GOEDEREEDE DirkSlaiid Gemeentezang, gelezen in kerkbode van Montfoort eiiahdeh-hieuws Gemeente uit de kerken iiiiiiiii r::l;^^ti;<:t:::^:H^ PAGINA 6 VRUDAG 21 JULI 2000 GEMEENTE Voorgenomen vrijstelling Aanvraag Monumentenwet 1988 Bouwplannen Besluiten Awb Goedereede ISGO Bouwplannen Besluiten Awh Bouwplannen ao) Bouwplannen--------------------- lilflsililpöoas.' op de ruimtelijke ordening) Verleende vergunningen/ ontheffingen (A'u;h^ biokhuttr3:o7.oo). Voorhereidingsbesluiten Het is me een behoefte om toch eens over de gemeentezang te schrijven. De langzame zangtrant die onze gemeente mede ken merkt, blijkt voor een aanzienlijk deel een ergernis te zijn, maar voor niet weinigen ook een vermaak. Het is al weer een jaar geleden dat de oud-consulent J.H.C. Olie voorging. Hij schreef ter herinnering aan die dienst in de kerkbode 'Voetius' het vol gende: "Het was me bepaald geen straf jl. zondag in beide diensten in Montfoort het Woord te verkondigen. Voor een 'buitenlan der' is de tijd stil blijven staan wat de stijl van de kerkgang en de diensten betreft. Het gaat er wat stijf aan toe. Maar dat past wel bij me. 'k Had voor gymnastiek altijd lage cijfers. Het ging met Olie niet altijd gesmeerd. Er wordt nog altijd gezongen in het gedragen tempo van toen (1978/1979). Ik heb niet veel tegen op goed ritmisch gezongen psalmen, maar het lijkt èr soms op dat men zingt op een racefiets". Nog weer langer geleden schreef ds. J.T. Doornenbal toen hij in de vacature van ds. M.J. Lekkerkerker voorging: "Overal in de stad hangt nog de sfeer van het oude. Dat zingen in de kerk is langzamer dan ik ooit elders gehoord heb en nergens klinkt het zo plechtig en eerbiedig". Dat heeft ds. Door nenbal toen niet geschreven omdat hij op een beroep naar Montfoort verlegen zat. De beste man had in 1948 die kans al gehad en heeft daarnaast nog eens 111 beroepen gehad in zijn leven, als de lijst die Jeanette Donkersteeg maakte in 'Die heimwee heb ben komen thuis' termiinste klopt. Smaken verschillen. Ook wat betreft gemeentezang. Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is en elke gemeente heeft een tradi tie. Dat mag toch? Als men van een traditie maar geen afgod maakt. Zo zingt de Her vormde gemeente van Tienhoven bij Amei- de jaar en dag niet met begeleiding van een orgel, maar met een koperensemble, het welk vroeger zelfs notarieel is vastgelegd. Ergens huilt het van binnen bij me als tradi ties zomaar verdwijnen in onze tijd, op welk terrein ook. Toen ds. J.D. van Roest nog in Rouveen stond, schreef hij eens over de klederdracht aldaar: "Dat in ons dorp de klederdracht nog vrij algemeen is, hoeft niemand te wij ten aan start traditionalisme, maar getuigt meer van een stuk individualiteit en karak tervastheid, die in onze tijd van slaafse mas samode weldadig aandoet". Ondertussen verwijt een Staphorster de Zeeuw diens kle derdracht niet. En iemand in Marker dracht ziet niet op de Volendammer neer. Zo diene het ook te zijn bij de gemeentezang. Laat het rond de gemeentezang niet komen tot het vergeten of verbijten van elkaar. Denk eens aan wat wijlen ds. Jac. van Dijk zei in een causerie over de gemeentezang: "Er zijn gevallen waarin het tot onstichtelijkhe- den en bijna tot handtastelijkheden is geko men in de jaren na de