Overdenking Juni 2000 was warm, zonnig en droog Fietsenkijkdag HET rJpJKVENSTER f^/is-p-s.k':^,?! uit de Heilige Schrift HOREN, ZIEN EN...SPREKEN! Eilanden-Nieuws WEKRPRAATJE ■i VERVOLGVERHAAL W. Schippers PAGÏN4.5, [a0AG21«ÏULÏ2OOO Blik op kerk ^-,y en samenleving tj - Lerarentekort - Noodmaatregelen - Een vierdaagse werkweek? In de onderwijssector dreigt zo langzamer hand een noodsituatie te ontstaan. Er is een groot tekort aan bevoegde leerkrachten. Als in zovele gevallen is dat een soort golfbewe ging. Na de oorlog was er ook een nijpend gebrek aan onderwijzend personeel. Via een spoedcursus konden jongeren toen binnen een goed jaar onderwijzer of onderwijzeres worden. Later kwam er een overschot en verdween bij jonge mensen de animo om naar de Kweekschool (later PABO) te gaan. Nu zijn we weer in een situatie beland waar in de overheid bezig is om het onderwijs op alle mogeUjke manieren attractief te maken. Want - laten we eerlijk zijn - het onderwijs is bij velen niet populair. Lange werkdagen, ordeproblemen, stress-achtige verschijnse len en een salaris dat achterblijft bij andere beroepen... Dat alles maakt een baan als leraar niet zo aantrekkelijk. Het spreekt vanzelf dat scholen zinnen op middelen om iets aan de toestand te verbete ren. In sommige gevallen staan onbevoeg den voor de klas. En wanneer leerkrachten ziek zijn - soms langdurig - dan ontkomt men er niet aan klassen samen te voegen of, in het ongunstigste geval, naar huis te sturen. Dat is natuurlijk niet ideaal, zeker niet voor de kinderen, maar ook niet voor de ouders. die vaak tweeverdieners zijn. Zelf werken in de wetenschap dat de kinderen thuis zitten, of langs de straat zwerven, dat moet een onrustgevende gedachte zijn. Sommige scholen dachten de oplossing gevonden te hebben in een vierdaagse schoolweek. De leerlingen zouden vrijdags, eventueel om de veertien dagen, vrij zijn. De scholen zijn daarin min of meer vrij: er is alleen een wettelijk maximum aantal lesuren en de scholen mogen zelf bepalen hoe ze dat invullen. Maar wanneer het onderwijs van vijf dagen in vier moet worden geperst, dan betekent dat natuurlijk dat die vier dagen langer worden. Voor de kinderen - en voor het personeel - dus een zwaardere werkdag. Staatssecretaris Adelmund heeft nu een wetsontwerp aangekondigd om die vrijheid van schoolbesturen wat te beknotten. Vol gens haar zou het onderwijs over vijf dagen moeten worden uitgesmeerd, zij het ook dat die dagen dan korter zouden kunnen zijn. Maar dit ontwerp zal geen genade vinden in de ogen van de meerderheid in de Kamer, en ook niet in die van de meeste ouders. Wat de laatsten betreft, die zijn van mening dat een vijfdaagse schoolweek .uitgangspunt moet zijn. Dat is uiteraard niet voor veel tegenspraak vatbaar. Alleen, nood breekt wet.'De school besturen en de schoolleiding weten niet waar ze eventuele vervangers vandaan moeten halen. Dat geldt voor gevallen van (langdu rige) ziekte, dat geldt ook voor vrije dagen als gevolg van arbeidstijdverkorting. We zijn dus niet gebaat bij regelgeving alleen. De regering kan de scholen wel ver plichten tot een vijfdaagse werkweek, maar er moeten ook mannen en vrouwen zijn die vijf dagen voor de klas kunnen staan. De regering heeft wel allereerst tot taak de posi tie en de arbeidsvoorwaarden van het onder wijzend personeel te verbeteren. Anders blijft het toch dweilen met de kraan open. Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. BEOOENVEauaiLERS De afgelopen zomer hebben we veel last gehad van 'beddepissersDe beesten kwa men we overal in huis tegen. We wonen in een oud huis bij het water. Hoe leven en ver menigvuldigen deze beesten zich? Hoe kun nen we ze bestrijden? Ook hebben we wel eens last van zwarte torren, heeft dat iets met de weergesteldheid te maken? Antwoord: De diertjes waar u in uw brief over schrijft zijn steenmotten, ook wel kel- dermotten, pissebedden of platte zeugen genoemd. Het zijn nachtdieren. Ze leven van plantaardige stoffen. Overal waar het voch tig en duister is kan men ze aantreffen (onder meubels, bij vochtige muren, in kelders, maar ook op vochtige zolders). De voort planting is mede afhankelijk van de leefom standigheden. Bij het in huis aantreffen van deze diertjes doet men er goed aan te gaan zoeken naar rottende plantaardige stoffen. Verwijder dat, maak de omgeving schoon, droog en lucht. U kunt insectenpoeders of vloeibaar insecticide gebruiken. Wees hier echter voorzichtig mee! De zwarte torren waar u ook over schrijft zijn zogenaamde kelderkevers. Zij zijn nooit erg talrijk en niet bijzonder schadelijk. Ze leven in rottend plantenmateriaal en in vochtig hout. U kunt ze vangen door een natte dweil neer te leg gen op plaatsen waar ze gezien zijn, hierin kruipen ze graag weg. swKEit IN aaooo? Ik las in 'Vragen staat vrij' dat suiker niet thuishoort in brood. Dat kan wel zo zijn, maar suiker zorgt er voor dat het deeg beter rijst. Bakkers gebruiken hiervoor speciale rijsmiddelen. Zijn er ook van die rijsmidde- len voor particulieren verkrijgbaar? Antwoord: Het is wel waar, dat suiker het rijzen van de gist bevordert, maar zo'n rijs- middel is niet voor particulieren te koop. Dat gaat alleen via de groothandel naar de bak kerijen. Dat het absoluut geen allergische reacties zou oproepen is trouwens allerminst zeker. Allergische reacties zijn afhankelijk van de persoon. uioeonohmen Van onze Amerikaanse vrienden kregen we een videoband toegestuurd. Helaas zien we alleen maar 'sneeuwMen zegt dat dit aan de bandsnelheid ligt. Wat moeten we doen om te zien wat er op de band staat? Antwoord: Helaas gebruiken de Amerika nen een ander videosysteem dan wij, van daar die sneeuw, met de bandsnelheid heeft dit niets te maken. Er zal dus niets anders opzitten dan dat u iemand zoekt die een videorecorder heeft waar zo'n Amerikaanse band op afgedraaid kan worden, de band zou dan ook op ons systeem overgezet kunnen worden. Misschien kan een elektronicawin- kel bij u in de buurt dit voor u regelen? Uw auto komt er altijd beter uit dan liij erin ging Gelukkig heeft Van Lint Autoschade de juiste kettingreactie. Met de modernste apparatuur zetten we uw auto weer op het juiste spoor. Onze spuiterij heeft een reputatie hoog te houden en we geven 2 jaar Focwa garantie op de uit de kreu kels gehaalde autoschade. Sommelsdijk (0187) 482292 Zierikzee (0111)414794 van Lint autoschade Maakt het goed! VUEGENOUERLttST In de zomer hebben we ontzettend veel last van vliegen in huis. Als gevolg daarvan zit er veel vliegenpoep op onze lampenkappen. Weet u misschien een middel om dit er af te krijgen? Antwoord: De uitwerpselen van muggen en vliegen moeten, indien ze eenmaal aange- koekt zijn, eerst weken en zacht worden. Doe een watje om het stompe uiteinde van een cocktailprikker of om een lucifer en dep vervolgens de plekken met spiritus. Helpt dit niet, probeer het dan voorzichtig op dezelfde manier met tri of tetra. Ook zou u nog ver dund citroenzuur kunnen gebruiken. Citroenzuur is bij een drogist verkrijgbaar. iCHUWmOEN PiaUHEN Kunt u mij een recept geven voor het maken van stijfsel voor het plakken van schutbladen van boeken? Antwoord: Wij moeten beginnen met de opmerking dat stijfsellijm juist minder geschikt is omdat het papier van de boeken er te nat van kan worden en dan gauw gaat rimpelen. Wij raden u daarom aan een vinyl- acetaat te