Gemeente Dirksland vervangt 9 ABRI'S Onwetendheid RUIM WEKEN KORTING TOT WEL GOED IDEE Drie gewonden bij ongeval in Ouddorp EiiAimei-rtiEuws Palingwedstrijd Viscromte Beiaardconcert toren Goedereede Vertrektijden voor busreis naar de Zendingsdag in Driebergen Topmaand oud papier Sommelsdijk Valiantle oud papier Sommelsdijk Fietstocht door Ouddorps dreven Rommel/creatiefmarkt Ervaar zand, wind en water op uw liuid De Kwade hoek op Goeree: EIIAIIDEn-IIIEIJWS Abonneert U op Eilanden-Nieuws Wij weten wel: Let deze week op de speciale opruimfolderin uw brievenbus en profiteer van de Opruimweken bij EuropaTuin. PAGINA 2 DINSDAG 1 AUGUSTUS 2000 Het zal je als verslaggever maar niet te binnen willen schieten wat nu ook weer een ABRI is. Dan is de verras sing, over wat er nu eigenlijk vervan gen gaat worden, compleet. Maar, één telefoontje naar het gemeentehuis en men is weer helemaal op de hoogte: een ABRI is niet meer en niet minder dan een wachthalte voor de bus. Negen van deze Abri's zullen er worden geplaatst; en het was de bedoeling dat Bur gemeester D. Boonstra op 28 juli rond 15.00 uur het eerste exemplaar officieel zou gaan plaatsen, op de Molendijk in Herkingen, hal te Tuindorp. Maar, op het gemeentehuis kon met niet bevroeden dat de medewerkers van de Firma Armada Outdoors International in Eindhoven, het bedrijf waar de Gemeente de bushokjes gaat leasen voor de prijs van 15.000 per jaar, zo snel zouden werken dat rond halftwee de plaatsing van de negende ABRI al werd voltooid. Op het gemeente huis moest dus in allerijl een alternatief wor den bedacht waarmee de burgemeester als nog een officieel tintje kon geven aan deze gebeurtenis. Dus werd de ABRI als een reu ze - groot cadeau verpakt en viel de burge meester de eer te beurt om samen met wet houder P. J. Koningswoud het enorme cadeaulint door te knippen en het 'cadeau' uit te pakken. Hoewel, of men, gezien de kosten voor deze wachtvoorziening nog van een cadeau kan spreken... Overigens is bij de leaseprijs wel inbegrepen het onderhoud en het maandelijks reinigen van de wacht- hokjes en het herstel van de eventuele glas schade (al zijn de ruiten volgens de burge meester wel 'hufter-proof.') In het kader van duurzaam veilig - categori sering van wegen, is de loopruimte rond de bushalte zodanig gesitueerd, dat automobi listen genoodzaakt zijn hun snelheid aan te passen en dus is met het plaatsen van deze nieuwe ABRI een tweeledig doel bereikt. De aarde en zijn bewoners De biologische oorsprong van ons bestaan. Dat de DNA van ieder mens uniek is. Wij mensen kunnen klonen. Wij bijna zelf mensen kunnen maken. De ethiek aangepast wordt aan de moge lijkheden. Er dagelijks zeer vele abortussen uitge voerd worden. Euthanasie steeds meer ingeburgerd wordt. Er handel is in mensen. Er handel is in organen. Er handel is in medicijnen. Er steeds nieuwe ziekten en epidemieën dreigen. Maar er is zeer veel onwetendheid over de levende God. Hij, die Zijn eigen Zoon opgeofferd heeft om alle mensen te verlossen uit deze wereld, en dat Hij binnenkort terug zal komen. Lees je Bijbel, bid elke dag. En zoek naar meer informatie, bijvoorbeeld een Alpha cursus of de Bijbelcursus in het Diekhuus. De H.S.V. de 'Viscromte' heeft op vrijdag 28 juli een palingwedstrijd gehouden in het Haringvliet. Er waren 24 deelnemers. De uitslag is als volgt: 1. K. Struik175 cm. 2. J. van Dalen123 cm. 3. J. Jordaan120 cm. 4. L. Struik113 cm. 5. John Wolfert88 cm. 6. N. Bazen82 cm. 7. R. Beijer73 cm. 8. R. Rijke66 cm. J. de Jong66 cm. 9. J. Bruggeman58 cm. 10. J. Landman57 cm. Tussenstand na 3 wedstrijden 1. K. Struik7 pnt. 2. A. Schaaf15 pnt. 3. N. Bazen19 pnt. 4. J. Landman27 pnt. 276 cm. 5. John Wolfert27 pnt. 270 cm. 6. Saarloos29 pnt. 7. P. Kalle30 pnt. 261 cm. 8. L. Struik30 pnt. 236 cm. 9. H. Jordaan32 pnt. 10. J. de Jong37 pnt. Op zaterdag 5 augustus a.s. zal een concert worden gegeven op de beiaard van de toren te Goedereede. De bespeling wordt gegeven door Henry Groen, aanvang 16.00 uur. Hen ry Groen is stadsbeiaardier van Bameveld, Apeldoorn, Ede, Wageningen, Gouda