Cement ZAFIRA Voorgenomen komst Asielzoekers centrum (AZC) wekt grote onrust onder bevolking Dirksland \\miémiA Torenconcert Bosseschool Middeiharnis slaat eerste paal voor nieuw schoolgebouw De ponties varen weer! IE (010)2741135 Zuid-Hollandse Waterdagen Thuis Vakantie-Bijbel- Week in Ouddorp ,(y\Aa MINNAARD K^ VASTGOED Politie 24-uurs telefoon: Dakwerkers ver oorzaken brandje Rijbewijs ingevorderd chr. streekblad op gereformienMg^Nmmtag voor de zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden \1s$erMettbeleii Garage Knöps B.V. 4"^ VisserècVisser Goedereede door beiaardier en trompettist Snelheidscontroles Snelheidscontroles mssb^^ wetkom in de shOTmiontTaii inSonmielsdfk. Nieuw van Opel: voor mPorlJden mP plezier Onder de bevolking van Dirksland, en met name onder de bewoners van de wijk "De Kleine Boezem", is grote onrust ontstaan over het voornemen van de Gemeente een Asielzoekers centrum (AZC) voor 350 personen te realiseren aan de rand van de nieuw bouwwijk "De Kleine Boezem". De Gemeente Dirksland heeft door een tweetal brieven haar bevolking geïnfor meerd dat zij in principe positief gereageerd heeft op een verzoek van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) om de vestiging van een asielzoekerscentrum voor 350 personen in de woonkern Dirksland mogelijk te maken voor de periode van maximaal 5 jaar. De bewoners van "De Kleine Boezem" zul len nader worden ingelicht op een informa tie-avond die gepland is op 19 juli 2000. Voor de overige bewoners van Dirksland zullen op een later tijdstip informatie-avon den gehouden worden. De datum van 19 juli heeft de gemeente veel afkeurende reacties opgeleverd, omdat deze datum precies in de schoolvakantie valt, waardoor een groot aantal bewoners niet op deze avond aanwe zig kan zijn. De onrust onder de bevolking wordt vooral veroorzaakt door het grote aan tal asielzoekers Jat in het AZC een plaats moet krijgen. Volgens de behandelend amb tenaar van de gemeente hanteert het COA een norm van minimaal 350 personen om een dergelijk centrum economisch rendabel te maken. Voor de bewoners van plan "De Kleine Boezem" is dit een enorm groot aan tal, in aanmerking nemende dat in de wijk zelf 300 personen wonen. Maar ook voor de bevolking van de dorpskern Dirksland, die ongeveer 5.500 personen telt, betekent dit een zware belasting. In den lande wordt een norm van 1 asielzoeker op 70 bewoners gehanteerd. Voor de dorpskern Dirksland zou de komst van het asielzoekerscentrum echter 1 asielzoeker op 16 inwoners beteke nen. Met deze en andere gegevens hebben de bewoners van plan "De ïQeine Boezem" op 3 juli jl. een avond belegd om namens de bewoners een gezamenlijk standpunt te for muleren. Deze avond was zeer druk bezocht waarbij 98% van de huishoudens vertegen woordigd was. Tijdens deze zeer correct verlopen bijeen komst konden argumenten voor en tegen de komst van een AZC naar voren worden gebracht. Deze bijeenkomst heeft duidelijk gemaakt, dat het draagvlak voor de komst van een AZC met 350 asielzoekers ten enenmale ontbreekt. Tevens werd ingestemd met het formeren van een belangengroep die namens de bewoners van "De Kleine Boezem' zal optreden richting Gemeente Dirksland. Deze belangengroep heeft aangekondigd ook de overige Dirkslanders op de hoogte te zullen houden, omdat deze zaak het gehele dorp aangaat. Voor meer informatie kunt u contact opne men met de leden van de belangengroep: Jan Groen, tel.nr. (0187)60 24 75 Yvonne Bruisten, (0187) 60 51 44 Daan Markwat, (0187)60 90 05 Ab van der Veer, (0187) 60 90 11 Rob van der Vegt, (0187) 60 39 71 Tijdens het komende weekend zullen in onze provincie de Zuid-Hollandse Waterda gen worden gehouden. De provincie Zuid- Holland is een waterprovincie bij uitstek. Gelegen aan de zee, met overal rivieren, meren, plassen, grachten, sloten en kanalen. De provincie ligt grotendeels beneden de zeespiegel. Dankzij de techniek van water beheersing blijven onze voeten droog. Onze strijd tegen het water is legendarisch. Eeu wenlang hebben we