De Koersk (010)2741135 tiotHeebmoH ZAFIRA Tijdelijk asielzoekerscentrum in Dirksland 3 generaties 'De Kluute': earpeh' terrein Zendingsmiddag korels. autoschade Politie 24-uurs telefoon: Visser Meubelen 100 jaar smederij en loodgietersbedrijf in Goedereede! ....MmimifCaAei K-n1> ,[/\/L MINNAARD VASTGOED <^^^^M^ fleJt Garage Knöps B.V. Vrijdag 25 augustus 2000 73e jaargang nr. 6933 Middelhar nis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Rotterdam-Rijnmond Snelheidscontroles STELLENDAM - Personeel van de Ver keerspolitie (Project Verkeershandhaving) hield maandagavond radarsnelheidscontro les op de N57 bij Stellendam. Daar werd tus sen half zeven en half acht gecontroleerd. Hier reden 30 van de 300 passerende auto mobilisten aanzienlijk harder, dan de toege stane 100 km/uur. Hoogst gemeten snelheid: 130 km/uur. Bromfietscontrole GOEREE-OVERFLAKKEE - PoUtieperso- neel van de basiseenheid Goeree-Overflak- kee hield maandagavond tussen half zeven en half elf korte bromfietscontroles in achter eenvolgens de dorpskernen van Sommels- dijk/Middelhamis, Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel, Dirksland en Melissant. In totaal kregen 8 berijders een proces-verbaal wegens onder meer rijden zonder helm, teveel vermogen, geen verzekering, geen bromfietscertificaat en teveel geluid. Overi gens werkte bij de voornamelijk jeugdige bromfietsers de mobiel-tam-tam, want als er een bromfietser aan de kant werd gezet, werd met de handtelefoon de politie-aanwezigheid tot in de andere dorpen doorgegeven. Ruit ingegooid; Drank weggenomen OUDDORP - Dinsdagmorgen rond half vijf werd door onbekenden een ruit ingegooid van een drankenzaak aan het Molenblok. Vervolgens werden uit de etalage enkele flessen met drank weggenomen. Snelheidscontroles OUDDORP - Personeel van de Verkeerspo litie (Project Verkeershandhaving) hield dinsdagmiddag radarsnelheidsoiontroles op de Oosterweg in Ouddorp. Tussen half vijf en zes uur werd gecontroleerd. Van de 172 passerende automobilisten hielden 31 hun gaspedaal te diep ingedrukt. Hoogst geme ten snelheid bedroeg 77 km/uur in plaats van de toegestane 50 km/uur. Inbraak auto OUDDORP - Woensdagmorgen deed een 45-jarige bewoonster van de O^ide Nieuw- landseweg aangifte bij de politie dat onbe kenden in de nachtelijk uren in haar gepar keerd staande auto hadden ingebroken. Uit de auto was een tas weggenomen, waarin onder meer diverse persoonlijke bescheiden en een geldbedrag van zo'n f 150,-. De tas werd later teruggevonden op de Oude Nieuwlandseweg. Eruit verdwenen waren echter het geld en een zilveren pen. FOÏÏO actief in beeld en geluid de laSonuaeb^k. jC^ Visser Visser BARENDRECHT. TEL0180-642111 MIDDELHARNIS TEL 0187 - 617 300 Aanrijding zonder letsel DIRKSLAND - Woensdagavond omstreeks half tien vond op de N215 een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een perso nenauto naar aanleiding van een voorrangs kwestie. Een 22-jarige automobilist uit Achthuizen reed op de N215 en een 22-jari- ge vrachtwagenbestuurder wilde vanaf de Oudelandsedijk de N215 oprijden. Hierbij ontstond de aanrijding. Beide bestuurders bleven ongedeerd. Aanrijding tussen bromfiets en auto OOLTGENSPLAAT - Woensdagavond omstreeks negen uur ontstond op de Steiger- dijk een aanrijding tussen een 16-jarige bromfietser uit Ooltgensplaat en een 38-jari- ge Duitse automobilist. De bromfietser reed vanaf de Ventjager via de oprit de Steiger- dijk op. Dé auto kwam hem in tegengestelde richting tegemoet. De automobiüst moest uitwijken voor een daar geparkeerde auto en raakte daarbij de bromfietser. Niemand raakte gewond. Nieuw van Opel: voor ai/itorljden mt plezier Het College van Burgemeester en Wethouders van Dirksland vnl in principe meewerken aan de tijdelijke vestiging van een asielzoekerscen trum voor ongeveer 350 bewoners bij de wijk 'De Kleine Boezem' in haar gemeente. Dit is de uitkomst van een periode van overleg en