mmmm Overdenking Zojuist verschenen: Romantisch Ooitgensplaat te boek uit de Heilige Schrift Jan Wisse in Flakiceecialiteiten EIIAItIBf-IIIEyVS HET KIJKVENSTER lozo or eauKERiiouT HOE oiE swp Emm Zalig worden is een eenzijdig Godswerk VERVOLGVERHAAL W. Schippers PAGINA 5 mUUAG 7 JULI 2000 Blik op kerk en samenleving - ROSKILDE - AMSTERDAM - DIT LEVEN Het was niet eens voorpaginanieuws, want de Europese Kampioenschappen en de Tour de France waren belangrijkerMaar toch ver meldden de kranten het op de binnenpagina's met vette koppen: Rockfestival eindigt in drama. In het Deense Roskilde hebben acht mensen, onder wie één Nederlander, hun bezoek aan een grootscheepse house-party met de dood moeten bekopen. De Ameri kaanse band Pearl Jam, die bij jongeren ongelooflijk populair is, gaf een concert, en een klein uurtje na het begin werd de massa zó enthousiast, dat velen opdrongen naar het podium, en daar zijn de acht vermoedelijk gestikt, gewoon doordat zij in het gedrang werden doodgedrukt. De precieze gang van zaken moet nog wor den onderzocht, maar het staat inmiddels wel vast dat de veiligheidsmaatregelen voldoen de waren. Er is geen sprake van menselijk falen, alleen van een tragisch ongeluk, aldus de organisatoren. Wat mij het meest trof in het bericht was dat het festival na het ongeluk gewoon doorging. De leiding heeft wel even overwogen het feest af te gelasten, maar vond het bij nader inzien niet verantwoord de duizenden men sen onverrichterzake naar huis te sturen. Het drama voltrok zich vrijdagavond, en de twee volgende dagen, zaterdag en zondag zijn op het terrein plechtigheden gehouden ter nage dachtenis aan hen die waren omgekomen. Wie mocht denken dat Denemarken vèr van hier is, die vergist zich. Tegelijk met het fes tival in Roskilde was in de Amsterdamse Arena het grootste "dance-event" ter wereld. In het koude voetbalstadion dansten niet minder dan 38.000 mensen tegelijk. Even voor het begin was men wel opge schrikt door de berichten uit Denemarken, vandaar dat de veiUgheidsmaatregelen nogeens werden nagelopen. Maar de bezoe kers konden gerust zijn: er was ruimte genoeg, de sfeer was vriendelijk en men was op alles voorbereid. Wel zei een woordvoerder: "Je grootste angst is dat iemand op het feest zou overlijden, want daar word je op afgerekend". Die kans is natuurlijk reëel aanwezig, want bij dit soort festiviteiten worden op grote schaal drugs gebruikt, en in combinatie met hitte en uit droging kan dat levensgevaarlijk zijn. Laten we niet uit de hoogte neerzien op al die feestvierders. Het is Gods bewarende hand warmeer we geen deel hebben aan "de ijdele vreugd in 's bozen tent". Maar we mogen wel diep mede lijden hebben met al die jongeren en ouderen die denken dat het leven één grote kermis is, waar geen einde aan komt. En waimeer men, zoals die acht mensen in Denemarken zo ineens opgeroepen wordt om voor God te verschijnen, dan wordt die gedachte onherroepelijk verstoord. Waarnemer -.;i.>'ï2^^-^- Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Bevat bakkerszout meerjodium danjozo? Is het daarom raadzaam om bij het zelf bakken van brood bakkerszout te gebruiken? Antwoord: Neen, bakkerszout heeft hetzelf de jodiumgehalte als jozo. mil iTorwiisiEUNG De kennis van de vroegere biologielessen is helaas ernstig vervaagd. Hoe komt het dat nooit een deel van het vloeibaar voedsel het lichaam verlaat via de darmen? Welk orgaan is voor die perfecte scheiding ver antwoordelijk? Antwoord: Ons lichaam bestaat voor het grootste deel uit water. Dit geldt ook voor ons voedsel, met voorts als meest voorko mende voedingsstoffen: eiwitten, vetten en koolhydraten. Water zit niet alleen in onze dranken maar ook in vaste spijzen. Als wij een hap eten in de mond nemen wordt dit door het gebit vermalen en tegelijkertijd overspoeld met