dagboek Stichting Vrije Recreatie (SVR) bestaat dertig jaar Cor Besuyen 25 jaar in de zorg: Omgaan met kritiek! Samen onderweg, voor man en vrouw Kamperen bij de boer: 'krek, dat is 'tï VRMDAG 11 AUGUSTUS 2000 Voorhoeve bracht een dagboek op de markt. Geen doorsnee dagboek, maar één, speciaal als handreiking voorvoor alle echtparen die regelmatig willen nadenken over hun huwe lijk, en dat in het licht van de Bijbel. De auteurs, Sjoerd en Gerdien Poorta, wonen met hun vier kinderen in Turkije (Istanboel) waar zij vanaf 1993 al zijn betrokken bij huwelijkspastoraat, en waar Sjoerd boven dien werkt als journalist en correspondent voor diverse christelijke dagbladen en de Evangelische Omroep. Gerdien werkt als tolk/ vertaler. Zij noemen drie, eigenlijk vier redenen waarom ze dit boek hebben geschreven. Ze zijn door hun werk als pas toraal medewerkers, veel huweUjks)ver- driet tegengekomen. Ze hopen in de eerste plaats dat dit boek echtparen zal helpen een gelukkiger (huwelijks)leven te ervaren. De tweede aanleiding is hun wens, dat door meer stabiele huwelijken, ook de kerkelijke gemeente gediend zal worden. Een hecht huwelijk en gezin vormt tenslotte een bouwsteen binnen de gemeente. De derde reden is gelegen in de opdracht aan ieder persoonlijk maar ook als gemeenschap (huwelijk) God hef te hebben boven alles en de naaste als onszelf. Dat zijn niet alleen de mensen die in wijdere zin om ons heen staan, maar in de eerste plaats zij, met wie wij de kleinste cel van de samenleving vor men. Ten slotte noemt met name Sjoerd als vierde reden zijn constatering dat veel man nen door een onjuiste houding tegenover de vrouw, ook zelf niet volledig tot hun recht komen. Hij spreekt daarbij de wens uit dat veel mannen dit boek zullen gebruikten. Genoeg hierover, we sluiten maar aan bij een spreuk van Ulrich Beer naast de titelpa gina: 'Het huwelijk is als een brug waaraan men dagelijks opnieuw van beide kanten met hart en ziel moet bouwen.' Het fraai gebonden boek van 382 pagi na's is op verschillende manieren te gebruiken. Echtparen kunnen het samen als dagboek gebruiken, ieder kan het echter ook voor persoonlijk gebruik reserveren. Je kunt een onderwerp uit zoeken, dat op een bepaald moment actueel is, misschien doordat een echt paar tegen een bepaald iets is opgelopen, maar ook als leidraad voor gespreks groepen is het boek geschikt, of, bij voorbeeld ter behandeling van een bepaald thema voor studiekringen. De proloog is onderverdeeld in vier afdehn- gen: partnerkeuze, gebed en belofte, het waagstuk, en seksualiteit voor het huwe lijk. Daarna volgen vijftien hoofdstuk ken. We noemen de titels: *Man en vrouw schiep hij hen, kenmerken van het huwelijk, doelen van het huwelijk, de houding naar elkaar, in relatie tot God, communicatie, conflicten, omgaan met tijd, seksualiteit, de relatie met onze kinderen, onze (schoon)familie, relaties buiten huwelijk en gezin, buitenechtelij ke relaties, huwelijksrelaties ten tijde van crisis, tot de dood ons scheidt.en daarna? Tenslotte volgen er twee bijla gen, met een vragenlijst voor raadgevers en 'huisregels'. De hoofdstukken zijn opgedeeld in 167 stukjes, die bij gebruik als dagboek groot genoeg zijn voor een dag. Een stukje begint met een aandui ding van een schriftgedeelte, waarna de overdenking komt, die wordt gevolgd door een aantal vragen, ter overweging of om samen over door te kunnen pra ten... Alle aspecten van huwelijk en gezin komen aan bod. Een nuttig boek, met veel nuchtere, en praktische gedachten en adviezen. ISBN 90 297 1674 6 nugi 635. Prijs: 39,90 Samen onderweg, dagboek voor man en vrouw, Sjoerd en Gerdien Poorta, Voor hoeve, 382 pag. geb. ISBN 90 2971674 6 nugi 635. Prijs: 39,30 L. B.