HELP UIT! 50 500 KAMER Zinloos geweld? Meld geweld EiiAraEn-niEuws LEPRA DE WERELD CURSUSAANBOD NAJAAR 2000 DIEKHUUS MIDDELHARNIS P.V. De Reisduif V\fe zoeken vandaap* van morgen Medewerker Cliëntenservice Vroonlande-koor hervat repetities 'De Christenvrouw' afd. Dirksland P.V. De Trekvogels P.V. De Luchtbode een commerdële MROW voor de bancaire dienstverlenïnfy GIRO Amsterdam Dijkers en Pijl B.V. te Herkingen PAGINA 4 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 2000 WWW.PLAN5.nl TE HUUR voor werkende vrouw eventueel 2 vriendinnen Omgeving Middelhamis Inlichtingen: (0187) 48 27 48 Eilanden-Nieuws is het blad voor uw familieberichten Dijkers en Pijl B.V. timmert aan liet water en aan de weg. Wij Icunnen plaatsen: grondwerker voor civieltechnische werken metselaar voor waterbouw restauratiewerken leerling grondwerker leerling straatmaker Als leerling komt u in dienst van het samenwerkings verband SPG, werkt u 4 dagen en gaat u 1 dag naar school. U wordt wel 5 dagen betaald. Reacties binnen 10 dagen na verschijnen van dit blad t.a.v. dhr. A. van Papeveld, Postbus 80, 3240 AB Middelhamis. Erkend Leerbedrijf c TE KOOP Fam. M. Smit Staverseweg 24, SommelsdJ}k, Tel. 60 39 99 Dore Het ouderenkoor 'Onder Ons' gaat D.V. 30 augustus weer beginnen met de wekelijkse repetities. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Wij zingen psalmen, gezangen en vaderlandse liederen. We repeteren elke woensdagavond van 18.30 tot 19.30 uur o.l.v. dirigent/pianist Jaap Hol- laai', in de recreatiezaal van de Vroonlande te Dirksland. Voor het reisje op D.V. 30 augustus willen we graag de vertrektijden doorgeven. Vanaf: Mehssant 7.30 uur Vroonlande 7.40 uur Schakel 7.45 uur Geldershof 7.50 uur Middelhamis: Garage Knöps 8.00 uur. We hopen op een goede reis en een behouden thuiskomst. In het najaar worden in Cultureel Centrum Diekhuus weer diverse cur sussen verzorgd voor mensen dien een actieve vrijetijdsbesteding zoeken. In het Diekhuus en op de Cursus&Vrije- Tijdsmarkt Goeree Overflakee is een folder verkrijgbaar. Informatie tele foon: 482400 Weer en sterren op vakantie Het ligt in de bedoeling om in het najaar van 2000 een cursus Weer en sterren op vakantie aan te bieden. De vakantie is voor veel men sen een ideale gelegenheid om de Sterren- pracht aan een donkere hemel te aanschou wen. Ook dichtbij huis kunt u al veel zien. Dit geldt zeker voor de wolkenhemel. Veel weer- en sterrenkundige verschijnselen kunt u waarnemen met eigen ogen of met een een voudige hulpmiddelen, zoals een gewone verrekijker. De cursus "Weer en Sterren op vakantie" laat u onder andere kennis maken met: de ster renbeelden van het seizoen, de maan en haar schijngestalten, de planeten, zoals Satumus, Venus en Mars, de zon bij opkomst en ondergaan, de wolkenhemel, het voorspel len van het weer op korte termijn. De cursus biedt gelegenheid om te kijken met een echte sterrenkijker. Bij geschikt weer zullen waarnemingen van zonnevlek ken worden gedaan. Docent is de heer H.P. Prinse. De heer Prinse is amateur-astronoom en maakte vier zonsverduisteringen mee in Indonesië, Marokko, Curasao en natuurlijk in Frankrijk. Eerste cursusbijeenkomst: 11 september. Cursusduur: 8 lessen. Kosten: Fl. 100,— (exclusief sterrengids, een weergids, een draaibare sterrenkaart en enkele samenvat tingen van de leerstof kosten Fl. 75,-) Fotografie