ItlaweetiMM Mevrouw Kool-Brouw werd 100 jaar! (010) 2741135 ZAFIRA '30 maakt je buurt weer prettig!' Actiecomité 'de Krak'pleit voor 30 km-zone 'Yl^^ G OPEN BRIEF AAN BURGEMEESTER EN WET HOUDERS VAN DE GEMEENTE DIRKSLAND Dienst voor belangstellenden in Stellendam Politie 24-uurs telefoon: Koffieochtend 'de Christenvrouw' K VASTGOED Weer regionale politiemonitor Garage Knöps B.V. Vrouwenbond FNV afd. Dirksland chr, streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeéuwse eilanden Visser Meubelen Vrijdag 1 september 2000 73e jaargang nr. 6935 Geacht college. De afgelopen tijd zijn binnen onze gemeente de gemoederen in beweging gekomen door de bekendmaking van Uw voornemen in te stemmen met de komst van een Asielzoekerscentrum (AZC). Sedertdien vernemen wij vanuit de gemeen schap voornamelijk negatieve reacties. Opvallend is daarbij dat veel reacties voor namelijk betrekking hebben op de eigen positie en niet op die van de asielzoekers. Veelal horen we over de risico's voor onze veiligheid of de financiële gevolgen die de mogelijke komst met zich mee z^ brengen. Wat het voor de asielzoekers betekent komt niet aan de orde. Als inwoners van Dirksland voelen wij ons betrokken bij de mogelijke komst van een grotere groep van asielzoekers. In dit stadi um van de voorbereidingen onderschrijven wij, de gedachte dat ook Dirksland een bij drage dient te leveren bij de opvang van vluchtelingen. Het vluchtelingenvraagstuk is een nationale aangelegenheid en dient ook in nationaal verband te worden aangepakt. Onze overheid heeft de keuze gemaakt om asielzoekers verspreid in het land op te van gen. Naar onze mening dient derhalve ook onze gemeenschap hierin een bijdrage te leveren. Wij plaatsen kanttekeningen bij de voorge stelde omvang van het AZC en de wijze waarop U als college tot nu toe de kwestie heeft aangepakt. Wij nemen echter aan dat de praktische kant van deze kwestie nog uit voerig zal worden besproken en dat daarbij ook het belang van onze gemeente niet uit het oog zal worden verloren. Op dit moment hechten wij vooral waarde aan het principe dat wij onze verantwoorde lijkheden niet uit de weg willen gaan en dat wij gehoor dienen te geven aan het verzoek om vluchtelingen te herbergen. Wij benadrukken dat het beantwoorden van de vraag of mensen al dan niet terecht een beroep doen op de vluchtelingenstatus in principe is voorbehouden aan de daartoe bevoegde autoriteiten. Totdat deze uitspraak hebben gedaan over de aanvraag voor een vluchtelingenstatus dienen wij als bewoners van Dirksland uiterst terughoudend te zijn met het geven van een oordeel. Eerder die nen wij uit te gaan van de vooronderstelUng dat mensen terecht asiel zoeken en dus recht hebben op onze hulp. Recentelijk namen wij kennis van de nieuwsbrief van de SGP over deze hele kwestie. De daarin genoemde termen van barmhartigheid, herbergzaamheid en recht vaardigheid onderschrijven wij van harte en deze criteria dienen ook naar onze overtui ging de leidraad te vormen bij de voorberei dingen van de eventuele komst van een AZC. Als ondertekenaars van deze brief spreken wij de wens uit dat wij als gemeen schap vooral als gastvrij bekend mogen staan. Een plaats waar de vreemdeling wel kom wordt geheten. Wij wensen u veel wijs heid toe. mr. T. Abbo, J.W. Bruggeman, drs. A. Baelde, drs J.S. van der Heide, W. A. den Hertog, drs.W.J.E. Hofs, R. van Putten COMBI actief in beeld en geluid Op D.V. zondagavond 3 september staat er in de Gereformeerde Kerk in Stellendam weer een Dienst voor Belangstellenden op het programma. Een laagdrempelige kerk dienst waarin verschillende mensen