beraadslaging van het college met het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) en de leden van de raad. Naar ver wachting zal het centrum in de loop van 2001 voor een periode van 5 jaar in gebruik worden genomen. Na deze periode komer er op het terrein nieuwbouwwoningen, in overeen stemming met de oorspronkelijke plannen. Overleg met betrokkenen Het college beseft dat de vestiging van een asielzoekerscentrum vragen kan oproepen bij inwoners van Dirksland. Daarom heeft iedereen de gelegenheid om de gemeente te benaderen met vragen en opmerkingen. Zo heeft inmiddels een eerste overleg plaatsge vonden met de woordvoerders van de onlangs opgerichte 'Belangenvereniging inzake komst AZC Dirksland'Op 4 septem ber a.s. vindt een informatiebijeenkomst plaats voor de inwoners van 'De Kleine Boe zem'. Voorafgaand aan een algemene infor matiebijeenkomst op 27 september a.s. wordt huis aan huis een informatiekrant ver spreid. In de verdere uitwerking van het plan wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met opmerkingen en zorgen die worden geuit door inwoners. Bestuursovereenkomst Gemeente en COA overleggen over de voor waarden onder welke het asielzoekerscen trum wordt gevestigd in Dirksland. In een op te stellen bestuursovereenkomst worden financiële en andere afspraken vastgelegd. De gemeenteraad moet de bestuursovereen komst goedkeuren, wat naar verwachting zal gebeuren in de raadsvergadering van 23 november a.s. Daarna start een artikel 17- procedure (Wet op de Ruimtelijke Orde ning) en een procedure voor het verlenen van een bouwvergunning om de tijdeüjke vestiging van een asielzoekerscentrum mogelijk te maken. Openbare orde, onderwijs en gezond heidszorg De gemeente zal zich in de gesprekken met het COA en met inwoners met name ook richten op onderwijs- en gezondheidsvoor zieningen voor bewoners van het asielzoe kerscentrum, alsmede op aspecten van open bare orde en veiligheid. Op verzoek van de gemeente wordt getracht te voorzien in een onderwij sdependance op het terrein van het asielzoekerscentrum. Het COA stelt hier voor budget ter beschikking. De gemeente gaat in gesprek met de scholen in Dirksland over de mogelijk invulling van het onder wijsprogramma. De medische zorg is een verantwoordelijkheid van het COA. Op het asielzoekerscentrum zelf is een verpleeg kundige aanwezig voor de eerste opvang, buiten kantoortijden is er telefonische eerste opvang. In samenwerking met de GGD en een ziektekostenverzekeraar vult het COA de inzet van bijvoorbeeld huisartsen, maat schappelijk werk en tandheelkundige zorg verder in. Op het asielzoekerscentrum is 24 uur per dag een beveiligingsdienst in functie. Daarnaast krijgt de regiopolitie Rotterdam- Rijmnond zes zogenoemde budgetverdee- leenheden extra. Dit geld wordt ingezet voor de administratieve verwerking en het toe zicht op het asielzoekerscentrum door de Vreemdelingendienst. De politie wil het andere deel van het budget inzetten voor extra fottnatie voor Goeree-Overflakkee. In de volgende editie van deze krant zal uit voeriger bij een en ander worden stilgestaan. Dit naar aanleiding van een persbijeenkomst die gisterenmiddag in het gemeentehuis te Dirksland werd belegd inzake de realisering van het asielzoekerscentrum. 't Is niet iets van alle dag dat op ons eiland eèn onderne ming haar honderdjarig bestaan mag vieren. Niettemin is dat binnenkort in Goedereede wel het geval. En wie kent hem daar niet: Jaap van Wijk - in de volksmond beter bekend als Jaop de Kluute - de smid en loodgieter, die als derde telg in het geslacht Van Wijk het gelijknamige bedrijf voortzet. Begonnen op de Markt in Goedereede - 't moais- te plekkie van Goeree, weet Jaap - sinds vijf jaar is het bedrijf gevestigd langs de Provincialeweg bij Goedereede. Volgende week vrijdag en zaterdag 1 en 2 september hoopt het bedrijf haar eeuwfeest te vieren. Inderdaad een prachtig plekje daar in Goedereede. Vóór