Als je maag gaat protesteren! Wie schrijft er mee van en over Flakkee? "De doaije katte! MEDISCHE DIENSTEN lijke zwempromotie-activiteiten tijdens heropening 'de StaVCr' eilll1I»1-l1IEUW5 Wim Tuns in Flakkeecialiteiten ÏVUHNA 9 VRUDAG 11 AUGUSTUS 2000 1 Maagproblemen: wat doe je eraan? Een op de vijf mensen wordt door maag problemen geplaagd: Brandend maag zuur of een zeurende pyn in de maag streek en aciiter liet borstbeen, of verve lende oprispingen. Nadat het voedsel in de mond is fijngekauwd en doorgeslikt, komt het via de slokdarm in de maag. Vlak voor de maag bevindt zich een sluitspier, die als een soort ventiel werkt. Deze sluitspier zorgt ervoor dat het voedsel wel in de maag, maar niet terug in de slok darm kan komen. In onze maag bevindt zich maagsap, dat bestaat uit verschillende voedsel aftrekende enzymen en zoutzuur. Dit zuur noemen we maagzuur. Het heeft twee functies: het beschermt ons lichaam tegen indringers zoals eventuele bacteriën uit ons voedsel en maakt ons voedsel geschikt voor het verdere transport via de twaalfvingerige darm naar de dunne darm, waar het opgenomen wordt. Maagzuur is daarom nodig voor ons spijs verteringsstelsel. Door een overmaat aan vet voedsel, door stress of warmeer de sluitspier niet goed werkt, kan het zuur vanuit de maag de slok darm inlopen. De slokdarm daarentegen is niet berekend op dit sterke zuur en er ontstaat een brande- rig gevoel wat getypeerd wordt als brandend maagzuur. De productie van maagzuur hangt af van de hoeveelheid voedsel in de maag. Hoe meer voedsel in de maag, hoe meer zuur er aange maakt wordt. Wanneer men veel en haastig eet, kan een teveel aan zuur in de maag ontstaan. Daar naast zetten sommige voedingsmiddelen de maag aan tot extra productie van zuur, zoals bijvoorbeeld koffie, alcohol, vet en scherp voedsel. Wil men zo min mogelijk last hebben van brandend maagzuur, dan is het verstandig om te luisteren naar signalen die de maag uitzend! - Laat staan wat extra last veroorzaakt. - Wees altijd matig met vet. - Let op dat er regelmatig en gezond voed sel gegeten wordt. - Neem er tijd voor om de maaltijd te gebruiken. - Kauw het voedsel goed. - Let op dat er drie uur voor het slapen gaan geen maaltijd wordt gebruikt. - Rook niet! U kunt proberen het maagzuur te neutralise ren door eventueel een zuurbindend prepa raat te gebruiken. Beter is het de oqrzaak van het probleem aan te pakken. Dit kunnen ver keerde eetgewoonten zijn of een verstoorde peristaltiek in de maag. Een andere oorzaak kan een breukje in het middenrif zijn, met als gevolg een niet goed sluitende spier tussen maag en slokdarm. In deze gevallen kunnen we alleen maar wat goede tips geven. Zoals bijvoorbeeld het vermijden van bukken en tillen. Ook het hoofdeinde van het bed iets verhogen kan verlichting brengen. Op deze manier wordt voorkomen dat het maagzuur terugloopt in de slokdarm en mond. Als de oorzaak aanhoudende stress is, zal men moeten proberen wat rust in het leven te brengen. Misselijkheid en maagpijn kunnen verschil lende oorzaken hebben. Bij aanhoudende of plotseling optredende maagpijn zal men de arts moeten raadplegen, omdat er sprake kan zijn van een maagzweer, of zweer aan de twaalfvingerige darm. Bij voortdurende misselijkheid kan men de oorzaak zoeken in een gestoorde lever- en galfunktie. Neem tenslotte ook de onderstaande 'vitaal- regel' in acht: Volwaardige voeding moet alle vitaalstoffen bevatten die voor het leven noodzakeüjk zijn. Inplaats van het gebruik van voor de mens schadeüjke insektenbestrij dingsmidde- len, zal moeten gestreefd worden naar de biologische bestrijding van de schadelijke invloeden op de planten. Deel 3: Neeltje kwam zenewachtig in blozend de keuken in, "Mogge buurvrouw, wat zal 't weze?" Betje keek opmerkzaem naar Neeltje in zei, '"k Geloave dat Hangs wel geliek hiet, je ziet 'r nogal druk uutün.noe had 'k nog wel wille vraege of je maargenochend om een bakje komt, want Bertus wordt as 'n 't mag beleve 65!in dat zal wel! jae jae Neeltje, d'n tied gaet wel deur, mar as joe't zo druk heit, dan kom je mar 's as 't gele- ge komt!?"