Twee gewonden bij verkeers ongeval nabij Ouddorp PREDIKBEURTEN f0 Zelf beschuit maken van een beschuitboi Zomerzangavond Goedereede De stankoverlast in Middelhamis Alweer voorbij RWERS EIIAIIDEn-IIIEUWS GESLAAGD „Eilanden-nieuws" U ligt in een deulc Zorg en Welzijn Groep organiseert TiMMiniNMtH NATUURSTEÉlsl |lV NIEUWE AARDAPPELEN y- OUDDORP - Gisterenmorgen rond elf uur vond op de krui sing van de N57 met de Westnieuwlandsedijk een verkeers ongeval plaats waarbij twee personen ernstig gewond raak ten. Het ongeval gebeurde doordat de bestuurder van een Honda personenauto, komend vanuit de richting Vuurtoren, de N57 over wilde steken en daarbij geen voorrang verleen de aan een vanuit de richting Ouddorp naderende Opel. De bestuurder van de Honda, een 81-jarige inwoner van Hoog vliet, liep daarbij nek- en rugletsel op en moest met spoed naar het Dijkzigtziekenhuis worden gebracht. Ook zijn 77- jarige echtgenote werd daarheen vervoerd, zij met borst- en rugletsel. De uit Brielle afkomstige bestuurder van de Opel werd met pijn op de borst naar het ziekenhuis in Dirksland gebracht. Met medewerking van: Het Blok fluitensemble: "Sine Nomine" o.I.v. Elly Bakker Meditatie: Drs. J.W. van Estrik Organist: Jan Bezuijen U wordt van harte uitgenodigd tot het bij wonen van de Ie Zomerzangdienst in de Ned. Herv. Kerk op D.V. woensdag 12 juli 2000. Aan deze avond zal door het Blokfluiten semble "Sine Nomine", onder leiding van Elly Bakker, musicerend op de blokfluit, medewerking worden verleend. De meditatie zal deze avond worden ver zorgd door Drs. J.W. van Estrik, de predi kant van de Herv. Gemeente van Goede reede. De samenzang zal op het orgel worden begeleid door Jan Bezuijen, een van de vaste organisten. Na- afloop wordt een ieder uitgenodigd voor een kopje koffie, thee of een andere verfrissing in "De Ark". De aanvang van deze avond is 19:30 uur. De kerk is om 19:00 uur open. Na afloop zal er een collecte worden gehouden voor de onkosten. Zondag 9 juli 2000 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. J. Kot, Borssele. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. J. Kot en 18.30 uur ds. R. Veldman - Ger. Kerk 10.00 uur ds. G. H. Cohen Stuart, Rhoon en 18.30 uur ds. J. Kievit, Barendrecht - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink en de heer R. Zou tendijk. 11.15 uur ds. Gabriel Klusz, duitstalige dienst en 18.30 uur de heer R. Zoutendijk. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45, 17.00 en 18.45 uur ds. J. W. van Estrik. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 10.00 uur ds. G. den Hartogh, Werken dam en 18.30 uur ds. L. C. v.d. Eijk, Fij- naart. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur kand. D. Zoet, Maartensdijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur sUident B. J. van Boven - Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. M. Noorloos, Apeldoorn - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur kand. W. Geuze, Hazerswoude en 18.00 uur dr. G. Bos, Serooskerke - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN-Herv. Gera. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. C. Kunz - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. Wieman, Zwijn- drecht - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. Oort - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur drs. J. van Kempen, Rotterdam - Chris tengemeente Vrienden van de Bijbel, Het Prieel 10.00 uur de heer J. Nugter. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. Westland, Shedrecht en 18.00 uur ds. A. P. Voets - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. H. Out, viering Heilig Avondmaal. NIEUWE-TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. Karels, Middelhamis en 18.00 uur leesdienst. OUDE-TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur dr. C. Graafland. Gouda en 18.00 uur ds. J. den Hoed, Sliedrecht - Ger. Gem. 10.00 en 18,00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. J. Kool- en, IJsselstein - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 18.00 uur ds. J. Karels, Middelhamis - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. Vlaardingerbroek, Rot terdam. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden en 18.00 uur ds. H. A. van de Pol, Dinteloord - Ger. Kort geleden besprak een commissie van huurdersvereniging Middelhamis het onder werp stankoverlast met de wethouder van milieuzaken. In deze vergadering werd duidelijk dat de gemeente langs meerdere wegen getracht heeft het mammoetbedrijf van Genugten te verplichten tot het nemen van maatregelen tegen de stankoverlast. Langs publiekrechtelijke weg trachtte de gemeente zijn recht te halen. Tot nu toe is dit niet gelukt. Starre regels in de milieuwetge ving zorgden er voor, dat doeltreffende maatregelen tegen de varkenshouderij van Van Genugten uitbleven. De huurdersver eniging wil zich bij deze gang van zaken niet neerleggen. Zij acht het te gek voor woor den, dat ondernemers met een stankveroor- zakend bedrijf ongestraft de gelegenheid krijgen om de bevolking te schaden in hun geestelijke en lichamelijke gezondheid en in hun woongenot. De huurdersvereniging onderzoekt nu de mogelijkheid om een privaatrechtelijke pro cedure aan te spannen tegen het stankprodu- cerend bedrijf van Van Genugten op grond van het feit dat het bedrijf de gezondheid en het woongenot van mensen nadelig beïn vloed. Alvorens hiertoe over te gaan wil de actiegroep trachten de ondememer tot een meer maatschappelijk verantwoord gedrag te bewegen. Een gedrag waarbij op allerlei manieren geprobeerd wordt stankoverlast voor de bevolking van Middelhamis te voor komen. Wethouder en burgemeester hebben toegezegd, dat de actiegroep bij haar activi teiten tegen de stankoverlast kan rekenen op de medewerking van de gemeente. Commissie bestrijding stankoverlast. Kerk 10.00 uur ds. Tj. Ausma, Naald wijk en 18.00 uur ds. IJ. Bijlsma, Zuid- land. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. B. ten Hove - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur drs. M. van Krim pen, Dordrecht en 18.00 uur drs. J. M. Wilschut, Barendrecht. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. Boer. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 uur ds. Kommer en 14.30 uur ds. Muilwijk - Ger. Gem. in Ned. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. Kerkdienst Ger.Gem. STAD a/h HARINGVLIET - donderdag 13 juli 19.30 uur smdent B. J. van Boven. Het is even schrikken als uw auto fikse schade oploopt. Totdat u zich realiseert dat Van Lint Autoschade de deuken er rimpelloos uithaalt. Met de modernste apparatuur zetten we uw auto weer op het juiste spoor. Onze spuiterij heeft een reputatie hoog te houden en we geven 2 jaar Focwa garantie op de uit de kreukels gehaalde autoschade. Sommelsdijk (0187) 482292 Zierikzee (0111)414794 van Lint autoschade Maakt het goed! Misdaad aan icinderen Een vünder In de mimte. Is veiliger dan een kind. Ze wordt met rast gelaten, Vüegt vrij Door weer en wind. Onveilig Zijn de kinderen, Op weg naar school of huis. Ten prooi Aan onverlaten En oversekst gespuis. Een vUnder Kan nog vliegen. Zelfs als die wordt belaagd. Maar vogelvrij Zijn onze kinderen. Is het niet godegeklaagd? Nel Andeweg - van Brakel Oranjeweg 33 3284 KS Zuid- Beijerland in diverse plaatsen op Goeree-Overflaidtee zwangerschapsgymnastieit Zwangerschapsgymnastiek helpt u de zwan gerschap en de bevalling zo optimaal moge lijk te laten verlopen. In verband met de planning is het wel belangrijk dat u zich op tijd opgeeft (bij voorkeur voor de derde maand van de zwangerschap). U wordt dan ingedeeld vanaf de vijfde maand in uw zwangerschap. De cursus bestaat uit tien bijeenkomsten. Tijdens