ethiek Bidstond PREDIKBEURTEN M Kind Belangenvereniging inzake komst AZC Dirksland eiiahobi^ieuws Open brief aan alle leden en bewo ners van de gemeente Dirksland: Rabobank verzekert Kunsldag Goedereede EIIAIIDEII-IIIEIJWS Psalmzangavond t.b.v. Jeugdbond Ger. Gem. in Gorinchem Hervatting repetitie 'Vox Humana' Oud papier Herkingen 'Auto Toertochten 2' 'Motor Toertochten 3' PAGINA 2 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 2000 Enkele bezwaren De titel vraagt aandacht voor het afstaan van organen. We spreken ook wel over orgaan transplantatie. Donatie ziet op de beslissing van een persoon om gever te zijn. Met name op de daad van het afstaan wil ik in deze column ingaan. Er zijn mensen die tegen orgaandonatie principiële bezwaren hebben. Zij redeneren als volgt: God heeft ons onze organen gegeven als onderdeel van ons lichaam. Wij mogen niet zelf over ons lichaam beschikken; dus ook niet over onze organen. Wie ertoe besluit bij zijn leven een nier af te staan, verminkt zijn lichaam en treft een beschikking die niet aan mensen toekomt, maar aan God, de Schepper. Gaat deze redenering ook op bij het afstaan van organen na het sterven? Ik denk dat de mees te organen die getransplanteerd worden, afkomstig zijn van mensen die zijn overle den. Men weet dat er een hele actie is gevoerd om organen van overledenen alsnog te mogen gebruiken. Daar tegen hebben sommigen als bezwaar dat op deze manier organen aan het oordeel van de dood worden onttrokken. Door organen na het sterven aan medemensen ter beschikking te stellen zou men aan de dood een positieve betekenis toekennen. Daarmee zou men het oordeel dat God in de dood aan mensen voltrekt, wil len ontlopen of op zijn minst in het positieve willen ombuigen. Voeg hierbij het als eerst genoemde bezwaar - wij mogen niet zelf over onze organen beschikken - dan is het duidelijk dat orgaandonatie wordt afgewe zen. Met deze beide argumenten heb ik de voornaamste bezwaren genoemd. Er kunnen nog andere argumenten naar voren gebracht worden. Ik denk aan het gevaar van vermin king als het om donatie door levenden gaat. Wie een nier afstaat, houdt er maar één over. Daardoor is het risico bij een nieraandoening groter. Een andere vraag is: mag men in het lichaam van een overledene snijden en dat daardoor verminken? Donatie een daad van vrijwilligheid Laat ik erop mogen wijzen dat het woord orgaandonatie wijst op een daad van vrijwil ligheid. Donatie betekent altijd dat iemand vrijwillig iets afstaat, hetzij geld, hetzij kle ding, hetzij een orgaan. Niemand kan tot een donatie gedwongen worden. Gebeurt dat wel, dan spreken we van een verplichting. Het woord donatie verdwijnt dan uit het gezichtsveld. In dit artikel ga ik ervan uit dat orgaandonatie niemand als een plicht kan worden opgelegd. Iemand die er in zijn gemoed bezwaar tegen heeft, moet kunne weigeren. Zo is het ook in Nederland. Geen burger is bij de wet verplicht om één of meer organen af te staan. Wie daartoe wel besluit, doet het vrijwillig. Ik vind dit een goede regel in onze wetgeving. In deze rubriek oefen ik nog wel eens kritiek op verplichtin gen die ons worden opgelegd. Laat ik nu mogen zeggen dat ik het waardeer dat het afstaan van organen een zaak van vrijwillig heid is. Dus echt een donatie. Natuurlijk kan er wel bij bepaalde mensen (familieleden) aangedrongen worden op het afstaan van organen. Er kan morele druk worden uitge oefend. Dat ge beurt soms ook wel, bijvoor beeld binnen een familie. Toch is dit nog wat anders dan te spreken van een verplichting. Ik pleit ervoor te blijven spreken van dona tie, dus van vrijwilligheid. Een ja; niet zonder voorbehoud Met deze laatste zin heb ik al gezegd dat ik niet afwijzend sta tegenover orgaandonatie. Mijn ja is geen ja zonder voorbehoud. Ik voeg er enkele beperkende bepalingen aan toe, maar ben toch positief op het punt van donatie. Ons lichaam is niet van onszelf. Toch is de verzorging ervan aan ons toever trouwd. Daarbij zoeken we hulp van medici en verpleegkundigen. Zij zijn de bij uitstek deskundigen