Wie schrijft er mee van en over Flakkee? As je wil wete waer 'n zit?" SWO Infokrant Juli 2000 was zeer somber, koel en nat Tentoonstelling in Strijense kerk Over producenten, consumenten en heksenjagers Nieuw zangseizoen 'Jeduthun' Juf Wil verlaat Nieuwe cursus E.H.B.O. Hannie Peeman-Troost exposeert reproducties in Croissy E.H.B.O. Sommelsdijk E.P.U. Bidstond Gereformeerde Gemeenten P.V. De Luchtbode Zingen voor de Stichting Gevangenenzorg Nederland PAGINAL VRIJDAG 25 AUGUSTUS 2000* 44 Zo as 'k al 's mear geschreven hoa, as je an de weg tummert (schrieft), hei je nogal veul bekieks in commentaar, sommige kieke zwiegend toe in brienge d'r conmientaar bie 'n oare! D'r binne d'r oak die flienke lange in zeare teanen hoa, die worre kwaed, meschien hoa die wel gevoelige teanen? In complimenten! die binne d'r gelokkig oak wel.deze hao de achterlaagende gedachte van een verhael begrepe! Die noe d'r eige zo angesproke voele, die passé waerschienlijk de schoenen die klaer gezet binne, ze passé ze, of ze d'r voor gemaekt binne, as je begriept wat ik bedoele, of zou 't soms ken nen weze dat ze 't niet goeuwd geleze hao? H't stikje over de "digitale moeder" gaf bUekbaer nogal wat onrust teweeg, terecht dienk 'k, h't was oak de bedoelieng van mien, want ik was wel behoarlijk geschrokke oor van de bevindiengen van een jonge arts, die mit feiten kwam waer, in sommige gevallen, dus niet alle(!), de problemen deur ontstae! Die schrik wou'k deurgeve. Daer- om hao'k 't juule verteld! Noe bliekt dat sommige dat stikje zo geleze hao as een anval op waarkende moeders, enz.! Jammer toch? Dat zeit mear over de persoon die problemen hoa mit deze uut- komst, dan over de ongderzoekster. Meschien wordt hier wel beweze, dat als je op een katte z'n staert gae stae, dan weetje in ieder geval waer 'n zit! In vorige gedachtespinsels van mien hao'k al verschillende kearen laete blieke dat ik een tegenstander binne van vrouwen die as modepoppen ach ter de ruutjes zitte te niksen, dat was vroeger oak niet zo, een vrouwe in moeder hadde h't harstikke druk rond in, in om huus! Noe hao vrouwen veul mear vrieje tied deur alle gemakken in kleinere gezinnen, daerom is het niet verkeard as ze die tied zinnig beste- je! Een aerdig voorval hoarde ik van een jonge moeder, ze waarkte vrie regelmaetig in h't ziekenhuus, de kinders warre thuus bie de vaoder of ze gienge naer oma, op een dag zei ean van de kinders dat hie dat niet mear wilde, hie wou dat z'n moeder thuus bleef, nee.zei z'n moeder, dat ken niet, ik hoa m'n eige vastgeleid voor een jaer in dus... Ze hieuw wel zo veul meugelijk rekenieng mit de wens van d'r zeune oor, ze wilde toch wel wat mear thuus weze voor de kinders, weet je wat noe de uutkomst was? As ze thuus was, docht ze dat de kinders dan een heale dag om d'r heen zouwe zwerve, nee oor, de kinders gienge hearlijk speule, je ze zag ze niet mear tot h't etenstied was, soms warre ze d'n healen middag weg. De moeder vroeg dan oak verwongderd, "Noe bin'k mear thuus, mar noe binne juule altied weg!?" Wat bleek noe, de kinders hadde een veilig gevoel as ze mar wiste "Moeder is thuus!" Ze konne d'r ielk moment op terug- valle! Jae.een kind dienkt heal eanvoudig in op z'n eige gericht, mag van mien, daer is 'n nog kind voor. Mar h't vastsfaende feit dat steeds mear jonge mensen in de problemen komme, maekt mien ongerust, dan dienk'k "D'r is iets grondig mis!" Wat gaet 'r dan mis? Wel.daer wier die jonge spygologe mee geconfronteerd in d'r waark, daer