speeksel. Hierin bevinden zich enzymen die reeds in de mond met de vertering van koolhydraten (suikers) begin nen. Na het doorslikken komt de spijsbrok in de maag. Hier wordt maagsap aan toege voegd, dat zuur is en door de maagbewegin gen wordt dit intensief gemengd. Bovendien bevat maagsap enzymen die vet en eiwit afbreken. Daarna verlaten kleine stukjes van deze brij de maag en komen in de twaalfvin- gerige darm, waar gal voor de vertering aan wordt toegevoegd en het sap van de alvlees klier, dat enzymen voor alle voedingsbe standdelen bevat. Door de peristaltische (langzaam voortschrijdende) bewegingen wordt de spijsbrok in de maag intensief gemengd terwijl de spijsvertering steeds door gaat. De bestanddelen die inmiddels zover zijn omgezet dat ze door het lichaam kunnen worden opgenomen, verlaten in vloeibare vorm de dunne darm via het daar aanwezige bloedvatenstelsel. Het spijsverte ringsproces gaat gepaard met energieont wikkeling, nodig voor al onze lichaamsfunc ties. Voedingsstoffen worden opgeslagen in verschillende organen, zoals vet dat onder de huid achterblijft. Het bloed wordt in de nie ren gefilterd en het vocht wordt in de blaas als urine bewaard totdat we naar het toilet gaan. Inmiddels zijn de resten van ons voed sel in de dikke darm aangekomen en verlaten ons lichaam gemiddeld eenmaal per dag. Deze ontlasting bevat nog steeds vocht dat geleidelijk door de dikke darmwand wordt opgenomen. Blijft de ontlasting te lang in de darmen achter, dan dikt het in en ontstaat obstipatie met harde ontlasting. MIGaniNE EN MttGNCiWM Onlangs las ik een artikel over migraine en magnesium. Magnesium kan het aantal migraine - aanvallen verminderen. Ik vraag me nu af waar magnesium in zit. Antwoord: Indien u voldoende van de alle daagse voedingsmiddelen zoals brood, groente, aardappelen en vlees gebruikt, krijgt u voldoende magnesium birmen. Als extra zou u nog een supplement kunnen gebruiken dat u bij een drogist kunt kopen. Wij hadden een mooie kristallen karaf. Helaas is deze kapot gevallen. De stop wil len we bewaren, maar deze zit muurvast in A.s. zaterdag om 9 uur zendt Radio Flakkee weer een nieuwe aflevering uit van het programma "Flakkeecialitei- ten". De 38-jarige garagehouder Jan Wisse uit Dirksland, is in deze uitzen ding de gast van Jan Lodder. Jan Wisse is niet zijn hele leven garagehouder geweest hoewel hij heel vroeg handelde in 2e hands auto's. Hij was hij ook land bouwer en fruitteler. Zijn wieg stond in Herkingen. Over deze onderwerpen, en nog veel meer, vertelt hij in Flakkeecia- liteiten. De herhaling van het program ma is a.s. dinsdagavond om 6 uur. de hals van de karaf. Hoe krijgen we de stop er uit? Antwoord: De hals van de karaf moet uit zetten door warmte en de glazen stop bin nenin moet tegelijkertijd krimpen van de kou. Leg daarom een avond van tevoren een doek in de koelkast en zorg voor voldoende ijsblokjes. Als de volgende ochtend die doek ijskoud is, vult u een teil met warm water. Zet het restant van de karaf in het warme water. Pak dan die stop beet met de ijskoude doek en houd met de andere hand de hals van de karaf vast. Na enige seconden moet de hals iets uitzetten en gaat de glazen stop krimpen. Als u beide dan tegen elkaar indraait en gelijk bUjft trekken, moet u beweging voelen en dan laten ze los. Lukt het nog niet, vervang dan het water in de teil door wat heter, leg enige ijsblokjes op de afsluiting en probeer de stop daarna opnieuw los te wrikken. KLERENUEFHEBSERi Bij het schoonmaken van de kleerkast bleek kleding aangevreten te zijn. Kan dit veroor zaakt zijn door het beestje dat ik hier mee stuur? Antwoord: Het minikevertje dat u meestuurde kan rüet verantwoordelijk wor den gehouden voor deze vraatzucht. U moet er van uitgaan dat u met motten te maken heeft gehad. Er bestaan diverse soorten mot ten, zoals