één van de bijeenkomsten wordt ook de partner uitgenodigd. Er zijn geen kosten verbonden aan deze cur sus. Informatie en aanmelden bij de Zorg en Welzijn Groep, maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur op telefoonnummer (0181) 626226. Shantala babymassage Heerlijk even ontspannen bezig zijn met uw baby. Even afstand nemen van de dagelijkse bezigheden. Dat kan tijdens de cursus Shantala Babymassage. Tijdens deze cursus leert u ritmische mas sagetechnieken die u oefent met uw eigen baby. Dit werkt zeer ontspannend, zowel voor het kind als voor de ouder/verzorger. Behalve het masseren, komen er veel onderwerpen aan bod die te maken heb ben met de relatie tussen ouder en kind, zoals de omgang met huilbaby's, de ver anderde thuissituatie en het bevorderen van een optimaal herstel van het lichaam van de vrouw. Startdatum: Tijd: Plaats: 15 augustus 2000 9.15 tot 11.15 uur Middelhamis Voor meer informatie over de inhoud, kos ten en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur op nummer (0181)626226. Ruime verscheidenheid in materiaalkeus, zoals mgrmer graniet eteS l^üzemogelijkheid uit tientallen modellen f Ëxklusieve uit^^)ering||Bar-eigoÉfeontwerp Groot aantal onze showroom TE KOOP: peukjes en zwarte bessen (vooraf bestellen svp) Fa. Van Prooyen Boomvliet 9 DIRKSLAND Tel. (0187) 602376 De legioenen, op één na, treuren nog. De nationale vlaggen zijn opgerold en opgebor gen. De extra pohtiemensen naar het eigen bureau gestuurd. De sportieve wapenrokken üggen in de kast. De waan van het EK-voet bal maakt plaats voor het ritme van de gewo ne dag. Het namaak wij-gevoel is over. De oranjeroes is voorbij, de ontnuchtering volgt. De vuilnisbakken zijn gevuld met oranjepmllaria. Alleen de statistici hebben nog wat werk. Het voetbalevenement waaraan ook de orga niserende landen, Nederland en België, deel namen is voorgoed voorbij. Euro-2000 behoort alweer tot het verleden. Over belangsteUing van de nationale en intema- tionale pers viel weinig te klagen. Talloze media waren volkomen in de ban van het sportgebeuren en ook de gewone journaals en nieuwsbulletins stonden bol van voetbal nieuws. Voor de commercie, in de breedste zin van het woord, was het toemooi een matige bron van inkomsten. Alleen de hore ca pikte een graantje mee. Toeristen meden ons land, juist vanwege de Europese voet balkampioenschappen. Het zgn. EK was vanuit het standpunt van de regering een succes maar vanuit andere gezichtspunten niet. Het ging ongeveer zoals voorspeld. Over winningen werden uitbundig gevierd en nederlagen diep betreurd. De aanhangers beleefden de dagen van hun leven totdat ook hun team werd uitgeschakeld. Ik hoorde zelfs het woord rouwproces. Rellen en ande re ongeregeldheden waren ook ditmaal onderdeel van het sportieve evenement. Te veel toeschouwers, door sommigen foutief en ten onrechte supporters genoemd, droe gen ook ditmaal in niet geringe mate bij tot de gedachte dat voetbalwedstrijden en bur geroorlog dicht bij elkaar üggen. De medemens telde tijdens dit evenement minder mee. Voor eventuele grootschaüge inzamelingsacties (b.v. de overstromingen in Mozambique) was, gelet op de t.v.-uit- zendschema's, geen plaats. Ondanks beden kingen hiertegen diep treurig. Mensenlevens Ujken minder belangrijk dan doelpunten. Wist u trouwens dat veel voetballen voor de Europese markt in India worden gemaakt? De makers, 'voetbalstikkers' genoemd, zijn voor een deel kinderen die werken onder vaak erbarmeüjke omstandigheden en tegen uitzonderüjk lage beloning. Heeft voetbal ook een donkere zijde? Ktinkerfandscweg 9, Nieuwe Tonge Telefoon (0187) 65 22 35 Alleen de doelpunten tellen en wie de mees te scoort mag zich winnaar noemen. Die is inmiddels bekend en er is weer een hoofd stuk toegevoegd aan het boek van de 'helden van de groene mat'. Andere helden kende dit massale