tweede wereldoorlog over ritmisch of niet-ritmisch, waarbij men 'links' en 'rechts' vreselijke dingen zei. Extra vlug of extra langzaam zingen, en dat tezamen, strekt niet tot verheerlijking van Gods Naam. En hoe zal hier gelden: "de wereld hoor' en volg' mijn zangen met amen, amen na"? In onze gemeenten zingt men sinds men senheugenis isoritmisch maar dan in een wat trage versie. Die wijze van zingen is overigens niet onhistorisch en a-muzikaal. Integendeel! We hebben meerdere malen reconstructies gehoord van ouderwetse gemeentezang uit een opname die zo'n tien jaar geleden door de VU te Amsterdam werd opgenomen in het kader van de ten toonstelling 'Psalmzingen in de Nederlan den' Sedert de reformatie zijn de Psalmen in ons land rustig tot zeer rustig gezongen, op hele noten. Dit ging soms zelfs zo traag dat de organist tussenspelletjes speelde tus sen elke regel. In de koraalboeken van Jan Worp kun je dat nog terugvinden, maar ook in eerdere tijd bij Potholt Horlebusch en de organist van de Dom te Utrecht, F. Nieu- wenhuis, om er maar een paar te noemen. Daarbij komt dat die iso-ritmiek ook in de gereformeerde kerken van Roemenië en Hongarije bekend is en dat diverse iso-rit- mische Psalmmelodieën of wijzen van de 'enige gezangen' terug te vinden zijn in koraalfantasieën van Bach, Pachelbel, Menselssohn en vele anderen. Ja maar Cal- vijn zong toch ritmisch in de Grote Kerk van Geneve? En of! Maar dat gebeurde dan wel zonder orgel. Laten degenen die echt naar de bron terug willen dat niet vergeten. De composities die onder andere Sweelinck en Anthonie van Noordt maakten naar aan leiding van de Psalmen waren ook ritmisch getoonzet, maar werden voor en na de dienst gespeeld daar tijdens de dienst het orgel zweeg. In de praktijk betekent dat dat sedert de reformatie in Nederland en Bel gië, althans in het Nederlandstalige gedeel te, alleen iso-ritmisch is gezongen, en dat (zeer) langzaam. Laat er rondom gemeentezang geen twist ontstaan en laten we vooral iemands geeste lijke staat er niet aan af meten. Bekend is dat een autoriteit als ds. I. Kievit in het minst geen bezwaar aantekende tegen de invoering van het ritmisch zingen in Baam na de oorlog. Mag ik ook even ondeugend zijn naar de verdedigers van de ritmische gemeentezang? Als u zo graag teruggrijpt naar Calvijn met het oog op de gemeentezang, wilt u dan ook a capella zingen? En begeert u dan elke zondag de wet des Heeren helemaal te zin gen en een hele Psalm per zondag en ook Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Ridderkerk J.C. Schuur man te Alblasserdam, die bedankte voor Hil versum; naar Stad aan 't Haringvliet H.A. Samson te Voorthuizen. Bedankt voor Groot Ammers A.A. Floor te Genemuiden; voor IJmuiden-West C.G. wekelijks de lofzang van Simeon, zoals in Geneve gebruikelijk was? Volgt Calvijn ook geheel in zijn theologie (onder andere verkiezingsleer met dubbele predestinatie) en zijn tuchtmaatregelen rond de kleding enz. Ik wil maar zeggen.Laten we vooral niet vergeten dat we twintig eeuwen na Christus amper vierenhalve eeuw onze hui dige gemeentezang kennen. Hoe de Psal men aanvankelijk geklonken hebben weten we niet. Mogelijk op zulk een wijze die ons anno 2000 niet zou aanspreken. Waar het bovenal om gaat is dat we de Psalmen zin