-V. Het is niet gemakkelijk om op een goede manier kritiek te verwoorden. Wanneer kri tiek geuit moet worden is het verstandig om dat met de juiste hoeveelheid tact en toonzet ting uit te voeren. Het doel van kritiek is op een positieve, en voor de ander opbouwende manier, een gedrags- of meningsuiting te ver anderen. Recht-voor-zijn-raap-kritiek roept zoveel agressie op dat het doel ervan vaak niet wordt bereikt. Kritiek uiten op een overdreven voorzichtige en verontschuldigende manier komt meestal niet als kritiek over, dus zal ook op deze manier het doel niet worden bereikt. Kritiek moet u kunnen en mógen uiten, maar probeer daarbij de beschuldigende klank eruit te laten: "Jij doet altijd..." "Jij bent..." Het begin van zo'n uitspraak beschuldigt de aan gesprokene al. De haren gaan al gelijk over eind staan en het doel zal moeilijk worden bereikt. Probeer op een andere manier te beginnen "Heb jij altijd...?" "Doe jij dat altijd zo...?" Wanneer u uw medemensen op deze manier probeert te benaderen zal hij of zij de kritiek makkelijker ontvangen en er voor openstaan om er misschien iets aan te veranderen. Kritiek ontvangen is nóg moeilijker. Wan neer er kritiek wordt geuit op uw daden, kunt u deze altijd meenemen om er later wat van te leren. Toch mag er ook een afweging gemaakt worden of de geuite kritiek, naast de normaal geldende gedragsnormen, terecht is en óf u er ook werkelijk iets aan kunt veran deren. Is het werkelijk positieve opbouwende kritiek of werd het geuit omdat de ander last heeft van uw handelen? U kunt uzelf afvra gen of u daar zelf ook werkelijk last van hebt, en als dit niet het geval is hoeft u aan deze negatieve kritiek geen aandacht te schenken. Zie kritiek in ieder geval niet als aanval op of afbranding van uzelf! I Veel mensen hoeven niet meer zo nodig naar het buitenland met vakan tie. Overvolle stranden, drukke win kelcentra, pretparken, toeristische attracties... Ze willen de massa ontlo pen. Bent u ook uitgekeken op dure of vermoeiende vakanties? Gelukkig zijn er mensen die dit hebben voorzien en al lang geleden inspeelden op de behoefte aan kleinschaUge vakanties op het platteland, om nu eens echt - dichtbij de natuur, het boerenleven en de dieren op de boerderij - een stuk rust te ervaren! Wie kiest voor rust, betaalbaarheid en ruimte komt bijna vanzelfsprekend terecht op een kam peer- of logeeradres van dé SVR, de Stichting Vrije Recreatie. En voor wie het nog niet weet: vijf boerderijcam- pings van SVR staan op ons eigen mooie Goeree-Overflakkee, namelijk in Battenoord, Den Bommel, Oud- dorp, Oude Tonge en Stad aan 't Haringvliet. UNIEK Volgens de heer W.T. van den Berg, voor zitter van de S.V.R., is deze stichting de eni ge unieke organisatie waarin boer en kam peerder samenwerken. De organisatie runt al dertig jaar speciale kampeerplaatsen bij de boer, een ideale combinatie van betaalbaar, groen, goed en gastvrij recreëren. Ooit zijn ze begonnen op de boerderij met twee kaar- tenbakjes: één met de gegevens van de aan gesloten kampeerboeren en één van de dona teurs. Intussen is de SVR uitgegroeid tot 2000 kampeerboerderijen in bijna geheel Europa en tot een bestand van bijna 100.000 donateurgezinnen, d.w.z. een kwart miljoen recreanten. MISDADIG De SVR, opgericht in september 1970, is de grondlegger van het 'kamperen bij de boer' en presenteert zich als belangenbehartiger van kampeerders én kampeerboeren. Voor de boer c.q. particulier grondbezitter houdt dit in dat er gezonde concurrentie wordt mogelijk gemaakt in de recreatieve sector in het algemeen, met daarbij de gelegenheid om de grond en opstallen meer rendabel te maken. Voor kampeerders betekent dit meer levensruimte in een natuurlijke omgeving tegen betaalbare prijzen. Het kamperen bij de boer werd in de jaren zeventig nog bijna als misdadig beschouwd. Mede dankzij de inspanningen van de SVR is deze vorm van recreëren thans gelegaüseerd en wettelijk geregeld. SVR-campings bieden de kam peerder een sta- of verblijfsplaats met een voudige, noodzakelijke voorzieningen. Er zijn wasgelegenheden en toiletten en in de meeste gevallen ook douches en elektriciteit. Speelautomaten, kantines en dergelijke bronnen van vermaak