mag je dan best van schrikke, want de jeugd is de toekomst, onze toekomst! Daer kenne we dus niet te voor zichtig mee omgae in zeker niet goeuwd praete mit allerlei argumenten, nee.want de naekte feiten bewieze h't! Dat dit niet zomar loze kreten binne, bleek oak wel uut een tv programma, waer jonge lui op een niet mis te verstaene manier hun moeders verwete dat ze wel butengeweun egoïstisch gedocht in gehandeld hoa deur te kiezen voor een zwangerschap van een onbekende vaoder (donor). In de volksmond B.O.M, moeders genaemd. In mien oagen al een verminkieng van de bedoelieng van God mit ongs! Of voor een moederschap zonder huwelijk, dus een vaoder in huus! H't bleek naemelijk dat de kinders, die uut die situatie gebore binne, op zoek gaen naer hun biologische vaoder mit alle problemen van dien! Die vinde ze dus soms niet! Een deskundige op dat gebied gaf an, dat h't dienken van een kind uut drie componenten bestaet: kind, moeder, vaoder! Nou, kind is 'r, moeder meastal aok, tenminste!?... de vaoder ontbreekt! Dus, concludeerde die deskundige, zitten die kinders mit een gat in een leegte in hun beleefweareld! Hie pleite d'r voor om al ons handelen niet vanuut ons eige standpunt of gevoel te benaederen, mar vanuut h't kind! Dat zelfde lege gevoel overkomt oak kinders uut een gebreke huwelijk, h't plaetje is niet mear compleet! De jongelui van de B.O.M, moeders verwete hun moeders dat ze allean inar an hun eige gedocht hadde in niet vooruut gekeke hadde naer h't welzijn, verlangen in belevieng van h't kind! Dat 'r achterof problemen zouwe komme, keek 'k niet echt van op, welnee., dat is te voorzien, mar dat dit zo opelijk beschuldigend gezeit wier, dat wel! Ean vari de moe ders had dan oak groate spiet van d'r keuze! Kiek.in dat vindt ik noe zo aarg, achterof blieke veule moderne dienkwiezen toch niet zo wies in verstandig te wezen as ze gedocht hadde, maar de schae die d'r deur opge- loape is an jonge kinders, is niet mear te herstellen. Mar.ik zal wel ouwerwes dienke in niet mit m'n tied mee gae.gelokkig niet, dienk 'k dan. As je de krangte geleze heit, dan binne d'r in Griekenland jongelui opgepakt die nogal anstoatend gedrag vertoant hao, d'r stieng in de krangte dat vooral de Nederlandse jeugd toenemende last bezurge, in... dat h't nog geen trend is, dat 'nog geen' is een teken an de wand! Of niet? Om dat te ziejen of mee te maeken hoefje niet zo vaore van huus oor, ik was in Ouwe Tonge in een supermarkt, daer zag ik h't beginsel van ikke in geweld. In dienk 'r om datje d'r niks van zeit, want aores! k Zal j't vertelle. Vanwege een advertentie mos ik in die wienkel weze, h't was 'r flienk druk, toen ik gevongde had wa'k zocht, liep ik naar de kassa waer ik of most rekene, noe stienge daer nogal wat maansen te wachten op hun beurte, in jae, je geeft diegene die voor je is wat ruumte, toch? Je gaet niet mit je neuse boven h't wienkelkarretje stae, zo oak een vrouwe van om in nae de vuuftig, dienk 'k, daer achter kwam een klein veintje die de karre van z'n vaoder mocht stuure, wat was noe 't geval, dat veintje stoate voortdurend tegen die vrouwe d'r beanen an, waerschienlijk niet zo zachtjes, want ze draoide d'r eige om in zei "Een beetje geduld jongeman.je doet mij pijn!" H't veintje was absoluut niet ongder d'n indruk, welne- ant, hie kreeg 'r plezier in, want nog een paer kear botste hie steeds wat harder tegen die vrouwe d'r kuiten, die wier dat netuurlijk flienk zat in gaf h't karretje een douw terug, ze keek daer