die ons in moeilijke en vooral ook in kritieke situaties kunnen helpen. Van hun diensten maken we dankbaar gebruik. De medische kennis en kunde zijn in de een entwintigste eeuw ver voortgeschreden. Bepaalde organen worden verwijderd; been of arm worden geamputeerd indien dat nodig is. Een gedeelte van maag of darmen wordt weggesneden. Er gebeurt dus heel wat met ons lichaam, als daar medisch gezien de noodzaak voor bestaat. Ik denk dat niemand hiertegen bezwaar zal hebben. In het alge meen hoort men ook niet van bezwaren tegen bloedtransfusie. De Jehova's getuigen zijn daar tegen. Verder ontmoet men in onze samenleving geen bezwaren daar tegen. Mogen wij elkaar helpen, ook met organen die voor onszelf niet meer kunne functione ren? Mogen we een medemens, vooral een familielid, helpen met een nier? U weet dat de transplantatie ervan voor de ontvanger menselijkerwijs gesproken levensverlen gend kan zijn en ook lasten verlichtend. Wij worden als mensen geroepen om elkaar te helpen. Paulus schrijft in Galaten 4; 15 dat de Galaten, als het mogelijk was geweest, hun ogen uitgerukt en ze hem gegeven zouden hebben. Dat ziet op oogtransplantatie. Die was toen nog niet mogelijk. Ik krijg de indruk dat Paulus er positief tegenover heeft gestaan. Anders had hij dit niet als voorbeeld kunnen gebruiken. Het afstaan van bloed of beenmerg wordt gezien als een daad van bereidheid om de ander te helpen. Er is wel enig verschil. Door het afstaan van bloed of beenmerg lijdt de gever geen onherstelbaar verlies. Het lichaam maakt het weer aan, zegt men. Beter zou ik het vinden om erbij te bedenken, hoe God zulke processen in ons lichaam heeft geregeld. Maar goed, donatie van bloed en beenmerg zien we als daad van hulpvaardige naastenliefde. Uiteraard moet er onderzoek aan vooraf gaan. Dat is een beperkende bepaling. Past het bloed van de donor bij dat van de ontvanger? Er wordt ook onderzoek gedaan naar de gezondheid van de donor. Loopt deze medisch gezien geen risico's? Het afstaan van een nier, nog bij het leven, is ingrijpender. Toch is dat mogelijk, na onderzoek van de gezondheids toestand van de donor. Deze kan met één nier verder leven. Indien hij of zij daartoe bereid is, kan hij of zij besluiten de ander te helpen. Er zijn voorbeelden van hoe heil zaam de donatie - transplantatie voor de ontvanger is. En na het sterven? En wat te denken van donatie na het sterven? Dat moet goed besproken en vastgelegd worden. Als de intentie is om een ander te helpen, dan zie ik er geen bezwaar in. Ook dan is dienende liefde jegens de naaste de drijfveer, mag ik aannemen. Het wordt anders als de donor zich ervoor laat betalen. In dat geval spreken we van de verkoop van organen, waartoe men vóór de dood een akkoord heeft gesloten. Degene die bij zijn dood organen afstaat, verkoopt dan nog tij dens zijn leven organen. We kennen de ver koop van het lichaam nog tijdens het leven, uit de prostitutie. Ik acht een dergelijke ver koop van organen, om er tijdens het leven aan te verdienen, niet geoorloofd. Dat is geen vorm van donatie, maar van geld ver dienen door verkoop van lichaamsdelen. Een liefdedienst Wie echter uit liefde en dienstbetoon han delt, doet niet een ethisch te veroordelen daad. Hij of zij helpt een ander. Ik vind wel dat er zekerheid moet zijn dat er met de gedoneerde organen geen handel wordt gedreven. En dat ze niet voor experimentele doeleinden worden gebruikt. Een andere beperkende bepaling acht ik dat men het sterven niet bespoedigt 'om de organen zo goed mogelijk in handen te krijgen'. Van dit laatste is de donor niet altijd van tevoren zeker. Daarom acht ik het een juiste beslis sing om de nabestaanden het recht te geven, organen na het overlijden te doen transplan teren. Zij kennen de omstandigheden. Als die positief zijn kunnen zij alsnog in de geest van de overledene besluiten tot transplanta tie. Dat is dus tot donatie. Verminkt men dan niet het lichaam van een gestorvene? We weten dat bij het sterven het ontbindingspro ces intreedt. Daarom zou ik in dit geval