zijn er niet. Voor ver maak op deze campings zorgt u zelf, door mee te helpen op de boerderij of naar dieren te kijken. Misschien kunt u helpen voeren en - wanneer u geluk heeft - kunt u een koe zien kalven. Ook beschikt de SVR over adressen van particulieren met een boom gaard, een stuk bos of een tuinderij waar u ook van harte welkom bent. Leuk voor clubs en verenigingen: de SVR heeft de officiële goedkeuring van het Ministerie van Land bouw voor het doen kamperen in groepsver band! RECREATIENOOD Nog steeds is de SVR niet uitgewerkt: de recreatienood in Nederland is nog hoog. De vraag naar kampeer- of logeeradressen bij de boer is groter dan door de wet wordt toege laten. Gelet op de beschikbare ruimte op de huidige SVR-campings en de grote vraag naar recreëren bij de boer, hoopt de SVR dat het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij eindelijk groen licht zal geven voor de uitbreiding van de kampeermoge- lijkheden. OUDE TONGE We bezochten één van de kampeerboerderij en op Flakkee: die van de famihe Fase aan Langeweg 31 in Oude Tonge. En al meteen bij het arriveren zien we wat het betekent, wanneer wordt gezegd dat er gezonde con currentie wordt mogelijk gemaakt. René, die behalve parttime-conciërge ook akkerbou wer is, verkoopt in het groente winkeltje in de schuur groenten van eigen bodem. Klan ten lopen af en aan. Geen wonder, de spullen - zo van het land - zijn leuk geprijsd. Ook zijn er aardappelen en fruit te koop. En dat is niet alleen voor de campinggasten een pret tige zaak, zo vlak bij de deur, ook uit het dorp komen mensen om groente en fruit bij René en Petra, die met hun vijf kinderen een druk bestaan hebben. Het maximum aantal kampeerders op de SVR camping in Oude Tonge ligt in de topdrukte van het hoogsei zoen rond de zestig personen. SVR TARIEF De 26 jaar oude camping, ooit begonnen met 5 vaste stacaravans, heeft nu plaats voor allerlei soorten van recreatie. En er is alles behalve sprake van 'wat aanrommelen in de marge' zoals voorheen wel eens werd gezegd van boerderijcampings. Behalve de vijftien vaste stacaravans, waarbij soms leu ke tuintjes zijn aangelegd, zijn er ook ver- huurplaats'en voor caravans of tenten en is er een trekkersveld waar mensen vanaf de Gre- veüngen dikwijls aanlanden. Ook hebben René en Petra een stacaravan te huur, met slaapgelegenheid voor 4 a 5 personen, een eigen toilet en een schuurtje. Dit voor de prijs van f 350 per week in het hoogseizoen en f 300 per week in het naseizoen. De cam ping is aangesloten op de riolering, er is elektriciteit en koud stromend water, er is een toüetgebouw met douche, een gemeen schappelijke keuken/ (af)wasruimte met warm stromend water en een centrifuge, en een mogelijkheid om de chemische toiletten te legen op de riolering. En dat alles tegen SVR tarieven, dat wil zeggen: laag! En laag wil bijvoorbeeld zeggen: de prijs van f4 per persoon per nacht, inclusief milieuheffing en toeristen belasting; of f 1 per auto per nacht; of f 1 per kleine tent per nacht op het trek kersveld en f 2,50 op een afgescheiden ter- reintje; of f 2,50 voor een bungalowtent of caravan; f 3,50 voor een camper; f 2,50 voor stroomgebruik per nacht; f 1 voor een warme douche per keer; f 1 per persoon voor bezoe kers en f 1 per hond. Bij aankomst stellen boer en kampeerder zich verplicht naar de donateurs-Zkampeerkaart te vragen. De plaatsen worden namelijk alleen verhuurd aan donateurs van de Stichting, zodat boer en andere campinggasten zeker kunnen zijn dat ze met mede-rustzoekers van doen heb ben die zich aan de afspraken op de camping houden. INTERNET Het landelijk adres van de SVR is: Broekse- weg 75, 4231 VD Meerkerk. Tel. 0183- 352741, fax 0183- 351234. En, hoe natuur- minnend de SVR ook is, zij weigert heus niet met de tijd mee te gaan: de SVR is inmiddels ook op Internet te vinden. De informatiepa gina's zijn te vinden op www.svr.nl. Om de gegevens op deze pagina's te vinden is ech ter wel