan. In het oos ten verschijnt het donkere venster van het Herfstvierkant (Pegasus). Wie goede ogen of een verrekijker heeft, kan proberen ünks daarvan de Andromedanevel te zien: een vaag vlekje ter grootte van de volle maan, dat in werkelijkheid een heel Melkwegstelsel is, dat minstens zo groot is als het onze. vrijdag 1 september en verder De maan groeit van Nieuwe Maan naar Eer ste Kwartier. U ziet haar 's avonds in het westen en zuidwesten. De maansikkel wordt elke dag dikker en verwijdert zich van de zon. Als de sikkel dun is als een vingemagel, kunt u het 'asgrauwe licht' zien: buiten de fel stralende sikkel is ook de rest van de maan zichtbaar in de zwakke gloed van de aaid- schijn. dinsdag 5 september Eerste Kwartier: de maan is halfvol. Met een verrekijker (7x50 is voldoende) kunt u in het midden van de grens tussen donker en licht de krater Ptolemaeus zien als een kleine ron de inham. woensdag 13 september Volle Maan: de maan is vol verlicht, omdat wij vanaf de aarde met de zon in de mg naar de maan kijken. Ongeveer anderhalve dag later is er springtij. Kijk rond 19.00 uur naar de ondergaande zon. Zodra u haai' ziet ondergaan, draai u dan om en kijk naar het oosten: u ziet dan de volle maan, roze en groot, uit de nevels boven de kim verrijzen. donderdag 21 september Laatste Kwartier: de maan is weer halfvol, maar alleen in de kleine uurtjes zichtbaar. Als zij na een paar dagen gekrompen is tot een dunne sikkel, kunt u weer het asgrauwe licht zien. woensdag 27 september Nieuwe Maan: onze satelliet is onzichtbaar, omdat wij vanaf de aarde recht in de zon kij ken, die net niet achter de maan staat. Onge veer anderhalve dag later is er springtij. De planeten beginnen beter zichtbaar te wor den. Deelnemers aan de Omloop hebben rond 1.00 uur in de ochtend in het oosten misschien de twee heldere lichtpunten van Jupiter en Satumus gezien onder het plukje sterren van de Plejaden (Zevengestemte). Komende maanden verschijnen ze al in de late avond. Mars kunt in de vroege ochtend zien en Venus wordt - nog moeizaam - zicht baar tegen het eind van september, kort na zonsondergang. Maandag 11 september begint in Mid- delhamis weer de introductiecursus 'Weer en sterren op vakantie'. Telefoon nummer: 0187-482400 (Diekhuus). Loodsboten OFFICIEEL DEALER BRIELLE, Siagveldig, Tel. (0181)413777 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 7