."Bei j'al an 't schoanmaeken, zo vroeg in d'n tied, h't ruukt hier zo naer groene zeape?"... Neeltje zat effentjes om woorden verlege, "Jae.... ikke üh nee... mar üh... Ui komme wel maarge, goeuwd?".. "Jae netuurlijk maans, je bint welkom oor!"... "In as Hangs soms zin heit, mag 'n wel mee komme!" Hie stieng 'rbie... mar... Neeltje is de baes! O!.... Thuus gekomme zei Betje tegen Bertus, heur man, "k Weet niet oor, mar volgens mien hao Neeltje in Hangs flienk an 't bakkeleien (ruzie) geweest oor, Neeltje was duudelijk niet in heur goeije doen, in Hangs, die kloat.. stieng 'r oak as een gesloge hongd bie, hie hieng zomar wat tegen de gootsstean an!" (aanrecht) Ze moste 's wete wat 'r allemae- le gebeurde bie de buren! Want Hangs stieng niet zo mar mit z'n rik tegen de gootste- an an, nee... achter z'n rik stieng de pot groene zeape! in je ken beter voorkonmie dat Betje dat zou zieje, want zo zeker as wat, zou ze d'r naer gae vraege, dat nieuwsgierige maans! Zodrae Betje de hielen gelicht had ripte Neeltje al mopperend, d'r eige weer naer de sla- epkaemer ,"Je zal 't net zieje dat zo'n maans op zukken ongelegen moment an komt wippe!" Neeltje dee de deure van de slaepkaemer ope in zag dat de katte netjes naest de teile d'r eige of zat te likken, gelokkig.. docht Neeltje dat valt mee, "Kom mar poes. in de wasbeurte kreeg in de keuken z'n vervolg! naedat Hangs opdracht had gekrege de sleutel van de achterdeure om te draoien, want.je kent noait wete. Dien zelfden aevend zatte Neeltje in Hangs wéér an weerskanten van de kachel, uut te rusten van alles, ze hadde h't zodoende stik druk gehad deur in mit die katte, die ean- mal gewasse, die niks voor 't zaagen had, h't aarme beast op lag een kleadje in de keu ken te droagen in te bekommen van alle commotie in schrik! Neeltje had zeker wel drie kear h't heale huus bewaarkt mit de stofzuuger, terwijl ze Hangs om booschappen had gestuurd, ze most geen vent om d'r beanen hao een healen dag! H't was inmiddels vriedagaevend geworre, zo tegen tiene keek Hangs op de klokke in zeit tegen z'n vrouwe, Nele ...zalle we niet 's naer bed toe gae? h't is welletjes geweest vandaege!".. Zo gebeurde h't oak, de katte mocht in de keuken op z'n kleadje bluve laage, ze vong- de h't te koud om h't dier in 't schuurtje op te sluuten, per slot van rekenieng was 'n toch oak een beetje ziek! Tien minuten laeter lagge ze wear zoas altied in de twuufelaer, Neeltje nam h't groat- ste deal voor d'r rekenieng, ze was watje noemt zwaerlievig! Nae zo'n vermoeiende dag zou je dienke dat Neeltje diep zou slaepe! mar nee.ze lag mar te wemelen in te woelen, ze had zo'n last van joekte an d'r beanen, ze krouwde hier, ze krouwde daer, mar de joekte bleef. Ze bewoog zo aarg dat Hangs d'r wakker van wier, "Wat lei je noe toch te klieren? was z'n in de slaep gestoorde vraeg.. "Lei noe 's stille!" Mar Neeltje kon niet stille laage, ze vergieng van de kriebels, "Hangs.... Hangs.... bin joe nog wakker?" Hu., wat., wat is 'r?" "'k- Ken niet slaepe Hangs, 'k hoa zo'n joekte an m'n beanen, zouwe d'r soms vloaien in 't bed zitte?"