een nummer/password nodig, dat iedere donateur ontvangt bij aanmelding bij de SVR. (Kosten: f 20 per jaar, groepen en verenigingen f 35 per jaar.) E-mailen kan ook: info@svr.nl Jongstleden 1 augustus was het 25 jaar geleden dat de heer Cor Besuyen, manager van de Protestants Chris telijke Woonvoorzieningen op Goeree-Overflakkee, zijn eerste stappen binnen de gehandicaptenzorg zet te. En in die vijfentwintig jaar is ér onnoemelijk veel veranderd. Een mooi moment om eens terug te kijken, én te vergelijken... Lange weg Nadat hij zijn MULO diploma had gehaald verwachtte iedereen dat Cor - net als zijn vader - boer zou worden. Maar nee, Cor had (en heeft) een hartgrondige afkeer van grond onder de nagels. Hoewel niemand in familie de mogelijkheid had gezien dat Cor een andere richting zou kiezen, hem zat kennelijk iets anders in de genen en diep in zijn hart voelde hij wel voor een baan in de zorg. Maar omdat zoiets in die tijd nogal op weer stand stuitte werd het uiteindelijk toch iets anders: de kruide niersbranche. Dertien lange jaren hield hij het vol, haalde zelfs al de vakdiploma's. Toen ging, na dertien jaar kruidenieren, de zaak van zijn baas failliet. En Cor - inmiddels 29 jaar, getrouwd en vier kindertjes rijk - moest toch zorgen dat er brood op de plank kwam. Hij solliciteerde naar een functie als hoofd expedi tie en archief van een Amro Bank, maar voelde zich daar net een mol. Zwakzinnigenzorg Gelukkig voor Cor startte een zus van hem een opleiding in de zwakzinnigenzorg. Zij begreep hoe ongelukkig haar broer zich moest voelen in de wereld van cijfertjes en papieren. "Probeer toch ook om bij een opleiding in de zorg te komen", zo stimu leerde ze haar broer. "Iemand die zo graag iets wil in die rich ting, zullen ze niet weigeren. Jij bent zo gemotiveerd! Het lukt je vast!" En Cor ging. Hij probeerde het bij diverse ziekenhui zen, maar overal bleek hij te oud voor een leerlingenplaats; hij had tenslotte een gezin en dan zou wel een erg dure leerling wor den. Uiteindelijk solliciteerde hij bij zwakzinnigen-inrichting (zoals dat toen nog heette) Vijvervreugd in Middelburg. Ook daar dreigde zijn leeftijd spelbreker te worden, maar een gesprek met de personeelsfunctionaris, die een oud-klasgenoot bleek te zijn, gaf toch de doorslag in de positieve richting: Cor mocht het gaan proberen. Zijn motivatie om in de zorg te wer ken was zo duidelijk, men kon niet meer om hem heen. Zo werd Cor leerling in de inservice opleiding. Rigoureus Meteen al in het begin werd hij geplaatst op een afdeling bij diep verstandelijk gehandicapten, (toen werd nog gesproken over 'idioot niveau') die nota bene achter gesloten deuren in een prik- kelarme omgeving verbleven. "Geen schilderijtje hing er aan de muur, geen plantje stond er in het raam", herinnert Cor zich. "Allemaal om te voorkomen dat de mensen overprikkeld of agressief zouden worden." Al tijdens de opleiding zag Cor dat er veranderingen optraden. Eerst werd over alles voor de bewoners beslist, plotseling moesten ze zelf gaan bepalen wat ze wilden. De cultuur op sommige afdelingen werd vrijer, er waren afde lingen, waar jongere hoofden aan het bewind stonden, waar opeens alles moest kunnen. Een soort revolutie dus. Werd voor heen alles nauwgezet voorgeschreven, opeens moest alles mogelijk zijn bij iedereen. Zo kon het gebeuren datje een groep diep geestelijk gehandicapten tegenkwam die probeerde in een deftig restaurant te eten. Al deze plotselinge veranderingen ble ken natuurlijk geen succes. De vernieuwingen verliepen te rigoureus. Sommige ouders stelden hun kinderen zelfs onder curatele, er mocht niets ondernomen worden zonder de toestem ming van de ouders. Het vreemde was dat het er op sommige afdelingen nog heel autoritair aan toe ging en op andere afdelin gen de 'moderne' geest heerste. Onder het ene afdelingshoofd moest elke bewoner (en leidinggevende!) 