yiU K-A RpuiyuM Tweede ZAFIRA /mm0t Oude Tonge heeft een Retourette: (010)2741135 Autopuzzeltocht Boerenlanddag nadert Rommel markt karels. autoschode ^^m^ v< Wie helpt vinden? Politie 24-uurs telefoon: uf/yL MINNAARD VASTGOED V^ser Meubelen ....iêmtmifCaA£& chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilande Nogmaals een oproep aan eigenaren van Vogelaar-schilderijen GEHANDICAPTEN ZORG j^^ Visser Visser Gen Gem. Nieuwe Tonge Garage Knöps B.V. O.P.A. nieuws-Middelharnis! de leukste milieusparende oplossing voor uw overvolle huisvuilcontainer 11 augustus 2000 73e jaargang nr. 6929 Rotterdam-Rijnmond Brandje in accountantskantoor MIDDELHARNIS - Dinsdagavond om streeks zeven uur ontstond in een accoun tantskantoor aan de Koningin Julianaweg door nog onbekende oorzaak een brandje in een prullenbak. Een nog in het pand aanwe zige vrouw ontdekte het brandje en waar schuwde de brandweer, zodat het brandje snel onder controle was. Tienjarig meisje loopt ernstig beenletsel op OUDDORP - Een tienjarig uit Bilthoven afkomstig meisje liep woensdagmiddag kort na één uur ernstig beenletsel op. Het meisje zat op een waterfiets in zee bij het strand De Punt toen plotseling het trapstel afbrak, waarbij een been van het meisje werd door boord door een stalen buis. Het slachtoffer tje werd door personeel van de reddingsbri gade uit zee gehaald en naar een ambulance gebracht, die haar naar het ziekenhuis in Dirksland vervoerde. Auto van Duitse toerist gestolen GOEDEREEDE - Woensdagmorgen ont dekte een 50-jarige in Goedereede op vakan tie zijnde Duitse toerist dat onbekenden zijn bij een hotel aan de Provincialeweg gepar keerd staande auto hadden ontvreemd. In de auto, een grijze Mercedes 250 D, bevonden zich ook nog enkele kledingstukken, een verrekijker en een fototoestel. De Duitser deed vervolgens aangifte bij de politie in Ouddorp. Woninginbraak MIDDELHARNIS - Woensdagmorgen tus sen half tien 's morgens en kwart voor zeven 's avonds werd in de Secr. Nijghstraat inge broken in een woning. De achterdeur werd geforceerd. De gehele bovenverdieping bleek doorzocht. Het is nog niet duidehjk weUce goederen werden weggenomen. actief in beeld en geluid Enige tijd geleden deden we via deze krant een oproep aan eigenaren van schilderijen, vervaardigd door de inmiddels overleden kunstschilder Adri Vogelaar, om zich te 'melden' bij de organisatie van de 'Flakkee- kalender'. Ook dit jaar is het namelijk weer de bedoeling om voor het volgende jaar een kalender samen te stellen met fraaie afbeel dingen van het eiland Goeree-Overflakkee. Als geen ander wist Vogelaar menig plekje op ons eiland via aquarel of olieverf vast te leggen en er is dan ook voor gekozen om aan de hand van zijn werk een nieuwe Flakkee- kalender samen te stellen. Omdat veel van deze werken echter al overal heen verspreid bij mensen thuis aan de muur hangen is voor de realisering van de kalender de hulp en medewerking van eigenaren van Vogelaar's schilderijen onmisbaar. De organisatie van de Flakkee-kalender wil door middel van fotografie afbeeldingen van deze schilderij en maken en op deze wijze de kalender invullen. En natuurlijk hoopt ze daarbij dat ze daarvoor even bij u langs mag komen. Op onze eerste oproep daartoe hebben al veel mensen gereageerd. Thans ontbreken er nog wintertaferelen van de dorpen Stad aan 't Haringvliet, Goedereede, Oude Tonge, Ooltgensplaat en Melissant. Daarom bij deze nogmaals een oproep. Heeft u zo'n fraai 'winterwerk'wees dan zo goed om even contact op te nemen met één van de volgende telefoonnummers: (0187) 481736 of (0187) 483465. De nieuwe Flakkee- kalender zal dan weer een sieraad aan uw muur worden, de opbrengst van de kalender verkoop wordt weer voor een goed doel bestemd. 