... "Welneant maans.dan zou ik 'r aok last van motte hoa!" zei Hangs "Je heit te korte bie de kachel gezete mit je beane, je heit kachel beanen!" van de warmte)Dat Hangs naargens last van had, kwam omdat hie een langen onderbroek droeg, dus z'n beanen warre bedekt! Noe is h't oak nog zo, dat vloaien een voorkeur hoa, d'n ean heit 'r mear last van as een ander, waerschienlijk was Neeltje malser as Hangs, in zagge de vloaien wel een katte in heur, vandaer! Dat was ze dus oak! Nae een slechte nachtrust was Hangs al weer vroeg wakker, voor zesse gluurde hie langs h't kommertje mit z'n kunstgebit, al op de wekker, h't was nog donker buuten, toch kroop 'n effentjes laeter van ongder dekens, grabbelde in h't duuster naer sokken in z'n broek, om vervolgens richtieng keuken te laopen, hij was wel nieuwsgierig hoe de katte d'r noe uut zou zieje, de katte dat gieng wel, maar de keuken!! Och heden... oak dat nog, voor dat hie 't licht an knipte rook 'n 't al, wat een drama., de katte had de keuken ongdergeschete! 't aarme beast was an de diaree! Dat kwam netuurlijk omdat h't 't ie z'n eige zitte-likke had toen Betje d'r was, in jae.zeapresten waarke laxe rend! Gistere was 'n 't al zat, spoegzat, mar noe healemaele! geweun zat.mit een waes voor z'n oagen greep hie de katte in gieng naer buuten, waer h't langzaem licht wier. Even laeter stieng Hangs an 't bed bie Neeltje, want jae.de keuken most toch weer opgeruimd worre! "Nele... Nele... wor 's wakker.... komt d'r 's uut, de katte... Voarder kwam 'n niet want Neeltje kwam bie h't hoaren van h't woord katte schielijk overaande.. "Wat., wat is 'r mit de katte? wat kiek joe benoad?" Omaed.Neeltje sloeg d'r mollige beanen van ongder h't flanelle laeken, schoot in d'r pantoffels in repte d'r eige naer de keuken, d'r lange grieze haer als een wapperende staert achter d'r an, geen tied voor een knotte. "Waer is de katte.Hangs waer is de katte., hie is toch niet doad gegae van nacht zomar in z'n eantje?".. ze hijgde als een hongd, "Hangs zei op, waer is de katte, is 'n soms naer buuten gesnapt?" De r 'n in s'n klonke wat vreemd, zo zongder kunstgebit. Hangs schodde langzaem van nee, "Mar waer is 'n dan?" deur al d'r bezurgdheid om de kat te had ze niet trek in de gaten dat de keuken, d'r schoane keuken, niet mear schoan was, mar dat r' hier in daer wat dunne kattestront lag,,totdat ze dat dus wél zag! "Oh.waer is dat rotbeast" snauwde ze naer Hangs, die begreep dat noe h't moment gekomme was waerop hie de harde waerheid kon zaage, "De katte.de katte., die leit naest een doom- appelbos (kruisbessenbos) achter in de tuun, ik hao ze doadgesloge in begraeve!" De groewte uut Dirksland, Joh.WoIfert. (Wordt vervolgd) -^ Ter voorkoming van de verarming van de bodem liever een combinatie van natuur lijke- en kunstmatige bemesting. Aan de levensmiddelenindustrie moet de grootst mogelijke matiging worden opge legd ten opzichte van conserven, aromati seren en kleuren van voeding. Aandacht dient te worden besteed aan de gezondheid, waaronder wij meer dienen te verstaan dan alleen het 'vrij' zijn van zielcten, maar een uitsteken boven de middelmaat in kracht, uithoudingsver mogen en weerstand tegen infecties. Leven in harmonie met de natuur, door het gebruiken van natuurlijke, niet synthe tisch vervaardigde of verzamelde produc ten. J. M. Bergsma In Flakkeecialiteiten, een programma van Radio Flakkee dat zaterdagmorgen om 9 uur wordt uitgezonden, zijn mooie verhalen te horen over vroeger. Velen luisteren er graag naar. Maar slechts weinigen durven of wil len hun verhaal vertellen aan Jan Lodder en de