Ds. Gielen verbindt zich aan Hervormd Middelharnis Expert Van der Groef op jaarmarkt Herkingen Grote veranderingen bij 'de Expo' in Stellendam TAALPRAATJE Emttcei^iiEyiiia Bingo's Nut en Genoegen Flakkeese kunstenaressen in 'De Bongerd' P.V. 'De Trekvogels' Opbrengst collecte maag-lever darm-stichting Dirksland PAGINA 5 DINSDAG 4 JÜM 2000 Gekomen van Polsbroek en Vlist deed Ds. C. Gielen na een vacaturetijd van 22 maanden op zondag 2 juli intrede in de Hervormde gemeente van Mid delharnis. Hij werd vooraf bevestigd door Ds. A.P. Voets vanuit Hebreeën 13:5b: "Want Hij heeft gezegd: Ik zal U niet begeven en Ik zal U niet verla ten". Deze uitspraak komen we meer dere malen in de Bijbel tegen, o.a. bij Jakob, Mozes, Jozua en Salomo. Het is een vt^oord ter bemoediging, een woord van genade voor onderweg, aldus ds. Voets. Ds. Gielen koos als tekst Handelingen 2:42: "En zij waren volhardende in de leer van de apostelen, en in de gemeenschap, en in de breking des broods en in de gebeden". Het zijn 'woorden der zaligheid', die 1. door Jezus Christus gefundeerd, 2. door de apos telen uitgedragen en 3. door de Heilige Geest samengevoegd zijn. Ds. Gielen: 1. De woorden van de tekst zijn gericht op het gehoor. Is dat niet saai in deze tijd van beeldcultuur? Als het Woord het hart niet raakt, ja, maar voor hen die behouden wor den is het Woord van het Kruis een kracht Gods tot zaligheid. Immers, door de dwaas heid der prediking wil God zalig maken die geloven, en geloven is: horen, gehoorzamen en volgen. De apostelen kregen de opdracht om de wereld in te gaan en de leer aangaande Jezus Christus door te geven aan al hun hoorders. De Meester zelf had hen 3 jaar lang toege rust. Om mensen tot geloof te brengen, zendt God goedertierenlijk verkondigers van de zeer blijde boodschap, tot wie Hij wil en wanneer Hij wil. Vier discipelen, ongeletterde, eenvoudige vissers, werden vanuit hun dagelijks werk geroepen om vissers van mensen te worden. En ze hebben hun netten terstond verlaten. Zo roept Jezus Zijn dienaren op allerlei manier, soms al vanaf de moederschoot af aan, soms vanuit de chauffeursstoel. Bijna op de plaats waar ik het zaad van Gods Woord mocht ontvangen in een toebereid hart, mag ik het nu uitstrooien. Als vriend van de Bruidegom mag ik van week tot week het huwelijksaanzoek aan de gemeente over brengen. Ongeletterde, eenvoudige mensen werden geroepen om de hemelse boodschap door te geven, nadat ze op Christus' leerschool waren geweest. Met vele gewisse kenteke nen waren ze omringd geweest en zo zijn ze uitgegaan tot aan het uiterste van de aarde om getuigenis te geven, niet in beweeglijke woorden van menselijke wijsheid, maar in betoning van Geest en kracht. 2. En zo zien we Petrus daar staan als oor- en ooggetuige van Christus, en we horen hem vol vuur spreken, daar op dat tempelplein te Jeruzalem. Daar staat hij, die uit Jezus' mond hoorde: Weid Mijn lammeren, hoed Mijn schapen. We horen hem teksteauit het Oude Testament verklaren. Wat voorzegd is, gaat in vervulling. Ook wij hebben het Profetisch Woord dat zeer vast is. Hebt acht daarop, als op een A.s. zaterdag 8 juli is het al de vijfde maal dat A. V. d. Groef B.V. zijn grote verkoping houdt, tijdens de jaarmarkt in Herkingen. Zij verkopen daar koelkasten, wasautoma- ten, vrieskisten, vrieskasten, magnetrons, gasfomuizen, afzuigkappen. Van alle beken de merken, met kortingen van 30-50% onder de catalogusprijs. De apparaten zijn gloed nieuw, met volledige garantie en service. Waarom deze goedkope prijzen? Deze appa raten