Raad Oostflakkee hoopvol gestemd over het misschien tóch nog lukken van plan 'Suyssenwaerde' Onwetendheid Staatsloterij Nieuw pand voor Pikaart V.O.F. in Ouddorp De Diekdagen in Middelharnis .y<:: Van harte nieuwe materialen voor de brandweer HBiiiiHiiiiiii..;;. uit de kerken Een dijk voZ gezelligheid EiiAinrai^iEyws Beiaardconcert toren Goedereede Werkgroep 'Oost-Europa Middelharnis' EIÜVriDEII-rilEUWS Grijsje van Menheerse Wij weten wel: Extra kerl(diensten Ger. Gem. PAGINA 2 DINSDAG 18 JULI 2000 Het was, zo benadrukte donderdag avond wethouder Andries tegenover Oostflakkees' gemeenteraad, "met grote voldoening" dat het college de raad het einddocument van het pro ject Suyssenwaerde voorlegde. De raad hoefde het einddocument nu slechts ter kennisneming te accepte ren en later dit jaar, in september, een definitieve beslissing te nemen. Als 't een beetje wil zal het er, na zeven jaar, toch nog van komen...! Zó lang al is het geleden dat het Handelster rein langs de Oude Tongse haven van alle bebouwing werd ontdaan want daar zou het komen, het voor ogen staand recreatiepro ject Suyssenwaerde, maar vervolgens bleef het stil en Oude Tonge schudt al die jaren het hoofd om zoveel verspilde energie, 't Lijkt tóch nog goed te komen, de raad gelooft er in en verkeerde derhalve donderdagavond in de beste luim, al wordt het niet dat plan dat ooit voor ogen stond. Er wordt - ter wille van de economische haalbaarheid - ook permanen te bebouwing van zo'n 90 woningen inge stopt en dat vindt de raad minder aantrekke lijk omdat een groot deel van het beschikba re contingent daaraan zal worden besteed, anderzijds zullen de woningen primair aan de eigen bevolking ten goede komen. Al langer... 't Mag dan zo zijn dat het Handelsterrein al zeven jaar braak ligt, al vijfendertig jaar is het geleden dat er sprake was dat Sporthuis Centrum in die omgeving een recreatiepark voor ogen had. 't Was dhr. P. v/d Ree die daaraan herinnerde. Maar die deal die dhr. Derksen van Sporthuis Centrum met Gravin de Chambure had willen sluiten stuitte af op één cent per m3 zand. 't Kan altijd nog mis gaan, bedoelde dhr. v/d Ree te zeggen, zoals in die befaamde EK-voetbalwedstrijd tussen Italië en Frankrijk waarin in de allerlaatste seconde tóch nog dat doelpunt viel. De raad hoopt er nu maar het beste van. De afspraken die met de nieuwe ontwikkelaar de Husten B.V. op stapel staan lijken per spectieven te openen. De gemeente noemde ze zelfs "zeer voorzichtig en goed afgetast". Dhr. Breeman (SGP) was tot dusver bepaald geen sympathisant van het ambitieuze recre- atieplan geweest maar nu gaat het ook over woningbouw en daar vraagt ook zijn partij al jaren om, vandaar nu ook de instemming van de SGP-fractie, zo ook die van de Christen unie, van waaruit wordt gehoopt dat de ont wikkelaar niet primair de meest lucratieve onderdelen van het plan uitvoert om het er voorts bij te laten. Het landschap gaat aan de westzijde van de haven "volledig op z'n kop", begreep dhr. de Valk, maar aan de oostzijde van de haven dienen natuur en landschap ongemoeid te TRAMWEG 33 OÜdI fÓNGE worden gelaten, zo zal hij mede verdedigen. Twee insprekers uit het publiek hadden aan het begin van de vergadering hun zegje gedaan. Over de zorg voor het landschap en de natuur had dhr. Jos Hendriks gesproken en dhr. Faasse, bewoner van de Oudelandse- dijk, had er op gewezen dat er in het docu ment zo weinig te lezen was over de ontslui ting van het plan waarin, zo schatte hij, toch zon vierhonderd woningen zullen komen. De Oudelandsedijk zal te smal zijn om alle verkeer dat daardoor wordt veroorzaakt naar behoren te verwerken, schatte hij in. Wethouder Andries kan getuigen van een "grote voldoening" over het plan zoals het er nu ligt. 