oiAriiiei-iUEuiia Kosten professioneel uitgevoerde rijopleiding stijgen A n VRIJ AKAIUTIE Wetjes en Weetfes Visser Visser Laatste mogelijkheid deelname gezamenlijk bodemonderzoeksproject BSB kost geld ^^eren I niet ad>'«S^'meer fi N NH A RD E 0 K TT p- N 6 R 0 Een gespreksgroep voor ouders van zuigelingen 1 ^Piti a 5' R^ L" N i« E' N' T' 1 M 0 0 B T 0 0 R G U V L F T E 1 G 5 1 E A F E T R C 5 B 0 0 0 0 T 0 ,p Of^b Adverteren PAGINA 11 VRIJDAG 7 JULI 2000 Flinke stijgingen van de brandstof- en exploitatiekosten zijn er mede de oor zaak van dat de tarieven van de profes sioneel uitgevoerde rijopleidingen in Nederland kunnen gaan stijgen. Uit een voorbeeldberekening van BOVAG- afdeling Verkeersopleidingen Associatie Nederland (VAN) blijkt dat een profes sioneel uitgevoerde autorijles (rijbewijs B) van een uur gemiddeld 77,- moet worden om de kosten van de rijschool te dekken. Een motorrijles (rijbewijs A) zou ruim 82,- moeten gaan kosten. Vorig jaar kwam uit de voorbeeldbere keningen dat een uur praktijkles perso nenauto B zo'n 74,50 zou moeten kos ten om kostendekkend te zijn en voor een motorrijles A zou de prijs gemiddeld op ongeveer 78,- uitkomen. De rij scholen berekenen en bepalen hun les- prijzen zelf. Kostenverhogend is ook de vijfjaarlijkse verplichting om een zoge naamde applicatiecursus te volgen, als voorbereiding op de verplichte bijscho- lingstoets. Dit is een uitvloeisel van de Wet Rij-onderricht Motorrijtuigen (WRM), waarmee de parate kennis van rij-instructeur wordt geëxamineerd. De cursus en e toets moeten dit jaar voor het eerst geheel door de rijschool worden betaald. Daarvoor werd dit deels gesub sidieerd door een Europees fonds. Een rijschool die kwaliteit biedt, zal hierdoor helaas genoodzaakt zijn de prij zen wat te verhogen om kostendekkend te kunnen ondernemen. Voordeel van bij BOVAG aangesloten rijscholen is dat zij tevens werken met een lesovereenkomst waarin de rechten en plichten van de rijschoolhouder en de cursist duidelijk staan omschreven. BOVAG-afdeling VAN vindt het belangrijk dat toekomstige cursisten vertrouwen hebben in een rijschool. Zij adviseert kandidaten om voordat ze met een rijschool in zee gaan, eerst na te gaan of de rijschool is aangesloten bij een professionele organisatie. De geboorte van een baby brengt veel ver anderingen met zich mee. Veel ouders zit ten met dezelfde vragen, zoals: Hoe leg ik contact met mijn baby? Kan je een baby al verwennen? Waarom huilt een baby? Wat doe ik met al die goed bedoelde adviezen van buren en famiUe? Vaak krijgen ouders maar gedeeltelijk ant woord op deze vragen. Veel ouders vinden het daarom prettig om hier met andere ouders over te praten. Hoe hebben zij dat opgelost, hoe gaan zij met hun zuigeling om? Daarnaast is het leuk om over kinde ren te praten, een behoefte die alle ouders eigen is. Voor meer informatie over de inhoud, kos ten en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service, van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur, tel. nr. 0181-626226. Pumelreghimnt 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Enanden-Nienws, Postbus 8, 3240 AA Middeiharnjs. Per maand zijn er 80 a 100 punten te ver dienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 400 punten ont vang je een boeken- bonvan 15.". Vandaag is het voor velen een blijde dag. De vakantie begint. Misschien had je al eerder vrij. Geniet er maar fijn van. Vul de juiste antwoorden in de vakjes. Alles is te vinden in het boek Openbarin gen. Onder de pijl komt de naam te staan iJ- die hem verzon. Wie was dat? 1Aan welke gemeente was de vijfde brief? 