met dijken, molens en gemalen de oude vijand in toom gehouden. Nu dringt het besef door dat we water soms de ruimte moeten geven. Water als vriend, in plaats van een vijand die overwonnen moet worden. De nieuwe denkbeelden over water beheersing zijn voor veel mensen nog onbe kend. Tijdens de Zuid-Hollandse Waterda gen kan worden kennisgemaakt met allerlei apsecten van water en waterbeheer in onze provincie. In de directe omgeving zullen te Hellevoetsluis een aantal activiteiten wor den georganiseerd, zoals een tentoonstelling rondom vuurtorens. In alle Hellevoetse musea is de tentoonstelUng 'Hellevoetsluis, licht aan het water' te zien, met exposities en verzameUngen rondom vuurtorens en bakens. Daarnaast zijn ook korenmolen 'De Hoop' en museumlichtschip 'De Noordhin- der' te bezichtigen. Entree gratis. Speciaal voor deze waterdagen heeft het Erf- goedhuis Zuid-HoUand in seimenwerking met de 'Stichting Stabien' de kaart 'Gema len Water' vervaardigd. Deze kaart toont een aantal belangrijke historische gemalen in de provincie en geeft informatie over achter gronden en bijzonderheden van deze gema len. Tevens worden daarop de mogelijkhe den tot bezichtigen vermeld. De kaart zal tij dens de Waterdagen op een groot aantal plaatsen verkrijgbaar zijn, in ieder geval bij de opengestelde gemalen en een aantal VVV's. De prijs bedraagt f 1,50. BARENDRECHT. TEL 0180-642111 MIDDELHARNIS TEL 0187 - 617 300 Op D.V. maandag 10 juU start de Vakantie- Bijbel-Week. Een geweldige belevenis voor kinderen in de leeftijd van 4 t/m 12 jaar! Er zijn heel veel leuke plannen uitgewerkt. Dat wordt iedere dag zingen, luisteren naar een bijbelverhaal, poppenkast kijken voor de kleintjes en knutselen, 's Middags zijn er leuke en spannende activiteiten zoals een speciale vossenjacht en nog veel meer. Natuurlijk worden er op donderdag pannen koeken gegeten. Op deze dag is er 's avonds ook een speciale ouderavond om te laten zien wat we met elkaar beleefd hebben. ledere ochtend begint het programma om 9.30 uur. De deur zwaait al om 9.15 uur open. Het ochtendprogramma eindigt om 11.30 uur. 's Middags duurt het programma van 13.30 uur tot 15.30 uur. Alle kinderen in de leeftijd van 4 t/m 12 jaar zijn van harte welkom: Dit mag je niet missen! Deze Vakantie-Bijbel-Week wordt georganiseerd door een aantal leden van de Gereformeerde Kerk in Ouddorp en bij deze kerk moet je dus ook zijn om mee te doen! (Meer infor matie: Simone, 682082, Marga, 683581 of Jacqueline, 683431). FOTO actief in beeld en geluid Op zaterdag 8 juh a.s. zal het duo bestaande uit Jacco Groenendijk (trompet) en Jan Bezuijen (beiaard) een concert verzorgen vanaf de klokkenzolder van de Goereese toren. Dit is een concert in de reeks zomer- concerten, die iedere zaterdag in de maanden juli en augustus zullen worden gegeven door diverse beiaardiers. Het concert begint om 16.00 uur en bij mooi, rustig weer zullen de samenklanken in de wijde omtrek te horen zijn. Bij de ingang van de toren is een gratis programmaboekje ver krijgbaar en u kunt bij het beklimmen van de toren de musici aan het werk zien. Het repertoire omvat werken van o.a. Bach, Haydn, Purcell, maar omvat tevens werk uit de entertainmentwereld en filmmuziek. Bijzonder is het bezichtigen van het ver nieuwde en uitgebreide carillon, wat nu tot een van de meest moderne instrumenten van Nederland mag worden gerekend. Na drie lange jaren van voorbereiding, voorbereidingen voor de bouw van een nieuwe school, brak afgelopen woensdagmorgen eindelijk het moment aan dat voor de nieuwbouw van de Bosseschool de eerste officiële paal de grond in kon. Een eervolle 'taak' die uitgevoerd werd door de directie van de school, de heren Groeneveld en Trommel. Beiden zijn momenteel zo'n 25 jaar in het onderwijs werkzaam en dat vormde een mooie aanleiding om voor een klus als deze - waar ze als directie al zo lang op hebben gewacht - de mou wen op te stropen, of liever gezegd: de hei-jassen aan te trek ken. Allebei kropen ze op de machine en, ondanks dat ze