c:^ twistappel voor Landbouwsteun, boer en burger EIIAIIDei-niEUWS LANDBO UWPRAATJE: ^Ht\ ^^n^ yitt ti^tttat: WÊim VRIJDAG 21 JULI 2000 Als landbouwpolitiek ontaardt in landbouwsubsidies, is het goed mis met Europa en zijn boeren. Steun aan de landbouw is voor de boer een noodzaak en voor de burger een gru wel. Wie durft de discussie aan over een nieuwe landbouwpolitiek? Europa stond veertig jaar geleden voor een monsteropgave toen beleidsmakers een gemeenschappelijke landbouwpolitiek in elkaar timmerden. De zes landen die als pio niers de Europese Gemeenschap opstartten kenden een zeer gevarieerde landbouwwe- reld. Europa was niet meer en niet minder dan een groene lappendeken met grote, klei ne, keuter- en miezerige boerenbedrijven. Zet het Nederlandse boerenbedrijf naast het Zuid-Italiaanse boerenbedoeninkje en laat er vervolgens één landbouwpolitiek op los. Toch was dat de opgave veertig jaar geleden. De Europese landbouwpolitiek kende een aantal doelstellingen. Eerstens zou de Euro pese voedselvoorziening veilig gesteld moe ten worden. Een voor de hand liggende doel- stelUng want Europa was amper bekomen van de destructieve wereldoorlog die de voedselvoorziening aan flarden had gescho ten. Een tweede doelstelling betrof de zorg voor een redelijk boereninkomen. Als Euro pa prijs stelt op een veilige en goede voed selvoorziening zullen de voedselproducen ten -lees de boeren- voldoende mogelijkhe den en financiële ruimte moeten hebben. Ook het consumentenbelang stond hoog genoteerd bij de Europese beleidsmakers. Als derde doelstelling van de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek gold een stabiel en redelijk prijsniveau voor voedsel. Met deze drie doelstelUngen op zak constru eerden de pohtici in Brussel (de hoofdstad van de Europese Gemeenschap) een instru mentarium dat globaal in twee onderdelen te onderscheiden was. Enerzijds een product en marktondersteunend prijsbeleid en ander zijds een steun om de structuur van de Euro pese landbouw te verbeteren (het zgn. land- bouwstructuurbeleid). Beide instrumenten zijn ongetwijfeld effectief geweest. Zelfs zo doelmatig dat de landbouw in Europa is uit gegroeid tot een expansief, snel groeiend en nauwelijks in toom te houden productieap paraat. De Europese landbouw kreeg gaan deweg "buikpijn" van de eigen successen. Het instrumentarium werkte niet meer zoals de Europese pioniers dat hadden voorzien. Voor al de productsteun, de beschermende prijzen (bodem- of interventieprijzen en garantieprijzen) en de structuurgelden scho ten hun doel voorbij. Europa ontdekte dat de Europese landbouwpolitiek aan zijn succes sen ten onder zou gaan. Uit de tijd Er zijn de laatste twintig jaar diverse pogin gen gedaan om de gemeenschappelijke land bouwpolitiek bij te schaven. Dat heeft veel discussie en ook politieke herrie teweegge bracht. De boeren weerden elke correctie of politieke verandering omdat dat gelijkstond met een aanval op de boerenbeurs. De land bouwsteun werd door de jaren heen ervaren als een verworven recht. Boeren waren wars van argumenten en vonden dat zij een aparte bevolkingsgroep vormden die politieke, maatschappelijke en financiële steun ver- diende.Het kan verkeren: de doelstelUngen van de Europese landbouwpolitiek zijn ach terhaald. Misschien is dat sneu voor de boe ren, maar de harde werkelijkheid valt niet te ontkennen. De marktvergroting en de libera lisatie hebben de noodzaak van een veilige voedselvoorziening naar de achtergrond ver drongen. Waarom dan nog een beleid gericht op redelijke boereninkomens? Als de voed selvoorziening geen probleem is zullen zij hun rol op de vrije markt moeten spelen. Daar is geen plaats voor subsidies, wel voor concurrentie, zakelijkheid en rendement. Consumenten liggen nauweUjks wakker van stabiele, redelijke voedselprijzen. Sterker nog: naarmate Europa zijn landbouwsteun laat varen kan de consument het voedsel goedkoper uit de winkelschappen halen. Nieuwe vormen van steun Moeten boeren voortaan alle steun ontberen? Dat is te kort door de bocht. Europa heeft tegenwoordig meer oog voor het platteland en zijn