Albatros op de Ooster Amnesty Internationars jaarboek 2000 Overpeinzingen Fiets een rondje met een pontje EIIAI1Ciei*ltlElJW5 Mensenrechtenschendingen op wereldschaal, preventief handelen noodzaak ^erzinf^nd in de vlbecC ,,llMi3CMVfl^:,aAÜGÜSÏMS:200^ Als op de Ooster, een voor de kust van Goeree liggende zandbank, een albatros gesignaleerd zou worden zouden de vogelaars van heinde en ver komen kijken om deze sierlij ke vogel te kunnen zien. Donderdagmorgen 3 augustus was er een Albatros te zien op deze plek, maar geen vogelaar kwam kijken, want het betrof hier een motorsailer van 9_ meter van een eigenaar uit Grefrath in Duitsland, ligplaats Colijnsplaat en onderweg van Engeland naar de Roompot met de naam "Albatros". Het scheepje kampte met motor problemen en liep daardoor vast op de Ooster. Via de Kust- wachtpost in de vuurtoren van Ouddorp werd alarm gesla gen en in eerste instantie werd de te Burghsluis gestatio neerde reddingboot Graaf van Byland er heen gestuurd, omdat men van gedachte was dat de Albatros was gestrand op de Banjerd voor de kust van Schouwen Duiveland. Al snel bleek dat men voor de kust van Goeree moest zijn en daarom werd de reddingboot van Stellendam, De Zeepian- spot, rond 09.00 uur gewaarschuwd door de Kustwacht- post. Toen die het scheepje bereikte was het water inmid dels al zover gevallen dat het gedurende dit tij onmogelijk meer vlot was te krijgen. Wel heeft men alvast voorberei dingen getroffen om met het volgende hoog water de Alba tros snel vlot te kunnen trekken. Aangezien er geen enkel gevaar voor bemanning en schip bestond is de reddingboot naar huis gevaren en vertrok in de loop van de middag opnieuw. Nu gelukte het de motorsailer in dieper water te krijgen. Vanwege brandstofproblemen kon het niet op eigen kracht zijn weg vervolgen. De Zeemanspot nam het op sleeptouw en bracht het naar de haven van Stellendam, waar het werd afgeleverd in de schutsluis. Een ander scheepje nam het mee naar de jachthaven in Stellendam. Traditiegetrouw versclieen in juni weer Amnesty's jaarboek. Zeshonderd pagi na's ellende, dat is de eerste associatie die het jaarboek 2000 bij velen zal oproepen. De werkelijkheid is genuanceerder. Mensenrechtenschendingen wereldwijd Het beeld dat het Amnesty International jaarboek 2000 geeft is niet dat mensenrech tenschendingen beperkt blijven tot een aan tal crisisgebieden. In tenminste 144 landen worden de schendingen dagelijks begaan door overheidsdienaren, gewapende opposi tiegroepen en paramilitairen. Het jaarboek maakt melding van: - buitengerechtelijke executies in 38 lan den; - doodstraffen in 31 landen; - gewetensgevangenen in tenminste 63 lan den; - marteling en mishandeling in 132 landen; - 'verdwijningen' in 37 landen. Deze opsomming betreft alleen de geregi streerde gevallen; de werkelijke aantallen zijn beduidend hoger. Kinderen als moordmachines Amnesty International maakt zich ernstig zorgen over de opkomst van het verschijnsel om kinderen te rekruteren voor het uitvech ten van vetes tussen belangengroeperingen. Kinderen zijn klein en lenig, ze kunnen zich overal verstoppen. Bang om dood te gaan zijn ze nauwelijks: ze hebben toch geen vrouw en kinderen. Onder invloed van drugs en drank worden ze getraind om de meest gruwelijke daden te begaan, zoals het afhakken van ledematen (Sierra Leone). Meer dan 300.000 kinderen onder de 18 jaar nemen deel aan vijandeUjk- heden in de hele wereld, van wie meer dan 120.000 in Afrika. Kinderen zijn slacht offers en dader tegeUjk. Mensenrechtenactivisten prioriteit Amnesty 1999 was ook het jaar waarin Amnesty International bijzondere