en Dordrecht. Hij ontving zijn opleiding tot bei aardier van Peter Bakker. Als beiaardadvi- seur was hij betrokken bij de uitbreiding van de beiaard in de Grote Kerkstoren van Dor drecht tot de zwaarste beiaard van Europa. Het programma voor de bespeling van a.s. zaterdag luidt als volgt: 1Sonate in Bes, KV 570 - Wolfgang Amadeus Mozart Allegro Adagio Allegretto 2. Fantasie over Oud-Hollandse volksliederen - Henry Groen (1957) 3. Franse Suite nr. BWV 813 - Johann Seb. Bach (1685- 1750) Allemande Courante Sarabande Air Menuet Gigue 4. Fantasie over Spaanse volksliederen - Henry Groen 5. Sonate nr. 1 - Wolfgang Amadeus Mozart Allegro Allegro molto Eerste bus Goedereede: 7.00 uur opstapplaats busstation Stellendam: 7.10 uur opstapplaats busstation Melissant: 7.20 uur opstapplaats Kerk Dirksland: 7.30 uur opstapplaats busstation Sommelsdijk/Middelhamis 7.40 uur opstapplaats De Goede Ree Stad a/h Haringvliet 7.50 uur opstapplaats stop bij Van Rumpt Den Bommel 8.10 uur opstapplaats Bommelstee Daarna richting Schaapsweg bij Ooltgens- plaat, waar we de tweede bus ontmoeten om gezamenlijk 8.20 uur te vertrekken richting Driebergen. Tweede bus Nieuwe Tonge7.15 uur opstapplaats busstation bij molen Oude Tonge 7.30 uur opstapplaats Diakonia Ooltgensplaat 7.45 uur opstapplaats weespad busstation Daarna richting Schaapsweg bij Ooltgens plaat, om gezamenlijk met de eerste bus te vertrekken naar Driebergen. We hopen op een fijne, bemoedigende dag. U wordt vriendelijk verzocht 15 minuten voor de aangegeven tijd bij de opstap plaats aanwezig te zijn. Ook op de eerste zaterdag van de maand mei werd er door een groep vrijwilligers van mannenkoor Ons Koor papier opgehaald in Sommelsdijk. Behalve de Westplaat wordt het gehele dorp 's morgens vanaf een uur of negen aangedaan. De mannen hadden die dag tot één uur nodig om al het papier op te laden en naar de containers te brengen. Maar liefst twee en een halve zes meter container werd er volgestouwd! Een geweldige presta tie en een zeer welkome financiële injectie voor het uniformenfonds. Inwoners van Sommelsdijk, die zoals gebruikelijk of deze keer misschien voor het eerst hun dozen en bundels oud papier buiten hebben gezet, har telijk dank daarvoor. TRAMWEG 33 OUDE TONGE Mannenkoor Ons Koor De mannen van Mannenkoor Ons Koor uit Sommelsdijk zijn met vakantie. De weke lijkse repetitie-avonden zijn opgeschort tot eind augustus a.s. Om die reden zal er deze eerste zaterdag van de maand ook geen oud papier worden opgehaald. Zoals elk jaar laten de mannen een keer verstek gaan. Papier dus niet buiten zetten! Gaarne bewaren tot aan de eerste zaterdag van sep tember, want dan zijn de mannen uitgerust en wel weer present en zullen zij in de ge bruikelijke ploegen van twee of drie al uw oude papier weer ophalen. Tot 2 september dus, vanaf 9 uur 's morgens wordt al het oude papier dan weer opge haald. De mannen van Ons Koor wensen hun Sommelsdijkse oud papierklanten een goede vakantie toe en rekenen op hun klan dizie in het nieuwe seizoen. EUROPA UIN Op woensdag 9 augustus wordt er vanuit de Gereformeerde Kerk Ouddorp een fietstocht georganiseerd. De tocht zal de deelnemers door de fraaie omgeving van Ouddorp voeren. Onder aanvoering van de ter plaatse aanwezige leden van de Werkgroep of aan de hand van een rou tebeschrijving zal de tocht om 19.00 uur starten. We verzamelen bij de ingang van de Kerk aan de kant van de parkeer plaats. Bij tei-ugkomst staat er een lekker bakje koffie of limonade klaar! Deelname is gratis, een vrijwillige bij drage wordt op prijs gesteld. Iedereen is van haite uitgenodigd deel te nemen, kinderen graag onder begeleiding! Graag tot ziens op woensdag 9 augustus! NIEUWE TONGE - Op zaterdag 9 septem ber organiseert de wijkgroep van Nieuwe Tonge bij voldoende deelname een rom mel/creatiefmarkt. Een ieder wordt hierbij in de gelegenheid gesteld zijn/haar overtollige spulletjes of eigen gemaakte spulletjes te verkopen. U kunt voor deze markt een tafel huren, kos ten 15,00 per tafel. De markt wordt gehouden in Ons Dorpshuis