nemen, bent u echter tegen stoffen op synthetische basis, dan zou u beenderlijm kunnen kiezen. Het te kiezen middel is ech ter ook afhankelijk van het materiaal van de schutbladen. Het lijkt ons daarom het beste als u eens een hobbyzaak binnenstapt en daar informeert wat in uw geval het meest geëigende middel is. ÊEMOOitÖEUmi Vanwege de successierechten hebben mijn ouders hun huis op naam van mijn broer gezet, ik word nergens genoemd, naar mijn mening wordt mijn broer dus bevoordeeld. Mag dit zomaar? Antwoord: Niet helemaal duidelijk is wat u met 'op naam zetten' bedoelt. Een schen king, verkoop? Wij kunnen op basis van de gegevens die u in uw brief verstrekt u helaas geen antwoord geven. Een mondelinge behandeling van uw vraag is jn dit geval veel beter op z'n plaats. Wij raden u daarom aan om gebruik te maken van de notaristelefoon. Dit kost u niets, het nummer is 070- 3469393. Bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 14.00 uur. ËioEimiGEfum Onze vijfjarige klimhortensia heeft nog nooit gebloeid. Wat zou daar de oorzaak van kun nen zijn? Antwoord: De Hydrangea anomala subsp. petiolaris is de klimmer in de famiüe. We noemen hem dan ook gewoon 'klimhorten sia'. Deze plant komt echter na het planten vrij langzaam op gang. Het is niet abnormaal dat er een lange tijd overheen gaat voordat "Want wij kunnen niet laten te spreken, hetgeen wij gezien en gehoord hebben." (Hand.4:20) Deze woorden zijn het vervolg van het ant woord dat Petrus en Johannes gegeven heb ben, toen ze een spreekverbod opgelegd kre gen door de Joodse rechtbank. Vorige week zagen we hoe ze in Hoger Beroep gingen bij de Rechter van hemel en aarde. Het met een scherpe dreiging uitgesproken 'advies' was: horen, zien, en...? Zwijgen! Een dringende raad, die soms ook aan kinderen gegeven is als ze dingen gehoord of gezien hadden, die niet op straat thuis horen of publiek gemaakt mogen worden. Dan is het inderdaad een wijs advies. Maar hier hoort u het advies van de hel aan de kerk: horen, zien en zwijgen. Het is niet erg als je wat 'hoort en ziet' van de inhoud van het Evangelie, maar zwijg er wel over. Waarover kunnen Petrus 'en Johannes niet zwijgen? Over hun persoonlijke ervaringen en belevenissen? Over hun activiteiten voor het Koninkrijk Gods? Wat drijft hen hu eigenlijk tot spreken? Het is de Heilige Geest, die doet 'horen en zien' en daarvan doet spreken. Daarbij zullen we dienen te beseffen dat met deze woorden óver 'horen en zien' allereerst de bijzondere plaats van de apostelen aange geven wordt in het ontvcingen en doorgeven van de Godsopenbaring. Zij zijn immers de oogen oorgetuigen op een geheel unieke manier. Op een bijzonder indrukwekkende manier wordt zo de eerste brief van Johannes geopend (1 Joh.l:l-3): "Hetgeen van den beginne was, hetgeen wij gehoord hebben, hetgeen wij gezien hebben met onze ogen, hetgeen wij aanschouwd hebben, en onze handen getast hebben van het Woord des levensHetgeen wij dan gezien en gehoord hebben, dat verkondigen wij u, opdat ook gij met ons gemeenschap zoudt hebben, en deze onze gemeenschap ook zij met de Vader, en met Zijn Zoon Jezus Christus". En zo komt er door Gods Geest een 'zien en horen' met de ogen en oren van het geloof. Dat is een horen en zien in een geheel andere werkelijkheid dan wat onze natuurlijke ogen en oren zien en horen. Een werkelijkheid waar wij allemaal van nature stekeblind voor zijn en stokdoof. Dan gaan we 'zien en horen' vanuit het Woord de situatie van een zondaar zonder God. Lopend als een blinde langs de rand van een onpeilbaar diepe afgrond, de afgrond van de eeuwige verlorenheid. Huive ringwekkend zien! Hóór: 'Indien iemand de Heere Jezus Christus