Zien in verwondering IE (010)2741135 Werk- en Sierpaarden ZAFIRA De veerpont vaart weer Na 50 jaar weer terug in de trouwkoets Fietstocht Woord Daad Politie 24-uurs telefoon: „Eilanden-nieuws" Gitaristen van wereldidasse in De Doelen m(^/L MINNAARD VASTGOED Beroep aangenomen Cees Quist in Fiakkeeciaiiteiten Geslaagd voor arts Garage Knöps B.V. chn sh^^mtm^pg&riiëfmmeèmeptoria^ voor de zuid-hollandf e en «€^Mïi?se «ilariden ^ser Meubelen ^^T Visser Visser Vrijdag 21 juli 2000 73e jaargang nr. 6923 Albert Einstein Iteeft eens gezegd dat liij eigeniijl( ttelemaal niet zoveel wisf. Ectite wetenschappers zeggen hem dat na. Elk probleem wat opgelost wordt, brengt weer een reeks nieuw uitdagingen met zich mee. Wij kennen ten dele. Einstein beschreef dat als volgt: Mijn kennis is als die van een berglandschap onder een mist- of wolkendeken. Je ziet de contouren van de bergen, maar de details zijn ont trokken aan je waarneming. Een foto Geschapen de Rotterdam-Rijnmond Aanrijding tussen paard en auto DIRKSLAND - Woensdagavond omst reeks zes uur vond een aanrijding plaats tus sen een paard en een personenauto. Een 16- jarig meisje uit Dirksland reed op een paard naast de rijbaan van de Westdijk in de rich ting van Melissant. Plotseling schrok het paard van een aantal schapen in een naast gelegen weiland en stapte de rijSaan op. Juist op dat moment naderde een 43-jarige automobiUste uit Velbert (D) en kon het paard niet meer ontwijken. Het paard en de berijdster kwamen op de motorkap en ver volgens in de berm terecht. Het paard liep een beenbreuk op en moest door de dieren arts worden afgemaakt. Verkeersongeval met fietsen OUDDORP - Maandagmiddag, omstreeks kwart voor drie, kwamen op de Prins Hend rikweg twee fietsers met elkaar in botsing. Een 77-jarige vrouw uit Bemmel fietste samen met haar 83-jarige zus uit Alphen aan den Rijn op de Rins Hendrikweg. Een 14-jarige jongen uit Nieuw-Lekkerland, eveneens op de fiets, naderde de dames en nam een bocht naar links, hierbij raakte hij met z'n trapper het voorwiel van de 77-jari- ge vrouw. Zij kwam ten val en is, vermoe delijk met een heupfractuur, naar het zie kenhuis in Dirksland gebracht. Op 18 en 19 augustus 2000 organise ren De Sasruiters uit Dirksland voor de 3e keer het evenement Werk- en Sierpaarden. Het evenement zal plaatsvinden aan de Damvi^eg te Stel- lendam, vanaf vrijdagmiddag 14.00 tot zaterdagavond 18.00 uur. Beide, dagen zijn er verschillende activitei ten te zien zoals: braderie en bedrijvenpre- sentatie, werkpaarden met landbouwmachi nes uit vroeger tijden, oude- en nieuwe trac toren en andere bijzondere voertuigen, een aanspanning van de wereldberoemde PALM brouwerijen, ploegwedstrijden, demonstra ties van de brandweer, demonstratie door de Nederlandse topdressuuramazones Mischa Koot en Ingrid Langel, wedstrijden voor dressuur, springen en mennen, shetlandpo- nykeuring, behendigheidsparcours voor de jeugdige ruitertjes, Hakkeese Open Line Dance kampioenschappen, 4X4 club JeeBee met terreinauto's en nog veel meer leuke activiteiten voor jong en oud, omlijst door de catering van restaurant 't Wapen van Stel- lendam en bestaria 't Hoekje te Ouddorp. De toegang bedraagt slechts f 1,- p.p. Op zaterdagavond is er een countryfeest met medewerking van de Flakkeese country line- dancers, waarvoor nog kaarten te verlóijgen zijn bij 't Wapen van Stellendam, 't Hoekje te Ouddorp, VW Ouddorp, Krabbels te Meüssant, Country Western Style te Som- melsdijk en Manege de Poorte te Dirksland. De kaarten kosten in de voorverkoop f 12,50 per stuk. Voor informatie en/of deelname aan de diverse wedstrijden kunt u bellen of e-mail en met E. v.d. Valk, tel. 0187-689931, fax 0187- 689932, e-mail mgvdvalk@flakkee.net. Voor alweer het derde seizoen presenteert Concert- en congresgebouw De Doelen een gitaarserie