zich de haven met de markante aanlegpalen en het schilderachtige brugge tje, om zich heen de monumentale gevels van de Markt - daarvan zelf deel uitmakend - en achter zich majestueus de domtoren oprij zend. Vóór honderd jaar geleden was in het pand aan de Markt ook al een smederij gevestigd. Die was van de familie Kuijper, en de opa van Jaap van Wijk was daar knecht. Toen Kuijper van zichzelf vond dat hij te oud werd om smid te blijven en er daarom mee wilde stop pen was dat het moment waarop Jaaps opa - Comelis van Wijk - het bedrijf overnam. Aanvankelijk huurde hij het pand van Kuijper voor f 1,50 per week, later kocht hij het. Al met al was Comelis nu 'mees- ter-smid' geworden. Na enkele jaren trouwde hij met Klaasje Bake- laar, waarna spoedig gezinsuitbreiding volgde. Voortzetting van het bedrijf door eigen jongens leek er overigens niet in te zullen zitten. Immers, er werden eerst acht dochters geboren... en die worden geen smid. Maar toch werd er ook een jongetje geboren: Jan. En na eerst weer een dochter volgde nóg een zoon: Chris. En dat beteken de toch nog kans op voortzetting van de smederij door eigen kinde ren, al moet ComeUs nog dikwijls hebben gezegd: "de jongers in 't bedrief, da's te laete!" Maar dat is meegevallen want zowel Jan als Chris kwamen in het bedrijf en bovendien werkten ook de dochters mee. Met name van Jans is bekend dat zij even goed paarden besloeg als haar vader en dat zij met gemak op de hoogste ladders klom om goten te solderen! Vele jaren is Comelis nog arbeidzaam geweest; hij werd 96 jaar. In de oorlog heeft Jan in Duitsland moeten werken, ook als smid. Daarna begonnen de broers Jan en Chris voor zichzelf. Naderhand merkten ze wel dat twee kapiteins op één schip geen ideale situatie was en trad Chris uit. In de tijd die volgde maakte het bedrijf gun stige ontwikkelingen door. De werkzaamheden namen toe en er werd personeel aangenomen. Inmiddels was Jan van Wijk, die nu de smederij dreef, gehuwd en had ook hij gezinsuitbreiding gekregen. Diens zoon Jaap was 16 jaar toen ook die in het bedrijf kwam. De zaken gingen steeds beter en de mannen kregen het steeds dmkker: reparatiewerk voor vissers en boeren, loodgieterswerk, verkoop van fietsen en bromfietsen, verkoop van koelkasten, diepvriezers en wasmachines, een benzinepomp.Toen kwam in 1971 het aardgas. Dat bracht een grote ommekeer met zich mee. In dat jaar verkoch ten ze maar üefst 160 gaskachels. En door dit alles was de werk plaats duidehjk te klein geworden. Gelukkig konden ze in 1977 'de ouwe schole' kopen. Van de in totaal vijf lokalen hadden ze er drie nodig, de andere twee verkochten ze aan een timmerman. Later werden de twee lokalen weer temg gekocht. De werkzaamheden bleven echter toenemen, het personeelsbestand werd groter en het werd al duideUjker dat er naar een nieuwe bedrijfslocatie moest worden uitgezien. Dat was geen eenvoudige opgave. Maar toen bekend werd dat het appelteeltbedrijf van Van Holten langs de Pro vincialeweg te Goedereede zou gaan stoppen, bood dat perspectief voor het smederij- en loodgietersbedrijf van Jaap van Wijk, die inmiddels al sinds geraime tijd de bedrijfstouwtjes in handen had. De gemeente Goedereede heeft meegewerkt om de bestaande appel boomgaard in industrieterrein om te mogen zetten en het is thans Het voltallige Kluutenkorps op appèl. alweer vijfjaar geleden dat daar het bedrijf Van Wijk verder floreert. En eerlijk gezegd willen ze daar ook niet meer weg. De verkoop van fietsen, bromfietsen en witgoed hebben ze overge daan aan collega's. "Tegenwoordig moetje specialismen hebben om op de markt mee te kunnen, daarom kun je niet alles aanhouden" zegt Jaap. Momenteel hebben we veel werk aan het vervangen van CV-ketels. We hebben daarom een vaste monteur voor CV-ketels in dienst. Die houdt zich alleen daarmee bezig. Ook zonne-energie behoort tegenwoordig tot het takenpakket. Daarvan hebben we inmiddels 