86-jarige man vermist OOLTGENSPLAAT - Bij de poütie van het district De Eilanden werd aangifte gedaan van vermissing van de 86-jarige Job van Veen, wonende in de Margrietstraat in Oolt gensplaat. De man heeft in de nacht van vrij dag 4 augustus op zaterdag 5 augustus in vermoedelijk depressieve toestand de woning verlaten. Hij is met een donkergrijze BMW weggereden, De heer Van Veen is gekleed in een beige overhemd, een grijze broek, blauwe of witte sokken en bruine sUppers. Hij is slecht ter been. Mocht iemand meer informatie hebben over de ver blijfplaats van de man of zijn auto hebben gezien, dan verzoeken wij hen contact op te nemen met het politiebureau in Middelhar- nis, telefoon 010-2741135. STICHTING OUDDORP D.V. donderdagavond 17 augustus wordt er een autopuzzeltocht georganiseerd in Oud dorp en omgeving. Inschrijving is van 19.00 tot 20.00 uur bij verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer'Preek- hillaan 3 in Ouddorp. Prijs per auto 5,-. Voor inlichtingen kunt u bellen naar Hester Grinwis, tel. (0187) 683244. Tot ziens! (werkgroep Ouddorp) Op zaterdag 2 september a.s. zal voor de tweede maal de Boerenlanddag worden gehouden. Tijdens deze dag staat de agrari sche sector van de Kop van Goeree centraal. In de Ring van Ouddorp zullen verschillen de kramen staan met agrarische producten: kaas, bloemen, kalebassen en pompoenen, honing (inclusief kasten en demonstraties honing slingeren), zelfgemaakte advocaat en brokken, aardappelen en sjalotten, diverse soorten kleirrfruit, diverse vruchtensappen, boeken over de landbouw, klompen, bloem- zaad, landbouwwerktuigen, enz. Daarnaast zijn VMBO Groen en kleindiervereiüging Nut Genoegen aanwezig. Gedurende de gehele dag zijn er diverse optredens en demonstraties: boerenkapel, dorsen, boter- babbelaars bakken, ieder uur een excursie op een platte wagen naar de bloemenvelden van Ouddorp. Aangezien een zeer actieve groep van bezitters van historische tractoren zich binnen de gemeente Goedereede bevindt, zullen er hiervan zo'n 75 worden tentoonge- steld. Daaruit zullen van vijf vooraanstaande merken groepjes worden gemaakt waardoor duidelijk te zien wordt hoe de tractoren door de jaren zijn veranderd. Voor deze dag zijn twee prijsvragen uitgeschreven. De eerste betreft de mooist geteelde kalebas/pompoen. Middels een vakjury en een publieksjury wordt dit bepaald. Daarnaast is er op de dag zelf een prijsvraag rondom de leeftijd van verschillende tractoren. Aan het eind van de dag vindt de prijsuitreiking plaats van de wedstrijd "wie heeft de mooiste kalebas/pompoen gekweekt". De Boere;n- landdag begint om 9.30 uur en duurt tot 16.00 uur. Daarnaast zullen in de maand september de kalebassen en pompoenen centraal staan. Als uitloper van de Boerenlanddag zullen de ingeleverde pompoenen en kalebassen ten toon worden gesteld in het Blaeuwe Huus. Tevens worden er op de zaterdagen in sep tember fietsexcursies georganiseerd langs de landerijen waar deze vruchten zich bevin den. Onder leiding van een deskundige gids krijgen de deelnemers meer te weten over de diverse soorten die op de Kop van Goeree geteeld worden. Ook bij de plaatselijke bloe men- en plantenzaken zal dit thema op ver schillende manieren terug te vinden zijn. Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woriirtg Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187) 482606 HartelikwelkcHdaioi de BARENDRECHT. TEL.0180-642111 MIDDELHARNIS TEL 0187 - 617 300 Op D.V. zaterdag 19 augustus a.s. wordt er van 9.00 tot 15.00 uur een grote rommel markt gehouden naast het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Oran jestraat te Nieuwe Tonge. De opbrengst van deze jaarlijkse markt is bestemd voor de aflossing van het nieuwe kerkgebouw. Er zal weer van alles te koop zijn: 'rommel', handdoeken, cadeau-artikelen bij de crea- kraam, boeken, bloemen, speelgoed, houten figuren en nog veel meer; ook zal er weer genoeg verkrijgbaar zijn om de inwendige mens te versterken: oliebollen, vis, kaas en noten, taarten, ijs, advocaat, cake, bolussen, groente en fruit, enz. Er zullen weer wed strijden gehouden worden voor jong en oud, zoals de tolbak die deze dag weer paraat zal staan, mars- en spijkerslaan en als topper: de langlauf-race. Verder zullen deze dag ook paard en wagen weer heel wat rondjes door Nieuwe Tonge rijden en er is natuurlijk gelegenheid om onder het genot van een kopje koffie of thee (met iets lek kers erbij) gezellig bij te kletsen met beken den. We hopen weer veel mensen te mogen ontmoeten op de romelmarkt van a.s. zater dag. U of jij komt ook? Nieuw van Opel: voor mPorJ/'deft mt plezier D.V. zaterdag 11 augustus halen wij i.v.m. onze vakantie geen oud papier bij u op. Over D.V. 2 weken, namelijk 26 augustus komen wij weer bij u langs. Wij hopen dat u dan weer veel papier heeft om de jeugdraad van de Ned. Herv. kerk hiermee te steunen. OPA j£ ISO 9002 Zaterdag 5 augustus jl. heeft iemand in het centrum van Oud dorp het bovenstuk van een ring, witgeel-goud, verloren (het is een aandenken!). Heeft iemand anders zoiets gevonden? Zou die dan zo vriendelijk willen zijn contact op te nemen met het volgende telefoonnummer: 0181 - 3145 78. Er wordt heel veel waarde aan gehecht als het ringstukje terugkomt. Ergert u zich ook zo aan die overvolle huisvuilcontainer? Staat bij u de klep ook altijd half open, al ruim voordat het weer ophaaldag is? Dan is voor u de Retourette niet alleen de grappig ste, maar ook de meest milieuvriende lijke oplossing voor dit probleem. Vroeger waren de mensen die zich wilden inzetten voor een leefbaar milieu meestal types met geitenharen sokken en fanatieke denkbeelden; tegenwoordig vindt eigenlijk iedereen dat er iets gedaan moet worden om het miUeu - ook voor de volgende generatie - leefbaar te houden. De bereidheid om afval te scheiden neemt steeds meer toe. Wie ver zamelt tegenwoordig geen oud papier of wie is er op tegen zijn lege flessen in de glasbak te gooien? En dan zijn we allemaal ook wel bereid om dat per kleur afzonderUjk te doen. Hergebruik van papier en glas is min of meer een normaal begrip geworden. Hergebruik van kleding en oude schoenen, daar raken we ook al aan gewend. Bij veel supermark ten of schoenenwinkels staan bakken of zak ken waar wij deze goederen kunnen inleve ren. Ook Klein Chemisch Afval en batterij en gooien we niet meer in de container. Maar wist u dat er nog veel meer te recyclen is? En datje ook daarvan een sport kunt maken? En dat u, als u hier eemnaal aan gewend bent, niet meer met zo'n loodzware half open staande huisvuilcontainer hoeft te versjou wen? DE RETOURETTE Nog voordat wij over onze enorme afval stroom begonnen na te denken, werd er ach ter de schermen al aan de mogelijkheid van