de bontmot, cacaomot, kleermot, meelmot, tapijtmot, enz. De vlindertjes vlie gen bij voorkeur 's nachts. De naeun duidt al aan voor welke stoffen de vrouwtjes een voorkeur hebben. Zo deponeren de wijfjes van de kleermot in een centraal verwarmd huis meermalen per jaar reeksen eitjes van nauweUjks 0,5 mm lengte op de stoffen die keratine bevatten, dus niet alleen op wol, maar ook in pelzen en tussen veren. Die eitjes zult u niet opmerken, al kleven ze in trosjes aan een draad. Als temperatuur en vochtigheid gunstig zijn, komen de eitjes al na enkele dagen uit en anders na een of twee weken. De larven van de kleermot zijn zo klein, dat ze tussen de draden van een weef sel kunnen kruipen. Ze graven tijdens het eten een soort tunnel en kruipen naar een andere plek als ze minder smakelijk materi aal tegenkomen. Bij kleding zoeken ze de plaatsen op waar de mens transpireerde of vlekken maakte, vanwege de blijkbaar voor hen extra lekkere smaak en verder de donke re plaatsen in huis. Als een larve zich dik en rond gegeten heeft, spint ze een kokertje van ca 8 mm en na 2 tot 6 weken komt daaruit een volwassen vlindertje tevoorschijn. Die vlindertjes eten niet meer. De mannetjes zoeken een partner om te paren en de vrouw tjes kurmen daarna weer reeksen eieren leg gen. Liefst zoeken ze daarvoor een nieuwe kleding voorraad in een andere kast! Van eitje tot volwassen insect kunt u rekenen een tijdvak van 10 tot 18 maanden. De beestjes kunnen inderdaad schade aanrichten doordat ze leven van kledingweefsels. Kijk uw kle renkast, evt. handwerkmandje en wollen vloerbedekking goed na. Klop weinig gebruikte kleren en dekens uit. Er moet gere geld grondig worden gestofzuigd tot in alle hoeken en kieren. Ledig de stofzuigerzak buiten en doe de inhoud gelijk weg. Herhaal dit regelmatig. Bij de drogist kunt u een lar- vendodend insecticide halen. Motschade aan kleding kunt u voorkomen door woUen kle ren even te wassen of chemisch te laten rei nigen, alvorens ze voor een halfjaar weg te bergen. "En de Heere deed dagelijks tot de gemeente die zalig werden (Handelingen 2:47b) Ongeveer 2000 jaar geleden werden er te Jeruzalem omtrent drieduizend zielen op één dag bekeerd. En bij dat aantal is het niet gebleven. In het laatste vers van HandeUn- gen 2 lezen we: en de Heere deed dagelijks tot de gemeente die zalig werden. De Heere deed! Niet de apostelen. Wél wil de de Heere hun krachtige prediking gebrui ken. Doch bekeerd worden is een eenzijdig Godswerk. Paulus schrijft hiervan aan de gemeente van Corinthe: ik heb geplant, Apollos heeft nat gemaakt, maar God heeft de wasdom gegeven. De Heere deed! Dus ook degenen die bekeerd werden hebben zichzelf niet toege bracht. De Heere Zelf deed ze naderen uit al het aard gedruis, door de trekking van de Heilige Geest. Hij zegt tot het Noorden: geef, en tot het Zuiden: houd niet terug. Breng Mijn zonen van verre en Mijn dochteren van het einde der aarde. De apostelen mochten het Woord tot aan het hart brengen, alleen de Heere kan het Woord in het hart brengen. Het werk der bekering komt de ene tijd veel meer openbaar dan de andere tijd. De tijd direct na de eerste uitstorting van de Heilige Geest was wel een zeer bijzondere tijd. De kerk met een Hoofdletter groeide dagelijks. Gods Geest maakte verslagen in het hart, het geen een bukken voor de Heere en een vra gen naar de Heere gaf. De bekeerlingen te Jeruzalem konden zich zelf niet meer helpen, doch moesten gehol pen worden. Wat zullen wij doen, mannen broeders? Wat een wonder waimeer het eens vast loopt in het leven van een mens. Hoe gelukkig is het volk dat door de Heere wordt toegedaan. Van rampzalig wordt het zalig. Het één zowel als het ander wordt doorleefd. Wat kunnen we met jaloersheid deze tekst- woorden lezen, lezers en lezeressen. Want waar het werk Gods zich zo