van 10.00 tot 14.00 uur. Voor kinderen wordt een apart plekje gere serveerd voor het verkopen van uitsluitend speelgoed op een kleedje, deze deelname is gratis. Voor opgave en informatie over de markt kunt u bellen naar: tel. 651927 of 651890. In de maand augustus kan het publiek iedere dinsdagavond en woensdagmiddag onder leiding van professionele gidsen Neeltje Jans bezoeken. Gedurende de wandeling worden de verschillende veranderingen die de afgelopen jaren hebben plaatsgevonden, doordat de beheerders de natuur de vrije hand hebben gegeven, toegelicht. Daarnaast kunt u iedere donderdagochtend in Zierikzee opstappen om een vaartocht te maken op de voormalige waddenveerboot 'De Friesland' naar Neeltje Jans voor een wandeling aldaar. Historie Neeltje Jans was ooit een zandplaat in de monding van de Oosterschelde, maar met de bouw van de stormvloedkering in de Ooster schelde werd de zandplaat opgehoogd en omgevormd tot werkeiland. Toen de pijler- dam in 1986 gereed was, bood het landschap op Neeltje Jans een aanblik van zand, beton, opslagdepots en loodsen. Vereniging Natuurmonumenten en het Zeeuwse Landschap hebben van dit land schap een natuurgebied gecreëerd met een gevarieerd duinlandschap dat past in de weidse omgeving aan de kust van de Ooster schelde. Er zijn duinen, natte valleien, een slufter (geul) en een vogeleiland. Het veel zijdige landschap trekt tal van vogels. Excursies in augustus Gedurende de maand augustus vinden de onderstaande excursies plaats: Elke dinsdagavond, 19.00 uur: natuur wandeling over Neeltje Jans. Elke woensdag, 14.00 uur: natuurwande ling over Neeltje Jans. Elke donderdagochtend, 11.00 uur: gecombineerde vaar- en wandeltocht van uit Zierikzee naar Neeltje Jans (tot ca. 16.00 uur). Wat u verder moet weten De wandelexcursies starten bij het naam bord van Natuurmonumenten en Het Zeeuw se Landschap, aan de Oosterscheldekant van de parkeerplaats van Waterland Neeltje Jans (betaald parkeren). De vaartocht met De Friesland start in Zie rikzee, haven 't Luijtje. Aanmelden bij Rederij Gebhard, tel. (06) 55710933. Kos ten: volwassenen ƒ27,50; kinderen t/m 12 jaar/17,50. Op maat Wilt u een excursie organiseren voor een eigen groep of voor een speciale gelegen heid? Excursies kunnen op verzoek gegeven worden; in vele talen en voor verschillende leeftijden. Ook rolstoelgebruikers zijn van harte welkom. Bel voor een excursie op maat met mevrouw P. Sloof, (0113) 695431 DE KWADE HOEK op Goeree is een steeds veranderend natuurgebied met duinen en vochtige valleien vol bijzon dere planten, een strand vol jonge duintjes en schorren met kreken, Door deze afwisseling is het gebied voor verschillende vogels aantrekke lijk. Een excursie biedt een uitsteken de gelegenheid om te genieten van het natuurgebied en het (beter) te leren kennen. Een ervaren gids zal een uit gebreide toelichting geven en staat klaar om uw vragen te beantwoorden. U bent van harte welkom. Ook leuk tijdens uw vakantie! Afwisseling De grote afwisseling in het landschap is steeds opnieuw verrassend. Er is een breed strand waar jonge duinen ontstaan, bloemrij ke valleien en een uitgestrekt schorrenge- Frans zeiljacht binnengebraclit door De Zeemanspot Vrijdag 28 juli alarmeerde de kustwachtpost Ouddorp de bemanning van de Stellendarn- se reddingboot De Zeemanspot om kwart voor tien. Het zeiljacht 'Tawada' van een Franse eigenaar uit Nannes bij Parijs was door een navigatiefout op de noordpunt van de Hinder vastgevaren. Met behulp van de aan boord zijnde rubberboot werd een sleep- verbinding tot stand gebracht tussen De Zee manspot en de Tawara. Het zeiljacht werd daarop vlot getrokken. Omdat de motor verhit werd voer het jacht niet zelf verder naar de haven, maar sleepte de reddingboot het scheepje naar de buiten- haven van Stellendan, waar het werd afgele verd bij de schutsluis. De Tawara, onderweg van Colijnsplaat via Stellendam naar IJmuiden, zal hier de motor na laten kijken en later zijn weg vervolgen. Rondvaartboot in brand Op 28 juh 2000, omstreeks 02.45 uur, werd de bemanning van de reddingboot