luisteraars. Soms denkt men dat het niet mogelijk is om een uur vol te praten. Maar dat is gelukkig niet zo. Luister zaterdagmor gen maar naar de 69-jarige Wim Tuns uit Oude-Tonge. Hij was eerst uien commissio nair en dreef later een groentenwinkel. In zijn vrije tijd was hij "duivenmelker" en hield hij veel van reizen. De herhaling van het programma is op dinsdagavond tussen 6 en 7 uur. van vrijdag 11 augustus 2000 t/m zondag 13 augustus 2000 Kent u me nog, de scheepskat van de George Brovfn? Ik heb u al een paar vakantieverhalen verteld, maar ver der weet u nog niet veel van me. Hoe het allemaal begon weet ik niet, maar opeens was ik me bewust dat er méér was dan alleen maar strobalen, mijn broertje en mijn zusje en natuurlijk mijn moeder. Het moet ongeveer half juni 1993 geweest zijn dat ik geboren ben, op de hooizolder bij de oude Joost Vroegindeweij en zijn zoon Klaas. De schuur waar ik over spreek staat aan de Westelijke Achterweg in Middelharnis. Het was heerlijk om daar mijn prille jeugd door te brengen. Je kon heerlijk spelen tussen de strobalen, er kwam nooit een mens op de hooizolder. Na ongeveer 5 weken vond mijn moeder dat het tijd werd om - via de steile trap - van de zolder af te komen en de wereld daar beneden te verkennen. Het eerste wat ik zag waren mensen. De had hun stemmen wel gehoord toen we op de hooizolder waren, maar nu zag ik ze voor het eerst. Dat ze mij zagen daar schrok ik erg van, ze wilden mij meteen aanraken, waar ik natuurlijk niet erg blij mee was Brrr, wat eng was dat de eerste keer! De schuur waar ik over spreek is best groot, vooral als je nog erg klein bent. In die schuur worden aardappels, groenten en eieren verkocht door Oude Joost. Er waren nog meer katten in die schuur: een rooie, een zwarte en een lapjeskat die van Klaas was. Die woont in de ring tegenover de kerk, de schuur grenst aan zijn achtertuin. Het was een dolle boel daar in die schuur, vooral in de avond. Dan kon je lekker met elkaar ravotten, van boven naar beneden, over de stoelen onder de stoelen... Het leukste was de deur naar de kleine schuur waar vroeger de konijnen van oude Joost in zaten. Daar zat een vierkant gat in waar je met een beetje mikwerk in kon springen, zelfs de grote kat ten konden dat. In de schuur kwamen over dag steeds mensen om aardappels, groenten en eieren te kopen. Sommigen vond ik niet zo aardig, die praten erg hard en daar ben ik een beetje bang van. Er was een echtpaar, mensen die op een boerderij woonden in de polder, die wel 2 schuurkatten wilde hebben. Die konden dan samen de muizen vangen. En zo bleef ik alleen over uit het nest van drie. Ik had voldoende aanspraak van de gro te katten en er werd wat afgespeeld daar op die hooizolder. Ook kwam er een vrouw die mij erg leuk vond, ze wilde mij wel hebben als zij op vakantie was geweest. En op een dag werd ik in een houten kistje gestopt, dat naar konij nen stonken ging ik mee achterop de flets. Het moet ongeveer 4 oktober zijn geweest (dierendag) dat ik in huize Van Wijngaarden kwam wonen. Wat was ik bang in het begin, maar ik kreeg wel lekkere hapjes en een mooie kattebak met houtkorrels, voor mijn behoefte. Wél even wat anders dan in de schuur: daar moest ik mijn behoefte in een berg zand doen. Ook kreeg ik een heerlijk mandje om in te slapen en allerlei speeltjes. Het vrouwtje werd Gonda genoemd, de naam van de man was Herman. Er kwam ook af en toe een jongeman met een harde stem die werd Sander genoemd. Wat was het een verandering! Ik kwam niet meer op straat en £ils Gonda wegging moest ik in de keuken; maar alles went, dus dat