't Is niet alleen een mooi, maar voor al ook een uitvoerbaar plan geworden, waar van het de bedoeling is dat het "in zeer rede lijke tijd" zal worden gerealiseerd. De brandweer En natuurlijk is de raad akkoord gegaan met de aanpassing van de vergoedingsregeling voor de vrijwilligers bij de gemeentelijke brandweer; het betekende een salarismutatie van plus 1,5%: "ontzettend weinig", oor deelde dhr. De Vries (V.L.O.), "maar zo is 't nu eenmaal landelijk afgesproken", liet de voorzitter weten en hij vond het maar geluk kig dat een brandweerman z'n vrijwilligers werk zéker niet doet om de beloning maar echt vanuit de drang anderen te helpen, waarna de raad, onder aanvoering van mevr. Van Rossum, het er maar weer 'es over eens was hoe goed het is de vrijwillige brandweer ter beschikking te hebben. Ook wat haar betreft zou de beloning best een hogere mogen zijn. Het was met grote instemming dat de raad akkoord ging met het voorstel een krediet van 191.396,- beschikbaar te stellen voor de aanschaf van nieuw brandweermateriaal, zoals ademluchttoestellen, een ademlucht- compressor en een gedeelte van het gereed schap. Opnieuw dikke tevredenheidsbetuigingen richting brandweer. "We moeten ontzettend dankbaar zijn dat de manschappen zich zo voor de burgers in willen zetten!" verklaarde dhr. J. v/d Mast, haast gênant vond hij het dat de toelichting zei dat de brandweercomman dant had verzocht over te 'mogen' gaan tot de voormelde aanschaffen. "Vergis je niet in de vasthoudendheid van onze brandweercommandant", liet voorzit ter burgemeester Van Pelt weten. De brand weer wordt de nieuwe materialen graag gegund, laatstelijk is het zelfs zo geweest dat sommige van de brandweerlui zelfs niet meer over een pieper beschikten. "Te gek voor woorden dat ze door collega's gewaar schuwd moesten worden doordat die zeer luidruchtig door hun straat kwamen, op weg naar de kazerne", zo zag de voorzitter terug. Op zaterdag 22 juli a.s. zal een concert gege ven worden op de beiaard van de toren te Goedereede. De bespeling wordt gegeven door Kees van Eersel, aanvang 16.00 uur. Kees van Eersel werd in 1944 te Vlaardin- gen geboren. Hij studeerde orgel en kerkmu ziek aan de Conservatoria van Rotterdam, Utrecht en de Schola Cantorum te Parijs. In 1971 verwierf hij de Prijs van Uitnemend heid. Sinds 1974 is hij cantor- organist van de Grote of Maria Magdalenakerk te Goes, dirigent van het Zeeuws Vocaal Ensemble en voorts is hij werkzaam als pedagoog en componist. In 1976 behaalde hij aan de Bei aardschool te Amersfoort het einddiploma beiaardspel bij Peter Bakker. Sinds 1977 is hij stadsbeiaardier van Zierikzee en sinds 1980 eveneens van Veere. Het programma voor de bespeling van a.s. zaterdag luidt als volgt: Improvisatieconcert 1Preludium 2. Variaties over Nederlandse volksliedjes 3. Suite in oude stijl - Allemande - Courante - Sarabande - Menuet - Gigue 4. Variaties over internationale volksliedjes 5. Romantische vormen - Lied ohne Worte - Barcarole - Scherzo 6. Postludium - Romance In uw uitgave van 11 juni jl. plaatste u nog eens een bijdrage van Grijsje van Menheer- se. De Partij van de Arbeid Middelharnis beschouwt de daarin gedane uitlatingen over de wethouder onderwijs, sociale zaken, wel zijn en verkeer, dhr. A. Tiggelman, als onge past, onbehoorlijk, onnodig kwetsend en niet ter zake. Namens de PvdA - Middelharnis W. Hooijman, fractievoorzitter Door dhr. De Valk werd de brandweer met de nieuwe aanschaffen veel oefengenot en wat minder calamiteiten'genot' toegewenst. Baggeren Een voorbereidingskrediet van 18.500,- werd gegeven voor het voorbereiden van het baggeren van de havens van Den Bommel en Oude Tonge; er zal ook een milieukundig onderzoek dienen te worden uitgevoerd waarin wordt vastgesteld in hoeverre het sUb verontreinig is. De watersportverenigingen 'Het Bommelse Gors' en 'Oude Tonge' heb ben de gemeente verzocht gelijktijdig met het baggeren van de havenkanalen het gedeelte mee te baggeren dat aan de vereni gingen is verpacht. Jaarrekening De jaarrekening 1999 