evenement niet. Ook politie, zieken huispersoneel, brandweer en andere noodza kelijk betrokkenen zijn dit niet. Zij moesten aanwezig zijn om brokken te voorkomen of tegen te gaan. Ze hebben in ieder geval hun phcht gedaan en kunnen nu een begin maken met het leeg laten lopen van een stuwmeer aan vrije dagen. Dit reservoir is voorlopig nog met leeg. Openbare diensten moeten, net als tijdens de EK, gewoon doorgaan. Het kost de gemeen- schapskas tot in lengte van jaren geld. Dat is tegelijk de belangrijkste conclusie over dit sportevenement. Een geldverslindend circus met de burger als grote verliezer. De 'supporters' kijken alweer uit naar het eerstvolgende grote voetbalfestijn. Daarom: helaas tot een D.V. volgende keer. '...Dichtbij een dorp, buiten aan de rand, staan lage blokken huizen zomaar midden in het land. Al die huizenblokken bij elkaar lij ken wel een dorpje in het klein. De werke lijkheid is anders, het is een wereld in het klein. In die huizen wonen mensen uit ande re wereldlanden. Donker- of lichtbrain, met zwart en steil haar of blond met krullen. Ze spreken allemaal verschillende talen. De vraag is: zijn ze (heel) anders dan wij? Is hun wereld als de onze of lijken zij juist niet op mij?...' AZC in Dirksland. De eerste commotie is naar ik vrees ongekend. Te veelte zwart, te dicht bij mijn huis, te... Terecht of niet? In ieder geval buitengewoon snel en (te) hcht- vaardig. (Ver)oordelend zonder erg veel kennis van zaken. Of stapt briefschrijver zelf in deze val? Hij vraagt zich in gemoede af: is hier sprake van algemeen menselijke voorin genomenheid? We weten allemaal wat vluchtelingen zijn. Nee, niet zij die uit puur economische over wegingen hun vaderland hebben verlaten. Ik bedoel hen die uit het dierbare en gehefde moederland zijn verdreven. De oorlog en het geweld ontvlucht. Komt u dat, oudere gene ratie maar ook jongeren, niet bekend voor? Ik ben van na die oorlog, dat klopt; worden hier soms appels en peren met elkaar verge leken? Of stel ik een indringende, zo u wilt opdringerige vraag? Elke tijd is anders, dat is waar. Maar: de liefde tot zijn (of haar) land is ieder aangeboren, schreef ooit 's lands grootste dichter. Hedendaags gezegd: je gaat niet zomaar weg uitje geboorteland. Hoe het verder moet met dat AZC? Laten wij eerst maar eens luisteren. Niet alleen naar bestuurders en andere betrokkenen, maar ook en voor alles naar wat God ons, als het goed is, voorhoudt. De naaste is niet ver. Hij komt misschien dichtbij wonen. Over het aantal asielzoekers in een land of gemeente valt altijd te praten. Niet over de noodzaak van opvang. Het aantal mensen op de vlucht is wereldwijd groter dan ooit. Fazil woont nog in een AaZetCee. Misschien woont hij met zijn moeder, zijn zusjes, zijn oom en heel misschien met zijn achtergebleven vader en oudere broer over enige tijd naast u. P.S. Met dank aan Hijltje Vink. Harry J. Goosens/Stad aan 't Haringvliet Aan het Instituut voor Auto en Manage ment te Driebergen werd het A-dipIoma behaald door Bas Rottier uit Dirksland. ten duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! Nu het zelf afbakken van brood aan populariteit wint, is er nieuwe aan dacht voor de beschuitboL Want daar mee kun je zelf beschuit maken. Even in een oven of broodrooster en je hebt een heerlijke, warme, krokante toast die - in tegenstelling tot kant en klare beschuit - minder droog is. De beschuitbol is tot dusverre een tameUjk onbekend product gebleven. Dat heeft ver schillende redenen. Voor de bakker is het een vrij bewerkeUjk proces. Bovendien is de beschuitbol van oorsprong niet bedoeld om meteen op te eten, maar om nog een tweede keer te bakken tot beschuit. Maar dat kunnen we thuis natuurlijk ook zelf doen, verse beschuit bakken. De beschuitbollen kun je, net zoals de bak ker dat doet, horizontaal doormidden snijden met een