2. Waarmee begint Openbaring? Opschrift en 3. Openbaring 21, het nieuwe 4. Ik ben de Alfa en de 5. De brief aan de gemeente Thyatira was debrief? 7. Openb. 19. Zegeüed in de hemel over val? 8. Openb. 14. De graan- en 9. Openb. 16. De 7 engelen gieten hun uit? 10. Openb. 20. Het eerste/ laatste oordeel? 11. De Openbaring van 6. De hoe veelste dus. Wat is het laatste woord van Openba ring? Jannine v.d. Pol (Hattem) komt met haar eerste raadsel in onze krant. Zij schrijft dat zij een paardensprongpuzzel erg leuk vindt. Stap steeds vanuit een vakje 2 stapjes naar beneden of naar boven en dan eentje naar rechts of links. Soms kan de sprong ook gedaan worden door 2 vakjes opzij te gaan en dan een naar boven of beneden. De laat ste stap is geen paarden- sprong maar dan moet je gewoon naar het midden gaan. De letter in het cen trum is dus steeds de eind letter. Dit laatste gaat natuurlijk niet op als er in het midden een streepjes hokje staat. Aan jou de vraag welke vervoer middelen eruit komen. Neus maar eens bij het voorbeeld. Zie je als je van 1 naar 8 wipt in dit vak dat het woord sneltrein dan ont staat? Vergeet verder niet naar het plaatje van de mogelijke sprongen te kijken. Begin steeds met de dik geschreven letter. Jannine bedankt! De 15 extra punten zijn voor jou uiteraard. m uB ftn '-_ Anja van Spluater (Ouddoïp) vamwege haar verdiende boekenbon. Comelis Villerius uit Dirkstend in verband met zijn 10-e ^ferjaardag' D.V, 8 juli en Riet Groeneweg (Rockanje) met het bereiken van haar l6-e levensj^r op D.V. 11 juli. sa Een gekko sprak te Ooltgensplaat: Een half pond hondenhokkenzaad, en niet van die hele dure, want die wil toch geen hond meer huren." Zodat gij, kinders, nu wel weet waarom dit beest een gekko heet. Anja van Splunter (Ouddorp) Heerlijk vakantie. Ja als het weer het toelaat kun je lekker buiten ravotten. In september start de school weer. Dat zal even leuk zijn als je leert lezen. Ga je wel eens meer in de Flipjes spelen? Jarinda van Splunter (Ouddorp) Doe je 's avonds de kaars van bijenwas aan? Mmmm, pannenkoeken op het strand. Ver standig hoor om niet te zwemmen. Gevaar- Ujke stromingen en zo kun je maar beter uit de weg gaan. Marjolein Meijer (Ouderkerk a/d IJssel) Hallo sneltypiste. Met 200 aanslagen per minuut mogen we je toch wel zo noemen. Verder leerde je een seriebrief maken, in kolommen typen en een illustratie in de tekst zetten. Je bent heel wat mans. Had ik er maar wat van. Bij je vriendin musiceerde je er lus tig op los. Orgel en dwarsfluit is een graag gehoorde combinatie. Intussen zien we uit naar je nieuwe brief, de onderdelen weten we er al van. Groetjes ^piCtif^ Jan-Thomas Hoek Ouddorp Plaats: Duur: 6 weken Doel: naar het strand - fietsen en varen, Eten: Er vanaf: vakantiewerk op de boerderij, mijn hobby, de duiven. Lasagne, patat en bami. huiswerk 15-12 Sommige logo's zijn ons onbekend, dus kunnen we er geen vakantieplaats uithalen. De Aztekenpuzzel vond ik heel leuk om te doen. Mei 3 (namen rond Abram) was een pittige. (R.C. te O-T). De "merken-puzzels" zijn heel erg leuk, maar vaak behoorlijk lastig en moei lijk. (M.v.G. te O), Mei c Interessant en mei 3: Superleuk. (M.M. te O a/d IJ.), Mei a heb ik samen met C.en A. (toch geen kledingzaak?) gemaakt en die zeiden: Dat meisje, Liesbeth, heeft er 68, wij gaan er nog meer verzinnen. Na een poosje hadden we er 72 en toen zei A: Nu gaan we door tot de 100. Toen ik naar huis ging had ik er 112,' k heb er zelf ook nog een stel bij verzonnen. Ze staan allemaal in het woordenboek, we hebben er 3 of 4 gebraikt. (L.K. te D.), Sommige woorden van mei A komen uit het