samen komen om op zoek te gaan naar de waarde van het christeUjk geloof. Voorganger in dit samenzijn is ds. Taco Koster en hij zal ingaan op de betekenis van Jezus Christus voor ons leven. Medewerking wordt ver leend door het christelijk mannenkoor 'Prins Alexander' uit Rotterdam onder leiding van Arjan Breukhoven. Deze bekende organist zal ook de samenzang van fijne en bekende liederen begeleiden. Een extra reden om te komen. Een liturgie zal aanwezig zijn en de dienst begint om 18.30 uur. Iedereen is van harte welkom en neem anderen mee. HaiteiPi welkom In de sitowroomvan SOMMELSDIJK - 't Was feest in verzorgingshuis 'de Samaritaan', afgelopen dinsdag, toen daar één van de bewoners - mevrouw Kool-Brouw - de leeftijd van 100 jaar bereikte. Een mijlpaal in haar leven, temidden van de vele andere bakens die haar leven kenmerken. Veel wederwaar digheden zijn haar lot geweest, nochtans is ze altijd moedig en dankbaar gebleven. Ook nu ze in 'de Samaritaan' woont en zich daar met een liefdevolle verzorging omringd weet. "Wat haam'n toch goed hier" zegt mevrouw Kool daarover, "het ont breekt oens hier an niks, behalv' an dankbaerheid!" Het is nu ruim een jaar geleden dat ze in 'de Samaritaan' kwam wonen. Dat werd noodzakelijk na een heupfractuur. Maar tot haar 99e heeft ze samen met haar dochter Corrie in de Prins Alexanderstraat in Middelhamis gewoond, voorheen heette dat Prinses Marijkestraat, waar ze nog rus tig de trap opging naar de bovenverdieping. Nu ze in 'de Samaritaan' woont wordt ze elke dag door enkele van haar kinderen bezocht, waarvan de jongste bijna 65 is en de oudste 78. De gezondheid van mevrouw Kool is nog best redelijk te noemen.» Ze werd geboren in een huisje aan de Zeedijk, tussen Stadt en Men- heerse. Na haar huwelijk trok ze met haar man in een huisje aan de Waterweg in Middelhamis, nabij de huidige jachtwerf Peeman. Na nog enkele malen verhuisd te zijn heeft ze jaren aan de Steneweg gewoond alvorens ze in de Prinses Marijkestraat terecht kwam. En zoals we al aangaven is het leven van mevrouw Kool gekenmerkt geworden door verscheidene gebeurtenissen. Ernstige gebeurtenis sen. Ze verloor twee van haar kinderen toen die nog klein waren. Toen ze nog maar 42 jaar was zag ze zich haar man ontvallen. Twee kleinkinderen zijn overleden, alsmede twee schoonzonen. Daarbij betekende de dood van haar man een leven lang zwoegen en er altijd alleen voor staan, in een tijd waarin de voorzieningen zoals we tegen woordig hebben geheel ontbraken. Om aan de kost te komen heeft ze in Middelhamis het oude postkantoor en het voormalige weeshuis schoongehouden en heeft ze in vele telegrammen in het dorp rondge bracht. Daardoor heeft ze er vele mensen leren kennen en zeker heb ben ook de kinderen daarbij flink geholpen. Acht kinderen heeft ze in totaal gekregen, 14 kleinkinderen, 28 ach terkleinkinderen en 2 achterachterkleinkinderen. Met elkaar hebben ze afgelopen dinsdagavond een goede avond gehad in het restaurant van 'de Samaritaan', waar eerder die dag loco-burgemeester Sloot weg en ds. Voets haar bezochten. En, niet te vergeten, heeft ze ook een gelukstelegram gehad van hare majesteit Koningin Beatrix! Aanrijding MIDDELHARNIS - Maandagavond omst reeks zes uur ontstond op de kruising Doe- tinchemsestraat/Rottenburgseweg als gevolg van een voorrangskwestie een aaruij- ding tussen een 40-jarige automobilist uit Middelhamis en een 82-jarige automobiliste uit Sommelsdijk. Niemand raakte gewond. De auto van de 40-jarige bestuurder werd weggetakeld. Fietskijkdagen politie Op vrijdag 15 september van 8.00 tot 15.00 uur en zaterdag 16 september van 8.00 tot 14.00 uur zijn er weer fietskijkdagen op het politiebureau te Middelhamis. Gegadigden kunnen dan een kijkje komen nemen of hun evt. gestolen fiets ertussen staat. Gelieve wel de aangifte mee te brengen. Snelheidscontroles STELLENDAM - Personeel van de Ver keerspolitie (Project Verkeershandhaving) hield dinsdagmiddag radarsnelheidscontro les op de N57 in Stellendam. Op de N57, waar tussen half één en kwart over één de snelheidsradar stond, werden 22 van 285 passerende automobilisten geflitst. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 129 km/uur in plaats van de toegestane 100 km/uur. Zoals gewoonlijk beginnen wij ons seizoen met een koffieochtend. Onze zustervereni ging uit Middelhamis/Sommelsdijk zal onze gast zijn. We hopen u te ontmoeten op D.V. 6 september om half 10 in 'Onder de Wiek' te Dirksland. Ds. E.F. Vergunst uit Ridder kerk hoopt deze morgen met ons na te den ken over 'De plaats van het gebed in ons per soonlijk en gezinsleven'. Er is kinderoppas aanwezig. Een ieder is van harte welkom. instaüatiebedrijf Gas - Water - Warmte Middelhamis B.V. Van maandag 4 september tot uiterlijk zater dag 30 september wordt in opdracht van de politie Rotterdam-Rijnmond het telefonisch onderzoek naar criminaliteit en veiligheid (Regionale Politiemonitor) in de regio Rot terdam-Rijnmond opnieuw uitgevoerd. Gedurende deze weken worden raim 4500 inwoners van vijftien jaar en ouder in de regio telefonisch over deze onderwerpen geïnterviewd. Daarnaast wordt aan hen een oordeel gevraagd over het functioneren van de politie. Het doel van dit onderzoek - de Politiemonitor Bevolking geheten - is onder meer het in kaart brengen weUc deel van de bevolking slachtoffer is geworden van cri minaliteit. Ook levert het onderzoek belang rijke informatie op voor de politie, justitie en openbaar bestuur over de behoefte aan vei- ügheid. Deze informatie wordt gebmikt om de dienstverlening aan de burgers in de regio te verbeteren en om de ontwikkeling van de veihgheid te volgen. Het onderzoek wordt uitgevoerd door Research voor Beleid BV. Nieuw van Opel: voor mPorijden mP plezier Vrouwenbond FNV afd. Dirksland nodigt u uit tot het bijwonen van een thema-avond. Bep en Leen de Berg zullen een videofilm vertonen over hun reis naar het West-Afri- kaanse land Mali. Ook niet-leden zijn van harte welkom op donderdag 7 september a.s. om 19.30 uur. De toegang is gratis de locatie zal zijn: EHBO-gebouw, PhiUphoofdjesweg 57a, Dirksland (naast de Victoriahal). Voor meer informatie, tel.: 601660. In de historische dorpskern van Som melsdijk genieten de bewoners veel moois. Een monumentale Voorstraat maakt daar deel van uit met haar voorname woonhuizen. Na een vol tooide dorpsvernieuwing zijn vele karakteristieke plekjes en hoekjes er nog mooier geworden en is ook de bes trating er verfraaid. Toch hebben een aantal verontruste burgers zich al geruime tijd geleden verenigd in een actiecomité - actiecomité 'de Krak'. Volgens hen dreigt veel van het histo rische dorpsschoon in hun woonom geving geen lang leven beschoren te zijn. En erger nog, van veiligheid voor overstekende fietsers en voetgangers is al helemaal geen sprake meer. Al anderhalfjaar vraagt het comité hier voor de aandacht bij de gemeente Middelharnis maar deze schijnt zich als doof te houden, zo klagen de leden van de actiegroep, die inmiddels al een 'werkgebied' bestrijkt van Voorstraat tot en met Westplaat en die in dat deel van de bevolking ook steeds meer gelederen krijgt. Ze gaan nu in breder verband aandacht vragen voor de problematiek waar ze zich dagelijks mee geconfronteerd