zeer scherp mes. De twee platte schijven droog je in een kwartiertje - zo heet dat in bakkerstermen - op een temperatuur van 250 °C. Gewoon in je eigen oven. Je ziet ze langzaam kleuren naar goudbrain. Dat komt doordat in het deeg zoetige bestandde len zijn verwerkt, die karamelhseren. Behal ve in de oven kunnen de beschuitbollen ook worden geroosterd in de broodrooster. Dat gaat sneller, maar het is wel belangrijk om de tijd en de temperatuur goed in de gaten te houden. Een beschuitbol kan snel te donker kleuren. Na het roosteren moet de beschuit afkoelen, dat maakt ze nog brosser. NamurUjk zijn de beschuitboUen ook zonder deze tweede bereiding erg lekker door hun licht zoetige smaak en luchtige en malse stractuur. Om die reden zijn beschuitbollen vooral door kinderen geUefd. Zeker als ze, nadat ze zijn doorgesneden, met zoetigheid worden belegd. Bakkers doen dat ook, bij voorbeeld met de Parij se bol. Dat is een doorgesneden beschuitbol, die wordt gevuld met gele room en afgewerkt met een dunne laag fondant. De beschuitbol is vernoemd naar de beschuit, de brosse rondjes die aan de rol worden verkocht. Ons woord 'beschuit" is verwant aan het Franse 'biscuit'. Bis-cuit betekent twee keer (ge)bakken. In sommige streken in het noorden en oosten van ons land kende men de term tweebak. wat weer lijkt op het Duitse woord voor beschuit. 'Zwiback'. De bakker bakt beschuit dus in twee keer. Eerst de bol of 'bolder", daarna de beschuit. Het werk zit vooral inliie eerste bereiding. De bakker maat een zetsel, een soort voor deeg van goede eiwitrijke patenlbloem, eieren, water en gist. Dat moet goed rijzen voordat de overige ingrediënten erbij mogen, zoals melkpoeder. itte basterdsui- ker, beschuitgelei en blanke stroop. Het deeg moet een mooie, fijne, regelmatige stractuur hebben, anders kun je er nooit mooi bros beschuit van bakken. Het deeg voor de beschuitbol wordt, nadat het eerst 15 minu ten heeft gerezen, tot ongeveer dertig bolle tjes gedraaid die op de bakplaat worden gelegd. Dan zet de bakker er een zogeheten beschuitdop over. Dat is een rond metalen dekseltje met vijf gaatjes. Als de bakker het deeg net boven drie van de vijf gaatjes uit ziet komen, is de dop 'volgerezen' en kun nen ze in de oven worden afgebakken. Direct na het bakken gaan de beschuitdop- pen eraf en worden de bollen omgekeerd. De beschuitbol is dan klaar voor een verdere bereiding. Of om ze meteen op te eten. Hierbij een verrakkelijk recept: beschuitbol met roerei en gerookte zalm. Snijd de beschuitbol overlangs doormidden. Rooster beide helften in de broodrooster. Maak roer ei van twee eieren, twee eetlepels melk. peper, zout en dille. Beleg de beide beschuit- bolhelften met een plak gerookte zalm. het roerei en een takje dille. Variatie: vervang de gerookte zalm door plakjes bacon. Bak in dit geval het roerei met fijngeknipte bieslook en gameer met bieslook. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelliarnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE; tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0.46; contracttarieven op aanvraag slmtingstermtjn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijnjamiliebenchten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aan sprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, e-mail; ajvdv@hetnet.nl REDACTIE; hoofdredacteur; J. Villerius. tel. (0187) 47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail; J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN; Per kwartaal 17.50. Per Jaar 66.—. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS; postbank 167930 rabobankMiddelhamis 342001108 jmWERKiRKi^ZU» -VIERBANNENSTRAAT 1 -TEL. Olli«É|798 RfTUlpJAM - !#tWE;C^5pSWgfe]BW^ 66B - TEL. OïMïS^ 10 In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen tiebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 2