bie niet vriendelijk in zei "Wil je nu wel eens ophouden, je wacht maar rustig je geduld af!" Noe bleek dat de vaoder, overigens'keurig in h't pak! wakker wier in zei tegen de vrouwe, "Je ken beter opschiete.. ouwe zeur!" Dat gieng mien toch wat te voare oor, ik zei, "Je mot je zeune beter in de gaten houwe, hie bezurgd die vrouwe overlast!" in wat dienk je dat de reactie was van de vaoder? Hie draoide z'n eige ver- bolge een kwartslag om in zei, "Joe mot je mit je eige zaeken bemoeie, ik regele m'n eige zaekjes zelf wel!" Hie keek me daerbie giftig an, 'k hoa mar zo gelaete want och. Ean dieng staet voor mien vast, daer gaet iets goed fout mit ongze saemenlevieng in opvoedieng van de jonge kinders, of dienk juule van niet? Want mit alle moderne dienk wiezen in beterweters, wordt h't 'r niet beter op, wat?... zei mar gerust beroerder! Toch? Ze hao van alles... behalve respect voor de medemens! De groewte uut Dirksland, Joh Wolfert. Op 31 augustus a.s. hoopt 'Jeduthun' haar zangrepetities weer te hervatten in 'de Hoek steen' te Middelhamis. Het koor heeft zoals alle koren dringend behoefte aan mannelijke leden. Bassen en tenoren die belangstelling hebben zijn dan ook van harte welkom. Er heerst een goede sfeer en de onderlinge rela ties zijn uitstekend. De repetities zijn iedere donderdagavond van kwart voor acht tot kwart voor tien. Het repertoire van het koor bestaat uit psalmen en geestelijke liederen. De zeer deskundige leiding van het koor is in handen van Mar van der Veer. Onlangs werd een zeer bijzondere psalmen-CD opgeno men, die begin oktober uit gaat komen. Mocht u interesse hebben om te komen zin gen, schroom dan niet en kom op donder dagavond 31 augustus eens luisteren. Mogen wij deze avond op u rekenen? U bent van harte welkom. De vakantie is weer voorbij. We gaan er weer met frisse moed tegenaan. E.H.B.O.- vereniging Sommelsdijk E.P.U. start in oktober met een nieuwe E.H.B.O.-oplei- ding. Voor informatie of opgave kunt u bel len naar: K. Klein, tel.: 486174 of T. Blok, tel.: 485108. MIDDELHARNIS - OPHALEN OUD PAPIER - D.V. zaterdagmorgen a.s. halen wij vanaf half negen het oud papier op. Wilt u het papier alstublieft goed gebundeld, dit maakt ons werk een stuk gemakkelijker en dan waait er niets weg, en vooral tijdig buiten op de stoep zetten. De opbrengst komt ten goe de aan het jeugdwerk van de N.H. Gemeen te van Middelhamis. U mag het deze morgen ook komen brengen. Onze container staat aan de Molenweg. De volgende keer dat we weer bij u langs komen is de 2e zaterdag van oktober. Alvast bedankt, OPA De Gereformeerde Gemeenten op Flakkee hopen op D.V. woensdag 30 augustus 's avonds om 19.30 uur een bidstond te beleg gen in het kerkgebouw van de Gereformeer de Gemeente te Dirksland. In deze dienst hoopt Ds. J. Karels van Middelhamis voor te gaan. Deze bidstond wordt gehouden in ver band met de parlementaire behandeling van het wetsvoorstel tot opensteUing van het huwelijk van personen van hetzelfde geslacht. Een ieder is van harte welkom; de plaatsen zijn, m.u.v. de gereserveerde plaat sen voor de kerkenraden, vrij. In Tholen wordt de bidstond gehouden op D.V. don derdag 31 augustus, eveneens om 19.30 uur, in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Tholen. Voorganger is dan Ds. C. de Jongste. De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee brengt in september een Infokrant uit voor alle bewoners van Oostflakkee. In deze krant staan alle sociaal culturele- en educatieve activiteiten