niet van verminking willen spreken. De trans plantatie moet wel met respect voor het lichaam van de overledene geschieden. Doet men op deze wijze niet tekort aan de ernst van de dood? Daartegenover wil ik opmer ken dat wie tot donatie besluit vanuit de gezindheid om een medemens te helpen, niet kan verweten kan worden dat hij de dood niet ernstig neemt. Het moet echter altijd een daad van vrijwilligheid blijven - dus van donatie. Wie toch moeite heeft met orgaan donatie, denke zich in dat het hemzelf of zijn of haar kind betrof. Als zo het eigen leven - menselijkerwijs - verlengd mag worden, zou de bezwaarde dan toch niet graag ont vanger willen worden? En wie zelf wil ont vangen kan toch niet weigeren om te geven? - als de beperkende voorwaarden in acht genomen worden. Ik besef dat ik niet alle bezwaren heb besproken. Voor een eventu ele nadere toelichtiag sta ik open. W. H. Velema Het Overlegorgaan Gereformeerde Gezindte te Schouwen-Duiveland roept iedereen op tot het deelnemen aan een bidstond i.v.m. de aanstaande parlementaire behandeling van het wetsvoorstel tot openstelling van het huwelijk voor personen van hetzelfde geslacht. Deze bidstond zal gehouden wor den op D.V. woensdag 30 augustus 2000 in het kerkgebouw van de Christelijke Gerefor meerde Kerk, Zevengetijstraat 11 te Zierik- zee. Aanvang 20.00 uur. Aan de bidstond werken mee: Ds. J. Oosterbroek houdt een openingswoord, Ds. H. Korving spreekt over: 'Het huwelijk wordt bedreigd'. Dhr. C. de Knegt zal voorbede doen voor overheid en volk. Ds. J. Joppe brengt de boodschap: 'Oproep tot wederkeer!', ouderling B. Boot sluit deze bidstond en organist A. de Vos begeleidt de samenzang. Bij de uitgang is er een collecte voor V.B.O.K. Zondag 27 augustus 2000 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur kand. M. Aleman, Uddel. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. M. Aleman en 18.30 uur ds. R. Veldman - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Tevel, Rotterdam en 18.30 uur ds. J. Koster - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur de heer W. Tanis, 11.15 uur Reinen Tesche (Duits) en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. Kooien, IJsselstein en 17.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. L. Smelt, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. C. van Schoonhoven, Hardinxveld-Giessendam - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur de heer G. J. Smouter. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Blom, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. K. Bras, Hilversum (H.A.) en 18.30 uur ds. K. Bras - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur Dr M. Verduin en 18.00 uur ds. J. J. van Holten, Zegveld - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Wijk, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. H. van Gin- kel. Goes - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. G. C. Kunz, bediening Heilige Doop - Lukas- kapel HDG 10.15 uur ds. H. C. Bult man, Schoonhoven - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur de heer Bergman - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. H. Ver waal - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Het Prieel, Sommelsdijk 10.00 uur R. van Splunter. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. C. Gielen - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur mevr. ds. H. B. Graafland en 17.00 uur mevr. W. Vogelaar-Mooijaart - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. C. van Dijk. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder, v.m. voorberei ding Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Lingen, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur (nabetr. H.A.) ds. J. Karels. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burger, voor bereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. C. Mesu, Nw. en St. Joosland - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. Tj. Ausma, Naaldwijk en 18.00 uur ds. J. M. Wil schut, Barendrecht. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden en 18.00 uur ds. L. D. Burger - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur de heer L. H. Zweers (voorber. H.A.). Autobedrijf Jan van Dijk Op D.V. zaterdag 2 september zal er in de Johanneskerk, Nieuwe Hoven te Gorinchem een psalmzangavond worden gehouden. Aanvang 19.45 uur. Deze avond zal er een collecte gehouden ■worden voor de Jeugd bond der Gereformeerde Gemeenten. De organist deze avond is Lennert Knops. Deze 18-jarige organist hoopt naast het begeleiden van de samenzang ook enkele orgelwerken te spelen van diverse componisten (Feike Asma, Teke Bijlsma e.a.) -t- enkele improvi saties. De samenzang bestaat uit psalmen in de berijming van 1773, Datheen en Mamix van St. Aldegolde. Lennert Knops heeft sinds enkele jaren les van de Papendrechtse organist André de Jager. Naast het geven van orgelconcerten in binnen- en buitenland (o.a. een Gezelle-project in Brugge), is hij ook begeleider van een drietal koren. Hij heeft al verschillende malen mee mogen werken aan CD opnames en D.V. eind dit jaar zullen er weer enkele opnames plaats vinden. We hopen dat vele jongeren en ouderen deze avond mee zullen maken om zo zingend voor te bereiden op de zondag. Toegang f 5,- per persoon, maximale gezinsprijs f 25,-. Psalmzangavond ten bate van 'De Mekkerstee' D.V. zaterdagavond 2 september zal er in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente van Ouddorp weer een psalm zangavond worden gehouden, aanvang 19.30 uur. Naast samenzang zal de Chr. Gem. Zangvereniging 'De Lofstem' van Ouddorp een aantal psalmen zingen. De te houden collecte zal bestemd zijn voor een D.V. op te richten boerderij 'De Mekker- stee'. Alle zangliefhebbers worden hier voor hartelijk uitgenodigd. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. B. ten Hove, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. P. J. Voets. Amemuiden - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. P. C. Koster, Spijkenis- se (voorbereiding H.A.). LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. Mr. J. Kooij, Barendrecht, voorbe reiding Heilig Avondmaal. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur kand. G. Blankers - Ger. Gem. in Ned. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Oud Ger. Gem. 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. 'Een kind loopt vlinders achterna. Een kind met een schepnet op het strand. Een kind kruipend in het groene gras. Een kind, naast grote broer of zus. Een kind op vaders' schouder. Op moeders' schoot. Een kind.' Kind. Alweer een beladen woord. Tenminste zo zie ik dat. Kind, een beladen term. Vroe ger, en nu. Lang geleden was elk kind een jongvolwassene. In later tijden iemand met eigen kennen en kunnen. Nog later werd het kind een persoontje met eigen doen en laten. Nu is een kind een persoonlijkheid met eigen willen en wensen. Kinderwensen. Eens waren kinderen goedkope werkkrach ten. Nu helaas vaak nog. In verre landen. Het kind als slaaf. Of als schoorsteenveger, in de mijnen, op het land en in huis. Water halen, sjouwen, tillen, zwoegen. Het werd beter. Tenminste in ons land. Wet op de kinderar beid. Wat later de leerplicht. Kinderbescher ming. Nu. Het kind bedreigt door een vervuild milieu, wat zit er al niet in de lucht en het water? Maar ook andere kwalijke zaken als verwaarlozing en huiselijk geweld. Een kind. Klein in het leven van alledag. Klein in een steeds groter wordende wereld. Vandaag de dag lijkt het wel of steeds meer kinderen slachtoffer worden van seksuele delicten. Misbruikt, verkracht, vermoord. Om het leven gebracht door ernstig zieke, misdadige volwassenen. Gebeurde dit vroe ger ook? Ja, vroeger ook. Nu vaker? Meer? Ik weet het niet zeker maar vrees van wel. Wat te doen? Een goede vraag. Minder media-aandacht? Misschien. In ieder geval op een goede manier de herinnering aan de slachtoffers levend houden. Naast familie en vrienden gaan staan. En verder? In ieder geval geen zgn. heksenjacht naar daders. Geen loze ver dachtmakingen. Laten we er ook niet van