niet liefheeft, die zij een vervloeking'! Zag u het, ziet u het, hóórt u het?! Maar ook een zalig zien en horen als we zo vanuit Gods openbaring, vanuit de Bijbel mogen gaan zien en horen van Hem, Die neerdaalde in de diepe afgrond van verloren heid en schuld. Een adembenemend zien en een verwonderd horen als Hij tot ons komt en Zichzelf aanbiedt als een gewillige Zaligma ker. "Hoort en uw ziel zal leven"! Als Hij Zijn Namen voor ons gaat spellen: J-e-z-u-s C-H-R-I-S-T-U-S...H-E-E-R-E.... Weet u, daar raakt een mens dan nooit meer op uitge keken en over uitgehoord! Of wel? Waarom is het stil in de kerk? Is er niets meer te 'zien en horen'? Integendeel! Maar hebben we wat gezien en gehoord? Of zijn het alleen maar de vertrouwde klanken, waarbij we onze geestelijke doodsslaap rustig verder sla pen als werden we door deze klanken gewiegd in plaats van wakker geschudt? Wat hebben we dan dringend de Geest van Chris tus nodig, Die ogen opent en oren doet horen de stem van de levende God! En als er een zwijgen is bij Gods levende Gemeente? Is er de grauwe sluier gekomen over uw ogen, zijn de vergezichten ontno men door een mist van zonde aan de hand houden, van een slordig gebedsleven, van een niet meer waken bij Gods woord? Zijn onze oren dan tóch nog weer gewoon geraakt aan de Evangelieklanken van Gods genade, geopenbaard in de Zijn van Zijn welbeha gen? Wat onteren we God daarmee en wat berokkenen we onze naaste schade door te zwijgen! Petrus en Johannes, zij kunnen één ding niet! Er staat: 'wij kunnen niet niet-spreken...'. Wij vragen vaak: 'hoe zullen we spreken?', maar voor hen was het waar: 'hoe zullen we zwij gen?'! En zegt u nu niet meteen: 'ja. Petrus, dat begrijp ik, dat was een vrijmoedig mens'. U weet wel beter! Nog niet zo heel lang gele den kon deze Petrus het óók laten te spreken over Zijn Meester! Nee, het geheim van het spreken is de vervulling van Gods belofte: "Gij zult Mijn getuigen zijn"! En nu Petrus vervuld is met de Heilige Geest gaat hij spre ken, omdat hij het niet meer kan laten. Als u wat 'gezien en gehoord' hebt van wat God in Zijn Woord geopenbaard heeft, zult u er aan denken dat u de duivel geen groter dienst kunt bewijzen dan te zwijgen!? Dat moet uw kinderen, dat moet uw buren, uw collega's, je vrienden wel de indruk geven, dat het nauwelijks de moeite van het 'zien en horen' waard is! Nee, u moet niet allereerst gaan spreken, u mag gaan spreken, omdat u het tiiet meer kunt laten. Dan is spreken goud! Want dan bUnkt daarin het goud van Gods genade. Hebt u dan geen zin om uw Koning aan te prijzen? "Mijn hart zal steeds op U vertrouwen, mijn mond vindt tot Uw lof, gedurig ruimer stof. En zal Uw recht en heil ontvouwen, schoon ik de reeks dier schatten, kan tellen noch bevatten". MJK de eerste bloemen verschijnen. Maar na eni ge tijd moet als het goed is dat bescheiden karakter totaal verdwenen zijn. Vindt deze hortensia een muur of een boom om zich tegenop te werken, dan kan hij wel tot 10 meter hoog worden. In onze tuinen groeit hij zowel in de zon als in de schaduw. Dat laat ste maakt hem tot een perfecte muurbegroei ing op het noorden. Ondanks het beperkte licht bloeit de klimhortensia ook hier prach tig met zijn witte, platte bloemschermen. De herfstkleur is tenslotte uitbundig geel. In tegenstelling tot de meeste hortensia's kunt u de kümhortensia probleemloos terugsnoei en. In de naeim Hydrangea herkennen wij het Griekse woord hydra; dat staat voor water. Dat heeft ongetwijfeld te maken met het feit dat de hortensia graag voldoende water tot zijn beschikking heeft. Plant hem daarom in een vochtige, humusrijke grond. Dan kan de hortensia probleemloos in de volle