krachtig open baart daar worden ook de vruchten van Gods Geest gezien. In Jeruzalem konden ze God niet meer missen en elkaar ook niet. Ze waren eendrachtiglijk bijeen. Zouden wij vandaag ook kurmen zeggen dat er dagelijks toegedaan worden? Aan de vruchten te zien is het zeer te vrezen van niet. Zeker, Gods werk gaat door, onwederstande- lijk. Maar wat is Jacob dun geworden en waar is toch de genade van vroeger dagen. Het moge wel ons uitzien zijn of de Heere de hof van Zijn Kerk nog eens wilde doorwaai en met Zijn Heilige Geest, zoals we dat lezen in Hooglied 4: ontwaak. Noordenwind, en kom, gij Zuidenwind, doorwaai mijn hof. Hoe donker echter de tijd ook is, er zal geen klauw achterblijven. Ook de laatste zal toe gebracht worden. Zullen wij er ook bij zijn? En blijkt uit ons leven dat dit voor ons het allerbelangrijkste is? De God aller genade make het waar: alles wat u ontbreekt, schenk De, zo gij het smeekt. Mild en overvloedig. Sommelsdijk, ds. J. Karels Zojuist verscheen bij uitgeverij Deboektant Oostvoorne het door Arie Remus samengestelde fotoboek over 'Ooitgensplaat in vroeger tijden'. Aan de hand van rond de 100 oude foto's neemt de samensteller zijn lezers mee terug in de tijd. Het lijkt daarbij of Remus vooral de romantiek in de keuze van zijn foto's heeft willen benadrukken. Of ligt het misschien aan het prachtige plaatsje zelf? De samensteller heeft in ieder geval een gezonde mix gemaakt van het dorp met zijn straatjes en prachtige pan den, en de dorpsinwoners zelf, hoe zij leefden en werkten. Aan medewerking van de inwoners kende Arie Remus geen gebrek. 'Het aantal foto's dat mijn in bruikleen werd gegeven was dus danig groot dat ik een selectie heb moeten maken. Ec had daarmee de bedoeling gehad om zoveel mogelijk verschillende personen in het boek te plaatsen. Uiteraard viel dat niet mee, omdat er tooch verschillende hia ten in de tijd zijn te constateren. Perioden waarin foto's totaal ontbreken', licht Remus toe. Hij noemt daarbij als voorbeeld de Watersnoodramp van 1953. 'In die tijd is er veel fotomateriaal verloren gegaan. Geluk kig hadden sommige mensen hun foto's op zolder liggen, of kwam het materiaal van mensen die reeds voor de ramp al naar elders waren verhuisd.' Opvallend is het groot aan tal mensen dat in dit fotoboek werd vastge legd. In de bijgaande teksten zijn de namen nauwkeurig vermeld. 'Toch was dat de grootste 'klus'. Ik heb er heel veel werk van gemaakt om de namen te traceren. De foto's zijn soms wel bij twintig inwoners aangebo den om de juiste naam te achterhalen.' Dat hij daarbij veel steun heeft gekregen van Nel Hokke Ldr. laat hij in zijn boek niet onver meld. Inhoud De samensteller begint zijn visuele wande ling door Ooitgensplaat, hoe kan het ook anders, bij het oude raadhuis en vervolgens geeft hij zijn lezers een kijkje in de richting van de kerk waar meisjes met een hoedje op, een schort voor en op klompjes hun spel spe len met jongetjes die allemaal lange kousen dragen en een pet op hebben. Naast de kerk deuren hangt een 'petrolielamp' en de wij zerplaat van de kerkklok heeft nog Romein se cijfers. Een prachtige foto van de Kaai in 1925 toont het oude pand van Hotel Hobbel dat na de oorlog werd afgebroken. Dat er ook toen al zogenaamde 'hangplekken' waren voor de jongelui toont een foto waar een aantal jongens een onderonsje hebben op het luik van de bierkelder van hotel Hob bel. Sommige plaatsen doen met weemoed terugverlangen naar de tijd waarin ze gemaakt zijn. De mannen met hun petten, zware manchesterbroeken en klompen aan. Ze hadden zo hun eigen 'hangplek' voor het huis van Krientje van der Veer in den Hoek, eenjaar of zeven na de oorlog. Naast foto's van het verenigingsleven zoals de voetbal, korfbal en padvinderij werd er een flink aan tal van de zo geliefde schoolfoto's opgeno men. Bijna