zijn licht beschadigd door transport, en De Ouddorpse konijnen en pluimveefok- kersvereniging Nut en Genoegen organiseert ook dit jaar weer 5 bingo's en wel op de vol gende data: 13, 20 en 27 juli en 10 en 17 augustus. LET OP: 3 augustus is er géén bingo. Voor jong en oud zijn er weer mooie prijzen te winnen met als hoofdprijs een boodschap- penmand. De bingo start om 20.00 uur in m.f.g. Dorp- stienden in Ouddorp. Iedereen is vanaf 19.15 uur welkom. Graag tot ziens. enkele stuks door waterschade. De heer Pas senier van Van der Groef zegt hierbij dat voor veel mensen een krasje of deukje geen probleem is, omdat men vaak een apparaat ergens tussen of op zet en het geheel dan niet opvalt. Er is echter één maar aan verbonden: U moet het apparaat zelf meenemen, maar door de messcherpe prijzen is dit dubbel voordelig. Tot ziens op de jaarmarkt te Herkingen tus sen 10.00 en 16.00 uur. P.v. 'De Reisduif' Bovenstaande postduivenvereniging nam op 1 Juli 2000 deel aan een wedvlucht vanuit Chan- tilly. Afstand 309 km. In concours waren 136 duiven die om 7.25 uur. met oostenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 12.03.36 uur en haalde een snelheid van 1109.25 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: P. van den Boogert 1; Comb. Hameete-Hoek- mana 2,4, 7, 10,11,12,14, 15, 16, 21, 22,23, 24,27, 31, 33,34; C. Kleijn 3, 8,18,29; P. van Moort 5,30; J. de Blok 6,9,19,25,26,28; Aje Rosmolen 13; H. Rosmolen 17; M. A. van Nimwegen 20; K. de Jong 32. licht schijnende in een duistere plaats. De meest donkere plaats is ons hart. Maar Gods Geest is in staat door te dringen tot in de meest verborgen plaatsen. Verslagen in het hart riepen ze uit: "Wat moeten wij doen, mannenbroeders, om zalig te worden?" Drieduizend mensen gaan horen, gehoorza men, volgen! als vrucht op de prediking van Petrus. 3. De vier zaken in onze tekst genoemd zijn het grondpatroon waarlangs de Heilige Geest alle eeuwen door werkt om van wereldburgers hemelburgers te maken. In deze volgorde!In deze verwarrende tijd, die de kerk meemaakt, zijn woorden der zalig heid meer dan nodig. De volle raad Gods moet verkondigd worden, op de kansel en in de huizen. Daar mag u mij op aanspreken. Laten we het niet zoeken in menselijk acti visme. Niet door kracht, noch door geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden. De leer van de apostelen was voor de gods dienstige wereld een ergernis, voor de wel denkende mens een dwaasheid, maar het dwaze Gods is wijzer dan de mensen. Dat geeft verslagen harten en lege handen. 'Ze volhardden in de leer'. Dat staat voorop en als vrucht daarvan volgt de gemeenschap, enz. Eenheid zonder waarheid bestaat niet en waarheid zonder eenheid is een leugen. Het Woord der zaligheid is uit het gehoor. Kom naarstig op om het Woord te horen. Een levende gemeente is een stad op een berg, die niet verborgen kan blijven. Daar gaat aantrekkingskracht vanuit. Een gemeente, waar de eenheid ontbreekt in leer en leven, maakt het Evangelie krachte loos. De vrucht van 'die eenheid en de gebe den' was, dat dagelijks mensen werden toe gebracht tot de gemeente die zalig werd. We hebben hetzelfde Profetische Woord als Petrus, ook de Geest van Pinksteren is nog dezelfde. Gods hand is niet verkort. Ook nu nog geldt de boodschap: Bekeert u en gelooft het Evangelie, aldus ds. Gielen. Na de dienst richtte hij zich tot allerlei instanties, tot de vertegenwoordigers van zijn vorige gemeenten en tot zijn familie. Ds. Voets sprak namens de kerkenraad, de gemeente, de Ring Flakkee en de classis