zon staan. Wanneer u uw hortensia die vochtige grond niet kunt bieden, zorg er dan voor dat de plant een plekje krijgt met halfschaduw. Een standplaats in de volle wind waardeert de hortensia absoluut niet. Als de Hydrangea elk voorjaar rond april wat goed verteerbare stalmest, of een handvol gedroogde koemest krijgt, dan is een jaarlijks wederkerende rij ke bloei bijna verzekerd. ORCELPIIPEN QUm MMEN Weet u een middel om donker geworden orgelpijpen weer blank te krijgen? Antwoord: Dit is een moeilijke aangelegen heid. Polijsten, met een goede machine, is wel mogelijk en veilig, maar na enige maan den zullen de pijpen toch weer verkleuren, dit doordat er relatief veel lood in oude orgelpijpen verwerkt zit. U kunt het eventu eel proberen met Brasso koperpoets, maar ook dan zal na enige tijd weer verkleuring optreden. Bovendien kuimen er vlekken ont staan. Daarom eerst uitproberen op een niet opvallend plekje. een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! De eerste zomermaand juni deed het zeker niet slecht. De maand verdween warm, zonnig en droog in de klimaat- boeken. Met in de Bilt een gemiddelde etmaaltemperatuur van 16 graden, tegen een langjarig gemiddelde van 15,2 was juni 0,8 graden te warm. De temperatuur had echter een grillig verloop. Koele perioden werden afge wisseld door momenten met zeer hoge temperaturen. Op 19 en 20 juni overschreed het kwik in de Bilt de tropische grens van 30 graden met als hoogste waarde 33,6 graden op de 20e. Dat betekende een record hoge waarde voor de tweede tiendaagse periode. Tropische dagen in juni zijn voor wat betreft ons landelijk instituut uitzonderingen. In de laatste week van de maand lag de temperatuur weer een stuk lager, we belandden in de fase die vol gens de Kalenderklimatologie bekend staat als de "Schapenscheerderskou". In het verle den werden de schapen in juni geschoren en veelal deed zich als reactie op warm weer in de voorzomer een koudere periode voor. Uiteindelijk kreeg de Bilt zes zomerse dagen, tegen vier normaal. Er waren 14 war me dagen tegen 13 normaal. De politie Rotterdam-Rijnmond, basiseen heid Voome, organiseert weer een fietsen kijkdag. Heeft u onlangs aangifte gedaan van diefstal van uw fiets, komt u dan op zaterdag 29 juli tussen 10.00 en 14.00 uur met het proces-verbaal naar het bureau in Hellevoetsluis, gelegeii aan het Brugge hoofd nr. 11 (achter winkelcentrum Struytse Hoeck). Misschien staat uw fiets er tussen! Ondanks dat er af en toe in een kort tijdsbe stek grote temperatuurverschillen voorkwa men, bleven erg zware buiten beperkt tot enkele plaatsen. Zo viel er in de avond en nacht van 3 op 4 juni op het KNMI neerslag station Sevenum tijdens enkele zware onweersbuien 79 mm. Gemiddeld over de maand viel 45 mm, tegen 67 normaal. De maandsommen liepen dit keer uiteen van 76 mm in Volkel tot slechts 21 mm op Ter schelling. In de Bilt viel 60 mm tegen 68 normaal. De hoeveelheden variëren normaal van ca. 45 mm in het Waddengebied tot 85 mm in het zuiden van Limburg. Regelmatig kwamen er in de maand juni zeer zonnige dagen voor. Met gemiddeld 221 uur zon, tegen 196 normaal, was de maand dan ook zonnig. Het zonnigste plekje was EU met 248 uur zon. Eelde was met 186 uur zon het somberste KNMI-station. Er waren geen zonloze dagen, tegen gemiddeld 2 van die dagen. De hoogste temperatuur werd gemeten te Arcen en EU, het kwik steeg er op 20 juni tot 34,6 graden. Op 17 juni werd de laagste tem peratuur van de maand gemeten en wel in Twente. Op de vliegbasis daalde het kwik naar 1,6 graden. Jan Versteegt Autobedrijf Jan van Dijk -27- HOOFDSTUK 14 Op de fwoiberg Zodra het door de boomgaard stromende water de achterkant van