aan het eind van deze uitgave wacht de lezer nog een verrassing. Hoewel het jaar niet vermeld werden alle toemnalige jonge moeders van Ooitgensplaat met hun baby van onder het jaar gefotografeerd. Wanneer het fotoboek wordt doorgebladerd zou je bijna denken met een familie fotoal bum van doen te hebben. Zoveel foto's van de Platenaren en wie er dan ook niet in staat mag zich melden! Wie geïnteresseerd is in zoveel nostalgie kan tegen f. 37,45 in het bezit komen van deze uitgave. Men kan hiervoor terecht bij: boek handel Vroegindeweij, Weespad 2 te Ooit gensplaat. -23- Terwijl het bovendien op de Guilerhof veiliger voor jullie is dan hier, in het zo laag gelegen lemen huisje. Een ogenblik dacht ik, dat vader niet verstaan had, wat ik vroeg. Hij antwoordde in de eerste vijf minuten geen woord, maar toen zei hij opeens kortaf: "Wat Gravels betreft, die is ontslagen en moet zijn huis ontruimen..." De tranen sprongen mij in de ogen en ik kon het niet helpen, dat ik misschien wat heftig mijn verwondering en daarna mijn ver ontwaardiging te kennen gaf. "Ik heb geen lust, om veel over dit geval te praten", beet vader mij toe, en toornig voegde hij er bij: "Het is voor een groot deel jouw schuld, dat ik een goede bouwknecht kwijt raak..." Zie Gerrit, dat verwijt van mijn vader deed mij pijn, en al begreep ik heel goed, dat een en ander met Frank Lindorp verband hield, zo vond ik het op dat ogenblik maar beter, aan vader geen ophel dering te vragen van zijn beschuldiging. Hij zou zich nog maar meer opwinden, en hij zag er toch al zo onrustig en bleek uit. Maar nu moet jij me vertellen, wat er eigenlijk tussen vader en jou is gebeurd; dan begrijp ik meteen, waarom hij er ook mij in betrok, hoewel ik nergens van afweet". Even bleef Gerrit stil in het vuur kijken en aan zijn droevige blik bemerkte het meisje wel, dat het hem niet gemakkelijk viel, aan haar verlangen te voldoen. "Hanneke", sprak hij tenslotte, "zou het niet verstandiger zijn, als je terugkeerde naar de hoeve en een geschikter tijd afwachtte om over deze dingen, waaraan toch niet veel meer te veranderen is, met je vader te spreken?" Het meisje wilde echter van geen wachten weten en ze drong met tranen in de ogen er op aan, dat Gerrit haar alles vertellen zou. "Kom, man, ik zou Hanneke maar inlichten over hetgeen gebeurd is, ze heeft er, dunkt me, wel recht op alles te weten, nu haar vader ook haar er in gemoeid heeft". Voor de aandrang der beide vrouwen zwichtte Gravels ten slotte en hij deelde de dochter van zijn baas zo kort mogelijk zijn ont moeting met Frank Lindorp en de daarop gevolgde twist met boer Van Gullen mee. De bouwknecht sprak zo verzachtend mogelijk over het optreden van de boer en hij eindigde: "Ge moet beden ken, Hanneke, dat het je vaders liefste wens steeds is geweest, dat jij met een rijke boerenzoon trouwt, waardoor je op de Guilerhof kon blijven en er betrekkelijk niets veranderd behoefde te worden aan het leven op de hoeve". Een ogenblik schitterden de donkere ogen van Hanneke, toen Gerrit vertelde van de stoere zeeman, die in storm en regen voor de poort liep te wachten, om de vrouwelijke bewoners van de hoeve een schuilplaats aan te bieden in zijn huis. Doch die glans in haar ogen werd weer verdonkerd, toen Gravels haar zo sober mogelijk vertelde, hoe de boer de boodschap van Frank Lindorp had ontvangen, en welke gevolgen die boodschap voor hem had gehad. Het lemen huisje schokte en schudde, terwijl telkens de binten kraakten als de woedende rukwinden er tegenaan bulderden. En daartussen klonk Hanneke's stem met bitter verwijt: "Hoe kon vader zo onredelijk zijn, om..." "Stil Hanneke, val je vader niet te hard; God, die ook in zijn hart ziet, weet hoe mogelijk reeds thans het berouw hem kwelt, dat hij een vriendenraad in de wind heeft geslagen, en hij geen maatre