aandacht besteedde aan meldingen van vervolging, bedreiging en moord op mensen die opkwamen voor vervolgde of gediscrimineerde groepen of individuele personen. Journalisten lijken de meest bedreigde beroepsgroep - in meer dan 60 landen. In het overgrote deel betreft het geen buiten landse correspondenten, die op forse inter nationale aandacht kunnen rekenen, maar autochtone verslaggevers. De groep die daarna opvalt zijn de vakbondsactivisten. Zij zijn vaak doelwit vanwege de rol die zij spe len in de overgang naar meer democratie in hun land. Martelen Martelen van gevangenen gebeurt om diver se redenen: uit wraak, om 'bekentenissen' los te krijgen, maar ook om te intimideren. Martelen gebeurt onder andere in verhoor- centra, gevangenissen en concentratiekam pen. Het jaarboek 2000 staat er weer vol van. Martelen is een gruwel die nooit aflatende aandacht vraagt. Amnesty International heeft dit thema daarom ook weer opgeno men op de aktiekalender 2000-2001 (N.B. ook de eilandelijke werkgroep van Amnes ty - tel. 485452, Annet Tuinenburg of de website www.amnesty.flakkee.net - gaat meedoen aan deze actie). Amnesty-acties niet zonder resultaat Voor het gevoel van velen een druppel op een gloeiende plaat maar toch...! Enige vooruitgang werd geboekt in de strijd om daders te berechten in de zaak rond het voor malige Chileense staatshoofd Augusto Pino chet. Maar in de 'inleiding' van het jaarboek staan ook andere zaken genoemd waarin in 1999 vooruitgang werd bereikt: akties voor de rechtspleging, voor vrouwen, voor men senrechtenactivisten. Voorkomen beter dan genezen "De internationale gemeenschap dient de mensenrechten bovenaan haar agenda te plaatsen", stelt Amnesty. "Alle tragedies op het gebied van de mensenrechten in de laat ste jaren waren te voorspellen en te voorko- We wikken en wegen. Wat zullen we doen? Wat raden we aan? Wat we doen heeft invloed op ons leven en dat van anderen. Wat is goed, wat is beter? Is dat nu twijfelen, zijn we als de golven die heen en weer geslingerd worden? Nee, het hoort bij verantwoord beslui ten nemen. Het vermogen om te beoordelen wordt veel door onze achtergrond bepaald. Hoe hebben wij leren denken? Welke instellingen hebben wij ontwikkeld. Gebruiken we ons waarnemingsvermo gen actief, oefenen wij het, leren we door ervaringen? Laten we ons leiden door beginselen uit de hoogste Bron? Alleen dan ontvangen we uitgelezen raad, die ons helpt verstandig te wor den, gewetensvol, behulpzaam te zijn. We moeten evenwicht zoeken tussen gevoel (hart) en verstand. We moeten ons inleven in de ander, tegelijk gebruikmakend van onze ervaringen. Ook dat vraagt om afwegingen. Hoe wel we de beste kiezen, kan later blij ken dat het nog beter had gekund. Moe ten we ons daarom verwijten gaan maken? Nee, we hebben immers naar beste weten en kunnen gedaan. Ontlo pen is erger dan een minder goede beslissing nemen. Geven maakt gelukkig. We dienen te beseffen dat al onze gaven gegeven zijn. Vanuit dat besef zullen we ook de behoefte om te geven ontwikkelen. "Wordt van het geven nooit moe". Dat is een belofte die zorgvuldige overden king verdiend. men geweest bij meer achtgeving op de voortekenen. De hele wereld was getuige van de voortekenen van de massale crises die Burundi, Tsjetsjenië, Oost-Timor en Kosovo in 1999 troffen". "Alleen door serieuze, gemeenschappelijke aandacht voor de dagelijkse bescherming van de mensenrechten van iedereen, waar mensen ook wonen of wie ze ook zijn, kun nen toekomstige mensenrechtencrises wor den voorkomen". Veel fietsers genieten van het mooie weer en menigeen doet dan ook een rondje over de