ook. Als de mensen thuis zijn mag ik in de huiskamer en kan ik lekker op hun schoot zitten en me zelf laten vertroetelen. Later hoefde ik niet meer in de keuken te blijven als zij weg gingen, dan kon ik door het hele huis lopen. Dat huis Daar kan ilc dan heerlijlc zitten om de straat, de mensen en de dieren in de gaten te houden had wel 3 verdiepingen en twee trappen waar je lekker op en af kon rennen. Ik moest mee naar de dierenarts voor een grondig onderzoek en voor wat prikken in mijn bil. Dat vond ik niet leuk! Die prikken waren nodig omdat mijn baasjes vaak naar het bui tenland gaan. Als huisdier moet je ingeënt zijn tegen Hondsdolheid en kattenziekten. Dat geplaag komt wel elk jaar terug en kost nog een hoop geld ook. In de winter gaan Herman en Gonda altijd naar de Zuid-Eifel (dat is in Duitsland) en houden daar een wandelvakantie. Ik doe daar natuurlijk niet aan mee, maar in de huis jes die ze daar krijgen zit een leuke open trap waar je heel fijn op kan spelen. Er komen ook vaak wilde katten langs die soms bang zijn als ze mij zien. De jonge katjes zijn leu ker, die komen vaak bij de schuifdeur zitten. Het glas is voor mij op ooghoogte. We kun nen dan leuke informatie uitwisselen, want katten kunnen door glas heen ruiken. De reis daarheen doen ze met hun auto en ik lig dan lekker in mijn reismand te slapen. Alleen moet ik dan wel mijn riempje aan - Gonda noemt dat mijn jas - waar een kokertje aan zit met een briefje erin. Daarop staan mijn naam en waar ik woon. Ik ben eigenlijk een bereisde kat en ik heb geen hekel aan auto rijden, ik slaap de meeste tijd. Het was nog in mijn eerste levensjaar toen er iets gebeurde wat eerst wel leuk was. Er stonden in alle kamers dozen. Nu zijn katten gek op dozen, en in die dozen werden alle maal spullen gedaan, waarna alles werd dichtgeplakt. Wat dit nu te betekenen had...? Er was een verhuizing op komst! Jammer dat ik niet in die dozen mocht blij ven zitten. Ik mocht ook een paar keer mee naar het nieuwe huis, om te wennen. Daar was maar één trap in en die was een stuk kleiner, maar een kat is snel tevreden. Het voordeel van dat nieuwe huis was dat er een balkon en een galerij zijn en een erker waar Gonda een plekje vrij van planten houdt. Daar kan ik dan heerlijk zitten om de straat, de mensen en de dieren in de gaten te hou den. Aan de straatkant, dus de kant van de galerij, zit een raam. En als ik nu op de 5e traptree ga zitten kan ik heerlijk kijken op straat, of kijken of er al iemand thuis komt. Herman gaat in de vroege ochtenduren altijd trimmen (hij liever dan ik) en als hij dan terug komt mag ik even op de galerij lopen totdat hij mijn eten heeft klaargemaakt. Het balkon is ook heerlijk om languit op te lig gen als het warm weer is. Het spreekwoord luidt: 'hoe langer de kat, hoe warmer het weer'. Wat was dit huis rustig! Er stoven geen auto's langs, geen gillende kinderen en geen herriemakende buurvrouwen. Sorry van dat laatste, maar als je een volwassen persoon bent ga je toch niet midden in de nachtje huis schoonmaken!? Ik zei al dat ik een bereisde kat was. Zo ben ik al in België, Luxemburg, Duitsland, Denemarken en Zweden geweest. Naar Engeland mee ging nog niet, nu moet je een chip in je bast hebben, een onzichtbare streepjescode. Zweden en Denemarken bezochten Herman en Gonda met hun zeil boot. Dat is voor een kat best leuk, maar je moet niet in dat natte gedoe vallen. De bedoel natuurlijk het water. Dat is mij helaas een keer overkomen. Toen ik nog een klein poesje was ging ik op vliegenjacht. En net toen ik een dikke vette vlieg wilde vangen: PLONS!, en daar