STAATSDWANG ethiek RETOURETTE M Fusievoorstel van 3 Rabobanken PREDIKBEURTEN Cursusaanbod Gezondheid Service Herinnnering Jeugdviswedstrijd H.V. 'Krammer' Een gespreicsgroep voor ouders van zuigelingen EIIAnOQI-ltlEUWS EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Kerkdienst Ger. Gem. Wijs op weg Oud papier Stelfendam P.V. De Luchtbede PAGINA 2 VRIJDAG U AUGUSTUS 2000 Een zwaar woord Euthanasie als aanleiding Het mes snijdt aan twee kanten Het begin van de moeiten Zondag 13 augustus 2000 Shantala Babymassage Dagtocht Praten over Peuters Alledaags Autobedrijf Jan van Dijk te Herkingen Het is een zwaar woord dat ik als titel voor deze column heb gekozen. Het trof me, dat ik het in de zogenaamde dikke Van Dale niet eens kon vinden. Dajir tref je wel aller lei samenstellingen aan met staat, maar niet het woord staatsdwang. Er is natuurlijk mee bedoeld dat de staat dwang uitoefent. Dat behoeft op zichzelf niet verkeerd te zijn. Een voorbeeld. De overheid kan het niet aan de willekeur van de burgers overlaten om de opgelegde belas ting te betalen. Te vrezen valt dat er zonder dwang van het betalen van belastinggelden niet veel terecht zou komen. Zo zijn er meer verplichtingen van burgers jegens de over heid en vooral jegens de samenleving. Zon der dwang zou er van het vervullen van die verplichtingen niet veel terechtkomen. Men sen hebben nu eenmaal dikwijls dwang nodig om aan verplichtingen te voldoen. In dit artikel gaat het mij om iets anders dan deze, ons algemeen bekende en bij besluit van de regering, bekrachtigd door de volksvertegenwoordiging opgelegde ver plichtingen. Ik kwam tot de keus van thema en titel door wat ik las over het antwoord van het kabinet op aan hem gestelde vragen in ver band met het wetsontwerp dat de strafbaar heid van euthanasie en hulp bij zelfdoding opheft. Het kabinet schrijft letterlijk: "Een arts zal, indien hij zelf geen medewerking aan euthanasie wil verlenen, wel bereid moeten zijn om een patiënt die persisteert bij een verzoek om euthanasie, te verwijzen naar een collega die in principe niet afwijzend staat tegenover euthanasie". Weigert een aits dit, dan kan hij voor het tuchtcollege gedaagd worden en loopt hij kans op een waarschuwing. Tot heden bestond er onduidelijkheid over deze verwijsplicht. Een arts is niet ver plicht om euthanasie uit te voeren. Krach tens de nieuwe regeling is hij wel verplicht voor een vervanger te zorgen, die aan het verlangen tot euthanasie bereid is te vol doen. In antwoord op vragen van SGP-Kamer- leden wordt nu door de ministers Korthals (Justitie) en Borst (Volksgezondheid) duide lijkheid verschaft. Een arts die weigert aan de patiënt (en zijn familie) zo'n adres te ver schaffen, kan niet strafrechtelijk worden vervolgd. Wel loopt zo'n arts de kans door de tuchtrechter op de vingers te worden getikt. Het bovenstaande heeft iedere lezer in de dagbladen kunnen vinden. Zelf baseer ik me vooral op berichten in het Reformatorisch Dagblad, maar ook in andere kranten is er van dit antwoord van de ministers melding gemaakt. Bij dit bericht wil ik enkele kanttekenin gen maken. Allereerst maak ik opmerkzaam op het feit dat deze verplichting voor een arts door de ministers wordt bekendgemaakt in sa menhang met een wetsontwerp dat veiTui- ming van euthanasie beoogt. Men lette erop hoe het mes nu naar twee kanten snijdt. Euthanasie kan op verzoek worden verkre gen. Weliswaar binnen bepaalde regels. Doch deze zijn zo ruim, dat euthanasie voor wie haar gewenst of noodzakelijk acht, te verkrijgen is. Ik wijs er nog eens op dat het met de rege ling van euthanasie precies gaat als met de legalisering van abortus. De beperkende bepalingen die er aanvankelijk nog waren worden zo opgerekt, dat abortus en euthan- sie binnen ieders bereik liggen. De artsen dienen daaraan vanuit hun relatie tot de vra gers, medewerking te verlenen. Dus het recht van de ene partij (de vra gers) wordt verruimd. Tegelijk met deze ver ruiming wordt het recht om medewerking te weigeren ingeperkt. Als een arts principiële bezwaren heeft tegen euthanasie - of dat in het algemeen het geval is of in deze bijzon dere situatie - dan moet hij toch medewer king verlenen. (Nog) niet in actieve zin, wel in indirecte zin. Hij moet zijn patiënt een adres geven waar deze met zijn of haar vraag