64 systemen geplaatst, waarvan 42 bij 'de Vliedberg' in Ouddorp. Daar verrichten wij ook het onderhoud voor en de overi ge voorkomende reparaties, die elke week temgkomen. Daamaast doen wij veel constractiewerk voor de visserij. Elke vrijdag zijn we dan ook aan boord van diverse schepen te vinden. We maken onder andere, complete vistuigen, visstortbakken, gieken, enz. Ook doen wij veel constmctiewerk voor aannemersbedrijf Gebr. Van den Nieuwendijk te Stellendam. Voor alle aannemers op de kop van het eiland en ook voor enkele aannemers elders op het eiland verzorgen wij het loodgieterswerk. En verder verrichten we zo'n zestig pro cent van ons werk bij particulieren, zoals badkamers renoveren, enz. Het totale klantenbestand bestaat momenteel uit 3000 klanten, een arbeidspakket dat we momenteel met 16 personeelsleden, inclusief 3 leerlingen, behappen." Honderd jaar Van Wijk, op de kop van 't eiland zullen ze zeggen: "honderd jaer De Kluute". Er zijn genoeg mensen die niet weten ze officieel Van Wijk heten. Er zijn zelfs mensen die in het telefoon boek zoeken bij 'Kluut' of 'Kluit', weet Jaap. "Hoe we eigenlijk aan die naam zijn gekomen is niet te achterhalen. Van m'n vader ben ik het ook nooit te weten gekomen, maar het hoort gewoon bij ons", 'én bij de Goereërs' voegen we daar maar toe. Want Goeree zonder De Kluute zou na 100 jaar volstrekt ondenkbaar zijn! jg^ ISO 9002 A.s. zaterdagmiddag 26 augustus wordt de jaarlijkse zendingsmid dag gehouden in de Hervormde Kerk van Nieuwe-Tonge. Deze begint om 14.00 uur. Ds. A. Belder zal openen en de predikanten Ds. J. Belder uit Nieuw-Lekkerland en Ds. D.J. Budding uit Waar der hopen te spreken. Na afloop is er gelegenheid voor ontmoeting in 'Elim'. Een ieder die dit leest wordt opgewekt deze zendings middag bij te wonen. Gods Woord gaat nog uit. Velen helaas, lopen een verkeerde loopbaan. Laten wij 'de loopbaan' lopen waarvan het einde de eeuwige zaligheid is. Kom dan naar Zijn Huis. De afgelopen weken waren wij in de ban van liet dra ma in de Barentszee. Dagelijl<s werden we op de hoogte geiiouden van de ramp die Rusland trof. Een ramp die verder reM dan 118 mensenlevens. De gewezen supermacht werd verder onttakeld. De trots van de vloot, de atoomonderzeeër Koersk werd de zoveelste illustratie van het failliet van een stelsel. Tegelijkertijd leerden de laatste weken ons dat het denken in het hart van de voormalige Sovjet-Unie nog niet erg veranderd is, tenminste als het gaat over de leidinggevenden. Hoe kan het ook anders, zij kwamen voort uit de leidende klasse van weleer Het uiteen vallen van een stelsel is één zaak Het vervangen door een ander een tweede. Eens temeer werden zij die dromen van een vlugge democratisering van het immense land teleurgesteld. Verandering van denk patronen is een proces van generaties, niet van een paarjaar Foto We werden geconfronteerd met tekst en beeld van deze ramp. Toch bracht een foto van nog geen maand geleden de ramp misschien nog het dichtst bij Een Reuterfoto van de Koersk, gemaakt op 30 juli. De onderzeeër boven water De bemanning uitgelijnd op het dek Dat waren ze dan: mensen van vlees en bloed. Mensen van gelijke beweging als wij. H/lethun kleinzieligheid en grootheid van geest Met idealen en teleurstellingen. Afkomstig uit Koersk, ook dat nog. Nu een stad in rouw. Toen nog onwetend dat zij hun leven zouden verliezen, en dat Rusland met hen diep zou zinken. Als het de trots van de vloot zo vergaat, hoe zal het dan met de rest van het materiaal zijn? En, nog erger: wat blijft er dan over van nationale trots? Welke zeggingskracht hebben de leiders nog? Dit ongeluk is zeker niet het eerste. Ook in het verle den zijn schepen vergaan. Alleen, toen was er een politiek stelsel wat het mogelijk maakte dat te ver doezelen. Zoals zoveel verdoezeld is, tot en met een Goelag Archipel. Als staatsgevaarlijk of als held voor het vaderland hebben velen het leven