's morgens verplicht een boterham met kaas en Marmite eten, een ander hoofd juich te vrije seksuele omgang van de bewoners onder elkaar toe. "Dat bracht nogal eens verwarring met zich mee", vertelt Cor. "Het was een hectische, maar ook een leerzame tijd. Je werd door alle omwentelingen gedwongen om veel over je werk en je eigen standpunten na te denken. Waarom doe je iets? Is iets verant woord? Hoe staat het met normen en waarden? Enzovoort." Cor floreerde desondanks goed binnen de zorg. In 1980 werd hij waarnemend hoofd van Vijvervreugd, een functie die hij drie jaar bekleedde. Flakkee In 1983 kwam hij naar Flakkee. Hij was aangenomen als hoofd van Gezinsvervangend Tehuis (G.V.T.) Sjaloom. Het 'oude' Sja- loom wel te verstaan, het vorige pand aan de Langeweg in Som- melsdijk. In die tijd had deze woonvoorziening 1 woonkamer waar alle 24 bewoners bij elkaar zaten. Drie of vier bewoners deelden samen één slaapkamer. Gezellig was het wel, maar van privacy was nauwelijks sprake. Ook de brandweer was over de situatie niet erg te spreken, er moest iets veranderen. Meer pri vacy voor de bewoners, opnieuw een wijziging die Cor in de zorg meemaakte. Er werd gedacht over renovatie, maar een nieuw stuk aan zo'n mooi oud pand bouwen bleek toch niet ide aal, vond het ministerie. Een nieuw gebouw, volgens de eisen van de tijd was eigenlijk de enige mogelijkheid die overbleef. Dat werd zoeken naar een nieuwe locatie. En die was al snel gevonden: de boerderij op de hoek van de Juliana van Stolberg- laan met de Langeweg werd gesloopt en op die plaats zou Boe ter, die de vrijgekomen grond had aangekocht, drie bungalows en zes woonhuizen realiseren. In goed overleg werd besloten daar een nieuw Sjaloom te bouwen en in 1988 vond de verhui zing plaats. Cliënt centraal Een volgende verandering was de clustering van het G.V.T. Sja loom aan G.V.T. Salem in Dirksland. Dit feit had zijn beslag in 1994. En toen volgden de vernieuwingen zich in snel tempo op. De Provincie creëerde de pot 'Cliënt Centraal' als voorloper PGB Persoons. Gebonden Budget) en nodigde mensen uit om als hulpvrager een beroep te doen op deze pot, waarna gekeken werd op welke manier invulling kon worden gegeven aan hun hulpvraag. Een heel ander manier van benaderen dus. Niet meer dicterend maar, afgaand op de hulp die een gehandicapte behoeft, samen zoeken naar de beste vorm van zorgverlening. Hoewel er veel veranderde in die tijd, duidelijk was dat mensen steeds beter gingen begrijpen wat de mogelijkheden waren. In deze tijd klopte ook het gezin Pijl uit Goedereede aan met 3 hulpvragen voor hun drie meervoudig gehandicapte kinderen. Hun wens voor hun kinderen was: wonen met elkaar en zorg verlening vanuit een reformatorische achtergrond. Er moest op diverse niveaus veel worden overwonnen voor aan deze hulp vraag kon worden voldaan. Met de zorgverzekeraar ontstond een ware 'stoeipartij' waarbij termen als semi-muraal en intra muraal niet van de lucht waren. Maar toch lukte het om de zaak rond te krijgen: 29 juli 1995 ging gezinshuis 'Eben-Haëzer' van start! De derde loot aan de cluster van tehuizen, dat inmiddels de naam Protestants Christelijke Woonvoorzieningen op Goeree- Overflakkee droeg. Philadelfia In de jaren '90 besloot bestuur en directie van de Woonvoorzie ningen gebruik te gaan maken van de diensten van facilitair cen trum Phila-delfia Nunspeet. Daarmee gaven ze het beheer, de begroting, de controle op het intern kwaliteitsbewakingssysteem (IKBS), ARBO zaken, bouw- en woningtoezicht en opleidin gen, (inclusief na- en bijscholing) in handen van dit centrum. Wel behield het bestuur zich het recht voor van een eigen perso neelsbeleid en ook het identiteitsbeleid bleef in eigen handen. Groepsleiders heetten nu zorgkundige of coach, een waarne mend hoofd werd nu aangeduid als senior-zorgkundige en het hoofd heette opeens manager. In januari 1999 werden woon voorziening Refugium en cadeauwinkel Menorah in winkelcen trum 'd'n Diek' aan de cluster toegevoegd. Verder creëerde men de mogelijkheid