die de stichting voor jong en oud organiseert. Tevens staan de activiteiten ver meldt, die in samenwerking met andere organisaties tot stand kunnen komen. Sinds 1997 is er veel veranderd bij onze stichting. Voor die tijd organiseerden wij alleen activi teiten voor ouderen, maar in de praktijk is gebleken dat er voor veel activiteiten geen leeftijdsgrens nodig is. Als voorbeeld zijn er in Oude-Tonge, Den Bommel en Ooltgens- plaat creatieve middagen waar volwassenen aan deelnemen zonder dat daar een leeftijds grens aan gebonden is. Zo groeide de SWO, er werden meer activiteiten georganiseerd, het jeugdwerk kwam erbij en per 1 januari 2001 fuseren we met alle peuterspeelzalen van Oostflakkee. Maar om al die activiteiten te realiseren, zijn er veel vrijwilligers nodig. Vooral voor het jeugdwerk in Oude-Tonge zoeken wij vrijwilligers die de helpende hand kunnen bieden. Lijkt het u iets om vrij willigerswerk te gaan doen bij de SWO, neem dan contact op via ons kantoor, of via het aanmeldingsformulier in de Infokrant. U bent van harte welkom! peuterspeelzaal De Hummelhoek Na ruim 9 jaar als peuterleidster bij De Hum melhoek in Dirksland werkzaam te zijn geweest, keert Wil Zoeteman weer terug naar het basisonderwijs. Donderdag 31 augustus a.s. zal haar laatste werkdag zijn. Het bestuur van de peuter speelzaal nodigt hierbij alle (oud)hummels van Juf Wil uit om afscheid van haar te nemen en wel op 31 augustus tussen 10.45 en 11.45 uur in De Hummelhoek in de Vic- toriahallen. Graag tot ziens. Op woensdagavond 20 september start de E.H.B.O.-vereniging Oude-Tonge met een cursus voor het behalen van het E.H.B.O.- diploma. In ongeveer 16 lessen van twee uur leert men alles over E.H.B.O. en reanimatie, om eind maart 2001 examen te kunnen doen. Wie zich hiervoor op wil geven of meer wil weten, kan contact opnemen met Werner van Batum, tel.:(0187) 641514 of e-mailen: wvanbatum@hetnet.nl. Weerpraatje door Jan Versteegt Met een overwegend west- tot noordweste lijke stroming werd in de voorbije maand voortdurend koele en vochtige lucht met uit gestrekte wolkenvelden via de Noordzee naar ons land gevoerd. Het aantal uren zon was dan ook bedroevend laag voor de hoog- zomermaand. De Bilt kreeg slechts 123 uur, tegen 197 normaal. Sinds het begin van de metingen was alleen de juümaand van 1901 nog somberder. Toen was de warmtebron 106 uur actief. Op Eelde werd het met 97 uur (normaal 172) zelfs de somberste juU sinds het station werd opgericht, net na de oorlog was dat. De gemiddelde etmaaltemperatuur kwam in de Bilt uit op 15,5 graden, tegen 16,8 normaal. Sinds 1978, toen juli 15,4 graden als etmaal gemiddelde scoorde, waren alle julimaanden warmer. Het was tevens de eerste te koude maand in het nieuwe jaar 2000. De Bilt kreeg slechts 14 warme dagen, zomerse dagen kwamen niet voor. Het was sinds 1974 niet meer voorgeko men dat de temperatuur de zomerse grens van 25 graden niet wist te halen, laat staan te overschrijden. Gemiddeld heeft juli 18 warme dagen, 6 zomerse dagen en 1 tropi sche dag. Gemiddeld over alle KNMI-stations werd 98 mm in de klimaatboeken opgetekend. Nor maal komt er in de juümaand 78 mm in de regenmeter. De maandsommen liepen uiteen van 43 mm op de Kooy bij Den Helder tot 182 mm in Maastricht. In zuidelijk Limburg viel lokaal tot 230 mm. De normale hoeveel heden lopen uiteen van 55 mm in Noord Brabant en Noord Limburg tot 80 mm in Groningen, Friesland en het midden van het land. In de Grote of Sint-Lambertuskerk van Strijen