Brielle. Ds. Gielen werd tenslotte nog toege zongen Psalm 37:3. Werd het zomerexpositieseizoen in Theetuin 'De Bongerd' reeds ingezet met een dubbele expositie, ook nu is er weer werk van twee artiesten te bewonderen. Ditmaal zelfs bei den 'van eigen bodem'. Janet Hoogstad uit Ooltgensplaat toont ons haar sculpturen. Zij begon ongeveer zes jaar geleden met klei te werken, waarbij zij een voorkeur heeft voor aan de lucht drogende boetseerklei, maar zij past ook andere tech nieken toe. Zo werkt zij ook graag met diverse steensoorten, waarbij zij tracht beweging te suggereren in de vlakken en lij nen van de steen. Haar werk is realistisch, dieren vormen vaak haar onderwerp. Voor het ontwikkelen van haar technische vaar digheden volgde zij cursussen in Middel burg en Haamstede. Anja Meyboom uit Nieuwe-Tonge zoekt haar uitdrukkingsvonnen in het platte vlak. Zij komt met grafische improvisaties in gemengde technieken (potlood, pen, pastel, aquarel). Zij combineert figuratieve elemen ten tot een droomachtig geheel, dat heel vrouwelijk-fijnzinnig is opgebouwd. Zij is autodidact. Door haar werkzaamheden als muziek-graficus was zij in de gelegenheid veel te reizen, vooral in het Sloweense en Oostenrijkse bergland. In haar werk tracht zij een synthese te bereiken van mens en natuur (in het bijzonder van de schoonheid van de Alpen). Ook in Oostenrijk en Slowe- nië heeft zij reeds geëxposeerd. Intussen blijft zij zoeken naar nieuwe materialen en mogelijkheden, waardoor zij ons nieuwsgie rig maakt naar wat zij ons in de toekomst gaat tonen. Deze tentoonstelling duurt van 5 tot en met 31 juü 2000 in Theetuin 'De Bongerd', Molendijk 65 te Herkingen, telefoon (0187) 669327. Geopend: dagelijks van 10.30 tot 22.30 uur (alleen op donderdag gesloten). Er zijn ver gevorderde plannen om 'restaurant Expo Haringvliet' dras tisch te renoveren. De veranderingen werden kort geleden al in gang gebracht met een wisseling van eige naar. De nieuwe eigenaar, Hans Grin- wis te Stellendam, wil de 'Expo' nieuw leven inblazen en daar heeft hij mooie plannen voor. Nog maar kort geleden heeft Hans Grinwis de Expo gekocht. Deze voormalig eigenaar van maritiem restaurant 'de Punt' kreeg de gelegenheid om de Expo te kopen en pakte dat met beide handen aan, om zich direct vol enthousiasme op de reorganisatie te storten. Het ligt in de bedoeling om met vier perso nen een maatschap op te richtten: Hans Grin wis en zijn vrouw. Roos van Duren en Hans van der Vlist. Terwijl Hans en zijn vrouw het project financieel zullen beheren zal Van der Vlist verantwoordeHjk zijn voor de dageUjk- se gang van zaken. Het personeel dat onder de vorige eigenaar werkte blijft gewoon en het doel is om ook hen mee te laten groeien naar de nieuwe situtie. Restaurant Door er een flink stuk bij te trekken zal het restaurant worden uitgebreid van 70 naar 110 plaatsen. Er komt een houten vloer in en een volledig nieuwe keuken, volgens de hui dige kwaliteitsnormen. De sterk verouderde toiletten worden vernieuwd en zijn straks vanaf de hoofdingang te bereiken. Nu moet de klant nog via het restaurant naar het toilet en is er te weinig privacy. Naast het heren en damestoilet komt er een ruimer inva lidentoilet en een babyverzorgingsruimte. Het restaurant zal worden ingericht in mari tieme sfeer. Zo zal er geen harde of moderne muziek worden gedraaid maar zeemanslied jes of andere liedjes van vroegere tijden, waarmee men weer inspeelt op de aanwezig heid van het museum. Ook zal de eigenaar soms zelf zijn repertoir laten horen, want hij is