om binnen de Stichting Thuiszorg op Maat te 'kopen' Naar die laatste vorm van zorg is heel veel vraag. En Cor is als vestigingsmanager verantwoordelijk voor alle zorg die in al deze takken binnen de stichting wordt verleend. Daarbij weet hij zich goed ondersteund door de senior-zorgkundigen, Anton en Peter. Plannen Wie denkt dat hierbij de storm van veranderingen is gaan liggen, vergist zich. Er zijn nog plannen te over. De integratie van ver standelijk gehandicapten verloopt prima en steeds meer mensen geven de wens te kennen heel gelukkig te zijn met een eigen appartementje, waar ze ook een eigen wc en douche hebben. Op die vraag wordt uiteraard ingespeeld. Niet alleen vanwege de vraag, maar ook omdat het ministerie de woningbouwvereni gingen aanspoort om meer te doen voor en met de zorgsector. Goede samenwerking met woningbouwvereniging Dirksland resulteerde in plannen voor 16 appartementen aan de Akelei in Dirksland die de Stichting zal huren van de woningbouw, als mede de renovatie van de flatjes aan Molenzicht die eveneens gehuurd zullen worden. Het oude herenhuis Salem in Dirksland wordt verkocht. In woonvoorziening Sjaloom wordt een deel van de bewoners ook een dagje ouder. Dat betekent dat de behoefte aan lichamelijke verzorging drastisch toeneemt. De toen zo schitterend kamertjes voor de mensen worden voor deze intensieve vorm te klein. Voor een patiëntenlift is bijvoorbeeld geen plaats. Dus zal ook in deze woonvoorziening moeten wor den gekeken naar mogelijkheden tot renovatie. In het grootste pand, Refugium, wonen diverse mensen die een eigen onderko men buiten de woonvoorziening zoeken; ook het liefst een eigen appartementje met eigen wc en douche. Verder wordt er, daar berichtten we u enige tijd geleden al over, gewerkt aan de reali sering van een woonzorgcomplex in het voormalig ENECO gebouw aan de Hoflaan in Middelhamis. Voor dit complex, dat de naam Woonzorgcomplex Middelhamis zal gaan dragen, kwa men na de voorlichtingsavond op 24 mei jl. nota bene 29 aan meldingen binnen! De voorbereidingen voor dit project zijn inmiddels in gang gezet. En tenslotte is Cor ook nog bezig onderzoek te doen naar de mogelijkheden voor dagbesteding van diverse verstandelijk gehandicapten in de vorm van een openbare toilettenruimte en een fietsenstalling in de kern van Middelhamis. Afscheid Over twee jaar, 1 juli 2002, zal Cor de zorg vaarwel zeggen en gebmik maken van de OBU-regeUng. Hij hoopt dan 60 jaar te zijn en van alles is een tijd, vindt hij. Dus wordt er door bestuur en management gefilosofeerd over de toekomst. Samen met Phi ladelfia wordt er gewerkt aan een profielschets voor een nieuwe manager. Het is de bedoeling dat die medio 2001 zal aantreden en vervolgens zal worden ingewerkt door Cor. Zelf zal Cor zijn carrière afronden als projectmanager van de nieuwe plannen. Hij heeft veel vertrouwen in het vinden van een opvolger en in de kwaliteiten van de collega's. Er komt nu eermiaal een moment dat je iets moet afsluiten en overgeven aan een ander. En als ik straks niet meer werk ben ik echt niet van plan om thuis op de bank te gaan zitten om m'n voeten op te trekken als mijn vrouw stofzuigt. Vrijwilligerswerk, bijvoorbeeld in zorg,, biedt nog zoveel mogelijkheden. Er is nog zat te doen! "Vooraitziend op dat moment: ik ben blij dat ik vijfentwintig jaar geleden toch heb doorgezet. Ik heb het altijd verschrikkelijk naar mijn zin gehad", verzekert Cor. "Ik kan echt genieten van kleinigheden. Zomaar een opmerking, maar ook de dankbaarheid van de bewoners. Ze zijn zo open en eerlijk. Als ze je mogen, maar ook wanneer ze je niet mogen - ze nemen geen blad voor de mond. Erg belangrijk vind ik dat je kunt luisteren! Het is mooi dat er zoveel veranderd is. Vroeger werden gehandicapten onder steund in hun onmogelijkheden, nu worden ze ondersteund in hun mogelijkheden. Als dat geen verandering is. veel veranderd!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 7