slikken. Van de mogelijkheid om dan ook met het pontje over te varen, maken veel fietsers dankbaar gebruik. Gezien het aantal fietsers trekt de kreet 'Fiets een rondje met een pontje' veel belangstelling. i' m^ z^ -32- Hanneke zelf liet zich alles goed smaken en na het eenvoudige maal knielde ze neer op de zolder, onder het lage dak, en smeekte om hulp in het gevaar tot Hèm, die over wind en golven gebiedt, en op Wie ze betrouwde met kinderlijk geloof. Gesterkt en bemoedigd stond ze op en hoewel ze beefde van kou, nam ze de laatste deken en wilde deze nog om haar moeder wikkelen, die nog steeds klaagde over bittere kou, hoewel ze reeds twee dekens had. Toen kwam de boer een stap naderbij en zei kortaf: 'Wacht even, Hanneke, dat moet anders", en meteen Uep hij naar de donkere hoek waar de kist stond, en nam er de Oranjevlag uit. Het vlaggedoek rol de hij op en legde het op een plek, waa rmen het minst tocht voelde. "Geef mij de dekens eens, Martha, en kom hier op dit plekje". Eén deken spreidde hij uit op de zolder, terwijl de vlag als hoofdkus sen dienen moest. "Ga nu liggen, Martha, en jij naast moeder, Han neke". "Maar u dan, vader?" vroeg het meisje. De boer maakte slechts een afwerende beweging met de hand en mompelde: "De kan toch niet slapen, en blijf waken met Gerrit. Jij moet echter gaan Uggen, Hanneke, misschien dommelen jullie wel in". Toen ze naast elkander lagen, wierp de boer de dekens over hen heen en toen Hanneke zei: "Maar vader, neem zelf nu toch óók een deken, u verstijft immers van de kou", antwoordde de boer slechts: "Gerrit waakt óók zonder deken in de kou, hij gaf er ons drie van de vier, en bovendien is het mijn schuld, dat wij in deze ellende gekomen zijn, enkel en alleen mijn schuld". "Hanneke!" fluisterde de boerin een ogenblik later, "zou er nog hulp komen uit Elburg?" "We moeten op God vertrouwen, moeder. Ik hoop, ja ik geloof vast, dat Frank Lindorp alles in het werk zal stellen om ons te redden. Moge God hem helpen!" Het antwoord van haar dochter scheen bemoedigend te werken op de zwakke vrouw, en toen Hanneke haar nog verzekerd had, dat het niet meer zo geweldig stormde en het water niet meer steeg, werd ze rus tig, vroeg niets meer, en spoedig verkondigde haar rustige ademha ling, dat ze was ingeslapen. Nog een poosje luisterde Hanneke naar het geraas van wind en gol ven, doch dan deed de weldadige warmte ook haar insluimeren en haar slaap werd zó vast, dat zij noch haar moeder wakker werden van het hevig gekraak, waarmede aan het andere einde van de hoeve de grote schuur losscheurde van het stenen huis en aan stukken wegdreef met de donkere vloed. Slechts even bewoog de boerin zich onrustig onder de dekens, terwijl ze enkele onsamenhangende woorden mompelde in de slaap; dadelijk daarop dommelde ze weer voort, onbewust van de steeds meer nade rende ondergang van de Guilerhof. Doch wie zal zeggen, wat er omging in de ziel van de eenzame man, die wakend, en van koude verkleumd, heen en weer Uep over de zol der van zijn huis, waarvan slechts het half stukgewaaide dak boven het water uitstak, en waarboven de aan flarden gewaaide noodvlag wapperde als boven een zinkend schip? O, hoe traag, hoe tergend traag verstreken voor hem de uren van die vreselijke nacht! Toen de schuur instortte, die zijn gehele rijke oogst van het vorige jaar bevat te, had hij zich de haren uitgerukt in zijn wanhoop over het algeheel verlies van zijn welvaart. Maar erger, véél erger nog, was de vrees voor de dood, die hem deed klappertanden alsof hij hoge koorts had. Toen straks de schuur viel, scheurde aan die kant de muur en het naar binnen