woordenboek- Ik heb er ongeveer 150 gevonden. Het was een leuke puzzel. (R.Gr. te R.) "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door-de lezers worden aangedragen bij de redactie. Testament successieplanning Eén van de redenen, om een testament op te maken, is besparing van successie rechten. Als het vermogen een aanzienlijke omvang heeft, is successieplanning inte ressant. Testamenten op basis van vmchtgebraik en ouderlijke boedelverdeling kunnen een uitkomst bieden. Een testament is een verklaring waarin iemand (de testateur) vastlegt wat er na zijn overlijden moet gebeuren, in het bijzonder met zijn nalatenschap. Als er door de overledene bij leven geen testament is opgemaakt, dan is het wettelijk erfrecht van toepassing. Heeft de overledene bij leven wél een testament opgemaakt, dan kan hij afwijken van het wettelijk erfrecht. Successierechten Er zijn diverse redenen om een testament te maken en daarmee het wettelijk erfrecht te doorbreken. Een, niet onbelangrijke, reden is de besparing van successierechten. De diverse soorten testamenten hebben voor de afdracht van successierechten ver schillende gevolgen. Het is zaak het testament zodanig vorm te geven dat het totaal af te dragen successierecht zo gering mogelijk wordt. Vruchtgebruiktestament Een vruchtgebmiktestament geeft vanuit het oogpunt van beperking van successie rechten in het algemeen de gunstigste uitkomst. Bij deze testamentvorm verkrijgen de erfgenamen slechts het 'bloot' eigendom van bezittingen en krijgt de langstle vende het vruchtgebruik. Het vruchtgebmik vervalt bij overlijden van de langstie- vende. De erfgenamen krijgen het volle eigendom zonder heffing van successie rechten. Het nadeel van deze vorm is dat de verdeling van de nalatenschap afhan kelijk is van het al dan niet bereiken van overeenstemming tussen de erfgenamen. Ouderlijke boedelverdeling In een testament op basis van ouderlijke boedelverdeling gaan alle bezittingen en schulden naar de langstlevende. Deze heeft dan een schuld aan de erfgenamen. De testateur kan in dit testament een clausule opnemen die de erfgenamen in staat stelt om in onderling overleg de gunstiger vruchtgebruikafwikkeling mogelijk te maken, de zogenaamde 'tenzij'-clausule. De kinderen krijgen het bloot eigendom van de door de erfgenamen in onderling overleg aan te wijzen zaken. De langstlevende ver krijgt het levenslange vruchtgebruik. Het voordeel van deze verdeling is, dat bij onenigheid tussen de erfgenamen, de afwikkeling automatisch via het stramien van de ouderlijke boedelverdeUng verloopt. De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samenwerking met Visser Visser Registeraccountants te Barendrecht en Middelhamis. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de redaktie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan. REGISTERACCOUNTANTS Begin juli ontvangen de bedrijven in de gemeenten Dordrecht, Hardinx- veld-Giessendam, 's-Gravendeel, Slie- drecht, Strijen en het ISGO- gebied bericht dat zij in het kader van de Wet bodembescherming te maken hebben met een onderzoeksverplichting. Deze bedrijven kunnen gebruik maken van de mogelijkheid om vrijwillig de bodem onder hun bedrijf te laten onderzoeken. Het ondernemersinitia tief BSB Zuid-Holland ondersteunt en begeleidt de bedrijven hierbij koste loos. De Kamer van Koophandel is mede initiatiefnemer. Eind april zullen ca 1000 bedrijven in Dor drecht, Hardinxveld-Giessendam, 's-Gra vendeel, Sliedrecht, Strijen en het ISGO- gebied benaderd worden om deel te nemen aan de BSB-operatie. Het BSB-project in deze regio is een vervolg op een aantal