voor beginners De beginnerscursus fotografie onder leiding van Theo Mastenbroek laat u kennismaken met de basistechnieken van de fotografie en leert u beter kijken naar wat u fotografeert. Want ook bij fotografen geldt: een goed begin is het halve werk. Licht, contrast, posi tie en verhoudingen kunnen bewust in beeld gebracht worden met betere foto's als resul taat. Een supercamera is voor deze cursus niet nodig, want ook met een eenvoudiger toestel kunnen uitstekende foto's worden gemaakt, als je je maar bewust bent van de mogelijkheden en beperkingen. Deelname aan de cursus staat open voor iedereen vanaf 16 jaar. Er wordt geen speciale voorkennis verwacht, wel een serieuze belangstelling voor de fotografie. Deze cursus is inmiddels volgeboekt vanuit de vooraanmeldingen. Plaatsing op de wachtlijst is mogelijk. Fotografie voor gevorderden Bij voldoende belangstelling verzorgt Theo Mastenbroek ook weer een cursus Fotogra fie voor Gevorderden Algemeen. In deze cursus gaat u niet alleen dieper in op de foto techniek, maar vooral op de bespreking van beeldopbouw en compositie van gemaakte foto's. De cursus wordt aangepast aan de belangstelling van de deelnemers. De nadruk ligt op het zelf- fotograferen, het maken van opdrachten, ontwikkelen/afdruk ken (zwart/wit) in de doka. De resultaten worden besproken. Bij goed weer zal er bui ten gefotografeerd worden. Gedurende de cursus is de donkere kamer van het Diek huus voor de deelnemers beschikbaar. Er wordt gestreefd naar een groepsomvang van 10 personen. Plaatsing geschiedt in volgorde van aanmelding. De cursus wordt gegeven in het Diekhuus op maandagavond om 20.00 uur en op twee zaterdagochtenden om 9.00 uur. Cursusdata: 18 september, 30 septem ber, 14 oktober, 20 november, zaterdag 2 december en zaterdag 16 december. Cursus duur: 6 lessen. Kosten: Fl 136,- Teken- en schildercursussen Het Diekhuus biedt ook in het seizoen 2000/2001 cursussen tekenen en schilderen aan. De cursussen worden gegeven door Harald Jean Jassoy, kunstenaar te Goedereede, waar hij zijn eigen grafisch atelier "Cent van 't Blad" heeft. De eerste twee jaren is er een door de docent geleid programma, waarin basistechnieken en basisprincipes grondig worden behandeld: compositie, licht/don ker, vlakverdeling, dynamiek en kleur. Er wordt begonnen met teken- en schetstech- nieken, in het tweede blok wordt gewerkt met gouacheverf. Als men (na twee jaar) gevorderde is, is er een vrije keuze van onderwerp en techniek en werken de deelne mers steeds zelfstandiger. Pas in deze fase is er de mogelijkheid te aquarelleren of met olieverf te werken. In de teken- en schilder cursus telt niet in de eerste plaats het resul taat, maar veel meer de lerende inspanning. De beginnerscursus wordt gegeven in het Diekhuus op maandagmiddag van 13.IS IS. 15 uur. Eerste cursusbijeenkomst: 11 sep tember. Cursusduur: 24 lessen verdeeld over twee blokken: najaar 2000 en voorjaar 2001). Kosten: Fl 190,- per blok van 12 les sen. Voor beginners is er een basis-set teken/schildermateriaal verkrijgbaar, waar mee u een begin kunt maken met de cursus. Deze is verkrijgbaar in het Diekhuus en kost Fl 60,-. De tweede-jaarscursus wordt gegeven in het Diekhuus op maandagavond van 19.15- 21.15 uur. Eerste cursusbijeenkomst: 11 sep tember. Cursusduur; 24 lessen (verdeeld over twee blokken: najaar 2000 en voorjaar 