zijn huisje bereikte, had Gerrit Gravels zijn kippen en gei ten uit hun hok gejaagd, de hond van de ketting losgemaakt en was toen weer naar zijn huisje teruggekeerd. "Ben je gereed. Trui?" vroeg hij en op haar bevestigend antwoord, nam hij de met dekens en kleren volgestopte korenzak op de schou der, terwijl ook Trui greep naar een gereedstaande zak van kleinere omvang, waarin 2ij enige broden, bpter, kaas, een grote kruik melk, en nog wat kleinigheden, waaraan ze bijzonder gehecht was, had geborgen. "Niets meenemen, wat we maar enigszins missen kunnen, Trui!" waarschuwde Gerrit, "als het water hoog stijgt, kunnen we toch niets redden, en komt er maar een paar voet in ons huisje, dan is het ner gens beter bewaard dan op de plaats waar het nu ligt". Het houtvuur brandde nog helder onder de schouw. De omhoog lek kende vlammen wierpen een rood schijnsel op de gladde, witgekalk- te wand van de tegenoverliggende muur en dat deed de vergulde lijst van het spiegeltje blinken als louter goud. Rustig tikte de oude staart klok en het was binnen in het lemen huis zo echt gemoedeUjk en warm. Maar buiten loeide de stormwind met onverminderde kracht, de woeste regenvlagen striemden omlaag, en achter uit de boomgaeu-d golfde het zilte water en omringde in een oogwenk de woning van de bouwknecht. "Kom Trui, we moeten gaan voor het te laat is", zei Gerrit en hij greep de hand van zijn vrouw. Nog eens liet ze de blik gaan over haar eenvoudige spulletjes, die haar zo dierbaar waren, en ze kon het niet voorkomen, dat tranen haar in de ogen drongen en een snik opwelde uit haar borst. "O Gerrit, dat we zó ons huisje moeten verlaten, is toch wel hard!" "Blijf kalm. Trui, als we er met Gods hulp het leven afbrengen, zal er immers voor ons nog wel weer een huisje te vinden zijn". Nauwelijks had Gerrit dit geruststeUende antwoord gegeven, of hij ontsloot de deur en trok zijn vrouw mee naar buiten, waar het koude water dadelijk hun klompen vulde. Trui, anders altijd zo kalm en beraden, drong nu angstig tegen haar man aan. De gehele omtrek was als het ware veranderd, en door het regengor dijn zagen ze niets dan water om zich heen, zowel naar de zeekant als landwaarts. Droefgeestig klonk het klokgelui uit de toren van Doom- spijk hen in de oren. De bouwknecht merkte heel goed, hoe bevreesd en angstig zijn vrouw was. Hij boog zich tot dicht bij haar oor en fluisterde: "Denk vooral nu aan hetgeen ik voorgelezen heb uit de Psalm: "Gij zult niet vrezen voor het verderf, dat op de middag verwoest.tot u zal het niet genaken.u zal geen kwaad wedervaren. Maar de vrouw kon de angst, die haar aangreep bij de aanbük van de wild bruisende vloed, niet zo dadeUjk overwinnen en snikkend riep ze uit: "We zullen verdrinken, Gerrit! Laten we Uever teruggaan in ons huisje en op zolder klimmen, zó hoog zal het water toch niet komen". De bouwknecht hoorde slechts haar eerste woorden. Zoveel mogelijk met zijn reuzengestalte voor haar de wind opvangend, stak hij in schuine richting het erf over, aanvankelijk recht op de voordeur van de hoeve aanhoudend, doch toen hij de zwaarste winddruk kwijt was, boog hij rechtsaf en bereikte ongehinderd de voet van de hooiberg. Tussen vier lange stevige sparren was de hooimassa in de zomer opgetast, en die vier sparren waren van boven verbonden door een spits toelopend rieten dak, dat het hooi voor nat worden bewaarde. Gerrit Gravels had zelf het hooi opgetast, en hij wist, dat een goed en deskundig samengestelde hooiberg vaak meer winddruk kon door staan dan de muren van een huis. Daarom had hij niet de minste moei te gedaan, om de hoeve binnen te komen, hoewel hij geen ogenblik twijfelde of boer Van Guilen