suc cesvolle projecten elders in Zuid-Holland. Tot nu toe hebben ca 5500 bedrijven in de provincie Zuid-Holland zich aangesloten bij de BSB. BSB Zuid-Holland: Voor en door het bedrijfsleven. De stichting BSB Zuid-Holland is opgericht door de Kamers van Koophandel en de werkgeversorganisaties om bedrijven gratis te ondersteunen op het moment dat zij te maken krijgen met bodemonderzoek. De oprichting was het gevolg van het in werking treden van de Wet bodembescherming waar in is opgenomen dat 200.000 bedrijven in Nederland middels bodemonderzoek aan dienen te tonen dat zij geen verontreiniging hebben veroorzaakt. De verplichting waar deze bedrijven mee te maken hebben geldt voor de gebruiker van een locatie ongeacht of deze eigenaar van de grond is. Alternatief voor verplichting Als alternatief voor deze verplichting is met de overheid overeengekomen dat bedrijven die zich aansluiten bij het ondememersini- tiatief BSB, niet te maken krijgen met de wettelijke verplichting. Zij hoeven ook niet direct inzage te geven in de onderzoeksre sultaten. Daardoor kan een eventueel aange troffen verontreiniging, uit de wind van de overheid, worden aangepakt. Als een bedrijf afspraken maakt met BSB, krijgt het niet te maken met de onderzoeksverplichting van uit de provincie maar houdt het de mogelijk heid het onderzoek in te passen binnen de bedrijfsplanning. Ook in de provincie Zuid - Holland is daarom op initiatief van de Kamers van Koophandel en de werkgevers organisaties een BSB-stichting opgericht die de belangen van de bedrijven behartigd en het hierin gratis bijstaat. Hierdoor zijn zij verzekerd van een goede aanpak zonder dat zij daar zelf veel tijd en energie aan hoeven te besteden. Reageren Op dit moment staan ca 1000 bedrijven in de genoemde gemeenten voor de keuze of zij willen deelnemen. Het is van groot belang dat deze bedrijven reageren op de aanschrij ving van de BSB. Controle van de bij de aan schrijving bijgevoegde bedrijfsgegevens kan voorkomen dat een bedrijf wordt bena derd door de provincie om onderzoek uit te voeren. Indien de gegevens niet correct zijn, kan BSB ervoor zorgen dat het bedrijf van de overheidslijst wordt verwijderd. Bij het uitblijven van een reactie moet BSB ervan uitgaan dat de gegevens correct zijn en het bedrijf terecht op de lijst van de overheid staat vermeld. Ook bedrijven die reeds bodemonderzoek hebben uitgevoerd of van mening zijn dat onderzoek op hun locatie niet noodzakelijk is, kunnen er belang bij hebben dit te melden aan BSB Zuid-Holland. Gezamenlijke aanpak en kostenbesparing Ervaring heeft uitgewezen dat grote kosten- en tijdbesparingen te behalen zijn bij .een gezamenlijke aanpak van bodemonderzoek. Daarom is voor de regio een project georga niseerd waarbij bedrijven gezamenlijk onderzoek uitvoeren. Binnen een cluster worden twee fases onderscheiden. Fase 1 bestaat uit het historisch onderzoek. Fase 2 betreft vervolgens het veldwerk (het daad werkelijk zetten van boringen), dat slechts hoeft te worden uitgevoerd indien uit het his torisch onderzoek blijkt dat er aanleiding bestaat om verontreiniging te verwachten.. Informatie Op maandag 24 juU aanstaande te Dordrecht en dinsdag 25 juli aanstaande te Middelhar- nis (in de avonden) zullen voorlichtingsbij eenkomsten worden georganiseerd. Indien u geïnteresseerd bent in het bijwonen van deze bijeenkomst, of indien u behoeft heeft aan meer informatie kunt u contact opnemen met BSB Zuid-Holland onder telefoonnununer 010-413 96 00. /O P 3 Dir ZiJK) NOGEuiJKE SPRONGEN 1 CD :xj -----=4 "T" 'l'" "T* 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 11