een begaafd zanger en brengt dat vaak uit in bejaardencentra, e.d., door het gehele land. Ook zal het mogelijk worden om in het restaurant recepties of andere feestjes te houden. Het assortiment zal wordep uitge breid met vis- en vleesspecialteiten. Verder zal het terras voUedig worden vernieuwd. Het terras, dat ongeveer 9,5 meter boven het wateropppervlak ligt en waarop men van een prachtig uitzicht kan genieten, zal op een natuurlijkere wijze worden aangelegd met hoogteverschillen, steenpartijtjes en bomen, zodat elk zitje op zichzelf ligt en de klanten wat afgezonderd kunnen zitten. De kinder speeltjes worden verplaatst en uitgebreid. Door de variatie op het terras kan men kie zen of men in de zon, in de schaduw, uit de wind of in een lekker briesje wil zitten; kort om, voor elk wat wils. Zo is het ook de bedoeling om naast de speeltuin een midgetgolfbaan aan te leggen, om zo de dagrecreatie te bevorderen en het wat gezinsvriendelijker te maken. Daardoor wordt het ook voor een achterblijvende 'oppas' aantrekkelijker. Ook zal de expo en Prachtig uitzicht vanaf de Expo-locatieGeen het restaurant zeer toegankelijk worden voor invaliden. In het restaurant zijn huisdieren - vanwege veiUgheids- en hygiëne-eisen - niet welkom, maar bij het het terras zal wel gelegenheid zijn om honden aan te leggen en wat te drinken te geven. Expo Haringvliet De expositie zelf wordt uitgebreid en geac tualiseerd. Zo zal er meer worden ingespeeld op de situatie van het Haringvliet zoals dat volgens de MER-rapporten zal worden. Vol gens deze voorschriften zullen de sluizen over enkele jaren iets worden geopend en daar wil Hans Grinwis al op inspelen. Zo wil hij naast de Expo ook een visserij- en scheepvaartsmuseum oprichten. Terwijl Stellendam de grootste kottervloot van Zuid- West Nederland bezit, is het eiland nog niet voorzien van een museum op dit gebied. Het museum zal worden onderverdeeld in een binnen- en buitengedeelte. In het buitenge deelte zullen kottertjes, bottertjes en zalm- schoutjes te bezichtigen zijn, terwijl Hans ook zijn rondvaarttochtjes met 'Saartje' blijft doen. 'Saartje' is een oude sleepboot waarmee nu al rondvaarten worden verzorgd voor 12 personen. Na de renovatie van de boot, waarbij deze van een nieuwe motor wordt voorzien, zullen de tochtjes vanaf de Expo worden voortgezet. Ook zullen de rondleidingen worden uitge breid met tochtjes naar de buitenhaven, de binnenhaven en de vismijn. In de Expo zul len de filmzalen worden verplaatst en geher- indeeld. Er komt een zogenaamde lattenma- quette die duidelijk de werking van de slui zen aan zal geven, onder andere door water te laten stromen door schaalmodellen van de sluizen. De buitenkant van het gebouw zal ook worden aangepast. Het krijgt een gron dige verfbeurt en het zal een aantrekkelijker aanzien krijgen door de aanwezigheid van lichtkoepels en ramen. De geschiedenis van de Watersnoodramp zal in de Expo niet meer worden tentoongesteld, maar zal verplaatst worden naar het bedieningsgebouw van de sluizen. Samenwerking Hans Grinwis hoopt door een goede samen werking met gemeente en Rijkswaterstaat een mooi geheel te maken van de Expo. Zo wil men een commissie oprichten die de Expo nieuw leven in zal blazen. Bij het hele project wordt geen subsidie gebruikt, maar geheel op eigen kracht zal de Expo weer op volle toeren moeten gaan draaien. Het res taurant en de Expo zullen 1 november slui ten, waarna het restaurant op 1 december alweer zal openen. De expositie zelf moet voor het seizoen weer open zijn. Wie graag het