om eutha nasie terecht kan. Men denke zich de situatie van deze arts in. Uit gewetensoveituiging zegt hij neen tegen het meewerken aan euthanasie. De regering zegt nu, wat uw actieve medewer king betreft mag u weigeren. Maar u hebt wel een plicht om indirect mee te werken, door uw patiënt naar een arts te verwijzen die bereid is hulp bij euthanasie te verlenen. Een onaanvaardbaar onderscheid De regering maakt hier een onderscheid dat ethisch laakbaar en volstrekt af te wijzen is. Namelijk het onderscheid tussen het recht om actieve medewerking te weigeren. Daar in respecteert de regering het geweten van de arts. Anderzijds, door de plicht tot verwij zing doet de arts toch mee aan euthanasie. Weliswaar niet direct, maar wel indirect. Hoe kan de regering het beroep op een gewe tensbezwaar zeggen te respecteren, en tege lijkertijd de arts dwingen tot hulpverlening voor een daad die de arts uit gewetensover tuiging afwijst? Hiermee respecteert de regering het geweten van de arts slechts voor een deel. Als het om verwijzing gaat voelt de arts zich evenzeer medeplichtig aan de euthana sie, als wanneer het om het voltrekking van de daad gaat. De regering geeft hiermee aan de patiënt en zijn nood het recht te heersen over het geweten van de arts. Ik vind dit tweeslachtig. Voor de directe medewerking gaat de arts vrijuit. Tot indirecte medewer king is hij verplicht. Men beseffe dat in het strafrecht indirecte medewerking, zij het in mindere mate, maar toch strafbaar is, even als de directe medewerking aan een misdrijf. Zo zal de arts het ook aanvoelen. Hiermee wordt de arts in een onmogelijke positie ge bracht. Tegenover deze dwang wil ik wijzen op het recht van de arts op een beroep op zijn geweten - en dat over de volle breedte van het weigeren van medewerking. Tegelijk wijs ik erop dat iedere patiënt zelf een beroep kan doen op een arts die wel eutha nasie wil toepassen. Ik kan me niet voorstel len dat een burger in onze samenleving geen dokter kan vinden die niet bereid is euthana sie in praktijk te brengen. Bestraffing door het tuchtcollege De arts kan niet strafrechtelijk aangepakt worden. Binnen zijn beroepsgroep kan hij door een tuchtcollege bestraft worden. En dat lijkt me nog maar het begin. In elk geval wijzen de ministers zelf op het recht, en naar mijn inschatting zelfs op de taak van een tuchtcollege, om deze arts in gebreke te stellen ten aanzien van de uitoe fening van zijn beroep. Het tuchtcollege weet zich in zijn bestraffing van de arts gesteund door de ministers. Dit noem ik nu staatsdwang - zij het nog niet afgerond met het recht tot een juridische veroordeling. De overheid dwingt de arts wel, door het tuchtcollege het recht te geven de arts te berispen, met alles wat daarop kan volgen. Hier heerst de overheid over het geweten van de arts. Geen wonder dat artsen nu reeds wijzen op de gewetensnood. Binnen de Nederlandse Artsen Vereniging beschou wen een aantal artsen deze verwijsplicht als een principiële en daarom onaanvaardbare zaak. Uit het antwoord van het kabinet blijkt dat wie niet meegaat met de ethiek van de meerderheid in de samenleving, gedwongen wordt mee te werken aan voor hem princi pieel onaanvaardbare praktijken. In het verleden is onzerzijds de verwach ting uitgesproken dat dergelijke verplichtin gen door de overheid zouden worden opge legd. Deze duldt geen uitzonderingen op hetgeen volgens de publieke moraal recht van iedere burger is, namelijk euthanasie te verkrijgen. Ik voorzie dat deze maatregel van het kabinet, vastgeknoopt aan wetgeving, op meer terreinen zal worden overgenomen en ingevoerd. De overheid zal namens de samenleving steeds minder begrip tonen voor gewetensbezwaren van wat heet een christelijke minderheid. Daarom valt er op dit punt in het najaar een principiële beslissing. We hopen en bid den dat de volksvertegenwoordiging zal opkomen voor het recht van het geweten van een minderheid. In concreto: dat geen arts gedwongen zal worden via een verwijzing mee te werken aan euthanasie. W. H. Velema Het nieuwe WoonstijlBoek, een 52 pagina's tellend boek boordevol woonideeën en primeurs! Gratis voor u, in onze winkel! Zandpad 36, Postbus 186 3240 AD Middelhamis Telefoon 0187-48 27 84 Fax 0187-48 70 44 Het SlHHENHUIS UAAKT GftAAG WERK VAN UWHiTERIEUR chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,46; contracttarieven op aanvraag sluitingstennijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn familieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aan sprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 17,50. Per jaar 66,—. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.00 uur ds. R. Veldman; 11.00 uur en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof, Nederhemert. Eben-Haëzer: 9.00 uur ds. W. J. op 't Hof en 18.30 uur ds. R. Veldman - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 15.00 uur ds. C. de Jongste, Tholen - Ger. Kerk 10.00 uur Br. J. Seele, Nieuwerkerk en 18.30 uur ds. J. Koster - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink en 11.15 uur ds. Olaf Steiner (Duitstalige dienst). GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45, 17.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur lees dienst. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Kot, Borsele - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. C. de Jongste, Tholen - Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. K. Bras, Hilversum - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. Verduin en 18.00 uur ds. A. Kaste lein, Oudewater - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Wijk, v.m. bediening Hei lige Doop - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. Kot, Hoevelaken en 18.00 uur ds. J. C. den Toom. Donderdag 17 augustus: 14.30 uur ds. G. C. Kunz, huwelijksdienst Cornells Robijn en Elza Tanis - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. Willemsen - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. L. van Asselt - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur prof. dr. L. Leertouwer, Leiden - Christengemeente Vrienden van de Bijbel Het Prieel, Sommelsdijk 10.00 uur C. Terpstra. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Gielen, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. J. Joppe, Sirjansland - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 9.30 uur de heer J. Keuning, Sommelsdijk en 17.00 uur ds. A. V. d. Waal, Nieuwerkerk a/d IJssel - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 10.45 uur ds. H. van Dijken en 16.45 uur leesdienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur kand. A. Muilwijk, Hardinxveld-Gies- sendam en 18.00 uur kand. IJ. R. Bijl, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Blok, Kootwijkerbroek. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Van Lingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur kand. F. J. M. van Velt- huizen, Delft en 18.00 uur ds. P. Kolijn, Krimpen a/d IJssel - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. A. Broere en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur dr. P. Buitelaar, Ridderkerk en 18.00 uur kand. Kreuk, Stolwijk - Ger. Kerk 10.00 uur ds. Tj. Ausma, Naaldwijk en 18.00 uur de heer L. H. Zweers. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Kooien, IJsselstein en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur de heer L. H. Zweers en 18.00 uur de heer K. Baas. Tijdens deze cursus leert u ritmische massa getechnieken die u oefent met uw eigen baby. Behalve het masseren, komen er veel onderwerpen aan bod die te maken hebben met de relatie tussen ouder en kind, zoals de omgang met huilbaby's, de veranderde thuissituatie en het bevorderen van een opti maal herstel van het lichaam van de vrouw. Start 9 september en 11 november in Oud- dorp 'en 26 september en 14 november in Middelharnis. Iedereen die niet graag alleen op stap gaat of af en toe wat hulp nodig heeft, kan met deze dagtochten mee. En natuurlijk is uw partner, kind, ouder of vriend of vriendin ook van harte welkom. Er zijn altijd voldoende vrij willigers en een verpleegkundige aanwezig die u helpen als dat nodig is. De reizen wor den gemaakt met een comfortabele bus ■waarin uiteraard ook plaats is voor mensen in een rolstoel. Bestemmingen: 20 september naar Park de Hoge Veluwe, 18 oktober naar Beekse Ber gen en 15 november een Kastelentocht. Hebt u ook wel eens moeite met de jaloezie en driftbuien van uw peuter? Weet u soms ook niet hoe u moet reageren als uw peuter koppig is? Net als u zijn er veel ouders die met dit soort problemen te maken krijgen. Problemen als deze komen aan