van internationale allure. Op vijf vrijdagavonden in het seizoen 2000/2001 zijn beroemde gitaristen zoals Pepe Romero, Pavel Steidl en Roland Dyens te beluisteren in de Jurriaanse zaal van De Doelen. Ook gitaarensembles doen De Doe len aan. Losse kaarten en abonnementen zijn ver krijgbaar bij de Kassa van De Doelen, Schouwburgplein 50, Rotterdam, tel. 010- 2171717. Ds. H.A. Samson, Hervormd predikant te Voorthuizen, heeft het beroep wat de Her vormde Gemeente van Stad aan 't Haring vliet op hem had uitgebracht, aangenomen. actief in beeld en geluid Zaterdagmorgen om 9 uur is in het program ma 'Fiakkeeciaiiteiten' van Radio Flakkee het levensverhaal te horen van de 62-jarige Cees Quist. Hij was vele jaren leraar op de Prins Mauritsschool in Middelharnis en zag vele leerUngen komen en gaan. Nu is hij voorzitter van 'Calando' in Dirksland. Over deze en andere onderwerpen praat hij in het programma met Jan Lodder. Volgende week dinsdagavond om 6 uur wordt de uitzending herhaald. instaüatiebedrijf Vrijdagmiddag 14 juli is in het gebouw van de Erasmus Universiteit, Medische Faculteit, te Rotterdam aan Lonneke van Nimwegen, wonende te Sommelsdijk, de artsenbul uitgereikt; Lonneke volgde haar middelbare schoolop leiding aan de RGO te Middelharnis. Zij miste voor de toen door haar gewilde stu die Geneeskunde de vakken wis- en natuur kunde in haar pakket, waarom zij het daarop volgend jaar haar VWO-diploma op het Luzac-college daarmee aanvulde. Vervolgens is zij begonnen met de studie Geneeskunde, die zij nu door het behalen van haar diplonia succesvol heeft afgerond. Het is haar bedoeUng gedurende één jaar op de afdeUng Interne Geneeskunde van het Sint Clara Ziekenhuis te Rotterdam werk zaam te zijn en daarna een opleidingsplaats te zoeken voor de door haar gewenste spe cialisatie (kinder)psychiatrie. BARENDRECHT. TEL 0180-642111 MIDDELHARNIS TEL 0187 - 617 300 Op dinsdag 25 juli a.s. om 19.00 uur wordt er in Ouddorp een Fietstocht georganiseerd voor Woord en Daad. Deze fietstocht start op Oosterweg 16, bij fam. Pikaart. Tevens is er van alles te koop: Ouddorpse advocaat, oma's cake, arretjes cake, koekjes, brokken, cadeauartikelen, enz. Vanaf 13.00 uur zijn er ook heerlijke Ouddorpse wafels te koop. U komt toch ook? HieuVi/ van Opel: voor auPorIJdeh mt plezier De veerpont van Oude Tonge naar Steenbergen v.v. vaart sinds 1 juli weer. In het kader van het Zeeuwse project 'Fiets een rondje met een pontje' is ook de verbinding tus sen Goeree-Overflakkee en Noord-Brabant weer tot stand gebracht. Reden voor de gemeentebesturen van Oostflak- kee en Steenbergen om daar aandacht aan te schenken. Het is niet de eerste keer dat de pont dit traject vaart. In 1998 werd gestart met de Sea-bear, die dat jaar ruim duizend passa giers overzette. Het jaar daarop liep dat iets terug, maar nog altijd werden er circa achthonderd mensen vervoerd. De Sea- bear kon echter maar varen van de buitensluis van Oude Tonge tot Beneden-Sas (de Heen). Een boot met een iets geringere diepgang zou verder kunnen. Gekozen werd voor de Sun-bear, die sinds 1 juli de verbinding verzorgd van de haven van Oiide Tonge naar de haven van Steenbergen, met een tussenstop in Beneden-Sas. De boot vaart tweemaal per dag en de vertrektij den vanuit Oude Tonge zijn 10.45 uur (aankomst in Steenber gen ca. 12.00 uur) en 16.00 uur (aankomst in Steenbergen ca. 17.15 uur). Zaterdagmorgen om 10.30 uur verzamelden raadsleden van de gemeente Oostflakkee bij de aanlegplaats, de neerstriemende regen trotserend, om de pont met enig vertoon in bedrijf te stel len. Een veilige overtocht'volgde, waarbij zeker vermeld moet worden dat het varen over de Steenbergse Vliet, door de Slik ken van Heen, een genot is. Eenmaal varende wérkte het weer mee, zodat de gemeenteraad vrijwel de gehele tocht bovendeks kon