2001). Kosten: Fl 190,-per blok van 12 les sen. De gevorderdencursus wordt gegeven in het Diekhuus op dinsdagochtend, -middag en - avond. De ochtendcursus van 10.15-12.15, de middagcursus van 13.15-15.15 en de avondcursus van 19.15-21.15. Zomercursus landschapschilderen Naar verwachting zal in juli 2001 opnieuw een zomercursus landschaps-schilderen worden aangeboden. Met een groep trekt u er een week lang op uit op Goeree-Overflak- kee om mooie plekjes te schilderen. De cur sus staat onder leiding van Harald Jean Jas soy. Inclusief lunches kost deze vijfdaagse cursus Fl 295,-. U kunt zich vrijblijvend als belangstellende aanmelden. Keramiek en boetseren Bij voldoende belangstelling start weer een cursus keramiek/ boetseren onder leiding van Joep Luijckx. Hoe bouw je uit klei iets op? Dit kan op ver schillende manieren, met blokjes klei, met rolletjes klei, uit een massief stuk klei, weg halen en aanbrengen, wat zijn de aandachts punten en hoe werk je iets af. De onder werpskeuze bepaalt in belangrijke mate het uiteindelijke resultaat. Het werkstuk kan een vaasvorm zijn, maar ook een torso. Wanneer de deelnemers zich de basisvaardigheden hebben eigengemaakt kiezen zij hun eigen onderwerp. In de loop van de cursus zal ook aandacht worden besteed aan het versieren, door middel van het aanbrengen van andere kleisoorten op het werkstuk en door het aan brengen van reliëf. Verder zal na verloop van tijd meer aandacht besteed worden aan vormgeving. In deze introductiecursus gaat het vooral om een kennismaking met materi aal en techniek. Het Diekhuus beschikt over een keramiekoven, zodat werkstukken ook gebakken kunnen worden. De cursus wordt gegeven in het Diekhuus op zaterdagmorgen van 10.00- 12.00 uur. Eerste cursusbijeenkomst: 16 september. Cursusduur: 8 lessen. Kosten: Fl 160,— (inclusief klei, exclusief bakken en glazu ren). Plezier in klei Onder leiding van Marianne Bosch, kera- miste te Sommelsdijk, begint deze cursus keramiek bij de basis: duimpotten, ringop- bouwtechniek, handvormen, gevelsteen. Op deze cursus worden gebruiks- en siervoor werpen gemaakt onder het motto: Voeten op de grond en handen uit de mouwen!" De cursus wordt gegeven in het Diekhuus op woensdagavond van 19.30-21.30 uur. Eerste cursusbijeenkomst: 13 september. Cursusduur: 12 lessen. Kosten: fl. 240,- (inclusief 10 kg klei, exclu sief bakken en glazuren). En verder... U vindt in het Diekhuus een gevarieerd cur susprogramma van particuliere organisaties: naailes, kalligrafie, kantklossen, gezond- heidscursussen, muzieklessen en een verras send cultureel programma met film, jazz en blues, kindertheater en evenementen. Vraag naar de seizoensfolder! Cultureel Centrum Diekhuus, Beneden Zandpad 7, 3241 GA Middelhamis. Geweld, met name zinloos geweld, is iets waar we de laatste tijd steeds meer mee geconfronteerd worden. Er heerst vaak de algemene opvat ting dat geweld alleen voorkomt in de 'grote steden'. Maar bijvoorbeeld Vinkei en Oss zijn toch niet bepaald grote steden te noemen. De conclusie die we hieruit kunnen trekken is dat geweld overal voorkomt. En eerlijk is eerlijk: geweld is toch te allen tij de zinloos? Dan rijzen de vragen: wat drijft mensen ertoe om geweld te begaan? En: wat wordt er door de overheid (plaatselijk/provinciaal- /landelijk) aan gedaan? Tijdens een commissievergadering van de commissie Algemene Zaken