recycling van afvalstoffen gewerkt. De broers Ed en William de Block, nu beiden A.H. supermarkt ondernemers in Schiedam, zagen met lede ogen de hoeveelheid zwerf vuil rond de supermarkten toenemen. Rond slingerende bHkjes, overvolle afvalbakken en bedrijfscontainers, kapot glas, etc. ont sierden het straatbeeld, niet alleen voor de Schiedamse ondernemers, maar overal in Nederland. Zij voelden zich als winkeUers mede verantwoordelijk voor de berg consu- mentenafval. En verantwoordelijkheid brengt een daad met zich mee. Om de con sument - die uiteindelijk ook maar wordt opgescheept met veel verpakkingsafval - van dienst te kunnen zijn is het idee ontstaan van de Retourette. De Retourette is een grap pig en voor de kinderen ook nog eens ver makelijk en leerzaam, maar bovenal voor het milieu en voor iedereen effectief inzamel- centrum voor allerlei recyclebaar afval. Eigenlijk zou je kunnen zeggen: voor de grondstoffen die we meestal achteloos weg gooien. Want alles wat bij de Retourette wordt ingeleverd vindt, onder verantwoor- dehjkheid van de gemeente, als nieuwe grondstof zijn weg naar fabrieken en bedrij ven om daar opnieuw te worden gebruikt. GARANTIE "De gemeente waar een Retourette is, staat daar inderdaad garant voor. De afvoer van deze materialen vindt dus gewoon plaats uit gelden van de door ons betaalde reinigings rechten. Nog niet alles is recyclebaar, helaas. Mensen vragen wel eens of ze bijvoorbeeld cellofaan of kurken kurmen sparen voor her gebruik. Voor zulke materialen heeft de Retourette echter nog geen bestemming, dus kan ze daar op dit moment, jammer genoeg, nog niets mee doen. Als fabrikanten en bedrijven zich ook meer gaan bezinnen op het gebruik van grondstoffen uit het afval- circuit, zou er al veel gewonnen zijn", zegt Martin de Cloet, redacteur van het blad 'Blikveld', een informatiebulletin dat de Retourette enkele malen per jaar uitgeeft om alle belangstellenden op de hoogte te houden van nieuwe mogelijkheden en ontwildcelin- gen. OUDE TONGE Veel mensen weten de Retourette intussen te vinden. En ook op Goeree-Overflakkee is er één! De eigenaar van Albert Heyn in Oude Tonge zag een Retourette in zijn supermarkt wel zitten en was bereid daarin te investeren. Dat resulteerde in een vrolijk inzamelcen- trum direct rechts na de ingang van zijn supermarkt. Het kan niet missen! HERKENBAAR De Retourettes, vormgegeven door project groep Jos de Vries, zien er kindvriendeUjk, uitnodigend en herkenbaar uit. Overal in Nederland - na vijfjaar nu al op 65 locaties en er komen er nog steeds bij - zijn eendere Retourettes te vinden. Of je nu in Oude Ton ge komt, of bijvoorbeeld in Bladel, je her kent de Retourette meteen. De zwart wit geblokte cirkel op de vloer, de grappige dol fijn waarin al je oud papier en karton ver dwijnt, een kikker die je kleding en textiel opslokt en een andere dolfijn voor je oude schoenen. Een giga-melkpak waarin je de lege drinkverpakkingen kwijt kunt voor her gebruik en verder breng je bij de Retourette je lege glas, zowel in de gewone flessen- automaat als in de kleurgescheiden glasbak. Plastic flacons van afwas-, schuur- en schoonmaakmiddelen, shampoo en douche fris doen het ook heel goed in de recycling en natuurlijk is er de bak voor allerlei blik- verpakkingen en de batterijenbak. Voorheen was er ook een mogelijkheid om oude medi cijnen in te leveren, maar, door de vele regels die dat met zich meebrengt, is dit alleen nog mogelijk bij de apotheek of bij de chemowagen. Tenslotte