wordt op zaterdag 2 en 9 september een tentoonstelling gehou den over het werk van de bekende 19e eeuwse orgelmakersfamilie Van Oe- ckelen. Deze orgelmakersfamilie, die van 1804 tot 1918 actief was in Nederland, heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de tot standkoming van vele orgels. De bekendste tak uit deze familie. Petrus van Oeckelen, nam in 1837 de orgelmakerij van zijn leer meester J. W. Timpe over. Zijn eerste nieu we orgel plaatste hij in de Grote of Sint- Lambertuskerk te Strijen (1840). Petrus van Oeckelen was een innoverend orgelmaker, hij zocht steeds naar verbeteringen, vooral in de (soms ingewikkelde) mechanieken van de orgels. Petrus van Oeckelen was een veelzijdig musicus die zelf verdienstelijk orgel, piano, cello en contrabas speelde. Ook was hij diri gent van de maandagsconcerten in de stad Groningen. In zijn orgels is de instrumen tale achtergrond zichtbaar. Registers als Cla rinet, Violoncello, Violon, Fagot, etc, wer den vaak toegepast. Ook bouwde Petrus van Oeckelen zeer wijde fluiten die de orkest- fluit benaderden. De klank van de orgels van Petrus van Oe ckelen was in de 19e eeuw zeer geliefd: warm, dragend met een natuurlijke helder heid. Dit maakte dat Petrus van Oeckelen ook vaak werd gevraagd oudere orgels aan te passen, te moderniseren. Van de eerste drie instrumenten die Petrus van Oeckelen bouwde (Strijen: Grote of Sint-Lambertuskerk, Groningen: RK Broe- renkerk en Smilde: NH Koepelkerk) is alleen het laatste orgel vrijwel geheel be waard ;gebleven. Het Strijense orgel werd in ■'de achterliggende 160 jaar meerdere malen gerestaureerd en gewijzigd. Het Groningse orgel van de Broerenkerk ligt momenteel, na een aantal omzwervingen, bij orgelmaker Sicco Steendam in Roodeschool en wacht daar op een geschikte kerk om opnieuw zijn taak te kunnen verrichten: het begeleiden van de gemeentezang. Door Henk Kwakemaat, organist van de Grote of Sint-Lambertuskerk, is jarenlang onderzoek gedaan naar de orgelmakers Van Oeckelen waarbij drie geslachten onder de loep werden genomen. Veel zaken uit het onderzoek worden tentoongesteld, evenals enige oude onderdelen, afkomstig van Pe trus van Oeckelen. Vanwege het feit dat het Strijense orgel dit jaar precies 160 jaar geleden in gebruik werd genomen én vanwege het feit dat het 25 jaar geleden is dat orgelmaker Jan L. van den Heuvel het orgel herbouwde, wordt deze tentoonstelling georganiseerd. Op 2 september (tijdens de Herfstmarkt in Strijen) wordt om 10.00 uur de tentoonstel ling geopend en zal aansluitend een inlei ding worden verzorgd door Henk Kwaker naat over de orgelmakers Van Oeckelen. Direct aansluitend wordt een klankdemon stratie verzorgd van het orgel zoals het in de 19e eeuw geklonken moet hebben. Om 14.00 uur zal er een inleiding worden gehouden over de herbouw van het Strijense orgel. Daarna zal er een klankdemonstratie gegeven worden van het orgel in de huidige samenstelling. Tot 17.00 uur is er gelegenheid de tentoon stelling te bezichtigen. Op zaterdag 9 september is de kerk tijdens de nationale monumentendag ook van 10.00 tot 17.00 uur geopend en kan men de ten toonstelling nogmaals bezichtigen. Tevens is er op 9 september gelegenheid voor be zoekers om het orgel zelf te bespelen. De toegang tot beide dagen is gratis. BLIJF aSVEN! GinO 2GOOO Landbouwpraatje: Er is veel oog en aandacht voor voedsel veiligheid. De doorsnee consument heeft vertrouwen in het voedsel. Maar als de heksenjagers verschijnen wordt het ver