uitgaan dat deze uitwassen voor 100% voor komen kunnen worden. Wel alert blijven. Waar is (zijn) uw kind(eren)? Leer uw kind oplettend te zijn, zonder bui tenproportionele achterdocht. Vertel, leg uit. Niet alleen wat eventueel zou kunnen gebeu ren (ga nooit met een vreemde mee), maar ook iets over het bestaan van afwijkend gedrag. Geen constant wantrouwen (dat is vertrouw niemand) maar waakzaam vertrou wen. Gezonde argwaan is soms helaas gebo den. En de pohtiek? Die moet zich op alle niveaus goed beraden hoe zij haar steentje kan bijdragen om deze ernstige delicten in ons land tegen te gaan. Tenslotte. Geweld en alle andere vormen van intimidatie en bedreiging moeten door alle burgers niet alleen onomwonden wor- Bij het organiseren van 'evenementen al dan niet in de open lucht komt ongelooflijk veel kijken. Hoe goedje ook bent voorbereid, er zijn altijd risico 's die niet helemaal uit te slui ten zijn. Risico's variëren van 'zeer wel mogelijk' tot 'minder waarschijnlijk', maar je weet maar nooit. Daarom biedt Rabobank West-Flakkee de Evenementenverzekering. Dit is een verzekering waarin alle mogelijke risico's die bij het organiseren van een evene ment ter sprake kunnen komen, zijn opgenomen. Een dergelijke verzekering is door de Kunststichting Goedereede afgesloten in verband met de Kunstdag in Goedereede die a.s. zaterdag 26 augustus plaatsvindt. De Kunstdag wordt voor de tweede maal georganiseerd. Er is o.a. een kunstroute langs de huizen aan de Noord-zijde Haven, de Pieterstraat en de Markt. Rabobank West-Flakkee stelt haar pand aan de Noord-zijde Haven beschikbaar als podium. Diverse kunstenaars exposeren daar met hun werk. Ook zal er een environment van kunstenaar Mike Feiten te zien zijn. De Kunstdag wordt om 10.15 uur geopend en duurt tot 18.00 uur De naam van de vereniging is veran derd van "^Belangenvereniging Ge meente Dirksland' in de bovenstaan de naam om eventuele verwarring met de kiesvereniging 'Gemeentebe langen Dirksland' te voorkomen. Doelstelling vereniging De 'Belangenvereniging inzake komst AZC Dirksland' heeft tot doel het voorkomen van de vestiging van een asielzoekerscentrum (AZC) - van 350 personen met een bufferca paciteit van nog eens 50 mensen - in de gemeente Dirksland. Waarom? Gezien het feit dat voor het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) het aantal van 350 personen - om economische redenen - het minimum is én dat er over dit aantal geen onderhandelingen mogelijk zijn, is de ver eniging tegen de oprichting van een AZC in onze gemeente. Een aantal van 350 tot 400 personen is voor een zo kleine gemeente teveel. Financiën De vereniging is inmiddels notarieel bekiachtigd. Het is een wettelijke verplich ting om contributie te heffen. Het bestuur van de vereniging gaat ervan uit dat de f 25 contributie een EENMALIGE bijdrage zal zijn omdat de vereniging na het bereiken van de doelstelling danwei zodra er onverhoopt toch een AZC gevestigd is, waarschijnlijk opgeheven zal worden; de leden beslissen hier uiteraard over! In het geval van ontbinding van de vereni ging zal het geld dat op dat moment in kas is evenredig over de leden verdeeld worden. N.b.: de eenmalige machtiging op het aan meldingsformulier voor het innen van de contributie is een administratieve hulp, het bespaart een heleboel werk. Het contributiegeld zal o.a. worden besteed aan: - het verzorgen van copieën (van bijv. notu len, nieuwsberichten, etc); - het per post verzenden van de bovenstaan de stukken aan de leden; - schriftelijke informatieverschaffing aan de bewoners van de gemeente Dirksland; - eventuele krantenadvertenties; - eventuele juridische hulp. Informatie-avond Voor de leden van de vereniging zal op 31 augustus 2000 om 19.30 uur een informatie avond georganiseerd worden. Onze bevin dingen naar aanleiding van het gesprek met B&W (2 aug. jl.) zullen dan kenbaar gemaakt worden. Deze bijeenkomst zal plaatsvinden in de 'Schakel' te Dirksland. Mensen die nog geen lid zijn kunnen zich op deze avond aanmelden. Met het bovenstaande hoopt het