laat een positief resul taat van 307.187,15 zien, welk bedrag aan de Algemene reserve zal worden toege voegd. De raad was bijzonder ingenomen met dat resultaat dat slechts één procent van de begroting bleek te zijn afgeweken. Nu er weer 3 ton aan werd toegevoegd, kon wor den geconstateerd dat de reservepositie zich redelijk begint te herstellen. Zo'n douceurtje is éénmalig geld, zette de voorzitter uiteen en derhalve onvoldoende om er een structurele meeruitgave mee te kunnen dekken. Dhr. De Vries (VLO) had een beetje in die richting gewezen toen hij, bij de aanstelling van twee parttime jeugd werkers op het eiland, z'n voorkeur uitsprak om als gemeente zelf een jeugdwerkleider aan te stellen. Nu vreest hij dat de aandacht van de jeugdwerkleiders te veel zal zijn ver deeld. "Laten we zelf 't geld beschikbaar stellen en dit werk niet halfslachtig aanpak ken", zo propageerde dhr. De Vries, maar de raad ging daar niet in mee, vooral nu eilan- delijk tot een gezamenlijke actie is besloten. Het speet dhr. V/d Ree vast te moeten stellen als Oostflakkees' gemeentebestuurders ken nelijk nooit in staat te zijn geweest een pak ket voorzieningen samen te stellen waarmee de jeugd zich wel bevond. Enkele jaren gele den was er op verzoek van de jeugd een min- ramp aangebracht (een skate voorziening), maar toen die er eenmaal was bleek de behoefte eraan verdwenen en ligt het ding er ongebruikt. Glastuinbouw Aan twee potentiële kopers, tuinderij 'de Aster' en maatschap van Noord, werd voor een totaalbedrag van 2,13 miljoen grond ver kocht in de Magdalenapolder, bestemd voor hervestiging van glastuinbouwbedrijven. "Tuinbouw van het Barendrechtse type", vulde dhr. Van Gurp als kenner aan. De beschikbare glastuinbouwlocatie is met deze verkoop gelijk vol, zo werd vastgesteld. De gemeente zoekt, in samenspraak met de pro vincie, naar een aanvullende locatie. NED. HERV. KERK Beroepen te Hilversum C.J.C. Schuurman te Alblasserdam; te Putten (wijkgem. 4) Joh. Post te Oldebroek; te Wijngaarden kand. L.W. Aangenomen naar Lienden T.C. de Leeuw te Kinderdijk; naar Noordwijk (wijkgem. Ichthus) L.W. van der Sluijs, kandidaat te Amsterdam; naar Arnhem (wijk oost) R.P. Roodsant te Oisterwijk. Bedankt voor Valkenburg a/d Rijn E. Kol dert te Hendrik-Ido-Ambacht; voor Wezep P. Vermeer te Epe. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: P. Bregman, Friezenpoort 13, 3991 JH Houten; A. Boonstra, Korreweg 80, 9715 AM Groningen; N. Hoeksel, Nootho ven van Goorstraat 23, 2806 RB Gouda. Toegelaten tot de evangeliebediening en niet beroepbaar: J. Overeem, Damsluis 25, 3831 SP Leusden; L.C. de Borst, Koren bloemstraat 15, 3353 CN Papendrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Leek K. Jelsma te Bruchter- veld. Aangenomen naar Ureterp M.S. Voet te Drachten. Bedankt voor Assen (SoW-wijkgem. Assen-West) B.J. Ramaker te Heerde Aangesteld te Koudum (i.s.m. Ned. Herv. Gem.) als pastoraal medewerker mw. J. De Jong uit Amersfoort. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Amersfoort-Oost A.O. Reitsema te Bunschoten-West; naar Vlaar- dingen A. van Houdt te Enschede-Noord. Bedankt voor Dordrecht, Hoogkerk en Meppel H. van den Berg te Dalfsen; voor Hattem en Zuidlaren H.J. Messelink te Bar- neveld; voor Ureterp E. Heres te Spaken burg-Zuid. Beroepbaar gesteld: J.H. Soepenberg, Pinksterbloem 1, 8265 LE Kampen. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Kampen R. Venderbos te Dalfsen; naar Loosdrecht kand. L.A. van Baardewijk te Amersfoort; naar Steenwijk R.C. Vervoom, kandidaat te Almere; naar Doetinchem-Velp A. Beeftink te Hattem. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Veen CA. van Dieren te Stol- wijk; te Haamstede H. Hofman te Waarde. Bedankt voor Kalamazoo (VS) G.J. Baan te Lisse. Aangenomen naar Nieuw-Beijerland kand. D. de Wit te Bennekom, die bedankte voor alle andere op hem uitgebrachte beroepen. GEREF. GEM. D«f NED. Bedankt voor Rhenen J. Roos te Opheus- den. De aarde en zijn bewoners Dat de wereldbevolking explosief groeit. "Nu 6 miljard mensen, over 20 jaar zou den dat er 10 miljard zijn". Dat er 35 miljoen vluchtelingen op aarde rondlopen. Dat er 20% in grote welvaart leeft en 80% in grote armoede. Dat er veel hongersnood is. Dat er een drinkwaterprobleem is. Dat er vele oorlogen woeden en dreigen te ontstaan. Dat deze mensen massaal in mega steden gaan wonen. Dat de liefde verkilt en de criminaliteit toeneemt. Wij weten dat het volk Israël dagelijks in het nieuws is. Maar er is zeer veel onwetendheid over de levende God. Hij die Zijn eigen Zoon opgeofferd heeft om alle mensen te verlossen uit deze wereld, en dat Hij binnenkort terug zal komen. Lees je Bijbel, bid elke dag. En zoek naar meer informatie, bijvoorbeeld een Alpha cursus of de Bijbelcursus in het Diekhuus. Een aantal maanden geleden is in Zuid-Afrika de staatsloterij inge voerd. Een reden voor de kerk om te reageren. Het volgende commentaar werd gepubliceerd in het dagblad 'Die Burger'. Kerke 'moet weer besin' Christelijke kerken staan voor een nieuwe uitdaging met de komst van 'die land se eie staatslotery'aldus prof. Ame van Wyk, hoogleraar in dogmatiek en ethiek aan de Theologische School van de Potchefstroomse universiteit. Van Wyk, een deskundige op het gebied van 'de etiek van het gokken', zegt dat de Christelijke kerk een sterk kritisch stand punt in moet nemen tegenover alle vor men van 'lotery en dobbelary'. Dit is te begrijpen als er gedacht wordt aan al de problemen die samengaan met 'lotery en dobbelary'. Een mens kan daaraan verslaafd raken en dat vermindert je 'offervaardigheid', het tast je 'arbeids- in' aan, het maakt je 'selfsugtig' en 'heb- sugtig' en dit kan uiteindelijk een manier van leven worden 'wat een gesin vernie tig'- Van Wyk zegt dat het ingewikkelder wordt als juist die dingen, waartegen de kerk bezwaar had, zodanig worden voor gesteld in een nieuw loterij stelsel, dat juist die bezwaren wegvallen. De loterij wordt zo voorgesteld dat deze bedoeld is voor algemeen welzijn en liefdadigheid, meer geld voor de staatskas en het schep pen van werkgelegenheid voor werklozen (en kans op persoonlijk maandelijks voordeel). "Een staatslotery is immers in sekere opsigte anders as dobbelhuise". Van Wyk zegt dat Christelijke kerken voor een nieuwe uitdaging en een nieuwe werkelijkheid staan. Zij moeten een besluit nemen welke richtlijnen aan de leden gegeven moeten worden om in die nieuwe context gehoorzaam te blijven aan Gods bedoeling. Er zijn ve^l vragen. Brengt een staatsloterij het grote beginsel De loods van Pikaart V.O.F, in Oud dorp is al weer enkele maanden 'oud'. De handelaar in land-, tuin- en park machines heeft in april een nieuwe loods in gebruik genomen. Dhr. Pikaart is de zaak op kleine schaal begonnen in 1965. Hij is toen aan huis gestart met de verkoop van banden en land- bouwwerktuigen. Al in 1966 is hij, al is het in het klein, gestart met de officiële zaak aan de Oudelandseweg. Hij bedreef toen handel in de garage achter het huis, maar na enkele jaren bleek de ruimte te klein te worden. Er werden toen twee Romny-loodsen geplaatst aan de Dirkdoensweg waar de Familie Pikaart ondertussen naar toe was verhuisd. De Romny-loodsen waren twee halfronde loodsen met een gezamenlijke oppervlakte van 600 m2. De eerste werd in 1974 geplaatst, waarna de tweede in 1976 erbij werd gebouwd. Het assortiment bevat een zeer uitgebreide voorraad aan tuin- en parkmachines. Maar ook voor aanhangwagens en banden kan men terecht aan de Dirkdoensweg. Ook reparatie van deze en vele andere artikelen worden hier uitgevoerd. Hiervoor heeft dhr. Pikaart in 1990 hulp gekregen van zijn zoon. Deze haalde hier in de avonduren ook de benodigde papieren voor. Daar mw. Pikaart de administratie verzorgt, is het dus een echt