staat er een groot vat voor allerlei restafval. En.de Retouret te houdt van hygiëne: er is een speciale gele genheid om na al dit afval scheiden lekker uw handen te wassen. Hoewel de Retourette er op zich al aantrekkelijk uitziet als mini- speelparadijs voor de kinderen, er staan als extra attracties de praatboom 'Willy', die door middel van een druk op de knop de kin deren een verhaal vertelt, én een spelcompu- De grappige inzamelplekken van de Retourette. ter, waarop kinderen door middel van quiz- vragen hun kennis kunnen testen. AKTIES en NEVENACTIVITEITEN De Retourette probeert bekendheid te ver werven door diverse acties. Ze houdt actie dagen in verschillende plaatsen; binnenkort is er een milieudag in de Hoekse Waard, in de dorpen Numansdorp en Strijen. Verder probeert de Retourette de aandacht van de jeugd te trekken door ook op scholen acties te organiseren. Een milieudag, al dan niet met een kijkdoos of een kleurplaat, bleek al diverse malen een succes. Scholen kunnen zich hiervoor bij de Retourette melden. Zo bereikt men trouwens niet alleen kinderen, maar men hoopt zo ook de ouders te berei ken en hen samen warm te maken voor de vele mogelijkheden van hergebruik. Wat verder heel bijzonder is aan de Retourette, is hun gerichtheid op de combinatie van herge bruik en het steunen van goede doelen. Zo wordt vanuit Stichting Kringloop Blik als lokale actie een blikspaaractie gehouden ten bate van een logeerhuis voor verstandelijk gehandicapten, voor speeltoestellen voor een plaatseUjke school, of voor een manege voor bejaarde renpaarden. Bij de Stichting EURODOG worden o.a. puppies opgeleid tot hulphond en na de aardbeving in Turkije in november 1999 werd een speelgoedinza- melactie gehouden voor de kinderen in het rampgebied, wat een volle vrachtwagen speelgoed opleverde. Andere activiteiten: de Stichting HEDRA heeft zich ten doel gesteld om in 2001 minstens 15 van alle op de markt gebrachte kartonnen drankverpakkin gen te recyclen, EDON stimuleert het gebruik van groene stroom, er is het ASN milieusparen en de Stichting Batterij- STI- BAT stimuleert (hoe kan het ook anders) het hergebruik van batterijen. U ziet het, de Retourette is op alle mogelijke manieren een stimulerende organisatie. En.wie nog meer suggesties heeft, kan die bij de mensen van de Retourette altijd kwijt. BUITENLAND Varianten op de Retourette bestaan ook. Soms heten ze gewoon Retourshop, bij anderen vind je het Billy Bottie plein en elders vind je, ook al in navolging van de gebroeders de Block, het Froggy recycle Center. En niet alleen wij 'zuinige' Hollan ders doen aan recycling, ook in het buiten land kurmen ze er wat van. In Duitsland en Oostenrijk kun je Retourettes vinden en zelfs in Slovenië wordt aan de bouw van een Retourette gewerkt. Het is de bedoeling dat die eind augustus open gaat. Vorig jaar werd in Zwitserland de eerste Retourette geopend, een initiatief van Migros. De Zwitsers zijn namelijk erg zuinig op hun zuivere natuur en zien bijvoorbeeld in de koolzuurpatronen, waarmee ze zelf 'prik' aan hun frisdrank toevoegen, een groot gevaar voor het milieu. Vervolg op pagina 2 rechts boven. district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal(l<ee COMBI ^n^p ^gfl Egslpl I uur fofo-sarvicB OinDOIU>> Wnrslrnrt 35 TbI. (0137) 6SI6I2 fu 683734 I^ESSE-Prèitshep HogciMm 171 Matmetietoa 7, S«nri»bdijl<. tel. (0187) 48 33 28 REGISTERACCOUNTANTS nu in onze showroom Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1