blijven. In Steenbergen werden zij ontvangen in Hotel Aarden, waar burgemeester G. van Wijk van Steenbergen zijn buren welkom heette. Hij besteedde vooral aandacht aan het belang van een goede relatie tussen buurgemeenten, omdat zij geregeld met gelijke problemen worden geconfronteerd. Burgemeester A.J.C, van Pelt van Oostflakkee dankte het gemeentebestuur van Steenbergen voor de uitnodiging en bevestigde het belang van een goede samenwerking. De pont heeft daarin een sym bolische rol, omdat het een fysieke verbinding tussen beide gemeenten weergeeft, aldus burgemeester Van Pelt. Hierna werd de terugtocht aangevangen, waarbij de raadsleden van Steenbergen hun collega's van Oostflakkee vergezelden. Terug in Oude Tonge werd de Steenbergse raad nog geïnfor meerd over de recreatieve ontwikkelingen in het plan Suyssen- waerde, waarna de boot de Krammer weer overstak. Dat het in- en uitschepen tijdelijk nog bij de buitensluis geschiedt, heeft te maken met de wind (windkracht 4 of hoger) in combinatie met de ondiepe vaargeul naar de havenkom, maar dat is binnenkort verleden tijd. Gisteren was het 50 jaar geleden dat het echtpaar Koppe laar-Stam in het huwelijk is getreden. Zij werden toen met een koets naar het stadhuis gereden en ook nu reed de koets weer voor. Dit keer met de paardentram erachter voor hun nakomelingen, die ook voor deze verrassing hadden gezorgd. Het echtpaar trad in het huwelijk op 20 juli 1950. Zij kregen twee zonen en drie dochters. In hun 50-jarig huwelijk is de familie uitgebreid met 22 kleinkinderen. Dhr. Koppelaar is van 1946 t/m 1995 werkzaam geweest bij drukkerij de Waal, waar van ruim 40 jaar als eigenaar-directeur. Zijn twee zonen wer ken ook in de drukkerij. Naast deze werkzaamheden was hij ook ruim 20 jaar directeur van het Eilanden Nieuws. Per 1 januari 1996 is de drukkerij overgenomen door zijn oudste zoon. Enkele jaren geleden werd Koppelaar benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij was 32 jaar actief in de plaatse lijke politiek, waarvan 28 jaar als wethouder. Bij die gelegenheid werd hij benoemd tot ere-burger van Mid delharnis. De werkzaamheden van dhr. Koppelaar zijn, mede door al de nevenactiviteiten, teveel om op te noemen. Van mevrouw Koppelaar is het wat vlugger gezegd, maar min stens zoveel waard. De kinderen zeggen het dan ook mét dank baarheid: "Onze moeder was altijd thuis". Dat is een bescheiden omsctirijving. Het de waarne ming van iemand die weet dat l<ennis meer is dan alieen maar beschrijven en berekenen. Mijd biijven er de vragen achter de waarneembare werkeiijl<heid. Neem nu de erfeiijkheidsieer. iedereen weet zo zacht jes aan wel dat wij in onze cellen de dragers hebben van de erfelijke eigenschappen. Een paar weken gele den werd in triomf verteld: Het erfelijkheidspatroon van de mens is ruwweg in kaart gebracht De popula- risator zegt daarvan: Het leven Is In kaart gebracht De ware wetenschapper weet dat er nog onnoemelijk veel vragen over blijven. Trouwens de wetenschap van hoe erfelijkheid gelokaliseerd is In de DNA-moie- culen, zegt nog niets van wat leven nu echt is. Toegegeven, we weten vanuit misdaadanalyses, heiaas, uit de kranten dat dat DNA erg specifiek Is. Maar een 'fotovan de persoon zegt niets over karak ter, gedrag afwijkingen enzovoorts. Daarmee wordt de wetenschappelijke inspanning om tot een totaal plaatje van het menselijk genoom (alle dragers van de erfelijke eigenschappen) te komen natuurlijk niet gebagatelliseerd. Integendeel, natuurlijk is het een enorme verworvenheid. Maar koppen als: "Het leven ontsluierd" zijn veel te stellig. We kennen de contou ren, maar de details niet Trouwens een mens, een dier, een plant is veel meer dan een Ingewikkeld stel sel van eiwitten dat volgens het patroon op de erfe- lijkheidsdragers wordt samengesteld. Wij willen