lag ik... Gelukkig kunnen wij katten heel goed zwemmen en hadden ze me zo weer boven water met een dekzwabber van hout; daar kon ik lekker mijn nagels in slaan. Nli pas ik wel een beetje op... Op de boot heb ik het erg naar mijn zin. De heb een eigen plekje in de kast gevonden. Daar lig ik 'zeevast' in als ze aan het zeilen zijn. Het fijne van vakantie is dat ik de hele dag Herman en Gonda om me heen heb. Daardoor krijg ik heel veel aandacht. Soms gaan ze wel vijf weken, dan wil ik daarna niet meer van boord! Als ze in een haven liggen waar het rustig is mag ik met een lan ge lijn aan mijn tuigje op de kant lopen. Ik lig ook vaak op de giek van de boot en dan heb ik veel bekijks. Ik ben al op de foto gezet door chinezen. Die vroegen netjes of dat mocht; niet aan mij hoor maar aan Gonda en Herman, mij verstaan ze toch niet. Het leven is goed bij deze famiüe, hoe zou het met mijn broertje en mijn zusje gaan? Misschien herkennen die baasjes wel wat in mijn verhaal waar ik vandaan kom. De zou ze best nog eens willen zien. Ik ben nog één keer naar oude Joost terug geweest in de schuur. Dat vond ik best eng maar ik begon toch te spinnen toen ik de geur van vroeger weer rook. Die geur ruik ik ook als Gonda eieren heeft gehaald in de schuur. Nu, dat waren de eerste zeven jaren van mijn leven. Er is natuurlijk meer gebeurd, maar dan wordt het verhaal te lang en komt het niet in één stuk in de krant. Ontvang de zeer vriendelijice kattengroeten van Joost van Wijngaarden, geboren Vroe gindeweij. Op zaterdag 2 september a.s. zal in het zwembad van sportcomplex 'de Staver' te Middelharnis, in het kader van de feeste lijke heropening van het totaal vernieuwde sportcomplex en als start van het nieuwe zwemseizoen, een serie zwempromotie- activiteiten plaatsvinden ter stimulering van de zwemsport in het algemeen, en de zwemsport bij zwemclub 'de Schotejil' in het bijzonder. In de ochtend van zaterdag 2 september van 10.00 - 11.30 uur is er in het zwembad van 'de Staver' gelegenheid om samen met leeftijdgenootjes een zwemtraining mee te maken. Belangstel lende jonge zwemmers en zwemsters krij- gen de gelegenheid om nader kennis te maken met zwemclub 'de Schotejil' en de zwemsport. Degenen die in het bezit zijn van het basisdiploma A, B en/of C en tevens jonger zijn dan 11 jaar, kunnen hier aan mee doen. Voor degenen die I of meer zwemvaardigheidsdiploma's bezitten, is het eveneens de moeite waard om langs te komen, aangezien deze diploma's uitste kend aansluiten op het gangbare KNZB- wedstrijdniveau. De ouders van belang stellende kinderen worden uitgenodigd om dit alles eens van dichtbij gade te slaan. Bel voor verdere informatie het wedstrijdsecretariaat. Om deze algehele zwempromotie com pleet te maken wordt op 2 september a.s. ook de wedstrijd 'het uur van de Staver' georganiseerd. In deze wedstrijd is het de bedoeling dat door een team, bestaande uit een 4-tal zwemmers of zwemsters, in 60 minuten via het estafettesysteem een zo groot mogelijke afstand wordt afgelegd. Inschrijving voor deze wedstrijd is open, doch deelname is slechts mogelijk vanaf de leeftijd van 14 jaar. Er is ruimte voor 16 teams. Aan deze wedstrijd zijn geen kos ten verbonden en de aanvang daarvan is 14.00 uur. Inschrijfformulieren zijn ver krijgbaar bij het wedstrijdsecretariaat van zwemclub 'de Schotejil' en moeten aldaar vóór 25 augustus a.s. zijn ingeleverd. Heeft u belangstelling, reageer dan snel, want vol is vol! Wedstrijdsecretariaat zwemclub 'de Scho tejil': Halsjuk 29, 3245 DA Sommelsdijk, tel. 0187-485198. WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Middelharnjs - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmor gen 8.00 uur dokter G. J. Dogterom, tel. 482144. Dirksland - Herkingen - IVIelissant - Stellendam van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur dokter S. Broek, tel. 601262. Ouddorp - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagochtend 8.00 uur praktijk Ouddorp, tel. 681312. Nieuwe Tonga - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur praktijk Oude Tonge, tel. 641259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooitgensplaat: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur dokter Nijhof, Ooitgensplaat, tel. 631201 TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Buth/ van Heesch, tel. 601183 (van 11.00 tot 11.30 uur). APOTHEKEN Apotheek Menheerse Voorstraat 16, Middelharnis, 48 36 66 Werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur, Zaterdag van 10.30 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze tijden: 48 36 66. Apotheek St. Joris St. Joris Doelstraat 34-36, Sommelsdijk, Tel. 487277. Geopend op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. Incontinentie-lijn Meditheek: 487277. Voor avond- en weekendiensten: zie Apotheek Menheerse. APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland Openingstijden van ma. t/m vr.: 08.30-12.30 uur. (12.30-13.00 uur gesloten) 13.00-18.00 uur. Openingstijden vanza. t/m zo.: za. 09.00-12.00 uur 17.00-17.30 uur zo. 11.30-12.00 uur 17.00-17.30 uur Voor spoedrecepten buiten deze uren wordt u vriendeiijli verzoM te belien met 601S80 APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37 89 Werkdagen van 8.30 tot 18.00 uur. Zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Zondag van 12.00 tot 12.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze uren via 683789. DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41L. Tjebbes, Middelharnis, 48 29 66; W. J. Vink, Sommelsdijk, 48 28 97. ZORG EN WELZIJN GROEP Voor verpleging, verzorging en huishoudelijke hulp, ouder- en kindzorg, voedingsvoorlichting en dieet- advisering, maatschappelijk werk. 24 uur per dag bereikbaar via Zorglijn ZHE tel. (018162 62 26 Thuiszorgwinkel geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur, tel. (0181) 67 97 00 ALARMERING Brandweer, Politie, Ambulance 1-1-2 THUISZORG EN MAATSCHAPPELIJK WERK 'De Dillenburg', Jul. v. Stolberglaan 19, Middelharnis Tel. Thuiszorg 488 080 Tel. Maatschappelijk werk 488 070 telefonische hulpdienst, tel. (0181) 62 59 52. KRAAMZORG NEDERLAND De Vriesstraat 2, Oud-Beijerland Postadres: Postbus 1202,3260 AE Oud-Beijerland. Is dag en nacht bereikbaar onder telefoonnummer (0186) 612055. Kraamzorg Nederland geeft diverse vormen van zorg, variërend van enkele uren tot 8 dagen. Informatiebijeenkomsten over kraamzorg en bevalling worden regelmatig gegeven in Oud- Beijerland. Inlichtingen en informatie verkrijgbaar op werkdagen via bovenstaand telefoonnummer. KRAAMZORG DE EILANDEN Vliet 8, Postbus 1185,3220 BD Hellevoetsluis Biedt een compleet zorgpakket rondom zwanger schap, bevalling en kraamperlode, aangepast aan de persoonlijke zorgbehoefte van de cliënt. Tel. (0800) 0225323 Voor inschrijving, het aanvragen van een informatie pakket en infonnatie rondom zwangerschap, bevalling en kraamperiode (excl. medische vragen) (0181)310000: Bevallingslijn (24 uur per dag bereikbaar) Stichting Bejaardenwerk 'MIDDELHARNIS' Tel. 48 33 66 STICHTING WELZIJNSWERK 'OOSTFUKKEE'. Tel. 64 13 44 BURO SLACHTOFFERHULP Tel./fax484916 NED. M.S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K. M. Schippers-Berghuis, 491815 ALZHEIMER VERENIGING ZUIDH. EILANDEN Heeft u vragen? Bel dan van maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Locaal Ouderenwerk Middelharnis, telefoon 48 33 66. Landelijke Telefonische Hulpdienst: (dag en nacht bereikbaar) (030) 65 67 511 TEL. HULPDIENST VOOR DIABETEN (033)4725083 VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411. 