bestuur eni ge duidelijkheid te hebben verschaft. Het bestuur hoopt dan ook dat nóg meer mensen lid zullen worden (meerdere personen per huishouden mag overigens ook!). Zijn bijv. uw buren nog geen lid, laat ze dit dan lezen of vertel het ze en wellicht sluiten zij zich ook bij de vereniging aan. Als laatste nog dit: het huidige bestuur bestaat uit mensen die in de 'Kleine Boe zem' wonen. Er zal een - door de leden gekozen - bestuur geformeerd worden. Wij hopen dat ook mensen die niet in de 'Kleine Boezem' wonen zich beschikbaar willen stellen. Geachte lezer van dit stukje. U zult wel den ken: weer een koor dat gaat beginnen. Dat hebt u goed gelezen. Dit koor is het Chr. Gem. streekkoor 'Vox Humana'. Op 4 sep tember a.s. hopen we weer te beginnen. Ons repertoire bestaat uit psalmen, geestelijke en vaderlandse liederen. We hebben nog een paar mooie zangavonden in het vooruitzicht. Dus als u/jij belangstelling hebt, hopen wij u/jij te ontmoeten op 4 september. De avon den worden gehouden in 'Vita Nova', van Aerssenstraat 5 te Sommelsdijk. Deze zijn van 20.00 tot 22.00 uur. op zaterdagmorgen 26 augustus a.s. wordt het oud papier weer opgehaald voor de Her vormde Kerkvoogdij van Herkingen. Het ophalen begint om 9.00 uur. Wilt u het gebundeld aan de kant van de straat zetten en er geen karton tussen stoppen. Bij voorbaat dank voor uw medewerking! den afgewezen maar ook (uiteraard binnen het kader van de wet) zoveel mogelijk wor den tegengegaan. Geen paradijs op aarde maar een wereld waarin wij met onze kinderen en kleinkinde ren gewoon veilig kunnen leven. Een kind, een kind is zoveel meer dan een aanstaande dame of een aanstaande heer. Wie niet in een kind het wonder ziet die snapt het hele liedje niet Toon Hermans Harry J. Goosens Stad aan 't Haringvliet Boeken van Tom Boudewijns Dit boek maakt een fijne combinatie van autorijden en fietsen mogelijk (aansluiting op meer dan 100 gemarkeerde fietsroutes). De beschreven tochten in het boek leiden u over verharde binnenwegen langs talloze bezienswaardigheden. Er zijn allerlei adres sen van hotels, campings en eet- en horeca gelegenheden vermeld. Doordat er van iedere streek veel praktische en cultuurhis torische informatie is opgenomen, kunnen bezienswaardigheden in hun context wor den geplaatst. Van elke route is een kaartje geplaatst. Ook zijn er voor iedere tocht aparte routewijzers, welke bovendien voor zien zijn van kilometerstanden. Honderd zes en zeventig pagina's loodsen u naar de mooiste plekjes van Nederland en de grens gebieden van België en Duitsland. Prijs fl. 27,90, Auteur Tom Boudewijns, Uitgeverij De Alk Alkmaar, ISBN 90-6013-124-X. Hierin worden wederom door Tom Boude- wijn tien nieuwe routes beschreven met afstanden variërend van 175 tot 200 kilo meter door Nederiand, België en Duitsland. Ook deze routes zijn voorzien van de infor matie zoals boven omschreven. Bovendien zijn de routewijzers extra voorzien van mij- lenstanden. Door het handige formaat, kan het boekje zonder problemen in de tanktas geschoven worden. Uitvergroot en op de routerol is natuurlijk ook mogelijk. Prijs fl. 27,90, Auteur Tom Boudewijns, Uitgeverij De Alk Alkmaar, ISBN 90-6013-123-1 Orgaandonatie chr. streelcblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-liollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-devi'aal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,46; contracttarieven op aanvraag sluiting stemlijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slmiingstermijn familieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aan sprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J, van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel, (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 17,50. Per jaar 66, Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 34200 U 08 OFFICIEEL DEALER BRIELLE, Slagveld 19, Tel. (0181)413777 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op iietgeen ze in dit blad gelezen hebben, inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 2