gen met innerlijke betrokkenheid en ter ere Gods, iedereen op zijne wijs, ritmisch of iso-ritmisch M. v/d Valk V. Borselenstraat 32 3244 XE Nieuwe Tonge Graafland te Aalsmeer; voor Sluipwijk M.J. van Oordt, kandidaat te Oudewater; voor Stolwijk H. Roseboom te Bruchem. Geref. Kerken Beroepen te Appelscha R. Silvis te Heer jansdam, die dit beroep heeft aangenomen; te Fijnaart ca. G.A.J. van der Maas te Amsterdam, die dit beroep heeft aangeno men; te Marrum-Westernijkerk (SoW gem.) H.A. Speelman te Enter, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Leek K. Jelsma te Bruchterveld. Geref. Kerken (vrijgem.) Beroepen te Pernis-Albrandswaard G.A. den Broeder, kandidaat te Almere-Buiten. Aangenomen naar Hoogvliet/Spijkenisse A. van Groos te Gorinchem en Sliedrecht; naar Siegerswoude-Frieschepalen G.O. San- der te Kantens. Bedankt voor Driebergen-Rij senburg T. van Dijk te Middelstura; voor Leek D.W.L. Krol te Assen-Zuid. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Drogeham L.A. den Butter, kandidaat te Vinkeveen. Geref. Gemeenten Beroepen te Sprang-Capelle J. Beens te Nij- kerk. Burgemeester en wethouders zijn van plan; - vrijstelling van het geldende bestemmings plan te verlenen voor de volgende bouw- aanvraag (art. 19, lid 3 WRO, juncto art. 20, lid 1 sub a onder 2 Besluit op de ruimtelijke ordening): - De Toekomst 59 te Ouddorp - plaatsen tuinhuisje bij recreatiewoning. De stukken liggen vanaf 24 juli 2000 vier we ken ter inzage bij de afdeling Algemene Za ken in het gemeentehuis. Gedurende deze ter mijn kunt u tegen deze voornemens schriftelijk uw zienswijze indienen bij burgemeesteren wethouders. (art.11, lid 2) - M.H.F, de Vries-Franken - vernieuwen dak. Kerkstraat 3 en maken dakdoorbraak tussen Kerkstraat 1 en 3 te Goedereede - H.R Roderen C. Röder-Placking - wijzigen koetshuis/berging in atelier, Noordzijde Ha ven 13 te Goedereede. De aanvragen liggen vanaf 24 juli 2000 veer tien dagen ter inzage in het gemeentehuis te Goedereede, bureau Bouwkunde. Gedurende deze termijn kunt u schriftelijk bezwaren in dienen bij burgemeester en wethouders. Ontvangen melding iDóuwvöomemen te Herkingen - S. Richter - oprichten tuinhuisje, Plan Her- kingen West 9. Deze pubiicötie is bedoeld om het publiek te informeren. Tegen een onfvangeh bouw- aanvraag cq. melding kan geen bezwaar Worden gemaakt. Aangevraagde bouwvergunningen - Kroon Projektontwikkeling B.V. - oprichten zestien woningen en zeven garages. Noord en Zuid Spuidijk Ingestemd met de melding van te Dirksland - A. Lugthart - oprichten blokhut. Clematis 32 (06.07.00) te Herkingen - M. van den Ochtend - oprichten duivenhok, Peuterdijk 7 (06.07.00), Ontheffing verleend aon te Dirksland - Landbouwbedrijf erven Buth-de Roon - sto ken snoeihout, Kraaijerdijk/Westhavendijk (12.07.00) - Maatschap Mijnders - stoken snoeihout, eiindeweg 3 (12.07.00) - J.A. van Nieuwenhuizen - stoken snoeihout, Stoakweg 215 (12.07.00) te Mellssant - C. Joppe - stoken snoeihout, op perceel bij kwekerij 'de Nollestee', Nolledijk. te Herkingen - J. Robijn - gedeeltelijk vernieuwen Krammerstraat 1 teMeiissant - J. Troost - oprichten garage, Hazelaar - J. Tieleman - vergroten woning. Beukelaar 5. Deze publicatie is bedoeld om het publiek te informeren. Tegen een ontvangen bouw- aanvraag