de orde tij dens de cursus 'Praten over Peuters'. Deze cursus draagt bij aan het voorkomen van problemen in de omgang tussen ouder(s) en kind in de toekomst. Start 20 september in Dirksland. Voor meer informatie over de inhoud, kos ten en aanmelding kunt u bellen met Ge zondheid Service van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur op nr. (0181) 626226. Aanstaande zaterdag 12 augustus 2000 wordt de tweede wedstrijd voor de jeugd gehouden langs de Vliegers bij het 'drie hoekje' aan de Bolletjesweg te Middelhar nis. Zoals bekend vindt inschrijving plaats tegen betaling van f 2,50 op de visplaats, gedurende 8.30-9.00 uur. Voer, aas en een versnapering worden gratis verstrekt. Gevist wordt van 9.30-11.30 uur. Noteer ook alvast de laatste wedstrijddatum: 2 september a.s. Dan wordt bekend wie in de twee leeftijds groepen de winnaars zijn en met een fraaie beker naar huis gaan! Voor nadere informatie kunt u terecht bij: S.W. Mol, tel. (0187)486168. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. W. van Bennekom. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. Roodzant - Ger. Gem. in Ned. 9.30 en 18.30 uur lees dienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. OUDDORP - dinsdag 15 augustus 19.30 uur ds. C. Neele, Aagtekerke. De geboorte van een baby brengt veel veranderingen met zich mee. Veel ouders zitten met dezelfde vragen, zoals: Hoe leg ik contact met mijn baby? Kan je een baby al verwennen? Waarom huilt een baby? Wat doe ik met al die goed bedoelde adviezen van buren en familie? Vaak krijgen ouders maar gedeeltelijk antwoord op deze vragen. Veel ouders vinden het daarom prettig om hier met andere ouders over te praten. Hoe heb ben zij dat opgelost, hoe gaan zij met hun zuigeling om? Daarnaast is het leuk om over kinderen te praten, een behoef te die alle ouders eigen is. Voor meer informatie over de inhoud, kosten en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service, van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur, tel. nr. 0181-626226. 's Mm geus even na halfnegen in een sport hal die volhangt met kvensgrote kartonnen dieren, een zonnebloem, een vliegtuig- Ik zie een boom met de tekst: 'kom te voorschijn en een zeilboot met de ivoordeti 'kijk naar mij'. Een beetje achteraf slaan een trein en tiuee grote voeten. De zaal is verder versierd met muzieknoten en een schaap. Ben ik wel op het goede adres? Gelukkig zijn er veel kinderen en ik hoor 'wereldwijsvan Elly en Kikkert op de achtergrond. Een blik op het grote decor haalt alk onzekerheid lueg. Dit zijn de 1+1 dagen in Dirksland. Met als thema: wijs op weg. De 1+1 dagen zijn altijd in de grote vakan tie, het gacU om luat in de Bijbel staat en alk kinderen bij elkaar vormen, al is het tijdelijk, een club. Een vakantie-bijbel-club dus. Is dat niet geweldig"? Daarom niet aan het eind van dit stukje maarzo 'n beetje aan het be^n: leiding en alk andere betrokke nen bij deze bijzondere dagen, het was ook dit jaar weer fantastisch. Bedankt voor jul lie inzet en tijd. Ik hoop D.V. volgend jaar weer. Elk jaar is het aantal kinderen meer. Om negen uur begint het. Met muziek en zin gen. Twee onuitgeslapen figureniüilkn na het wakker worden op lueg. Het inpakken van de koffer is belangrijk. Ik zie naast andere zaken een Bijbel. Het txueetcd neemt de kinderen mee voor een reis van drie dagen. Drie ochtenden werden zo'n tweehonderd kinderen, verdeeld over keftijdsgroepen, in de Gooye beziggehouden. Met bijbelverha len, muziek en knutsekn. Wat kunnen kin deren goed en hartverwarmend zingen van Hem die zelf ook gezongen heeft. Jezus Christus. Ook werden er naar hartelust spelktjes gedaan, geknutseld en gekleurd met als thema: wijs op weg. Kkurig waren de dagen zeker. Ik zag veel rood, blauw en geel. De meeste kinderen lüaren ei' alle dagen. Wie wil er nu een dag missen van dit samenzijn rond de Bijbel en elkaar? Aan het eind van de laatste ochtend werden pannenkoeken gegeten. Wijs op weg. Niet alken voor kinckren maar zeker ook voorvohüassenen. Zij gaan immers vóór op de weg. Wijzen op de weg. De slotavond was een samenvatting van drie dagen wijs op weg. Voor vaders en moeders, opa's en oma's, ooms en tante's, broers en zussen en verder iedereen die luilde komen. Als herinnering aan drie onvergetelijke ochtenden kregen alk