weten en waar van ze overtuigd zijn dat het zo al lang niet langer meer kan. Als oorzaken van de problemen noemt actie comité 'de Krak' de grote verkeersintensi teit, de zwaarte van het verkeer en de snel heid waarmee dat over de kraising Voor- straat/Krakeelstraat en door de Krakeelstraat raast. "Deze relatief smalle straten die enke le honderden jaren geleden werden aange legd, torsen nu dagelijks zwaar vracht- en landbouwverkeer. Verkeer waar deze wegen in de aanleg geheel niet op berekend zijn. Bouwverkeer voor de Westplaat, openbaar vervoerbussen, trekkers met aanhangers, walsen, enz., rijden over kelders van de hui zen die vroeger in 'de Krak' hebben gestaan. Toen die werden afgebroken bleven de kel ders gehandhaafd en werd daar overheen bestraat. Wat dat betekent voor de huidige verkeersintensiteit en -zwaarte laat zich natuurlijk niet raden" aldus Jaap en Addy van Zoest, vertegenwoordigers van het actiecomité. "Daamaast is het hier veel te smal voor dit zware verkeer. Moetje eens zien hoe dat hier langs elkaar wurmt, vooral als het openbaar vervoer erdoor moet. Als twee bussen elkaar moeten passeren gebeurt het dikwijls dat ze niet op elkaar wachten maar alle twee tege lijk doorduwen, over de stoepen rijden of rakelings langs voetgangers en geparkeerde fietsen of auto's gaan. Spiegels worden eraf gereden, paaltjes gaan omver, en wat al niet meer." Behalve dat is ook de snelheid waar mee auto's de kraising passeren een bron van gevaar. Dat zeggen niet alleen Jaap en Addy van Zoest maar ook de bewoners van de Westplaat, die daar dagehjks op de fiets of lopend moeten oversteken. "Er wordt hier doorgaans veel te hard gereden, soms zelfs voor de kraising nog eens gas bij gegeven." Het is nog niet zo lang geleden dat daardoor een botsing ontstond tussen twee personen- auto's, waardoor de raim anderhalve meter hoge tuinmuur van Jaap en Addy werd geveld. "Je zult er maar net zitten in je tuin- stoel of je kindertjes zullen daar net 'veilig' bij je achter zitten spelen.WelUcht houden automobilisten zich aan de maximumsnel heid van 50 km. per uur maar voor hier is dat veel te hard. En dan is het hier ook nog eens elke woensdag markt. Dan weetje helemaal niet wat je ziet. De situatie hier vraagt gewoon om een 30 km-zone." En dat is het waar actiecomité 'de Krak' thans voor gaat. 'De Krak' wordt gevormd door bewoners van de omgeving Oost- en Westdijk, Oost en West Krakeelstraat, Voorstraat, Kaai, Jacob Catsstraat en de Westplaat. Tijdens een bijeenkomst van het comité, een week of wat geleden, werden de al hoger oplopende grieven met elkaar besproken en beraadslaagden ze wat er thans te doen over- bUjft, na alle pogingen om in de situatie ver betering te krijgen. Het comité zegt al ander half jaar brieven en telefoontjes richting gemeente te hebben gestuurd, "maar er gebeurt werkelijk niets" verzucht men ver ontwaardigd. "De ene keer hoor je dit ver haal, de andere keer weer heel iets anders. Zo wordt er de ene keer gezegd dat alles over een jaar oif anderhalf wordt opgelost als de doorbra£ik naar de Westplaat wordt gereali seerd. Maar op een andere keer hoor je dat daar de eerste 3 a 4 jaar niets van komt". Verschillende comitéleden geven aan ook wel eens individueel contact met de gemeen te te zoeken, waarbij ze dan uiteenlopende en tegenstrijdige antwoorden krijgen. "Als we de gemeente om (desnoods tijdeUjke) maatregelen vragen, zijn ze dat absoluut niet van plan. Dan zeggen ze bijvoorbeeld dat de kraising hier te gevaarlijk is om een zebra pad over aan te leggen! De problematiek wordt gewoon van tafel geveegd en er wordt