familiebedrijf. Pikaart V.O.F, is gespecialiseerd op het gebied van tuin- en parkmachines en aan hangwagens. Hij heeft dan ook een klanten kring op heel het eiland en ook komen er klanten van Voome-Putten en Schouwen- Duiveland. Om de grote klantenkring nog beter van dienst te kunnen zijn, werd in april de zaak nog verder uitgebreid. De twee Romny- loodsen werden gesloopt en er kwam een geheel nieuwe loods. Deze loods is 800 m2 groot en bevat een showroom van 200 m2. Dit is een sterke vooruitgang, daar er eerst gebruik werd gemaakt van twee aparte showrooms met een gezamenlijke opper vlakte van 80 m2. In de nieuwe loods wer den ook een kantine, toiletten, een kantoor en een groot magazijn gebouwd. Om de gro te voorraad op te kunnen slaan, kwam er ook een zolder van 300 m2. Met de uitbreiding van het bedrijf zijn ook de werkzaamheden toegenomen, dus kunnen dhr. Pikaart en zijn zoon het waarschijnlijk straks niet meer alleen af en zal er-personeel bij moeten komen. Wie belangstelling heeft voor de producten van het bedrijf of iets wil laten repareren, is welkom van maandag t/m zaterdag aan de Dirkdoensweg 32 in Ouddorp. OUDDORP - Dinsdagavond 18 juli, 19.30 uur, ds. CA. van Dieren, Stolwijk. MELISSANT - Dinsdagavond 18 juli, 19.30 uur, ds. G.J. Baan, Lisse. OUDE TONGE - Donderdagavond 20 juli, 19.30 uur, ds. J. de Pater. van naastenliefde in gevaar, of niet? In welke mate is de kerkelijke kritiek tegen een loterij vandaag nog van toepassing? Is het mogelijk om op een 'onzelfzugtige' wijze deel te nemen aan een staatsloterij? Van Wyk vraagt zich af of het kopen van een 'loterykaartje' geen valse verwach ting wekt en kan elk middel dan maar worden gebruikt, als het gaat om welzijn en liefdadigheid? "Waarom dan nie ook prostitusie hiervoor inspan nie? Heilig die doel die middelen?" Van Wyk zegt, dit zijn het soort vragen die de Kerk en de Christelijke ethiek zich af moeten blijven vragen in deze nieuwe context. Kievit Daar we onze huidige locatie aan de Koningin Julianaweg te Middelharnis moeten verlaten, zoeken we op korte termijn ontvangst- en opslagruimte voor de goederen bestemd voor Oost- Europa. Indien u ruimte voor ons beschikbaar heeft, kunt u contact opnemen met de werkgroep door te bellen naar één van de volgende personen: R. Ista, tel. 0187-486377 of J. v/d Made, tel. 0187- 484228. In verband met bovenstaande verzoe ken wij een ieder om spullen voor onze werkgroep zo mogelijk even te bewa ren totdat we nieuwe ruimte ter beschikking hebben. Bij eventuele onmogelijke bezwaren zoeken we een oplossing. Afgelopen vrijdag, 14 juU, was het weer zover: de eerste Diekdag in Middelharnis. De komende weken is het elke vrijdagmiddag en -avond feest op D'n Diek: een gezellige braderie met allerlei activiteiten. Vrijdagmiddag om één uur ging de braderie van start. Op heel de dijk stonden allerlei kraampjes en was het een drukte van belang; veel toe risten, maar ook veel mensen van 't eiland. Naast de kraampjes op D'n Diek waren er ook verschillende activi teiten georganiseerd. Zo was er op het Diekhuusplein een demonstra tie met paarden, aan het Beneden Zandpad een demonstratie ketting zagen en ook aan de kinderen was gedacht met een huifkar, een springkussen en spelletjes. De volgende Diekdagen zijn op 21 en 28 juli en 4 en 11 augustus, ledere keer zullen er, naast de braderie, weer andere activiteiten geor ganiseerd worden, zodat er voor iedereen wel wat leuks bij is. TELEFOON (0187) 64 18 42 Fax 64 35 95 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,46; contracttarieven op aanvraag sluitingstermljn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn familieberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal ƒ17,50. Per jaar 66,—. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvanghebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Nieuws

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 2