eigen lijk nergens aan mochten komen, danste het heiblok dankzij hun aanwezigheid lustig op en neer. Daarbij waren trouwens nog veel meer aanwezigen. Heel de Bosseschool was uitgelo pen en stond rondom de bouwpur om getuige te zijn van deze paalslag. Natuurlijk waren er al meerdere palen geheid, maar die ene van woensdagmorgen mocht 'de eerste' heten. Adjunct directeur en nieuwbouwcoördinator Trommel kon niet goed zeggen hoe het voelde toen hij, na zo'n lang voorbereidings traject, die 'eerste' paal de grond in zag gaan. Ook de heer Hel- mig, voorzitter van het schoolbestuur, bekende dat de heislagen hem als muziek in de oren klonken. En nu dit eenmaal is gebeurd zien hij en het gehele schoolbestuur de toekomst vol moed tegemoet. "We weten dat er een prachtige school gaat komen" gaf hij aan; een eindresultaat waarvoor architectenbu reau Alberts en Van Huut en aannemersbedrijf Boeter verant woordelijk zijn. Het architectenbureau had voor de nieuwbouw aangeduid een school op het oog te hebben waarin zowel de kinderen als de leerkrachten zich fijn zouden voelen, een school ook die geheel in de omgeving past. De nieuwbouw zal verrijzen achter Automobielbedrijf Witvliet aan de Koningin Julianaweg in Middeiharnis. Jaarüjks maken ca. 25.000 fietsers en wan delaars gebruik van de oversteek naar een van de voormalige Zeeuwse en Zuid-Hol landse eilanden. Met de start van het vierde pontjes-seizoen kan worden vastgesteld dat de pontjes een attractief onderdeel zijn geworden van het toeristisch product van Zeeland en Goeree- Overflakkee. Inmiddels zijn 16 veerdiensten in de vaart door het project 'Fiets een rondje met een pontje'. Een uitgebreid netwerk waar vooral door fietsers gebruik van kein worden gemaakt voor het maken van mooie routes. Ze staan allemaal beschreven in een alma nak. Door de pontjes worden de aantrekkelijke 'eilanden' met rustige dorpen, monumentale stadjes, aardige musea, historische boerde rijen en natuurgebieden met elkaar verbon den. Net zoals het eeuwenlang is geweest, toen er ooit meer dan 100 veerdiensten in Zeeland en Zuid-Holland waren. Het varen met een pontje is bovendien heel plezierig: even uitblazen, zon op je gezicht en wind door je haren, genieten van het zicht op het water, een drankje aan dek, praten met medepassagiers en daar is dan de overkant met weer allerlei verrassingen. Vanaf 1 juli varen de pontjes op Goeree- Overflakkee. Zij sluiten aan op de beweg- wijzerde ANWB-fietsroutes van Flakkee en Oostflakkee. De pont (m.s. De Ondememing) Hellevoet- sluis-Middelhamis sluit in Hellevoetsluis aan op de Voomeroute (niet bewegwijzerd) en de Bemisseroute; in Middeiharnis op de Flakkee-route. De pont (m.s. Caesar) Den Osse-Slikken van Flakkee sluit in Den Osse aan de Platte van Schouwenroute en op de Slikken op de Flak kee-route. Het veer (m.s. Sun-Bear) Oude-Tonge- Benedensas-Steenbergen sluit in Oude-Ton- ge aan op de Oostflakkeeroute, in Beneden- sas en in Steenbergen op de Sint PhiUps- landroute (niet bewegwijzerd). Deze routes staan vermeld in de ANWB- fietsgidsen Zuid-Holland-zuid, Zeeland en Westelijk Brabant. De Flakkee- en de Oost flakkeeroute staan ook op de Fietsroutekaart van Goeree-Overflakkee. Deze gidsen en de kaart zijn verkrijgbaar bij VVV's in de regio. Vaartijden staan vermeld in de almanak van de Zeeuwse pontjes waar bovendien maar Middeiharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning instaüatiebedvijf Uefst 11 kant-en-klare suggesties voor ver schillende uitstapjes in zijn vermeld. Wie er de tijd voor néémt en creatief is kan dit aan tal zonder bezwaar verder uitbreiden. Reserveringen zijn niet mogelijk. Wij advi seren u tijdig bij de steiger te zijn. De almanak 'Fiets een rondje met een pon tje' is voor 3,50 verkrijgbaar bij de VVV's in de regio, onder andere VVV Ouddorp aan Zee, VVV-steunpunt Herkingen, VVV/ ANWB Hellevoetsluis en VVV/ANWB Overflakkee in Middeiharnis. Den Bommel - Maandagmiddag rond kwart voor twee ontstond brand op het dak van een pand in de Prins Bemhardstraat. Dakwerkers waren daar bezig met het teren, waarbij de vlam oversloeg onder de dakpannen. De brandweer van Ooltgensplaat had het brand je snel geblust. Melissant - Maandagmiddag omstreeks half vier werd op de Kerkhofweg een 50- jarige man uit Melissant aangehouden wegens het rijden onder invloed. Na een blaastest en een ademanalyse bleek dat de man teveel alcoholhoudende drank had genuttigd. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. OUDDORP - Personeel van de Verkeers politie hield woensdagmorgen op de Ooster weg in Ouddorp radarsnelheidscontroles tussen 16.00 en 17.45 uur. Wegens werk zaamheden geldt daai" een maximum snel heid van 30 km/uur. Van de 731 passerende automobilisten overschreden er 370 deze hmiet. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 84 km/uur. Stellendam - Personeel van de Verkeers politie hield dinsdagmiddag en -avond radarsnelheidscontroles op de N57 in Stel lendam. Tussen kwart over drie en vier uur flitste de snelheidsradar op de N57 bij Stel lendam, waar als gevolg van wegwerkzaam heden een maximum snelheid gold van 30 km/uur, 148 van de 306 passerende automo bilisten. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 70 km/uur. i Het is moeilijk na te gaan wat er precies leeft aan gedachtengoed onderde bevolking. Laat staan dat we hoogte krijgen van wat jongeren drijft. Enquêtes geven natuurlijk wel enig inzicht, maar het is de vraag of we daarmee de gehele jongerengroep bereiken. Laat staan dat we kunnen nagaan hoe een Individu zich zal gedragen In een groep. Vanouds Is het leger een mannenmaatschappij waar onderzoekers het denken onder jongeren In onze samenleving konden pellen. Vooral toen er sprake was van dienstplicht Nu Is er wel wat af te dingen op deze stelling. Immers het ging en gaat wel om een groep jonge mannen/vrou wen In een situatie die stoer gedrag, min afmeer van de samenleving afgeschermd, oproept In leder geval wordt het individu hier wel gedwongen tot groepsge drag. De discipline van het werk gaat daarbij heiaas nogal eens gepaard met tegengesteld gedrag in ver loftijd. Het lijkt wel of de dwang tot het één gecom penseerd wordt met de vrijheid 'na vijven'. Signalen Er zijn signalen dat veel jongeren die nu - vrijwillig - een baan In het leger zoeken, tussentijds afhaken. Samenwerken, discipline en tucht zijn zaken die niet Iedereen maar aan kan of aan wIL Wat dat betreft valt het niet mee om een samenleving die niet veel vraagt, maar na overleg tot afspraken komt, In te wisselen voor legerdiscipllne. Evenzeer is het moeilijk om na een opgroeien in vrijheid, waar het Individu zich ten volle ontplooide, zich te schikken in sociaal gedrag binnen een hechte groep. Deze problemen zijn natuurlijk breder dan In de krijgsmacht Daar vallen zij op, maar in feite kun je daar de rekening lezen die de samenleving gepresenteerd krijgt na zoveel jaren nadruk op de 'rechten' van het individu. Het cement van saamhorigheid brokkelt snel af, de losse stenen blijven over. Zo'n gebouw stort op den duur in. Wat dat betreft zou een krachtig pleidooi gevoerd moeten worden voor socialisme, maar dan - 'mag het?- van uit bijbelse principes ontwikkeld. Dat tussenwerpsel "mag het?" Is symptomatisch voor deze tijd. Wie ergens voor staat mag alleen nog maar 'preken voor eigen parochieAis er Iets moeilijk is geworden Is dat wel het uitdragen van een ideaal in de samenleving. Je mag je eigen overtuiging hebben, maar wijkt die erg af van wat gangbaar is dan moeten uitzonde ringsposities 'bevochten' worden - denk maar aan het initiatief Van Dijke/Bussemaker over de zondags- arbeid-dan wel 'onderons' gehouden worden. Groepsverbanden Verregaande individualisme, gepaard met beginsel- loosheid leidt tot grote leegte In het denken. Er is geen gemeenschappelijk doel meer, geen levensbeschou wing die de moeite is In de samenleving gestalte te geven. Het vacuüm dat zo ontstaat Is gevaarlijk Om hei vanuit bijbels oogpunt te benaderen: het is een vacuüm waarin de satan rondgaat ais een briesende