trouwen aangetast en spelen de emoties flink parten. Wie is eigenlijk gebaat bij de heksenjacht in voedselland? Er is in deze beschaafde wereld niemand die met zijn voedsel laat sollen. Hij zou immers op een onverantwoorde manier zijn gezond heid in de waagschaal leggen. Naarmate de welvaart stijgt worden door de consument ook hogere eisen gesteld aan het voedsel. Het gaat niet alleen meer om de intrinsieke waarde van het voedingsproduct, maar ook en vooral om de verpakking, de houdbaar heid en de presentatie ervan. De laatste jaren gaat de consumentenaandacht ook uit naar de wijze waarop voedingsmiddelen worden voortgebracht en samengesteld. Er is een groeiende belangstelling voor de productie wijze van voedsel. Techniek en ethiek Het is begrijpelijk en volledig te aanvaarden dat consumenten meer weet en zekerheid wensen over het voedsel. Boeren (zij zijn toch de voedselproducenten!) accepteren al jarenlang dat er verantwoord, milieuvriende lijk, diervriendelijk kortom: natuurvriende lijk wordt geproduceerd op het land, in de stal of in de tuinbouwkas. De grote vraag blijft echter wat nou precies natuurvriende lijk is. Het Spel met Genen van dieren en planten roept bij menigeen vragen op; deels zijn die biologisch technologisch gekleurd, maar deels zijn die vragen cultureel en ethisch ingegeven. Wie ethiek in het vaandel voert, zal ongetwijfeld de vraag stellen of alles wat biologisch technologisch kan ook inderdaad mag. De zgn. gentechnologie staat niet stil en ont wikkelt zich heel snel op vele terreinen. Eigenlijk is het maken van bier al heel oud waarbij de bierbrouwer zich bedient vanljio- technologie. De medische wetenschap zou stagneren als zij geen gebruik kan maken van gen- en dna-technieken. Nu üjkt het tijd perk aangebroken voor voedsel en biotech nologie. Humane voeding is object gewor den voor de spelers met genen. Gewassen en dieren worden "bewerkt" met genen en organismen. Het spel kan leiden tot sterkere rassen en meer resistentie (weerstand tegen ziekten en schadelijke organismen). De landbouw ervaart dat wetenschappers bepaalde voedingsmiddelen genetisch kun nen modelleren of modificeren. Dat weten schappelijk gedoe levert zgn. GG-grondstof- fen op (genetisch gemodificeerde grondstof fen) die bij het maken en samenstellen van humaan voedsel goed van pas komen. Bekende voorbeelden zijn de gg-maïs, de gg-rijst, de gg-suikerbiet en de gg-aardappel. Deze genontwikkeüng is nauwelijks te stui ten, maar noopt wel tot voUedige duidelijk heid, zekerheid en veiUgheid bij en voor de consument. Vandaar de in 1996 gemaakte afspraken tussen de Nederlandse voedings concerns (verzameld in de Nederlandse Voedings Industrie, VAI) en de Consumen tenbond om voedselproducten met genetisch gemodificeerde grondstoffen van een etiket te voorzien, zodat de consument de informa tie krijgt terwijl hij tussen de winkelschap- pen loopt. Het is een afspraak waar produ centen, consumenten en alle schakels ertus senin baat bij hebben. Maar dan verschijnen plots de heksenjagers. Emotiekwekers Recentelijk ontketende Greenpeace een het ze tegen alles wat maar enigermate riekt naar genetische modificaties. Wetenschap en ervaringen worden opzij geschoven en alle munitie wordt ingezet via emoties. Greenpe ace weet dat consumentengedrag niet alleen bepaald wordt door de ratio maar evenzeer en vaak vooral door gevoelens. En dat is een mooi gegeven om alle gg-producten zwart en verdacht te maken. Grote winkelbedrij ven worden alert en vrezen