meervoudige functies. Er is dan ook meer belangsteUing voor een politiek waar beheer en onderhoud van het platteland cen traal staan. In dat nieuwe politieke hoofdstuk kunnen (en moeten) boeren een dominante rol spelen. Zij exploiteren immers tweederde deel van Europa's cultuurareaal. Als boeren het platteland zorgvuldig en goed beheren leveren zij een waardevol product of een maatschappelijke dienst aan de Europese samenleving. Daarvoor moet dan ook een passende beloning worden gegeven. De stap naar een maatschappelijke prijs (lees steun) aan de boeren is dus niet zo groot. Wordt het geen tijd dat boeren en burgers zoeken naar een nieuwe, eigentijdse landbouw- of platte- landspohtiek? In dat verband gaat er ook een geheel ander Ucht vallen op het begrip land bouwsteun. Er liggen grootse uitdagingen voor de boeren en hun organisaties. Zullen en durven zij die opnemeai? b. Schouwing Geacht college, Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 26-7- 2000, kenmerk BW 2000-1516 richt ik mij tot u met een aantal opmerkingen om daarna tot een eindconclusie te komen, ^et college van B&W is voornemens in de woonkern Dirksland een asielzoekerscen trum voor 350 personen te situeren voor maximaal 5 jaar. Burgemeester en Wethouders geven in genoemde brief aan dat bestuurlijke mede verantwoordelijkheid en humanitaire rede- l. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom K«, I p/a Ellanden»Niemvs. Postbus», Sim AA Mddeiharnis. 2. PermaaadzijnerSO h. 100 puat«n te ver dienen. Zelfgemaakte raad sels voorrien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Stuur af en toe een briefle, dat wordt beantwoord. 4. Bij 400 punten ont vang je een boeken- bonvan ƒ15,-. Zullen we vlug aan de slag gaan om nog wat punten te verdienen? Succes gewenst. In deze cirkel moeten woorden en namen uit de Bijbel geschreven worden. Ze bestaan steeds uit 7 letters. Na juiste invulUng ont staat een tekstgedeelte uit de tweede brief van Petrus. Je kunt dat lezen in de buitenste rand met rondjes vanaf nummer 1 t/m twee hokjes na 12. Let op, soms moet je 2 woor den invuUen. Zie eerste voorbeeld. Hoe luidt de tekst is de eindvraag. Je zult zien dat het wat te meiken heeft met de tekeningen om het rad heen. 1. Gestorven Vroegere naam van Beth-El. (Gen. 28:19) 2. Broer van Jakob Losgelaten, niet meer gevangen. 3. In die plaats werd een jongeling uit de dood opgewekt -i- Derde persoon uit Ezra 2:33. 4. Mijn is gelijk een ree. (Hooglied 2:9). 5. Moeder van koning Jojachin (2 Kon. 24:8). 6. Een kier -i- verzamelnaam voor koeien, schapen en geiten. 7. Zo moeten de oude matmen zijn (Titus 2:2). 8. Wie was de zoon van Azareël? (Neh. 11:13). 9. Uitknijpen (Rich. 6:38). Gebruik het woord wat daar in de verleden tijd staat niet letterlijk. Zet het in de tegen woordige tijd en gebruik het als heel werkwoord. 10. Ik heb niet in het verborgene gesproken, in een plaats (Jes. 45:19). 11. Het enkelvoud van een niuntsoort uit Ezra 2:69). 12. Ruzie zoeken (Ps. 60:2). Maak van het voltooide deelwoord het gewone werk woord in de tegenwoordige tijd. Streep getallen weg in het cijferveld van Riet Groeneweg (Rockanje). Doe dat in alle richtin gen. Cijfers mogen meerdere keren gebruikt worden. Welk getal bUjft, van links naar rechts gelezen, over? Zo Riet dat was een ouwetje, die al maanden in mijn map zat. Bedankt ervoor. 2 3 8 9 0 4 4 1 9 8 5 8 5 3 7 8 3 6 2 3 5 1 0 9 0 1 6 4 8 9 1 8 4 9 2 5 1 2 8 6 0 3 0 6 3 4 3 3 3 5 0 2 5 5 4 7 9 6 8 2 4 9 1 3 6 2 9 3 0 0 1 9 9 7 5 9 7 9 7 1 2 5 5 4 9 6 0 8 0 1 2 0 8 7 9 8 4 1 3 1 3 0 1 9 6 7 0 6 8 3 2 5 2 0 8 4 9 1 3 5 Streep deze getallen weg: 13019 38056 83432 18269 52084 89532 28697 62351 91849 35025 81590 97613 15032 38724 84994 19480 53783 91362 31052 62930 94865 37405 15190 50238 87680 19858 60769 91440 34360 80210 97125 tn: Morgen hoopt Benno van Oils (Achthuizen) 9 jaar te wor den. OpD.V. 25julihooptAnjavanSplunter(Ouddorp)haar verjaardag te houden, Kariinda Huizer (Zwijndrecht) 13 jaar óp 28 juli. Veel zegen in jullie nieuwe levensjaar. Lekker een mooi boek kiezen of een CD. Dat kan voor Liesbeth Bos, Marijke