leeuw. Om te verslinden, om van God af te voeren. Er is onmiskenbaar een onderstroom In de samenleving die mensen doet haken naar groepsverbanden. Dat uit zich In supportersscharen, die plotseling - of juist niet - een vreemde vorm van nationalisme tonen of, nog erger, die sportmanifestaties gebruiken als dek mantel om andere gezamenlijke drijfveren op een gewelddadige wijze te uiten. Deze week kwam dat ook openbaar In een uitzending van het actualiteiten programma NOVA over het leger. Rechtsextremisme blijkt ai te veel voor te komen. Los van de wijze waar op daarop gereageerd wordt - daarover ging het pro gramma - Is dat verontrustend. 'Mein Kampt' In de tas, een foto van Hitler op de kamer en sympathie voor de SS zijn uitingen die angstaanjagend zijn. Dat gedachtengoed slaat aan bij een generatie die de ver schrikkingen van dat systeem niet meer uit de eerste hand kent Opmerkelijk is dat groepstrouw en Interne discipline en een zekere ideologie - zaken die in de ^mmtM.1, SottMnefadijk, tel. (0187) 48 33 28 maatschappij constant onder druk staan - nu juist tot uiting komen. Vreemdelingenhaat Is bijvoorbeeld één van de gemeenschappelijke drijfveren. Zoekt men dan toch vertwijfeld naar samenbindend cement? Schrik Je schrikt van dit soort verhalen. Maar de samenle ving moet er ook van leren. In ieder geval moeten deze praktijken niet gebagatelliseerd worden. Natuur lijk beperken ze zich niet tot het leger. Daar zien we ze alleen maar aan het oppervlak komen. Wat daar is zien we ook In de burgermaatschappij, maar veel minder grijpbaar. Het Is goed om daarover na te den ken en om naar juiste alternatieven te zoeken. Er moet weer cement in de samenleving komen. Er moet weer een basis komen van waaruit waarden en nor men worden ontwikkeld en overgedragen. Kerk en gezin moeten weer een plaats krijgen in het volksle ven. De een omdat alleen daar een boodschap te vin den Is die normeert volgens een vast Ijkpunt Omdat daar een mensbeeld wordt geschetst dat enerzijds doet vragen om vaste waarden en dat anderzijds per spectief biedt op een leven In vrijheid, christelijke vrij heid. De ander omdat daar de eerste beginselen voor leer en leven worden overgedragen. De NOVA-ultzendlng was een signaal. Een ernstig sig naal Het noopt om In de spiegel te kijken. Niet zij maar wij hebben God op het hoogst misdaan. Het vraagt om doordenking van wat al te makkelijk voor zoete koek werd aanvaard en In de trommel van onverschilligheid of eigengerechtigheid werd opge borgen. Ach, wie Is m'n naaste? Reveil De negentiende eeuw kende een beweging die als 'het Reveil' haar sporen naliet Onze samenleving heeft een ethisch reveil nodig, iedere christen heeft daarin twee taken. Bidden om wederkeer, zowel per soonlijk als In samenlevlng(skring). En verder wordt gevraagd daaraan te werken met de gaven die we daartoe - een leder op eigen niveau - ontvingen. We zeggen al te makkelijk dat de satan rondgaat als een briesende leeuw. We kunnen er niet moeilijk genoeg over doen. Tegelijkertijd weten we: Niet óns werk, maar Christus zal triomferen. In die spanning staan we in de samenleving. Eens zal gevraagd worden. nu in onze showroom REGISTERACCOUNTANTS COMBI I uur fotO'service OUDDOIP' Wnntrogt 15 Til. |lll!7) 6SI6I1 hn 6SI714 HNESSE- F[intiho|i Hugtiomi I7i Hl. (Oil l| UU» Een laatste thuis die vele mensen gaan staat al jaren aan de Prinsesselaan. Een thuis waar iemand niet kan wennen waar toch verzorging is, verpleging en ontfermen Een thuis van slapeloze nachten en van het eindeloze wachten. Een thuis waar liefde wordt beloond soms ook de ondank wordt getoond. Een thuis van diepe zware wegen maar ook van Godes troost en zegen. Een thuis van vreugde en van leed dat men toch nimmer meer vergeet Zo'n thuis met 't vele wel en wee is 'De Samaritaan' en 'De Goede Ree'. C.v.d.S. Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middeiharnis Tel. (0187)482606 Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee II

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 1