begrijpen. We meten en wikken en wegen. Wat we duidelijk maken krijgt een naam. Dat is eigen lijk het eind van een proces. Wat een naam heeft, is bekend De Bijbel zegt dat heel simpel: Adam gaf de dieren een naam naar hun aard. Eerst kijken, eerst onderzoeken, dan de naamgeving. We verwarren dat dikwijls met zingeving. En daarom denken we dat we niet zoveel raadsels meer tegenkomen. Verschillende culturen Wij, westerse mensen willen alles begrijpen in termen van getal, gewicht, druk, helderheid, volume. We leren rekenen en meten. En zo wordt ons bijgebracht ^de wereld te doorgronden, in zo'n wereld Is geen "plaats voor God. We begrijpen nu immers datgene waarvan we vroeger dachten dat er een hogere macht aan te pas kwam? Dat is de menselijke hoogmoed. We willen als God zijn. Ook daarin heeft de Bijbel gelijk We maken ons een wereldbeeld wat we door gronden en zeggen dan dat dat de werkelijkheid is. Ons westers wereldbeeld is sterk technisch bepaald. Wij denken in termen van machines en productielij nen. Daarmee staan velen een eind van de natuur af. Er zijn kinderen, en grote mensen die weten dat sla bij de groenteboer vandaan komt Waar die zijn waar betrekt is niet duidelijk De slafabriek? Dat een koe en melk met elkaar te maken hebben, weten ze nu van een tv-spotje of uit een boekje. Maar dat een koe warm is, een geur heeft, melk produceert met een smaak die te maken heeft met het voer en een hele boel dingen meer die je niet kan zien, maar die er wel zijn, ach wie vertelt het ons? Zo hebben wij een mechanisch wereldbeeld opge bouwd. We kunnen het verklaren en ergeren ons ais er raadsels zijn. Is het een wonder dat we nauwelijks kunnen communiceren met iemand die bijvoorbeeld In een verre Oosterse cultuur is opgegroeid, die heel ander waarden (en normen) ontwikkelde? Die een ander tijdsbegrip heeft, z'n, zintuigen anders (moet) gebruik(t)(en)? Hij kent, om met Einstein te spreken, andere delen van het gebergte, vermoedt ander zaken onder het wolkendek. Ook dichterbij zijn die verschillen te constateren, velen kennen bijvoorbeeld het gedichtje van Guido Gezelle: Mij spreekt de blomme een tale, mij is het kruid beleefd. Mij groet het altemale, datGod gescha pen heeft. Wie dat nazegt, rekent niet alieen, ziet niet alleen, weegt niet alleen, maakt van een probleem geen kleine te onderzoeken brokjes, maar probeert op een andere wijze de contouren van het leven en de natuur te doorgronden. Ooit was er een geleerde, Simon Stevin, die zijn werk het motto meegaf: "Wonder en is geen wonder". Wie zo denkt is arm. We moeten, metal onze geleerdheid en kennis -dat is niet hetzelfde- proberen open te staan voor het wonder, het wonder van de schepping. Dat maakt het leven rijker en behoedt ons voor men selijke hoogmoed. Het vrijwaart ons ook van teleur stellingen. Inderdaad, het weer was de laatste weken niet zo mooi. Althans als we het vergelijken met het weer van de laatste zomers. Toen hadden we theo rieën over het ozongat en de klimaatsveranderingen. Nu we een normaal weerbeeld hebben, zijn er men sen die het KNMI bellen om de weermannen/vrouwen te verwijten dat het weerzo 'slecht' is. Voor hen is het wonder geen wonder Zij menen te weten hoe het gebergte in elkaar steekt. Gelukkig de mens die niet verder komt dan de con touren. Mij groet het altemale, dat God geschapen heeft. Een mooie opdracht voor de vakantie: Zoeken naar wat niet te meten, wegen, te verklaren valt Ook op dat gebied leerling, kind zijn. aven^nd 1, Sowmelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187) 482606 COMBI uur fotO'service «IDDOIIF WESunu 3S Tel. |0I87| 6(161! lox 6S37M «NESSE-Mtthop Hogeigcm 172 nl. I'IIII «UOO Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 REGISTERACCOUNTANTS nu in onze showroom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1