Jansen, Annema- rieke Broer, Corrie van Boven en Ricardo Clement. Hoor ik er nog eens van wat het geworden is jongelui? Op naar de volgende puzzelaars. Jeannette v.d. Linde (Ouddorp) Die domme ome Ko was je naam vergeten te vermelden. Goed dat je het mij nu per brief vertelde. Gelukkig was ik de bon geenszins vergeten. Temninste, niet bij mijn weten. Inmiddels heb je met aanvulling van andere bonnen een CD gekocht. Aha, jij bent dus ook al aan muziek verk nocht. Hou je van zang of instrumentaal? Je bent vast wel muzikaal. Annemarieke Broer en Corrie van Boven (Klaaswaal/Nieuw-Beijerland) Veel plezier op jullie vakantie. Of het echt door gaat, wie geeft die garan- tie?Vooral als je niet zo lang zitten kan. Tja, wat moetje dan? 'k Wens Corrie's vader sterkte met rug en been. Zowel met de reis terug als eerst er heen. Bedankt voor je leuke pasfoto Corrie. Hij komt wellicht in de krant, even wachten nog: Sorry. Rien Noteboom (Sommelsdijk) Heerlijk dat je toch weer meedoet. Je puzzelt, verdient bonnen en bent zoet. Mooi om de draar weer op te pakken. Laat beslist de moed niet zakken. Richard Buscop (Oude-Tonge) Jij wist in elk geval wat je voor je bonnen moest zoeken. 'k Vind het prachtig dat je ze besteedt aan orgelboeken. Verder laat je ons het een en ander weten. Richard is van school af, gaat werken, dat wordt zweten. Hij heeft het puzzelen jaren gedaan. Maar nu is het echt van de baan. De Heere moge je kracht geven. Hier in dit aardse leven. Bovenal echter genade en een vast geloven. Want dat gaat werkelijk alles ver te boven. Nienke van Gurp (Ooitgensplaat) Je verjaardag leverde mooie cadeaus op. Skates, een armbandje, stempelstiften:Echt geen strop. Straks veel plezier in MAVO vier. Bedankt voor je gezellig schrijven. 'k Hoop dat je trouw mag blijven. Marjolein Meijer (Ouderkerk a/d Ussel) We leven helaas in een gevaarlijk land. Ze trekken je zo van de fiets en sleuren je naar de kant. Maar zo met vriendin Christel samen is het veiliger, dat moet ik beamen. Sterkte op het Wartburgcollege, locatie Revius. Maar eerst vakantie, ontspannen en rusten dus. Van je schoolreisjes las ik de verslagen. Het waren hele interessante dagen. nen voor het college aanleiding zijn in prin cipe positief op het verzoek van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) te reageren. Het verbaast mij in hoge mate dat de burgers van de Gemeente Dirksland uit geen enkel raadsverslag hebben kunnen vernemen dat een dergelijk principebesluit is genomen. Bij een dergelijk belangrijke maatregel, als het vestigen van een AZC, mag toch op zijn minst verwacht worden dat publiekelijk in de raadszaal van de gemeente hierover wordt gediscussieerd. Alsof het om kleine, marginale zaken gaat. Uw handelwijze riekt naar het beruchte ach terkamertje waar onder elkaar bekokstoofd wordt wat velen raakt. Uw manier van opereren doet mij denken aan een woord van wijlen Han Lammers: "de democratische staatsvorm is niet georga niseerd vertrouwen, maar georganiseerd wantrouwen". Het debat dient publiekelijk te worden gevoerd en de leden van de gemeenteraad dienen hun eigen verantwoor- deUjkheid te beseffen en te effectueren. In verband hiermee protesteer ik tegen uw tweedeling van de gemeente, te weten de bewoners van de woninglocatie 'Kleine Boezem' en de rest van de woonkern Dirks land. Alsof een AZC in de woonkern Dirks land niet van invloed zou zijn op het welbe vinden van de inwoners van héél het dorp. Het oude adagium: 'verdeel en heers' vindt bij het college gretig gehoor. Immers als er sprake zou zijn van massaal protest tegen de vestiging van het AZC, dan zou het wel eens kunnen gaan als in andere plaatsen waar het college na ampele overwegingen de mede werking met het COA opzegde. Dat wilt u met uw tweedeling voor zijn en het is niet moeilijk dat te doorzien. Wat betreft de beoogde locatie is eveneens een en ander op te merken. Met veel aplomb is het plan 'Kleine Boezem' gelanceerd. Ik behoef u niet in herinnering te brengen met weUc een elan het plan werd ontvouwd en toezeggingen zijn gedaan. De woonlocatie moest zich kenmerken door fraaie architec