grote verschil tussen de oude en de toekomstige situatie wil zien kan daar naar komen kijken. Hoe het nu is kunt u komen bekijken tijdens de gratis open dagen, 7 en 8 juh. Hoe het straks geworden is kan men bewonderen tijdens de - even- eeens gratis - open dagen die na de opening gehouden zullen worden. Buiten de open dagen zijn de entreeprijzen als volgt: vol wassenen f 10, kinderen f 7,50, 65+ f 8,50, kinderen tot 3 jaar gratis. Deze prijzen zijn 'all-in', dus incl. film, rondleiding en expo sitie. Zeker na de renovatie is een bezoek zeker de moeite waard. BEROEPEN IN MOEILIJKHEDEN Jaren geleden schreven we een Taaipraatje over middenstanders, die het moeilijk had den. Om dat op een grappige manier te illu streren werd een bepaald beroep in een twee delig zinnetje gecombineerd met een bijpas send werkwoord of een zegswijze. Dit leidde in sommige gezinnen zelfs tot een spitsvon dig spelletje op lange winteravonden. Weer eens iets anders dan 'kastjekijken'. Een aantal van die vondsten roepen we in de herinnering terug. De aardappelhandelaar kan het niet meer rooien. De kruidenier gaat om zeep. De kapper zit met de handen in het haar. De manufacturier is de klos. De schipper is aan lager wal geraakt. De bloemist zit op zwart zaad. De tandarts ziet er geen gat meer in. De slager gaat het niet naar den vleze. De waarzegster ziet de toekomst donker in. De kolenboer zit in zak en as. De bakker heeft geen brood op de plank. De schoorsteenveger ziet zwart van de honger. De molenaar is gekortwiekt, maar maalt er niet om. De electricien is tegen de lamp gelopen. De timmerman is op zijn vingers getikt. De dokter heeft pijn in zijn buik van de beknottingen. De chirurg is een oor aangenaaid. Uit het tijdschrift "Onze Taal" komen onder staande voorbeelden: De acrobaat is over de kop. De badmeester kan het hoofd niet boven water houden. De ballonvaarder is door de mand gevallen. De poelier is het haasje. De lijmfabrikant zit onder de plak. De breister voelt zich in de steek gelaten. De brandweerman is uitgeblust. De K.L.M. zit aan de grond. De machinist is uitgerangeerd. De reisleider staat op de tocht. De masseur knijpt 'm. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 1 juli 2000 deel aan een wedvlucht vanuit Chantilly. Afstand 310 km. In concours waren 175 duiven die om 7.25 uur. met oos tenwind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 11.47.51 uur en haalde een snelheid van 1177.75 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: Mevr. Venneman 1, 14, 19, 22; J. K. van Wijk 2,4,5; H. Grinwis 3,13,16,21,23,24, 25,31, 33,39,43; Joh. Grinwis 6,10; Comb. Pijl-Verhage 7; H. Kleyn 8, 20,28, 32,40; J. Bakelaar 9, 17, 41; Comb. Grinwis 11; P. Venneman 12, 15, 26, 35, 36; A. Kievit 18; A. Klijn 27, 34, 38, 44; Comb. Tanis 29; Comb. L. Krijger Zn. 30, 37, 42. De gehouden collecte voor de maag-lever darm-stichting heeft in Dirksland 2052,10 opgebracht. Alle gevers en collectanten har telijk dank. -22- Het tuitlampje werd aangestoken, het smeulende vuur onder de schouw opgerakeld en ondanks het noodweer, dat buiten woedde en in weerwil van de woedende stormvlagen, die hun lemen huisje deden schudden, was hier toch niet die angst en die radeloosheid in de harten van de beide mensen, als bij de boer en de boerin binnen de sterke muren van hun hoeve. Hoewel de stormwind hem de bovendeur bijna uit de hand rukte, had Gerrit die toch even geopend. Een sterke rukwind dreef de jacht- sneeuw echter met kracht naar binnen en hij sloot de deur stevig dicht. En toen zijn vrouw