cq. melding kar» geen bezwaar v/orden gemaakt. Vergunning verleend aan te Melissant - M.l. van Niedék-van der Wal - ingediende gewijzigde tekening voor oprichten woning met garage, Ruij (07.07.00). Bij de hierboven genoemoe besluiten kunnen belangen van derden betrokken zijn. De derde belanghebbende kan binnen zes weken na bekendrhoking (de dag van bekendmaking staat achter hei besluit), tegen zo'n besluit een (gemoti veerd) bezwaarschrift indienen bij burgemees ter en wethouders. Het bezwaarschrift wordt dan om advies voorge legd aan een commissie. Mocht de beslissing op een eventueel bezwaarschrift niet kunnen wor den afgewacht, dan kan - na het indienen van een bezwaarschrift - aan de President van de Rechtbank te Rotterdam, Sector bestuursrecht, postr bus 509513007 BM Rotterdam een VooHopigë voorziening worden gevraagd. Daarbij is griffie recht verschuldigd. Dirksland Voorstraat 15, postbus 10, 3247 ZG Dirksland. tel.: (0187) 608080 i<m0^M\^9M!^2;i]„ E-mail: nlgemdld@worldonline.nr Openingstijden: van 9.00 tot 12.00uuren: van,T3.30iot 16.00i|«ur:^^^^ Tramlijnweg 2, postbus 38, 3253 ZG Oud Openingstijden: van 8.00 tot 12.00 uur en van 1 19.00 uur Longeweg 74, postbus 313, 3240 AH Middelharnis. Tel.: (0187) 488111 fax: (0187) 488199: Openingstijden: van 8.30 tot 12.00 uuren van 13.00 tot 16.30 uur E-mail: isgo@tref.nl Milieuklachten: (0187) 48 81 31 Grofvuillijn:(0187) 48 77 11 Overslagstation; Johannespolderseweg 19, Middelharnis, tel.: (0187) 48 68 50 Openingstijden: mannHnn t/m vriidag van 8.30 tot 11.45 uur en van 13.00 tot 16.45 uuc; V :ift:3Sè^^>Mici,;>:: ...:..,- _-:„■,':;;-^.J,-,:... -.v.:, ;.:.,.vj üurfen:Vqri'At^;O0'tötl:6..3ó:öi)'K^ :Êisenhowerlaan 1postbus:75;32S&Zp:Ou:de^nae,:Te6 fÖjST;) 6422^^^ Openingstijden: van 9.00totl2{0Ö uut ek:\^n 13:00 tot'.i7vÖ^^^ Ontvangen melding bouv/voornemen te Ouddorp - Haringvliet 53, Noordzeepark - plaatsen blokhut nabij recreatiewoning. Aangevraagde bouv/vergunningen te Goedereede - Noordzijde Haven 13 - wijzigen koetshuis/ berging in atelier (12.07.00) te Ouddorp - Kelderweg 57a - bouwen woning (t.v.v.) (10.07.00) - De Toekomst 35 - plaatsen dakkapel op recreatiewoning (13.07.00) - Marijkeweg 4 - bouwen hobby/werkruimte (t.v.v. schuur) (13.07.00) - Molenweg 36 - uitbreiden werktuigen berging (14.07.00) teStellendam - Molenkade 74 - uitbreiden en verbouwen woning (11.07.00). Ingestemd met de melding van te Ooitgensplaot - Steigerdijk 11nummer 3 - plaatsen schuur - Steigerdijk 11, nummer 84 - plaatsen berging - Steigerdijk 11nummer 96 - plaatsen blok hut - Molendijk 11 - vernieuwen schuurtje tot blokhut. Vergunning verleend aan te Achthuizen - Grote Bloksedijk 4 - vervangen westgevel van schuur te Ooitgensplaot - Boomgaardpad 41 - uitbreiden woning. Ontvangen aanvraag om melding te Middelharnis - E. Lagendijk, Rembrandtlaan 51 - bouwen erker (13.07.00) te Sommelsdijk - R Dijkgraaf, Scholekster 8 - plaatsen tuin huisje (04.07.00) - M.J.A. Nqgtzaam, Pimpelmees 1 - uitbrei den v/on ing (Tl ,07.00) te Stad idn t HaFiMf^iet - Kerkvoogdijk Ned. Herv. Gemeente, Nieuw straat 25 - plaatsen tuinhuisje (14.07.00). Aangevraagde bouviArergunningen Rectificatie - V.O.F. Neüsse, Molendijk 138 te Nieuwe- ilboge - vervangen berging, LangewegT 38 tA AAiHri^lhnrnis gen