gelen heeft genomen, toen het nog tijd was. Nu je vragen beant woord zijn, lijkt het ons echter beter, dat je naar huis teruggaat; als er iets gebeurt, ben je veiliger bij je vader en moeder op de hoeve, dan hier in ons lemen huisje..." "Die raad wil ik onmiddellijk opvolgen, indien tenminste jij en Trui met me meegaan; 't is hier voor jullie even onveilig als voor mij". "Wees verstandig, Hanneke", sprak de bouwknecht ernstig, "je begrijpt toch wel, dat iemand, die door zijn baas op stel en sprong ontslagen is, niet bij diezelfde baas naar binnen komt lopen, als of hij zeggen wil: "Ziezo, hier gevoel ik mij veiliger dan in mijn eigen woning!" "Maar Gerrit", viel het meisje driftig uit, "zul jij dan hier blijven wachten zonder iets te doen, dat je groter veiligheid waarborgt, als het water komt?" Even haalde de bouwknecht de brede schouders op. "Het enige, dat ik doen kan, zal ik doen, zodra ik denk, dat het nodig is. Vlak voor de wagenkeet staat de hooiberg, die geheel door het woonhuis tegen de storm wordt beschut en bijna even hoog is. Die biedt net zoveel of even weinig veiligheid als de hoeve zelf, en overigens zijn we in Gods hand". In Hannekes gemoed woelde en werkte het, want haar hart was in opstand tegen haar vader, die alles aan zijn eigen trots en aan zijn eigen heerszucht opofferde. Ze kon niet tot een besluit komen, of ze bij deze trouwe mensen zou blijven en hun lot delen, of zou teruggaan naar de hoeve om daar de komende gebeurtenissen af te wachten bij vader en moeder. Ja, moeder, die zwakke, angstige moeder, mocht ze haar alleen laten met vader, die in zijn verbitterde stemming nu zeker niet de geschikte persoon was, om haar te steunen en te bemoedigen... "Laat Gerrit je thuis brengen, Hanneke", zei Trui thans op over redende toon, "bedenk hoe bang je moeder zal zijn, als je vader in de stallen of in de schuur moet wezen en zij alleen achterblijft. Ik geloof niet, dat een van de knechts en zeker niet de melkmeid uit Doornspijk naar de Guilerhof komen, als er doorbraak dreigt. Je moeder is nu misschien heel alleen en dat mag toch niet, Hanne ke; laat Gerrit je even thuis brengen". Nu stond het meisje op, overwonnen als ze blijkbaar was door de laatste woorden. "Ik zal gaan", mompelde ze, "om moeders wil", en hardop voeg de ze er aan toe: "Blijf maar rustig thuis, Gerrit, ik ben alleen gekomen en kan ook alleen teruggaan. Zul je niet te lang wach ten, Gerrit, om zo nodig een schuilplaats te zoeken voor de vloed als die komt opzetten?" De knecht gaf niet veel antwoord op de laatste woorden van het meisje, knoopte zijn loshangend wambuis dicht en nam zijn pet van de haak, ten bewijze, dat hij wel degelijk van plan was, haar niet alléén door het noodweer het erf over te laten steken. Het was maar goed ook, dat de bouwknecht haar vergezelde; zon der de sterke arm van haar geleider zou ze de ontzettende wind- druk niet hebben kunnen weerstaan. Vlak onder de muur van de hoeve bulderde de storm over hen heen en terwijl Hanneke naar de koperen ring van de voordeur greep, ging Gravels terug naar zijn huisje, dwars over het grote erf, dat vol lag met afgewaaide boomtakken. De zwarte wolken, die woest voortjoegen langs de hemel en deze bijna voortdurend geheel bedekten, scheurden thans voor een ogenblik vaneen en de nog bijna volle maan wierp een spookach tig licht op de omtrek van de hoeve. Vóór Gravels naar binnen ging, bleef hij nog even voor zijn deur staan en keek over de weg in de richting van het dorp. Overal zag hij licht branden en hij begreep, dat de onrust de mensen op deze ongewoon vroege tijd uit hun bedden gedreven had. Zacht mompelde hij: "God behoede ons hier op de Veluwe, we liggen laag, en als de dijken bezwijken, dan... vallen er offers..." (wordt vervolgd) •t-/!-»'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5