hem vragend aankeek, zei hij ernstig: "Bs wenste wel, dat boer Willem op was; me dunkt, als hij nu eens even buiten keek, zou hij mogelijk anders over de waarschuwing van Frank den ken dan gistermiddag". "Zou je hem maar niet gaan wekken, Gerrit?" vroeg zijn vrouw, en ze voegde er bij: "Boer Willem heeft jou wel omechtvaardig behandeld. maar dat mag toch voor ons geen reden zijn, om te denken: laat hem maar slapen, wat gaat het ons aan". "Och Trui", antwoordde Gravels, "ik heb geen vijandschap tegen boer Willem in mijn hart, dat kan ik met een gerust geweten zeggen; doch als je de vorige dag zonder enige behoorlijke reden op stel en sprong door je baas ontslagen wordt, valt het je toch wel wat moei lijk, om hem enige uren daarna te gaan kloppen alsof er niets is voor gevallen. Ik zal nog een poosje wachten", voegde Gerrit er bij, "en als ik over een half uurtje nog geen licht op de hoeve zie, ga ik achter de stal om en maak Jaap Harder wakker. Dan kan hij de boer wekken". Het was echter nog geen tien minuten later of Gerrit opende opnieuw de bovendeur, om naar buiten te kijken, en toen hij slechts één blik op de hoeve geworpen had, trok hij de deur met kracht dicht en zei: "Gaan wekken is niet meer nodig; ze zijn bij de hand op de Guilerhof; ik zie licht door de kieren schijnen en de vonken vliegen uit de schoorsteen, een bewijs, dat ze het vuur flink opstoken". Dezelfde onrust van gisterenavond scheen Gravels ook nu weer te bekruipen; het ene ogenbhk morrelde hij aan het vuur in de haard, het andere ging hij door de binnendeur zijn schuurtje in, om naar zijn bei de geiten te kijken, hoewel hij ze kort te voren had verzorgd. Dan weer liep hij door de schuurdeur naar buiten, doch de fijne sneeuw dreef hem heel gauw naar binnen. Trui wist het wel, dat haar man voor overstroming vreesde en ze zei op haar gewone, rustige manier: "Blijf toch binnen, totdat de dag aanbreekt, Gerrit. In dit noodweer en in het donker kun je immers toch niets beginnen; trouwens, wat zou je eigenlijk willen doen?" De bouwknecht woelde met de hand door de reeds grijzende haren en wist blijkbaar zelf niet, wat hij zijn vrouw moest antwoorden. "Ja, wat zou ik willen?" mompelde hij voor zich heen, "straks de tocht naar Elburg ondernemen is bijna net zo gevaarlijk als hier blij ven; als ér onderweg iets gebeurt, is de kans op behoud bitter klein, en houden de dijken het en trekt het water langzamerhand terug, dan zijn wij misschien de enige mensen uit Doomspijk, die gevlucht zijn..." De kracht van de storm, die het ene ogenblik iets scheen te minderen, om even later met verdubbelde woede zich te laten gelden, deed het lemen huisje schudden en kraken, het vuur flikkerde op onder de schouw en uit de schuur klonk het angstig blaten van de twee geiten. "O Gerrit, Gerrit, dat loopt niet goed af', sprak Trui en ze moest haar stem verheffen om zich boven het loeien van de storm verstaanbaar te kunnen maken. Maar de zware stem van de bouwknecht klonk geruststellend: "We zijn in Gods hand, en voor 't ogenblik kunnen we niets doen dan op Hem ons vertrouwen stellen, van Hem hulp verwachten, die naar Zijn wil de storm en de vloed kan bedwingen met éen wenk". Toen haalde hij de oude Bijbel voor de dag en sprak: "Ik zal wat lezen, vrouw". Even bladerde en zocht hij in het oude Boek; dan schoof hij het wal mende olielampje dicht bij zijn Bijbel en met zijn grote vinger de regels volgend, las Gerrit langzaam en duidelijk, terwijl Trui tegen over hem aan tafel aandachtig luisterde naar de zware, klankvolle stem, die