gelaten. Een mens in nood in een oorlogssituatie is zover 'weg' van degenen die de macht uitoefenen. Het concrete slag veld, het oorlogs-, maar ook het vredestuig verandert - hoe hoger men in de hiërarchie komt - in vlaggetjes op een landkaart. De top is zover verwijderd van de 'werkvloer', de bevelvoerdersbunker van de loop graaf Overigens is dat wereldwijd het gevaar en bijna een gegeven. En juist in nood en verdriet vragen we om menselijk mededogen. Drama Wie het drama van afgelopen weken volgde, zag dit voor ogen. Ontkennen van wat gebeurde. Vermeende 'poËenkijkers'uitde buurt houden. Geen informatie of misinformatie naar het volk. Maar ook: misleidende advisering naar het staatshoofd. En als dat niet gebeurde dan wordt president Poetin momenteel bewust in de luwte gehouden door mee te delen dat zijn hoogste adviseurs, waaronder de minister van Defensie, hem afraadden zijn vakantie-adres te verla ten. Dat had het sigriSaI moeten zijn dat alles onder controle was. Zoals in Tjetsjenië. Niets bleek minder waar Ongetwijfeld heeft die geslotenheid ook te maken met het uitkristaliseren van de definitieve - wat heet - machtsverhoudingen in het Kremlin. Allerwege wordt aangenomen dat er 'koppen zullen rollen'. Dat bete kent dat er al omzichtig gemanipuleerd werd en dat de politieke stellingen betrokken zijn. Daarbij is het de vraag hoe lang de foto van die bemanning op het dek op het netvlies blijft. Hoe lang zal het duren tot het nationale leed en de brede verontwaardiging onder het volk is verschrompeld tot het leed van 118 fami lies? Een les Nu hebben wij in het Westen niet alleen maar hoofd schuddend toe te zien. Dit soort processen verlopen overal. Het is dan wel de vraag in hoeverre ze door zichtig zijn voor de toeschouwer. Die toeschouwer - het volk - heeft zijn voelsprieten in de vorm van de media. En daarmee is wel een verschil getekend tus sen 'hier' en daar Tenminste, dat verschil was er Het moet voor machthebbers die gewend zijn eigen lijnen uit te zetten, verontrustend zijn dat zij nu de hete adem van de media en onderzoeksbureaus in de nek voelen. Het volk wordt geïnformeerd, maar heeft ook een uitlaatklep. De massale afkeer van wat nu gebeurde moet wel diepe sporen trekken. Wat dat betreft zullen de weken na het ongeluk met de Koersk waarschijnlijk herinnerd worden als de tijd waarin de media (niet in het minst de geschreven pers) zich bewust werden van wat het betekent onafhankelijk te zijn. Niet eerder in Rusland werd zo breed front gemaakt. Niet eerder dwong de publieke opinie lei ders vreemde hulp in te roepen. Niet eerder werd het falen van een systeem zo blootgelegd. Omslag? Het is wellicht te vroeg om conclusies te trekken. We weten niet welke druk er uitgeoefend kan worden om deze geest weer in de fles te krijgen. Als dit proces doorzet, wordt het nooit meer zo als het geweest is. President Poetin was bezig de pers te breidelen. Het is nu de grote vraag of diezelfde pers zich nu de macht van vrije nieuwswerving en meningsuiting realiseert. En of het draagvlak blijft om door te zetten. Of is het wachten op het uitslijten van die schokken de beelden. Is het wachten tot de verontwaardiging om alles rond de Koersk is verschraald tot rouw in minstens 118 gezinnen? Zoals dat overal gaat De tijd heelt, zeggen we dan. Zo gaat dat Een menselijk drama leidt tot analyse. Persoonlijk leed venvordt tot pion op een abstract 'schaakspel'. We zouden die foto bijna vergeten: 118 mensen uitgelijnd op het dek van een schip. Mensen, zoals wij Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overfiakicee COMBI J uur foto-service OWDOIV'Weilsfnol 3S Til. |0li7| 68161! fox iU7U lENiSSE'PiMshiii Hijtiioin 17: ui. lOinl «2400 Haveaeind 7, Sotnmeisdp, tel. (0187) 48 33 28 REGISTERACCOUNTANTS nu in onze showroom Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 KEMA CERTIFICATE 36S7D

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1