Griend uit Ouddorp door de kustwachtpost Ouddorp opgepiept voor een sportvisser op de Greve- hngen met motorstoring. Enige minuten later kwam de melding door dat er in de haven van Den Osse een rondvaartboot in brand stond. In overleg met de kustwacht is de Griend eerst naar het brandende schip gegaan. Aldaar bleek dat de rondvaartboot Grevelin- gen geheel in brand stond. Inmiddels was ook de brandweer ter plaatse. Samen met de brandweer werd het vuur gedoofd. Ook werd er een oliescherm rondom de rondvaartboot gelegd, dit ter voorkoming van mogelijke milieuschade. Na deze actie werd er koers gezet naar de sportvisser welke in de omgeving van de Ossehoek voor anker lag. Deze boot, de Del ta 1542 met daarin 3 personen, werd vervol gens naar de trailerheUing in de haven van de Middelplaat gesleept. Omstreeks 06.00 uur was de Griend weer op het station. Ongeval op de Archipel Op zondag 30 juli werd de bemanning van de reddingboot Griend door de kustwacht post Ouddorp opgepiept voor een ongeval van het eiland Archipel op het Grevelingen- meer. Een Belgische jongen, die aldaar met zijn ouders met een zeilboot verbleef, was aldaar in een scherpe schelp gestapt waar door hij een diepe wond bij zijn tenen had gekregen. Deze jongen werd vervolgens door de Griend naar de Ouddorpse haven gebracht alwaar hij door een bemanningslid van de reddingboot naar de dokter werd ge bracht. Nadat de dokter de wond had ver zorgd werd de jongen weer door de Griend naar zijn ouders op de Archipel gebracht. bied. Bij vloed overspoelt het met zeewater, bij eb zoeken veel vogels er hun voedsel. Door de invloed van zowel zout als zoet komen er veel verschillende planten en vogels voor. Tijdens de excursie kunt u hier mee kennis maken; de boswachter geeft tekst en uitleg. Vogels Ook voor vogelliefhebbers is het gebied zeer aantrekkelijk. Op het strand ziet u wellicht de kluut en strandplevier, in het schorrenge bied de tureluur en grutto. In het voorjaar bouwen nachtegaal, braamsluiper en kneu hun nest in de struiken. Wellicht laat de bruine kiekendief zich zien en met een beet je geluk ziet u een lepelaar of een zilverrei ger. Excursies Op zaterdag 19 augustus om 19.00 uur en iedere dinsdag in de maand augustus, ook om 19.00 uur, starten de wandelexcursies naar de Kwade Hoek. Voor deze excursies moet u zich aanmelden bij de VVV Oud dorp, Bosweg 2, Ouddorp, tel. (0187) 681 789. De excursie is gratis voor leden van Natuurmonumenten en het Zuid Hollands Landschap, niet-leden betalen 5,- en kin deren t.m. 12 jaar 1,-. Vertrek vanaf de parkeerplaats bij de ingang van de Kwade Hoek aan de Oostdijkseweg in Goedereede. Op de Vrijheidsweg in Ouddorp vond zaterdagmiddag een aan rijding plaats tussen een personenauto en een Duitse motorrij der. Komende uit de richting Ouddorp wilde de bestuurster van de personenauto linksaf gaan richting camping 'Toppershoed je". Hierbij zag ze de tegemoet komende motorrijder over het hoofd met de botsing tot gevolg. De motorrijdder en de beide inzittenden van de auto raakten gewond. De motorrijder liep een polsfraktuur en aangezichtsletsel op. Daar hij ook klaagde over nekklachten werd de brandweer gealarmeerd, zodat de man op de wervelplank naar het ziekenhuis in Dirksland kon worden gebracht. Ook de mede-inzittende van de auto moest met nekklachten naar het ziekenhuis worden gebracht, samen met de bestuurster die slechts lichte verwondingen opliep. Beide voetuigen liepen grote schade op. chr. streekblad op gerefonneerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: AlgemeenCs'gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adni') tarief per mm 0,46; contracttarieven op aanvraag sluiüngstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluttingstermijnjamiliebenchten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel; mobiel 06-51412500, e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 17,50. Per jaar 66, Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 60% DIRKSLAND, VROONWEG 23, 0187-601354

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 2