zou het hem zonder meer hebben toe gestaan. Een lange ladder, die tot boven aan reikte, maakte het mogelijk, het hoogste gedeelte van het hooi te bereiken, en vanmorgen vroeg, toen het nog donker was, had Gerrit de zware ladder met zorg zó gezet, dat men bij het opklimmen geen last had van de wind. Hier voelde Trui haar angst wat wijken; aan deze zijde stond men vol komen gedekt voor wind en regen, en het water had nog maar net de voet van de hooiberg bereikt. Toen ze echter een blik op de hoge lad der sloeg, kwam de vrees weer boven, dat ze nooit zo hoog zou kun nen klimmen. "Daar kom ik nooit boven op, Gerrit", zei ze angstig, doch haar man stelde haar spoedig gerust. "Ik heb overal op gerekend. Trui. Wacht jij nu maar even tot ik de zak boven gebracht heb, dan kom ik jou halen, en daarna de geiten". De ladder boog onder het gewicht van de zware man, doch met jeug dige vlugheid klom hij naar boven, wierp daar zijn zak in het hooi, en haalde er een stuk opgerold touw uit, dat hij vaak gebruikte als er op de hoeve bomen moesten worden gerooid. Onmiddellijk daarna daalde hij de ladder weer af en in dat korte ogen blik was het water reeds gestegen tot de eerste sport: "Je ziet het. Trui", zei de bouwknecht, "we hebben geen tijd te verliezen, en let nu goed op, dan zal het je gemakkelijk genoeg vallen om boven te komen". Gerrit bond nu het ene einde van het touw onder de armen van zijn vrouw vast en ging dan met het andere eind naar boven, omdat hij zorgen wilde, niet tegelijk met zijn vrouw op de ladder te staan, uit vrees dat dan het gewicht te zwaar zou worden. "Klim nu maar gerust omhoog en wees niet bang, er kan niets gebeu ren; ik heb je goed vast". De doeltreffende voorzorgsmaatregelen van haar man schenen de vrees bij Trui grotendeels te hebben weggenomen, en eer ze het wist, was ze boven op de hooiberg, onder de zware rieten kap, die op haar volkomen de indruk maakte van een stevig huisdak. "Dróóg zitten we hier wel, Gerrit", merkte Trui op, zodra ze in het midden van de hooiberg een veilig plekje had gereed gemaakt, "en ruimte hebben we ook genoeg; het tocht alleen verschrikkelijk!" "Dadelijk, Trui, zal ik dat verhelpen", luidde het antwoord, "maar eerst moet ik zien of ik de geiten'kan redden". Opnieuw ging de bouwknecht de ladder af. Blatend en bibberend van koude stonden de arme geiten beneden aan de voet van de hooiberg, terwijl Turk reeds herhaaldelijk had getracht om de ladder op te klim men. Zijn poten konden echter geen houvast krijgen op de smaUe bovenkanten van de sporten. Toen Gerrit met het touw weer beneden was, moest hij met geweld de hond van zich afduwen. Hij greep een der geiten bij de horens, knoopte het touw vast achter de voorpoten van het angstige dier, en klom toen met het andere eind opnieuw naar boven. "Niet te kort aan de kant komen, Trui",waarschuwde Gerrit zijn vrouw, die naast hem wilde komen staan. Dan trok hij onverwijld de aan het touw hangende geit naar boven. Toen hij de tweede haalde, stond het dier reeds tot aan de buik in het water en Turk klampte zich jankend vast aan de ladder, totdat ook hij werd opgetrokken: zo was dan de gehele levende have veilig boven!" "Gerrit, hóór toch eens, hoe akelig de koeien loeien in de stal; het is toch verschrikkelijk, dat er door boer Willem niets wordt gedaan om zijn kostelijk vee te redden. Ik weet zeker, dat het jou heel erg aan het hart gaat". Aanvankelijk zweeg de bouwknecht en hij tuurde door de thans weer minder wordendeGeen regen over het erf. (wordt vervolgd) Hi OFFICIEEL DEALER BRIELLE, SlagveldlQ, Tel.(0181)413777 Honda-dealer voor de Z-Hotlandse eilanden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5