kinderen een origi neel aandenken. Tot ziens alkmaal. Vol gend jaar weer? Elders waren of komen soprtgelijke,dagen. Ook daar: wijs op iveg natuurlijk! Tenslotte. Alledaags hoopt dat iedereen die met deze dagen in aanraking kwam wijs op weggaat. Dat geldt niet in de laatste plaats hem zelf. Wegens vakantie zal er in de maand augustus geen oud papier worden opge haald. Wilt u het a.u.b. bewaren tot sep tember. Namens de Financiële commissie van het open jeugdwerk bij voorbaat dank. VERVOLG VAN VOORPAGINA INFORMATIE De Retourette presenteert zich met alleen door folders en Consumentenacties. In som mige plaatsen is er een nog nauwere samen werking met de gemeente. In Delft bijvoor beeld wordt vanuit de gemeente één keer in de maand een spreekuur georganiseerd alwaar de consument met alleriei vragen op het gebied van milieubeleid terecht kan. En onlangs heeft de Retourette haar functie op dit gebeid zelf ook uitgebreid met een soort van dienstencentrum, opnieuw naar ontweip van Jos de Vries projectgroep. Zelf noemen ze het 'de jus over het bestaande concept'. Ze biedt in het Retourette Dienstencentrum een pakket aan diensten en informatie op het gebied van milieu, recreatie, energie en mobiliteit aan. Daar kunnen ook mensen die altijd maar weer tegenargumenten weten te bedenken tegen het inleveren van herbruik baar afval ("waar betaal ik dan nog reini gingsrecht voor?" of "laat de industrie eerst maar eens wat gaan doen aan het milieu!") met hun vragen terecht. In iedere gemeente kan in principe worden besloten een inza melpunt voor recyclebaar afval te openen. Maar er moet wel iemand zijn die daarin wil investeren. Dat is er ook de oorzaak van dat er op ons eiland nog maar één Retourette te vinden is. Dat hoeft echter nog geen belem mering te zijn om je herbuikbare afval naar de Retourette in Oude Tonge te brengen: samen of met een hele straat valt er gauw veel te bereiken! En als u dan leest dat een verpakking is gemaakt uit gerecycled afval, is het dan niet heerlijk om te weten dat ook u daaraan hebt meegewerkt? Via de Retouret te, de ECO logische retour-cirkel. DOEN! "Brengt u wel vaker uw afval in de Retou rette?" vroegen we een aardige mevrouw, die ook nog wel even voor ons wilde poseren voor een foto. "Natuurlijk!", zei ze spontaan, "altijd! Als iedereen z'n steentje bijdraagt, wordt het misschien nog eens wat met ons milieu." "Ach ja, je moet het alleen even doen" zei een meneer, die nooit de moeite nam om naar de Retourette te komen behalve naar de flessenautomaat. Inderdaad. Je moet het gewoon even doen! OFFICIEEL DEALER BRIELLE, Slagveld 19, Tel.. (0181413777 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden Bovenstaande postduivenvereniging nam op 5 augustus 2000 deel aan een wed- vlucht vanuit Morlincourt. Afstand 250 km. In concours waren 250 duiven die om 10.00 uur met westenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 13.42.07 uur en haalde een snelheid van 1126.29 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: A. Molenaar en Zn. 1, 3, 15, 22, 26, 34, 36, 40,41,45; C. Logmans 2,6,11,28,32: J. den Boer 4, 24, 31,43,48; A. Riedijk 5, 8,14,21, 33,49,50; S. H. Stoop 7,9, 25; D. Kievit 10, 35, 37, 44; A. M. Volaart 12, 16, 39; A. het Jonk 13, 17,18, 19, 38; M. Huizer 20, 27, 29, 30, 42, 46; T. v. d. Ochtend 23,47. Op 1 augustus jl. hebben de voorzitters van de beheerscoUeges van de Rabobanken Oude Tonge, Nieuwe Tonge en Overflakkee Oost een intentieverklaring ondertekend, waarbij de drie banken aange ven, dat zij het voornemen hebben een fusie aan te gaan, welke fusie zal leiden tot het ontstaan van één bank in het huidige werkgebied van de drie banken. Als belangrijkste redenen om tot een fusie over te gaan wordt genoemd; het verhogen van de kwaliteit van de dienstverlening, het waarborgen van de continuïteit van de dienstverlening, het bieden van betere perspectieven voor de medewerkers, het benutten van effi- ciencyvoordelen, en het kunnen voldoen aan nieuwe regelgeving als gevolg van maatschappelijke ontwikkelingen. De streefdatum van de fusie is 1 maart 2001. De fusie zal niet leiden tot gedwongen ontslagen en/of het sluiten van kantoren. De medewerkers en de leden van de drie banken zijn geïn formeerd over de fusieplannen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 2