van de gemeen te Oost-Flakkee waren twee politiemensen van Politie Rotterdam Rijnmond district Centram en Jacqueline de Jong aanwezig om de campagne 'Meld Geweld' te promo ten. Politieman Verbeek: "triest dat het nodig is om bezoeken als deze af te moeten leggen. Met z'n allen zeggen we dat het met geweld zo niet langer meer kan, maar een oplossing vinden is veel moeilijker. Marsen organiseren en massaal ballonnen oplaten is wel een gebaar, maar lossen niets op. We laten zo alleen collectief zien dat we het niet meer pikken. Dikwijls wordt daarbij als eerst verantwoordelijke naar de politie gewezen. Terecht. Het probleem is echter dat de poli tie er niet is op het moment dat ergens iets gebeurd. En voordat een dader eenmaal in de kraag is gevat zijn er eigenlijk al een paar stations gepasseerd. Daarom ligt de verant woordelijkheid bij het teragdringen van geweld niet alleen bij de politie, maar bij ons allemaal. Met z'n allen moeten we er wat aan doen." Ervaring Jacquehne de Jong is een aantal jaren gele den zelf het slachtoffer geworden van zin loos geweld. Momenteel gaat het goed met haar, maar het heeft raim één jaar geduurd voordat zij het gebeurde psychisch verwerkt had. Haar advies is dat voorlichting een goed middel is, waarmee bij kinderen al op jonge leeftijd begonnen moet worden. De kinderen mogen ook weer niet té jong zijn, want we moeten er op letten dat we niets forceren. Onze gezamenlijke verantwoordelijkheid (ook het ouderschap) moeten we omzetten in het geven van het goede voorbeeld. Jacqueline: "Het is heel verschrikkelijk om mee te maken dat er misschien wel 20 men sen om je heen staan te kijken, alleen maar kijken. Maar niemand doet iets. Zelfs niet 1- 1-2 bellen. Er is ook niemand die even een arm om je heen slaat als je als slachtoffer alleen op straat achterblijft. En juist dat beet je troost heb je dan zo hard nodig, óók om weer 'de draad op te kunnen pikken'. En juist doordat niemand iets doet laten we geweldpleging de vrije loop en 'accepteren' we het eigenlijk. Het is hoog tijd dat we met z'n allen het geweld een halt toe gaan roe pen. Dat doen we door niet langer 'werke loos' toeschouwer te blijven, maar door actie te ondernemen als we getuige zijn van geweldpleging. Door op z'n minst 1-1-2 te bellen doe je al heel wat, voor zover je op dat moment iets kunt doen. Dat lijkt zo logisch en eenvoudig maar toch gebeurt doen we dat zo weinig. We moeten elkaar hiertoe mobili seren. Er zijn toch altijd nog meer mensen die goed dan slecht willen doen?" Redenen De reden tot geweld is een punt dat niet een voudig is, en dus kritisch bekeken moet wor den. Vaak (niet aUijd!) gaat geweld gepaard met de nodige hoeveelheid alcohol. Alcohol brengt een verblindende werking met zich mee, die mensen tot dingen drijft die men normaal gesproken nooit zou doen. Let wel: geweld is niet goed te praten; we moeten niet denken: och, die dader had flink wat gedron ken, dus hij (zij) wist niet beter. Dit is in geen geval aan de orde! Bij 'geweld' wordt vaak gedacht aan (agressieve) jongeren, maar geweld kan meer inhouden. Een variant van geweld is o.a. agressief gedrag in het verkeer. Hoe vaak wordt er niet geclaxonneerd of een gebaar gemaakt van ongeduld, of wordt er niet bumper-aan-bum- per gereden. Ook problemen in bijvoorbeeld gezinsverband kunnen leiden tot een agres sieve houding en/of geweld tegen mensen die er niets mee te maken hebben. Kortom: mensen lijken tegenwoordig om alle kleine of minder kleine tegenwerkingen een nega tieve houding jegens de medemens te moe ten aannemen. Dit dmist compleet tegen de Bijbelse visie in. Immers, 'hebt uw naaste lief, kan toch niet samengaan met geweld. 