dringende water stroomde over de zolder tot bijna aan de plek, waar het dak was inge drukt, en de vlaggestok aan een der binten was vastgebonden. Doordat het pas volle maan was geweest, viel er telkens als de don kere wolken even scheurden, een straal van licht door het venster, die de zolder spookachtig verlichtte. Bij dat licht zag Willem van Guilen, dat aan de achterzijde, waar de muur gescheurd was, het dak begon over te hellen. De boer begreep maar al te goed de oorzaak daarvan; de wegzakken de muur kon het gewicht van het dak niet meer dragen en - als van buitenaf geen redding daagde, zouden hij en de zijnen met de Guiler hof omkomen. HOOFDSTUK 17 Als een lopend vuurtje was de tijding van het doorbreken van de Zwartedijk, op twee plaatsen, door Elburg gegaan. Het aanwezige varensvolk school samen op de markt, en staande op een windvrije hoek, bespraken ze druk de dringende noodzake- üjkheid, maar ook de mogehjkheid, om met vaartuigen de in nood verkerende boerenbevolking te hulp te snellen. Niemand, die er enig begrip van had, wat het zeggen wilde, om zich met dit noodweer in het overstroomde gebied met een vaartuig te begeven, kon ontkennen, dat het een zéér gewaagde bijna roekeloze onderneming was, en toch... de torenklok van Doomspijk riep met angstig geluid om hulp en het was de dappere mannen bijna onmoge lijk, werkeloos te blijven. Vooral het jonge volk wilde een poging wagen en Frank Lindorp, de beide zoons van Geert Abels, en meer jonge vissers, stelden zich dadelijk beschikbaar om de gevaarvolle tocht mee te ondernemen. Het duurde echter nog geruime tijd, voordat er iemand gevonden werd, die er zijn schuit aan durfde wagen. Frank Lindorps hart brandde van verlangen om naar de Guilerhof te varen, teneinde haar te redden, die hem boven alles ter wereld dier baar was. Doch de tocht ging niet naar Doomspijk, omdat men van oordeel was, dat men zich daar vooreerst nog wel kon handhaven; er waren plaatsen waar hulp veel dringender nodig was, en daar voer men heen... Talloos waren de gevaren en moeilijkheden, waarmee de varensUe- den hadden te kampen; en eerst tegen vier uur 's middags kwam de boot terug, vijftig uit doodsgevaar geredde mensen met zich voeren de, die binnen de wallen van Elburg een veilige schuilplaats vonden. Met gejuich werd de terugkerende schuit begroet en voor de onge lukkige, van alles beroofde landlieden, werd door de burgers van Elburg liefderijk gezorgd. Zwaar, vermoeiend en zenuwschokkend was de tocht in hoge mate geweest, doch nauwelijks was men goed en wel aan wal, of Frank Lindorp deed pogingen, om de sterkste jon ge mannen er toe te bewegen, nog eens met hem uit te varen en nu naar de omstreken van Doomspijk. Doch de schuit was lek, en slechts Gijs en Jan Abels waren bereid hem te vergezellen. De anderen aarzelden, ze waren vermoeid en de storm verhief zich opnieuw, terwijl de oudere schippers eenparig te kennen gaven, dat het roekeloos was, om nu opnieuw uit te varen. "Je moet van je voomemen afzien. Frank", zei de ervaren Geert Abels met nadruk, "in de eerste plaats omdat je al zo'n zware tocht achter de mg hebt, en in de tweede plaats, omdat het met zulk een wind zo goed als ondoenlijk is, om de omgeving van Doomspijk te bereiken. En tenslotte: hoe denk je aan een boot te komen?" "Maar moeten wij dan mstig bij de haard blijven zitten, terwijl men daar weUicht in doodsnood verkeert en uitkijkt naar hulp?" was de wedervraag van de jonge zeeman, hoewel hij zeer goed wist, dat Abels' opmerkingen geheel juist waren. (wordt vervolgd) rïlEsMi^l .^V..„

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5