jr.. Oost Voorgors 73 - ver ging (03.07.00) wendijk. Berkenlaan 19 - bou- lickapel (04.07.00) - -, Pascal 11 a - bouwen woning (07.07.00) - G. Hameeteman, Tramweg 5" Oude Tonge - bouwen bedrijfsruimte. Van der Waalsweg (10.07.00) - G. van Nieuwenhuijzen, Oudelandsedijk 20 - oprichten machineloods (12.07.00) - Fleuren Compost te Bergboren - uitbreiden bedrijfsruimte, Oostplaatseweg (13.07.00) te Nieuwe-Tonge T. van der Valk, Burg. Sterkpleir» 12 - plaat sen container. Oranjestraat 3 (14.07.00) te Sommelsdijk - C. Arensman, Schoolpad 13 - bouwen dak kapel (06.07.00) - RL.J. Rens, Halsjuk 46 - veranderen gevel (10.07.00) - R.A. Cornielje, Morktveld 3 - vernieuwen aanbouw (10.07.00) - Ri Wëydema, Klbmpenmèet 11 - bouwen tèiifitiCÏjaan 't Haringvliet - F. Órahiè, Molendijk 56 - verbouwen woning (30,06.00) - S. Hartensveld, Oostmoersemiddelweg 4 - verbouwen woning (05.07.00) - R.B. Dankelman, Burg. Sterkstraat 26 - ver bouwen woning (11.07.00) - H.R Staritsky, p/a Oosthavendijk 80 (Dieklaan 22) te Middelharnis - verbouwen woning, Boomgaarddreef 6-8 (14.07.00). Deze publicatie heeft een infonmafief karakter - rnslde bouwplannen zijn nog hief ge- jirom nog niet voor inzage beschik baar. Yo-^r^™^~~'^ri bouwvergunningen 1Kalis, Dorpsweg 28 te Som- ichten bedrijfspand, Zernike- jharnis 'l.ir..-. icgviyaal. Elzenlaan 3 te Middel harnis - oprichten bedrijfspand. Van Leeuwenhoekweg (art. 19, lid 3 WRO) 3. G. van der Welle, Oosthavendijk 80 (Diek laan 25) te Middelharnis - wijzigen recre atiewoning en vergroten balkon (art. 19 en art. 50, lid 5 Ww) 4. Roos Vastgoed Ontwikkeling, Voorstraat 20 te Sommelsdijk - oprichten twee woningen en tandartsenpraktijk, Willem Bilderdijk- straat (art. 19 WRO) 5. M. van der Valk-Miezenbeek, Spuistraat 50 te Middelharnis - oprichten cafetaria. Ha venhoofd 6. C. Maliepaard, Molendijk 65a te Stad aar» 't Haringvliet - uitbreiden agrarisch bedrijfs pand. Molendijk Sloopvergunning verleend aan te Achthuizen - Grote Bloksedijk 4 - slopen achtergevel tweede bedrijfsloods. Bij de genoemde besluiten kunnen belangen van anderen dan de direct belanghebbenden betrokken zijn. De derden-belanghebbenden kunnen binnen zes weken volgende op de dag van verzending von het besluit (dit betreft dus niet de datum van publicatie) daartegen een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders. Verder kunt u om een voorlopige voor ziening verzoeken bij de President van de Arrondissementsrechtbank te Rotterdam, indien onverwijlde spoed, gelet op de betrokken belangen, dot noodzakelijk maakt. Als u over een besluit en over de wettelijke mogelijkheden informatie wenst, kunt u die verkrijgen bij de sector Grondgebiedzaken, taakgebied Wonen en Bouwen van de gemeen te. (art. 41 Ww) Ontvangen melding bouw voornemen te Ooitgensplaot - Steigerdijk 11, nummer 85 - plaatsen blokhut. Aqpg^yraqgdë böuvwerganninge te Öoltgeiispiacif ;;- Voorstraat 14 - verbouwen woning ïiöörpsdilk 6 -^ bouwen bfigebopw acht^ ||es;i?i(|j|stffii|ge lijiöi|S|iiilig-''ir Boezemweg 3 - bouwen- '''1^ëf?n^W0i<Mé over de ontvangen melding ëh ingekomen bouwadnvragén kunt u krij gen bij sector Grondgebiedzaken, taak gebied Wonen en Bouwen. Deze publicatie strekt uitsluitend ertoe om het publiek te inforrneren. Tegen de ontvangen meldingen c.q. ingekomen aanvragen om een bouw vergunning kunt u geen bezwaarschrift in- .