1 Korinthe 13:7 leert ons dat de hef de alle din gen verdraagt. Bij geweld is hier in geen geval sprake van. Dan is de verdraagzaam heid ver te zoeken. Aanleiding? Over het algemeen is er weinig tot geen aan leiding nodig voor geweld. Ook is er in de meeste gevallen van geweld geen sprake van grenzen. Als de 'geweldenaar' eenmaal 'bezig' is, dan lijkt het alsof deze helemaal verblind is door woede en agressie. Wanneer de dader bewust aanstuurt op een definitief einde van de ander, dan spreken we zelfs van poging tot doodslag (of zelfs van moord). Er is dan ook geen enkele communicatie meer mogeüjk. Laten we nuchter blijven: de daders zijn niet per definitie 'criminelen'. Om maar bij drank, als grootste oorzaak van geweld, te blijven: drank maakt meer kapot dan je hef is, oftewel: drank leidt je tot din gen, die je onder normale omstandigheid nooit zou doen. Echter, we moeten uiterst voorzichtig omgaan met het aandragen en uiten van meningen over geweld in combi natie met drank. Iemand die regelmatig iets drinkt, hoeft niet per definitie een 'gewelde naar' te zijn. Schade En wat te denken van de lichamelijke en psychische schade die geweld kan aanrich ten? Lichamelijke 'schade' geneest vaak wel weer, maar geweld kan evengoed blijvend letsel tot gevolg hebben. Vooral als het gaat om de psychische schade. Slachtoffers van geweld voelen zich vies en waardeloos. Dit kan weer herstellen, maar nachtmerries, zo geen trauma's kunnen het gevolg zijn. (ook een vorm van 'blijvend letsel'). Als je zoiets meegemaakt heeft, vergeet je dat nooit meer. En daar moet iets aan gedaan worden. Er moet aangepakt worden om het geweld zoveel mogelijk de wereld uit te helpen. Dat is geen individuele aangelegenheid, maar dat moeten we met elkaar doen: samen sta je sterk! Laten we dit ook in ons gebed mee mogen nemen. Optreden Zoals gezegd is geweld niet alleen een zaak voor de politie is. Het is ook ónze plicht om iets te ondernemen als wij geweld van dicht bij meemaken. Er wordt niet van ons ver langd dat we ons direct in de strijd gooien, maar wel dat we bijvoorbeeld de volgende tips kunnen gebruiken: Bel het alarmnum mer 1-1-2, onthoud kenmerken van de dader, haal versterking, verieen zonodig eer ste hulp, vertel de politie wat je gehoord of gezien hebt. Getuigen zijn onmisbaar, Immers, zouden we later geen (huizenhoog) schuldgevoel hebben? 'Had ik maar iets gedaan' of 'Waarom durfde ik niet?' We zouden er misschien een medeplichtigheids- gevoel aan over kunnen houden. Dit hoeft niet altijd het geval te zijn, maar we moeten er terdege rekening mee houden dat de mogelijkheid bestaat. We moeten een geza menlijke verantwoordelijkheid voelen! Weet watje te doen staat, als het om geweld gaat! Slachtoffer In feite is iedere betrokkene bij een geweld- incident slachtoffer te noemen. In de eerste plaats natuurlijk het (de) directe slacht- offer(s). Ten tweede, indirect, de dader. Immers, hoe moet deze zijn daad uitleggen aan bijvoorbeeld zijn (haar) collega's, zijn vrouw (haar man), de kinderen, enz. De dader is in