'Mijn eerste 7 jaren ALCOHOLPROBLEMEN Voor hulp en int. tel. (0181) 66 38 85 VER. REUMAPATIËNTEN Goeree-Overflakkee e.o. J. van Loon, Burg. Overdorpstraat 46, Nieuwe Tonge, teL (0187) 6516 61. LOTGENOTEN-KONTAKTGROEP voor vrouwen die borstkanker hebben (gehad). Belangstellenden kunnen bellen naar: Kruisw. Zuidh. Eilanden Gezondheid Sen/ice, tel. (0181) 626226 of het Patiënten Service Bureau van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis, tel. 607119 ('s ochtends). Wanneer u dat wenst kunt u een lotgenote persoonlijk ontmoeten. U kunt dat kenbaar maken in het telefonisch gesprek met een lotgenote. NED. LEVERPATIËNTEN VER. Regio-l<ontal<tpersoon: H.G.Snauw-v.d. Krol,6318 21 NEDERLANDSE PATIËNTEN VERENIGING Consuitatiepunt voor mediscti-ethisciie vragen rondom tiet levenseinde: tel. (0318) 54 78 78 PATIËNTEN OMBUDSMAN ZIEKENHUIS Postbus 153,3240 AD Dirksland Tel. (0187) 607278 WERKGROEP V.B.O.K. OP G.-OVERFLAKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind 65 21 53 of 65 27 60 Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel. (033) 463 8212 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING LaLecheLeague,682999 Borstvoeding Natuurlijk, 642975 Ook verhuur kolven. REGIO: NTN THUISZORG voor thuiszorg en kraamzorg, 24 uur per dag bereikbaar, (010)4130230. Voor klachten omtrent de beliandeiing in de Gezond heidszorg en Maatschappelijke dienstverlening: INFORMATIE- EN KLACHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) Tel. (0181) 626445 's ochtends (beh. woensdag) van 9.30 tot 12.00 uur. MOEDERS VOOR MOEDERS Aanmelden vanaf 'overlijd' tot 11 e week zwangerschap (deelname t/m 16e week), 0800-0228070 (gratis). REGIONAAL INDICATIE ORGAAN is bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 10.00 uur voor verpleeghuis- en verzorgingsaanvragen en van 13.00 tot 14.00 uur voor thuiszorgaanvragen onder telefoonnummer (0187) 488 060 Telefax (0187) 488 068 GEHANDICAPTEN SPD Zuid-Holland Zuid: biedt dienst- en hulp-verie- ning aan mensen met een lichamelijke of verstande lijke handicap en/of ontwikkelings-achterstand en hun ouders of verzorgers, tel. (0900) 202 06 72 (22 cent p/min.) maandag t/m vrijdag 8.30-17.00 uur. VRIJWILLIGERSWERK Vrijwillige Thuighulpcentrale: verleent hulp en ondersteuning aan thuiswonende mensen met dementie, aan mensen met een versatndelijke en/of lichamelijke handicap en aan mensen met een lang durige en/of chronische ziekte, tel. (078) 6483730 maandag t/m vrijdag 8.30-17.00 uur. Mantelzorg: biedt hulp aan mensen, die de zorg hebben voor iemand uit de naaste omgeving die hulpbehoevend is geworden door ziekte, handicap of ouderdomsverschijnselen, tel. (078) 6483730. ROPARUN-HOSPICE CALANDO Tel. nr. 0187-609147 Faxnr. 0187-609148 VRIJWILLIGE THUISZORG CENTRALE CALANDO TeL nr. 0187-609147 HET STEUNPUNT voor slachtoffers van seksueel geweld, 24 uur per dag gratis telefonisch bereikbaar voor een vertrouwelijk gesprek en informatie: 0800-2358774. YPSILON: Vereniging van familieleden van men sen met schizofrenie of een psychose. Inl.: N. Bernouw, tel. (0181) 661978. Landelijke helpdesk: (010) 4045166 (op werkdagen) of Internet: vmw.ypsilon.org. E-mail: ypsilon@ypsilon.org.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 9