tuur, veel groen en een kindvriendelijke omgeving. Er zijn hooggespannen verwach tingen gewekt die door u niet worden geho noreerd. Nu verleent u in principe medewer king vlak naast een zodanige woonlocatie een asielzoekerscentrum te willen vestigen. Als u zich verschuilt achter een bouwstop, omdat het beschikbare woningcontingent geen nieuwbouw toelaat op korte termijn, dan zou ik mij als bestuurders toch in de gemoede afvragen of niet al te lichtvaardig aan burgers beloften zijn gedaan. Die bur gers hebben nota bene geen geringe investe ringen gedaan. En dat is alleszins acceptabel mits uw belofte gestand gedaan wordt. Wie had enkele jaren geleden er oer gepeinsd te investeren in een nieuwe woning op de loca tie 'ïQeine Boezem' als hij van uw huidige voornemen had geweten? Nauwelijks iemand! U verbreekt uw belofte, willens en wetens. Dat merk ik aan als onbehoorlijk bestuur, als volksverlakkerij. Als uw heilloze plannen doorgang vinden, worden de woningen in de naaste omgeving van het AZC tenminste 20% minder waard, zo werd mij door een beëdigd makelaar en taxateur verzekerd. Als of dat niets betekent. Zal in de volgende aanslag voor de omoe- rend zaakbelasting te merken zijn dat de woningen 20% minder waard geworden zijn? Ik betwijfel dat in hoge mate. Ik meen door planschade te zijn getroffen en zal indien nodig te zijner tijd passende stappen ondernemen om de geleden schade te verha len. Betreffende de termijn van maximaal 5 jaar valt op te merken dat deze toezegging geen knip voor de neus waard is, gezien uw toe zegging de tweede fase 'Kleine Boezem' op korte termijn te realiseren. Waar is uw solidariteit, medeverantwoorde lijkheid en humaniteit met uw eigen bur gers? Wat betreft het aantal van 350 asielzoekers merk ik op dat dit aantal onverantwoordelijk hoog is in relatie met het aantal inwoners van de woonkern Dirksland (per 01-01-00 4848). Iets meer dan 7% is daarom te hoog omdat het karakter van het dorp zich totaal er niet toe leent. Ik bevind mij in het gezel schap van de Leidse hoogleraar medische ethiek Heleen Dupuis die onomwonden stelt dat de voortdurende hoge instroom van asielzoekers buitengewoon belastend is voor onze samenleving en slechts 10 tot 20% van de binnenkomers de status van vluchteling blijkt te verdienen. De rest bestaat uitgeluk- zoekers van wie ik begrijp dat zij een beter bestaan willen, maar voor wie wij niet op grond van het Vluchtelingenverdrag onze grenzen hoeven open te stellen (Trouw 01- 07-2000, pag. 21). Het wil mij voorkomen dat in plaats van solidariteit, medeverant woordelijkheid en humanitaire redenen, de economische reden bij u de doorslag gaat geven. Mijn protest geldt ook de datum van uw vooriichtingsavond op D.V. woensdag 19 juli. Haastig is toegezegd dat een tweede informatieavond zal worden belegd op D.V. maandag 28 augustus. Ook hier is sprake van 'verdeel en heers'. Zij die de eerste avond bezoeken, zullen minder gemotiveerd zijn om ook de tweede avond te bezoeken en zo verdeelt u een eventueel massaal protest in twee kleinere groepen. Aardig bedacht, maar doorzichtig. U staat geen transparant beleid voor, maar u beweegt zich in de catacomben van mislei ding en onaantastbaarheid. Dus niet moedig! Ik richt mij tenslotte tot u met een vlammend protest. U komt uw toezeggingen niet na. U hebt derhalve valse verwachtingen gewekt ten aanzien van de invulling van 'Kleine Boezem', tweede fase. U streeft niet naar transparant beleid, uw eigen burgers ten goe de. De burgers van de gemeente Dirksland in het algemeen en die van de woonlocatie 'Kleine Boezem' in het bijzonder worden op een verrassende manier in de maling genomen. Ik houd mij overtuigd van een passende reactie uwerzijds. Steeds bereid mijn schrij ven mondeling toe te lichten, verblijf ik. Hoogachtend, P. van Oosterom, Dirksland. BiH afionaawi In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze In dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om Ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de Inhoud van wat lezers schrijven. P^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 7