geen geval zielig te noemen, maar het zijn wel realistische gevolgen, waardoor de dader ook min of meer 'slachtoffer' genoemd kan worden. Ten derde de 'toe schouwers'. In veel gevallen wordt door hen niets ondernomen. Dit kan leiden tot schuld gevoelens en/of geschokte gevoelens over het gebeurde. Tenslotte de politie. Volgens de massa doet die haar werk nooit goed: óf ze is te laat óf de aanpak is verkeerd, het is altijd wel iets. Allemaal partijen die het 'slachtoffersstempel' opgedrukt krijgen. Laten we de ernst van geweld, met name de gevolgen ervan, inzien en de conclusie trek ken: hier moet iets aan gedaan worden! Campagne Jacquehne kreeg destijds f 12.000,- schade vergoeding. Het kwam bij haar over als 'vies' geld. Ze had absoluut niet de behoefte om er bijvoorbeeld van op vakantie te gaan of iets moois van te kopen. Later hoorde zij van een campagne tegen gewfeld in Duits land, onder de naam: 'Wer nichts tut, macht mit'. Dit bracht haar op het idee om ook in Nederland een soortgelijke campagne te gaan voeren. Zodoende maakte zij een finan ciële pot om de campagne op te kunnen star ten en die pot startte met f 12.000,-. Er is met hulp van o.a. justitie daadwerkelijk een cam pagne opgezet. Echter, zoiets vereist steun en spreiding. Jacqueline adviseert om sprei ding op een zodanige manier te realiseren, dat er een groot publiek mee kan worden bereikt. Hierbij wordt o.a. gedacht aan gemeenten, kerken, kranten of TV. De stich ting 'Meld Geweld' pleit ervoor om deze campagne draaiende te houden. Mensen moeten weerbaar de straat op kunnen. Als Jacqueline wordt gevraagd of Vinkei en Oss dan geen gevoel van hopeloosheid geven, zegt ze: "Nee, we moeten enthousiast blijven en ondanks alles doorgaan!" Voor vragen en/of ideeën kunt u contact opnemen met Stichting 'Meld Geweld', Postbus 19019, 3001 BA Rotterdam, tel.: 010-4253177, fax.: 010-4769594, e-mail: www.meldge- weld.nl ofinfo@meldgeweId.nl. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 21 augustus 2000 deel aan een wedvlucht vanuit Chantilly. Afstand 309 km. In concours waren 260 duiven die om 13.00 uur met Zuid-Westen wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 16.43.29 uur en haalde een snelheid van 1381.33 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: Comb, van der Sluijs I, 12, 23, 33, 37, 38, 40,47, 56, 61; M. A. van Nimwegen 2, 8, 13, 26, 52, 53; R van Moert 3, 16, 17, 18, 20, 29, 32, 41, 45, 46, 57, 65; R van den Boogert 4,11,21,22,24,31,35, 36,39, 60, 64; C. Kleijn 5, 7,15, 30,44, 50, 55; A. van der Linde 6, 9, 10; A. Bakelaar 14, 34, 49, 58, 59; J. de Blok 19,48,62; Gebr. Kieviet 25,27,28, 42, 43, 51, 54, 63. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 21 augustus deel aan een wedvlucht vanuit Chan tilly. Afstand 308 km. In concours waren 242 duiven die om 13.00 uur met W.Z.W. wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 16.50.25 uur en haalde een snelheid van 1338.83 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: H. Grinwis 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 19, 23, 28, 29, 33, 34, 41, 42, 46, 47, 53, 56, 60; Comb. L. Krijger Zn. 4, 22, 26, 27, 37, 39; Comb. Pijl- Verhage 5, 6,11,13, 21, 24, 25, 36, 54, 58, 59; H. Kleyn 12, 17, 30, 31, 35, 52; C. Heerschap 16, 18, 50,51; J. W. Nagtegaal 20,40; A. Klijn 32,44,45, 55; Comb. Grinwis 38, 57, 61; A. Kievit 43; M. Troost 48, 49. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 19 augustus 2000 deel aan een wedvlucht vanuit Menen. Afstand 121 km. In concours waren 250 duiven die om 10.25 uur met Zuidwestenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 11.43.57 uur en haalde een snelheid van 1535.57 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: A. Molenaar en Zn. 1,5,9, 22, 25, 26, 27, 28, 33, 35, 42, 44, 49; J. den Boer 2, 4, 6, 8, 10, 17, 18, 20, 23, 24, 32,39,45,48; C. Logmans 3,30,36; A. het Jonk 7, 12, 19, 40; M. Huizer 11, 21, 29, 31, 38, 43; B. v. d. Ochtend 13: H. Kamerling 14,15,41,47; H. Kie vit 16: M. V. d. Ochtend 34, 37; D. Kievit 46, 50. Als medewerker Cliëntenservice bepaal je voor een flink deel het beeld Interesse? Geef je ambitie toeliomst Rabobank Middelharnis LEPRA P1331,6Gb/32Ram5OO,- P300 8,4 Gb/64 Ramƒ1100,- 17" SVGA monitor350,- (gebr.) Computers 684180 MIDDELHARNIS P Postbus 80, 3240 T 0187-484400 F 0187-483162 E info@ciijkersenp AB DEN HAAG P Hellingweg 175 T 070-3545322 F 070-3540314 258 3 DZ V ERKEHO DOOR DE RvA ISO 9002 en VCA" GECERTIFICEERD BEDBUF DHV CsrttSca&Mi B.V, NEDEBLAND Rabobank Middelharnis is werkzaam op het eiland Goeree-Overflakkee. De bank bedient de kernen Middelharnis, Sommelsdijk, Herkingen en Melissant. Goeree-Overflakkee maakt in zijn geheel deel uit van de Rijn-Schelde Delta. De huidige en ook toekomstige flincties van het bedrijfsleven zijn hiermee verbonden. Naast de agrarische sector is het midden- en kleinbedrijf een belangrijke bron van bestaan. Sinds enkele jaren is ook de recreatiesector in ontwikkeling. De centrale doelstelling voor Goeree-Overflakkee blijft overigens het behoud van het landeüjke karakter en de aanwezige waarden. Goeree-Overflakkee presenteert zich in dat kader dan ook als 'Eiland van kust, rust, natuur en ruimte'. Concentratie van wonen, werken en voorzieningen vormen daarvoor de belangrijkste pijlers. Middelharnis vervult in dat geheel een centrumflinctie, die in de toekomst nog meer zal worden geaccentueerd. Mensen die een beroep doen op onze bank kunnen zich verzekerd weten van een brede financiële dienstverlening. Bovendien is Rabobank Middelharnis een bank die midden in de lokale gemeenschap staat en geschetste perspectieven voor de regio herkent en stimuleert. Met name ontwikkelingen die bijdragen.aan maatschappelijk of economisch welzijn verdienen onze aandacht. Rabobank Middelharnis is dan ook een actieve en snelgroeiende middelgrote bank Onze doelstellingen voor de komende jaren zijn ambitieus, daarom zijn we op zoek naar commercieel talent. dat particuhere klanten van ons hebben. Je bent voor klanten het eerste telefonische aanspreekpunt. Vanuitje eigen kennis handel je zoveel mogelijk vragen van de klant zelfstandig af. Bovendien ben jij degene die de adviseurs gewaagd en ongewaagd, op commerciële kansen wijst. Interessant werk dus, voor een echte team player die het bankwezen goed %vü leren kennen. Je hebt een MBO-opleiding in een administratieve richting. Voor meer informatie kun je bellen met me\Touw C. de Bmijn, commercieel manager CHëntenadwes, telefoon (0187) 47 51 71. Je brief met cv. kun je binnen 14 dagen richten aan Rabobank Middelharnis, ter attentie \'-an de heer W. A. Coremans, algemeen directeur. Postbus 38, 3240 AA Middelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 4