dat de hetze een consumentenboycot tot gevolg kan hebben. Vandaar de neiging om gg-producten uit de schappen te halen en alleen maar conventio nele goederen te presenteren. Het is een actie die zich van wetenschap, deskundigheid en ervaringen niets meer aantrekt en louter met consumentenemotie "speelt". Opvallende bijkomstigheid is dat ook politi ci zich niet onbetuigd laten en de heksenja gers niet alleen tolereren maar zelfs nog steunen. Zo vindt D-66-coryfee Thom de Graaf dat het Nederlands kabinet steviger mag ageren bij experimenten met DNA en genetische modificaties. Hij wenst zich niet alleen maar te conformeren aan Europese regels; hij wil het brave jongetje van de klas spelen die met gevoelens jongleert en wetenschap terzijde schuift. Ervan uitgaand dat De Graaf s bedoelingen goed zijn, is zijn signaal ook koren op de molen van heksenjagers. Het genenspel ver wordt aldus tot een emotiespel en daar zijn producenten, consumenten en ook winke liers niet bij gebaat. B. Schouwing te Herkingen Bovenstaande postduivenvereniging nam op 21 augustus 2000 deel aan een wed- vlucht vanuit Chantilly. Afstand 303 km. In concours waren 190 duiven die om 13.00 uur met zuidwesten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 16.34.39 uur en haalde een snelheid van 1409.82 m.p.min. De gedetailleerde uit slag luidt: C. Logmans 1,6,17; A. Riedijk 2,12,26; A. Molenaar en Zn. 3, 7, 8, 10, 20, 24; S. H. Stoop 4, 15, 16, 21, 22, 27, 34, 38; A. M. Volaart 5, 11, 32; D. Kievit 9, 28, 29, 31; J. den Boer 13, 25, 37; A. het Jonk 14, 19, 35; M. Huizer 18, 23, 30, 36; H. Kamerling 33. Op DV 13 oktober a.s. wordt er een zang avond gehouden in de Doopsgezinde Kerk van Ouddorp. Op deze avond hopen de Chr. Gem. Zangverenigingen 'Hart en Stem' en 'Hellevoetsluis' uit Hellevoetsluis voor u te zingen. De koren kennen elkaar al lang en hebben al verschillende keren samenge werkt. De avond begint om 20.00 uur. De pianist/organist van deze avond is L. Duyn- kerke. Op deze avond zal er een collecte gehouden worden t.b.v. Stichting Gevange nenzorg Nederland. De Stichting verleent diaconale en pastorale zorg aan gevangenen en hun faihilieleden, zowel tijdens als na de detentie. Gevangenenzorg Nederland werkt samen met diverse instanties in en buiten de gevangenis en ook is er een intensieve samenwerking met pastoraal gevangenen medewerker de heer Den Hertog uit Dirks land. Gevangenenzorg Nederland start op 1 september met een lotgenotencontact voor christenen met familieleden achter de tralies. De collecte zal ten goede komen aan dit pro ject. De koren hopen zowel afzonderlijk als gezamenlijk iets ten gehore te brengen, onder de leiding van hun dirigenten Dhr. Jan Bezuijen en Dhr. Ronald Kieuk. Wij hopen op een fijne zangavond. Een ieder is van har te welkom. Sinds afgelopen dinsdagmorgen hangen er in croissanterie Croissy aan het Beneden Zandpad te Middelhamis reprodructies die Hannie Peeman-Troost vervaardigde aan de hand van schilderwerken van grootmeesters als Rem brandt, Monet, Van Gogh, Renoir, e.d. Hannie volgt al zo'n 10 jaar schilder les bij Suzan Offereins en haar liefhebberij vindt ze in het maken van repro ducties. Dat doet ze aan de hand van afbeeldingen in boeken en zo heeft ze al een mooie verzameling bij elkaar, waaronder een reproductie op doek van Rembrandt's Nachtwacht. Vanaf deze week exposeert ze haar werk in Croissy en voorlopig zal dat er nog een aantal weken te zien zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 9