zelfs doodleuk gezegd dat we dan maar beter op onze kinderen moeten passen...! Dit duurt nu al anderhalfjaar zo en uiteindelijk worden we gewoon aan 't lijntje gehouden!" Na de laatste bijeenkomst van het comité Overstekers zoeken een veilig heenkomen. heeft men besloten om breder aandacht voor de problemen te vragen. Deze week heeft het actiecomité een aangetekende brief naar de gemeente gestuurd waarin nogmaals aan dacht voor de problemen wordt gevraagd en waarin ook om concreet duidelijkheid van zaken wordt gevraagd. Ook wordt in de brief een veiligheidsactie aangekondigd die het comité voornemens is op zaterdag 9 septem ber a.s. (Open Monumentendag) van 11.00 tot 13.00 uur te houden. De gemeente Middelhamis zegt de proble matiek van 'de Krak' wel te onderschrijven. Echter merkt de gemeente daar enerzijds bij op dat de bewuste route voorheen altijd een doorgaande route is geweest, ook voor vracht- en landbouwverkeer. Wat dat betreft is er hier dus niets nieuws onder de zon. Anderzijds is het verkeer wel zwaarder geworden en zijn bijvoorbeeld de openbaar vervoerbussen dusdanig geveerd dat de tril lingen die ze veroorzaken thans doorgege ven worden aan de ondergrond, en dat heeft Regelmatig wordt het kruispunt 'afgekneld' door zwaar verkeer. natuurlijk gevolgen voor de omgeving. Ook is ten opzichte van voorheen het aantal auto's toegenomen, hetgeen uiteraard ook tot een toename van de verkeersintensiteit heeft geleid. Maar dat op ziek ziet de gemeente niet als een probleem. Wel vindt ze het een bezwaar dat het bouwverkeer voor de Westplaat gebraik maakt van de kruising. De gemeente geeft regelmatig signalen aan het bouwverkeer dat het de voor haar bestemde route moet volgen naar de West plaat in plaats van langs de Haven. Daartoe zijn ook op meerdere plaatsen richtingbor den geplaatst die de te volgen route aange ven. Niettemin blijft het bouwverkeer bin nendoor naar de Westplaat rijden. De gemeente zegt het bouwverkeer er nog één maal schriftelijk op te zullen wijzen dat het niet langs de Haven naar de Westplaat moet rijden. Als dat geen effect heeft neemt de gemeente in overweging hoogtebegrenzers te zullen aanbrengen, waaidoor het bouw verkeer de route langs de Haven wel zal moeten mijden. Ook zegt de gemeente een dezer dagen metingen te zullen verrichten naar snelheid en verkeersintensiteit. Als blijkt dat er harder wordt gereden dan 30 km. per uur zal worden overwogen om tijdelijk borden te plaatsen voor een maximum snel heid van 30 km. Dé oplossing waar de buurt op wacht komt volgend jaar als de doorbraak naar de Westplaat wordt gerealiseerd. Dat staat nu vast. In het kader van het project Goeree-Overflakkee Verkeersveilig zullen wegen binnen de bebouwde kom als 30 km.- zone worden ingericht. Ook het gebied Voorstraat/Krakeelstraat zullen dan 30 km.- zone worden. De gemeente zegt echter niet toe dat in dat kader dit gebied als eerste zal worden aangepakt. Overigens ontkent de gemeente dat ze anderhalf jaar lang niet of nauwelijks iets met de reacties van het actie comité heeft gedaan. Ze zegt zowel schrifte lijk als telefonisch gereageerd te hebben op verschillende brieven, en geeft aan dat in de praktijk niet alles zo snel kan gaan als het actiecomité zou willen. 0UDDO«>- Weshtnut 35 Tel. [0187) 631611 fax 633734 RENESSE- Printshop Hogaoom 172 lel. (0111) 461400 inSontmelsij^ Hav^ieM 7, Sommelsclijk, tel. (0187) 48 33 28 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal(kee Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 Bankrek. 3141.18.373 nu in onze showroom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1