met grote ernst de 91ste Psalm las. Wat een wondere kracht ging er in deze ure uit van die machtige woorden: "Die in de schuilplaats des Allerhoogsten is gezeten, die zal vernachten in de schaduw des Almachtigen. Ik zal tot de Heere zeg gen: Mijn Toevlucht en mijn Burcht! mijn God, op Wie ik vertrouw". Het loeien en gieren en fluiten hield buiten met onverminderde kracht aan, doch die beide mensen in hun lemen hut, zij putten hun kracht uit het Woord Gods; zij werden versterkt door die vertroostende woor den. En voort las de eenvoudige knecht: "Want Gij, Heere! zijt mijn toe vlucht. De Allerhoogste hebt gij gesteld tot uw Vertrek; u zal geen kwaad wedervaren en geen plaag zal uw tent naderen: want Hij zal Zijn engelen van u bevelen, dat zij u bewaren in al uw wegen. Nadat Gravels het laatste vers had gelezen van deze bewaarpsalm, bleef het enige minuten stil in het vertrek. Het was deze beide een voudige mensen, die zulk een rotsvast geloof bezaten, en wisten, dat ze in de ure van gevaar op hun God konden vertrouwen, alsof de Hee re Zelf in hun nederige hut vertoefde, om hen te beschermen. Plotseling werd er van buiten gerammeld aan de ijzeren ring, waar mee de klink kon opgelicht worden, en duideUjk hoorden ze een stem, die riep: "Gerrit, zijn juUie op?" "Nee maar, dat is Hanneke", riep Trui en ze stond onmiddellijk op, om de deur te openen, doch haar man was haar al voor en schoof de ijzeren grendel terug, die hij er straks had voorgeschoven om het ram melen tegen te gaan. In haar donkere, door de wind losgewoelde haren, plakte de sneeuw en het meisje was schier buiten adem van het harde lopen dwars tegen de storm in. "Maar kind", zei Trui, "hoe kom je er toe om door dit noodweer het erf over te steken, en dan zomaar zonder doek en met je blote hoofd". "O, dat geeft niets. Trui, daar kan ik best tegen en bovendien was het mij op een ogenblik thuis zó bang om het hart, dat ik blij ben hier in jullie huisje te zijn". Gravels keek het meisje vast in de ogen en vroeg: "Weetje vader, dat je hier bent, Hanneke? Of ben je weggelopen zonder zijn toestem ming? Ons ben je natuurlijk altijd van harte welkom, dat weet je wel, maar ik vrees, dat je vader liever heeft, dat je Gravels en zijn vrouw voortaan uit de weg blijft". "Neen", antwoordde het meisje, "vader was niet in de kamer toen ik wegliep, doch moeder wel. Ik begrijp echter heel goed, watje bedoelt, Gerrit, en je zult wel gelijk hebben, dat vader nu niet gaarne ziet, dat ik bij jullie kom, maar - ik moest hierheen, omdat ik weten wilde of het werkelijk een voldongen feit is, dat juUie de Guilerhof moet ver laten, of dat het misschien van vader een boze bui is geweest". Gerrit Gravels wilde wat zeggen, doch Hanneke maakte een afwe rende beweging met de hand en vervolgde: "Laat mij even uitspre ken, dan begrijpen wij elkander beter. Toen ik vanmorgen even over vier uur wakker werd door de storm, hoorde ik vader al in de woon kamer het vuur oprakelen, en ik stond toen ook op en ging naar bui ten, nadat ik mij aangekleed had. Ik begon met vader te praten over het noodweer en de kans op doorbraak van de dijken, en vroeg hem of wij op de Guilerhof ook gevaar zouden lopen. Hij was in een onrustige stemming, dat bemerkte ik al dadelijk, en hij gaf mij op mijn vragen zo kort mogelijk antwoord. Toen vroeg ik hem of ik jullie zou gaan waarschuwen om naar de hoe ve te komen, opdat wij, als er iets zou gebeuren, bij elkander zouden zijn. (wordt vervolgd) W^^'^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2000 | | pagina 5