■diênen Voorgenomen vrijstellingen (art. 19, lid 3 WRO juncto art. 20 Besluit Burgemeester en wethouders zijn van plan: bouwvergunning te verlenen voor: - Langstraat 14 te Achthuizen - uitbreiden woning - Molendijk 21 te Ooitgensplaot - oprich- teri balkon en schuifpui in achtergevel woning - Melkweg 43 te Oude-Tonge - vergroten woning. De desbetreffende stukken liggen vanaf 21 juli iOÖO vier weken ter inzage in bet gemeentekantoor, taakgebied Wonen en Bouwen. Tijdens deze termijn kunt u schriftelijk bedenkingen tegen het verlenen van vrij stelling van het bestemmingsplan indienen bij burgemeester en wethouders. Wie bedenkingen kenbaar maakt kon deze, op een nader te bepalen datum tijdens een hoorzitting, nader mondeling toelichten. 7. H. Tiggelman, Molendijk 55 te Stad tmn 'i Haringvliet - uitbreiden woning, Vrouwtjes- WegóO.-. [binnenplans) 8. S.L. van den Boogert, Prinsesselaan 11 te Sommelsdijk - oprichten garage. De bouwaahvragen 1 t/m 3 liggen vanaf 24 juli 2000 vier weken en de bouwaanvragen 4 t/m 8 liggen vanaf deze datum twee weken ter inzage. Gedurende deze termijn kunt u schrifte/j/k be denkingen tegen de voorgenomen beslissin gen naar voren brengen bij burgemeester en wethouders. Tegen de voorgenornèn beslissingen kunt u ook mondeling bedenkingen inbrengen bij deaf- (SSirtg Grondgebied. te Middelharnis - J. Kattestaart, Eendrachtstraat 2 - wijzigen berging (13.07.00) - D.J. Buijze, Zandpad 24 - oprichten tijdelijke noodwinkel (13.07.00) - A.T.W. Meijer, Voorstraat 10 - wijzigen voor gevel woon-/kantoorpand (13.07.00) - W.J. van der Kamp, Westdijk 8 - uitbreiden winkel-/woonpand met atelier (13.07.00) - B. Vos, p/a oosthavendijk (Sluuslaan 2) - oprichten steiger (13.07.00) te Nieuwe-Tonge - WTieleman, Zuiddijk 39 - wijzigen berging/ aanbrengen balkon (13.07.00) - B.V. Graanhandel R '^ar\ Schelven, Oudeland- séiüijk tÖó - oprichten kdntoOr en garage- ruimtenlf 3.07,00) teSommeisdijk W J.R. Neiis-Menna, Van Aerssenstraat 23 -:i bouwen serre (13.07.00) - Waterschap Goeree-Overflakkèé, IIN»fOFS- weg 40 te Middelharnis - wijzigen stuw Tweede Staverseweg (13.07.00) te Stad aan't Haringvliet - L, van den OöHin, Kerkstraat 4 - plaatsen (Derden)belanghebbenden kunnen binnen zes weken na bekendmaking (de datum van bekendmaking staat achter de desbetreffende beslissing venmeid) een bezwaarschrift indie nen bij burgemeester en wethouders. Nadere irrformatie kunt u krijgen in het gemeentehuis. De gemeenteraad heeft op 6 juli 2000 ver klaard dat een herziening wordt voorbereid van de bestemmingsplannen: - 'Westplaat' voor een gedeelte van de Everdinapolder te Sommelsdijk - 'Landelijk Gebied Middelharnis-Som- melsdijk, na eerste herziening' voor uit breiden van industrieterrein 'Oostplaat' te Middelharnis - 'Landelijk Gebied Middelharnis-Som- melsdijk' voor Oosthavendijk 80 en een snackbar, een restaurant en een kunstwerk, Oosthavendijk te Middelharnis - 'Stad aan 't Haringvliet'voor Molendijk 65a en Vrouwtjesweg 50 t/m 78 te Stad aan 't Haringvliet, Deze besluiten liggen vanaf 24 juli 2000 zes weken in het gemeentehuis ter inzage en tre den op deze datum in werking. 21 juli2000 Nieuws

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 6